i mviv Honderd tww ei twtntlgsto Jaargaiif. 0. Dinsdag 9 Maart. FEITLLETON. De Ho eve in 't Broek. m. 59 PROVINCIAAL N1EUWS. VEREENIGING TOT BEVORDERINO VAN HET VREEMDELINGEN- VE-RKEER TE BERGEN. In ,.De Ruatcnde Jager" te Bergen werd Zaterdagavond de algemeene vergadering ;ehouden van boven; uim 50 leden wooni De vice-voorzitter, opende de vergadering met de volgende speech, die wij, uit eerbied voor den overle- den voorzitter, in haar geheel plaatsen: Geachte vergadering. Alvorens deze vergadering te openen en de besprekingen aan te vangen, zii het mij ver- gund een kort woord te wijden aan de nage- dachtenis van den beer H. Siebert Coster, onw z^n overleden voorzitter. Ik verzoek u alien, ter eere van zijn nagedachtenis, zich van uwe zetels te verhenen. Allen voldeden aan dit verzoek. Het Iff niet op mijn weg, als vice-voorzit ter .i-ar vereeniging, een algemeene karakter- schets van den heer Siebert Coster te geven anderen, me6r bevoegden, hebben dit gedaan in woord en schrift. Maar wel is het mijn ilicht. en ook is het mij een behoefte, den eer Siebert Coster te gedenken als voorzitter onzer vereeniging, waarvan hij de ziel was. ztoker, ook wij andere bestuursleden, hebben steeds ons best gedaan de belangen der ver- eniging naar onze beste krachten te beharti- gen, maar tochd e drijfkracht, d e man der vereeniging was zonder twijfel onze ontsla- pen voorzitter. Wij, bestuursleden, zullen hem missen; hoe prettig wist hij steeas onze bestuursvergade- ringen te leidenhoe wist hij steeds de goede verstandhouding en den goeden toon t« be- waren, 66k ai waren er soms meeningsver- schillen. Met welke voile aandacht luisterde hij altijd naar wat een onzer te berde had te brengen, en nadat hij ieder zijn meening had laten uitspreken, kwam, meestal na eenig zwijgen, de zijne, die z&r dikwijls de juiste bleek te zijn. Zijn langdurig lichamelijk lijden scheen rummer invbui uit te oefenen op zijn geest, zijn scherp verstand. Zeker, de heer Coster kon soms zijn overtuiging scherp formulee- ren, doch nooit was de t66n scherp, steeds bleef hij gentleman. En hoe sterk zijn over tuiging was, hij wist die van anderen altijd te respecteeren; nooit was hij „doordrijver". Kon men hem met steekhpudende argumen- ten aantoonen dat eens anders meening over een of andere zaak beter was dan de zijne, hij was nooit bang ongelijk te bekennen en daar ruiterlijk voor uit te komen, Gij alien, die hem gekend hebt, weet het: hij was een prettig man in den omgang. En dit kwam juist het best uit bij meeningsver- sdiillen. Ik zelf wil bekennen, dat ik vrij dik wijls een andere opvatting huldigde over sommige zakcn dan onze overleden voorzit terhet was juist dan 'n genot met hem te de- batteeren; en men leerde hem hoe langer hoe meer respecteeren, wanneer men merkte dat een man, die z6ovele jaren lichamelijk gele- den had, niets had ingeboet van zijn geeste- lijke kracht; integendeel, met de grofttste op- gewektheid en belangstelling aan het voile openbare leven deelnam. Gij alien, die zoo dikwijls de algemeene vergaderingen onzer vereeniging onder zijn leiding hebt bijgewoond, gij zult het met mij eens zijn, dat wij hem missen zullen. „Niemand is own-'shear" wordt gezegd, en dit tried wel waa zijn ''.'ant het ieveu gait zijn gang, ze'fs at or.tvallea de allergrooisie figuren aan de maatschappij. Op de buiten- wereld zal het dan ook geen indruk maken, dat een vereeniging als de onze, zijn voorzit ter verloren heeft. Maar toch, wij, leden van der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen, wij vragen ons af: wie moet hem vervangen? Het zal moeilijk zijn iemand te vindfen