nu&ri 1973 arrt trrriH, Weekend bet be- etendiguig van het tekort aan woningen, en iter moet althaos voorkocaen worden Men zou kunnen vragen, waarom bouwt gij niet meer dan dit minimum? Daarop zouden zij dit willen antwoorden. Het vraagstuk van den jvoningdood is niet een uitsluitend Alkmaarsch, maar een alge meen voorkomend versehijnsel, hetgeen mede- brengt, dat zij zich overtuigd houden, dat, hoeveei woningen men hier ook bouwt, deze zonder twijfel alle bezet zouden worden, des- noods met menschen uit omligigende gemeen- ten. Afgezien van de bezwaren welke hierte- gen uit andenen hoofde zijn in te brengen, vait dienaangaande dit op te merken, dat de woningen veelal beneden kostprijs verhuurd worden, hetgeen hierop neerkomt, dat Alk- niaar toeslagen op de buren geeft aan perso nui, voor wie hun eigen gemeenten hadden behooren te zorgen; maar de financieele toe- stand van Alkmaar laat een dergelijk altruis- me niet toe. in verband daarmede oveiwe- gen zij dan ook maatregelen om de woningen te Alkmaar en in't bijzonder de met over- heidssteun gebouwde, bij voorkeux beschik- baar te houden voor de eigen inwoners. Van onbewoonbaarverklaring en oprui- ming van krotwoningen kan in de hiervoren geschetste omstandigheden voorloopig uiter- aard geen sprake zijn. Wei zullen zij van de bij wijziging der Woningnoodwet in uitzicht gestelde maatregelen, leidende tot onteige- ning van leegstaande en verwaarloosde wo nmgen, gebruik maken. 1 en slotte kunnen zij geene toezegging doen om daarvoor geschikte gemeentewonin- ;en aan groote gezmnen te verhuren bene- ien den geldenden huurprijs, zoolang op den bouw van woningen in het algemeen van overheidswege reeds een tOeslag gegeven wordt, stijgende tot een bedrag van wei 200, Met de meening van enkele leden, die het nut van een „schoolbioscoop" meeuen te moe- ten be^wijfelen, kunnen B. en W. zich niet vereemgen. Daarmede wil echter geenszins gezegd zijn, dat zij denken aan de oprichting van een gemeentelijjlc gebouw met eigen ex- loitatie. Integendeel het ligt veeleer in de oeliflg om met de hier gevestigde bios- coophouders een contract af te sluiten tot ver tooning in hunne iocaliteiten van voor het onderwijs nuttige films. Ter bevordenng van het „openiuchtspel" onder leiding van deskundigen, verklareii B. en W rich gaarne bereid om het te maken ge- meenteiijk sportterrein beschikbaar te stellcn voor de verschillende hier gevestigde inricb- trngen van onderwijs. Het verwijt van een lid der iweede secde, als zou de voorbereiding van een in het leven roepen „grondbedrijf" wat traag gaan, kun nen B. en W. niet aanvaarden. Uit het spoe- dig indienen van een voorstel dienaangaande zai het ongemotiveerde van dit verwijt kun nen blijken. Onder verwijzing naar hetgeen in hun werkprogram in den brief ten geleide der be- grooting is opgenomen, doen B. en W. op- merken, dat bij de stichting van een „stads- gehoorzaal" zoo ruim mogelijk gelegenheid zai worden gegeven tot het houden van bij- eenkomsten en vergaderingen. De oprichting van een gemeentelijken „ac- countantsdienst" zai worden overwogen bij het onderzoek naar de wenschelijkheid der invoering van een centrale bedrijfsboekhou- ding. Par. 3. Wenschen in het algemeen verslag ontwikkeld. Zijn bovenstaande beschouwin- gen gewijd aan onderwerpen rakende het ri sen werkprogram, de thans volgende betref- :eu de verschillende andere in de afdeelingen geraaakte opmerkingen. Maar alvorens .tot eene beantwoording daarvan over te gaan, meenen B. en W. er de aandacht op te moeten vestigen, dat het se- dert jaren gevolgd systeem van samenstelling en indeeling van het algemeen verslag een systematische beantwoording niet gemakke- lijk maakt. Zij bedoelen