Hondarri traa an twDittprtB Jaargang. Donderdag 4 Maart. IVtilitxo. Mo*. 04 leao VRIJSTELLINGEN. Do BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de AANVRAGEN tot het bekomen van VRIJ- STELLING VAN DEN MILITIEDIENST: le. wegens BROEDERDIENST 2e. wegens KOSTWINNERSCHAP, ZOO SPOEDIG MOGELIJK ter Gemeente- Secretarie behooren te worden gedaan, ten einde tijdig de voorgeschreven stukken voor deze vrijsteilingen benoodigd te kunnen aan- vragen en opmaken. Alkmaar, 4 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDELAAR. PROV1NCIAAL NIEUWS. UIT OUDKARSPEL. De visschersvereeniging aid. Geestmeram- bacht vergaderde Dinsdagmiddag in het lo- kaal van den heer P. Kuilman. Aanwezig cir ca 50 leden. De voorzitter opende met welkom deze 14e jaarvergadering en deelde mee dat er van voortplanting vani boheemsche edelkarper niats komen kon. Had eerst gewone uit- Slanting geen sacces, met de broedvijver- jes scheen er eerst meer resultaat bereikt te zullen worden. Later bleek dit echter Ook op een mislukking uit te loopen. De mol was het hier die een groot gedeelte der vischjes de voi le vrijheid terug gaf. Voor 5 jaar terug is er snoek uitgeplant, waarvan de resultaten goed zijn. De maat van de blei is door de regeering op 20 c.M. bepaald, ik waarschuw een ieder niet ouder deze maat te verkoopen. Van den heer Leegwater was beridit ingeko- men dat hij wegens voerfdurende ongesteld- heid bedankt uls bestuurelid- De voorzitter sprak zijn leedwezen Iyer over uit en dankte hem uit naam van het bestuur voor hetgeen bij voor de vereeniging gedaan heeft. Uit het jaarverslag bleek dat er 96 leden zijn, dat het bestuur 4 maal en de leden 2 maal vergaderd hebben. Het fcnantieel bezit der vereenigirig was aan het einde van het jaar 606.36 'A. Uit de rekfstin^ van den penningm*.ester bl«k een aa.iva.r.iet over ait jaar van 12M.1I AM uitgaaj vaa U43.2T, een saldo van 33.59, wat aan den aecreta- ris zal worden uitgekeerd als belooning voor de vele moeite. Aan de ordc twain hierna een voorstel van eenige leden om het visschen met de snoek- fleur te verbieden. Dit voorstel werd ingeleid door den heer Veldhuia. De heer Veldhuis ver- dedigde dit voorstel en wees daarbii op het groote nut van verbod, omaat er veel kans is dat de geheele snoekenfamiiie zal worden uit- geroeid. Door verschillende leden werd tegen dit voorstel geageerd en menig wooraje dat soma maar amper door de Beugel kon werd erbij gesproken. Ten slote werd echter het voorstel met 34 tegen 8 stemmen en 6 bianco aangenomen. De snoekfleur behoort dus tot het verledene. Hierna hield Inspedeur Brouwer een toe- lidhting op het punt: in hoeverre is een ver- gunning geldig. Naar aanleiding daarvan werd besloten om de prijs van de vergunningen op het oude te laten, en de vergunningen in gezelschap van een) knecht met tien gulden extra te belasten Met meer dan twee personen mag niet op een acte gevischt worden. Dit was noodzake- lijk omdat de inspecteur de mededeeling deed dat de wet het visschen door twee personen op een vergunning beslist verbiedt. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren P. Glas en G. Boerdijk en gekozen de heeren T. Kliffen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aan- gewezen de heeren Velthuis en Vlug Gelegen- neid werd gegeven voor het bestellen van de fuikenstokken en taancarboleum. Ten oozichte van de ongevallenverzekering werd besloten om voor die leden die geen vis- schers zijn geen premie meer te betalen omdat voor hen deze verzekering van niet het min- ste belang is. Rondyra g Inspecteur Brouwer wees er op dat destijds wel besloten