Honderd twee si (wlitlfsts Jaargaiif. Wo ens dag 10 Maart. Engilsche Brieven. FKUILLETON. 4>e Hoeye in 't Broek. jro* S9 mo 35) Op straat had hij er in zich zelf om ge- '.achen dat zulke wijze, gestudeerde menschen zoo gemakkelijk te vangen waren en hij had uit blijdschap daarover in het wijnhuis van Pfitzner een flink Rotspon van twee thalers gedronken en toen hij naar huis reed, had hij de Broekhoeve zoo goed als in den zak Een enkele droppel alsem was wel is waar in den beker van levensvreugd gevallen, toen namelijk de oude boer Rasum, dien hij op den laatsten marktdag in de staa persoonlijk op het oogstfeest had genood, daarvoor had be- dankt. Dat was een duidelijk bewijs, dat dit volk nog altijd den neus in den wind stak en van den omgang met de familie van den voormaligen daglooner niet gediend was en dat d.e trotsche Malia Rasum, die nu zes en twintig jaar oud was, nog altijd op een vrijer van haar eigen pastuur wachtte. Toen de oude Rasum op zijn uitnoodiging geantwoord had, dat hij de eer op prijs stelae, maar door die aan te nemen, de dorpsgenooten aanlei- ding zou geven tot een ongegrond praatje, had Bogdan zirh gew'Hdig geergerd en zich geweld aan moeten doen <*p deze weigering niet een krachtig antwoord terug te geven. Als hij de za-tk nu eens van naderbij be- schouwde, had hij toch oogenlijk niet veel re- den om zich te ergeren. Malia zou niet weg- loopen en als zij nog een paar jaar afge- wacht had, dan kon zij zijn tweede nemen, Fi- lusch, een echte losbol, die tegen dien tijd wel zijn wilde haren zou verloren hebben. Door zijn oudste zoon kon hij boer Rasum toonen, hoe weLiig waarde hij hechtte aan veemamc va;.--- athap en dat hij, August ■egAaa vaa Bagiaekee, altijd aeg cijk ge- noeg was om zich de weelde van een arme schoondochter te kunnen veroorloven, een meisje als deze kleine houtvestersdochter, die haar man niets meer mee ten huwelijk bracht, dan wat zij aan haar lijf droeg. En haar wil de hij een uitzet koopen als voor een prinses en het zou een bruiloft zijn, zooals men hier in de dorpen van het broek niet beleeid had sedert Adam Baginsky Skowroncina uit Lis- ken getrouwd had. Acht dagen lang zou er gegeten, gedronken en gedanst worden, van den eenen Zondag tot den anderen, totdat geen mensch meer de vork aan den mond kon brengen of een voet tot den dans verzetten. En dan zou Malia Rasum barsten van jalou sie, omdat op de plaats, die zij had kunnen innemen. een andere zat, een meisje, zoo arm als een kerkrat, dat hij, August Bogdan, tot den rang van de rijkste boerenvrouw in den omtrek verhief, omaat hij het nu eenmaal in zijn hoofd gesteld had, zijn eerstgeborene uit liefde te laten trouwen. Want dat zijn zoon dat kleine, bruine meisje, ondanks de nadrukkelijke vermaning niet had willen opgeven, had hij al lang ge- merkt en toen nu kort v66r hcf oogstfeest vrouw H&lder geheel uit eigen bewegmg op bezoek was gekomen en net zoo lang genen- geld had, tot men haar met haar dochter moest uitnoodigen, was het hem duidelijk ge worden, dat dit volkje iets bijzonders in hun schild voerde, een verrassing of iets derge- lijks. Zooals hij nu de zaak beschouwde, had hij er eigenliik niets tegen. Wel bleef het hem een raadsel, 'hoe men zich met ^ulke ijdele dingen als de liefde, kon afgeven. Hij had daar in zijn leven nooit tijd voor gevonden, omdat hij arm was geweest en geld had moe ten verdienen, en trouwen, maar zijn zoon, was de zoon van een rijken man, dus kon hij zich wat hem bctrof, ook deze weelde veroor loven. In uedaehia verkneukelda bij er deb al in, al Z+ vaaMutta faddrian ta dao. aa*< PROVINC1AAL NIEUWS. VEREENIOINO TOT BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER TE BERGEN. (Vervolg). De heer Huizinga stelde nog in het licht, dat op het stations-emplacement met geen mogeliijkheid 'n kiosk geplaatst koin worden. Spr. veronderstelde, dat het nog wel eenige weken zou durcn eer het gebouw van de fir- ma Meijer klaar was en vroeg hoe de regeling daarvoor zou zijn. De heer Peters stelde zoolang de tuinkoe- pel van „de Rustende Jager" beschikbaar. (Applaus(. De voorzitter dankte den' heer Peters voor diens toezegging, waarvan een dankbaar ge- oruik gemaakt zou worden. Hierop werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1986,97. De coq- tributie van de leden is geraamd op 800. De subsidie van de gemeente eveneens. Besloten werd nog om voor 25 per jaar lid1 te worden van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Voor adverteeren werd 725 uitgetrok- ken. De heer A. v. d. Heijden werd als bestuurs- lid herkozen met 37 stemmen. 14 steminen werden verspreid uitgebracht Hierop kwam de verkiezing van een be- .ituursiid in dc vacature vain wijlen den heer ri Siebert Coster aan de orde. Bij de Iste stemming verkregen de heeren Peters, Taapke en Brouwer rtsp. 11, 14 en i4 stemmen, 12 stemmen werden stei< ver- deeld uitgebracht. Bij de 2de vrije stemming verkregen de heeren Peters, Brouwer en laapke resp. 13, 17 en 17 stemrnen, zoodat een herstemming tusschen de heeren Brouwer en Taapke volg de, met het resultaat, dat op den heer Brou wer 26 en op den heer Taapke 24 stemmen werden uitgebracht, zoodat de heer P. Brou wer was gekozen, die de benoeming aan- vJardde. De heeren C. Bogtman AznB. Huizinga .•n M. Zaadnoordijk werden als leden der commissie belast met het nazien der rekening voor 1920 benoemd. dra hij zich als goedhartige vader zou ont- poppen die het geluk van zijn zoon niet in den weg wilde staan. Hij had zijn korte, maar kernachtige toespraak al klaar, waarin hij te genover de andere boeren met deze arme schoondochter wilde hluffen en het duurde hem meer dan te lang, dat zijn zoon met de zoogenaamde verrassing voor den dag kwam. Waar wachtte die domine bengel toch op? Daar ginds zat het meisje met haar- moeder, hier hij als vader met zijn zegen en in het midden de krassende muzikanten Voorwaarts marsch dusl Vrouw HOlder trapte haar dochter onder de tafel op den voet. „Zie je wel Lena", hoe de oude heer Bog dan telkena weer naar ie kijkt, en een heel vriendelijk gezicht zet. Dan moet ik het al geheel bij het verkeerde eind hebben, als ie vandaag niet als verloofde naar huis rijdt. Nu wadit ik niet langer meer, maar ik geef Daniel het sein, dat hij je komt halenl" „Och moeder 1" zei Leentje zacht, „nog maar een enkel oogenblikje! Ik weet wel dat het niet anders kan, maar geef mii nog een beetje tijd om weer tot mijzelf te komen. Ik gevoel mij zoo angstig en overspannen." „Alles goed en well" bromde de houtves- teravrouw, nog vijf minuten. tot deze dans uit is, en niet langer .Dan is het uit met die kuurtjesi" Leentje zat daar met haar angstig klop- pend hart, klemde zich vast aan elke seconde, die zij nog voor zich had en wachtte op het wonder, aat de goedige, oude vrouw op de Broekhoeve haar bij het afscheid had be- loofd Zij had daar twee dagefl geleefd als in den hemel en zich laten verplegen, want de oude vrouw duldde niet, dat zij opstond, v66r dat de verstuikte voet weer geheel genezen was. Zij haAdan niet veel gtsaroken maar alt www Bagioalff haar lakMr eta in bad Op voorstel van den heer de Jonge werd hierop besloten de atatuten te herdrulken, om den leden een exemplaar te doen toekomen. He heer van Oulnc vroeg of dit jaar het 10-jang heataan van de