de gewoonte om van het algemeen verslag meer een verzameling, dan een bewerking van de 4 sectierapporten te maken, ten gevolge waarvan het niet alleen in noodelooze herhalingen vervalt, maar ook meer dan eens opmerkingen van gelijke strek- king op uiteenloopende plaatsen vermeldt, al naar gelang ze in de scenes bij het eene dan wel bij het andere artikel zijn gemaakt. Het naast elkaar drukken van algemeen verslag en antwoord werd daardoor niet geheel moge lijk en de bedoeling daarvan slechts ten deele bereikt Wordt een volgend maal het alge meen verslag samengesteld als een zelfstan- dige bewerking van de 4 sectierapporten, dan zai hun antwoord' daarbij nauwkeuriger kun nen aanpassen, opgemaakt als zij beide dan kunnen zijn volgens hetzelfde systeem. 'Het beefit voorts de aandacht van B. en W. getrokiken, dat sommige leden een stcrke be- moding wenschen van de plaatselijke over- htid met zakepi, welke .tot heden nog niet of naar de meening van die leden' niet in vol- doende mate door haar ter harte zijn geno- men. Dit Standpunt is niet dat van Burg, en Wetha.de meeste dier zaiken behooren naar hunne meening in de eerste plaats behartigd te worden door het particulier initiatief. Geldt dit reeds in normale tijden, hoeveei te meer in een tijd als deze, waarin de gemecntefinan- cien er toe dwingen de ui'tgaven zooveel mo gelijk te beperken Dit maakt, dat zij in geen geval bereid zijn de gemeente te bezwaren met de zorg voor inricbtingen, die ithans door het particulier initiatief goed oi voldoan- de behartigd worden; te dien aanzien zullen zij zich bepalen tot aanwakkering van dat initiatief. En zelfs ten aanzien van zoodamige inrichltingeo, waarin 'het particulier initiatief op onvoldoende wijze voorziet, zouden zij on der de tegenwoordige omstandigheden eerst fe gen in geval van volstrekte noodzakelijkhd B. en w. gaan thans over tot het bespreken dan de gemeente aan het werk willen zien tij iieid a W. ga; van de verscniiilende punten. CWovdt Tarroljjd.) VASTSTE-kLINO HUURWAARDEN AMBTSWONINGEN VOOR HOOFDEN VAN O. L. SCHOLEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 32 Bij de Wet van 14 Jul! 1919 (Staaisblad No. 493) is eene wijziging tot stand gekomen van de Wet tot regeling van het lager onder wijs, meer in het bijzonder betreffende de jaarwedden van het onderwijzend personeel welke sinds 1 Januari wettelijk zijn geregeld. Art. 26 quinquies der wet geeft die regeling voor de hoofden der scholen. In de 5e alinea van dit artikel is bepaald dat „op de jaarwed- de van het hoofd eener school, zoolang hij Sn het genot van vrije woning is, deswege een be drag in mindering wordt gebracnt, gelijk aan de huurwaarde door den gemeenteraad. onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten daarvoor vastgesteld, of van zooveel ten hon derd, als in den in het tweede lid van art. 26 bedoelden algemeenen maatregel van hestuur is aangegeven. De op deze wijze te verminde- ren bezoldiging wordt steeds tot een tiental van guldens naar boven afgerond." Dc in dit lid bedoelde algemeene maatrege van bestuur is die tot vaststelling van regelen, ten aanzien van de bezoldiging van burger lijke Rijksambtenaren, in art. 6 al 1 van welke o.m. is te lezen: Voor het genot van woning vindt ten aanzien van de vastgestelde bezoldi ging aftrek plaats van 10 ten houderd. Op de jaarwedden van de hoofden der scho- en wordt dus, als zij het genot van vrije wo ning hebben, in mindering gebracht of de door den Raad bepaalde huurwaarde dier wo ning of 10 pCt. van de aan et amht verhonden bezoldiging. Welk bedrag in mindering strekt is ten slotte, volgens 6ene circulaire van den Minister van Onderwijs d.d. 3 Nov. 1919 No. 8899 afd. L. O, A. ter