Amstordiiiiischo Hours van 2 Maart 1920 Noordhollaiulsch fiiiudbouwcrediet ioniag 13 aan de Sumatrakade te Amster dam aangekomen hePs.s, „Delfland" van den Kon. Ho 11. Lloyd, komende van Buenos Aires en geladen met groon en stukgoederen heden arriveerde het s.s. Stoomv. Mij. Noordzec ^Boekelo", van de alhier, ledigscheeps bij het Ko- Set IJ. van Antwerpen en kreeg li ninginnedok overzijde van Het bestuur van het Nationaal Arbeidsse- cretariaat verspreidt een manifest, waarin het o.a. zegt: De solidariteitsstaking, zooals de onafhan- kelijke vakbeweging, die steeds heeft gepropa- geerd, dient in verschillende bedrijven te wor den toegepast. Ongetwijfeld zullen de werkgevers trachten z.g. „werkwilligen" aan te monsteren. Voor zoover deze per spoor of tram worden aange- voerd, moet door de betrokken arbeiders ab- soluut geweigerd worden, deze lieden te ver- voeren. Indien onderkctiipers van gemeente- inrichtingen in de havens gebruik willen ma- ken, zooals electrische kranen, dan hebben de betrokken arbeiders te weigeren, arbeid te ver- riehten naast of ten dienste van deze ongeluk- kige karakterlooze slachtoffers van de demo- raliseerende moraal dezer maatschappij. Daarnaast is de tijd aangebroken. aat an- dere belangrijke groepen van arbeiaers, die reeds zoo lange jaren confereeren, adressee- ren en demonstreeren, zonder noemenswaar- dig reusltaat, het spoorwegpersoneel, gemeen- tewerklieden, het personeel van de post en tele- grafie, de mijnwerkers, enz., de koe thans bij de horens dienen te vatten en daadwerkelijk te toonen, dat ze de zijde van het transport- proletariaat kiezen en ook hun recht verlan- gen en opeischen. Het spreekt vanzelf, dat onbeteekenende groepen als diamantbewerkers e.d., die als industrieele groep voor de machtsontplooifng van het prolctariaat niet de minste beteeke- nis hebben, in deze klasse-macbtsontplooimg, buiten beschouwing'blijven." Ten slotte wekt net N. A. S.-bestuur de le- den op tot financieelen steun. Zondagmorgen heeft Posthuma, de voorzit- ter der aideeling Amsterdam van de Federa te van Transportarbeiders. aan vertegenwoor- digers der Pers eenige meaedeelingen gedaan, betreffende de door deze organisatie aan haar leden verstrekte stakersuitkeering. Naar hij mededeelde hadden Zaterdag 2400 van de 2900 leden uitkeering ontvangen. Vijf- honderd leden hebben vrijwillig afstand van aen uit Duitscnianci en Oostenrjjk werden uitgesloten Op dit congres werd besloten voor de ma- trozen 14.10 en stokers 15 te eischen. In Groot Brittan"i6 en Ierland, Scandinavie, Belgie en de Vereenigde Staten is men tot dit standaardloon gekomen. In Nederland, Frankrijk, Italie en Spanje zijn deze eischen nog niet doorgevoerd. Thans wordt in ons land ook voor deze eischen gestreden, van- daar dat deze staking den steun van dit machtige lichaam heeft. Naar de heer Langkemper ons verzekerde, moesten de Hollandsche zeelieden voor de staking menigmaal van hun buitenlandsche collega's minder prettige opmerkingen hoo- ren over het feit, dat hier het standaardloon van 15.nog niet was ingevoerd. Men be- schuldigde de Hollanders van onderkruiperij en overwoog de Hollandsche schepen te bov- cotten evenals de schepen uit de landen waar de gestelde eischen niet werden inge- willigd. En wat het beteekent als de I. S F. de boy- cot uitspreekt ziet men thans in de buiten landsche haven. De Federation ontvangt den steun van de Internationale Transportorgani- satie, waarbij zij is aangesloten, evenals de Federatie en Centrale Bond van Transportar beiders en de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. In geval van een Inter nationale boycot voor de Hollandsche