DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A FOKTUIN Den Haag^V;ni^ Nb. 66. Dfri&eanrEBaas 2 Honderd twee en twlfitigste Jaargang. Id2d DON DEBDAG 18 M A ART JDe toestand in Duitschland KLEEDINW NAAR MAAT. AbonnamonUprlJs i,ij voorultb.tallno par 3 IbMnd.n I 2,00 franco per post I 2,60. Bawlltnummera 6 ct. Advartantleprl|a 26 ct. par ro0al, graatere tattara na.r r—frrtuf. Brlovan franco N.V. Boak- an Handslsdrukkarlj v/h. Harms Coatar I Zoon, Voordam C 9, Talaf. Administratis Nr. 3. Redactfa Nr. 33. BU1TENLANDSCH OVERZICHT. De poging der regeering-Kapp om tot on- derhandeiingen te komen oiet de oude regee- ring deden reeds denken aan het naderend einde van de contra-revolutie en berichten van gisteren versterkten dat vermoeden. Het telegram over het aftreden van Kapp en von Liittwitz kwam dus niet geheel onverwacht, al deden dan ook mededeelingen van het Holl. Nieuwsbureau uit Berlijn denken aan een voorbarig bericht. Het staat nu echter wel vast, dat von Kapp is heengegaan, de vice- kanselier Schiffer hccft namens den rijkspresi- dent Ebert de macht overgenomen. Tegen he- denavond wordt de oude regeering in Berlijn terug verwacht, terwijl in den loop van een dag de troepen van Liittwitz de stad zullen verlaten. „De voomaamste politieke eischen, welker verwerping op 13 Maart tot het optreden der regeering van Kapp leidde, zijn door de oude regeering ingewilligd en daarom beschouwt Kapp zijne zending als volbracht en treedt al, door de uitvoerende macht weer in handen te stellen van den opperbevelhebber. Hij laat zich daarbij door de overtuiging leiden, dat de heerschende nood des lands een eenparige aaneensluiting van alien tegen het vemieti- gende gevaar van het bolsjewisme eischt" Zoo luidde gisteren het telegram, waarmee de nieuwe regeering haren aftocht dekte. Uit alles blijkt echter, dat zij niet vrijwillig is heengegaan. De verschillcnde troepenafdeelin- gen, op wier reactionnaire gezindheid zij meende te mogen vertrouwen, bleken niet z66 eensgezind als von Kapp voor zijne revo lutie. beihoefde en andlerdieels zijn de Sparta- cisten oorzaak van zijn aftreden. Want dat is het, wat de contra-revolutionnairen hebben bereikt: de burgeroorlog is ontketend en daarmee is Duitschland weer een stap dichter bij den afgrond gebracht. Het moge dan al waar zijnde bevestiging er van is nog niet gekomen dat de Rijksdagverkiezingen nu niet meer worden uitgesteld, dat de rijkspresi- dent door het volk en niet door de nationale vergadering zal worden verkozen en dat een wiiziging in het oude ministerie zal worden gebracht allemaal zaken die zeker voor een land met een republikeinschen staats- vorm van belang kunnen zijn stellig we- gen ze niet op tegen al de ellende die door een burgeroorlog over het volk gebracht wordt. Allerwege komen de spartacisteu in bewe- n, dm nun ideaal, de wereldrevolutie en »tiging van radenrepublieken volgens Russisch model, te verwezenlijken. Ondanks een mededeeling, dat in Saksen het gezag in handen was der regeering, blijkt duidelijk, dat er een arbeidersregeering is gevormd, ter wijl eveneens in de innustrie-centra van West fa ten en' Rijnland radeni republieken zijn uit geroepen. In onderscheidene plaatsen is ernstig gevochten, hier tusschen reactionnai ren en democraten, elders weer tusschen spar tacistleni en socialist en die zich vereenig- den met andere groepen ter bestrijding van het gemeenschappelijk gevaar van het bolsje wisme. Overal liaait het vuur hoog op en de onmiddellijke aanleiding daarvoor is de staatsgreep van von Kapp. Het zal de groote vraag zijn of de oude, thans weer herstelde regeering bij macbte is om orde te scheppen in den heerschendcn chaos. Wij vreezen dat het niet anders zal gaan dan ten koste van stroomen bloeds Hieronder geven wij eenige berichten, die een beeld geven van de wanorde in het Duit- sche rijk. De militaire