i f Hondsrd twee en twin tifsta Jaargawg. W^ensdag 3 Maart. FEFILLETON. De Hoeve in 't Broek. 5» mo STADSNIEUWS. ALGEMEEN VERSLAG betrrffende hct ondcrzoek in de Afdeelingen van de Gemeentebegrooting vow den dicnst 1920, MEMORIE VAN ANTWOORD van Burgemeester en Wethouders. Algemeene Beschouwtngen. UITGAVEN. (Volgnummer 73). le Sectie. Een lid acht de salarissen der wethouders met het oog op den velen arbeid, die van hen wordt geeischt en in verband met de gedaalde geldswaarde, veel te 1 aag. Hij wenscht deze op 2000 te zien gebracht. De geheete sectie kan zich hiermede ver- eenigen. 2e Sectie De vier leden der sectie zijn van meaning, dat de salarissen der wethouders venduibbeld behooren te worden en deze alzoo "W dienen te zijn. 3e Sed'a Alle leden zijn van oordeel, dat het .ari» der wethouders op 2000 'behoort •vorden gebracht. 4e Sectie Meerdere leden stellen voor de ■sarwedde der wethouders op 2000 te bren- Een der leden meende, in verband met den f nancieelen toestand der gemeente, niet ver- r te kunnen gaan dan 1500. pv> Burgemeester vereenigt zich met het :iuel eenstemmig gevoelen van den Raad, dat de jaarwedden van de Wethouders op f 2000 gebracht behooren te worden. Hi] stelt daarom voor de Gedeputeerde Staten te verzoeken die jaarwedden ingaande 1 Januari 1920 te bepalen op 2000 en in verband daarmede dezen post met 3000 te verhoo- Ten (volgnummer 76). le Sectie. Meerdere leden achten het pre sentiegeld der raadsleden. te laag en wenschcn tit op f 7,50 te zien gebracht. Daarnaast meent een lid dat het presentiegeld 10 be- hoort te zijn, wil het voldoenae wezen voor dekking van werkverzuim eni aanschaffen van studiemateriaa!, welk laatste toch noodig is bij een ronsdentieuse uitoefening van het raadsiidmaatschap. 2e Sectie. Een lid bepleit de wenschelijk heid om de presentiegelden der raadsleden te verhoogen. 3e Sectie. Meerdere leden meenen dat het presentiegeld der raadsleden tot 10 behoort te worden verhoogd. Een lid wenscht to hoogstens 7,50 te gaan 4e Sectie. De meerderheid der leden is van meening, dat het presentiegeld der leden van den raad van 5 op 10 moet worden ge bracht. Ook B. en W. achten eene herziening van het bedrag van het presentiegeld' billijk, re- kening houdende met den duur der vergade- ringen, den tijd, dien de leden moeten geven aan eene behoorlijke voorbereidingding, en de kosten, die daaran verbonden zijn. In verband met de elders genoten bedragen ach ten B. en W. 10 te hoog en stellen zij mits dien voor, Gedeputeerde Staten uit te noodi gen het presentiegeld voor deze gemeente te willen vaststellen op 7,50 per lid en per vergadering en in verband daarmede Volgnummer te verhoogen met 950. (Volgnummer 79). Op dit volgnummer is een bedrag f 900 uitgetrokken voor een aan te stellen schrijver (finimum groep I). Met het oog op de op te dragen vverkzaamheden achten B. en W. het echter bij nadir inzica gewenscht ec.« ambtenaar aan te stellen vallende in groep I en daarom vragen zij een verhoogd crediet van J 400. (Volgnummer 92). 4e Sectie. De sectie is van meeninig, dat, als wordt overgegaan tot inrichting van de leeszaal van den raad, ook plaatselijke dag- bladen en partijbladen aanwezig moeten zijn. Met de gemaakte opmerking kunnen B. en W in het algemeen instemmen. Het ligt dan ook in hunne bedoeling weldra tot inrichting van een leejzaal over te gaan en daar ter le- zing te leggen de plaatselijke bladen en en- kele vak- en partijbladen; de 'kosten zullen een bezwaar zijn om op alle partijbladen een abonnement te nemen. (Volgnummer 116). 