sche pen zouden dus de bij dezen Internationalen Transportarbeidersbond aangesloten vereeni- gingen weigeren te laden en te lossen. Het was hierop, waarop de heer Brautigum in ziin artikel zinspeelde. De voorzitter van het Vakverbond schrijft in de vakpers: Wat de havenarbeiders eischen, kost den havenbaronnen 4 millioen gulden per jaar. Dat is veel. Maar over het laatste jaar waarvan 98 millioen gulden winst. Het kan er dus wel af. maakten :et bekend is, De arbei ,pr der uitkeering gedaan. In totaal is een bedrag van 76.000 uit- gekeerd. Zoowel voor a-s. Zaterdag, als voor de week daarna, is het geld voor uitkeering aanwezig, als gevolg van de solidariteit der bij het N. A. Si aangesloten organisaties. Maar *al- dus Posthuma de kassen moeten daarvoor ook worden omgekeerd. Voorts zeide Posthuma dat het zeer veel moeite kost het geld biieen te krijgen. In verband met de berichten, dat de Fede ratie, door bemiddeling van den kommunist Rutgers uit Amersfoort, 20.000 heeft ont vangen, werd gevraagd of de Federatie nog andere dan de gewone bronnen van inkomsten heeft. Hierop wenschte de Federatiebestuurder zich evenwel niet uit te laten. Hij meende niemand rekenschap verschuldigd te zijn, of zijn organisatie uit sovjet-Rusland geld ont vangt. Naar toij vernemen ondervonden enkele on- zer schepen in buitenlandsche havens moeilijk- heden met bunkeren en inneming van lading, in verband met de staking in het havenbedrijt flier te lande, doordat de havenarbeiders ter plaatse zich met de Nederlandsche stakers solidair verklaren, en weigeren voor die sche pen arbeid te verrichten. O.a. worden thans Nederlandsche graanschepen in Argentinie door het syndikaat van havenarbeiders, op verzoek van Ned. stakingsleiders, geboycot Bij de stakingsleiding van den Centralen Bond is bericht ontvangen dat te Meppel een 40 k 50 tal geronselde onderkruipers gereed staan om hedenavond per boot naar Amster dam te vertrekken en dienst te treden bij de „Holl. Stb. Mij." Door het bestuur van den Centralen Bond is iemand naar Meppel gezonden om te trach ten de onderkruipers terug te houden. Van de^ stakingsleiding der Federatie ver nemen wij, dat gistermorgen bier ter stede per hotter twintig onderkruipers uit Harder - wijk zijn aangekomen, bestemd voor de „Holl. Stb. Maatschappij." De afdeeling van den Bond van Ned. On- derwijzers besloot de stakende transportar beiders met 500 gld. uit de kas te steunen. Het bedrag wordt gelijkelijk tusschen Centra le Bond en Federatie verdeeld. Bovendien zal met steunlijsten op de scholen worden ge- werkt. In verband met de uitlating in het weekblad „de Amsterdammer" van den heer J. Bjrau- tigam. voorzitter van de Centrale Transport arbeidersbond, dat de Internationaal Seafares Federation onafhankelijk en volkomen los van de Nederlandsche arbeiders reeds het vorig jaar de strijd tegen de Nederlandsche reede- rij wilde voeren en het dit ook straks zou kun- nen doen, indien de havenarbeiders den strijd zouden verliezen, heeft de Telegraaf eenige ingewonnen omtrent deze Internationale orga nisatie. De heer A. Langkemper, secretaris dfer zee- liedenvereeniging „Voorwaarts", was zoo wel- willend ons deze te verstrekken. De interna tional Seafarers Federation, wier voorzitter de heer Havelock Wilson financieelen steun heeft toegezegd aan de Transportarbeidersor- ganisatie. is gevestigd te Londen. Zij is een onderdeel van de Internationale Transport- arbeidersorganisatie, welke verleden jaar te Amsterdam een congres hield. De I. S. T. om- vat de zeeliedenorganisaties van Groot Brit- tanniee en Ierland, Belgie, Denemarken, Zwe- den, Noorwegen, Finland, Frankrijk, Spanje, Italie, 