1 s 1 1 4 4 vangen em doorgezet; dat het proeflfahrtekje van prof. v. Cakar zoo voorzichtig, namelijk zoo klein mogelijk, is gemaakt; dat het be- trekken van ook andere fabridken in deze pro- ducten is gesdiied op aandrang uit en met voile instemming van de Kamer, en dart ie- dereen destijds naar een zoo groot mogelijke veevoederproductie als naar een redding uit- Men moet, zoo meende de heer Posthuma, de daden der Regeering beoordeelen in het kader van den tijd, waarin ze plaats haddien. En de gevolgen van een onvoorzienen am- mekeer moet men eenvoudig aanvaarden. Naar verluidt zal de lands-advocaat mr. J. H. Telders den Minister van Landb. Nij- verheid en Handel bij de verdere behandeling van het veevoederontwerp in de Tweede Ka mer als regeeringscommissaris ter zijde te staan. Voorts wordt verzekerd, dat het lid der ontwerp ter sprake te brengen de kwestie van Vlessing en Co's •„Aardappeldrogerij", thans in liquidatie. DE KAAS. De kwestie van de ka as-export is weer in een nieuw stadium gekomen: op besluit van den minister van Landbouw mag van de pro- ductie na 1 Februari alleen kaas onder Rijks- merk uitgevoerd worden. Alle producenten, die zirh aansluiten bij een der bestaanae con- trolestnlkms, ontvangen een recepis, bij wijze van uitv certificaat, en kunnen dat met het product zelii verhandelen. Er zullen vier merken zijn: voor volvette kaas (45+), voor 40 30 en 20 De Regeering zal voor het vervaardigen van die merken zorg dragen in dien zin. dat zij) het onder haar conitrole overlaat aan de vereeniging „Het KaasmerkV Deze vereeniging, geslicht en beheerd door de bestaande kaas-controle-stations, zal te Leiden een fabriek oprichten, waarin de mer ken worden gemaakt; de bedoeling is, de hooge kosten van een Rijks-inrichting te ont- gaan, en het is te waardeeren, dat de Regee ring uit een oogpunt van zuinigheid hiertoe heeft medegewerkt. In elk geval een heele ver- andering, vergeleken bij den tegenwoordi- gen toestand: het fabriceeren van Rijksmer- ken had op vrij primitieve wijze plaats aan het Rijks-Zuivelstation te Leiden. Een tweede stap op den weg der controle, nadat eenigen tijd geleden ook stations voor niet-volvette kaas opgericht waren. Het doel van de nieuwe regeling is natuur- lijk, geknoei met het product tegen te gaan, vooral in het buitenland; daarom wordt uit- voer zonder merk verboden. Op zichzelf is dit denkbeeld natuurlijk toe te juichen, zoo- als de geschiedenis van de boter-controle in het buitenland overvloedig heeft bewezen. Maar daartegenover staat, dat de handel op die wijze weer nieuwe belemmeringen zal ondervinden. In de praktijk zal het wel niet zoo eenvoudig blijken, de controle-maatrege- len door te voerenin dezen tijd, nu alle zei- len bijgezet moeten worden om nog iets van de vrijwel verloren markt in het buitenland te behouden. is er kans, dat het werken met uitvoer-certificaten den uitvoer weer zou gaan bemoeil ken Wij hopen daarom. dat men een weg zal weten te vinden, om de regeling in de praktijk zoo eenvoudig mogelijk te maken en alien onnoodigen omslag te vermijden FRUIT VOOR DUITSCHLAND. In de gisteren te Tie! gehouden vergade ring van de Ned. Vereeniging van Fruitex- ponteurs werd medegedeeld, dat doorvoer door Duitschland mogelijk is, uitvoer naar Duitschland nieti, daar volgens mededeeling van het Duitsche gezantschap geen looomo- tieven beschikbaar zijn. De Vereeniging zal pogingen aanwenden om te gerakem tot een centralen bond' van be- larrghebbenden bij! den fruithandel. Gezamen- lijk wil men voor den vrijen handel opkomen. BURGEMEEOTEIR OtEEN VOORZITTER VAN. DEN