als de heer Sie bert Coster, iemand, die diens eigenschappen en kwaliteiten in zich vereenigt, zoowel wat betreft zijn lust in dit werk, zijn bekwaam- heid daarvoor, ziin onafhankelijkheid van ieder en alles en daardoor zijn onpartijdig- heidom te zwijgen van zijn beschikbaren tijd, dien hij met liefde aan onze vereeniging gaf. Voor onze vereeniging beschouw ik zijn 35) Zij hadden de eerste huizen van het dorp reeds achter zich. Ginds aan de* andere zijde van den beemd, waar de herberg stond, straalde hun een lichtglans tegemoet en door de open vensters klonken de toonen van het instrument dat den dans begeleidde, 'het stampen van de rondraaiende paren, het juicjjen van de knapen en het gillen van de meisjesNu kwam Jan als vanzelf van het leed, dat zijn voorouders wellicht zouden ge- had hebben, op zijn eigen bezorgdheid terug en: bij het naderen van de beslissing vatte hij onwillckeurig de hand van zijn trouwen knecht ,^0 God, Guzek De oude knecht richtte zich op. „Mijnheer Jan, zal ik je zeggen, waaraan je nu denkt en wat je al die dagen voor mij verborgen hebt gehouden Je denkt aan niets anders dan of de dochter van den houtvester Holder zich ook met den oudsten Bogdan ver- looid heeft." Jan deed oawillekeurig em schrede achter- uit. „Wic ben je dat je weet waar ik aan denk." Samuel Guzek boog het hoofd. „Heer, ik ben nicta meer dan je knecht, die er op uit iS je te helperEn als alles uitloopt zooals ik het mij voorstel. dan zullen zij er in de dorpen van net Broek nog lang over spre- kenl Kom nu mee, opdat wij ons zelf tot dit ig: Het eerste vredesjaar is voorbijgegaan, en weder alth. Bogdanaohe vcrlevingsfeest uitnoodigen Schmuied, ds aianthardar, Chila, de kiwi I ZikiiAwiki} lAiwuftixiTi heengsan alt een zeer groot verJfu. Uw beituur wist in uw geest te handelen door aanwezig te ziin bij de plechtigheid in het Crematorium te Weaterveld en zoodoende den heer Siebert Coiter, namens de vereeni ging, de laatste eer te bewijzen net jaarverslag over 1919, hetwelk ik u straks zal voorlezen, werd nog opgesteld door onzen overleden voorzitter. Wij heb ben geen gelegenheid meer gehad hieromtrent met nem te overleggen. Het bestuur heeft gemeend aan dit jaarversiag niets te moeten veranderen. al zal u straks blijken, dat o. a. sommige daarin aangestipte zaken inmiddels reeds door de feiten zijn achterhaald. Ik mag veronderetellen uw aller tolk te zijn door van deze plaats onzen overleden voor zitter te danken voor alles wat hij voor onze vereeniging, en daardoor voor een belangrijk gedeelte der ingezetenen onzer gemeente, deed. Zijn assche ruste in vrede! De heer D. A. Klomp las hierng de notu- len, die onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag bevat de volgende inlei- dinL in de verwachting, dat alles weder althans het vooruitzicht biecfen zou. van te komen in nor- male banen, i6 men zeker teleurgesield. Hoe de toestanden hier in onze gemeente zich zullen ontwikkelen, valt dan ook in geen en- kel opzicht te voorspellen. Het verkeer is noj in hooge ten land, en of daarin met den zomer verbete- ring is te verwachten, valt te betwijfelen. Aan te nemen is. dat de wijze waarop Bergen zich in c'x eerstkomende jaren ontwikkelen zal, sterk beinvloed wordt door het al'of niet spoedig herstellen van geregelde toestanden, vooral- in het buitenland, waardoor het moge- lijk en waarschijnliik wordt, dat er ook hier wijziging komt in ana aard van het vreemde lingenverkeer. Is deze zienswijze juist, dan kan er niet gcroeg de aandacht op gevestigd worden, dat het nopdzakelijk is, aaarmede re- kening te houden en er zich op voor te berei- den. Wij kunnen