keuze van den be- langhebbende. lenemde deze keuze mogelijk te maken moet de Raad dus de huurwaarden van de ambtswoningen der hoofden van scholen als- nog vastste'llen en wel voor de hoofden der Meisjeo-, der Burger-, der Eersfe en der Vier- de Gemeenteschool, omdat alleen aan dezen het genot va nvrije woning is verleend. De directeur der Gemeentewerken, wiens gevoelen door ons gevraagd is, adviseert ons de huurwaarden voor de woningen van de eer ste twee genoemde hoofden te bepalen op 500 en die van de laatste twee op 350. Hiermede kunnen wij ons vereenigen, zoo- dat wij Uwer Vergadering voorstellen te ne- men het volgende besluit De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat ter uitvoering van art. 26 quinquies der We ttot regeling van het la ger onderwijs zooals deze laatstelijk is gewij- zigd bij de Wet van 14 Juli 1919 (Stbl. No. 493) moet worden vastgesteld de huurwaarde van wewoningen der hoofden van scholen, wien het genot van vrije woning is verleend; Besluit: de huurwaarde van de ambtswoningen der hoofden van scholen in deze gemeente vast te stellen als volgt: voor de woning van het hoofd der Meisjes- school op 500; voor de woning van het hoofd der Burgerschool op 500; voor de wo ning van het hoofd der le Gemeenteschool op 350 en voor de woning van het hoofd der 4e Gemeenteschool op 350. Afschrift van dit besluit (in tweevoud) te zenden aan de Gedeputeerde Staten, ter er langing van goedkeuring. FEESTAVOND VAN DE „K. V.". In de aardig versierde tooneelzaal van „Het Gulden Vlies" gaf Zaterdag de Alkmaarsche Kweekelingen-Veremiging een welgeslaagden „feestavond". Na de „Openingsmarsch" riep de voorzit- ter, de heer P. J. Wijker, alien aanwezigen het welkom toe, in het bijzonder aan de soliste, Mevrouw Ruijgh-Krens, en aan de vert appelijk althans benaderd mocht kun- woordigers van „Vokzos" en van „Pacivolo", Wijzenxi op de moeilijkhedc®, waarmede de jonge en nog kleine vereeniging te kampen heeft, deed hij een beroep op de aanwezigen, om zich aan te melden als lid, als medewer- ker of als begunstiger, opdat het doel der vereeniging on-schoolsche aanvulling der eenzijdige schoolontwikkeling door leesavon- den, zang, muziek, gemeenschappelijk natuur- genot, enz.;H||fi nen vyorden. Het gevarieerde programma werd op ver- dienstelijke wijze afgewerkt. Het 5-ledige or- kest zette in met Verdi's ,,Troubadou?' en vulde verder elke pauze. Het hoofdnummer van den avond was: Jonge Harten", blijspel in 3 bedirijVen, door <M1 Ermants. Het geesti- ge stukje werd vlot gespeeld en verwierf door inhoud en vertolking een telkens herhaald en daverend applaus. Na de pauze zong Mevr. Ruijgh-Krens een aria van Handel („Lasst mich mit Thranen") en eene van Mendelssohn Jerusalem"), in stille ontroering genoten door de zooeven nog schaterende ieugd. Een hartelijke ovatie was, na de stilte, haar loon Na de gevoelige weergave, door twee der orkestleden, van Toselli's „Serenato" werden de voordrachten van den heer J. Haasbroek wegens het gevorderde uur tot na de sluiting verschoven en vormde de „Aspirine-potpour- ri" van Witte het slot. Met hartelijke woorden dankte de voorzit- ter alien, die den avond z66zeer hadden doen slagen. Onder toejuichting der aanwezigen bood hij aan Mevr. Ruijgh-Krens en aan de leden van het orkest (de heeren J. Dik, A. en. H. Pruirnboom, M. Jongmans en D. Terhaak) het eerelidmaatschap aan en sloot hiermee het officieele gedeelte af van een avond, waar- op de jeugd was te gast geweesit bij de schoonheid. Na dit officieele gedeelte heeft ze in-officieel nog gedanst. GESLAAGD. Alkmaar- Mej. I. Schrieken leerliflge der nuumai- sclie Huishoud- en Industrieschool alhier is te Utrecht geslaagd voor de acte Nuttige handwerken. DE LAnSTDAE'EEIDERSWET In caffi „Central" werd heden een door de afd. Alkmaar van de Hollandeche Maatschap- pij van Landbouw en de afd. Alkmaar van de R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bis do m Haarlem, belegde vergadering ge- houden waarin door den heer v. d. Molen, ambtenaar van het hoofdhestuur der Holl. Maat&ch. van Landbouw, de landarheiderewet besproiken werd. Wegens plaatsgebrek plaatsen wij het ver slag daarover in het nuxnmer van morgen. 