mm DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t No. 63. Henderi twee an twtttfgste Jaargang MAAHDAG 15 MA ART Dames- m lleeren- Kleermakeqj. Abonnementsprljs b!J voorultbetaiing per 3 maanden 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummera 5 ct. Advertentleprlja 25 ct. per regel, grooier® iettara naar ptaateruimt* Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerli v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratis Nr. 3. Redactfe Nr. 33. De poging om de contra-revolutie te kee- ren, Donderdag en Vrijdag door de socialis- tische Duitsche regeering gedaan, heeft het !;evaar niet kunnen afwenden. De troepen, be ast met de verdediging van de regeeringsge- bouwen enz., zijn overgeloopen naar de Wa gers der regeering, die de nog niet gedemo- biliseerde uit de Baltische provincie te- ruggekeerde soldaten van den zoo bekend ;eworden graaf von der Goltz op Berlijn ad afgestuurd, tengevolge waarvan de re geering vrijwel wcerloos was. Om bloedver gieten te voorkomen, zooals zij later vanuit Dresden bekend maakte, vertrok zij naar die stad, waar zij zich veihger achtte. Niet alle ministers konden echter tijdig ontkomen. De Pruisische minister-president Hirsch, de mi nister van Spoorwegen. Oeser, de rijksminis- ter van Justitie, alsmeae de chef der pers-af- deeling van de rijkskanselarij. Ministerial- direktor Rauscher, werden in hun woningen in arrest gesteld door de contra-revolutionnai- ren. Ook tegen Erzberger was een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. Hij was echter niet te vinden. De regeering Ebert c.s. deed aan de regee- ringen van alle landen weten, dat „geweten- looze avonturiers" een poging tot een om- wenteling hadden gedaan, maar dat zij des- niettegenstaande de eenige was, die een chaos kon verhinderen, weshalve zij verzocht alle betrekkingen met haar in stand te houden en die met omverwerpen van den staat af te wij- zen. Of zij echter werkelijk nog zoo sterk stond Wij gelooven het niet, want inmiddels heeft zij Dresden ook al weer verlaten, nadat generaal Marcken met zijne troepen zich bij de nieuwe regering had aangesloten. Vermoedelijk zou de regeering zich in Stuttgart vestigen. Met zekerheid weet men niet, waar zij nu hare tenten zal opslaan, waarschijnlijk wenschte men het geheim te houden, omdat de contra-revolutionnairen maatregelen namen hen op te vangen. Zooals men ziet, is ae monarchistische stoot hevig geweest. De alLDuitschera, die hun naam te goed hadden geacht om diem onder het vreaesverdrag te plaatsen en Ebert c.s. aan de regeering Ueten om den voor Duitschland oneervollen vrede te sluiten, heb- ben sindsdien voortdurend gestookt en de menigte tegen de democratische regeering pogen op te hitsen met te wijzen op allerlei noodlottige gevolgen van dien vrede. En toen er herrie kwam, moest zij gebruik ma- ken van troepen^ die hunne oude officieren, de al-Duitschers, waren blijven vereeren. Zoodoende kregen de jonkers steeds meer in- vloed, zoodat zij de regeering en de door deze genomen maatregelen openlijk durfden tegenwerken, zooals b.v. Ludendorff en Heir fferich deden, en de nationalistische uitingen steeds talrijker werden. En verleaen week achtten de al-Duitschers den tijd gekomen voor een totale opzijdestel- ling van de regeering, een daad, die tot dus- ver wel succes gehad heeft. Het rijksdaglid von Kapp wierp zich op als dictator en personen, bekend uit Duitsch- land's militairistischen tijd, werden aangewe- zen als ministers. Generaal Liittwitz werd mi nister van oorlog, de vroegere Berlijnsche politiepresident von Jagow kreeg de porte- feuille van