2 Amerikaansche organisaties te San Fransisco en New-York gevestigd, en in Zuid- Amerika een bond, welke in Buenos Airas zijn zetel heeft. Ons land is niet bij de I. S. T. aan- esloten, eerstens omdat in ieder land maar n organisatie zich kan aansluiten en er hier meedere zijn, en ten tweede omdat de Federa tion zich niet op een politiek standpunt stelt. Zij ijvert uitsluitend voor loon en arbeidsvoor- waarden. Op het laatste congres van de I. S. T. te Parijs waren de Nederlandsche organisaties wel uitgenoodigd. Noch de Federatie, noch de Centrale Bond van Transportarbeiders, r i'spafia gswslfc «mdat de mlisdsnbon- roductie moet worden verhoogd en de ers moeten worden beloond naar hun ijver en inspanning. Maar een kommissaris van een der groote stoomvaartmaatschappijen, die heelemaal niet ijverig was, zich heelemaal niet behoefde in te spannen, ontving in 1918 vt>or het bezoe- ken der jaarvergaderingen, met misschien nog vier andere vergaderingen., 300 000 Dezelfde heeren, die zulke bedragen bekomen voor niets doen verzetten zich tegen een loon van een f 38 k f 40 per week voor den zwaren, onaangenamen en gevaarlijken boot- werkersarbeid. Makkers, leert ze dat a f door de havenar beiders te steunen. De ongeorganiseerde stakers hielden gis- teravond in „Handwerkers Vriendenkring" een druk bezochte vergadering, bijeengeroe- pen door het ,_comit6 uit de ongeorganiseer- den", onder vo'orzittersehap van den heer M L Beekman. De. secretaris, de heer Wiekamp. deed verslag van het onderhoud, dat het co mity gehad heeft met de besturen der trans- portarbeiders-organisaties inzake steun en medezeggenschap De besturen hebben zich op het standpunt gesteld dat op het verzoek om steun niet kon worden ingegaan, o* a om dat de financi§n van beide bonden er te slecht voorstaan. Volgens mededeelinpen kost de staking aan de Federatie weekeliiks 100 000 en aan den Cenitralen Bondi 70 000. Mede zeggenschap kon men evenmin toestaan om dat deze staking geheel organisatorisch ge voerd wordt De voorzitter, de heer Beekman, wees er nog eers op dat men a He pogingen in het werk heeft gesteld om de wenschen der onge- organiseerden ingewilligd te krijgen On- danks alles zal men den striid voor economi- sche verbetering blijven volhouden. De heer Kloos, die als spreker optrad, ver klaarde zich principieel tegenstander van or ganisatie Hij keurde het echter af, dat velen uit deze vergadering, uit sleur geen lid eener vereeniging waren en niet uit principe. Bij dezen staat thans het financieele punt op den voorgrond bij de anderen de erkenning der ongeorganiseerden De eerste groep zal waar- schiinlijk "teleurgesteld worden. Vervolgens de houding der organisaties besprekend en meer in t bijzonder die der be sturen, noemde spr deze ontactisch. De be sturen zijn niet voor hun taak berekend, want anders zouden zij de ongeorganiseerden niet buitensluiten (Applaus) Immers de moge- liikheid bestaat dat de 1600 h 1700 ongeorga niseerden door den honger gedwongen wor den weer aan't werk' te gaan En hiermede had men rekening moeten houden. De besturen maken de fout dat nu zij willen zaaien, het tijd van oogsten is. Hoewel spr. geen lid der commissie is, zal hij de besturen nog eens per brief wijzen op hun verkeerde houding. Mocht dit niet hel- pen, dan zal spr door middel van de pers het buitenland waarschuwen dat men steun geeft voor een deel der stakers en niet aan al- len Mochten de ongeorganiseerden geen fi nancieelen steun ontvangen en toch den strijd weten vol te houden dan zijn zij het die de staking hebben gewonnen. (Applaus). Na eenige besprekingen wordt een voorstel Hoogenhoed, om aan de besturen