DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ffo. 64 iionderd twee en twinfigste Jaargang DINSDAG 16 MA ART. 1 DIfBammef FssJSaf aSi 2 Ksaea. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uHgegeven. Abonncmcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het is nog moeilijk om zich een beeld te vormen van den thans in Duitschland be- staanden toestand. Men schiint te moeten aan- nemen, dat Midden- en- Noord-Duitschland met uitzondering van cenige groote steden achter de oude regeering staan. Oost-Prui- sen en Sleeswijk zijn teg en de oude regeering. Saksen is nog niet geheel in handen der Rijksweertroepen. Dresden wordt nog door militairen bezet. Van Beieren neemt men aan, dat het land voor de nieuwe en Miinchen voor de oude regeering is. Toch is ook te Miinchen Zondagmiddag de oude regeering tot aftrcden gedwongen. Volkcns de laatste bcrichten staan Baden en Wurtemberg nog achter de oude regeering. Dat generaal Marcker in Dresden zich met Telefoonnummer 3. Telelur. Redaclle 33. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m regeering van Ebert of die van von Kapp. Hij had al te- genover den Saksischen minister-president dr. Gradnauer gesproken over de moeilijke positie, waarin hij verkeerde na de opdracht van den nieuwen rijksweerminister, om de re geering af te zetten. Hij wilde slechts wa ken voor de orde en rust in het land en voor ecu gcregelde voedselvoorziening en' vertrok naar Berlijn om bemiddelend op te treden tusschen de oude en de nieuwe rijksrcgeering. 1 oen hern dit niet gelukte, sloot hij zich bij de laatste aan, waarop de regeering Ebert- Bauer-Noske niet anders overbleef aan haar zetel maar weer te verplaatsen, ditmaal naar de hoofdstad van Wurttemberg, welk land nog aan hare zijde staat. Vooraf had zij nog de volgende proclamatie tot het-. Duitsche volk gericht: „De regeering heeft haar zeteL naar Dresden verplaatst en zij alleen heeft het recht, bevelen te geven. Elke regeling van an dere zijde is derhalve ongeldig. De rijksweer moet de grondwet beschermen. De ontbin- ding van de nationalc vergadering is incoa- stitutioneel. Slechts een constitutioneele re geering kan Duitschland voor den onder- gang behoeden. Een geweldregeering mist elke autoriteit in binnen- en buitenland. Vreeselijke gevaren staan het Duitsche volk te wachten, zoowel wat het binnenland be- treft, als ten opzichte van het buitenland, als het zijn bezonnenheid verliest." In Stuttgart is ook de nationale vergade ring bijeengeroepen tegen morgen, Woens- dag, maar of de leden zullen kunnen komen? Vclen zullen zeker ook niet willen komen, omdat zij zich scharen om de nieuwe regee- Ting. 1 e Berlijn, waar aanvankelijk het normale verkeer bleef behouden, werd, evenals in vele andere steden, Zondag het tram- en treinver- keer slilgelegd, terwijl ook gestaakt werd bi, de waterleiding en de gas- en electriciteits- voorziening. Deze stakingen, afgekondigt door den Allgemeinen Deutschen Gewerk- schaftsbund, zijn gericht tegen de regeering von Kapp-Liittwitz. De Duitsche Volkspartij heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin zij de oude re geering hevig aanvalt en alien die het goec met het vaderland meenen, aanspoort zicn bi de nieuwe regeering aan te sluiten. - De Duitsch-Nationale Volkspartij is overtuigd, dat de nieuwe regeering dadelijk den grond wet tigen toestand zal herstellen door nieuwe verkiezingen uit te schrijven en steunt haar ook. (Naar een bericht uit Berlijn reeds meld- de zie telegrammen in ons nummer van gisteren zou de nieuwe regeering slechts een overgangsregeering zijn en zouden nieu we verkiezingen voor de nationaie vergade ring terstond worden uitgeschreven. Een voorloopige regeering is thans samengesteld, bestaande uit: Von Kapp, rijkskanselier en minister-president- Traub, minister van han- del; professor Schiele, minister van eere- dienst; generaal Von Liittwitz, minister van binnenlandsche zaken en van oorlog; Von Jagow. algemeen