binnenlandsche zaken, von Fal- kenhausen werd rijkskanselier. De nieuwe regeering nam direct tal van in- grijpende maatregelen. Een der eerste was net ontbinden van den Pruisischen Landdag en de Nationale Vergadering, die volgens Herr von Kapp haar mandaat in strijd met den volkswil zocht te verlengen door het uit- stellen der verkiezingen. De dictator weet dus wat het volk wil en de leden der Natio nale Vergadering, verkozen door het geheele volk met algemeen kiesrecht, weten het niet. Daarom zal nu maar voorloopig geregeerd worden zonder constituante. Het is dus weer net als vroeger: een regeering over het volk zonder het volk. Tot de genomen maatregelen behoorden verder het verbieden van de twee meest op den voorgrond tredende roode bladen „Vor- warts" en „Freiheit", het bezetten van open- bare gebouwen, het verscherpen van den reeds door Noske afgekondigden staat van beleg, en andere zuiver militaire voorzor- gen. Natuurlijk werd ook direct een proclamatie tot het volk gericht, waarin van het optreden en de plannen der nieuwe regeering werd kennis gegeven. „De fegenwoordige rijksregeering heeft op- gehouden te bestaan, zoo heet het in dat stuk. Het gezag van het rijk is in handen van oridergeteekenden overgegaan (dr. von Kapp en-generaal von Liittwitz). Onmiddellijk zal een nieuwe regeering worden benoemd, die er voor zal zorg dragen, dat de rust, vrijheid en orde zullen worden gehandhaafd. Op het programma van de nieuwe regeering komt voor het on-twerpen van een nieuwe grond1- wet, waarin de Duitsche eer en de Duitsche eerlijkheid wederom hersteld zullen worden. De nieuwe regeering is voomemens, het vre- desvcrdrag loyaal uit te voeren. Zij zal de fi- nancien op een gezonde basis grondvestem, terwijl zij terugbetaling aan bezitters van aandeelen in de oorlogsleeningen zal verzeke- ren. De economische vraagstukken zullen onr middelliik worden opgelost, waarbij emstig zal moeten worden opgetreden tegen onge- oorloofde stakingen, omdat het in de bedoe- ling van de nieuwe regeering ligt, de produo He met kracht te bevorderen." Met de pogiagan tot het varaum van een geheef nieuwe regeering schijnt het ernst te zijn, tenminste er wordt gemeid, dat verschil- lende leiders van linksche partijen zijn aange- zocht daarin op te treden. Zelts de commu- nisten zouden vertegenwoordigers krijgen. Tot dusver faalden echter de pogingen om de linksche groepen in de regeering te betrek- ken. Zonder bloedvergieten is te Berlijn de re- volutie verloopen. Het verkeer behield den normalen loop. Wel toonde het publiek be- grijpelijke opwinding, maar door het pa- trouiileeren van troepen bleef het overal in de stad rustig. Niet alzoo echter in Frankfort am Main. Daar trok een troep arbeiders naar de Gut- iautkazerne om den bevelhebber van de al- daar gelegerde troepen tot een verklaring van zijn houdmg uit te noodigen. Zij werden ech ter door de Rijksweertroepen met toegelaten en toen de arbeiders toch verder wilden gaan werd door de manschappen van de Rijksweer geschoten. Een persoon werd gedood en vier zwaar gewond. De omgeving van de kazeme werd door de Rijksweertroepen met prikkel- draad afgezet. In verscheidene steden in Rijnland en West- falen, als Dortmund, Essen en Miihlheim, hadden straatbetoogingem plaats die echter door de politic in de kietn werden gesmoord Te Leipzig is het „door uog niet opgehel- derde oorzaken tot een schietpartij gekomen, waarbij dooden en gewonden vielen. Daar er ook twee conducteurs van de tram werden ge dood, hebben de trambeambten het werk neer- gelegd en de wagens op straat laten staah. Door de rijkscentrale van