RAAD. Gisteren is aan de Rij ks-Universiteit te Utrecht op stellingen gepromoveerd tot doc tor in de rechtsiwetenschappeni mejuffrouw Marie Anne Tellegen, tweede dochter van den burgemeester van Amsterdam. Ben der stel lingen;, die mejufrouw Tellegen verdedigde, luiade„De burgemeester benoort niet 1 anger voorzitter te zij® van den raad". OUD-KATHDLIEIKE KERK. Door het Oud-Katholieke aartsbisschoppe- lijk kapittel te Utrecht werd' heden gekozen tot aartsbisschop in d!e plaats van wijlen Momseigneur G: Gul. prof. Franciscus Ken- nindc, president van het seminarie te Aimers- foort, vroeger pastoor aldaar. De nieuwbe- noemde aartsbisschop is ruimi 60 jaar. VLIEG-iDEMONSTRATIES TE DEVENTER. De Raad van iDeventer besloot om van 1 Mei tot 30 September een terrein ten N.-O. van den Rijlksstraatweg DeventerZutfen en het N.-W. van de Kurnuisbeek op de grens van Gdlderland en Overijsel ter beschikking tc stellen van de Internationale Luchtvaart- onderneming, te Amsterdam. Tusschen 10 Juli en 10 September zal deze N. V. ten mrnste tien demonstratiedagen moeten hou den. Voor iederen demonstratiedag minder moet een schadeloosstelling van 1000 wor den betaald. Hr. Ms. „ZEELAN1D". Naar men verneemt ligt het in de bedoe ling, Hr. Ms. „Zeeland<" onlangs uit de West teruggekeerd, gedurende de zomermaanden Mei, Juni en Juli eJc. een' buiten lan dsche re is te Ttfec vjidrzzs:vac 3e a+lborsten van het etr?te studiejaar, de !eer- lingen-onderofficieren en jeugdige schepe'.in- jen. Op het eerste gedeelte van die reie zul- en zui'delijke havens worden aangedaan, ter- wijl het tweede gedeelte aan het bezoek van noordelijke havens zal gewijd zijn. MiALARJABESTRIJD'INIG IN DE ZAANSTREEK. Aangezien de verdelging der malariamug- ?en door de Rijksbrigades niet in een derge- ijk snel tempo kan geschieden, dat nog alle gemeenten dit winterseizoen kunnen worden bewerkt, zijn door den geneeskundigen in- specteur in overleg met verschillende genees- kundige diensten plaatselijike ontouggings- brigades opgericht. Zoo is door den gemeentelijken geneeskun digen dienst te Zaandam reeds de ontmug- ging in stallen enz. op ruime schaal ter hand omen; eveniwel zal deze wijze van hande- ;n door de geheele Zaanstreek toegepast die- nen te worden om succes te verwachten. De gemeentelijke geneeskundige dienst te Zaandam is bereid in elk der Zaansche ge meenten de ontmugging ter hand te nemen. De daaruit voortvloeiende kosten worden door het rijk gedragen. De geneeskundige inspec- teur A. H. Aldershoff te Utrecht heeft aan de Zaansche gemeentebesturen verzocht pereo- neni aan te wijlzen, die onder leiding van dr. Van- Rooyen van Zaandam de wijze van ver delging van malariamuggen leeren om het werk in volgende winters zelf te kunnen vol- brengen. EEN OTEEN GEVO'NDEN. Bij de opgravingen in de omgeving van het Radio-statio'n op de Vduwe, op pl.m. 400 M. van een der voltooide torens, is een steen ge- vonden van kolossale afmetingen. Bij een lengte van 2% M. heeft liiji een dikte van meer dan iy2 M.; een gedeelte is nog niet uitge- graven. In een. stuk ervan bevonden zich o.m. veldspaath, glimmer en magnesium. EEN MARINE-MONUMENT. Mien sch'rijft ons uit 's-Gravenhage Ter nagedachtenis aan de mannen onzer vloot, die gedurende de oorlogsjaren als slachtoffer van hun plicht bij verschillende rampen zijn omgekonien, hebben zich uit de burgerij van verscheiden gemeenten comite's gevormd tot oprichting van een Marinemo- nument te den Helder! WAAR ON1ZE BELASTINGEN BLIJVEN. De molenaar Ji. Dam te Beerjansdam, is door drie personen, die hem met cen beddela- ken op zijn bed vastbonden, met revolvers be- dreigd. Zij hebben daarop 14.000 aan ef- feoten gestolen. Een vendacbte is aannehou- Zaterdag, na een langdurige ongesteldheid, overleden de heer F. H. van- Wichen, burge meester der gemeente Alkemade en lid der Eerste Kamer. De overledene beihoorde tot de R.