dat doen, door den goeden naam van ons bevoorrecht oord hoog te hou den, het toegankelijk te doen blijven ook voor bescheiden beurzen, en op hygignisch gebied alles te doen wat mogelijk is, zonder daarbij voor, zoo noodig, hooge uitgaven terug te schrikken. Verder moet het o. a. mogelijk zijn, niet alleen in den seizoenfijd, doch het geheel jaar door, nu het meer en meer on- doenlijk is. voor het overgroote deel van het menschdom, er personeel op na te houden, eenvoudig, met zorg smakelijk toebereici eten thuis bezorgd te krijgen voor behoorlijken, matigen prijs. Zonder dit wordt ook hier een verblijf voor velen onmogelijk. Naar onze meening moeten wij er ons op inrichten, wil men niet voor groote teleurstellingen komen te staan, dat over het algemeen, op den duur, Bergen het hoofdzakelijk hebben moet van de groote massa bczoekers, met gewone, beschei den beurzen, en er niet op rekenen kan, het uitverkoren oord te worden van de betrekke- lijk weinige buitengewoon rijk met aardsche goederen bedeelden. Wat daarvan onze plaats tot tijdelijk of vast verblijf kiest, moet als een buitenkans worden beschouwd. Dat ten slotte hier meer en meer forensen zich zullen vestigen, mag wel als zeker worden beschouwd, vooral uit Alkmaar. Hoe betere tranverbindingen wij kunnen krijgen, hoe meer dat ook uit andere plaatsen het geval zijn zal. Hoe krachtiger vij worden, door eene oordeelkundige, verstandige exploitatie, hoe spoediger ons dat zal kunnen gelukken. Wij zullen zeer zeker reclame moeten blij ven maken. doch de beste reclame zal steeds zijn, dat de bezoeker voldaan en tevreden, met aangename herinneringen huiswaarts keert, in zijnen kring met waardeering en voldoening over ziin verblijf hier spreekt, en daardoor weer anderen' opwekt tot een be- zoek of een vast verblijf. Iedere schijr., dat wii hier te duur zijn, moet i-t ieder gevil, in dc Ixreerste plaats v*r- meden worden, en gelu,';kig mag het wdrden genoemd, dat het overgroote deel der belang- hebbenden dit begrijpt. Wie het niet begrijpt, zal ervaren. dat, wie het onderste uit de kan hebben wil, het lid op den neus valt, en de kip met de gouden pieren slacht. Van het Informatiebureau werd een druk gebruik gemaakt. Behandeld werden 945 h ieven en briefkaarten, telegrammen en post- wissels In 49 zendingen werden 366 aanvragen ter kennis van de leden gebracht. Van de Gids k 75 cent werden 419 exem- plaren van de hand gedaan. Daarvan zijn nog 2217 exemplaren beschikbaar. Op de pensionlijst kwamen 146 adressen voor. Van deze lijst worden jaarlijks 2000 den het Baginsker dorpsorkest, dat de kunst van de heilige Caesilia in deze stille hoek van Masoeren vertolkte en zich bereid toonde om bij de viering van feestelijke gebeurtenissen in het leven hunner medeburgers, als oogst- feesten. bruiloften, doopplechtigheden en be- grafenissen hun-medewerking te verleenen. Sdimiezel bespeeld een klarinet als aan- voerende stem, Chila streek bij wijze van be- geleiddng op de viool en Zaborowski op een eigengemaakt basje dat maar twee, snaren bezat, een dikke en een dunne, completeerde in het gewenschte rhytmus het geheel. Want Schmiezel beschikte maar over twee melo- dien, een om bij te springen en een om bij te walsen en nu ook waa het Saborowski's taak door den bromtoon van den bas aan de ver- schillende 'behceften en wensahen te voldoen, want het gebeurde wel eens, dat de jongens als aiwisseling van de polka en wals een schots of een rijnlander wil den dansen. Bij treurige prestaties hadden zij er dit op ge- vonden, dat zij de beide melodieen in n zoo- veel mogelijlk gedragen tempo speelden. Daar de dorpelingen niet beter