burgerwachten is aan alle burgerwachten in Duitschland een oproep gericht om zich te wapenen ter verde diging van huis en haard tegen onruststokers en misdadigers. De oproep eindigt: De re geering eischt van iederen Duitscher, tot wel- ke partij hij ook behoort, dat hij zich met trouwe plichtsvervulling opmaakt, om den burgeroorlog te vooikomen." Als antwoord op het optreden der contra- revolutionnairen hebben de socialisten in ver- schillende steden tot de algemeene staking besloten, om de democratische republiek te handhaven'. In Hamburg werd besloten tot staking aan gas-, electriciteit- en waterleiding en aan de werven,,terwijl in Essen ongeveer 10.000 man zich verklaarden vo6r staking, op heden, indien in den toes tan d geen veran- dering kwam. De onafhankelijken en conunu- nisten besloten in Leipzig eveneens tot neer- leggen van het werk. Ook uit andere steden, o. a. Frankfort a. Main en Aken, komen sta- kingsberichten. In Essen is het al tot ongeregeldheden ge komen bij een poging van een opgewonden menigte om communistische leiders uit de gevangenis te bevrijden. De regeeringstroe- pen, gewapend met machinegeweren, grepen in, waarbij twee personefl werden galood en twee anderen gewond. Uit Dresden wordt gemeid, dat er over een- stemming is tusschen de verschUlende groe pen van socialisten inzake de wijze van op treden tegen dr. von Kapp c. s. De onafhan kelijken staan op het standpunt dat het thans noodig is samen te werken, niet om de oude regeering te steunen en te behouden, maar om de geringe resultaten, die door de revo- lutie zijn bevochten, niet geheel verloren te doen gaan. Door de Sociaal-Democratische Partij, de Onafhankelijke Soc.-Dem. en het Vakvereeni- gingskartel werd de volgende oproep ver- spreid „Arbeiders, proletariers, manneu en vrou- wen! De tegenrevolutie heeft het hoofd opge- stoken. In Berlijn tracht zij' het bewind in handen te nemen en ook in andere plaatsen tracht zij de overhand te krijgen. Overal gar den de arbeiders zich aan om zich hiertegen te verzetten." De veiligheidsweer in Hamburg heeft ver- klaard, dat zij trouw achter de overweldigde regeering staat. Naar verluidt, hebben er in Kiel bloedige Cechten plaats gevonden. De arbeiders heb- zich gewapend en hebben in de gevech- ten de overhand behouden. Ook de Zuid-Duitsche bondsstaten blijven de oude regeering trouw. Het Badensche staatsmiriisterie heeft beslo ten de Berlijnsche regeering niet te erkennen, geen instructies van die regeering in ont- vangst te nemen en niet met haar in relatie te treden. In geheel Baden hebben geen inciden- ten plaats gehad. De bevolking houdt zich volkomen rustig. In breede kringen komt de veronitwaardiging tot uiting over het feit, dat door het optreden van de Berlijnsche reactionnairen de consolidatie van het Duitsche economisch leven wordt verhinderd. Er zal nog een gemeenschappelijke publicatie van de Beiersche, Wurtembergsche en Baden sche regeeringen verschijnen, waarin zij zich uitdrukkelijk op de basis van de grondwet van Weimar plaatsen. Ter handhaving van de rust en de veiligheid zijn maatregelen getrof- fen. Men veronderstelt dat de regeering-Kapp slechts van korten duur zal zijn. Oost-Pruisen daarentegen heeft de zijde der nieuwe regeering gekozen. De Oberprasident Winnig, en de opperbevelhebber van het lste Wehrkreiscommando, generaal von Estorf, hebben gisteren het volgende telegram aan rijkskanselier Kapp gezonden In Oost-Pruisen wordt heden de volgende bekendmaking gepubliceerd De wijziging der regeering is tot dusver zonder bloedvergieten verloopen. In geheel Pruisen heerscht rust. Het volk heeft