25-JARIG JUBILEUM A. SCHUUR ENTINGH. Heden herdacht de heer A. Schuur En- tingh den dag, waarop hij v66r 25 jaar als onderwijzer aan de Christelijke School met den Bijbel alhier verbonden werd. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaaa, was al weken te voren uit de ge- heimzinnige gesprekken der kinderen waar te nemen En voorzeker die voor den heer is de dag er een geworden, er Entingn het bewijs leverde, dat een onderw-zer dagea van ongekende voldoening kan smaken Des midd;\gs bezochten Ds. Kloosterman en de heer H Wolzak, n&iens het Schoolbe- stuur, den jubilaris aan zijq woning, waar zij hem, na een toespraak van Ds. Klooster man, een enveloppe met inhoud overhandig- den. Om 2 uur was het feest in de school. De ruim 140 leerlingen kwamen in de versierde bovenzaal bijeen en zongen onder leiding van het onderwijzend personeel den heer Entingh een lied toe. De heer A. Dijkers nam hierop het woord Deze releveerde hetgeen de heer Entingh in den loop van 25 jaar aan de school had be- leefd en bood hem, onder betuiging van dank voor het door den jubilaris gepresteerhe, na- mens het onderwijzend personeel en de kin deren een tweetal ca'deaux aan. De heer Entingh dankte voor de wardee- ring en de belangstelling, waarop hij een toe spraak, die van waardeerin gen erkentelijk heid in ontvangst mocht nemen van den heer C. Knaap, als oud-leerling en als collega. Hiema trad Jan Ooien naar vom, die na- mens de kinderen een wensch opzegde, waar op een luid hoera van de kinderen, die alles met schitteroogjes medeleefden, volgde.H Triintje Wolzak zegde hiema namens haar broertje en versje een vers op, waarin de jubilaris aanleiaing vond om een toespraakje tot de kinderen te richten, waarin uitkwam, dat hij van &n gezin aan 12 kinderen onder wijs had gegeven Dat de kinderen onthaald werden en dat men nog lang feesteelijk bijeen bleef, zai men na de lezing van het bovenstaande wel begrij- pen. GEMENGD NIEUWS. GEEN SOC1ALISTISCH WETHOUDER. De propagandist der S. D. A. P., te Alme- lo, de heer W. van der Sluis, heeft op een openbare vergadering te Zwolle de verwach- ting uitgesproken, dat ook te Almelo, evenals te Zwolle, de S. D. A. P. haar man uit het dagelijksch bestuur zai terugnemen. Met an dere woorden is de kans dus groot dat wethouder Schotveld als zoodanig zich bin nenkort zai moeten terugtrekken. ONGEMOTIVEERDE. GEHEIM- ZINNIGHEID. Herhaaldelijk hebben wij, zegt de Tel., ons leedwezen er over moeten uiten, dat de regee- ring in belangrijke kwesties, die de voile aandacht van het Nederlandsche volk had den, raeende een volkomen stilzwijgen te moe ten bewaren. In de meeste gevallen bleef de motiveering daarvan achterwege en was deze llzwijgendheid ook niet te verklaren uit de omstandigheden. De kwestie der uitlevering van den ex-kei zer werd al zeer in het bijzonder geheimzin- nig behandeld. De mededeelingen van regee- ringswege in onze Volksvertegenwoordiging waren schaarsch en uiterst vaag. De stilzwij- gendheid ten deze door de regeering in acht genomen, was zelfs zoo groot, dat men ge- neigd werd aan te nemen, dat zij betracht werd, zooals dat heet, „in's lands belang" of om redenen van hoogere politieke beteekenis. Het gevolg is geweest, idat