wisten, omdat ze bij deze muziek misschien wel gedoopt waren of hun ouders hadden begraven, verlangden zij niets liever en Schmiezel, Chila en Za borowski waren dus vrij van de lastige, tijd- roovende noodzakelijkheid, op hun ouden dag nog nieuwe muziekstukken in te studeeren. Zoo zaten zij ook nu op het Bogdansche oogstfeest in den hoek, waar de kachel stond, van de groote gelagkamer en speelden wat men van hen veriangde en faxeerden in go dachte, wat hun buiten de gewone betaling die de oude heer Bogdan (hun verzekerd had, nog door den jongen heer Bogdan zou toebe- deeld worden, all aan den dam deelnam, waarovir oub in hit dorp al dagen lang go n iiilnhhali had. Waai bet waa ocempliren veriprefd. 340 Huurcontracten werden verkocht; daarvan zijn nog 660 voorhanden. Van de door len Bond uitgegeven propa- gandazegels werden 504 ituks verkocht. De bekende klachten over de noodzakelijk heid voor een tunnel voor rijtuigen aan den Bergerweg te Alkmaar werden weder naar voren gebracht. Vermeld weid de daarover ingekomen antwoorden van Provincial Sta- ten en de H. IJ. S. M. Veel kans dat het in afzienbaren tijd anders zal worden, bcBtaat er nog niet. Hetgeen voor de films gedaan was enz. werd meae gerelevcerd. Het jaarverslag eindigt als volgt: Uit dit beknopt overzicht van onze ver- richtingen in het afgeloopen jaar kan weder blijken, dat er door de Vereeniging vrucht- baaf werk kan worden gedaan. Zij moet, wil zij den goeden naam behouden, dien zij zich in den loop van haar bestaan verworven heeft de lijn blijven volgen tot heden door haar als haar richtsnoer beschouwd: de be langstelling levendig houden voor onze plaats, de burgerij.zelve te doordringen van de groote hier op het spel staande belangen, wiar het noodig is, medewerken, om belem- meringen op te ruimen, verbeteringen aan te brengen, zoowel in onze gemeente zelve, al® in de verkcersmiddelen naar elders, zeer in het bijzonder en opzichte van enelle. onge- stoorde verbindingen langs de hoofdlijn, ha- ren leden de uitoefening van haar bedrijf te vergemakkelijken, hun verbinding met den vrcemdeling zoo vlot mogelijk te doen ge- schieden, en eindelijk, waar noodig, den vin- er te leggen op eventueele wantoestanden, ie dit verkeer kunnen schaden. De heer J. C. Leijen deed1 hierop eenige me- dedeelingen over de door hem bijgewoonde algemeene bondsvergadcring te 'e-Gravenha- ge. De heer Huizinga bracht namens de com- missie, belast met het nazien der rekeningen over 1919, daarover verslag uit, waarna tot decharcheering van den penningmeester over dat jaar werd besloten. Bij de behandeling van de begrooting deed de voorzitter mededeeling, dat de heer Brou- wer, directeur van het Informatiebureau, als directeur van dit bureau had bedankt, omdat hij zijn zaak aan de firma Meijer had ver kocht. De voorzitter sloot zich aan bij de woor- den van dank, in het jaarverslag aan den heer Brouwer voor de door hem verrichte werk- zaamheden gebracht en decide mede dat van den heer Bol, lid van de firma Meijer Co., de mededeeling was ingekomen, dat deze in de door hem te verbouwen perccelen aan de Kerkstraat een kantoorioUal gcprojecteerd had van 5 X 6 M., met afzonderlijke ingang Dit lokaal werd gratis ter heschikking van de vereeniging gesteld. De kosten voor verlich- ting en verwarming nam de heer Bol voor zijn' rekening. De vereeniging behoefde slechts voor het aanbrengen van een passend uithangbord te zorgen. Van den heer Bonda was een schrijven in gekomen'. dat hij een kantoortje in zijn zaak beschikbaar stelde en zicii bereid verklaardc om voor de vereeniging aldaar de vreemde- lingen in te lichten. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur het aanbod van den heer Bol schitterend bad gevonden en dit reeds, onder voorbehoud van de»goedkeuring van de algemeene verga dering, nad aanvaard. Spr. stelde voor om daartoe onder betuiging van erkentelijkheid te besluiten. De heeren Peters en C. Bogtman Az. had den liever gezien, dat het bestuur met het voorstel was gekomen om iets zelfstandigs te stichten, bijv. een kiosk op het stations-empla cement. Steeds waren er bezwaren aan ver- bonden geweest, dat het kantoor in den win- kel van een ander gevestigd was. De voorzitter en de heer Klomp stelden in het iicht, dat thans van het hebben van een kantoor in den winkel van een ander geen sprake was. Het Bureau kreeg een eigen in gang. Eenige uren per dag zou daar iemand aanwezig zijn, door de vereeniging benoemd en gesalarieerd. De vreemdeiingen er., de le den kwamen dan in het kanoor van de ver eeniging. De leden deden goed om het kan toor in het seizoen wekelijks op de hoogte te houden van hetgeen te huur was, opdat dan overzichtelijk aangegeven kon worden wat nog te krijgen was. Na deze toelicbting trokken de heeren hun bezwaren in en werd bij acclamatie besloten het aanbod van den heer Bol onder dankzeg- ging te aanvaarden. Ete voorzitter deelde hierop namens het bestuur mede, dat dit tot adjunct-secretaresse, leidster van het Bureau, wilde benoemen me- vrouw Klomp, die reeds een deel van de een geheim, dat behalve de Bogdans, bijna de geheele wereid wist dat namelijk vandaag op het oogstfeest van den heer DaniSl de zaak tusschen hem en de kleine houtvestersdochter uit Dlugossen, naar wie hij al zoolang vrij- de, zou beklonken worden. Bij zulke gelegenheden betoonde men zich niet schraal en wierp men de muzikanten minstens een hand vol klinkende thalers in het bord, waarin de jongens gewoonlijk een groschen legden als zij een extra dans be- stelden. En lang zou het zeker niet meer du- ren. Jongeheer Danifel zat aan de tafel, waar aan de erfzonen zaten en was al een paar maal opgestaan en was toen weer gaan zit- ten, alsof hij het rechte oogenbiik nog niet gekomen achtte. De kleine houtvestersdochter zat met haar moeder in de andere hoek tus schen de boerenvrouwen aan de tafel van vrouw Bogdan. Zij had de kop koffie die voor haar stond met aangeroerd en zoo dik wijls een van de boerenzoons haar een dans kwam vragen, sloeg zij de oogen neer. Haar moeder in haar zwart zijden kleed, richtte zich echter even van haar stoel op en zeide weer: „mijn dochter bedankt, omdat zij nog geen lust heeft om te dansen 1" Het was hiermee immers duidelijk bewezen. dat zij den eersten dans voor zeker iemand wilde bewaren? De oude heer Bogdan zat met de overige boeren van het dorp in de kleine raadskamer van de herberg op een plaatsje, vanwaar hij het dansende fonge volk in de groote kamer kon o^rzien en hij voelde zich inwendig vol daan. Op tafel stonden een dozijn flesschen rooden wiiln waaruit dc boeren dronken zoodat zij door den drank bijna alle roode hoofden hadden en in gedachten hield de heer Bogdan lich mit zijn liivelingMpel mutt uit «ija butt uit to mi mmalijk ib*' werkzumheden van het Bureau had waarge- nomen en op verzoek van den overleaen voorzitter zich bereid had verklaard de tunc- tie op zich te nemen. Spr. vixieg daarvoor de goedkeuring van de aaU spcsi groot 500. De heer Bogtman had er nlete tegen, maar was van meening, dat een en ander wel den Indruk vestigde, dat de rapen gaar waren. De voorzitter zeide, dat alles geschiedde volgens het huiahoudelijk reglement, dat door de vergadering was goeduekeurd. De heer Bonda verklaarae. dat hij zijn