politie-president. Alle poli- tici van links hebben hunne medewerking geweigerd. Dr. von Kapp verklaarde in een onderhoud met persvertegenwoordigers, dat de vroegere regeering Duitschland naar den afgrond voerde en dat daarom het nieuwe bewind het gezag in handen heeft genomen, maar tevens dat de nieuwe regeering niet denkt aan reac- tie noch aan een monarchistische „putsch", omdat zij zich op het standpunt plaatst, dat de republikeinsche staatsvorm een feit is, waarmee Duitschland genoegen moet nemen. Deze verzekering klinkt wel mooi, maar de verschillende democratische partijen schijnen niet erg gerust op deze leuze. En hoe zou men ook? Van al-Duitschers is veeleer te verwachten, dat zij alles zullen doen om de monarchic en daarmee den toestand van v66r de revolutie 1918 te herstellen, een toe stand waarbij het jonkerdom de lakens uit- deelde. De regeering heeft in een proclamatie ver klaard, dat de gevangen genomen ministers, Hirsch, Heine, flaenisch, Siidekom en Schiller als gijzelaars beschouwd zullen worden met het oog op de geproclameerde algemeene sta king. Meerdere arrestaties worden verwacht. Van Begeerirtgizijdzi werd verder verklaard. elat ze met van plan is een pers-censuur uit te oefenen en dat alle bladen, ook de „Vor- warts" en de „Freiheit", weer zullen mogen uitkomen De chef der pers-afdeeling van de vorige regeering, Rauscher, die door een onderge- scnikte militaire autoriteit werd gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. Van den toestand in het overige Duitsch land het volgende: Te B r e s l a u is Zaterdag op het stadhuis in een vergadering van de voornaamste auto- riteiten en de leiaers van alle politieke par tijen een verklaring medegedeeid van het ge- neraal-commando, waarin gezegd wordt, dat in Silezie het grondwettig gezag in handen •is van den opper-president en staatscommis- saris, dat de rijks-weermacht staat op den bo- dem van de grondwet en aan het grondwet tig gezag genoorzaamt. De vergadering be- sioot, dat de provincie Silezie zich zoo lang onafhankelijk van Berlijn zal beschouwen ais de vroegere grondwettige regeering niet in staat is naar gezag te doen gelden. Voorts benoemde de vergadering een voorloopige re- geeringscommissie, aan wie het gezag 'werd toevertrouwd. Een later bericht meldt echter, dat de An- lockbrigade om zes uur Zondagnacht Bres- lau is binnengerukt, en dat de troepen en of- ficieren den poiitieken toestand geheel anders beschouwen, dan de conunandeerende gene raal von Eriedeburg. Zij plaatsen zich op't standpunt van de nieuwe regeering en daar om was't aanblijven van generaal v. Friede- burg onmogenjk. Een van ae eerste maatrege- len van de nieuwe militaire bevelhebbers te Breslau was het verbieden van de „Volks- wacht", de „Arbeiter-Zeitung" en de „Freie Meinung" en de arrestatie van ongeveer twin- tig personen, onder wie de voonnalige op per-president Philipp en de leicfers der Onaf- hankelijken en Communisten die in preventie- ve necmems werden genomen. In Meckenburg-Schweri n is biijkens een bekenamaking van den militairen bevelhebber Von Lettow Vorbeck, de staats- regeering tot aftreden genoodzaakt, omdat haar houding geen waarborg bood voor het handhaven van rust en orde. Met de vorming van een voorloopige regeering is dr. Wend- hausen belast. Bij de in verschillende steden afgekondigde stakingen gaan de sociaal-democratische partijen hand in hand. Te Miinchen werd in een vergadering van de beide socialistische groepen de algemeene staking ook voor de spoorwegen geproclameerd, maar er werden maatregelen genomen om de treinen ten be- hoeve van de voedselvoorziening te laten loopen. Te K e u 1 e n hebben alle arbeiders en de trambeambten tot een tien-urige protest-sta king tegen de nieuwe regeering besloten. In W e s t f a 1 e n hebben de m?erder- heidssocialisten zich met de Onafhankelijken vereenigd tegen het nieuwe Berlijnsche ge- zag. le Chemnitz is het gezag in handen van de arbeiders