-Kath. staatspartij. Daar de wevcrsstaking van de Twent- sche bontweverij te Hengelo voortdurend is, is de fahriek gistennorgen gesloten. Te Eemnes-bin-nen is de boerderij van B E. afgebrand. Tien kalfdragende koeien en eenige varkens kwamen om, iterwijl ook en'partij rogge, haver en stroo verloren ging. De zieke vrouw des huizes kon zich slechts met moeite redden. iDe stukadoor W. v. d. D. te Leiden, die als verdacht van vergiftiging zijaer echtge- noote voor 5 jaar, dezer dagen naar het huis van bewaring te 's-Gravenhagen was overge- bracht, is, nu bleek, dat de vrouw een natuur- lijken dood is gestorven, in vrijheid; gesteld. Zijn huishoudster, die de zaak had aange- bracht, is in arrest gesteld op venmoeden van chantage. In verband met den minder gunstigen financieelen toestand »n de bloembollencul- tuur, zijn met 1 Maart in de bclstreek bijna 600 blbeinistaibeiders door hun paitroons ont slagen moeten worden. Alleen bij eeni gunsti- ge wending in de valuta-kw&tie zouden zij' teruggenomen kunnen worden. Te Lonneker is wederom een arbeider door een hond, lijdeode aan hondsdOlheid ge- beten. Hlet dier werd' afgemaakt, terwijl de arbeider zich onder behandeling van prof. Spronk te Utrecht heeft gesteld. De 22-jarige kantoorgediendte die door zijn patroon, den haringhandelaar C. Smit uit Vlaardingen tot regeling van- zaken naar Duitschland werd gezonden is na in Duitsch land; biji een afnemer Mrk 80.000 te hebben ontvangen, sporloos verdwenen. Men denkt aan verduistering van het ontvangen bedrag. ^>or de rechtbank te Arnhah zal op 9 Aprilworden behandeld de zaak betreffende den moord op de gezusters M. te Millingen. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. LICHTER GESTRAND. AMELAND, 9 Maart. Hedennacht ver- .keerde onder Terschelling in nood een sleepboot met een zeelichter. De zeelichter waarvan de naam nog onbekend is, is he- denmorgen half negen gestrand ten Oos- ten van het Badpaviljoen op Terschelling. De hooge zeeen slaan over het schip heen. De reddingboot „Brandaris" kon door de branding het schip niet bereiken. De roei- reddingboot van Midsland zal thans uit- varen om de bemanning van den lichter te redden. HET ECONOtMIS'OHE MEMORANDUM. TOETREDING TOT DEN VODKENBOND STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. In ons nummer van Vrij dag stond da t de heer Lebret den geheelen aanvoer der markt, 50.000 K.G., gekocht had h 55 per 50 K.O. In ons marktbericht stond, dat de aanvoer 3478 K.G. bedroeg, zoodat degenen die dit lazen wel begrepen zullen hebben, dat de .door ons geschatte voorraad niet 50.000 maar 5000 K.G. was. Wij schreven trouwens reeds van een geringe aanvoer. ,De heer Lebret, die den geheelen aanvoer kocht, verzocht ons te melden, dat hij voor 2 stapels 55 besteedde en de drie andere sta pels onder dien prijs kocht. GESLAAGD. De dames J. A. A. Oskam en N. Portegijs alhier, zijin te Utrecht geslaagd' voor het exa- men nuttige handlwerken. PERSONEEL VOOR DE CADF.TTENSCHOOL. Uit de voorjaarsploeg der lichting 1920 zullen zes dienstplichtigen (administratie- troepen) van het le bat. 21 reg. inf. worden bestemd voor de Cadettenschool te Alkmaar BAIDHUIS WITTE KRUTS. was zelfii awnanshrs*^ c-ci i? feerthotswewj beter in de gelegenheid te stellen het epel te volgen. op id- tegten Etas «s vaa HTafc. VERGADERING