ook in het buiten- land een verkeerde meening werd gevormd omtrent de houding der Nederlandsche regee ring en dat in verscheidene buitenlandsehe perscommentaren een onvriendelijke toon je- gens ons land werd aangeslagen. Reuter in Londen, als regel door officieele kringen goed en snel ingelicht, zond een vaag bericht de wereld" in omtrent Nederland's antwoord op de iweede nota der geallieer- den. En terwijl Nederland en het buitenland niet zonder begrijpeliike nieuwsgierigheid wachteu op eenige mededeeling van regee- ringswege ter plaatse waar dat behoort, in zake de hangende uitleveringskwestie, heeft, naar ons blijkt, minister van Kamebeek een interview toegestaan aan een Amerikaansch journalist, vertegenwoordiger van de „Chi- cago Daily News", in welt vraaggesprek de minister verschillende bijzt derheden om trent Nederland's standpunt heeft gegeven, waarop het Nelerlandsche volk recht had ge- had ze uit de eerste hand te vernemen. De minister deelde o. a. mede, dat de Ne derlandsche regeering wel degelijk op de mgste nota dergeallieerden antwoorden zai et ontwerp der nota moet evenwel nog aan de goedkeuring van het kabinet worden on- derworpen, zoodat het document niet voor het begin der volgende week zai worden ver- zonden." Zelfs wordt het Nederlandsche publiek via het Amerikaansche blad door onzen minister ingelicht, wat in deze antwoordnota zai wor den uitgedrukt. ,,In de nota zai aldus vindeni wij in het „Hbld." het interview weergegeven de s'federlandsche regeering v<rklaren dat er geen gronden bestaan., waarop een; eventueele uitlevering van den ex-keizer zou kunneni wor den gebaseerd. Evenmin is de regeering voor- nemens den exjkeizer naar eenig ooro in de Nlederlandsche koloniien over te brengen, daar 'it toezicht, zoo ver van de regeering in let moederlandig verwijiderd, te moeilijk zou worden, en de groote uiitigestrektheid der over- zeesche gebiedten een strenge bewaking be- zwaarlijjc zou rnalken. Hier in Nlederland, in een zoo dicht bevolkte streek, als die, waar de ex-keizer thans veritoeft kan elk zijner be- wegingen nauwkeurig wonden -nagegaan. De dierlandsche regeering is evenwel voorae- mens speciale regel ingen te treffeo ten op- zichite van de vriheid van bewegen van den ex-keizer, onder naar voortdJurende cootrole zai blijven staan. „Op een vraag van den correspondent of de Nederlandsche regeering een eventueele tc-rugkeer van den ex-keizer naar Duitschland zou toel'aten, lanitwoordde onze minister dat met zulk een mogelijikheid voorshands nog geen rekening is gehouden, en dat zij nog al- tijid kan wonden overwogen indieni zij zich in- derdaad voordoet. „Ten opzich'te van Ntederland's standpunt tegenover den Volkenbonid verklaarde de heer Van Kamebeek nog'dat het feit dat Neder- and nog niet tot den Volkenbond is toegetre- den die Nederlandsche regeering in een betere - xTsitie heeft geplaatst om het verzoek der ge- allieerden betreffende den "ex-keizer te weige- ren". Van deze mededeelingen van onzen minis ter van Buitenlandsehe Zaiken, had, dunkt ons, onze Volksvertegenwoordiging het eerst moeten kunnen kennis nemen. Een dergelijke wijize van puhlicaffie. ale na gevo1gsfi keef ons in alle opzidhten ongcwecscht voor. ;,Pu hlic opinion, in operation, constitutes nationa policy" heeft een Eogeisch staafsman gezegd. maar deze wijsheid schijnen onze staatslieden hardnekikig te negeeren. Zij doen althans het mogelijke de publieke opinie buiten hun zaken te houdexuH DE CRISIS TN HET HA'RINOBEDRIJF. Vrijdag wend een oonferentie gehouden tus- schen 't bestuur der Redersvereeniging de Vereen. „Hiandelsbelang" benev-.ns plaatselij ke afgevaardigden eejjerztjds en af "»vaan" J den van 't Chr. Nat. VakvertK i' Transportarbeidersbond andei/ to o-te spi eken over de crisis bij1 de HlanngvisscheilH. 