is om ontheffing te verleenen van het verbod van weghalen van kleine baars uit de polders. Dit is echtei gegeven onder voorbehoud dat ze niet in den handel mogen komen. Uit het feit dat twee le den daarvoor procesverbaal gehad hebben blijkt dat hier het gebod overtreden wordt. Toevallig waren het leden die geen vergun ning haaden, doch ik waarschuw u als er fiaude gopleegd wordt is cr alle kans dat de vergunningen geheel worden ingetrokken. Verkoop van de kleine baars voor aanplan- tmg kan alleen op vergunning doch ik deiak niet dat de zwarte baars daarvoor bijzonder geschikt is. De heer, Hart vroeg wat dit jaar voor aan- planting moet worden aangekocht, waarop door het bestuur geantwoord werd dat eenja- rige edelkarper niet te koop en de tweejarigc 1.30 (per pond kosten wat natuurlijk veel 'te duur is. Snwibreed was het vorig jaar te laat besteld doch nu heeft de secretaris de vergadering maar niet afgewadht om niet weer te laat te komen. Ze kosten 6 per 1000 en er zijh er 20 duizend besteld.^H Als de gelcgenhaid en de prijs het toelaait zal paling gekochit worden. Een der leden merkte op dat veel van de le den aan' de palingplant niets hebben. Voorzitter merkte op dat elk toch wel een doggertje legt en de palingatand door de fok kerij reusachtig verbeterd) is. Proeven met zanders, zei voorzitter, wil hier niet. De blei mag niet beneden 30 c.M. verkocht worden. Secretaris gaf de wenk vooral de fuiken stokken voldoende te merken. Op voorstel van een der leden werd beslo ten om geen premie meer uit te betal&i voor bekeuringen bij het vangen van ondennaats baarsjes, omdat we't liefst hebben dat er zoo veel mogelijlk gevangen worden Op voorstel van den heer Batoker werd be- sioten aan den seer, en den penn. elk 25 vergoeding voor hun wetk toe te kennen. Veldhuis vesiigde er met Mom de aandacht op dat door hat schubJ^ni Icrabben heele pol ders zoogoed als uitgemoord worden. Blarike 9chubben heeft men' het liefst er daarom moet de jonge vorenstand het het meest ontgelden. Ik stel voor om in de eerstvolgende verga dering voor te Stelien om het scheppen van jonge voren met de gebbe geheel te verbieden. pecteur Brouwer deed't goed dat dit punt 'sprake kwam. Het schrappen wordt een ramp voor de visscherij, ze hebben de visch hoe kleiner hoe iiever. Wekelijks wordt er reeds meer dan 75.000 kilo gesdhrapt en slechts een zeer klein gedeeltte daarvan is grooter dan 3 c.M. Er is reeds overwogen om vanaf 16 Maart alle visscherij te verbieden om daardoor de visschers tegen zfchzelf te beschermen. Tk hoop dat een flinke maat op de voren wordt vastgesteld en alle handel in kleine voren zal worden verboden. Als de visschers zelf niet zooveel verstand hebben moet ze dit maar op deze manier wor den bijgebracht. -Er wordt soms 20 cent per pondi voor betaaid en er gaan er 50 h 60 in 'n pond. Als er een maat komit zal dat 15 c.M. zijn. iHierna sluiting, iDe tuinboouwvereeniging „De Eendracht" den heer Buckman. Aanwezig waren 115 le den. Voorzitter opende met welkom de vergade ring er op wijzende dat er sinds de laatste vergadering nog al iets gebeurti was. We hebben het vertrouwen, zij het dan ook twijtfelachtig, aan de commissie geschonken, dicch de regeling is niet gegaan zooal® wij due hadden gewenscht. IHet is niet de sch'u'ld van de P. C., doch de prijzenl waren vermoedel'ijk te hoog gesteld. Uit het jaar- en financieel verslag bleek m. dat de vereeniglng 214 leden tell, dat het bestuur 13 maal en de leden driemaal ver gaderd hebben1. IDe ontvangst heeft bedragen f 1413.39 waarvan 504.85 als percentage van de Noordermaikt. De uitgaven waren 1090.10, alzoo cen saldo van 323.29. iDe rekening van het aardappelensproeien sloot men een eindciifer van 681.39. De rekening van den tuinbouweursus sloot met een eindcijtfer van 496.92 en' een saldo voor de regeering van 4.21 Htet verslag eindigde met de beste wen- schen voor de toekomst. Van het gasbedrijf was berichit ingekomen dat rw. ammoniak. 