zich ge- schikt in den nieuwen vorm van het bewind. D*umeda i> 'a oieuw feit geschepen, <Ut ook onze provincie Oost-Pruisen dwingt tot het innemen van een standpunt. Wij Oost-Prui sen, rondom door vijandelijke naburen omge- ven', moeten iedere ontwikkeling met vreugde begroeten, die voor onze provincie rust en productiemogelijkheid belooft. De nieuwe re geering belooft met verwerping van alle resc ue de vrijheidsgezinde verdere ontwikkeling van het constitutioneel leven. Zij zal, steu- nend op de arbeiders, met nadruk voor het herstel van het economisch leven- opkomen en den intemationale betrekkingen recht laten wedervaren door de uitvoering van het vre- desverdrag. Steunend op deze verklaring en geleid door het streven, de orde onder alle omstandigheden te handhaven, erkennen wij de nieuwe regeering als bekleedster van de feitelijke macht, terwijl wij haar bij de uitvoe ring van het door haar bekend gemaakte pro gram steunen. In Dresden is de toestand emstiger ge- worden. De bezetting van het hoofdtelegraaf- kantoor, die uit rijksweertroepen bestond, is door een arbeidersweer, hoofdzakelijk uit communisten bestaande, vervangen. De tele- grafische en telefonische gemeenschap met Berlijn is geheel venbroken. Van links-radicale zijde worden er pogin gen gedaan, welke ten doel hebben, de macht in handen te krijgen. Zij weigeren, met de leiders der teger- revolutie in onderhandeling te treden. Wat de opinie in Frankrijk betreft over de Berlijnsche revolutie, eeuige bekende bladen, als het Journal dea DebaUs en de Temps, ge- ven artikelen, waaruii blijkt, dat een strikte uitvoering van het verdrag van Versailles ge- eischt moet worden en onmiddellijke maatre gelen moeten worden genomen. lijermede bedoelen zij natuurlijk eea militairen op- marsch en mogelijk een blokkade van Duitschland, om te voorkomen, dat het oude regiem terugkeert. Ook de Nederlandsche regeering, die lm- mers den ex-keizer onder hare hoede heeft, is niet onverschillig gebleven voor de zoo plotseling gewijzigde toestanden in Duitsch land. De bewaking van Wilhelm II is met een aantal marechaussees versterkt, onder be vel van een kapiteip, terwijl ook de posten om het kasteel Amerongen zijn versterkt. Het schijnt dus wel ernst te zijn met zijne inter- neering. Men mag nu toch zeker meer van bewaking apreken Nam Z. M. Wilhelm den Laatsten dan van bescherming tegen zijne vroegere vijanden. De Duitsche kroonsprina op Wierin, heeft bezoek gekregen van Fremerr von beltitz uit Berlijn, die bij het begin der inter- neering ook reeds eenige maanden den kroon- hield. De kxoonprins haal- pnns de hem van de boot. De adjudant" van dea kroonprins beweert, dat dit bezoek niets uit- staa ae heeft met oe jongste gebeurtenissen in Duitschland. BUITENLAND, NEDERLAND EN BELGIe. Een Reuter-telegram van gisteren uit Brussel meldt: Aangaande het beheer over het GentTerneuzen-kanaal vernemen wij uit goede bron, dat dit zal worden geregeld zooals door de Schelde-commissie bepaald was. Voortaan zal Nederland het gedeelte van het kanaal, dat over zijn grondgebied loopt, moeten verbetercn. De jurisdictie der commissie zal zich niet nitstrekken tot de in- stallatie van de haven van Gent, maar zich bepalen tot het nieuwe stuk SochLange- hrugge. Het kanaal GentTemeuzen zal moeten kunnen voorzien in de stijgende behoeften van de scheepvaart. Het rech: van veto dat Nederland heeft, zal even-tueel voor arbitrage moeten wijken. De commissie zal conrtole uitoefenen op den dienst der sluizen en op de lichtboeien. De onderhoudskosten komen wat het Ne derlandsche gedeelte van het kanaal betreft voor vijf