vereeniging, dat v66r twee jaar wegens den oorlog niet gevierd kon worden, nu dit jaar niet feeatelijk herdacht kon worden. De voorzitter was van meening, dat de ontwrichte toestand nog zoo eraatig was, dat men beter deed nog geen feat te vieren'. De heer Bogtman bctreurde het, dat er op de begrooting geen post was geplaatst als subsidie voor net Harmoniecorps. De toe- stand was niet zooals het jaarverslag ver- meidde, dat door een regeling van de gemeen te de subsidie voor de vereeniging nog niet noodig was. De rendgangen in de gemeente waren juist voor het vreemdelingenverkeer van groote waarde. De voorzitter wilde dit niet ontkennen, maar persoonlijk stond hij op het standpunt, dat het niet aanging, dat de vereeniging, die steeds een leege kas had, op haar beurt blii- vend een andere subsidieerae, die, evenals de vereeniging, door de gemeente gesubsideerd werd. Spr oordeelde net meer gewenscht, claa de vereeniging een. adres van- het H'armo- niccorps aan den Raad om hoogere subsidie sfcunde. De heer Blankendaal zeide, dat het corps reeds een hoogere subsidie had gevraagd, omdat eindelijk de directcur eens meer naar waarde gesalarieerd moest worden. Wij zijn dank zij; d ijver van den directeur, zeer voor- uitgegaan. Spr. deed uitkomen, dat hetgeen door het corps gedaan was, ook door de vreemdelingen zeer gewaardeerd werd. De. subsidie van de vereeniging zou dus wel op zijn plaats zijn. De heer de Haan vroeg of er geen stappen gedaan moesten worden om het stichlen van een badhuis te bevorderen. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak bij den Raad reeds in goede handen was De heer van Os had vernomen, dat het houden van de algemeene vergaderingen op Zaterdag voor tal van middenstanders be- zwarend was. ,De voorzitter zou hiermede rekening houden. De heer Blokker wilde gaame, dat het rooien van boomen in de gemeente zooveel mogelijk werd beperkt. Te veel menschen, die een stukje bosch koopen om er eea huis te oguwen, kappen al het geboomte. De voorzitter deed uitkomen, dat alleen wanneer dit op groote schaal geschiedt, aan den minister een kapverbod gevraagd kan worden. Spr. oordeelde het ook in het bc- iang van Bergen, dat er zoo weinig mogelijk bosch igekapt wordt. De heer Blokker zag ook gaarne, dat het muziekcorps in het scizoen weer rondgangen door de gemeente deed en dat een en ander zoo geregeld werd, dat dc leden vaa't corps hun werkverzuim vergoed kregen. De heer Klomp was met den voorzitter van meening dat de vereeniging haar golden, die zij voor een* groot deel van de gemeente ontving, niet kon gebruikeu voor het subsidi- ceren van vereenigingen die ook subsidie van de gemeente ontvingen. Hij meende, dat er echter gem enkel bezwaar gemaakt kon worden, wanneer de vereeniging met het Harmoniecorps overeenkwam, dat dit in het seizoen voor een bepaald bedrag eenige rondgangen door het dorp deed. Dat stond gelijk met het besteden van gelden voo"; een ander bepaald doel in het belar.g van het vreemdelingenverkeer. Spr. had hoop, dat de ontvangstm door de toename van het le- dtntal daarvoor nog wel 'n bedrag zou ople- veren. De voorzitter had daartegen dan niet het minste bezwaar. De heer Klomp deed hierop mededeelingm over het vertoonen van de film en over door de vereeniging te organiseereu lezingen met lichtbeeldeu voor de leden. De voorzitter vemam gaanie het oordeel van de vergadcrin^ over em plan vvaarmede hij ai jareniang ronaiiep, n.l. het houden^ van een verlcting ten voordeele van het maken vaa een afzonderlijk rijwielpad van Bergen naar Bergen an Zee. 