FE1 ILL ETON. De Hoeve in 't BroeL Dinsdag 16 Maart 34 mo. Honderd Een Twiitlpte Jaarfsnf bn#T«n 41) Want de vrouw had van den beginne af geen vaste woonplaats en het was haar roeping haar ouders en woning te verlaten om den man te volgen dien zij liefhad.en het scheen haar toe alsof de knaap die hier in deze kamer met een trotsch gezicht voor had gestaan, in zijn recht was, toen hij van haar de overgave verlangde van alles wat hij van zijn vader geeerfd had en zoover was gegaan dat hij liever den vlodc wilde dragen dan van zijn erfdeel afzien. Want immers altijd ging de grond van vader op zoon over en daar hij de zoon was van 'hem, die dezen grond voor hem had bezeten, was het niet aan Haar om te vragen of zijn erfdeel hem wel ten goed zou komen, maar het hem te geven zooals zij het had overgenomen. In de plaats van het recht had zij haar liefde willen stel- ilen, maar nu aan den avond van haar leven moest zij inzien, dat zij al dien tijd gedwaald had, want hij versmaadde haar liefde en greep naar zijn recht. Er was een gevoel van af- matting over haar gekomen, dat haar weer- hield zich nog langer tegen iets te verzetten, dat zij toch niet verhinderen kon Maar er was nog id* anders bijgekomen. waardoor zij de terugkeer van haar zoon met andere oogetf bezag en dit was in haar ont- waakt, toen het jonge meisje dat hij in haar huis had gebracht, voor het eerst haar hart bij haar uitstortte Toen was in haar de ver- ontwaardiging wakker geworden, dat deze 6chout Bogdan met zulke onwaardige midde- len werkte cm den hof in zijn bezit te krijgen en dat zij zich a! dien tijd had ingebeeld naar eigen wil te bandelet:terwijl zij slechts een wenctuig in zijn handen was. Hoe meer rich nu de he, war dit jongt autfajs in kur vastmasUlde, ala aan gsvaal, waartagan PROVINCIAAL NIEUWS. UIT HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer A. Rus werd de algemeene vergadering gehoudeq van de Coop. Boerenleenbank. De heer Met, voorzitter van den Raad van Toezicht, opende deze 15e algemeene verga dering en constateerde daarbij, dat de Bank tot nog toe niet de nadeelige gevolgen heeft ondervonden van het groote wereldgebeuren. Hierop volgde voorlezing van het inspec- tie-rapport door den directeur, den heer van Slooten. Hieruit bleek, dat zoowel de admini- stratie als het beheer in volmaakte orde is. Vervolgens bracht de directeur der Bank het jaarverslag uit, waaruit we aanstippen, dat de financieele toestand goed is te noe men. Er word! /eel gebruik gemaakt van de Bank. Doordien vaax de geldiiemers gehol- pen konden worden met dat van de inleggers, krijgt de Bank steeds meer stevigheid door de te vormen restive, w at haar soliditeit ver- hoogt. Tegen over een verlies van 5 leden staat een aanwinst van 15 nieuwe leden, zoo- dat het totaal aantal 150 bedraagt; 141 maal werden gelden terug gevraagd, 247 maal in- gelegd, 42 nieuwe voorschotten genomen, 54 geheel of ten deele terugbetaald, de Bank iieeft thans nog 78 voorschotten uitstaande. 48 leden gingen met de Bank een loopende rekening aan. De leden van het bestuur en die van den Raad van Toezicht werkten prettig met eikaar. Spr. had niets dan lof voor de wijze waarop de kassier, de heer J. Akker- man, zijn taak opvat en vervult. Op voorstel van het bestuur werd de rente voor spaargelden gesteld op 4 pd., die der voorschotten op 5 pet. Met bijna algemeene stemmen werden de heeren van Slooten en, Jac. Met herkozen, die onder applaus der vergadering" verklaar- den de benoeming weer aan te nemen. Het salaris van den kassier werd