zcsde voor rekening van Belgie. Nieuwe lasten kuimen de scheepvaart niet opgelegd worden. De ioodsendienst blijft fa- cultatief. Wisseling der loodsen heeft bij de sluis plaats. KORTE BERICHTEN. De eilanden van West Samoa, door Duitschland afgestaan volgens het vredes- verdrag zijn onder de wetgeving van Nieuw- Zeeland gesteld. De Amerikaansche Senaat heeft bevo- len een onderzoei. in te stellen naar de actie van het regeeringsbureau, dat belast was met de controle over de prijzen van den uit- voer van granen tijdens den oorlog. BINNENLAND. TELEGRAAFVERDRAG NEDERLAND EN BELGI6. Op 8 Maart 1920 heeft aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van een nieuw telegraafverdrag tusschen Nederland en Belgie, welk verdrag bestemd is om in de plaats te treden van de telegraaf-overeenkomsten van 27 October 1893 en van 16 Maart 1901. VRAGEN AAN MINISTERS. Door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist werd aan den minister van Oorlog ad interim de volgende vraag gesteld: „Wordt er voor zorg gedragen, dat de re- isters Model 5 ingevolge Paragraaf 28 andstorminstructle voor het oogenblik en voor den vervolge door de gemeentebesturen worden bijgehouden, ten einde de zekerheid te erlnngen, dat voortdurend, beksnd zij, wel- ke landstormplichtigeo onder de wapenen zijn geweest, in verband met mogelijk weder onder de wapenen komen van landstorm- plichtigen, ook als de buitengewone omstanr dighedcn zijn opgebeven?" Door bet Tweede Kamerlid Ter Hall werd aan den minister van Waterstaat de vraag gesteld of verwacbt kan worden, dat ook de v66r 1 Januari 1916 bij de Spoorwegmaat- schappijen gepensionneerden in aanmerking zullen komen voor een extra-t.oeslag, waar- door de onbillijkheid van Dienstorder 14, welke de oudst gepensionneerden thans uit sluit van een pensioenverhooging zou worden teniet gedaan?" Op de vragen van den beer Kruyt betref- fende gratieverleening aan gedemoniliseerden voor straffen, mzake verbodin uitvoer, in 1918 begaan, hebben de Ministers Heems- kerk, Ruys de Beerenbrouck en van IJssel- steijn, Ministres van Justitie, van Oorlog a.i. en van Marine ad interim, als volgt geant- woord: Uit de ingekomen ambtsberichten is gdble- ken, dat een aantal gedemobiliseerden nog straffen moeten ondergaan voor overtredin- gen, inzake verboden vervoer, in 1918 of eer- der begaan. Het aantal te executeeren straffen is alleen voor wat betreft het Jerde militaire arrondis- sement (krijgsraad 's-Hertogenbasch) vrij hoog; deze straffen bestaan haast uitsluitend in geringe becMmistraffen. Het ligt in het /ooiwaaen, aa gepleegd overleg met den Minister van Fit aoen, te bevorderen, dat gratie verlei-iid zal worden voor de genoemde hechtenisstraffen, en uiter- aard voor die, welke In de oveiige militaire arrondissementen nog niet geexecuteerd zijn, benevens voor de nog niet voldane geldboe- ten, voor zoover daamor termen aanwezig zijn. Prima afwerking. GEMENOD NIEUW8. De secretaris van de International Seafarers Federation, de heer C. Damm, die op het oogenblik in Rotterdam vertoeft, heeft Zater dagmorgen in een ouderhoud met de pers verklaard, dat de Hollandsche zeelieden de staking moeten winnen. De twee millioen leden van de Intern. Seafarers Federation zijn wel bij machte de 7000 Hollandsche zeelieden moreel en financieel te steunen. Het loon der zeelieden, zoo verklaarde mr. Damm, moet intemationaal op gelijk peii gebracht wor den, terwijl daarbij geen rekening gehoud'en mag worden met den stand der valuta. Het loon der zeelieden moet intemationaal 15 pond sterling per maand bedragen, dat is voor de Hollandsche zeelieden 180. De