'De vergadermg juichite dit plan ten zeerste toe m oordeelde het wel mogelijk, dat hier- voor 10000 loten a 1,per stuk geplaatst konden worden. De voorzitter, die een en ander reeds eer- der met de familie van Reenen had bespro- Ken, zou pogen haar medewerking te ver- krijgen, opdat het bestuur de regeling van een en ander ter hand kon nemen. Hierop werd de vergadering gesloten. bracht en haar daarbij zoo zacht met de hand over het haar streelde, dan zou zij „moeder" hebben kunnen zeggen. Geen mensch ter wereld was ooit zoo goed voor haar geweest als deze vrouw, die toch alles wat uit de Dlugosser houtvesterswoning kwam, uit het diepst van haar hart had moe ten haten! En dan twee voile dagen in het bed te mogen liggen; niets te mogen doen, zelfs niet het lichtste handwerk, steeds maar droomen, domme, onzinnige, maar zalige droomen Toen was het ontwaken gekomen! Haar moeder was met den wagen voorgereden om haar weer terug te halen. Reeds toen zij het ratelen van de wielen door het open venster hoorde, wist zij, wat haar boven het hoofd hing, en zij had de hand van de oude vrouw gegrepen en gesmeekt, haar bij zich te hou den, minstens een paar dagen nog, want evenals kinderen, klampte ook zij zich aan het oogenblik vast, vertrouwende, dat alles tereclit zou komen, al was het maar voor een kort oogenblik verdaagd. Vrouw Baginsky had haar lang aangezien, zonder een woord te spreken, was toen heengegaan en had de deur van de opkamer achter zich diditgesla- gen. In de groote kamer hadedn toen de bei- de vrouwen lang met elkaar gesproken, som- tijds zeer luid, als wilde de een de ander overschreeuwen en reeds begon Leentje moed te krijgen, dat misschien alles voor haar nog ten goede zou keeren, toen vrouw Baginsky weer binnen was gekomen, doodsbleek en met tranen in de oogen. Zij boog zich over haar heen, nam haar in de armen, kuste haar en 3prak„mijn kind, ik kan je niet bij mij hou- en want ik heb geen recht op je. Ik weet zelf ook niet wat nog komen zal. want hoe ik ook tot God gebeaen heb, Hij heeft mii nog steeds niet den iuisten weg gewezen. Maar ik vertrouw op H«m, Hij zal on» uit daze duirternis our hat Uafad wwb m via vaai UIT EOMOND AAN ZEE. Dintdagavond vergaderde de raad te 7 uur. De vergadering was voltalHg. De notulen werden ongewijzigd goedge- keurd. Tngekomen stukken: Een schrijven van O^d. Staten, inhoudende de goedkeuring van de auppletoire aanvulling van het kohier. Een schrijven van den Commissi!ris der Koningin in de provincie Noordholland, waarin mededeeling werd gedaan van het ^ntsl.ig van den veldwachter FokVer. Een schrijven van Oed. Staten, inhoudende de goedkeuring van den verkoop van grood aan de heeren Oul c.a. Een dankbetuiging van het personeel der Bewaarschool voor de genoten loonsverhoo- Een schrijven van de afd. Noordholland van de vereeniging van gemeenteambtenaren, met het verzoek om loonsverhooging voor de betrokken ambtenaren. Een verzoek van de vereeniging van gasfa- brikanten. om het tarief van het gas op den- zelfden voet in te richten als v66r den oor log. vadat de voorzitter een en ander had toe- "el'rht werd alles voor kennisgeving aange- nomen. Een adres van de gemeente Schagen met verzoek om adhaesiebetuiging bij haar stre ven om ook den raad medezeggingachap te geven bij de burgemeesfersbmoemingen. De instemming zal betuigd worden. Een schrijven der Egmondsche Bouwver- eeniging, waarin zij mededeelt accoord te gaan met het raadsbeslult van de vorige ver gadering. Voor kennisgeving aangenomen. Een schr ven van mej. P Groen, waarin zij verzoeht een billijke schadevergoeding te mogen ontvaneen voor de geleden schade bij de inzakking van den muur. B en W. steiden voor hierop afwijzend te beschikken. daar