toestand te Berlijn is ernstig, daar de communisten gebruik maken van de ge legenheid om hun doel door te zei'ten In Licnienberg en andere voorsteden zijn aan de arbeiders reeds wapenen uitgedeeld. In mili taire kringen rckent mem op mafma aanvallen der arbeiders. De kazernes der rijksweer zijn in staat van verdediging gebracht. De Berlijnsche correspondent van het Han- delsblad meldt van Dinsdagavond De opgewondenheid in Berlijn was heden opvallend toegenomen. Van alle zijden wer- d!en 'troepen gcalarmeerd en hedenavond, ter wijl ik dit schrijf, en terwijl het electrisch licht, dat ons heden weer even verblijd had, den dienst weer opzegt, huilen de afschuwe- lijke sirenes, die alarm beteekenen, over de duistere hellestad, die het eens zoo vroolijke Berlijn is geworden. En intusschen volgen door de telefoon de jobstijdingen elkander op. De radenregeering uitgeroepen in Kiel, in Hamburg, in Mannheim, in Dortmund, in Gera. Zware gevechten in Gera, 50 dooden en 495 gewonden in Dresden en alle verbin- ding van Presden met het verdere Duitsch land verbroken. De Russische hel breekt over het arme Duitschlanidi los. De meeste Berlijners gaan hedennacht sla- pen zonder eigenlijk te beseffen wat misschien de volgende uren brengen zullen. Hoe later het wordt, hoe drukkender de spanning, die door het .onophoudelijk gehuil der sirenen nog toeneemt. Ik besluit te elf.uur 'savonds mij naar de rijkskanselarij te begeven en mij persoonlijik van den toestand op die hoogte te gaan, stellen. Onderweg door de stikdon- kere straten brommen de gepantserde auto's me voorbij in de richting van de Friedrich- stadt. Wat zal de volgende ochtend brengen Volgens betrouwbare berichten, welke op de kanselarij te Berlijn ontvangen zijn, heeft er Dinsdag ssn oaagMs van communisten en meerderheidflsocialisten plaats gehad. Men kwam tot algemeene over- eenstemming omtrent alle programmapunten, behalve wat betreft de algemeene werksta- king, waartegenover de meerderheidssocialis- ten onzijdig willen blijven. Men is het ook eens geworden over de vorming van het vol gende ministerie: rijkskanselier Dhumig; oinnenlandsche zaken Kurt Greyer; buiten- landsche zaken Neumann; onderwijs Paul Levy; economie dr Rasch; arbeid Otto Gras (Remscheidt)voeding Geismann; justitie dr. Cohn; spoorwegen J. Meyer. Dit feit toont het enorme gevaar aan dat dreigt. Men streeft er naar de radenrepubliek en de dictatuur van het proletariaat met ge- weld in te voeren. Het bolsjewisme bedreigt alle leven in Duitschland. Voor alle burgers en soldaten, voor alle ledien der burgerwach- ten is er nog maar ten vijandhet bolsjewis me, dat geen enkele rijksregeering wil erkien- nen; tegen dien vijand moet men met alle energie ten strijde trekken. Aldus Wolff uit Berlijn. In verscheidene straten te Berlijn kwam het gisteren weder tot bloedige botsingen tus schen communistische arbeiders en de troe pen, waarbij tal van dooden en gewonden vielen. De vakvereenigingscommissie te Berlijn, die gistermiddag vergaderde, besloot de vol gende eischen aan de regeering van Ebert te stellen: le. Hervonning der oude regeering. 2e. Aftreden van Noske. 3e. Bestraffing, zonder aanzien des per- soons, van alle deelnemers aan die regeering van Kapp, alsmede bestraffing van al dege- wen, die voor de tegenregeering gewerkt hebben. Dortmund bevindt zich in handen van de revolutionnaire arbeiders. De burgerwacht en de politietroepen werden na lange hevige gevechten ontwapend. Er zullen een arbei- aersraad en eene arbeidersweer gevormd wor den Het stadsbestuur staat onaer eene voor- loopige uitvoerende commissie. Gewapende arbeiders borgen voor de ordehet werk zal weder hervat worden. Tijdens straatgevechten zijn te Dresden 65 dooden gevallen. Goldstein, een spartacisten- De Engelsche politie heeft in samenwer- king met de Duitsche den leider der onafhan- keliiken. die te Wiesdorf