op voor stel van het bestuur met 200 verhoogd en daannede gebracht op 700. Besloten werd de wir.st bij de reserve te voegen. Na eenig debat werd met algemeene stem* men het bestuursvoorstel aanvaard tot't ver- leenen van een jaarlijksche subsidie van 100 aan de afd. van Het Witte Kruis voor de aanstelling van een, verpleegster uitslui- 'd voor de gemeente Heerhugowaard. Tot commissi eleden voor het nazien der re kening over 1920 werden aangewezen de hee ren lac. Zomer, Jac. Hoogland en Jac. van der Busse. Bij de rondvTaag werd nog medegedeeld, zij eerst inwendig gestreden had, maar waar in zij ten slotte bijna den eenigen uitweg voor haar angsten en nooden zag. Zij had steeds tot God gebeden, om haar in zijn gena- de een vingerwijzing te geven, hoe zij zich te gedragen had. En nu het weer te laat was. zag zij in dat God wel duidelijk zijn hana had opgeheven, om haar den weg des lichts te wijzen, maar dat zij die hand niet gezien had. Nu wist zij, waarom hij haar dit kind, waaraan het hart van haar zoon hing, in haar huis had gezonden, maar nu had zij het weer weggegeven en niet op het rechte oogenblik den moed gehad de waarheid te erkennen. Waarom had zij niet toen de vrouw, die het meisje kwam halen, kort en "duidelijk gezegd: „Het is waar, vrouw Hol der, u bent de moeder van dit kind, maar ik st het niet weeraf, want ik heb in deze twee dagen meer recht op haar gekregen dan u, die haar geboren en opgevoed hebt. Ik wil haar bij mij houden, want zij heeft met de armen om mijn hals er mij om gemeekt. Ga dus naar huis en zeg aan uw man dat God hem in zijn kind een onverdiende gunst heeft bewezen I Inplaata hiervan had zij zich door drift laten beneerschen, toen zij die vrouw voor zich zag staan en haar verwijten ge- daan, omdat zij haar kind zoo slecht be- schermd had. Het eene woord was toen op het andere gevolgd en al die oude gebeurtenis- sen waren weer opgerakeld, zoodat, toen zij vaneen gingen de haat en vijandschap groo- ter waren dan nooit te voren, terwijl net zoo gemi.kkelijk zou geweest zijn dit kind in haar bezit te krijgen. Zij had slechts behoeven te zegegn: „Vreuw Holder, u tracht door uw kind een bestaansmiddel te krijgen. Laat ik u dan zeggen dat mijn zoon uw kind tot vrouw begeert en ik neb er niets tegen, in weerwil van alles wat tusschen# ons staat, En u moet ook uw toeatemming geven. want ik sta er u voor in dat mijn zoon of ik ook voor u cullan coram, zoodat gt in ovcrvlosd laoae kual Slachu Ms wawaamts hahhan dat de verhoogde rente wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari j.l. De heer Akkerman dankte de vergadering voor de vetfiooging van ziin aalaris, waama de vcxprzitter met een woord van dank en de beste wenschen voor 1920 de vergadering s loot. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Maandagavond had de vcrpachting plaats van de opbrengst van de sluisgelden van de gemeentesluis. De verpacbting ge- schiedde voor 2 jaar. Pachter werd de heer A. Romar te Verlaat voor 1905, d. i. 300 hooger dan de vorige maal. Daarna bad de verhuring plaats van eeni ge perceelen weiland, eigendom van de ge meente Nooroscharwovide. le. een perceel groot 1.1490 H.A. genaamd het Vlars, gele- gen aan de Schoutensloot, verhuurd in twee gedeelten, zuidgedeelte huurder de heer C. Pranger alhiei voor 66.totaal; noord* gedeelte huurder Abr. Borst alhier voor 100 totaal per jaar. 2e. een perceel gr. 1.12.60 H.A,. genaamd het Gaarke, gelegeu eveneens aan de Schoutensloot, huurder de heer A. de Vet voor 16L— per jaar. 3e. een perceeltje achter de O. L. school, groot ongeveer 0.24.50 H. A., huurder de heer Jb. Strijbis te Zuid-Scharwoude voor 67. De perceelen 1 en 2 werden verhuurd voor 4 en perceel 3 voor 1 jaar. Van de in het afgeloopen winterseizoen gehoaden tooneelwedstrijden in „Concordia" kunnen we den volgenden uitslag mededee- len: 1 le prijs „Cicero" te Noord-Scharwoude met „Onder een dak" van Fabricius. 