2e Sectie. B dit volgnummer wordt door een lid1 de nuttigheid bepleit van het door de femeenite aanschaffen van eeni zelfstrooiende dit van grtntwagen, daar dit een massa arbled zou jeaparen. De sectie is verder Wnstemmig van meening, dat de begrinting der wegen onder beheer van de directie der piantscenen oehoor te komen en het bestraten der wegen bij publieke werken moet blijven ressorteeren. net aantal en de lenglte der begrinte we gen in deze gemeente zijn naar de meening van B. en W. niet groot geaoeg om van de aanschaffing van een zeifstrooiende gnn-t- wagen voordeel te verwachten. Voor het bij- werken van kuilen in wegen komt zoo'n wa- gen hun minder geschikt voor. (Volgnummer 130). le Sectie. Een lid acht het noodzakelijk, dat de begrooting voor het slachthuis een volgend jaar sluitend zal worden gemaakt. Een ander lid merict op, dat het deze mee ning ook deelt, maar de tarieven niet nog hooger konden worden gesteld, dat echter naar alle waarschijnlijkheid het nadeelig sal- do reeds dit jaar zal verdwijnen door groo- tere aantallen slachtvee dan verwacht was. Een der leden vraagt oi het niet mogelijk is een progressieven prijs voor het slachten der varkens te stellen en als maatstaf het gewicht der varkens te nemen. Andere leden achten dit vrijwel ondoenlijk en 66k niet gewenscht. Aan den wensch om voor het slachthuis- bedrijf een sluitende begrooting in te dienen zal niettegenstaande de Raad deze begroo- tin? voor 1920 reeds vastgesteld heeft, a'.s- nog worden voldaan. Eene wijziging van de begrooting kan derhalve worden tegemoet gezien, waarin geen nadeelig saldo meer voor komt. Alls de toestand1 bfijtft zooals hij thans zullen de ontvangsten inderdaad dit jaar reeds tegen de uitgaven opwegen Hat verdient geen aanbeveling om het slachttarief voor varkens te wijzigen op den rondslag van het gewicht der dieren, omdat _it gewicht sis regel slechts geringe afwijkin- gen vertoont en zich beweegt om een gemid- delde van pl.m. 125 K.G. De eventueele meerdere baten zouden niet opwegen tegen de hoogere kosten van administratie en per- soneel. (Volgnummer 132). le Sectie. Een lid merkt op, dat de uitga ven voor den recherchedienst sterk stijgen, en de recherche veel diensten voor andere omliggende gemeenten verricht. Hij vraagt een onderzoek door B. en W. of er geen weg is te vinden dat deze „buitendiensten" op de betreffende gemeenten kunnen worden ver- haald. 2e Sectie. Twee leden spreken de wen- schelijkheid uit, dat, in verband met het druk- ke vreetndelingenverkeer, des zomers aan het station een politie-posthuis zal worden ge- vestigd om vreemaelingen eventueel behulp- zaam te zijn, tervijl door een lid het were afgekeurd. dat de recherche, welke nogal uit gebreid is in deze plants, 'haar diensten- geeft aan de buitengeuieenten, terwijl dit tot de taak van de rijksveldwacht behoort. Dat de recherche hare diensten te veel uit strekt tot omliggende gemeenten is niet juist Dit geschiedt alleen dan, wanneer de verdach- ten in deze gemeente wonen of er vennoeden of aanwijzing bestaat, dat zij zich hier op- houden De aan het optreden elders verbon den extra-kosten worden overigens steeds aan de betrokken gemeenten in rekening ge bracht. De vestiging van een permanenten wacht- post bij het station der H. JJ. S. M. zou voor zijne voortdurende bezetti.ig eene vermeer- dering van het aantal agenten met ten minste 3 noodzakelijk maken. Buiten de kosten van het maken en onderhouden van een wachtlo- kaal, zou dit reeds een jaarlijksche uitgaaf vordieren van pl.m. 1000. Een zoo belang- rijke uitgaaf schijnt voor dit doel niet gewet- tigd; intusschen 2al er zooveel mogelijk voor gezorgd worden, dat er bij'aankomst en ver- trek der drukste treinen in het vreemdelin- genseizoen politic aanwezig is. (Volgnumniers 137 en 139). 