VAN DE NOORDH. VEREENIGING „HET WITTE KRU1S" op Vrijdag 5 Maart 1920, in't caI6 „Central". De opkomst was zeer gering. De voorzitter, de heer Messelaar Pzn., opende de algemeene vergadering. Met het oog op het laatste punt der vergadering had men gemeend de groote zaal te moeten afkeu- ren, doch ondanks het groot aantal nieuwe leden door den secretaris aangesrcrven, zag nven slechts weintg nieuwe gezichten. On danks dat hoopte de president, dat in het kleine gezelschap de besprekingen aangenaam zouden zijn en vruchten zouden dragen. Daarna voorlezing der notulen der vorige vergadering door den secrearis, den heer Frese, welke notulen werden goedgekeurd. De heer Bronke maakte een bemerking, dat een opmerking over de ontsmettingsoven, door hem in de vorige vergadering gedaan, niet was opgenomen. De heer Frese beantwoordde den heer Bronke, waarna zeer korte discussie on6tond. Ingekomen stukken Een van de R.-K. Bouwvereeniging „Goed Wonen". Voor kennisgeving aangenomen. Een van het hoofdbestuur betrdfende hel overlijden van den heer v. d. Ven, en eenige vacatures. De heer Looman stelde voor, om, indien gunstige candidaten werden genoemd, deze te steunen. De heer Bronke stelde voor mevr. Brunner Brouwer, een zeer ijverige vrouw. De heer Frese vreesde dat mevr. Brunner Brouwen zich niet beschikbaar zal stellen grond van haar minder gunstigen gezon lieidstoestand. De vergadering vereenigde zich echter met het voorstel van den heer Bronke. Ingekomen stukken Een schrijven van de Algem. Gezondheide- Vereeniging „Het Groene Kruis", met betrek- king tot de brochures over Spaansche Griep. Het bestuur stelde voor deze wenken in de plaatselijke pers te plaatsen. De secretaris had bezoek gekregen van me- vrouw Aukes en Dr. de Ranitz, met betrek- king tot de bescherming van zuigelingen. Het ligt in de bedoeling een consultatiebureau te stichten en zij verzoeken financieelen steun van de afdeeling. De secretaris vroeg naar de kosten er. laarop had jhr. de Ranitz een be- grooting irigezonden. Het is een totaalbedrag van pl.m. 1000. Het bestuur vond die begrooting laag. De oprichtingskosten bedraagen pl.m. 438.55. Jhr. de Ranitz lichtte met eenige woorden zijn begrooting toe. In den Helder, Enkhui- zen en Hoorn enz. zullen ook consultatie- bureaux worden ingesteld. Een gedeelte van de kosten moet worden gedragen door de vereeniging Het Witte Kruis afd. Alkmaar. Misschien wordt door de gemeente 'n lokaal aangewezen. Dit zal de begrootingskosten Vermoedelijk belangrijk verminderen. Het vo-lgend jaar zal echter een z.g. melkkeuken worden opgericht en daar- door zullen de kosten weer stijgen. Dit is echter een ftiemoriepost voor het volgend jaar. De voorzitter zeide, dat het ook de bedoe ling is van het bestuur deze bescherming te maken tot een onderafdeeling van „Het Witte Kruis". De zaak zal ook met B. en W. wor den besproken. De voorzitter zeide, dat een commissie moet worden gevormd om de plannen nader uit te werken. Dr. de Ranitz overwoog of de zuigelingen- bescherming kon worden ondergebracht in't Stadsziekenhuis. Daardoor worden de kosten weer verminderd'. De secretaris bracht in het midden of de in te stellen commissie voor de tuberculose- en de zuigelingenbescherming in een lokaal zou den kunnen worden ondergebracht. De heer Looman stelde voor alle discussies thans te laten varen. Hij zal alles doen om de belangen van ^Het Witte Kruis" te bevorde- ren. Vervolgens stelde de heer Looman voor, dat de heer Dr. de Ranitz begon- met de zaak voor te bereiden. De zaak werd nog eenigen tijd door de aanwezigen besproken. De heer Bronke stelde