den burgemeester heeft afgezet en de radenrepubliek neeft uit geroepen, gearresteerd en naar Keulen over- gebracht. Het stakingsbestuur te Miinchen besloot om de algemeene staking op te heffen. Het tramverkeer zal ook weer spoedig hersteld worden. De commissie der algemeene vereenigingen van spoorwegarbeiders heeft besloten, de sta king aer spoorwerkers voor geeindigd te ver- klaren. Hieruit blijkt wel, dat de militaire dictatuur Kapp—Luttwitz geheel ineenge- stort is. De onderhandelingen tusschen de mijn- werkersorganisaties hebben tot resultant ge had, dat de mijnkers te Essen algemeen het werk zullen hervatten. Het tramverkeer vindt te Frankfurt weder- om geregeld plaats. De winkels zijn ge- opend. Die rust is teruggekeerd. Het bestuur der Duitsche democratische partij publiceert den volgenden oproep: „Het volk heeft gezegevierd. Kapp en Liitt witz zijn gedwongen af te treden. De mili taire dictatuur is uit den weg geruimd. De leiding der troepen is toevertrouwd aan offi- cieren, die trouw zijn aan de grondwet. De plicht van al onze uanhangers is thans het werk te hervatten. Wij hebben het recht van het volk heroverd. Thans willen wij onze vrouwen en kinderen tegen honger en ellende beschermen. Op den grondslag van het recht en de grondwet zullen wij de hervor- ming van het kabinet en zoo spoedig moge- lijk nieuwe verkiezingen verlangen. wij blij ven ook staan op de in de grondwet vastge- legde verkiezing van den president door het volk. De misdaad der „Futschisten" heeft den toestand en de eenheid van het vader- land ernstig doen lijden. Zijn zege waardig moet het volk met eigen kracht rust en orde herstellen. Tegen iedere dictatuur! Voorwaarts en opwaarts! Voor de democratische republiek!" Behalve te Dortmund kwam het ook nog in verschillende andere plaatsen in Westfalen tot botsingen. In Hagen behaalden de arbei meters van de brug, vertrok een Belgische pant8erauto op verkenoing naar de stad en herstelde de verbinding met het Belgische detachement. Het detacnement werd niet laB- tig gevallen. BUITENLAND. 1LKMUK - LAMG ESTK* AT huek MODTTIL. Door onze veollglug lu DKNT HAAO, kosckikben wfj over de betle werkkracliten eu wanrborgen ■ilenwMte luodelleu. ieider, is doodgeschoten. Te Elberfeld heeft een gevecht plaats gehad tusschen gewapende communisten en Elber- feldsche troepen. De communisten werden te- ruggeslagen. Ongeveer 1000 hunner zijn in't bezette gebied gedreven, waar zij door de Entente werden ontwapend. Te Ohrdruff (Thiiringen) woedde gisteren een zware strijd tusschen de rijksweertroepen en de onafhankelijken en communisten, die gewapend uit Zelia aangesneld zijn. Voor beide kanten daagden voortdurend verster- kingen op. Bij de geleverde straatgevechten in Herdea- ke bij Dortmund zouden 80 dooden gevallen zijn. Bovendien zijn 10 officieren en 150 man- schappen gevangen genomen. In het plaatsje Garenfelt duren de gevechten nog voort. Sedert Dinsdag woeden te Leipzig straat gevechten. Bijzonder zware gevechten wer den geleverd in den omtrek van den Johan- nisplatz en het raadhuis. Het Lutherstand- beeld, de kerk en particuliere huizen zijn zwaar beschadigd. De arbeiders te Leipzig zijn gedeeltelijk gewapend. Het aantal doo den is nog niet officieel vastgesteld. De arbeiders hebben de toegangen tot de voorsteden afgesneden. Het verkeer tusschen de stad en de voorsteden heeft opgehouden. Het telefoonverkeer is stopgezet, zoodat het niet mogelijk is nadere bijzonderheden om trent den toestand te vernanen. In het Lugauer kolendistrict te Dresden is een algemeene staking uitgebroken. Er heeft zich een comite van actie, bestaande uit 21 le- den, gevormd. In het Ruhrgebied, in Saksen en in Wur- temberg, heerscht fret bolsjewisme, evenals in Mecklenburg, waar het ook tot het land is doorgedrongen en vele groot-grondbezitters reeds van hun goederen zijn verdreven. Te Dusseldorf