3e Sectie. Een lid vraagt wanneer de nieuwe verordening op de brandweer haar beslag zal krijgen. De nieuwe verordening op de brandweer zal den Raad- binnenkort ter vaststelling wor den aangeboden. (Volgnummer 138). le Sectie. Een lid acht dit bianco bedrag het dus aan de gasfabriek opleggen van kostelooze verlichting der stad een verkapte bedrijfswinst, en merkt op, dat zoowel retri- butie als bedrijfswinst niet door den Raad worden gewenscht. Er is een besluit tot op- heffing der retributie en een uitspraak van den Raad om hii de tegenwoordige hooge mi fa tnderen vorm langs een omweg toch winst wordt voorgesteld, acht hij niet goed. Daartegenover wordt door een ander lid opgemerkt, dat de retributie, die een stijgende ijn van 50, 75, 100 en 120 cents per strek- cende meter aanwees, alleen of althans in loofdzaak is afgewezen, omdat ze door deze stijgende lijn hrt cachet van een belasting op het bedrijf kreeg. En over het gebruik en verinielen of althans in zeer sledite conditie brengen der wegen mag wel een vergoeding worden gegeven. Waarop het eerste lid antwoordt, dat ver goeding (en dan goed berekend) voor alle aan de wegen toegebrachte schade ook zijn instemming heeft. Deze gratis verlichting heeft daarmede echter niets gemeen. In dit verband als de gefiigende gele- genheid om het ter sprake te brengen be pleit hij de wenschehjkheid van een accoun- tantsdienst voor alile gemeenitelijke bedrijven. De geheele sectie verklaart zich hiervoor. I 3e Sectie. Enkele leden hebben bezwaar dat de straatverlichting ten laste der gasfa briek wordt gebracht; niet als een progres- sieve gaspriisregcling word4 ingevoerd. Deze zaak is imniddels afgedaan in de raadsvergadering van 19 Februari LL (Volgnummer 145). Een fid g bladzijde 3, geneel onderaan, te lezen staat: le Sectie. van aanbiedin; merkt op, dat in de nota der gemeentc-begrooting op „Om d'ie reden is niet in. 321 Deze liet enkel een korten drogen lach hooren. „Lange haren en licbte oogen loop heen, Guzek en sla geen onzin uit. Ver- tel mij liever een van ie oude geschiedenissen, misschien gaat de tijd dan gauwer voorbij." Nu knikte Guzek onmerkbaar met het hoofd en wist dat hij op het rechte spoor was, want in de kunst van veinzen had zijn jonge heer het nog lang niet tot meester gebracht. Hij besloot in zijn verhaal een voetangel te leggen en dien zoo aanlokkelijk te stellen, dat zeifs de meest ervaren vos er in gevangen zou worden. „Ja, wat zal ik je nu nog vertellen? Wij zitten nu al bijna acht dagen en nachten bijeen en van alles wat ik met je vader heb be- leefd, is weinig over wat je niet weet. Maar het is waar, bij enkelen ervan heb je maar met een half oor toegeluisterd." „Loop heen, Guzek, d?