aol- llcltatie, nu het Bureau in de Kerkatraat ge vestigd werd, introk. De heer Klomp verzocht het bestuur goed te vinden, dat de benoeming met afwijking van het reglement geschiedde. Hij stelde, omdat hij lid van het bestuur was, er prijs op, dat de benoeming door de algemeene ver gadering geschiedde en deelde mede, dat zijn vrouw een oproeping had gewild, doch dat de andere bestuursleden dit onnoodig hadden gevo-nden, aangezien de wijze waarop zii het werk voor de vereeniging deed, zeer go waardeerd werd. Spr oordeelde, dat den leden de gelegen- beid '■"eo-wpti moest worden zich over de be- n-rm<r\" -it te spreken. Van de stemming zou het afhangen of zijn vrouw de functie aanvaarden zou. De voorzitter meende. dat men zich in het algemeen aan de statuten en het reglement moest houden, maar wilde in dit bijzonder geval het verzoek wel inwilligen. Hierop werd met 40 stemmen mevrouw Klomp in de functie benoemd. 9 stemmen werden bianco uitgebracht, terwijl 2 stemmen ongeldig waren. (Wordt vervolgd). Naar wij vernemen huurdie de heer Pilaar uit Arnhem de drie aan elkander onder ar- chitectuur van den heer Cramer gebouwde modeme landhuizen aan den Meerweg, om daarin zijn totdusverre te Arnhem gevestig- de le klas pension te exploiieeren. Voor Bergen is dit zeker een aanwinst, aangezien er zeker een tekort aan le klas •pensions is. In een villa in het park „De Paddestoel", waarvan wij de keurige meublleering konden bewonderen, is eveneens een le klas pension gevestigd, iterwiji zuster Silvia de Perreirra uit Anihem in een andere villa haar bekend kinderpension zal vestigen. UIT URSEM. De raad dezer gemeente vergaderde dag voltallig. De publieki Vrij- publieke plaats was geheel bezet, er blcek clus wel iets bijzonders aan de hand te zijn. Laiter bleek de belangstelling den wo- nineibouw te betreffen. Naar ajnleiding van de notulen maakte de heer Nes de opmerking, dat de behande ling van de begrooting voor het clectrisch beorijf niet gegaan is zoo hij dat gewenscht zou hebben Hij had vooraf om inzage van de begrooting gevraagd, waaraan niet vol daan is. Dit bleek op een misverstand te berusten. De voorzitter mergte op, dat de begrooting aangeboden is en niemand er eenige bezwa ren tegen had-. De heer Ruiter besprak het aantal licht- punten en zou de mindere man wat willen ontlasten. Goedkeuring was ingekomen op de ge- meenterekening over 1913 met een nadeelig saldo van f 242,45 Yt en op een suppletoire begrooting op den dienst 1918. Van den ingenieur van het electrisch be drijf was een schrijven ingekomen, waarin ge- wezen werd op het gevaar wanneer de lijn- werker met de laagspanning de hoogspan- ning kruist. Dit in verbancf met een ongeval te Wognum. Van den geneeskundige was bericht inge komen, dat hij zijn benoeming als gemeente- geneesheer aanneemt op een salaria van Goedkeuringen ziin ingekomen: le. op de gewijzigde politieverordening2e. on de gelulecniag groot 6000 3e. op de nuur- waardebe 'ing voor de wening van het hoofd der school. Het ingekomen verslag van den inspecteur der Drankwet iigt ter inzage. In verband met de circulaire voor malaria- bestrijding zal aan het bord aangekondigd worden hoe een elk op zijn wijze de bestrij- ding kan ter hand nemen. Na het aanbrengen van enkele redactiewii- zigingen zijn de gewijzigde artikelen in de politieverordening van de gezondheidscom- missie goedgekeurd terug gekomen. Dijkgraaf en Heemraden gaven bericht, dat de 500 garantie voor de sluis v66r 15 De- ler hem wel ieder van zijn gasten schuldig was en hoe zij, ondanks de lafhartige kuipe- rij jegens hem, van verkropte woede bijna uit hun vel barstten. Dit was nu