het eind van aergelijlce ver- zoeken niet te overzien zou zijn. Na eenige discussie werd het voorstel om afwijzend te beschikken, met 6 tegen 1 stem aangenomen (tegen de heer Snoeki). Een schrijven van den heer K. Wijker, voor grondaankoop. Waar dit aezelfde grond is waarover oo- derhandeld word met de Bouwvereeniging, steiden B en W. voor dit verzoek voorloopig aan te houden. Aldus besloea. Mededeelingen: De voorzitter deelde mede, wat de kermis- verpachting had opgebracht. Allea te zamen een bedrag van f 565,40. Onderwijzersbenoeming De voordracht tot benoeming van een on- derwijzer aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee luidt: 1. P de Ruiter, Wie- ringen2. J. v d. Pol, Gorredijk; 3. I. J. Schroever, Gorredijk. De heer de Ruiter kreeg 6, v, d, Pol 1 stem, zoodat eerstgenoemde benoemd werd, om zoo snocdig mogelijk in dienst te treden. Voorschot aanvulling begrooting: Verschil'lende afschriivingen van den H. O waren door belanghebbenaen reeds bctaald en moeten dus weer terugbetaald worden, wat een verandering In de begrooting geeft. Met algemeene stemmen werd hienoe be sloten. Gemeente rekening 1918. De rekening is thans overgeschrevea en gecontroleerd. De heer Snoeks, als voorzitter der finan- cieele commissie, adviseerde namens de meer- derheid der commissie, de rekening te aan- vaarden, al kon hij er zelf nog niet mede ac coord gaan. Na ee nkcrte ophcldering werd deze dan ook goedgekeurd met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Snoeks. B. en W. steiden voor ook de distributie- rekening te doen nazien, daar deze ook eenipzms als een bedrijfsrekening kan aan- gemerlri worden. De iieer Snoeks was er voor, ook dc ge- meenterekening te doen nazien, daar dit -ok in andere gemeenten de gewoonte is. De voorzitter best reed? die meening en ge- loofde, dat de heer Snoeks zich, evenals de vorige keer, vergist. Het voorstel van B. en W. werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen Tarief electrisch en gasbedrijf: De gascommissie stelde de volgende tariefs- verhooging voor: Lichtgas 30 cent, kookgas 28 cent, muntgaa 30 cent, licht- en kookgas 29 cent. De heer Medik merkte op, dat de heeren hun belofte slecht nakomen. In den verkie- zingstijd toch verzekerden zij, dat ze den pr a weer op 8 cent zouden brengen. Hij vroeg of het niet anders kon gevonden worden. of Hij zich niet over ons ontfermt en een won der aoetlMaar je moet mij beloven, den dwazen en zondigen stap niet weer te nerha- len, waarvan Hij je eens eenmaal heeft ge- red. Wil ja dat doen?" Toen had Leentje nog eens haar armea om den hals van de oude vrouw gestagen, haar gekust en gezegd: „lk belooi net!" Verder had zij alles kalm over zich laten gaan, de verwijten van haar moeder, de ont vangst van haar vader, die haar bijna gesta gen had, omdat zij hem zulk een angst had laten uitstaan en de voorhereidende maatre gelen, die haar moeder nam voor haar verlo- ving met Daniel Bogdan. Nu zou haar iets vreeselijks kunnen over- komen, nu toch op de Broekhoeve die lieve, oude vrouw dagelijks God smeekte een won der te doen Ln wie zou hij eerder verhooren, dan deze vrouw, die toch in haar leven nooit iets anders dan goeds gedaan had? Zij zag dua met gelatcnheid toe, hoe de naaister uit de stad net oude zwart zijden kleed van haar moeder veranderde, zoodat het er nog vrii presentable uit zag en vsor haar een kleeaje van rose tarlaten maakte, met bloote armen en hartvormig uitgesne- den. Toen zij het aanpaste, werd zij er bijna vroolijk van, want zij zag er werkelijk aardig mee uit en moest er even aan denken, wat ze ker iemand er wel van zeggen zou, als hii haar daar in zien kon, iemand, die zeker niet op het Bogdansche oogstfeest zou genoodigd worden. Het brandde haar soma op de lippen om te zeggen„Geef jullie je niet zooveel moeite het zal toch allee heel andere gaan dan jullie danlm!.