'De Centrale Bond, die geweigeid had de ccnferentie mede aan te vrageii. ha. tegen den miiddag een ondterhoud verzocht. Van de zijde der vakvereenigim'ai werd kortelijik de stand der zaken gu,"Tnortrrd, on der opmerking dat men nu voor't eerst de zaak met de reeders besprab waaraa mede deeling werd' gedaan van de brspreking met de Ministef Van IJsselsteyn en Aalberse. Met nadruk werd er op gewezen, dat stilleggen van het bedrijf duizenden arbeiders werkloos zai niaken; terwijl de vraag werd! gesteld o: intreklding resp. schorsing van de aangezegde ontslagen nog mogelijk zou zijn. In verband met gemaakte opn'. rkingen en beschouwingen in de pers werd van reeders- en handelaarszijde uiteengezet, dat met groo te moeite en niet steeds zonder vcrlies drie vierde der vorige vangst is uitgevoerd; dat't thans voor particulieren onmogelijk is om in Dui'tschLand haring te plaatsende de Noor- sch.e regeering in tegenstelling met de Neder landsche uiitnemend' voor de belangen der visch heeft gezorgd; dat Engeland wegens de lage valuta van 't pond1 goedkooper in Amerika kan leveren dan Hollaed en dat dus voortzetting van het bedrijf onmogelijk is indiem de regeering niet volledige medewer- king verleent tMJocht het veelbesproken creddet binnen kor. ten tijd gegeven wonden, dan zou dfe haring die men in Duitschland wel noodig heeft diaarin opgenomen kunnen worden doch de reeders zijin van oordeel, dat een partiede regeling onmislfaar is. De zaak kan geen uit- stel meer lijlden; inidlen nu niet voortgegaan v/ordt met 't klaaqpaken der schepen raakt men met de visscherij ver achterop. Gaarne walden.de reeders de toezegging doen't bedrijlf door te laten gaan, indien er ook maar een lichitpuntie te onitdekkeni is; maar zonder regeeringshulp zai't niet klaar te spelen zijn. Afgesproken werd ten slotte dat pa-tijen zich nogmaalt tot de regeering zul'len wen- den de reeders om nauwkeurig uiteen te zet- ten, wat men wenschtde organisaiies om duideHjk in 't liicht te stellen', dat het geen paar dudzend, maar vele duizentMn arbeiders gelidit. SCHAPENFOKKERIJ. Van bevriende zijde vemamen wij uit Gro- ningen, dat daar een proef is genomen met het fokken van Texelsche schapen, met het resultaat, dat de proefnemer 23 voor zijn lammeren en 4 voor zijn wol ontving en de andere fokkers uit die omgeving slecrts 14 voor hun lammeren en 2,50 voor hun wol ontvingen SCHOENER GESTRAND. Vrijdagavond seindc menHedenavond strandde te Hoek van Holland aan den bui- tenkant van den Noorderpier ter hoogte van denT-ichtopstand een schoener. De srtoomreddingboot vertrok derwaarts. Een laiter telegram luidde: iDe te Hoek van Holland gestrandde schoener is de Johan na", stoomende van Londen, geladen met ce ment. De uit 5 koppen bestaande bemanning is door de stoomreddingboot gered en te Hoek van Holland geland. G'EE'N AFSCHlAFFrNG HAVEN- RESERVE. In de gisteren te Rotterdam gehotu ;er- gadiering van Cargadoors en gercj i van de scheepvaartvereeniging Z r door enkele leden ingediend voors: d- schaffing der havenreserve en, pen. i nee- ring, met groote meerderheid van stemmen verworpen. IDE TOONEELSPELEHSSTAKING. Hedtn, om half twiaalf zullen de oiiderhan- delingen tusschen de tooneeispelers en de di- redacteuren onder voorziitterschap van den ourgemeester van A'dam worden voortgezet. INIVOER VAN NEDERLANDSCH VEE IN BELGIe. IDe invoer van vee uit Nederland in Belgie is van 1 Maart af weer toegestaan. De qua- rantaine zai aan de grens plaats hebbo De invoer kan geschieden bij Belgisch Middel- mrg, Selzaete, De Clinge, Watervliet, Es- pcheni, Achel, Vis^ en Maaseyck. DE FiElDERATIE1 