nog ecus een eisch te stellen, Verworpen en de volgen- de motie van den heer Homma onder luid ap plaus aangenomen: ,,De ongeorganiseerde havenarbeiders, be- sprekende de actie in het havenbedrijf, besluit niet eerder aan den arbeid te gaan voor de staking is opgeheven; protesteert ten scherpste tegen de houding van de besturen der organisaties in zake me- zeggenschap en steun; eischt alsnog het deel te ontvangen van de gelden, die zijn ingekomen onder de leuze: „steunt de stakende havenarbeiders", als hun goed recht; besluit bij niet voldoen aan dezen eisch, het hierboven gereleveerde als oplichterij te kwa- lificeeren gepleegd ten nadeele der ongeoor- ganiseerden". De vergadering werd hierna door den voor zitter gesloten met een opwekking om pal te staan in den strijd. Op de ee roister en a von d gehouden vergade ring van de afdeeling Rotterdam van den .Ned. R. K. Bond van Tranaportarbeiders werd onderstaande motie, welke uit de vergadering naar voren werd' 'gebracht, met algemeene etemmen aangeno,men': Motie. De afdeeling Rotterdam van den Ned'. R. K. Rood van Tranapoitarbeidei* te Water en te Land „St Bcc.faciue*1. m \ergadering bijeen o'j) Maanadlg 1 Maart 1G20 te Rotterdam; kennia genemen hebbende van de diverse persberichten aangaande de gevoerde tactiek van het bestuur der Ned. Federatie van 1 ransportarbeiders in de traneportstaking te Rotterdam en Amsterdam, wellke voligens hei'haalde vet'klariogen op de verkiaringen em in de pers van de heeren Lansirik'Jr. en S. v. d. Berg, ten doel zal pioeten gebracht wor den, aan massa'le stakingen ea de stelselmati- ge doorvoering van het doer 'het N. A. S. eoorgestftne einddoel, van oordeel, dat door leze houding, wellke alW definitive woord- breu'k met hot mede deer de Ned. Federatie onderteekende etalcingsmanifest beschouwd meet worden, op welken inhoud de, R. K. rransportarbeiders'bond was besloten het ad- vies aan hare leden voor te leggen ,,Zich ont- houden van werk tijd'ens de staking" dlit ech ter met de mededeeli'ng, dat ,.bij iedere nieu- we situatie, welke geheel vreemd' zijn zou aan de oorispronikelijike opzet van de actie", het hoofd'bestiuur dezer organisatie zielh de vrij- heid voorbeihie'ldl, haar advies te wijzigen condudeerende, dat het advies van het hioofdbestuur, hetweik op de j.l. vergadering gejgeven werd, in a-erband1 met bovengenoem- de" redenen, wel als ,,negati#f" doch niet zoo als de meenipg van het hoofdlbestuur als „po- sitieve" tegen-maatregel, in deze omstandig- heden moet beschouwd; worden. Besluit: hare scherpe afkeuring uit te spre- ken over d'e geipleegde woordlbreuk van de Ned. Federatie, is echter van meening, dat het „weder aan den arbeid' gaan", niet in het belanig der andere groote groepen in het ha venbedrijf 'kan geacht worden, dus verder rus- tig dezen ,/loonstrijdP' te blijven volgen, dbdh besluit bij een, mode ook door voornoemde organisatie ini het leven roepen van die symplhtonen, die beoogen de huidige maat- schappelijke orde te vernietigen en wellke noodwendilg el's besli'st noodlbttig voor de heele Nederlandsche bevollking moet be- sc'houwd worden; nog evenals in November 1918, trouw te blijven aan Kerk en Staat, pal te staan voor elke poging van politielke avon- turiers, tk>1 achepping varr hun wereldorde, en met hand en tand te waken voor „God, Vorstin en Vad'erland." d:.wai hoc hi., 12 cu !4e ieder aan hunne ottdm de 23e en 25e boete of 2 dagen hecht. ten-.ggave ieder I INOEZONDEN STUKKEN. (Buiten veruntwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijsi geens- zms, dat de Redactie er mede insternt). Mijnheer de Redacteur. In het voorstel van B en W inzake de