-.. (Van onzen correspondent.) Nadruk verboden. LIBEKALISME 0(P IIET KRTJTSPTTNT. Londen, 20 Februari. De ter jgkeer van den cud-minister Asquith in het Lugerbuis is een belangrijke gebeurte- nis in de geuchiedenie van het liberalisms in Engeland. Waar zijn de betweters nu, die be- weerden, dat het liberalisme zijn „Schnldig- keit" gedaan had en gaan kon, die in vollen ernsfc betoogden, dat het zijn rol had uitge- spoeld? Aan de gematigd-vrijzinnige beginse- len is door Asquith's verkiezing in Paisley nieuw leven gegeven en de triomfale intrede van den oud-premier in Westminster is een voorbode van gezonder politicks verhoudin- gen, dan sinds November 1918, toen de alge meene verkiezing plaaie vond, hebben be staan. Langzamerhand, stap bij stap, komt het evenwiaht tusschen de ptrtijen weder tot ate;' het is niet soozeer het aantal stem- men, waarover elke partij beschikt, die in groote kwestiea de eindbeslising brengt. maar de bekwaamheid der opponeerende lei- ders, steunende op de zuiverheid huniter be- ginselen. Toen ik hoorde van de toebereidselen van Asquith's tocht door Londen's straten van zijn huis naar Westminster, ben ik een oogenblik bevreesd geweest voor kwaadwillige demonstraties tegen den veelgesmaden oud- minister. Hoe is hij niet aangevallen in de Londensche pers gedursnde de laatste vier, vijf jaar v66r en nadat Lloyd George's staats- greep hem noodzaakte af te tredenl Ik wil nu niet een theoretische beschouwing houden over de vraag of Lloyd George's daad al dan niet gerechtvaaidlgd werd door de omstan- digheden en of hij met recht of ten onrechte bestempeld wordt met het etiquet van „red- der des vaderlandsf". Ik wil alleen den nadruk leggen op de lasterkampanje, die met of zon,- der zijn sanctie tegen Asquith werd gevoerd en waarin zulke grove taal werd gebruikt en hem zulke leelijke beweegredenen voor zijn politiek wordi i aangewreven, dat nu nog tal van meiiaehen hem voor een landverrader aanzien; en hem niet alleen, ook Lord Halda- ne, ook b.v. Sir John Simon, ook relfs Lord (vroeger Sir Edward) Grey. Dat is natuurlijk volsferekt onverdiend, we weten het maar al te goed. Maar ook al zin gen nu de bladen een toontje lager, ook al is een heele groep van bladen sind's Lord Nord- cliffe's twist met Lloyd George, omgezwaaid, blijift van laster altijd wel iets hangen en ge- noeg voor velen om Asquith's verkiezing als een ramp voor het land te beschouwen, waar- van de gevolgen niet anders dan heilloos zou- den kunnen zijn. En het is daarcrm, dat ik be vreesd was voor molestatie op d'en weg van zijn huis naar Westminster. In Paisley werd na zijn overwinning op zijn gebruikelijken ommegang door de stad met eenige zakjes bruin meel naar hem gegooid, waarvan een zijn inhoud over hem deed uitstorten. Een liberaal blad maakte er later van, dat ze in Paisley met bruin meel &ooien als ze iemand geluk wililen wenschen: zooals hier een bruidspaar met rijst of confetti wordt be- strooid en een oude schoen wordt nagewor- pen. Nonsens, het gooien van dat kleverige meel was bedoeld als bezoedeling natuurlijk en is ook als zoodanig opgevat door iedereen, dien ik er over sprak. En dus verwachtte ik ook in Londen demonstraties, niet de uitbun- dige studentenjool, die niets mot politiek te maken had, m-aar ft-erxclijk-vijandige uitflui- tingen en miascniea wei erger uitingen van haat en wantrouwefc, Maar niets er\sn. Eehalve dat de jongeiui van