zoo'n goede ge legenheid om ze te laten voelen, dat hij meer had en meer kon doen dan zij. Als er een flesch leeg was, dan bracht de herbergier een nieuwe. Voor de menschen in de groote zaal was een groot vat bier aangestoken, niet maar zulk bocn of bruin bier, zooals de andere boeren op het oogstfeest schonken, maar echt Beiersch. De vrouwen dronken zoete koffie en muscaatwijn van een thaler de flesch en dat zij er wil van hadden was wel te merken aan hun druk gesnater en geschreeuw. Het top- punt van alle genietingen was wel een klem tcistje, dat voor den gastheer op tafel stond. Daarin lagen lange rollen, van tabak ge maakt, die men volgena de nieuwe manier niet meer uit een pijp rookte, maar eenvoudig zoo in den mond stak. Het andere uiteinde werd met tondel of met 'n zwavelstokje aan gestoken. Deze rollen noemde men sigaren en zij kostten anderhalven groschen per stuk. Omdat zij ze lekker vonden, vraten de boeren ze half op en de andere helft rookten zij op, zoodat men de lucht in de beide vertrekken wel met een mes snijden kon. De oude Bog dan zag door den nevel heen hoe Pawlowska, eheel zooals het bdhoorde, een onderdanige ans voor zijn vrouw uitvoerde, terwijl het nog niet lang geleden was dat de Bogdanka bij haar de borden gewassen en de keuken •U t schoongemaakt had en hoe hier aan ziin tafel de eene boer den ander overschreeuwde, omdat ieder hem iets aangenaams wilde ver- tellen. Dan lachte hij inwendig en het pret- tigst van allea vond hij nog, dat hij telkens het pleizier kon hebben zich over zijn macht an zijn rijkdaro opniauw to varhaugan. Maar aak huitoBxHan nag ha4 fad alia wo cem'oer moet worden voldaan, Ben circulaire van den Bond van Ned. Qemeenten, waarin gewezen werd op het wenachelijke om de prijaverhooging voor electriacbe atrocoi gc«S te keurea, onder bepaimg dat deze prija 5 jaar vaat moet staan, werd voor kenniageving aangenomen. Een schrijven van het Prov. Drankweer- comitt met verzoek het maximum aantal ver- gunningen te verlagen-oi te bealuiten gem nieuwe vergunningen meer toe te staan, stel den B. en W. voor voor kenniageving aan to nemen. De heer Sehaap vroeg of er niet te veel vergunningen waren in verband met de be- volking. De voorzitter: Neen, er mogen ef 5 zijn. Het drankgebruik is hier weioig. Met dit weiuig was de heer Sehaap het niet eens. De heer Nea merkte op, dat het er weinig toe doet of er 6 zijn of 5. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Op voorstel van B. en W. werd besloten om het adres Ranadoip voor kennisgeving aan te nemen. Over de mode Schagen waren B. en W. niet eenstemmig. De voorzitter adviseerde om er afwijzend op te bcschikken, omdat bij hem de overtui ging heerscht, dat er dan vcelal een partijr man zal worden gevraagd. V66r adhaesiebetuiging bleken de beide v/ethoudcrs en de heeren Nea, Buis en Sehaap, zoodat tot adhaesiebetuiging ward besloten. Op alle adressen betreffende salarisherzie- ning stelden B. en W. voor afwijzend te be- schilcken, omdat alle salariasen pas verhoogd zijn. De beer Ruiter >ond het salaria van den veldwachter te laag. In Schermerhorn is dit 1350. in Avenhorn 1200 en hier 1000. Hjistelde voor dit op 1200 te brengen- De heer Nes steunde dit. Ook de voorzitter zou een billijke verboo- ging toejuiohen. Met 4 tegen 3 stemmen werd bet vooratel- Ruiter aangenomen. De heer Koopman vroeg of er met het oog op inbraken en diefstallen nog scherper ge- surveilleerd wordt. De voorzitter antwoordde bevestigend. Op voorstel /an B. en W. werd na adviea van de Gezondheidscommiasie besloten om perceel A 120, eigendom van den heer Waal te Noordscharwoude, onbewoonbaar te ver- klaren. B. en W. stelden voor om de hondenbelaa- ting te brengen' van 1.50 op 3.