EN DE UITKEERTNG. Nlaar men verneemt heeft de Fedeatie van transportarbeiders deze eerste week van uit- keering reeds de grootste moeite om de be- noodigde gel den bijeen te krijgen voor de u'it- keering. llet bedrag, dlat in't vervolg elke week noodig is, bedraagt tusschen dd 90.000 en 100.000. Tenzij de steunil'ijslten der sympathiseerende vakvereeniigingen goede resultaten opleveren, staa't het er met de uitkeering voor de aan- staande week niet gunstig voor. GEORG A'NISE'EHD OVERLEG IN AMBTENAAHSZAKEN. De Centrale Commissie voor georgandseerd overleg in ambtenaarszaken hield haar eerste vergadering. In hoofdtzaak werd in behandte- ing genomeni de benoeming van den voorzit- ter en een plaatsvervangenden voorzitter. Ten aanzien van die benoeming van een voorzitter kon de Commissie niet toit de ver- eisdilte leenstemmigheid komen; ziji besloot deze aangelegenheidi niet weder in behande- ling te zullen nemen, maar aan de Regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk een voor zitter te benoemen. Tot pl'aatsvervangemd voorzitter werd be- noemd mr. J. Limburg te 's-Gravenhage. EEN TEGEN1SPRAAK. Van bevoegde zijde wordt het ,,Gorr. Bur." medegedeeld, dat het benicht, opgenomen in't Avondblad van de „N. R. Crt." van 27 Febr., als zouden 60 militairen uit de Infanterie Ka- zerae te Amsterdam aan de Graanelevator- en Silo Mij., voorheeni Korthals Altes Go., >ezig zijn geweest met het lessen van rrraan en meel voor het gamizoen te Amsterdam, onjuist .if. Slechfs 15 militairen zijn aangewezen om werkzaam te zijn in de gebouwen van voor- melde Maatschappij voor de reimiging eni ver- ending van aldaar ten behoeve van het leger opgeslagen graanvoorradleni. Van het lossem van igraam en1 meel voor het gannizoen is geen sprake gieweest. iDRIJVENDE BOK OMVE RG EW A AID. Gistemnorgen is te Harlingeu door 'n ster- ke windvlaag, verg;ezdd van donder en wcer- lichit een zware drijVende bok omvergewaaid. Deze lag aan den eenen kant van aen aan- lcgsteiger van de postboot „Minister Kraus", terwijl deze aan den andiren kant lag. De bok is over den steiger heen op het promena- dedeik der boot terechtgekomen, vernielde daar booten en de iichtinstal latie, sloeg twee gaten in het dek en verwondde een man bloedend. De bok werd geheel veraield. Men. spreekt van 'n schad'e van versclu :dene duizenden 5uldois. De postboot is l.edenmiddag on- anks de bekomen schade u gevaren. DE HOOFDREDACTIE VAN „DE STA ND A A RD". Itn verband met het gerucht, als zou de heer A. Zljilstra, hoofdredacteur van de „N. Prov. Gron. Crt.", worden benoemd tot redlacteur aan ,;De Standaard'', om eventueel dr. Kuy- per als hoofdredacteur op te volgen zegt de a r. „Rotterdammer", dat dit gerucht onjuist is. Wel hebben we, aldus meldt het blad, in eerste instantie vernomen, d'at dr. Kuyper se- dert eenige maanden zijn functie van hoofdre dacteur van „De Standaard'" niet meer waar- neemt wat den aandachtigen lezer reeds lang uit den sdjl der hooidartikelen en drie- starren gebleken zai zijn dat een commis sie van redactie zou worden benoemd, waarin de heeren mr. J. A. de Wilde en A Zijlstra zitting zouden nemen', met den heer A. Zijlstra als eindredacteur, die daartoe naar Amster dam zou vertrekken. Tevens zou 'n commissie van toezicht wor den benoemd, bestaande uit de heeren prof, mr. A. Anema, A. W. F. Idenburg en H. Co- lijn, Volgens een later geruclit zou eciiter 'n commissie van redactie word r. benoemd, be staande uit vijf personen, w. o. de heeren J. Schouten en A. Zijlstra. Laatstgenoemde zou dan niet naar Amsterdam gaan. Voor de commissie van toezicht heeft de heer Anema zich echter niet beschikbaar ge steld. MINISTER VAN IJSSELSTUN IN DEN HtLDER. De Minister