be noeming van een Directeur der Handels- avondschool (zie de Alkmaarsche Courant van 1 Maart). wordt klakkeloos gezegd, dat de twccde sollicitant, met name gcnoemd, voor de betrekking „ongeschikt wordt ge acht". N erkennen wij gaarne het recht van B. en Wom aan den Raad hunne meening over /de meer of mindere geschiktheid van een sol- liicitant kenbaar te maken Dat is zelfs noo- dig, maar er zijn betere en minder nieren om dit te doen dan door '!aa'de woorden geschiedt. Van hoogstaande personen verwacht men meer tact en fijngcvoeligheid, dan de voor deze biilage verantwoordelijke persoon blijkt te bezitten. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dnr J. J. T. KOOIJ. Alkmaar, 2 Maart 1920. rove ma- e aange- PROVINCIAAL NIEUWS. UIT EGMOND AAN ZEE. Van de Egmondsche Visscherijschool slaagden de heeren E. Schol en P. Krab te 's-Gravenhage voor het diploma van schip- pe rop stoomzeevisschersvaartuigen. UIT OUDKARSPEL. Naar men ons uit vertrouwbare bron mee- deelt hebben een drietal bestuursleden van de Tuinbouwvereeniging „De Eendracht", waar- onder voorzitter en secretaris, als zoodanig bedankt en schijnt het geheele bestuur enbloc te willen aftreden. Dit als gevolg van de houding van ver schillende leden in de laatste ledenvergade- ring. UTT OBDAM. De afd. „Obdam en OmstT." van de N. V. zal Zondag a.s. een hhisvlijttentoonate'lling houden te. Sensbroe'k van hetgeen de kinde- ren aldaar in de lange winteravonden hebben vervaardigd. Des avonds zal een kinderfeeet worden georganiseerd waarbij de meisjes en kele voordrachten, zangstukjes enz. zullen doen. RECHTSZAKEN. "1 2 KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraak van 27 Februari. A R. te Opmeer, overtreding art 444 Wet- boek van Strafrecht, f 4 boetc of 2 dagcn hecht. J H tc Limmcn overtreding Spoorweg- wet, 10 boete of 5 dagen hecht. J K., H. A L cn G. M. te de Rijp, J. T. te Limmen, J. S en N B. te Egmondbinnen, "vertreding IJkwet, de le 4 boete of 4 da- fen hecht. de 2e, 3e en 4e ieder 2 boete o dagen hecht., de 5c f 2 en 4 boete of 1 en lagcn hechtde 6e 4 X 4 boete of 4 X 4 daeen hecht. P. H C C. V., F. J en B. N. A. te Alk maar, J D A te Uitgeest, dronkcnschap, ieder f 2 boete of 2 dagen recht. H. T. A. F ite Castricum, P. K. te Bergen, H L Iz te Egmondbinnen, J G. Pz te Eg- mond aan Zee, loopen over verboden grond, de le 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder 4 boete of 21 dagen hechtde 3e vrij- gesnroken. C R te Obdam, P. S. te Heemskerk, J. B te Sint Pncras. G. v. d. B te Schoorl, B K. en T B te Uitgeest. A. P. en H L. te Broek op Lana-cndijk, W W.. S. S., J SA. K C K. K. K, J. S, P. O.. J. S„ P. J. E., \V B. W. H, A. PC. S.. J. J. en M. A. C. B te Alkmaar, overtreding pohtieverordening, de le, 7e, 8e, 15e, 17e, l8e en 24e ieder 3_ boete of 3 dagen hecht., de 2e, 5e en 6e ieder' f 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 19e en 20e ieder 15 boete of 10 dagen hecht., de 4e, 12e 16e en 21 e ieder/ 1 boete of 1 dag hecht., de 9e 25 boete of 10 dagen hecht de lOe 13e en 14e ieder 6 boete of 3 dagen hechtde 11 e, 22e en 23e ieder 2 boete of 2 dagen hecht. P. G Cz K Z. Jz„ J P. Wz., P. G Hz., A G. HzP. G Pz, A. P P. G. Hz, A G. Wz E Z. Pz K. B Lz„ T; Z. Tz, T S. Kz, P W. AzW W.. C. Z. Tz, T S. Hz, J. G. Sz A. S Hz, J Z. Kz, L. Z. Kz, T. Z. Tz. en W, G. Pzalien te Egmond aan Zee, H. D. Gz. te Wijk zap Zee en Duin, N. B. Jz. en P. W. te Castricum, Jachtwetovertreding, de le. 2e, 3e 4e, 5e 8e, 9e". lie, 20e, 21 e 22e, 306, 31 e en 33e ieder 8 boete of 6 dagen hecht, de 6e, 7e 12e, 13e, 14e, 15e, 16e, 17e, 19e. 25e, 26e, 28e en 29e ieder 12 boete of 8 dagen hecht, de lOe 