overgegaan en hebben zij het filiaal van het Wolff bureau bezet en de burgerwacht' ontwapend. In C u x h a f e n is tot op heden alles rustig gebleven. De vesting-commandant maakte bekend, dat alle manschappen zich ter beschikking van de nieuwe regeering heb ben gesteld. De militaire commandant van K i e 1 maak te eveneens bekend dat de manschappen ach ter de nieuwe regeering staan. Hij eischte dat de orde wordt gehandhaafd. Het vrijwilligerscorps-Schulz in M ii h 1- h e i m heeft zich, evenals het korps-Licht- schlag en andere troependeelen der rijksweer in het industriegebied, ter beschikking van de nieuwe regeering gesteld. Op de kazerne zijn de zwart-wit-roode vlaggen geheschen. grondslag. Er zal een kabinet worden ge- vormd, bestaande uit vakkundige ministers. Binnen 2 maanden zullen nieuwe verkiezin gen worden gehouden voor den Rijksdag en voor de Pruisische Landsvergadering. In aansluiting daarmee zal de verkiezing voor Rijkspresia. plaats vinden; de vroegere pre- siaent wordt verzocht tot de aanstaande ver kiezingen zijne functie te blijven waarnemen. lot herstel van het economische leven zullen economische en bedrijfsraden worden opge- richt, alsmede eene Kamer van Arbeid. De nieuwe en de oude regeering hebben eene proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt verklaard, dat eene algemeene staking odder de huidige oinstandigiieden een misr daad zou zijn tegenover het Duitsche volk. Deze beide bekeadmakingen zijn geheel tegenstrijdig, maar wij zouden wel willen aannemcn, dat er alrhans onderhandelingen tusschen Berlijn en Stuttgart gaande zijn. Een bericht van giaterent waaruit viel op te maken, dat de onafhankelijken en communis ten zich bij onderhandelingen met de meer- derheidssocialisten wat veeleischend betoon- den en de laatsten daarom voor sam.mwcr- king terugschrokken, geeft wel cenige aanlei- ding om te denken aan veranderiug van de houding der verdrcven regeering. En boven- dien is wel aan te nemen, dat de soc.-dem. zeer wel inzien, dat een a'gemeene werksta- king uit zuiver politieke overwegingen, als steeds door hen veroordceld, niet kan zijn in het belang van het volk en daarom klinkt het niet ongeioofwaardig, dat de oude regeering deze staking, door liaar aanbevOlen bij haar vertrek uit Berlijn om het gezag der nieuwe bewindhebbers te ondermijnen, weer heeft herroepen. Een bericht „Aan alien" uit Berlijn zegt dan ook al„De oude regeering heeft de aanmaning tot de algemeene staking herroe pen, omdat zij het onrecht daarvan jegens het volk ingezien heeft." Dit neci.it echter niet weg. dat nog uit ver schillende steden gemeld wordt, dat de alge meene staking is uitgebroken (Essen, Rhei- nisch Westfalen, Braunschweig, Qnsseldorf e. a.). De arbeiders te Potsdam verklaarden zich voor directe algemeene staking. Alleen uit Hamburg komt bericht, dat heden de staking zal worden opgeheven. Naar de Matin uU Frankfurt verneemt, hebben de bcambten en arbeiders der spoorwegen den nieuwen kan- selier door tusscherikonist van den heer Oser laten weten, dat de algemeene staking in het gansche rijk zal beginnen, als kanselier Kapp niet onmiddellijk aitreedt. 1 er werden handgranaten geworpeu, waar. door verscheidene personen gedood en ge- wond werden. Een oiiicier en 3 soldaten, die granaten wierpen, werden aangehouden. In Dresden is de opwinding hoog gestegen. Men vreest zeer ernstige gebeurtenisseu. Bij botsingen met de troepen lLeten reeds 20 per sonen het leven. Uit een aantal plaatsen komen berichten over gisting onder de bevolking, terwijl men in Essen en omgeving rekening houdt met een verscherpte agitatie van de communisten. De geheele arbeidersbevolking van Berlijn heeft zich tegen de Kapp-regeering verklaard. Zondagmiddag is te Berlijn een groot eska- der vliegtuigen opgestegen om proclaoiaties boven Dresden en Stuttgart te verspreiden Generaal Watter, commandant van de rijks weer in het Rijnsch-Westfaalscne industrie- district, heeft, in overeenstemming