2e prijs „Het vrije tooneel" te Alkmaar met „Spokcii" van H. ibsea. 2e prijs B „Retorica" te Zaandam met „Aan Flarden van Top Naef. 3e prijs „Ontwakiog" te Enkhuizen met „Het ncht in den nacht" van Inte Onsman. 3e prijs B „Tracht" te Broek in Waterland met „Het Goudvischje" van Nouhuys. Personeele prijs voor dames Mej. Anna de GeusStam van Cicero. Personeele prijs voor heeren de heer G. Kooiman van Cicero. Publieke prijs „Cicero" te Noord-Scharw. De jury bestond uit de heeren N. J. C. Schermerhorn en ts.. Groot te Nieuwe-Nie- wij te stellen en die is dat ge met uw man van hier gaat en nooit meer terug keert. Want al heeft God mij ook door de liefde voor uw kind geleerd, dat geen schuld op aarde zoo groot is, dat zij niet vergeven kan worden, een ding zou ik toch niet kunnen verdragenu en uw man in dit huis te zien Zoo sprak zij nu in gedachte tot zich zelf, toen het te laat was, toen zij inzag dat zij met dit kind ook weer de macht over haar zoon zou herkregen hebben. Het was er nu alsof dit eigenlijk voor haar niet meer de hoofd- zaak was. Wat zij het meest miste was het kleine meisje, dat haar met haar bruine oogen zoo hartroerend had aangezien, toen zij meer dan noodig was in de Izbetka (soort van al- coof) was gekomen om de kussens op te schudden of den natten omslag om den voet te vernieuwen. Al het lang opgespaarde moe- derlijk gevoel, dat de zoon versmaadde, had zich onweer&taanbaar uitgestort op het lieve kind en zij had zich met kracht moeten weer- houden, met voortdurend het bruine kopje in haar armen te nemen en te liefkoozen cn te kussen. Nu was de plaats ledig waar het ge legeu had en nooit, nooit kwam het weer te rug. Zij kwam zich zelf nog verlatener voor dan ooit tevoren cn zij kon zich niet weerhou- den de armen op tafel te leggen en bitter te •chreien Daar ging heel zaeht de buitendcur open en een van ae dienstmeiden die op het Bog- dansche oogstfeest in het dorp had meege- danst, stak voorzichtig het hoofd naar bin* nen. Zij was geheel buiten daem van het loo- pen en verlegea want de oude vrouw had niet graag dat een van de dienstboden ongeroepen in de kamer kwam. O God, meesteres, vergeef mij dat ik zoo binnen kom, maar er is een groot ongeluk ge- beurd. In de herberg hebben zij .Samuel Gu- zek doodgestoken en onze jonge heer Jan is met de kleine houtvestcrsdochter uit Dlugos- ••a, dia aan paar dagen bij ona waa, wegga- laapaa m alamand vaa4 vaauritaanl" dorp en P. Deutekomt te Noord-Scharwoude. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat bij de personeele prijzen de namen bekend gerraakt werden van hen die tus schen 24 en 30 punien behaakien en daarbij 7 van de 9 leden van „Cicero" vermeld wer den. UIT OUDKARSPEL. Het was hedenmorgen tengevolge van de ingetreden moeieliikheden in Duitschland, ;ian de groentenveiling een verwarde boel. Slechts een klein kvcanturn van de aangevoer- de hoeveel heid is verkocht en- dan nog tegen een zeer lagen prijs. Bovendien kon hetgeen verkocht werd niet eens worden vervoerd omdat er geen wagens waren. UIT OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de Zangvereeniging „Niedorp s Gemengd Koor" onder leiding van den heer