20 pet., verkrijgbaar is veer den prij® van. f 30.70 par 100 kilo. Deze Jian 4ufvu --4-5 Icile ken. Besloten werd de leden de gelegenheid voor bestellen te geven. De regeling betreffende de plaataing van ztikooi; onderging een kleine wijziging. Ter voorziening in de vacature Eecen moest een lid in het bestuur gekozen worden, doch na eindelooze stemmingen modht men daarin niet slagen. Achicreenvolgens werden geko zen de heeren J. \Tug, G. Langendijk en, P. Kostelijk, doch alien bedankten, waardoor men de moed opgaf om tot de volgende ver gadering te wacnten. Als afgevaardigden naar de vergadering van den Noorderinarkt- bcrxd werden; behalve het bestuur, gekozen de heeren P. Eecen, P. Kuiper, P. Kostelijk en H. Stennebcrg, ala pU. v. v. de heeren J. Maars, A. Eeoen en J. Tuinman. De personen die zich het vorig jaar belast hebben met het aardappclenbesproeien en de regeling daarvan, nemen dezen moeite ook nu weer op zich. Er zullen proeven worden genomen met't sproeien met bourgondische pap die dezelfde samenstelling heeft als het tot heden gebruik- te, dodh gemaldkelijker te vcrweiken is. De heer A. Swager deelde hierna mede gis- ter middag een: vergadering te hebben bij- gewoond te Alkmaar, saar aanleiding van df terugkeer van de comimissie uit Duitschland Ze zijn in iDuitschiarid niet gesiaagd. We hebben ze eens uitgehoord wait ze in tD. heb ben uitgekuurd. Er is thans nog invoerbcwil- liging voor 300 wagons, waarvan er 117 ge- leverdi zijn. 183 kunnen er dua nog geleverd worden. De bewilliiging is er echter. volgens de com missie, tot 1 Maart, wat de vergadering eenigszinds onwaarschijnlijk voorkomt. We heb&n gistermorgen lcunnen zien hoe het ge gaan is. Wel1 ging het niet naar onze zin, dochi de prijzen waren niet laag. Nu is de Noordermarkt echter het strutkelblok ge- vwrden. Wij veilen nu vrij terwijl de andere marktbesturen dat nog niet doen. Zij loopen nog aan de leiband. Wij durfden het echter niet aan nu ook voor ons weer met bestellen te beginnem en hebben daarom besloten dat ook anderen een- paar dagen vrij zulien veilen. Wij komen dan Vrijdag weer bij el- kaar en zullen dan zien hoe het gegaan is en aan de hand daarvan onze besluiiten nemen Van de kocl die in consignatie naar Duiischland gegaan is, viel het resultaat ons mee. iDe prijs die er voor terecht komt kon nog niet gezegd worden doch we kunnen veili, aannemen dat die tussohen 8 en 9000 Marl per wagon zal zijn. De gelden staan op een soliede bank en worden 1 April 1921 ingeloat tegen de dan geldende koers. Als voorstel op de beschrijVingsbrief voor de Noordermarktbond1 zal worden geplaatst afsdiaffen van verplicht veilen1. Het bestuur verzette zich hiertegen doch't werd aangenomen met 87 stemmen v66r en 24 tegen. Ook zal op de beschrijvingsbrid word'eri geplaatst, aanbieden van aardappelen, niet per 100 doch per 50 kilo. Op een Vraag of de veilingleider nog niet gemist kan worden werd geantwoord dat de heer Ootjes zelve wel zal bedanken als bij ge mist kan worden. Bij de rondvraag pleit de heer Stenneberg er voor, om het pas genomen besluit, betref- fende verplicht veilen, aan de andere vereeni- gingen bekend te maken, opdait het ook in de andere vereenligingen nog een punt van be- spreking wordt voor, de