Engelsche zeelieden hebben- geweigerd, zeide mr. Damm, schepen, die door Holland sche reeders aan Engelsche readers gechar- lerd waren, te lossen of te 1; ien. De Engel sche reeders zullen nu volgens mr. Damm van de Hollandsche schadcvergoeding el- schen. Mr. Damm deelde ten slotte nog mede, dat op 15 Juni a.s. in Genua een intemationaal congres van zeelieden zal worden gehouden, waarop o. a. de intemationale taonregs? ling zal wordw b«prok«n Gisteren arriveerde in de Amsterdamschfl haven het stoomschip .Sumatra", van do Stoomvaartmaatsdidppij „Sunjatra", van da van Rotterdam, om aldaar te dokken't Dui». sche stoomschip ..Astarte", met bout van Fre- driksstad in de Houthaven en het Griekscha stoomschip „01ympia", met een iading tabah van Java aan de Sumatrakade. Vrijdag ver trok het motorschip ,;Primai' ledig na»f Haarlem en het stoomschip „War Sikh" met een lading olie naar Rotterdam, In de havens te Rotterdam bevinden zicfc op het oogenblik 151 stoomschepen, t w.: 85 Nederlandsche, 5 Eugelsche, 12 rranecbit 15 Duitsche, 9 Noorsche, 4 Zweedsche, 4 Deensche, 4 Spaansche,1 Portugeesch, 5 Grieksche, 11 Amerikaansche en 5 Japansche; voorts 17 zeil- en lichterschepen, t. w.: 2 Ne derlandsche, 4 En4gelscbe, 3 Fransche, 4 Duitsche, 3 Deensche en 1 Portugeesch. In de Waalhaven worden de schepen „P»- rami;", „Mortagne", »Ero®" Simian* „Hillegom" en „Lingtstroom" ge; a. Di „Glaciere", „Sareb<>urg,i, „Chrte« m Horn", „Fany" worden geiofei De stakende laden van dm Centra len Bor.4, afdeding Amsterdam, kregen Zaterdag ifl „Casino" hun wekelijksche uitkeering, die, evenals de vorigej f 10,50 voor de genuwdeq plus 0,75 voor ieder kind, en voor de ong:®- huwden 9 bedroeg. De Federatie van Transporrarbeiders keert hedenmorgen in „Handwerkers Vrienden- kring" uit8 voor de gehuwden, 0,50 voor ieder kind benaden de 14 jaar en 6 voor de ongehuwden. NEDERT, ANDERS VOOR DE BUITEN LANDSCHE ZEEVAART. Namens de Nederl. afdeeeling van dm Wereldbond der Kerken is aan alle .afdeelia- gen van den Wereldbond in Europa en Am» rika een oproep gericht, waaraan wij ontlee- nen: Europa en de Westersche beschaving gaan een jammeilijke toekomst tegemoet, indien men niet dadelijk alle krachten inspant om dat onheil te verhoeden. Honger, ziekte en sterfte nemen in Midden-Europa met den dag toe. De kinderen, die er in leven blijven, groeien meerendeels op tot zwakke, stumpe- e menschen. De werkkracht nam er sterk de werkloosheid neemt er met den dag toe. En dat terwijl geheel Europa schreit om meer, oneindig veel meer productie op aller lei gebied. En Midden-Europa is daarvoor onmiSbaar. Verandert deze toestand niet snel, dan kan anarchie, d.i. verlies van veel, dat met groota inspanning verworven werd, en zedelijk ver- derf in den uitgebreidsten zin des woorda, niet uitblijven. Verlaagt niet reeds werklooa- heid het zedelijk peil van den mensch? Grij- pen honger en ellende niet nog veel meer aan? In den laatsten tijd verheffen zich dan ook allengs meer stemmen, die aandringen op onder ling overleg en samenwerking tusschen alle volken van Europa en Amerika zonder uitsluiting van het onmisbare Midden-Euro- -a, om het groote gemeenschappelijke belang, et levensbelang van Europa en zijn bescha ving te redden voor nu en voor de toekomst. Hun aanhang wordt allengs grooter, maar de regeeringen komen niet tot snel handn- len. Een juiste snelheid is hier noodig. Voort- durende hulp in voeding en kleeding blijft nijpende eisch. Maar met minder nijpendie eisch van naastenliefde en eigenbelang is onmiddellijke en voortdurende regeling van den arbeia door doelmatige verdeeling van