* maak je jezelf maar wijs. Je debt mij bijvcorbeeld nog nooit verteld Hoe je aan het litteeken bent gekomen, dat dwars over je linkerwang loopt, zoodat men van dien kant nooit g zien precies weet of je lacht of built „Ei zoo," zei Guzek. Ja dat is een eigen- aardige geschiedenis, die ook bewijst, dat een man zijn hart nooit op een vrouwspersoon moet zetten, als hij iets emstigs voor heeft." Jan keek op. ,,Hoe dat? Ook? Samuel Guzek hield zich van den demtne, «1 tug hij hat dat hij daeht it vangen Jddt ik dat hij de tegenwoordige hooge geen winst uit het gasbedrijf te den Raad om wdffen halen De commissie voor de lichtbe- drijven heeft in de ontwerp-begrooting voor gas -en electriciteitsbedrijf de uitkeeringen aan de gemeente eenstemmig afgewezen. Dat op ver- schillende verzoeken om verhooging van be- staande subsidien of tot het voor het eerst toekennen van een subsidie". Den nadruk leggende op de woorden: „of tot het voor het eerst toekennen van een sub sidie", vraagt hij hoe daarmede is te rijmen de subsidie voor de Burgerwacht. Ook deze zaak is in dezelfde vergadering afgedaan; B en W. willen er intusschen ten overvloede op wijzen, dat deze subsidie is te beschouwen als een bijdrage in de kosten der openbare veiligheid en dus een gansch ander karakter vertoont dan die, opgenomen in Volgnummer 219, op welke laatste hunne af wijzende houding uitsluiten'd betrekking had Volgnummer 169). 4e Sectie. De sectie stelt voor dezen post le verhoogen en op 200 te brengen. B. en w. vereenigen zich met de gemaakte opmerking en stellen dus nader voor dezen post op j 20 .Ote brengen. (Volgnumniers 173, 174 en 175). Van den Directeur der Gemeentewerken is onder dagteekening van 31 December 1.1. een rapport ontvangen, waarin hij onder de aan- dacht brengt, dat in de begrooting voor zijn tak van dienst niet is opgenomen het salaris van een in November 1.1. aangesielden stoker voor de verwarming der Handelsschclen en dat voorts niet volaoende is geraamd voor hulp tot bijstand van den concierge voor het schoonhouden der lokalen. Voor verwar ming zou dientengevolge 180, voor schoon houden f 125 meer noodig zijn, welke bedra gen over de drie voignummers zijn te verdee len als volgt: Volgn. 173 verwarming 45, schoonuden f 30- Volgn. 174 verwarming 90, schoonhou den 65 Volgn. 175 verwarming 45, schoonhou den 30. Voorgesteld wordt de bedoelde voignum mers met deze bedragen te verhoogen. Het rapport is bij de stukken voor de be grooting gevoegd. (Volgnummer 182). 4e Sectie: Art. 7 b. De sectie zag gaarne bij de Memorie van Antwoord een praeadvies op dit verzoek. De gespannen staat der begrooting, die het noodig maakt met onderdrukking van ge- voelsmotieven, zelfs het nuttige en wensche- lijke achterwege te laten, verleent ons geen vrijheid aan het overigens billijk verlaugen der Verecriiging voor Gezmsverpleginig iege- moet te komen. De aandacht z i er eciiter op gevestigd, dat de bij de vaststelling der be grooting dezer instclling voor 1920 verleen- de subsidie ruitn 400 hooger is dan over 1919. (Volgnummer 219). le Sectie. Een lid merkt op of het niet goed zou zijn, dat B. en W. terug zouden ko men van hun standpunt geen bestaande subsi dies te verhoogen en gees nieuwe toe te ken- nen Hij noemt bijv. de subsidie voor drank- bestrijding, thans 200 bedragende, en wel ke de verschillende drankbestrijdersorganisa- ties gaarne op 500 zouden willen zien ge bracht. Verder is daar de door den Alk- maarschen Bestuurdersbond aangevraagde subsidie voor het voor iedereen openstaande Bureau vo'r Arbeidsrecht. Hij zou het in bet waarlijk algemeen belang achten als B. en W. deze subsidies althans zouden voorstellen te verleenen. Een ander ltd noemt „Het Wltte Krul»'» en de andere vereenigingen voor tuberculose- oestrijding. Daarmede in verband staande, merkt een derde lid op, dat de Raad van Arbeid krach- tens art. 122 der Invaliditeitswet aan het be- stuur der Rijksverzekeringsbank kan voor stellen bijdragen te verleenen