werden gisteren bij een bot- sing met de politie twee Spartacisten gedood en twee gewond. De mijndirecteur Vogelsang te Halle werd door mijnwerkers doodgeschoten, omdat hij weigerde automobielen aan hen af te staan. Te Cuxhaven is de raden-republiek uitge- naspmn. dersmenigten de overwinning op de rijks weertroepen; twin tig officieren er. meer dan honderd man werden, nadat zij hun wapens overgegeven hadden, in het stadhuis te Ha gen ondergebrachl De Oberltfa germeister had samen met een deputatie van partiiaanvoerders bemiddelend ingegrepen om verder bloedvergieten te voor- komen. De rijksweer had meer dan dertig dooden. In Heme werd de Einwohnerwehr door de arbeidersmenigten uit de stad en omstreken ontwapend. In de streek van Wesel, Essen, Elberfeld, Barmen, Remscheid en ten Westen daarvan tot den Rijn en in het bezette gebied zijn de militaire bevelhebbers en politie den toestand meester. In de streek van Heme, Bochum, Witten, Hagen en Oostelijk te Unna en Kamen met inbegrip van Hamm heerscht oproer. Bijna overal is de raden-republiek uitgeroepen. De autoriteiten zijn afgezet. De stelselmatig be- wapende en g< rganiseerde oproerlingen hebben de macht in handen. In talrijke plaat sen hebben zich in kleine cafe's werf-bureaux gevormd, die alle mannen van 20 tot 45 jaar recruteeren en tot troepen-afdeelingen ver- eenigen. Een bataljon van het veiligheids- corps-Lichtschlag bevindt zich in hevig ge vecht bij het station Dortmund-Zuid met ge wapende arbeiders". Volgens de laatst ontvan gen berichten zou de strijd reeds ten gunste van de arbeiders beslist zijn. Men spreekt van een groot aantal dooden en gewonden. Aan een Havas-bericht uit Aken ontleenen wii, dat de staking aldaar is geeindigd en de arbeid overal is hervat. In de geheele Belgi sche zone heerscht rust. Tijdens betoogingen te Duisburg begaf een groep betoogers zich naar het gebouw der intergeallieerde scheep- vaartcommissie en verzocht den commandant van het Belgische detachement, de wapenen neer te leggen. De commandant gaf den be toogers bevel zich terug te trekken, hetgeen aanstonds geschiedde. Op dc brug bij Duisburg is het verkeer stopgezet. Naar aanleiding van de fusillade van dan vorigan dag op tmuftt STAKINGSBEWEGING TE BUENOS-AYRES. Uit Buenios Ayres wordit aan. de „Times" gemeld, dat aldaar een' gevaariijke algemeene werkstaldng dreigt, dlie zelfs die stedelijke po litie aantast. Verscheideine politie-agenten zijn gcarresteeid. Bij eeni liuiszoddng ten huize van verdaclite anarchisten' werden1 bommen en opruiende geschxiften gevondeu. DREIGENDE STAATSGREEP IN SLOWAK1JE. In Slowakije dreigt een monachistische staatsgreep. Een deputatie der Magyaardscbe socialis- ten heeft aan de T.-S. regeering een memo randum overhandigd, waarin er op gewezen wordt, dat de monachistische stroom ng in Slowakije, geinspireerd door Hongarije, een direct gevaar voor de republiek is. De deputatie eischte de arrestatie van de monarchistische burgemeesters van tal van plaatsen en bewapering der arbeiders in de grensplaatsen. De Tribune meldt uit Kaschau: 30 socialis- ten zijn uit wraak over deze onth tilling ge arresteerd. Men vreest. dat deze mannen aan Hongarije zullen worden uiigeleverd. Alle socialistische paitijen in Slowakije be sloten zich aan te sluitfin bij de radicale T.-S.-socialistische partij. WAT DE GEALLIEERDEN ZEGGEN. De Amerikaansche bladen hebben over 't algemeen de berichten over de revolutie in Duitschland heel kalm opgenomen. De meeste bladen zijn van oordeel dat de revo lutie niet lang stand zal bouden. Verschillende vooraanstaande financiers van Wallstreet heblten gezegd. dat de hoofdoorzaak van de tegeowoordige Duit sche crisis gezocht moet worden in de onuit- voerbaarheid van het verdrag van Versailles en het gebrek aan moreden en materieelen steun van de zijde der geallieerden aan de regeering Bauer. Uit de Fransche ochtendbladen van giste ren blijkt duidelijk, dat de geallieerden nog niet tot overcen.