afgevaardigden in algemeene vergadering bijeen komen. Hij maakte biervan een voorstel, legt dit in een motie vast, welke niettegenstaand'e be- strijding van het bestuur, met luidi aplaus werd1 aangenomen. Gevraagd of er nog boete wordt geheven voor hen die onderhands verkocht hefbbe i. Voorzitter antwoordde dat de eerste boete 10 pet. en de "tweede boete 50 pet. is. Hierna dankte de voorzitter de afgetreden secretaris voor hetgeen h-.i in het b'ang van de vereeniging gedaan heeft en deelde mede. dat er een nieuwe secretaris gekozeni zal wor den als het bestuur volitallig is en sloot daar- na de vergadering. UIT OTERLEEK. Woensdagavond trad voor het Departement Oterleek van de Maatschappij tot Nut van't Algemeen de heer Doets, van Warder op. In den trant van de in ons gewest reeds jaren bekende heeren Wilson en met een repertoire, veelmaals gelijk aan dat van deze beroemde declamators, wist de heer Doets zijn gehoor aankenaam bezig te houden. Hij opende met „Eliza's Vlucht" ;en gaf vervolgens Liefde- smart Liefdekracht", „Lize en de Reiger", „De Visschersweduwe'', „Paardegang", ,.Een vers dat als een nachtkaars utgaat", Het triomflied der Beschaving" (waarvoor de heer Doets vroeger 4 maal met lste prijzen bekroond is), „De geschiedenis van een broek", „Papa en Mama". De voorzitter dankte aan't eind den geach- ten spreker en riep hem een „tot weerziens" toe. En wij hopen. dat de heer Doets ons dan eenige nieuwe bijdragen levert. Er was meer publiek verwacht. Een betere opkomst op de Nutsavonden is voor een vol- gend seizoen zeer gewenscht. UIT EGMOND AAN ZEE. Dinsdagavond vergaderde in hotel ,,Noord- zeebad" de Vereeniging voor Vreemaelingen- verkeer. In de opening herdacht de voorzitter in't kort het 25-jarig bestaan. Daarna werden de notulen voorlezen en ongewijzigd goedge- keurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van de Holl. Spoorweg- maatschappij, inhoudende het antwoord op de vraag van advertentiekosten. Daar deze veel te Hoog zijn, zal hierop niet worden in- gegaan. Voorts een schrijven van den heer Kockx. waarin hij mededeelde, bereid te zijn 26,40 aan de Vereeniging te betalen. De meeningen over het al of niet aannemen zijn zeer verdeeld. Ten slotte werd aangeno men het voorstel, om 15.40 bij den heer Kockx te innen, ae 11 niet, daar het geheele Dag. Bestuur daarvoor aansprakelijk was. De penningmeester deelde mede, dat geen prospectus is verschenen, daar de kosten noog en de tijd kort was. In plaats daarvan was een lijst van pensionhouders verspreid, die naar ieders genoegen was. Dan werd na eenige discussie op voorstel van den heer Bos besloten deze lijst uit te breiden met die pensionbeudws, welke lid dor vwwaigUig xiia. Daarna werd goedgekeurd de rekening en verantwoording van den penningmeester, na- dat de heeren v. Eenennaam en Bos de be- scheiden hadden gecontroleerd. Omtrent het verschijncn der „Badbode" deelde de voorzitter mede, dat verschillende heeren voor-dit blad hunne medewerking heb ben toegezegd en dat de redactie-commissie, bestaande uit dc heeren Bosschaart, van Eenenaam en Davidson is uitgebreid met den secretaris, den heer Addens. Dc „Badbode" zal onder leiding van deze commissie ver- 3chiinen op 1 April, 1 Mei, 1 Juni, 1 Juli, 15 Juli, 1 Augustus, 8 Augustus en 15 Au gustus De verdere uitvoenng werd aan be stuur en commissie overgelaten. Bij de rondvraag huldigdc de heer Bos het bestuur om haar groote werkzaamheid. De heer Jonker drong aan op het aan leg- gen van een archief. Voorts hoopte hij, dat de vereeniging een adres zal verzenden aan den gemeenteraad tot opruiming van het