St. Thomas' hospiiaal (dat niet ver van Asquith's huis in Cavendish Square) is ge legen, van de gelegenheid gebruik maakteu om bun pretzucht bot te vieren en dit te doen door aan de portieren van de auto, die As quith, zijn vrouw, dochter en secretaris mee- voerde, en achterop te gaan hangen, is er niets gebeurd. De studenten maakten het, eens aan den gang, natuurlijk te bont, klom- men achterop, hingen aan de kap, sleurden aan het windscherm en moesten er ten slotte door politie worden afgescheurd. Toen de auto In Whitehall kwam, reeden twee reuzen van politie-agenten op de treeplanken mee en zat er ten geknield op de imperiaal, met den gummistok klaar al te epdringerige en thou siatsen af te slaan. In Whitehall en in Parliament Square (v66r het Parlementsgebouw) stond het zwert van de menschen. Whitehall is een zeer breede verkeeraweg, belijnd door ministeries. Het motor-'"en rijtuigverkeer ie er geweldig en het ie levensgevaarlijk over te steken, in- dien men geen geduld jjeeft en de vluchtheu- vels benut. Weln, toen de auto kwam aan- vliegen en het gejuich werd gehoord, stroom- den de menschen ongeaoht alle gevaar naar het midden der straat, juichten, haalden zakdoeken uit en wuifden, in ten woord ga- ven Asquith een verwelkoming bij zijn terug- keer naar het Lagerhuis, die hem wel aange- naam moet hebben aangedaan. In het Lagerhuis zeltf was de ontvangst an ders. Toen hij met het gebruikelijk ceremo- nieel werd binnengeleid, juichte en klapte men van de oppositie-banken, maar de leden van het kabinet op de voorbank links (gezien van de tribune tegenover den vooriztter) za- ten oribeweeglijk en van de banken achter hen waar toch ook een aantal liberalen zittsn (coalitis-liberalsn van de Lloyd George groep wel is waar) klonk geen geluid. Dit on- hoffelijk etilzwijgen was een demonstrate, die naar mijn weten zijn weerga in onbeleefd- heid jegens een vroegeren leider en groot staatsman niet heeft. Nadat Balfour bij de groote liberate over- winning van 1906 zijn zetei verloren had en in 1907 voor de City van Londen werd her- koze... kreeg hij bij zijn intrede in de Com mons een ovatie van het gehele Huis, zijn politieke tegenstanders inbegrepen. Asquith zal die onbeleefdheid wijsgeerig opnemen hij staat boven zulke kleinheid maar het doet verdrietig aan te zien hoe wijd de klove is geworden tusschen de twee groote liberale groepen. Lloyd George zelf stond van zijn zitplaats op toen Asquith na den eed afgelegd te heb ben, den voorzitter den Speaker de hand te hebben geechud en achter sprekers gestoel- te was verdwenen, en volgde Asquitu om hern te verwelkomen met den gebruikelijken hand- druk, maar dat was al. Asquith's opposite zal zeer zeker de beraadslagingen in het La gerhuis van grooter waarde doen zijn dan zij tot dusver waren en zijn herkiezing is dus van ontzaglijke beteekenis. De „Daily Chronicle" het liberale regee- ringsorgaan, pro-Lloyd George en due anti- Asquith merkte na zijn herkiezing spits- vondig op, dat Lloyd George in hem eer een medestander dan een opponent had gevonden. Want, ziet u, Asquith heeft verklaard te zijn tegen conscriptie, en de dienstdwang wordt waarschijnlijk de volgende maand afgescbaft, hij ie voor een heffing-in-eena op het kapitaal indien die heffing practisch uitvoerbaar is, en de Begeering last r.hans door de Schatkist en een speciale commissie onderzoek doen naar een practisch uitvoerbaar stelsel. Asquith is v6or de onderwijspolitiek der Begeering en een algemeen rninimumloon en werktijd. Hij is vdor Home Bule in lerland zonder dwang op Ulster en dat wil ook het nieuwe ontwerp der Begeering en in tegenstelling met de