5 boete of 14 dagen tuchtschool, de 18e 10 boete of 5 dagen hechtde 23e en 34e ieder 6 boete of 14 da gen tuchtschool, de 24e en 32e ieder 7 dagen hechtde 27e 17 boete of 10 dagen hecnt. E B. J. S, J. A, H. K, H. G. R, J. D. en G K te Alkmaar, J. D. Gz. en J. J. B. te Egmond aan Zee. J G. te Egmondbinnen, P H. te de Rijp, J. K. te Noordscharwoude, T. W. L, D M. en S. D. H. te Uitgeest, I. T K te Schermerhorn, J P. te Graft, A H. te Akersloot, C. W. te Zuid- en Noord-Scher- mer D. G. R. v. d. W. en Ni v. S. te Heiloo, N- G en S. A te Limmen, C. A S. te Helder, I. G te Spanbroek, H. K. en G. v. d. Z. te Heerhugowaard, overtreding Rijwielregle- ment, de le 2 X 4 boete of 2 X 14 dagen tuchtschool, de 3e, 4e, 5e, 6e 7e 8e. 9e, lOe, lie, 13e, 15e, 16e, 17e, 18e, 19e, 20e, 21 e, 22c, 24e, 26e, 27e, 28e en 29e ieder 4 boete of 4 Mijnheer de Rediacteur, Ik begrijp heel goed, dat het'niet aangaat in Uw hlad steeds maar weer plaatsruimite te vragen voor een fwistgeschrijf over eeni be- paald onderwerp. Maar nu de heer J' V. 'in Uw blad van 21 Febr. 1920 dingen zegt, die getuigen dat 'hij absdluut niet op de hoogte is van hetgden op het gebied der onigevallen- verzekering in ons land omgaat, verzoek ik U beleefd mij voor de laatste maal nog eenige ruimte te willen toestaan. De heer J. V. dan heeft in den jare 1920 'n verslag van de Rijksverzekeringsbank over 1905 voor zich liggen en citeert daaruit om te bowijzen, dat de risico-overdraCht tot onge- vallenverzwijiging en dus itot benadeeling van i de arbeiders aanleiding heeft gegeven. Wel verbazend, dat staat daar zoo maar in een i ofiioieel verslag. Zoo'n verslag, wij weten het 1 allemaal, wordit geschreven door volkomen onpartijaige am'btenaren, die er absoluut geen eigen meening op na houden, die vol komen bianco zijn ten opzichte van ieder vraagstuk op politieik of economisch gebied. Ik kan mij begrijpen, dalt daarmede voor den beer J. V. het sprookje van de ongevallenver zwijging voor goed is vastigelegd. Zich op de hoogte te tooudien, wat er in die vijftien jaar na het verschijnten van het verslag over 1905, is gesdhied, heeft de heer J. V. dan ook niet noodig gevonden. Dat zijn zoo van die klei- nigheaen, waarvoor een vooriichter van de openbare meening geen tijd heeft. En Itoch is er in die periode van niet minder dan vijftien jaren wel het een en ander voorgevallen, dat tot nadenken stemt en niet onopgemerkt had inogen blijiven voor iemand, die als deskundig vooriichter wenschlt op te treden. Zoo eenvoudiig als de heer J. V. was men in do Kamer niet te overtuigen van de voor- of nadeelen van de risico-overdracht en aange- zien men het uitspreiken van eene meening alleen maar mogelijk achtte door alle partijen in deze te hooren, werd den wensch geuit, dat eene Slaatscommissi'e tot het instellen van 'n onderzoek benoemd zou worden. Bij beschiik- king van 22 Maart 1913 is ioen door Minis ter Talma eene Staatscommissie benoemd met de opdracht Ijet insiel'len van een onder- zodk naar de resultaten, waartoe de risico- overdracht bij de uiivoering der Ongevallen- wet-1901 heeft geleid. Deze commissie, waar in vcrlegenwoordigers van alle partijen zit- ting hadden, bracht in Juli 1917 haar rap- Eort uit. Met alle beschiedenheid zou ik den eer J. V' in overjveging willen geven, wan- neer hij weer eens over de Ongevallenwet- 1901 wil adviseeren, ook van dit of.icieele rapport ken/nis ite nemen.. in genoemd rapport dan viind ik op bid. 34: „Uit de door het bestuur der Rijksverzeke- rimgsbank verstrekte inlichtingen is aan de .Commissie gebleken, dat het niet aangeven „van ongevallen zoowel voorlkomt bij werk gevers, die bij de Bank