voor, dat het bestuur de financieele zijde van het vraagstuk in orde zal maken. Jhr. de Ranitz zeide, dat het hoofdbestuur wenscht te weten hoeveel de afdeeling bij- draagt. H zal mededeelen dat de afdeeling de zaak zal steunen en later mededeelen hoeveel. De heer Looman stelde voor 350, 200 voor de exploitatie- en 150 voor de oprich tingskosten). Een en ander als minimum. De heer Bronke stelde voor de contributic van de oude leden te verhoogen. Die 1, betalen, willen misschien graag 2,beta- len. Dr. de Ranitz wilde een derde voorstellen. De heer Bronke stelde voor, dat het bestuur der nieuwe vereeniging zich met dat van het Witte Kruis" zal samenvocgen, welk voor stel werd aangenomen. Hierna gaf de secretaris het jaarverslag over het vereenigingsjaar 19101920, waar- aan wij het volgenae ontleenen: M l J, J 8HBUN NiSi YSSESSJSRf CWD2E5 HE WAPENEN- BEZWAAR S CHRISTEN. D« BURGEMEZ-STE? van AUE3FAAR breast ter ksnnis van fcsliajjhsfcbsndm dat met ingang van 1 April 1920 gesloten ie de gelegenheid tot het indienen van beawaar- echiiiten over besliasingen, welke zijn geno- men ten aanzien van de tegemoetkomingen vastgesteld bij de steunregeling van 9 Juli 1919, afd. dienstplicht, Nr. 1 L, nopens mili- tairen, wier verblijf onder de wapenen is ge- eindigd in bet tijdvak 1 Augustus31 De cember 1919. Indien zoodanige bezwaarechriften tocb nog na 31 Maart 1920 mochten worden ingediend bij de „Bezwarencommissie Steunverleening Militairen", dan zal deze commissie die be- ewaarscbriften buiten behandeling laten. Alkmaar, 9 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDEDAAR. i Naar aanleiding van onthullingen betref- fende d'en aankoop van het huis van mr. S. Rink te Tiel voor den Raad1 van Arbeid al daar, waarvan genoemde heer voorzitter is, verneemt men, dat deze aangelegenheid reeds sedert geruimen tijd de aandacht der regee- ring heeft en dat reeds door- den Verzeke- ringsraad te Arnhem hiernaar een onderzoek is ingesteld waarvan het rapport dezer dagen te verwachten is. Zooals men zich herinnert had de heer Einik zijn huis ter waarde van 1TOOO voor f 40.000 aan den R. v. A. ver- kocht. HET BRANDSTOFFENRANTSOEN. In het bericht over het brandstoffenrant- soen, opgenomen in ons nummer van giste ren, is de alinea over het rantsoen van groep A verminkt afgedrukt. Zij moet luiden als volgt:,, Het rantsoen voor groep A is elf eenheden, indien in de betreffende woning gasaanslui- ting aanwezig is; indien geen gasaansluiting aanwezig is, wordt bovendien een zomer- rantsoen verstrekt van ten hoogste drie een heden. KDRTE BERICHTEN. Doordat vonken uit den foirauispot met het rieten dak in aanraking kwamen zijn. het huis en de schuur van den landbouwer G Lang te Apeldoorn afgebrand. Het vee kwam mede om. De sigaren fabriek Luctor et Em ergo te Elburg heeft, in verband met financieele moeilijkheden, het bedrijf moeten stopzetten. Het personeel is ontslagen. Te Deventer is een volledige werkplaats voor valsche bankbiljeten ontdekt. De geleider, ritmeester Wirix, van den 4cn Roode-Kruistrein meldt telegrafisch op 4 Maart te Boedapest ite zijn aangekomen. Van een schuit, ligenkie in het Oude Entrepotdok te Amsterdam zijn circa 5000 K.G. anthraciet ontvreemd. Te Schiedam is de metaal-gieterij uitge- brand. De Brusselsche Soir meldt, dat dte com- missie voor buitenlanidsche zaken over veer- tien dagen opnieuw zal bijeenkomen en daij de kwestie van de Schelde in oorlogstijd op nieuw zal besproken. Dezer dagen heeft de gemeentepolitie van Eindhoven twee burgemeesters uit de om geving bekeerd, een. wegens overtred'ing der motor- en rijwialwet