Jac. N. Al in het lokaal van den heer T. de Jong een openbare uitvoering voor een voile zaal. Het programma, dat uit 13 nummers bestond, werd prachtig uitge- voerd, er werd mooi gezongen. Vooral de so- praan solo's gezongen door inej Stammes vie- len in den smaak. Het applaus be wees dit wel. Na afloop maakten velen een.dansje. UIT BERGEN. In de gisteravond gehouden bestuursver- gadering van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdel ingenverkeer, werden de functies als volgt verdeeld: C. F. Zeiler, voorzitter, A. v. d. Heijden secretaris, J. Le-ij- en pennirigmeester, D. A. Klomp vice-voor- zitter en P. Brouwer bestuurslid. Woensdag zal het informatiebureau, tijde- lijk gevestigd in de koepel van „de Rustende Jager," in gebruik worden genomen. De vreemdelingen en de leden kunnen al daar dan dagelijks de gewenschte inlichtin- gen bekomen. Het verlagen. van de bermen van den Bergerweg is een belangrijke verbetering ge worden. net valt echter te betreuren, dat aan den verlaagaen kant nu tegelijkertijd geen rijwielpad gemaakt is. Uitgesloten is dit ech ter nog niet en in het belang van het verkeer zou het zeer gewenscht zijn, wanneer dit als- nog gebeurde. Met de toegezegde verbeteringen van de Eeuwige Laan zal metden meesten spoed voortgang gemaakt moeten worden, aange zien wij anders midden in het stizoen zitten voor de in den djukken tijd aldaar levensge- vaar brengenden toestand is veranderd. Gistermorgen werd de 21-jarige tim- merman P. Slikker, die tengevolge van het spatten der muren van eene verbouwing aan ae schoolstraat, zoo noodlottig om het ieven kwam, ter aarde besteld. De leden van het Harmoniecorps bewezen den overledene de laatste eer. De deelneming met het buisgezin waartoe de ongelukkige behoorde is ilgemeen. De toe stand is dan ook wel droevig, als men weet, dat de jongeman in den morgen van Vrijdag, den dag van het ongeval, voor het eerst op het werk te werk was gesteld. De lichamelijke toestand van den timmer- man Beeldman aan het' Woud alhier. die ook bij het ongeval getroffen werd, is bevre- digena. De senrik over den dood van zijn makker is bij iiem echter nog zeer groot en doet geen goed. Met het werk wordt tengevolge van een noodig geworden onderzoek nog geen voort gang gemaakt. Dat het ongeluk een gevolg was van z. g. revolutiebouw is eventueel uitgesloten, om dat het werk een z.g. werk in daggeld was, terwijl de aannemer iemand is, die als een solied bouwer bekend staat. Ten raadhuize vergaderden B. en W. en de commissie van bijstand gisteravond, om een eventueel nooaig verscherpt toezicht op het touwen te bespreken. UIT BROEK OP LANGENDIJK Maandag 15 Maart hield de Cooperatkve Ouderlinge Spaar- eh Voorschotbank voor land- en vinbouw eene algemeene vergade ring in het lokaal van den heer Vijzelaar. De heer S. Wagenaar sprak een woord van welkom uit aan de leden, pers, en vooral aan den kassier. Spreker besprak voorts in het kort den bloeienden toestand van voorfteea en de minder gunstige situatie van heden, om ten slotte te eindigen met den wensch, dat de Bank ook dit jaar moge bloeien. Na voorlezing der notulen bracht de kas- De oude vrouw had snel de tranen afge- droogd. „Wat bazel je toch meisje?" „Maar ik verzeker u meesteres, het is alles de zuivere waarheid, want ik heb het toch met mijn eigen oogen die mij in hoofd staan, van het begin tot het einde gezien." „En zij vertelde hijgend, wat er in de Ba- ginsker herberg gebeurd was sedert de beide ongenoode gasten op het feest waren versche- nen. „En ik zeg u, meesters, nu heb