verzekerd zijn als bij .werkgevers, die het risico hebben overge- „dragen of zelf dragen, doch dat naar ver- houding het aantal gevallen, waarin de aan- „gifte werd nagelaten, bij werkgevers met ri sico-overdracht grooter is dan bij overige „werkgevers. De Commissie heeft echter niet „dcn indruk ontvangen dat het niet aangeven van ongevallen moet worden toegeschreven aan de bedoeling om door een bedrijfson- .geval getroffen werklieden de hun ioeko- „mende schaddoosstellingen te doen onthou- ,den". Ook de pagina's 35, 36 en 37 van genoemd rapport handden nog over ongevallenverzwij- ging en daarin worden verschillende oorza- ken aangegeven, waardoor die bevorderd zou worden. Ik wil allerminst verzwijgen Mijn heer J. V. dat daarin, naast het systeem van de verdeeling der adlministratiekosten der Rijksverzekeringsbank, ook de schuld gegeven woidt aan het stelsel van verdeeling dezer kosten door de Genitrale Werkgevers Risico Bank over de biji haar aangesloten werkge vers, iets wat door de daarover gehoorde Di- rectie van laatstgenoemde bank ontkend werd en waarvoor de Commissie ook geen cijfers als bewijsmateriaal bijbracht. Maar ik wil hier vooral even het licht laiten vallen op de eindconclusie, waartoe de meermalen genoem- dc Commissie met algemeene stemm'en geko men is- ,,'De Commissie is op grond van hetgeen „haar bij. haar onderzoek naar de werking „der risico-overdracht is gebleken, tot de slot- „som gekomen, dat bij het bestaande, gecen- ,traliseerde sttelsel1, hetweik in de Ongevallcn- „wet-1901 is nederglegd, de risico-overdracht „zonder nadeel voor eene goede uitvoering „der bij die wet geregelde verzekerlng niet „kan worden gemist. „Tegenover deze voordeelen der risico-over- „dracht zijn zeker ook nadeelen te stellen In verhouding tot de gebleken voordeelen, „zijn echter, naar- heit der Commissie voor- „komt, die nadeelen niet van zoodanige beiee- ,rkenis, dat ter wille van haar de risico-over- „dracht uit de wet zou behooren te vervallen". Over de rest van. het laatste beltoog des Hee ren J. V. kan ik kort zijn. Ik heb er alleen op willen wijzen, dat de arbeider, wiens werkge- ver lid is van de Land- of Tuinbouw-onder- Iiiigo recht heeft o-p eene urkeering cver:enf komstig de bepalingen van het bedrijfsonge- vallen-reglement d'ier instellingen maar retda in mijn voordracht ite Schagen heb ik er de n?druk op gelegdt, dat het noodzakelijk is, dat ock iederen werkgever door de wet ver- plicht word! eene verzekering voor zijn arbei ders aan te gaan. U dankzeggend Mijnheer de Redacteur voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend Uw. Dw V. R. IJ CROESEN. Pen Haag, 29 Februari' 1920. MARKTBERICHTEN. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart Roode kool 4.10—/ 5.10, Kleinere 2.30— J 3.70, Uitschot 0.80—/ 1.40, Gele kool 2 tot J 2.40, Kleinere 11.40, De earache witte 1.20—/ 2, Kleinere 0.701, Grove Uien 6.50—/ 7.50, Been 1.40—/ 1.90, al les per 100 K.G. WARMENHUIZEN. 2 Maart 1920. Roode kool 2.10—/ 4.60, Gele kool 1.20 a 2.70, Witte kool 1.10 k f 1.60, Uien J 0.60 h f 6.80, Peen 1.60, Uiteefoot roode ikool 0.901.80, uit&chot gele kool 0.50, uitadbot witte kool 0.70—1, alios per 100 K.G. l'URMEREND, 2 Maart Op de heden ge houden veemarikt waren aangevoerd: 397 Runderen, w. -o. 190 vette 1.30 1.70 per kilo, 207 mel'k en gelde koeien 230 h f 500 peir stuk, handel1 stug; 10 Stieren, 12 vette kalveren 2,.20f 2.40 per 'kilo, handel m'atig; 846 nuchtere id. 18 k 60, handel ma tig; 29 Paarden f 200 h f 500, 'handel ma- tig; 736 achapen, over-houders f 35f 50, schaipen 5090, handel matiig; 36 bokken; 289 vette varkeais 1.44 f 1.64 per kilo, handel