aan vereenigin gen, werkzaam in het belang der voiksge- zondheid. H.ete gebruik maken van dit mid- del tot veraterking der financifen acht hij ge wenscht 2e Sectie. Het bevreemd een lid dat B. en W. van plan zijn om geen nieuwe subsidies te verleenen of bestaande te verhoogen, hoe- wel dit toch het geval is met de Burgerwacht. Hij geeft B. en w. alsnog in emstige overwe- de post „8ubsidie drankbestrijding" met te verhoogen en op f 500 te brengen. Een ander lid bepleit verhooging der sub sidie voor de Openbare Leeszaal. - 3e Sectie Een lid wenscht subsidie voor het Bureau voor Arbeidsrecht, instelling van den Alkmaarschen Bestuurdersbond. Meer dere leden wenschen subsidie voor „Her- wonnen Levenskracht" en ten opzichte hier- van dus een uitzondering op het standpunt van B. en W. 4e Sectie. De meerderheid der leden kan zich wel vereenigen met het voorstel van B. en W om niet in te gaan op verzoeken om bestaand subsidien te verhoogen of nieuwe te verleenen. Toch is zij' van meening, dat een uitzondering dient gemaakt te worden voor de verhooging, gevraagd door de tuber- culosebestrijaing (verzoek .(Witte Kruis") en de nieuwe aanvrage voor hetzelide doel van „Herwouiicn Levenskracht". Zij stelt voor de eerste te verhoogen met f 300 en voor de tweede een nieuwe post uit te trekken van 200 Een der leden, die de beschouwing van B en W. niet huldigt, is van meening, dat bo- vendien de subsidies voor drankbestrijding en Openbare Leeszaal moeten worden verhoogd en nog een niewe post dient te worden uit getrokken voor de tuberculoscbestrijding met name voor de Vereeniging tot bevordering ven den post ,^tmatvcrllchtliig* uit te trefc- ken. 4e Sectie. Eenige leden zijn van meening, dat deze opcenten moeten worden verhoogd. Of, en zoo ja, in hoeverre het wenschelijk mag heeten over te gaan tot verhooging van de opcenten op de personeele belasting, is eene vraag, die B. en W. emstig zullen bekij- ken. Het oogeublik is overigens reeds ver- streken om voor 1920 eene gewijzigde heffing nog in toepassing te brengen. (Volgnununer 22). 2e Sectie. Een lid vraagt hoe B en W. staan tegenover het in November 1919 door de sociaal-democratische raadsleden inge- diende voorstel inzake aftrek levensonder- houd en kinderaftrek, waarop nog geen pra©- advies verscheen. v (Volgnummer 23). le Sectie. ten lid vraagt of het niet wen schelijk zou zijn de belasting op andere dan trek- en waakhonden progressief te maken met de thans bestaande belasting als mini mum. 2e Sectie Een lid wenscht de hondenbelas- ting te verhoogen. De geheele sectie sluit zien hierbij aan. 4e Sectie De sectie wenscht deze belasting te verhoogen. Het denkbeeld om ook de hondenbelasting ian eme herziening te onderwerpen. kunnen B en W deelen. In den loop van het jaar •''en voorstellen volgen. (Volgnummer 24). 4e Sectie De meerderheid der leden ,pTischt nost met 10000 te verhoo gen en een wijziging in de verordening aail te brengen. De in de afdeelingen tot uiting gekomen meening, is dezelfde als van B en w., die oordeelen, dat deze belasting met 50 pet. is te verhoogen Voorstellen ter zake zijn dus te wachten. (Volgnummer 27). 