zand. De heeren Bos en van Scnaik wezen er no, eens op, dat de trein v erbindingen verbeter moeten worden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. UrT ST. PANCKAie. Gisternemiddag werd het 3-jarig dochtertje van den heer W. alhier, terwijl zij bij deu wa- tcrmolenaar in de Vroonenneere' op 't erf speelde, door een slag van de wieken aan 't hoofd getroffen. De slag kwam zoo geducht aan dat de kleine tot groote ontsteltenis van de ouders spoedig daarna overleed. UTT H'OOKN. Door het lid Bloothoofd werd scbriftelijk de vraag gesteld hoe het staat met de straat- verlichiing aan het Noordeinde van den Middenweg. De heer Does meende dat het beter was dit schrijven nader toe te lichten en deelde mede, dat hem nu bij het aanleggen blijkt dat er niet voor straatverlichting gerekend wordt. Zij zijn nu zoo mooi aan den gang, het gaat in 66n moeite door. De voorzitter zei, dat het van den aanvang af de bedoeling niet geweest is om in d« deel straatverlichting te geven. Er zouden dan. geen 3 doch 4 draden noodig zijn ge weest. Ik zelf ben er vierkant tegen. Als we daar verlichting geven komt ook de Jan Glii- nisweg in aanmcrking, en dat is niet't doel; het wordt veel ie duur. De heer Kostelijk meende, dat het in het plan opgesloten lag, doch wanneer denkt vroeg hij, den burgemeester dan dat het noo dig is. De voorzitter: Daar zal de raad over heb ben te beslissen. Er is echter bij het opmaken van het plan niet naar gevraagd. De heer Bloothoofd: Ik heb er wel eens over gesproken, doch toen kreeg ik ten ant woord, dat dit zich vanzelf wel regelde. Waarom daar geen straatverlichting en hier wel. De passage is daar even druk. De voorzitter: Als de menschen het wil len, zullen de kosten onderzocht dienen te worden. De straatverlichting van hier wordt door het bedrijf betaaid, doch als de kosten hooger worden, zal dat natuurlijk niet meer gaan. De heer Blom: Het zal zeer duur worden, want natuurlijk zal de Zuid ook komen. Voorzitter: De straatverlichting zal dan wel op 1300 k 1400 komen. Dat zal de raad hebben te overwegen. Ik ben er met het oog op de kosten tegen. De heer Kostelijk meende, dat de meest be- volkre gedeeUen verlicht dienen te worden. De heer Bloothoofd: De kosfen zullen niet zoo'n bezwa<;f beho-even op te leveren, want er is hier 450 kilo draad overgebouden sti er is maar 200 kilo noodig. Voorzitter: Dat gaat er buitenom. Wij moeten beoordeelen of het noodig is. De heer Met meende, dat het beter was eerst de uitbreidingen tot stand te brengen eer tot straatverlichting wordt overgegaan. Ik hoop, dat daarmede de commissie van bij- stand rekening houdt. De heer Kostelijk vroeg hoe het stond met het verzoek om electrificatie van den Hasse- laarsweg. Hij hoorde daarvan niets meer. VoorzitterDe menschen worden wel eens wat ongeduldig, maar ze houden er geen re kening mede. dat er veel bezwaren te over- winnen zijn, vooral met het oog op de spoor- lijn. Ook de heer Kostelijk was er voor, dat eerst de uitbreidingen tot stand komen. Ten slotte werd besloten het schrijven naar de commissie te verwijzen. Bij den voorzitter was een schrijven inge komen. dat naast de begraafplaats door een slikkerman doodshoofden opgevischt zijn. Hoewel nierte beoordeelen is, hoelang deze daar gelegen hebben, werd goedgevonaen dit onder dc aandacht van den doodgraver te brengen en hem te verzoeken er vooral voor te zorgen, dat hij zich aan zijn instructie houdt en dus de opgegraven beenderen weer onder in het graf moet deponeeren. Er is niet te bewijzen of hier deze of de vorige doodgrayer de schuldige is, doch een zooda- nige mededeeling kan geen