grondstoffen, credietverleening en wat nog meer noodig mocht blijken. Alleen hierdoor zullen orde en een dragelijk leven, en later welvaart, kunnen terugkeeren in het reeds zoo geteisterde oude werelddeel. Dat herstel van den arbeid duldt geen uitstel. Laat ieder weldenkende zich inspan- nen om een onmiddellijke samenwerking tus schen alle volkeren te helpen bevorderen. HET ZEDENS'CHANDAAL. IMAARSCIE DIraoieur: O. H. KRAK. Hooldredaofeur i T|. N. ADEMA. DE STAKING IN DE HAVENS. In vers-chijien.de plaatoen aan de Zuider zee, Huizen, Beunschoten, Spakenburg Harderwijk, worden pogingen gedaan om personeel voor de ha .enbedj-ijven te werven, Geboden wordt 40 loon boven den koat. Te Harderwijk wordt tbana een tweede ploeg aangenomen; het schijnt, dat vele werkwilligen aldaar niet aangesloten zijn bij de werkelooshe' isfondsen. De visschers, die aanvankelijk aldaar ten getale van plm. 20 van Amsterdam hadiden afgezien (door per- soonlyk huisbezoek van stakers uit Amster dam), hebben ten slo-tte hun groep toch ge- volgd. In Spakenburg en Bunechoten, waar men gewoonlijk vroeg in 't jaar uitvaart, heeft de wervihg geen succes gehad, aange- zien men eerst wil zien hoe 't anderen Zui-. derzeevisechers in de havensteden vergaat. Uit Huizen zijn twee werkkrachten naar de hoofd-stad gegaan. Bevalt het dezen goed, dan is meerdere aanvoer uit Huizen te waoh- ten. Dordrecht krijgt nu toch buisbrand. Vrij dag is aangekomen het sleepschip „Kundry" uit Ruhrort, geladen met industriekolen, die rp verzoek der brandstoffencommissie in huisbrand is omgezet, omdat door het vertrek der „Karl Schroers" daaraan gebrek bestond. De stakingsleiding in Rotterdam heeft toe- gestaan, dat dit schip met Dortsche machines mag worden gelost. Zaterdagmorgen is daar- mede begtnnen met een kraan van 200 ton capaciteit per dag van de firma Van Dongen en van Hoven alhier. De afd. DoTd-t van den Transportarbeidorebond zal deze lossing naar ze verzekert niet bemoeilijken. De „Karl Schroers" is naar Oud-Beijerland vertrok- ken, waar de kolen voor de suikerfabrieken gelost worden. Zaterdag la gen in de Rotterdamsche ha vens 85 Nederlandsche stoomschepen, 6 Eh gelsche, 12 Fransche, 15 Duitsche, 19 Noor- sche, 4 Zweedsche, 4 Deensche, 4 Spaansche, 1 Portugeesch, 5 Gtrieksche, 11 Amerikaan sche en 5 Japansche, 2 Nederlandsche zeil- schepen, 4 Engelsche, 3 Fransche, 4 Duit sche, 3 Deensche en 1 Portugeesch, terwijl nog binnen kwam het Fransche «.s. „Oonsul Horn". Het p-assagiersschip „Stuyvesant" is Za terdag met passagiers en weinig stukgoede- ren van Amsterdam naar West-Indie ver- trokken. Een aantal personen van Katwijk aan Zee zijn aangemonstard voor da buitenlandsche zeevaart. Een deal van hen -ipos reeds zee as het andere deel zal weldra vol gen. De hooge gages, die ge^n worden, uaken dit aaa- trekkelijk. Voor 130 4 140 per maaad wordt aangemonsterd. DE WERELDBGND DER KERKEN. In het huis van bewaring en het Provoos*- huis te Seheveningen zijn ingesloten 10 heeren, we gens zedenmisdTijf. Tot heden ia gobleken, dat er ongeveer 75 jongene van 14 tot 20 jaar betrokken zijn bij het schandaal. Het mibdrijf word gepleegd te Laren (N.-H.) en Den Haag. Het bleek, dat eenige verdach- ten gevlucht zijn naar Belgie en Zwitserland. EEN NIEUWE HAHJBOOT. Yan de wenf der Kon. Maatschappij „De Edhelde" te Vlisingen i® te water gelaten het dubbelschoefstoomschip „Frinses Juliana" in aanbouw voor de stoomvaartmaatschappjj ..Zaeland" en bostemd voor haar maildienst Yliseingen. Folkestone. De l»atjrte beletselen werdea -weggeBomee deer M de

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1