4e Sectie. De meerderheid der leden is van meening, dat ook deze post moet worden verhoogd. In de Memorie van Toelichting tot dezen name voor de Vereeniging der gezondheid in de Grafische vakken", on- in de Memorie van Toelichting tot dezen derafdeeling van den Alg. Ned. Typografen- begrootingspost is reeds medegedeeld, dat de bond (zie ingekomen adressen) en wel de eer ste te brengen op 500, de tweede op 2400 en de nieuwe post op 200, Met eene verwijzing naar hun antwoord bij Volgnummer 182 meenen B. en W. hun principe ten aanzien van de aanvragen om verliooging eventueel het voor't eerst ver leenen van subsidien hoe nuttig en wen schelijk overigens, onveranderd te moeten handhaven. Om die reden kunnen zij niet anders dan afwijzend adviseeren ten aanzien van de in het algemeen rapport gedane voor stellen en van het bij raadsbesluit van 28 Oc tober 11. in hunne handen om bericht en raad gestelde adres der'afd. Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte "Kruis", waarbij eene subsidie van 2000 is gevraagd voor de onderafdeeling Huisver- zorging ten behoeve van kraamverplegiag (Volgnummer 237). De sectie gezegd? Zoo? Nu daar heb ik niets bijzonders mee gemeend, maar zoo in't algemeenJa dat zal nu achttien of negentien jaar geleden zijn, heel juist weet ik het niet meer, want als men ouder wordt en van alleriei beleeit, ver- geet men somtijds het tellen; ja toen was ik verliefd geraakt op een meiSje in .Dlugossen, dat mij het hart van alle kanten in 't nauw bracht als ik maar van uit de verte aan haar dacht ,en als ik niet bij haar was, dan geloof- de ik dat ik sterven zou, zoo elleudig was het mij te moede!" Jan ging wat op zijn krukje verzitten, want de geschiedenis begon hem te interesseeren. Samuel merkte dit wel op en grinnikte inwen- ding. Hij schonk zich een snapsje in en liet het behagelijk over zijn temg glijden.. „Nu verder dan; zij was ruim twintig jaar en ik al over de veertig, maar zie je meester, het is nu eenmaal zoo met de ezels gesteld, zij worden wel ouder, maar niet wijzer. En als de liefde hen dan ook nog te pakken krijgt, verliezen zij ook het laatste restje verstand. Ik was destijds gewoonweg voor niets te ge- bruiken en je vader schudde maar steeds het hoofd over mij. Zoo vaak ik kans zag van den Broekhof weg te slippen, maakte ik mij uit de vceten naar Deugossen, posteerde mij voor de dtur van het meisje als een kalkoensche haan, deed een bonte halsdoek om, enkel en alleen om haar te behagen en waar ik ging of stond, ik dacht aan niets anders dan aan haar in den arm te hebbenJe moet namelijk weten, dat het een fijn meisje was. de oudste dochter van den boer Komossan. Nu is zij een dikke boerin, lang getrouwd en zij heeft vier of vijf Idnderai Desiijdi was zij zoo slank ala «w kmk, tm blank fwdahtja ala van - aaa 4e Sectie. De sectie is van meening, dat er een spobdige oplossing moet komen met be- trekking tot de doorbraak Waagplein. B. en W. deelen de meening dat de toestand van den verbindingsweg Nieuwesloot Waagplein (doorbraak) niet onveranderd mag blijven bestaan. Zij zullen derhalve deze zaak ter hand nemen en trachten een be- vredigende verbetering te verkrijgen. De plan- nen oaartoe zullen zij den Raad binnen af- zienbaren tijd ter vaststelling voorleggen. (Volgnummer 244). 2e Sectie. Bij dit volgnummer wordt alge meen de wensch geuit dat de post„distributie van levensmiddelen enz." spoedig moge ver dwijnen. Dezen wensch deelen B. en W. ten voile. INKOMSTEN Volgnummer 10a en c. 4e Sectie. Bij dit Volgnummer wcrdt de vraag besproken of de gasfabriek voor haar bedrijfsrekemng zal nemen de post „straaT veriiditiug", zulks om de biilijke vergoeding voor het hebben van buizeu en kabeis in de stadsgronden te fixeeien, dan wei een oat- vangstpost uit het bedrijf aan de gemeente moet worden gecreeerd, verband houdende met het aantal strekkende meters buis en