kwaad. Hierna ging de raad in comit6 voor de be- handeling van het kohier H. O. UIT WIJDENES. Zondag en Dinsdag gaf de rederijkerska- mer ,,'t Mosterdzaadje" nare tweede openbare uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden: „Groote Stadslucht", blijspel in 4 bedrijven naar het Duitsch door Jac. de Vos. en Levensdwang", dramatische schets in 1 bedrijf door Ed. C. Lageman. Beide avonden was de ruime zaal goed be- zet en gaf de kamer bijzonder veel genoegen. Dinsdagavond bracht de Edelachtb. heer G. J. de Goede de kamer een welverdiend woord van dank. Mej. G. Zwaan alhier, behaalde Dins dag te Utrecht de akte nuttige handwerken. De melk is hier 2 cts. afgeslagen. Men betaalt hier thans 15 cts. per Liter. UIT VENHUIZEN. Aan mej. G. Ott, onderwijzeres te Hem, is mat ingang van 1 April u am gwandhri^a- aataiag vorlwr-d. VERBOD VAN "MTEVT/K', MELKPRODU0- T£N EN M ELKBEST ANDDEELEN TE BEZIGEN FIJ DE BEREIDING VAN BROOD. De Minister van Landlbouw, Nijverheid en Handel, overwegende, dat het ter verrekering van eene richtige melikvoorziening voorhands nog n odzakelij'k is; in een aantal igemeenten alio ald'aar ter beschiikking koanende melk uit- •lhiitendl te beziigen voor rechtstreekseh ver- bruiik, heeft voor de gemeente ALK3MAAIR verboden, mellk, mel!k(producten en melkbe- ■tanddeeien te bezigen bij de bereiding van brood. Het verbod ie niet van toepassing ten aan- zien van de verwerking van melkprodiucten of melikbeetanddeelen in kleinbrood en zooge- naamdi luxe-brood tot een gerwlcht van ten hoo-wte 60 «ram. De Direeteur van het Distr.-BedT. C. H. SOHNETDE1RS. U1T WEERINGERWAARD. Dinedagnnidd'ag vergaderde de Baad vol- talilig, onder leid'ing van burgemeester Ha- ringhuizen. Aanwezilg a lie leden. De notulen werden onveranderd vaatgesteld. De voorait- ter decide mede dte.t goedkeuring was onbvan- gen ojp de euppl. begrooting, af- en oversell rij- vingen en op't besluit tot het aangaan van een ikasgeidleening. Aan mej. van Wijk, onr d'erwijzerea was door B. en W. 2 maanden ziekteverlof togekend en in haar plaats tijd'e- lijlk aangesteld mej. Zeemande Vries. Van den oonDmiiasaris d. r koningin was be- riichti ontvangen dat alhier een Rijksveld- wacbter zal' worden gestationneord. De voor zitter deeld© mede dat deze zilch in verband met den woningnood voorloopig te Diiiksh-orn heeft gevestigd. Van het gemeentebestluur van Scbagen was een verzoefk ingekomen oim adbaeslie^e betui- gen aan 'hun ad'res waarbij verzocbt werd dat ■bij benoeming van een burgemeester ook de ingezetenen of raadsieden medezeggingscbap bebben. B. en W. etelden voor om on® onzij- dig te houden. Eribele leden willen ecbter wel adhaeaie betuigen. Met 4 tegen 3 stem/men werd bet voorstel van B. en W. aangenomen. Een schrijven van de afd. Noord-Holland van den Bond van Gemeenteambtenaren waarbij verzocht werd de salarissen van de amlbtenaren bungerlijken stand en ter secxe- tarie in overeenstemming te brengen met de salarissen van burgemeester en secretaries, werd' voor ikennisgeving aangenomen, omre- den sinds kort ook deze zijn herzien. De voorzitter zeide persoonlijk een brief te Jiebben ontvangen van mej. A. Slikfeer de vioegere d'irectrice leverumiddelenbedrijf waarin verzocht wordt baar de luatste t :rmijn over 1919 ausnog te vrt'Wen uktbetalen. Hoewel de rdkening nog met was nagezien werd aan B. en W. macbtigiwg verleend imej. Slikker uit te betalen. Dan werd na bereedvoerige discussie beslo- ten de invoering van M.U.L.O., waartoe in eene vorige vergadering was besloten weer van 't .programma af te voeren. Door den minister werden zulke