— per bond. De heer Rutter vond dit voor trekhonden voor broodwagens niet weinig. Na eenige be&preking werd het voorstel aangenomen met toevoeging dat een eigenaar van meer dan twee trekhonden voor niet meer dan twee heeft te betalen. Af- en overschrijvingen werden geregeld op een totaalbedrag van 7217,12ya. Een suppl. begrooting werd opgemaakt op een bedrag van 6000. Besloten werd tot ruil van grond met de Diaconie, wat in het belang van beide partijea is. De veldwachter zal hierdoor missen een stukje grond voor de pastorie en winnen een' stukje achter zijn huis. Er werd echter de be- paling gemaakt, dat 1 Meter beoosten het huis van Saal een pad moet blijven en de kosten van veranaering en overschrijving voor de Diaconie komen. Op een verzoek van J. Koelemeij, om ver- leggmg van een pad, werd afwijzend be- schikt. Eerst werd besloten om voorloopig nog niet tot verlichting van de Schermer over te gaan, doch wel een lantaarn te plaatsen aan lien ingang van de Schermer, omdat dit een gevaarlijk punt is en deze te plaatsen in het najaar, wanneer ook dan nog niet verder ge gaan wordt. Van de liciitconnnissie was een schrijven ingekomen om het vast recht van 1,to later, vervallen en per lichtpunt 35 of 40 vent te heffen. Als het op 35 cent bepaald wordt, zal de gemeente er maandelijks 22,50 heb ben bij te leggen en als het 40 cent wordt, blijft er wat over. De mingegoeden zullen hierbij worden ontlast. De stroomprijs blijft dan 20 cent per K.W.U. De heer Ruiter wilde niet alleen hen met 1 en 2, doch ook hen met 3 lichtpunten ver- lichten. De heer Stam vreesde, dat men tot verU- ging van het aantal lichtpunten zal overgaan en de heer Sehaap vond het voor hen, die b.v. 13 lichtpunten hebben, een hooge belasting. Dit punt werd ten slotte aangehouden. den met zichzelf en de wereid tevreden te zijn. De zaken over de grenzen waren in de laatste weken buitengewoon goed gegaan. Het scheen wel alsof de menschen in Eolen een soort geeuwhonger naar Pruisische spi- ritus hadden en hij dacht er in vollen ernst over zelf een branderij te beginenn en daar door in het vervolg meer dan het dubbele van deze winst op te strijken, dien hij tot nu toe had binnengehaald. Wat hem bijna nog het meest streelde: het bezoek bij den kanton- rechter was precies zoo afgeloopen als hij het zich had voorgesteld en hij kon het den bru- talen vlegel, dien Jan Baginsky wel zoo goed a.s zeker op schritt geven, dat hij zich, wat zijn erfgoed betrof, den mond kon afvegen, zonder iets gegeten te hebben. De kantonrechter was zeer vriendelijk ge weest, had hem van het begin tot het eind toe aangehoord, zeer aandachtig, en ten slot te gezegd: „Ja, dat schijnt wel een onbruik- bare bcngel te wezen en net doet mij leed voor u, mijnheer Bogdan, dat uw ambt van schout u verplicht over alle minderjarigen in uwe ge meente voogdij te moeten uitoefenen en dat u daardoor zooveel ergernis en plagerijen moet verduren. Wij zullen in de eerstvolgende da gen een termijn moeten vaststellen, waarop wij den bengel duidelijk aan zijn verstand brengen, dat hij weer naar zijn seminarto wordt teruggezonden en hiermee basta!" Hierop had de heer Bogdan een tip van den rechterlijken chamber cloak ootmoedig aan zijn lippen gebracht en er bijgevoega: Edelachtbare heer kantonrechter, zooals u het in uwe wijsheid beslist, zal het geacbie- den en hoe ook uw uitapraak uioge zijn, ik weet van te voren, dat u niemand orirecht zult aandoen, maar een ieder zijn rtcht gevea suit" VMi l»SO

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 9