ik voor het eerst van mijn leven gezien hoe het is, als iemand behekst is. want dat zal ik op mijn doodsbed kunnen oezweren, dat de zaak niet zuiver in zijn werk is gegaan. De jonge heer stond kaarsrecht, met een gezicht als van steen, alleen zijn oogen leefden. En aan het jonge meisje was duidelijk te zien, hoe het toovermiddel werkte, want zij deed de oogen dicht en liep toch rechtuit de kamer door naar onzen jongen heer toe. Wij hielden al ien onzen aaem in en niemand waagde het zich te verroeren. Ouzek alleen stond er bij cn liet niemand door. Hij lachte als een ech- te duivel I" ,.En weet niemand waar mijn zoon met het meisje gebleven is?" „Neen vrouw I Alleen Guzek, maar Jie kan het niet meer zeggen. Heelemaal dood was hij nog niet toen ik wegliep om het u te vertel- len maar zijn neus was al spits enr lang kon het met hem "niet meer duren, want de vloer om hem heen was vol bloed en daar, waar Fi- lusch Bogdan hem met het mes getroffen had, liep het bloed uit als bij een zwijn, dat doodgestoken wordt. Men zou niet kunnen ge- looven, dat een mensch zooveel bloed bij zich heeft en even te voren stond hij nog zoo rechtop, dat ceen van de knechts van Bog dan hem aandurfde I" De kniefin van de oude vrouw sidderden. Dat waren nu de vruchten van haar aarze- Un! Nu waren da beide kindereo zato taoad- wlllig fa da axtnaa vaa den daad falaapao, tier verslsg uit van den toestand der finaar ciSn der Bank. De rekening sloot met een bedrag in ont vangsten en uitgaven van 714177,84, de b*r lans met 366.587,92. Vervolgens hadden 605 inlagen en 447 uit- betalingen plaats gevondoi. te z&men uitzna- kende het bedrag der rekening. Voorts hadden in loopende rekening en voorschotten plaats gevonden 97 uitbrtalin- gen en 154 terugbetalingen. Het laatst uit- gegeven spaarbankboekje bezat het oummer 570 dat der voorschotten 234 en dat der kwi- tantiin of rekening-courant nummer 81. Op 1 Januari waren in omloop 435 spa ur ban kboekjes, 77 voorschot- en 41 kwitantie- boekjes. Het eindcijfer van het dagboek wees aan: 1-&J6 138,88 in ontvangsten en een bedrag van 1.000 522,77 in uitgaven. Het ledental bedraagt 247, terwijl er 13 bestuurs- en 4 contrdlevergaderingen waren gehouden. Voor spaarders was voor de eerste 3 maanden de rente geweest 3 pet. en de "laatste 9 maanden 31/, pet. De heer Jc. Dirkmaat deelde ook namens zijn mederapporteur de heer C. de Groot (niet aanwezig) de vergaderifig mee, dat allea in goede orde bevonden was en adviseerde toi goedkeuring der rekeningen en balins. \'an de 135 uitgebfacnte stemmen bij de verkiezing van een bestuurslid verkreeg de af- tredende heer D. Slot Pz 127 stemmen. Ter verkiezing voor een commissaris de aftreden- de heer S. Wagenaar 108 stemmen. Beide personen namen hunne benoeming weder aan. De rentestandaard was door het bestuur /astgesteld voor 1920: voor spaarders 4 pet., voor opnemers in loopende rekening beneden de 5000 5 petboven /*5000 5y2 pet. Aan- genomen. Het bestuur kreeg voorts machtiging, bij mogelijke ingrijpenae situaties het te kunnen verhoogen of verlagen met b.v. pet. Vervolgens bracht de heer Wagenaar het voorstel ter tafel: „Salarieering van het be stuur". Goedgevonden werd het salaris van den directeur te bepalen op 200 en van de twee bestuursleden op ieder f 100, als jaarlijks sa laris. De heer D. Slot stelde voor de drie conir missarissen ieder 50's jaara toe te kennen. Goedgevonden. Na uitreiking der presentiegelden aan de opgekomen leden werd de vergadering door den voorzitter gesloten. STEAATVEELICHTING NIET