bezwarende bepalingen voorge- stfeld, dat imen er werlkelijk tegenaan zag. Ten slotte werd nog besloten om bet voorbuis van den woning van den secretaris af te breken en het achterhuik wat thans dien^t doet als ,barak in te richten voor Woonbuis. VoOigens een gemaakte begrooting zal dat 6000 moe- ten kosten. Wanneer het tegen woordilge werd veranderd1 -souden de kosten bedragen /3390. Getracht zal worden eene annuiteitsleening aan te gaan tegen 6 pet Rente en aflossinig zulen dan bedragen 360 per jaar wat de heer Haringhuizen in den vorm van huur bo- ven den tegenwoordilgen huur wil betalen, voor de gemeente was dit een voordeeltje, om- reden bet gdbouw noodig aan onderhoud toe was. RondVraag nihil, waarna sluiting volgde. 2 Maart vergad'erde de tuinbouwvereeuiging „I>8 Tudnbouw", in caf6 ,J)« Dxiesprongr^, on der leidixvg van den vice-voorzitter, den heer 0. Klooaterboer, bij i nts ten tenia door ziekte van den heer P. Gootjes. Na opening en lezing der notiulen deelde de vo.orzitter mede, dat de algemoene vergade ring der Langedijker Groente-Centrale uitge- steld was van 4 Maart on 18 Maart, dat de oinzet over Januari had bediragen 166240, dat db boeten i 10 en 50 pot. bleven gehand- haafd. Die beboet ie, zal niet eerder mogei. veilen, dan na betaling der boeten en zoo hij geroyeerd ie, woder toetredinig als lid; 117 wagons kool- zijn reeds naar Dui'twcbland ge- zonden tegen een goeden prijs, en inwilliging is verleend voor 309 wagons. Vrijdag a.s. zal de Provinciale conmmissie weder vergaderen tot handhaving of prijsge- ven van de regeling, wat in hoofdlzaak zal af- bangen van den gemaa'kten prija. Hierna werden de voorstellen bebandeld voorkomende op de agenda voor de a .a. algenn. vergadering deur L. G. 0. Men verkiaarde zieh' algemeen voor de voior'stellen inzake 't vrijlaten van't aanvee- ren van de wortelen per bos of per K.G. 't Verhandelen van wieezeakool en 't uits- stellon van den bouw van een 'betealikantoor. met dien veratand'e, dat't daarvoor bestemde geld op een bank moet worden vaatgesteld. Met't o-oig op den minderen omzet en prijs, steld'e de voorzitter de vergadering in kennis met een 9-tal punton van bozuiniging, waarop in bespreking Ikwam een inotie am den bond geheel loe te nia'ken van eenig contiractueel verband met de gem. Broek op Langendijk, 'behalvo de financieelen; en welke vereeniging ook, wat aanvaardl werd. Oolk werd 't opheffen van de Provincials commissie en den groep-veiiingen bepleit, dkxi'h door't bestuur ontraden. Oo'k werd gewezeu. o-p enkele poeten op de rdkening van den penningimeester der L. Gr.- Centrale, terwoj-l1 over't geheel met't oog o-p 't verhandelde de rekening zeer onvolledig werd gevonden en daardioor onbegrijpelijik. Bij de artilkeien 'betretfande d'en veiling- leider werd geklaagd o\er 't toezicbt van de zen ambtenaar en vond men een ikrasser op- treden meer gewenscht, doch over't algemeen ging omen mede met de voorgestlede amende- meuten. Bij't bespreken van't gezamenlijk aankoo- pun van manden, bakken, enz. werd' bepaald, dat de leden hunne bestellingen bij d'e be- atuursleden kunnen opgeven tot a.a. 13 Maart Bij de ronawaag werden nog vele vragen gesteld en 'meeningen geuit omtrent't veilen, de 'boeten, 't weren van de koaplui, 't opscbox- ten van d'e regeling, 't opta-eden van de koop- lui, enz., enz., waarna de voorzitter met dank aan de ieden voor semen working de verg ado ring sloot. Naar wij vernemen, zal het 21© reg. infan- terie uit Hoorn van 17 tot 23 Mei a.s. en van 20 Mei tot 2 Juni d.a.v. de Legerplaats bij Harskamp betrekiken tot bet houden van echietoefeningen. UIT