met rijks- en staatscommissar i Severing, den leider van de meerderheids-socialisten, verzocht tot zijn ondersteuuing 'n arbeidersraad bijeen te roepen voor het bewaren van orde m het in dustriegebied. Daarmede heeft hii zich aan de zijde van de regeering van Dresden ge- schaard. De berichten over de contra-revolutionnai- re beweging in Duitschland, sinds gisterna- middag ontvangen, geven nog geen duidelijk inzicht in den toestand. Wel blijkt, dat de beide thans bestaande regeeringen een groot aantal aanhangers hebben, en daarin juist schuilt een groot gevaar voor onlusten, die dan ook al in verschillende steden zijn- voor- gekomen. Beide regeeringen geven procla- maties uit en daarbij komen mededeelingen van politieke partijen, alles zeer geschikt om vragen: Hoe is de toestand nu eigen- iijk - Zeer moeilijk is "net om daarop een ant- woord te geven, ook al omdat de toestand elk oogenblik kan veranderen. De oude regeering te Stuttgart gaf gisteren een ,,officieel" bericht, waarin zij ontkende, dat zij onderhandelingen zou voeren met de Berlijnsche regeering. daar zij de overtuiging heeft, dat onderhandelingen wantrouwen on der het volk wekken en de verwarring slechts grooter zouden maken. Duitschland heeft slechts een regeering en dat is die volgens de grondwet door het volk gekozen, die tijdelijk ie Stuttgart de zaken van het volk zal behar- tigen. Daartegenover zendt het nieuwe bewind een verklaring de wcreld in, waarin gezegd wordt, „dat met de vroegere regeering onder handelingen zijn begoonen op algemeenen Kon gisteren worden gezegd, dat de revo lutie vrijwel onbloedig verliep, thans kan dit niet meer worden getuigd. In Gdrlitz ont- stonden botsingen tusschen een militaire pa- trouille en een volksmenigte, waarbij twee man werden gedood, een zwaar nog zeer ve- len licht gewond. In Dortmund vielen ver- scheiden Tooden en gewondeni. In Berlijn is het ook tot schietpartijen gekomen, waarbij een vijftal personen weiden gedood. Een deel der troepen werd door de menigte ontwa pend. Te Steglitz werden een achttal betoo- gers gedood, terwijl ook te Breslau meerdere personen bij botsingen met de troepen het le ven lieten. Om verdere aitspattingen van de linksche radicalen te voorkomen (zij hadden publieke gebouwen bezet, burgerwachten ont wapend en op verschillende plaatsen de ra- denrepubliek uitgeroepen en gedeeltelijk ook de leiders van bedrijveu als gijzelaars vastge- houden), werd door het weerdistrictscomman- do VI van de districte Munster en Arnsberg een1 verscherpte staat van beleg afgekondigd. De uit de revolutie van 1918 bekende arbei- dersleider Garbe te Kiel heeft een oproep tot de arbeiders van het arsenaal gericht om zich gewapenderhand tegen de marine-troepen te verzetten. Daarop heeft een aantal arbeiders zich met geweren bewapend en op de marine- troepen gevuurd De landende marine-troepen werden met snelvuur ontvangen. De kapitein ter zee Munch en fr'egat-kapitein Wegmann, benevens cen aantal marine-soldaten werden gedood. Bij een poging om de gewonden weg te halen, vielen nog meer slachtoffers. Ten slotte gelukte het den marine-troepen, de arbeiders terug te drijven en het marine-de pot te bezetten. Garbe en zijn arbeiders trok- ken daarop rerug naar het arsenaal Friedrich- ort, waar zij zich verschansten. Volgens de laatste berichten bevindt de stad zich in han den van de rijksweer en de veiligheidstroe- pen. Op verscheidene plaatsen in de voorsteden van Leipzig werden cioor de onafhankelijken en communisten de troepen der burgerwacht ontwapend. Degenen, die weigerden, werden in hecntenis genomen. Ook werden de wonin- gen der vrijwilligers bezet en naar wapenen afgezocht. Het Harbnrger Volksblatt meldt: De Harburger Eihnwoner- en Rijksweer zijn in stri'd met He Baltische troenen (deze lagen tij delijk te Harburg). De Baltische troepen hebben zich op Neugraben teruggetrokken. Er zijn 40 dooden gevallen. Te Frankfurt heeft de menigte. het politie- tbureau