en de ander wegens fiet- seni zonder licht. Te Kaatsheuvel is een analphabeet lid van den gefneenteraadi geworden. Wat zal er bij1 hem van de bestudeering der gemeen- tesrtukken terecht komen B. en, W. van 'a-Gravenhage bieden den gemeenteraad, ter vervmlling van de betrek king van secretaris dezer gemeente, het vol- gendie tweertal aan: mr. dr. G. A. W. ter Pel'kwijk en mr. J. H. de Bas, beiden referen- daris ter gemeentesecretarie van 's-Graven hage. Het N. v. d. D. deelt mede, dat voor een oproeping als na-eh-tcontr leur aan een fa briek te Amsterdam zich 700 sollieitanten hebben a-angemeld. Frans Marinepersoneel1 lost in de Rot- terdamsehe haven voor Frankrijk bestemde De bijlevering van melk aan den melk- handel wordt 28 Maart a.s. beeindigd, op dien datum vervallen tevens de maximumprijzen van melk, bote ren kaas. Staatsblad no. 108 bevat de wet van 6 Maart 1.1., tot voorbehoud d'er bevoegd-heid tot toetreding tot het Volkenbond'verdrag. Tot nadere aan'kondiging is met 10 Maart dispensatie verleend van het uitvoer verbod van tin en tinle-geeringen, ale grond- stof en bewerkt; van l'ood, loodlegeeringen en looden of vertind1 looden waterleidingbuizen van antimoon; en van zink, als grondstof bewerkt. Wegens overproductie zal de sigarenfa briek „Alvana" te Tiel a.s. Zaterdag gesloten worden. Te Vlieland is opgericht een Naaml Vennootscha.p Exploitatie Msatsehappij Noordiechad Vlieland, met een maatschappe- lifk kapstaal ran SOO.OtJO. Het nieuws gebouw voor het Departe- ment Yan Arbeid1 aan den Hofweg in Den Haag zal vermoedelijk in het begin der vol gende maand worden betrokken. Den generaal majoor Overduyn is eer- vol ontalag op verzoek verleend als comman dant der Sxelling Amsterdam. Tot zijn opvol- ger is benoemd de kolonel Forbes Wels, thans tijdeHjk. FAR1JS, 9 Maart. De geallieerden heb ben overeenstemming bereikt omtrent den definitieven tekst van het memorandum betreffende den economischen toestand. De heer Millerand had de bezwaren van Frankrijk kenbaar gemaakt, naar aanlei ding waarvan de noodige wijzigingen wor den aan-gebraeht. NOG MEER BEDREIGINGEN. BREMEN, 9 Maart. Twee Fransche offi- cieren, leden der Entente missie, welke in uniform in een kazerne verschenen om eenige militaire inrichtingen te bezichtigen, werden bij het verlaten der kazerne door een menschenmenigte omsingeld en be- dreigd. Geen der Fransche officieren werd gewond. BOLSJEWESTISCH OFFENSTEF. STOCKlJOLM, 9 Maart. Aftonbladet meldt uit Helsingfors, dat de bolsjewisten mqj een troepenmacht van meer idan JL50.000 man op verschillende punten den Dnjester hebben overschreden. Zij zullen sopedig Bessarabie binnenrukken. De Roe- meensche troepen zijn verslagen. In Roeme- nie houdt men den toestand voor buitenge woon ernstig. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Wij verne- men dat heden door onzen fezant te Londen bij het seeretariaat van den Volkenbond de verklaring wordt neergelegd nopens toe treding van Nederland tot den volkenbond In de week van 1 tot 6 Maart zijn in bet badhuis van het Witte Kruis genomen95 kuipbaden, 123 regenba-den le klas, 192 re- genbaden 2e en 3e klas, te zamen 410 baden BILJARTEN. In de zaal' van den heer Mooij, cafe't Gul den Vlies, werd gisteren een wedstrijd over 1000 car. cad!re gespeeld! tusschen de bekende speelwter Mtj. Schrier uit Domburg en_ den heer O. Slikker van Oudeilxiie. Een tribune Het spel van Mej, Schrier had weer al'ler bewondering. Haar trekken en masseeren vooral lieten niete te wenschen over. In haar 12e beurt, maakte zij een serie van 77, terwijl de 47e, 53e, 80e en 87e beurt reap, opleverden 56, 65, 52 en 65 carambole*. Zij beeindigde de partij in 98 beurten en speelde due met een gemiddelde van ruirn 10. De heer Slikker gaf uitstekeud partij en bracht het in 97 beurten tot 8.18 (gem. 8.5) met een hoogste serie van 62. Zijn inmate 6 beurten lever-den hem 141 car. op. 