HEERHUGGWAARD. De raad dozer gemeente vergaderde Woens- dag. Afwazig de heeren Van der Oord, Met en Wijuker (weth.) Bij de ingekoimen stukken is het bekende adres van den raad' der gemeente Schsgen. B. en W, meenen zich in deze te moeten onthouden van advies en den raad zelf daar- over te laten besl'lasen. De voorzitter gaf als zijn meening te ken nen dat het beter zou zijn, dergelij'ke adressen naar den bond van Ned. Gemeenten te ver- wiijzen. Deze kunnen het dan overwegen en naar genoemde vereeniging werd wel ge- luisterd. De heer Does had gehoord, dat in Belgie de benoeming aan de gemeenten was, doch het daar geen goede uitweriking hesft. De heer Biota medkte op dat hier toch in elk geval de benoeming aan de Kr-oon blijift, De heer Poland' kan niet beoordeelen en wilde het daaram laten zoo het was. De heer Kostelijk meende dat er meer voor dan tegen is. Ten slotte bleken er vier voor en vier tegen te zijn waarom d'it punt werd aangehouden Eon uittreksel uit het register van beslui- ten'van Ged. Staten, goedgekeurd! bij ko- niuklijk besluit van 20 Jan. *20 no. 86, waar bij de jaarwedde van elk der wethouders, met ingang van 1 Jan. 1920 it vastgesetld op 200 Werd voorgesteldl voor kennisgeving aan te nemen. De r&adi had1 dit bepaald op f 160, doch Ged. Staten meenden het bl'ijkbaar op 200 voor elk te imoeten bepalen. Het was niet met aller instercming doch imen meende niet an ders te kunnen dan voor kennisgeving aan te uetmen. Aldus besloten. Een clncralaire van Ged. Staten d.d. 4 Febr. j.l. waarbij het gemeentebestuur werd uitge- noodi'gdl tot byVoning eener be Haarlem be- legde vergadering ter bespreking van het Ma- laria-vraagstuk- B. tT. tUEoa gsiEsMsdl i* ■seiedse- IJngen van dan buigemeetter, die deze verga dering heeft bijgewoond, bij de bestrijding van de ook in deze gemeente veelvuldiig voorko- mende malaria, de grootat mogeliijke mede- werlking te verleenen. De heer Blom merkte naar aanleiding hier- van op, dat het niet ondienstig zou zijn, ora de slooten too rein mogelijk te houdbn en daarom voor modderen alle vrijheid te verlee nen. De heer Met die inmiddeb ter vergadering verschenen wae, merkte op, dat hier veel ver- vuilde slooten om de huizen zijn. Verscherpt politietoezicht on daarbij de hand houden aan de politieverordening, waarin bepalingen om trent verruilde slooten voorkomen. Besloten werd de bestrijding der malaris met alle xnogelijke middelen ter hand te nemen. Een ad'res van het H. K. SchoolbestuniT om aan de Kroon eene belooning te vragen voor het geven van onderwije in de handlwerken buiten de schooluren, gelijk dit met het npen- baar ondorwijis geschiedt. B. en W. stelien voor, zullk* in verband met bet bepaalde bij art. 26 navies der Lager On- derwijswet, de gevraagde belooning aan te vragen en zich daartoe bij adres te wenden tot H. M. de Koningin. Aan dit verzoek zal worden veldamn. Waar deze gemeente in de 3e klaeee i« geplaatst aal de belooning J 1.84 per leeuur zijn. In verband hiermede werd besloten ook voor de openbare acholen te verzoeken dit op 1.84 per lesuu-r te bepalen en niet op 1.76 zooals verzocht was, omdat verwacht werd dat deze gemeente in de 4e iklas zou komen. De euppl. begrooting 1919 in verband met de verhoogde saiarlssen is niet goedgekeurd teruggekomen. Het ging er om of deze posten 'behoorden bij- gewoon of buitengewone uit gaven. De raad nu-tude het laatste. De heer Poland zou gaarne zien dat dsze post over twee jaar kon worden bepaald1. Noodgedwongen werd1 besloten om de »up- pletoire begrooting te wijzigen.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5