NOODIG. GEMENGD NIEUWS. DE NIEUWE ZEGELWET. Men schrijft aan het Hbld: Het zal wellicht van weinig bekendheid zijn, dat de ontvangers der Registratie en Domeinen sedert de inwerking-treding der omdat zij elkander in dit leven toch niet mochten toebehooren Maar bijna tegelijkertijd vloog een glim- lach over haar gelaat. In de aderen van naar jongen stroamde hetzelide bloed als van zijn vader en dat was met van het maaksel om zoo maar weerloos uit dit leven te gaan, zoo- lang er nog door een moedige daad wat te veranderen was. Dat ontzag zich in geval van nood ook niet te grijpen waar de verbo den vruchten hingen en er uit te nemen wat het meest aantrekkelijke was. Bovendien was Guzek er bij geweest en dat was voor haar een waarborg, dat er iets anders gaande was dan een wegsluipen uit het leven „Ga voort, kindlief, heeft Guzek niets meer gesproken nadat mijn zoon met't meisje was weggegaan „0 ja, meesters!" Tegen Daniel Bogdan heeft hij gezegd, dat hij maar niet treuren moest om zijn bruid. Als jongeheer Jan van haar genoeg had, zou hij haar wel aan hem terugzendeu. Tegen vrouw Hblder heeft hij gezegd De oude vrouw legde haar met een hand- beweging verder het zwijgen op. Zij wist nu, wat haar te doen stond. „Loop vl'ug naar den stal meisje en zeg dat Woytek de paarden voor den kieinen wa- gen spant. Kom dan bij mij terug en help mij, want ik wil mij voor het wegrijden nog verkleeden I" .,0m Godswil vrouw, u wilh-toch in dezen sfikdonkeren nacht niet wegrijden? En waar- heen, als ik dat vragen mag?" Nu richtte de meesteres van de Broekhoevs zich op. In haar oogen was een vreemden gloed en zij antwoordde zachter dan haar gewoonte was: „Een weg, dien ik nog nooit in mijn leven gereden heb. Maar ik hoop, dat het niet te- vergeefa zal zijn!" BTTBGEICCBSTEB en WETHOUDEES van ALKMAAB brengen ter algemeene ken- nig dat in het Gemeenteblad van Alkmaar N. 674 is opgenomen bun besluit van den 9en Maart LL (N. 272) waarbij ia vaatgesteld eene REGELING VAN DE LOOSEN VAN JEUGDIGE WERKXIEDEN EN DIEN ST DEE GEMEENTE AT.KHf.AAH- Welke regeling, heden afgek ndigd, gedu- rende drit maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be- taling van f. 0.05 in afdruk ia verkrijgbaar geateld. Alkmaar, 13 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "W. C. WENDELAAE, Voorzitter DONATH, Secretaries "Vaa, jazen Parijechen correspondent.) (Nadruk verboden.) Parijg, 8 Maart 1920. Het „Th£fltre du Vieux Oolombier." In mijn kleine causerie over Eussigche kunet en over de Pierrot-uitbeeldingen in Parijs, heb ik den naam genoemd van het Thdatre du Yieux-Colombier. Hier ia een theater zooals ik mij dat het eenvoudigste en edeiste kan vooratellen. Het is het thdater dat brak met de tradities van banaal natura- lisme, imn.er6 slechts zr>ekend het e&sentiee- le, dat wat ik <iou wilkn noemen: het levend gedicht dat elk waarachtig kunStwerk bij uitstek ia. Elke theoretiache formule op ziqfczelf heeft ieta leegs wanneer we er niet achter voelen de levende, bloeiende, zuivere overtuiging v- a waar uit ze in vaste, krachtig aamengevatte regelen neergeschreven werd. Wat niet van uit een levenakrachtige per- aoonlijke mentaliteit voortkwam ala een winst, na moeizaam at.:even tot zuiverheid en tot waarachtige acboonheid, is in dit leven nieta dan een blind dogma, een van buiten geleerde lea. Zoc ook in de kunst. Zoo ook in de tconeelki. A. Innerlijke overtuiging ia in deze a.ios. Dit i« het eenig waardevdle en het eenig diep-menachelijke, het eenig-blij- vende. Elke mode-overtuiging, alle gedaehte- loos