-iemming zijn gekomen in zake de houding, welke ten opzichte van Ber lijn moet worden aangeuomen. De „Matin" betreurt het, dat de geallieerden daardoor niet in Duitschland kunnen ingrijpen, om daar een kabinet tot stand te brengen, dat gelsche statistiek zijn in Engelasd de kostea van levensonderhoua in Febmari van dit jaar meer geategen, dan in eenige maand vrofr ger. 1 oor 45 levensbehoeftsrj is ds prijs sindc 1913 gemiadeld verdrievoudigd. De rijfera in de statistiek zijn gebaseerd op de gemid. delde prijzen van de iaren 1867 tot en met 1877. Deze gemiddelae prijzen warden gelijk gesteld aan 100 Daarmee vergeleken war en de index-cijfersin 1913: 85, in 1916: 13(S en in 1918: 193 De opwaartsche beweginj van't laatste half jaar was als volgt: Sep. tember 214,8: October 224,3: November 231; December 235,2; Januari 2453; Februail 260.4. FRANKRIJK EN HET VATICAAN De heer Briand heeft zicb in de ccmmissiH voor Buitenlandsche Zaken van de Franscbt Kamer een voorstander verklaard van de her- vatting van de diplomatieke betrekkingen mat het Vaticaan Hij verklaarde, dat tijdens dea oorlog het Vaticaan gehanceki bad in het eigen belang en zich bad verzet tegen de no- litiek van Frankrijk. De afgevaardigde voor Lyoc, Herlat, m zijn medestanders, zullen stemmen tegen de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. DE RUSSISCHE DELEGATE NAAR ENGELANB. De Britsche regeering heeft de officieeJe mededeeling ontv&iiger, dat de Deensche re geering bereid is faciliteiten te veiai aan de Sovjet-regeering voor haar re. door De- nemarken op w*g naar Load ar te>e» staat een bepericten tijd in Koptiuagen la vertoeven tot het voeren van hespiekingen met Litvinoff. DE JAPANNERS EN HET COMMU- NISME. Verscheidene afdedingen van de Japan- sche troepen in Siberia zijn volgens een draadloos telegram van de Sovjet-regeer' Het waarborgen geeft voor de naleving van de eischen aer geallieerden. OVER HET LOT VAN KONSTANTI- NOPEL. De correspondent van de „Times" te Delhi meldt, dat Indiscbe Mohammedanen ten zeerste verontrust zijn bij het vooruitzicht, dat het kalifaat uit Konstantinopel wordt verdreven. In verscheidene steden van Britsch-Indig zijn krachtige protesten en zelfs bedreigingen tegen Engeland geuit, in- geval de Sultan gedwongen wordt Konstan tinopel te verlaten. DIE AANS'LAGEIN OP DE INTER GEALLIEERDE CDMMIISSIE. De Raad van Ambasadeurs besloot. na de gebeurtenissen in Dnrtsdiland te hebben be- sprokeni, om de eischen1 tot scliad'eloosstelling voor de aanslagen, welke gepleeegd1 zijn op ledien van de ir'ergeallieerdc commissie in Duitschland, oerst nadat1 de orde hersteld zal zijsi, te latent indienem door generaal Nollet. het hooM1 van de intergeallieerde oontrole- commissie. STAKINGE'N) INI PORTUGAL. Uit Lisabon wordt gemeld Het comite van aaibtemaren heeff besloten den arbeid alge meen te hervatten. In een vergadjeriug van de ambtenaren van posterijen, telegrafie en telefdnie, werd eenl deputatie aangewezen om de eischen der ambitenaren aan' den' president der republiek medle te deelen. 'De staking zou worden voortgezet, totdat de eischen' zijn ingewilligd. EEN VERWIJT VAN TAFT A'ANl DEN SENA AT. De vroegere Amerikaansche president Taft verklaarde: wIk ben van meening, dat de revolutie in I Duitschland werd verhaast, door- dat het Congres in gebreke bleef, om het vre- desverdrag aan te nemen. De gematigden on- der Noske en Ebert, warem republikeinen in hun hart, die den zeddijken steun noodig hadden, welke hun door het aanmemen van het vredesverdirag zou zijn verstrekt." HET IS GENOEG. In den ring Fallinkbarstel (Duitschland) wilde een houteigenaar een groote partij hout verkoopen, en had daarvoor den dag aangekondigd. Bij den aanvang der verkooping hadden zich een groot aantal kooplustigen