stug; 102 margere varkens 55 90 per struck, handel id.107 biggen 28 45 per stuk, handel id.240 mand appelen 2 4 3 per mand; 20 mand! Peren 1 4 2 per mand; Kaas: 3 ldeine Fabd, 51 per 50 kilo. 418 K kilo boter /3a/ 3.25 per kilo. Kiipeieren 10 4 11 per 100 at Eend- eieren 8 per 100 stuks. Opgave van STA ATSLEENIN GEN. NEDERLAND. pCt. Oblig. N.W.S. Oblig. N.W.S. v. van van 1000 1918 500/1000 1917 1000 i H 4 3K 3 2H 5 ••iiiliirskuiw son Villi ll(>dnt Mededeelingen van Woenadag 3 Maart 1920. O'liewaarden -bij opening van de markt flauw, dloch liepen deze spoed'ig op, terwijl er in dien hoelk veel) handel was. Cuituren en Scheep- vaarten flauw, doch met nogal flipiken han del. Tabakken ntil, Amerika lhiier. Aand. dito Oblig. dito dito dito cert. dito Ned. Ind. 1915 f 1000 dito 1914 1000 5 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Rel.vrije Kronanr. Jan..Juli 4 RUSI. AND. Obi. 1906 fra. 2500—5000 5 Iwanuorod Domkr. GR. 625 4M N'icolai Spw. 100 4 Geconsol. 1SS0 GR. 625 4 Rothschild (consols) GR. 625 4 Hope en Co. 1889.90 GR. 625 4 6e Emissie, 1894. GR. 625 4 rURKIJE. Bagdad Spw. le serie 1904 4 BRAZILIE. Tunding I.n. 1898 20/1000 5 Provinciate en Gcmaentel. Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank, en Credlet.lnatellingen. Am.sterdamsche Bank A Nederlandsche Bank C. v. A. Rotterd. Bankver. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzer. Spoorw. Obi, 5 Mij. t. Expl. v. Staetssp. Ohl. 5 Mij. t. Expl. v. Staatssp. Ohl 4>» Premleleenlngan. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 100) 1 B HI. CUE. Antwerpen 1887 2>v I'rnlongatie pCt. Vorige koers 85>/„ 851/e 751 k 76«/i. 721/, 721/, 59 ii, 6OI/4 52 53 44T/u 45 85J, 87 85 851,4 51/a 51/4 17 13 15 15U, 19 13i', 131/4 18i«/„ 19 15?', 1SV14 H'/l 15 19»/« 19 621/, 62 S3 8-'l/a i 84 201 '33i, 86 86*1, 77>, 94»/« 451/b 31/4 183 1991, 133i,* 87 87 7 Si/, 3'/, A A A A A Atchis. Tep. S. Ft C. v. g. A. Denv R. Grande Spw. C. v. A. Krie Spw. Mij.. Gewone Aand. Ran, City South. Railw. Cy. g. a. dito Pref. A. Aiissouri Rans. 4c Tex. C. v. A. Mexican 2e Pref. A. Southern Pac. Coinp. I South. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car Foundry Co. C. v. A. Aurcr. Hilde 6c Leather Comp. Central Le.iter Studebaker C. v. Gew. Aand. Unit. Stat. Steel Cbrp. C. g. A. Int. Merc. Marinety. afg. A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. Ron. Ned. Mij. t. e. v. Petr. br. Orion Petrol. Mij afgest. Steaua Romana Petr. Mij. afgest. Compania Mercentil Argentina Cult. Mij. der Vorstenlanden id. id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Ned. Handel Mfj. C. v. A. Id. Resc. Nederl. Ind. Handelsbk. Aand. Amsterd. Rubber Cult. Mii. Aand. Nederl. Rubber Holl. Amerika Ly'n A. id. Gem. Eigendom A. Holl. Stoomn. Mij. Aand. Java China Japan Lgn A. Ron. Holl. Lloyd Aand. Ron. Ned. Stoomb. Mij. Idem Nieuwe Aand. Ron. Paketvaart Mij. A. Ned. Scheepv. Unie Aand. Rotterd. Lloyd A. Stoomv. Mij. Nederland A. A dam Deli Comp. Aand. Deli Batavia Tab. Aand. D$li<Maatechappg Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak«M(j. Aand. Insulinde Olicfabrieken Ex-dividend. koers 714 9«/, 9 17'Vts 17 19 19 511/4 50 r, 11', 11 7«/s 71/, 1(516/1, 27 1291', 129 127l.s/i, ,27 135Vlg Ill S9«/g» 881 lt 95i, 96 1(161/, 1051/4 357/, 351/4 1506/, 1521/, 24 5 s. 4 240 819 805 537/, 53 115i', 115 2341/, 235 283 2821/, 274i/, 6301/, 625 2:6 2151/, 215S/, 215 2S0 282 231 232 113 119 460 456 4481/4 445 2331/4 230 323 324 1741/4 172 226 227 219 220 2321/, 232 2821/, 281 >901/4 288 338 3371/, 2151/4 218 390 393 4251/, 430 203 205 205 4181/4 420 2241/4 228 5

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 6