't Was een interessante matehpartij. O. B. P. T. T. Zondagmiddag te 3 uur hield bovengenoem- de vereeniging een slecht bezochte openbare propagandavergadering in oaffi de Kroon aan het Waagplein. De voorz., mej. Roldanus, opendo inet een kort woord te ongeveer kwart over drie de vergadering en gaf het woord aan den spreker den heer- v. d. Jagt, oan te spxeken over den groei van de 0. B. P. T. T. en hare oorzaken. Spreker dankte de voorz. voor de gelegen- heid hem geboden, d'och verzocht, alvoreus met het onderwexip te beginnen, de voorz. aan den heer Noordhof, die voor de G. N. A. B. wilde debatteeren, evenveel tijd. te geven voor debat, als hij zou apreken. Dit werd toege- staan. De spreker begon met de geschiedenis van de twee bonden uiteen te zetten. Hoe 26 jaar geleden de bond „de Post" streed tegen wille- keur van superieuren en autoriteiten en rele- veerde verder de scheuring welke later in den bondi kwam, door de actie van de meer voor- uitstrevenden in de afd. Amsterdam en Rot terdam. Men zou, zeide spr., gedacht hebben d'at toeni voor het poetpereoneel oen ander tijdjperk wa9 aangebroken, dat de tijd van verzoeken en vragen voorbij was, dat toen eischen zouden gesteld worden. Spr. behandelde daarna de CEr. Prot. en Kath. bonden, hoe die opgericht zijn als orde- bonden in 1903 en tot op't oogenblik beweren dat de C. B. P. T. T. niet neutraal is. Spr., stelde daartegenover de uitgpraak van den heer Perrijn, een katholiek, die verklaarde dat hij in oen Bond nog nimmer in zijn ge- loofsovertuiging was gekrenkt. Dan memoreerde spr. de salarisregeling van 1914, die door het uithreken van den o-orlog weer werd ingetrokken. Dit beteekende een verlies van 3 imillioen voor het postpersoneel. Yervolgens paeseeren de duurtetoeslagen der commissie Stork en de klasse-indeeling de revue. Wij, neutralen, zeide spr., waren hiertegen doch doordat de heer v. d. Tempel het stelsel in de 2e Kamer verdedigde, niettegen-staande het door drie andere partijen werd bestreden, kwam het er door. A Steeds is het postpersoneel misdeeld gewor den en ook bij de nieuwe salarisregeling is het weer het overgro-ote deel van het postperso neel dat misdeeld wordt. Toen men hoorde wat te gebeuren stond, kwam de eisch om de salarisregeling to doen ingaan op 1 Juli 1919. Hierna kwam s(pr. aan de verbreking der samenwerking tusschen 0. B. P. T. T. en C. N. A. B. De modernene waren steeds 1-oyaal geweest, maar ook wij neutralen. B'ij de onte- vredenheid' moeten de besturen de leiding geven en s(pr. had- gelezen dat het bestuur van de C. N. A. B. overrompeld was geworden door den afd. ken Haag. Daarna behandelde spreker d'e houding van de beide moderne afgevaardigden in de sala- r'iscommissie No-ordhof en v. Hinte. Vervolgens noemde hij verschillende groe- pen die meer vooruit zijn gegaan dan^de brie- venbestellers. Spreker vroeg aan Noordhof om straks eens uit te rekcaen het sommetje dat deze in Arnhem heeft gemaakt en zeide spr. omdat bekend werd, dat Noordhof en van Hinte gestemd hadd'en tegen een salaris voor de brievenbestellers van 2000 en 1900 hebben wij de saminwerking verbroke Spr. verweet dA heer van Hinto 'for- gesteld te hebben f 4800 voor de J t miezen, waar zelfs den-heer Meindt- den comiezenbond, tegen was. De actie van de neutralen, besloot heeft