verza- meld. Toen de verkooping begin, werd er flink gelboden, daar iedereen hout wilde. De houteigenaar hoorde rustig toe. Toen de kooplustigen aan zijn gemaakte taxatie gekomen waren, trad hij naar veren en sprak: „Es st genug, mehr will ich ridit fur das Holz haben?" Door deze vorklaring hield het bieden op en meuige kleine patroon kon voor een behoorlijken prijs een partijtje hout bekomen. DE KOSTEN VAN LEVENSONDER- HOUD. V3la#oj da uuknc<ij{Ar3 in da affi«*la En- overgegaan. Hetzelfde telegram meldt, da. de revolutionnaire beweging in Korea zicb uitbreidt en dat de Japanners aldaar vela communisten hebben gevangen genomen. Da Japansche regeering heeft ook uitgebreida maatregelen genomen tegen het communisma in Japan zelf. DE VOLKSBONDCOMMISSIE NAAR RUSLAND Het secretariaat van den Volkenboestl heeft het volgende radio-telegram gczondai aan de Sovjet-regeering in Moskou: De Raad van den Volkenbond, uitgenoo. digd zijnde de mogelijkheid te onderzoekea van het zenden van een commissie naar Run- land, heeft besloten een commissie samen te stellen met de opdracht onpartijdige en bfr trouwbare inlichtingen in te winnen omtreni den huidigen toestand in dat land. Het Per- manente Secretariaat van den Bond heeft ia verband daarmede instructies gekregen dfl Russische Centrale Uitvoerende Soviet-Con* missie te yragen, of zij bereid is deze con* missie vrij toegang en terugkeer te verleenenk en schikkingien te treffen ter verzekering vaa de algeheele bewegingsvrijheid der Commis sie, communicatie en vrij onderzoek, en tef verzekering van absolute onaantastbaarheid en waardigheid van haar leden, de onschend- baarheid van haar correspondence, archievea en waarden. De Commissie zal haar werk onmiddellijk aanvangen nadat deze facilieitm en rechten haar fonneel zijn verzekerd. Na ontvangst van een bevestigend ani- woord, zal de samenstelling van de Commis sie onmiddellijk aan de Sovjet-autoriteite* worden medegedeeld. KORTE BERICHTEN. De Turkschc hoofdstad is Dinsdagmor- gen1 zonder eenig incident door geallieerdie; troepen onder bevel van generaal Milne be zel In die stad heerscht orde en rust. Volgens berichten aan' die bladen' hebben i; de Roemenen in Debreczieni (Hongarije) door hun opvorderingeni een schade veroorzaakt1 van acht milliard en 223 landbouwers om het leven gebracht. Vermoedelijk medio Mei zal de intern «- tionale financieele confcrentie te Brussel worden gehoudeni. Bed nieuwe Hongaarsche kabinet heeft dien eed afgelegd' in handen van dien regent, j Te Cnarlenoi Belgie) is een' tram zon der bestuurder plotseling met groote snel- heid van een hoogte afgereden en in eea bocht ontspoordl, waar door de wagon omvid. Een man werd gedood, dertig pasagiers ge- wondi. De bestuimder, die zich in' een caW bevond toen het ongduk gebeurde, is gear- resteerdl. E6n zwaar gewondle vrouw is in- middels overledien. De „Associated Press" te Londen ver- klaart, diat Venezuela de medewerking vaa 1 zijn toetreding tot denl Volkenbond aan dea secretaris-generaa! heeft doen' toekomen Het Parijische bladi „Ouest-Eclair* meldt, diat te Wiesbaden twee Fransche ty- pisfeni, verbomdien aan' dte Fransche missie al daar, toen zij zich's avonds naar haar bu reau begaven, door Duitschers mishandeli zijjn. Eeni van beidien zou overleden zijn. - In het Opper-Silezisch industnegebied loopen geruchtcn, dat in Warschau en in aar j dere deelen van Polen opstanden zijn uitge broken, welke een bolsjewistisch karalrter dragen. Volgens een telegram uit Reval bestaa* er tusschen Esthland en Letland wrijvingea. De door de beide landcn ingestelde commis- sies hebben de onderhandelinge nafgebroken, zonder tot een overeenkomst te zijn gekomen. De Lettische regeering zendt troepen naar ds Esthnisehe grans «o stelt sischsn, waaeop Dlrsctsur: 0. H. KRAK. HooldredaotsurT|. N. ADEMA.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1