ka- bel. De geheele sectie is van oordeel, dat in een zuivere kostprijs van gas en electrisch licht moet worden opgenomen eene uitkeering aan de 'gemeente voor bedoeld gebruik. van stra- ten enz.men geeft er de voorkeur aan zulks te doen geschleden door het vaststellen van een te bepalen vergoeding per strekkenden meter. De sectie zou op genoemde gronden B. en W willen uitnoodigen de Voignummers 10a. en 10c. met een dergelijke uitkeering aan te vuHen en onder Volgnummer 138 der uitga- stadsdame en oogen als schoteltjes zoo groot net mooist wareu haar blonde, gekrulae ha ren, die als golljes omvhaar nooid speeitlen en op deze krulnaren was ik zoo verzot, hoe- wel ik zelf bekenneu moest dat zij met voor mij gegroeid war en, want ik was maar een ar- me meent en zij een boerendochter. Maar aan zooiets uenKt men m zuike ujtlen niet. Men heeiat zich dan in dat als men veriieid is, aile standsverschillea op deze waeld wegvaiien oi dat de lieve God iu den hemel de nand zal opheilen om een wonder \e doen. Je hent nog te jong om dat te begrijpen." j an Bagmsky stool op. „Ho, ho, wie zegt je dat?" Samuel Guzek zette een verbaasd gezicht. „Welzoo, mynheer, ik wist met, dat je ook al zooiets had doorgemaakt 1" tn met eeu over- dreven eerhiedige bulging voegde hij er bij „Dan vraag ik je om vergeving, ik heb je met willen krenken" Jan was vuurrood geworden. Hij was op het punt geweest, zijn angstvallig verborgen geheim te verraden. Hij deed nu een pogiug er zich zoo goed mogelijk uit te redden. - „Nu zelf doorgemaakt nu wel niet, maar in de boeken gelezen, waarin dat alles zoo dui- delijk besclireven staat, dat men zich verbeel- den zou er zelf bij te zijn geweest" „Kijk eens aan," zei Guzek, terwijl hij een nieuwe cigarette aanstak, „dat heb ik niet geweten dat er zulke boeken zijnGoede boe ken zooals de kalender, het a-b boek of het gezangbock, en staan daar zulke verhalen „Maar natuurlljk, antwoordde Jan heftig „Er zijn bosken waarin niets anders etaat d*n ev«r da liatda so waarin heal duldalyk legerheffing wordt herzien. Het volgend jaar zal de raming weliicht hooger kunnen zijn. (Volgnummer 49). 2e Sectie. Een lid vraagt: Is het de be doeling van B. en W bij overgang naar de provincie de bestaande financitele voordee- Jen te behouden? Deze vraag beantwoorden B. en W, beves- tigend. (Volgnummer 50). 1? Sectie Een lid vraagt of het niet aanbe- veling verdient de tarieven voor het bezoeken van het Stedelijk Museum te herzien. Hij zou willen aanbevelen 50 cents entree voor ^e- wone dagen en 10 cents voor goedkoope da gen (feestdagen, enkele Zaterdagmiddagen enz.). terwijl hij meerdere bekendmaking van het Museum zeer aanbevelingsSvaardig acht, bijv door het plaatsen van handwiizers enz. Aldus vastgesteld in de vergadering van de Commissie van Rapporteurs, den 11 den Februari 1920. De Commissie van Rapporteurs: O VAN VEEN. H. E BOSMAN. G. VEEN J. WESTERHOF, algemeen rapporteur. Aan het verlangen om de entrfepriizen voor de beziehtiging van het Stedelijk Mu seum tot 0.50 te verhoogen en op dagen, gedurende welke het Museum kostelooa toe- fankelirk wordt gesteld voortaan een matige entree te heffen van 10 cent per persoon, is bereids door B en W. voldaan, met dien ver- stande, dat de gewone entr6e is gesteld op Beantwoord den 26en Februari 1920. W. C WENDELAAR, Voorzitter, DONATH. Secretaris. OEMENGD NIEUWS. DE STAKING IN DE HAVENS. Sinds de vorige opgave zijn te Rotterdam aangekomen 3 stoomschepen waaronder 2 Nederlandsche, „Zwarte Zee" met steenko- len geladen uit Amerika en „Iris" in ballast. Vertrokken zijn 5 s.s. te weten2 Engelsche. 