van Marine ad interim, do heer Van IJsselstein, die Vrijdagavond te s-' ;ra- venhage teruggekeerd is van zipi ambtelijk be- zoek aan Den Helder, heeft aldaar o.a. be- zocht het marine hospitaal, de werf, de onder- zeebootkazerne, het Koninklijk lnstituut voor de Marine, het wachtschip „Neplunus" en het marinevliegkamp de Mok op lexel. In zijn hoedanigheid van Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de heer Van IJsselstein van de gelegenheid van dit bezoek aan Den Helder gebruik gemaakt ter bezichtiging van het Rijksinstituut voor biologisch visscherijonderzoek, waarvan dr. Redeke diercteur is en het saheepje „de Meer- val" dat voor dat onderzoek dieut; en voorts aan het Rijksinstituut voor hydrografisch vis- sdierij -onderzoek, directeur de heer Fr. Liebert. iHET :HOF VAN INTERN. REGHTSPRAAK. De conferentie der afgevaardigden van de Skahdinavische rijken, Zwitserland en Neder land), welke van 1627 Febr. in't Vredespa- leis te.'s-Gravenhage heeft beraadslaagd oter de inrichting van het te stichten Hof van In- tcrnatioi'e Rechtspraak, heeft Vrijdag haar arbeid ten einde gebracht, bestaande in een rezamenlijk ontwerp en daarbij behoortnde mrte toelichting. Blijkens't proces-verbaal der sluiting wordt de Nederlandsche regeering door de andere staten uitgenodigdl het ontwerp en de Memo- rie als resultaat der volbrachte gedaclitenwis- sel'ing aan't secretariaat van dien Volkenboml in te zenden als bijdrage tot hef arbeidsmate- riaal der door den Raad van den Volkei^ond ingestelde Commissie tot't ontwerpen van ge- noerndl H'of van Justitie, zonder dat echter de regeeringen dOor dien inhoud van het ontwerp gebonden zijn. De hoofdpunten, waaromtrent de Conferen tie eenstemmend bereikte en die in't ontwerp tot uiiiidrukking kwamen^ zijin1: Volledige ge- lijtheid der Staten bij de benoeming der le den en' plaaisvervangers van het Hof, welke benoeming zai moeten geschieden door de Vergadering van dien Volkenbond; volledige scheiding der begrippen van arbitrage en rechtspraak; het verwijderdi houden van het Hof en zijn werkikring van alle politieken in- vloed, en onafhankelijikheid van den rechter van den Staat waartoe liij behoort. De aanbeveliingen voor de te benoemen per sonen worden gedaan door de Staten leden im den Volkenbond. Tot de samenstelling der lijsten van de aan te bevelen personen wordt niedegewierkt door de hoogste colleges met ge- wone of administratieve rechtspraak belast en de rechtsgeleerde l'aculteiten der universitei- ten van ieder land. De benoeming der rechter zullen' zijn voor 91 jaren of voor het leven. Zij moeten wonen in de pl'aats waar de zetel is van het Hof. Hun bezoldigingen pn de verdiere algemee ne kosten van 'it) itof worden in gelijike deelen door de Staten, ledien van dien Bond, gedra- gen. j Voor't Hof kunnen1 alleen Staten:, ook niet tot den Bond belioorende, als eischers of ver- weerders toetreden. Belangen van particiilieren kunnen alleen door't Hof worden berecht voor zooverre de Staten, waartoe zij behooren, voor hun be langen1 bij t Hof opkomen. .Filet Hof kan al leen onderwerpen van intemationaal-rechter- lijk ikarakter berechten. iDe procedure wordt geregeld naar analo gic van de bepal'ingen, dienaangaanidie op genomen in de overeenikomsten der Tweede Vredesconferentie van 1907. Iedere partiji zai daarbij haar eigen kosteu dragen1. DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. De iweede week. De strijd in de haven duifrt voort. Een stil le srtijd, maar die ondanks deze uiterlijke kalmte, op leven en dood wordt gevoerd. Im- mers ook na de tweede week is er geen enkel teeken, dat op bemiddeling wijst. Trouwens de

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2