wenschen der arbeiderspartij. Asquith is een sterk tegenstander van de onteigening der inijnen, ook al hebben 11 onafhankeiijke libe ralen daarvoor gestemd. Als dat alles zoo is, dan mag men volgens de ..Chronicle" zeggen, dat ue coalite eer ver- sterkt is door den terugkeer van Asquith dan verzwakt. Het is een merkwaardige redeneering, waar- bij totaal de verkiezingsredevoeringen van Asquith in Paisle worden vergeten. Hoe heeft Asquith daar niet de beginselloosheid der Eegeeringspolitielk gegispt en de roeke- looze verkwisting van millioenen, hoe heeft hij er niet gewezen op de tallooze mislukte plan- nen en ontwerpen van de Lloyd George-regee- this uia te voorsien a den woniagnood overa! eu in de bevordering der nijverheid na den oorlog. Om dezen strengen afbrekenden crit- cus, die het voortbestaan der coalite zelfs als tegen de politieke zeden indruischend heeft bestempeld, een versterking der coalite te noemen, omdat hij op een aantal punten dezelfde maatschappelijke misstanden en mis- r reningen gispt als de Begeering, is een sophisme, waar men niet gemakkelijk een tegenhanger voor zou kennen vinden. Asquith strijdt voor het herstel van de poli tieke verhoudingen van voor den oorlog en tegen een monsterverbond van conservatieven en liberalen, dat steeds in een politiek van geven en nemen, van compromis en halve vTeegbrengen. Natuurliji kan dit nlmmer een krachtige, beginselvaste gedragvlijn zijn. Aan beginaelvaatheid heeft Lloyd George tioh trouweo* ook niet altijd bieonder ge- atoord. Men vergelijke om bij de buitenland- ache politiek te blijven het verkregen vredea- tractaat met de Britache goinatigde eiachen van het begin, men vergeliike de Bueeiache maatregelen zijn toevlucht moet zo^ken, wil het geen ongenoegen in het eigen kamp te- politiek met die van een jaar geleden, toen hij uitdrukkelijk tie kennen gaf onraogelijk met Buaiend te kunnen handeien of onderhande- len, zoolang de tegenwoordige Begeering daar gehandhaafd bleef. Men vergelijke ten elotte de Turkeche politiek van nu met die van den tijd nauwelijka twaali maanden geleden toen hij met echittercnde welspiekendheid zei, dat de monsterlijke Turk niet langer op Euro- peesch gebied (Koustantinopel) kon worden geduld Eh in het binenknd? Is hier na anderhalf jaar van vredestoestand een eenigezine bevre- digende staat van zaken geschapen? Is er ten groep van menschen, tel. tak van industrie waar rust heerscht Hoe staat het met de mij nen, het transiportverkeer en de spoorwegen, met de loonen in alle bedrijven en de contrss- ten die men overal bespeurtf Er er eonheid van streven Is er een stop gezet aan het uit- buiten van het lijdzame publiek door de gro- ve-winstenmakende handelaars? Is er rust in lerland en Egypte, Indie en Zuid-Afrikal Komaan, Asquith zou evenzeer met zijn han- den in het haar hebben gezeten al* Lloyd George als hem plotseling de reconatructie van het ontredderd vaderland ware voorge- lged, maar het lijdt geen twij'fel dat hij met een sterk beginfiolvast gematigd-liberaal La gerhuis achter zich stellig betere uitkomsten zou hebben verkregen dan Lloyd George, die imimer te worstelen heeft in het kabinet zoo- wel als in het Lagerhuis met de verlaminende tegenstrijdigheid' van belangen en begiuselen tusschen de conservatieven en liberalen in zijn coalitie. Asquith wordt geroemd ale een sterk af brekend criticus, maar zijn tjjdperk van eer- ste-mini8terschap voor den oorlog wijst uit dat hij ook tot groote opbouwende daden in staat is. Zijn tegenwoordigheid in het parle- ment is beslist een zeer groote aanwinst voor het land.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5