1 Duitsch, 1 Nederlandsch en 1 Spaansch, dit laatste met erts geladen voor Embden. Het Duitsche s.s. „Hanza" met hout gela den is in de Waalhaven gehaald en zal even- als het Duitsche met steenkolen geladen s.s. „Vulgar" door eigen bemanning worden ge- lost. De Holland—Amerika Lijner ,.Nieuw Am sterdam" wordt hedennacht van New-York te Rotterdam verwacht. De passagiers zullen zich Woensdagoch- tend 8.30 uur van boord begeven. beschreven staat hoe de meisjes er uitzien en hoe men zich voelt als men verliefd is. Ik heb wel een paar dozijn van die boeken gelezen, hoewel zij ons verboden waren. Men noemt ze romans en de menschen ,die ze schrijven, hee ten dichters Samuel Guzek schudde in eerlijk ongeloof het hoofd. Nu werd het hem zonneklaar, dat zijn heer hem beloog, want waar ter wereld zouden er menschen zijn, die hun lieve tijd met zulke onnutte dingen verspilden En hoe zou den zij weten hoe het er in de harten van an dere menschen uitzag om het dan naar waar- hgid te kunnen vertellen? Neen. dat was maar zoo'n uitvlucht geweest, omdat zijn jon ge meester gemerkt had dat hij zich had ver- praat. Dezen keer was hij den dans nog ge- lukkig ontsprongen, maar de geschiedenis was nog niet uit. „Zie-je, mijnheer, zij was dus blond als een niet gelieel gaar gebakken kernel en dat beviel mij juist zoo goed. Uw smaak ken ik niet en ik weet dus niet of je meer van blonde haren of van bruine houdt?" Jan dacht aan zijn klein liefje, dat bruin was als een rijpe hazelnoot. ..Blonde haren? Neen, die kunnen mij niet bekoren" „Ei zoo," dacht Samuel, ,,zij is dus brum!" In gedachten doorliep hii de geheele rij van jonge miesjes in Baginsken en Deugossen, waarvan hij zich kon herinneren of zij bruin waren maar daar was er geen bij, van wie hij kon vermoeden, dat zij een jongmensch zoo Icon beheksen. „Ja, mijnheertje, op dat punt zijn goddank da TT*k^n zoo verschillend an dat is maar goad ook, want andam xausmx it armt atak- kers van die andere kleur geen man kriigen. Maar nu verder. Haar voornaam was Maria en van de voorjaarsmarkt bracht ik haar een groot hart van marsepein mee met haar naam er op, zes zijden doeken, een gouden ring en een wit zakdoekje met echte kant, wcet-je niet, zoo een om je neus in te snuiten maar om naar de kerk met het gezangboek in de hand te dragen. Dat alles legde ik 's nachts stilletjes voor haar kamerdeur, op- dat zij het's morgans bij het opstaan zou vin den. Den ring bond ik in het zakdoekje en daarbij een kleine blanke knoop, opdat zij da- delijk zou weten van wie dat alles kwam, want mij naam Guzek bcteeikent zooveel als een kleine knoop, zooals de boeren aan hun vest dragen. Toen ik den volgenden da, langs hun hofstede kwam, zoo tegen den mi dag, stond zij bij de haag, droeg mijn ring aan den vinger, een van mijn doeken om het hoofd en toen ik haar aanzag, keek ze mij ook aan en lachte er bij. Den daarop volgenden nacht ging ik voor naar venster staan en tik- te er zacht tegen. Hierop werd het raampie opengedaan, twee blanke armen door de bloemrekjes gestoken en ik vond een rooden mond, die mijn lippen zocht." Samuel Ghzek zat met de ellebogen op de knie6n langen tijd zwiigend in den kletteren- den regen te staren. Het doel van zijn ge- schiedenis scheen hij geheel te hebben verge- ten en het trilde om zijn ooghoeken. Jan voor, dat de oude Guzek ook eenmaal llefcieo- rren.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5