dte modernen wakker geschud. De voorzitster dankte de heer v. d. voor zijn duidelijke rede en wenschte 5 van spr., Jagt min. te pauzee'ren om daarna het woord te geven aan den heer Noordhof voor debat. De heer Noordhof begon met te constatee ren dat de heer v. d. Jagt volkomen in gebre- ke was- gebleven om de maatscbappelijke ver- houdingeiL in een goed licht te stellen, daar- mede houd-en de neutrale heeren zich niet op. De heer Noordhof besprak hierna de voor- geschiedenis van de scheuring nu 10 jaar ge leden in den Bond der Post. Toen zeide deba ter bestond er nog geen P. T. T. maar er be- stonden drie groote neutrale organisatie's, zooals „de Rechtstoestand" met ongeveer 43000 leden; en wat hebben die groote organi- satiesi nu bereikt. Niets en dat komt alleen door d'waas en onmens-chkundig o-ptreden van de neutrale Riders. Debater zette hierna het standpunt der modernen- uiteen en behandelde daarbij- tevens de actie van de gemeente-amb- tenaren in AUkmaar en de meer dan treurige houding der neutrale heeren in deze actie. De mvl-oed der moderne vakbeweging wordt met den dag grooter, de salarisregeling van1914 was een gevolg van de stemming in 1913. In 1914 -zeide spr. waren de moderne bonden van overheidpersoneel 10Yt duizen-d man sterk, thans 45000. Dat wij af en toe wat menschen verliezen gaf spr. toe, maar de oorzaken daarvan zijn anders dan de neutrale heeren voorgeven. Het is vooral de hoogere contri butie die sommigen soms doet loopen. Spr. behandelde de November-gebeurtenis- sen en hoopte in het belang van de verbete- ring voor de arbeidersklasse dat Troelstra ziteh nog meermalen vergistte. Spr. releveerde dan de meer dan' treurige houding in die da- gen van de Neutrale Postlmannen die-in die dagen niet neutraal bleven, maar de zijde ko- zen van een reactioiinaire regeering. Hierna behandelde de debater de houding d'er modernen in verschillende commissien. Het moet er ons niet om te doen zijn veel te vragen, maar wij moeten vragen wat redelijk noodig is en bereikbaar. Dat i» ook de hou ding van v. Hinte en Noordhof geweest in de salariscommissie en wanneer gij wat eerder met uw inlichting waart gekomen dan zouden de postlmannen er nog slechter aan toe zijn dan thans, want dat dte regeering 7 pot. in- heudt voor pensiosnen is mede Uw schuM Spr. besprak nog de lasten der neutralen Spr. vroeg hoe komen jullie er bij om zoo te lasteren, want toen die stemming over de 4800 voor de postcommiezen door v. Hinte op verzoek van Meindersma voorgesteld, plaats had zat ik, Noordhof, in Weenen. Dan verdedigde spreker de gelijlretelling van mannelijke en vrouwelijk personeel van denzelfden rang en zette dan duidelijk uiteen waaro<m v. H. en N. tegen de 2000 en 1900 hebben gestemd. Komende aan den strijd in dte havens, wees spr. er op, hoe heel de bende van kapitalisten samenspant om de arbeiders ter neer te slaan en hij wekte op om vooral deze staking te steunen want verliest het havenproletariaat dgn zal ook het overheidspersoneel er de dupe van worden, daarvoor hebben wij de regeering al genoeg leeren kennen. Na den debater repliceerde de heer v. d. Jagt. Na repliek werd de vergade ring om ongeveer 8 uur gesloten door den voorzitter die daarbij verklaarde neutraal ge- organisoerd te zijn omdat rooie kiezcrs alia onderkruipers naar Rotterdam gaan. Door de heeren v. Drunen en Noordhof ge- vraagd om namen te noemen zeide de voorzit ter dat dit gebeurde op St Pancras en Brook op Langendijk, maar gaf toe dat zij niet mo dern waren georganiseerd. Na deze opmerking werd de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 6