volgen van een zich opdoende tijdgeest heeft 4jet meer waarde dan een „robe de aaiaon Het staat heel goed maar over een paar jaar is het een onbeduidend prul. De werken van Shakespeare worden door den Vieux-Oolombier gespeeld in den zelfden stijl ala in 1600 in den Globe-sehouwburg in het oude Londen. Maar dit i« niet een arm- zalig uiterlijk navolgen van dien etijl van tooneelkunsthet is het resultaat van een inkeeren tot de kern van Shakespeare's werk, het is het resultaat van een pieua streven naar zuivere, hoog eenvoudige uitbeelding van wat in zichzelf te edel en klaarontroerend ia dan dat men het door eenig opsiersel zou mogen pofaneeren. Allea van het tooneel heeft zieh onder te groepeeren aan de gedachte, het gedicht, van den dichter; en elke tooneel vorm, hoe aesthe- tiach op zichzelve die soma mag zijn, welke ieta toevoegt aan deze schrijveregedachte, is een teveel een afleiding, een vervanging van de diehteraidee, die dus zijn moet: ieta su- bliems dat geen vermooiing behoeft, doch enkel: pieuze uitbeelding - duldt. Miaachien begrijpt „le, Vieux Colombie'r" dit nog beter dan welke tooneelgroep elders. Hier gaat de gsest, de ziel bcver. de aeathetiek, die zoo dikwijls te gemakkelijk onze verfijnde zinnen bekoort ten koabe van de waarachtigheid en de krach. van de dich versidee, welke niet im- mer in zoo jsoet ha.rmo/mohe voriaen zich ontwikkelde ala waarin de moderne tooneel- aesthetiek haar welgaarne ontwikkelen wil. Ik herinner mij bij Royaards gezien te heb ben een scene uit „Doodendans" van Strind- berg, zoo fel en echrijnend hevig, zoo on- harmonisch van kleur en lijn dat hij erin b'e- weea waarachtiger en aterker te wezen, psy- chologiacher ala regisseur dan die modern- modieuze regisseurs, die alle menschen den- ken, en leven denken te kunnen uitbeelden in de amber-geurige „LibertyJ'-a?eer en het ge- voiieerde licht van het eeethetiach-modern tooneel. Deae la at ate pjn even groote alaven der mode ala de Hamlet-regiaaeur van vijftig jaar terug die Ophelia kleedde in een „beeldige" atlaa-robe met tournures en rolants en haar de snoezig-preutgche oogopslag leerde die deatijde van zoo goeden toon vaa. Het gevaar van het modern-aesthetiech tooneel ia echter: dat het nog misleidender werkt dan het on- pretentieuze ouderwetach-romantiache. De ware distinctie van een tooneelopvoering ligt tenslotte toch niet in zoet-tintige gordij- nenplooii'ng en oogenatreelende figuratie, doch in de ernst en de waarachtigheid, en in den hoogen eerbied voor de schrijveragedaoh- te die immers bij den goeden tooneelschrijver ia: ,;essentie van het leven". Waar het leven zooveel ontzag en behoed- zaamheid inboezemt, hoeveel eerbied moeten wij dan niet hebben voor 'a lexena eaaentie: 't gedicht, 't kunatwerk. Hij die het tooneel- atuk aanwendt ala een middel tot mooidoene- rjj ia onwaarachtig en vergrijpt zich aan de ware innerlijke achoonheid die dikwijls groo- ter is dan eenig uiterlijk aeathetiach gebaar. Ik zag in den Vieux-Colombier: de winter- vertelling van Shakeapeare, een tooneelatuk. wisaelend van teeder leed tot teodere vreug- dc, van paasie tot leniging, van dwaasheid tot atille mijmerijen; 't was faunesk, dionyaiach en hemelsch beurtelinga, zooale het leven zelf, maar het wag het leven gexien'door het edel oogenlicht van wie immer zoo vroo'm het waarachtig leven beachouwd^: de dichter Shakespeare. Est is een zeldzaam iets in ona woelig le ven: „vroom te aanschouwen." De pieuze schouwspelers van de „Yieux Oolombier" hebben ona Shakespeare's ge dachte gegeven in hoogen eenvoud en wij, wij hebben een avond „vroom aanachouwd." ST6FAH. In het lokaal van den heer Eus werd de voorjaarsverg-aderinff gchouden der afdeeling van de Holl. Maat&ch. van Landbouw. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de ver gadering geopend en geleid door den heer J. Hoogland, ala oudste beatuurslid. Door den penningme&ater werd de reke ning aan de vergadering voorgelezen. De to- tale ontvangsten beliepen 246.11J4, de uit- gaven 184.36, alzoo een batig aaldo groot 61.75K. Goedgekourd^ Yervolgens kwam aan de orde de besohrij- vingabrief der algemeene vergadering, welke gebouden zal worden tc Amsterdam. Na eeni- ge beapreking werd besloten de afd. te doen vertegenwoordigen door een tweetal afge- vaardigden. Hiervoor werden aangewezen. de heeren: W. van Slooten en P. Koatelijk en tot plaatavervangera de heeren P. Wonder en Jac. Beerse. Door den aecretaria word medegedeeld het resultaat van den gehouden oursus in paar- denkennis. Deze werd met veol animo gevolgd door 17 jongelieden, de lessen werden zeer onderhoudend en praotisch gegeven, zoodat er ongetwijfeld vxij wat kennis.bij opgeatre- ken is. Het word niet ongewenscht geacht nog eene een dergelijke cureua te houden. Voorts werd door den aecretaria veralag uitgebracht van een vergadering, gehouden naar aanleiding van de vraag, of het niet ge- wenacht zou zijn een oooparatieve hoefamede- rij op te richten, als gevolg van den hoogen prija door den smedenbond vaatgesteld voor eec volledig hoefbealag. Dit verelag gaf aan leiding tot eenige diecnaaio en de zaak zal verder behandeld worden in een vergadering van het kringbestuur met het hoofdbestuur te Heiloo te houden. In deze vergadering zal ook ter aprake worden gebracht de vraag: of ook niet door de Holl. Maatach. van Land bouw geageerd dient te worden tegen V» pet. registratierecht, dat op de veilingen van tuinbouwproductie werd geheven. UIT BOYENEAE8FEL. Z. D. H. de Bisachop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier, de WelEerw. heer P. M.- Simons. v De raad van Sijbeparapel heeft besloten niet tot 8traatverliohtihg over te gaanwegent de hooge koaten, t.w.'ongeveer 1200 jaar- 'ijka. Een der raadaleden motiveerde cijn stem tegen verlichting door dat er 4 maan den winter is, en. daarvan 2 maanden lichte maan! Een ander raadslid wees er echter op, dat verlichting noodzakelijk ia in 't belang van de veiligheid. Volgena de 3 raadaleden, i. die voor 't aanbrengen van lichtpunten wa ren er ia electriach licht I waa het animo- siteit tegen adressanten t.w. de vereeniging van Staatsburgereaaen en Gemeentebelangen) De heer Scheer riep uit: ,,'t Ia een aohanda geen atraatverlichting en dat voor het rijke Sijbecarspel, 't moet met dikke lettera in de courant gezet worden." Deze zneent ook dat de burgemeeater voor zijn 2000 per jaar wel eena eenige uren voor de gemeente per week mag hebben om op de aectetarie ta komen. Voorzitter: Ik laat me door Scheer niet de wet voorachrijven; en ik moet tijd hebben om de karaktera van de raadaleden .te beetudee- ren; dat is van belang voor het leiden der vergadering. De heer Van Wijk meende dat de voorzit ter 't erg gemakkelijk heeft, want alles wat door B. en W. wordt voorgeateld wordt vast a aomen met 4 tegen 3 stemmen. Hot ^toomschip ..Tabanan" ia, na een gedeelte tier lading in lichtera geloet te heb ben, gistormorgen vlotgesleept door de aleep- booten „Urau8", „Wittezae", „Lauwer»ee" en „Blankenburg en opgeatoomd naar Kotter- dam. i—nfql

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5