en de omiiggende huizen bestonnd; Alle Fransche bladen bespreken natuuriiik de staatsgreep in Berlijn en geven als hun ne meening te kennen, dat de wereldvrede er door in gevaar wordt gebracht. Aan de gisteren reeds gegeven persstemmen voegen wij nog de volgende toe: De „Petit Journal": De geallieerden mo gen met de millioenen dooden vergeten, die gevallen zijn om de wereld te bevrijden van de tirannie der Pan Germanisteo. On re vcr- woeste landea en onze famiiies in rouw zijn de plaats om te bedenken hoe uit deze ies geprofitcL *d moet worden. De Matin" zegt: Het iijdt geen twijfel of de politick van de Fransche regeering zal dezelfde zijn als die van de Entente Er is een verdrag en de macht krachtig genoeg zijn het door Duitschland te doen uitvoeren. Onze officieren zijn be'eedigd, dodi onze macht zal ons de waarborgen geven. waaroo wij reciit hebben." De „Echo de Paris" wijst er op, dat uit deze gebeurtenisseu voor de geallieerden een les valt te trekken. De revanchegeest ademt hevig door Duitschland. He Figaro" zegt: De bescherming van een democratische grondwet door welke het overwonnen Duitschland moest ontsnappen aan de gevolgen van zijn nederlaag, is met een slag vernietigd. Een Reuter-bericht uit Londen zegt dat de iin defii een commissie te benoemen om den toestand in Rusland te onderzoeken. Hij heeft besloten het internatioriaal bureau van den volken- bond toe te staan een commissie te benoemen, teneinde speciaal de arbeidstoestanden in Rusland na te gaan. Er is een telegram ge- zonden aan de sovjet, hetwelk faciliteiiea verzoekt. UITSLAG VOLKSSTEMMINO SLEESWIJK. De uitslag van de volksstemming in de tweede zone van Sleeswijk war. gistermorgea 13,025 steirunen voor Denemarken en 48,148 stemmen voor Duitschland. De uitslag van vier districten kan pas morgea medeg.dteld worden. DE INDRUK TE WEENEN. De gebeurtenisseu in Berlijn hebben in Weenen een groote opwinding vercoizaakt, niet lleen om de politieke redscea, maar in da eerste plaats in verbarri met den eccnomi- schen toestand. Men verwacht, ,!a» -re ge- beurtenissen een ern-tigec teragr y op list economische leven ztsJJ-* va-zor- ging van Oostennjk met klm in engevolge van de hvenssaking in Nederlaud toch reeds zeer verstoord en men vreest, dat door het uitbreken van de algemeene staking in Duitschland de toevoer geheel zal worden afgesneden NEDERLAND EN BELGI6. Het ministerie van Buiteniandscbe Zaken te Brusse! heeft een uitvoerige nota gepubli- ceerd, volgens welke de definitieve tekst der te sluiten overeenkomsten tusschen Neder- land en Belgi? dezer dagen zou worden vastgesteld. De hoofdpunten daarvan, ten minste voor zooveel hei economische gedeelte aangaat, worden daarb" ter kennis van het Belgische publiek gebracht. Van goed inge- lichte zijde verneemt het Hbld. dat mderdaad Britsche charge d'affaires te Berlijn definitie ve verzekeringen van de nieuwe regeering heeft ontvangen, dat zij voornemens is aan het vredesverdrag vast te houden. In officieele Londensche kringen zou men het volgens dit telegram voorbarig achten, de mogeli.'kheid van stappen der geallieerden te bespreken. Alles wat gezegd kan worden is dat de geallieerden geen risico willen loopen. In zekere omstandigheden bestaat natuurlijk de m'ogelijkheid van een opmarsch der gealli eerden. Een bericht uit Londen deelt mede, dat de geallieerde regeeringen zeer nauwkeurig de gebeurtenissen in Duitschland gadeslaan. De opi>erste geallieerde Raad heeft toebereidselen getroffen om met kracht op te treden ten ein- de de nakomiag van het vredesverdrag af te dwingen. Maarschalk Foch is uit Parijs ver- trokken voor een inspectie van He bezeite Duitsche gebieden. In Hit verband wordt groot belang gehecht aan de kwestie van den ex-keizer en er wordt op gewezen in officieele kringen te Londen, dat Nederland als zijn be- waker verstandig zou doen met hem heel icherp in het oog te houden. De „Petit Parisien" verneemt van pereo- nen uit de onmiddellijke omgeving van den Franschen minister van oorlog, dat de ge beurtenissen in Duitschland zeer kalm be schouwd worden en deze reeds lang door de Fransche militaire missie te Berlijn waren voorzien, en Frankrijk er niet tusschen wilde komen, maar toch verplicht is, nieuwe maat regelen te nemen, om de verzekering zijner rechten in de toekomst te waarborgen. De mi litaire toestand is zeer goed; gister had de inlijving plaats van 175 000 man der lichting 1920. Gedurende ten minste 2 maanden zul len er 3 lichtingen onder de wapenen zijn, behalve het permanente deel van net leger en de koloniale troepen'. Maarschalk Foch zal binnenkort terugkee- ren en eene zitting van den Oppersten Raad bijwonen. BUITENLAND. VERSLAG VAN MILLERAND. De Fransche ministerraad vergaderde Zon- dagmorgen op het Ely see onder voorzitter- schap van Paul Deschanel. Millerand, presi dent van den Raad. gaf aen Raad een verslag van den buitenlandschen toestand, voorname- lij'k wat betreft de gebeurtenissen, welke te Berlijn hebben plaats gehad. VOLKENBONDSCOMMISSIES NAAR RUSLAND. De mad van den volAenbond heeft bealoten Belgische nota omtrent de hoofdfpunten van het economisch verdrag juist zijn. Wat het politieke verdrag aangaat, zoo schijat dit niet veel anders te zullen inhouden dan I de opheffing der Belgische neutraliteit, om dat Nederland in zijn weigering om een'gt militaire alliantie aan te gaan, heeft volhard. Tusschen Nederland en BelgiS is eea nieuw telegraafverdrag gesloten ter vervan- van cle overeenkomsten van October en Maart 1901. Betreffende het Nederlandsch-Belgische verdrag verneemt het Havasbureau uit goede bron, dat Nederland toestemt in den aanleg op Nederlandsch gebied van een kanaal Ant- werpen—Moerdijk en van een waterweg Ant- werpen—Maas—Rijn, die in den Rijn ter hoogte van Ruhrort uitkomt. Dit kanaal zal door middel van een aquaduct over de Maas bij Venlo worden afgeleid, en een aftakking naar de Maas hebben. De aanleg zal zoo zijn, dat het kanaal bevaarbaar is voor vaar- tuigen van ongeveer 2000 ton. De scheep- vaart zal aan geen enkele beffing onderwor- pen zijn. Belgie zal zijn aandeel in de kosten van aanleg en onderhoud van het kanaal dragen, naar verhouding van't voordeel dat het van het kanaal heeft. De kwestie van de af tapping van water van de Maas door de prise d'eau te Maastricht is definitief gere- geld. In het verdrag wordt niet besloten tot ka- nalisatie van de Midden-Maas. Men zal het zijkanaal van Maastricht naar 's-Hertogen- bosch gebruiken. De Maas zal van Luik af ;ekanaiiseerd worden voor vaartuigen van !000 ton. Het kanaal LuikMaastricht zal bevaarbaar worden gemaakt voor schepen van 1000 ton evenals het kanaal Maastricht— s-Hertogenbosch. Voor schepen van meer dan 1000 ton zal een vertakking worden gemaakt. waardoor vaartuigen van 1000 ton onmiddellijk van Neerdeteren naar Maas- bracht aan de Maas zullen kunnen doorvi- ren, van welk punt af Nederland de Maas op zijn grondgebied wenscht te kanaliseeren. WERELDPRODUCTIE VAN BEVRO- REN VLEESCH. Deze bedroeg in 1914 800,375 ton, in 1918 915.380, in 1917 965.000 en in 1918 onge veer 1.130.000 ton; dit laatste jaar had niet alleen de grootste productie, maar ook de hoogste prijzen. Voor den oorlog betrok Groot-Brittannii verreweg het grootste gedeelte van de bevro- ren vleeschproductie; m den loop van den oorlog gingen ook belangrijke hoeveelheden naar rankrijk en minder groote naar Italife. In 1913 bedroeg de vleeschinvoer naar Gr.- Brittannie 118.150, in 1916 1.136.117 ton; die naar Frankrijk steeg in hetzelfde tijdsver- loop van 11.841 tot 319.393 ton; naar Italij van 15.334 tot 96.565 ton. Noorwegen bleef ongeveer gelijk 3948 tegen 8956 ton, terwijl Zwitserland van 15.153 tot 1837 ton en Ne derland van 6254 ton tot aiets terugliep. DE ZWEED KAKELFELD. De Zweed Karelfeld, die rich op het oogenblik op het fort Wierickerechan# bij Bodegnreu bevindt, veiweht de TeL het Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1