DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. van i m No. 67. Honderd twee en fWintigste Jaargang. VRIJ A G DlreoteurO. H. KRAK. l)e toestand in Duitschland 19 M AAKT •lift fil Abonr.smontsprljs uij vocrultboialing par 3 maanden f 2,00, franco per post I 2,50. Bewl]snummers 5 ct. Advertentiepr!]s 25 ct. per regel, grootere letters naar pla&tsruimta Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerl} v/h. Harms Coster Zoon. Voordam C 9, Telef. Adminlstratle Nr. 3. Redactfe Nr. 33. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH 0VERZ1CHT. De verklaring van dr. von Kapp, dat de oude Duitsche regeering de door de contra- revolutionnairen gestelae polittieke eischen had ingewilllgd en dat hij daarom weer af- trad een mededeeling welke wij gisteren onder eenige reserve aannaraen wordt ten stelligste tegengesproken door den rijksmi- nister van justitie Schiffer, die te kennen geeft dat geen enkele dergelijke verklaring is ;edaan. Het blijkt steeds meer, dat de mede- eelingen van Kapp niet betrouwbaar waren. Gezien een telegram d.d. gisteren uit Berlijn, dat het bericht over het uitroepen van een raden-republiek aldaar oniuist is en de macht geheel in handen der oude regeering berust, zou men geneigd zijn te denken, dat ae verha- len van Kapp over op handen zijnde Sparta- cistische woelingen ten zeerste zijn overdre- ven, misschien in de hoop, dat Ebert c. s. met hem zouden onderhandelen, waarbij hij dan natuurlijk wel amnestie zou hebben bedon- gen voor zich en de zijnen. Daar is evenwel niet aan te denken, daarvoor is reeds te zeer aangedrongen op hunne bestraffing. Een aanklacht wegens muiterij en oproer moet reeds door Ebert tegen hen zijn mgediend. Maar toch de regeering moge dan al de macht in Berlijn nog in handen hebben te ontkennen is niet dat het er verre van rustig k is. Zooals uit onderstaande berichten over den toestand in Duitschland blijkt, is er in- derdaad heel wat gebeurd in Berlijn, waaruit men zeker de conclusie zou willen trekken, dat de regeering dan toch nog niet bij machte is de orde te handhaven. Aan tegenstrijdige berichten uit Berlijn ontbreekt het ook nu nog niet. Nu weer be- treffen zij de samenstelling van het ministerie. Men is het er over eens, dat Noske binnen- kort zal aftreden, maar over zijne opvolging loopen verschillende geruchten. net eene noemt als zoodanig aen meerderheidssocia- list Wels, terwijl een ander zegt, dat generaal von Seekt (dus een vakman zooals reeds eerder gceischt werd) daarvoor is aangewe- zen. Ook de Pruisische ministers Heine en Siidckum zouden spoedig aftreden, terwijl een principieele reorganisatie van de veilig- heidsweer te wachten zou zijn. Wat betreft de spartacus-woelingen, deze zijn het ergst in Saksen, al mocht het den communisten dan niet gelukken in Dresden en Leipzig het gezag in handen te krijgen, hoe- wei zij er hard voor gevochten hebben. Al- leen in Chemnitz, in Pirna en het Voigtland zijn de arbeiders de baas gebleven. Het andere centrum der spartacistische be- weging is Rijnland en Westfalen. De dicht opeenliggende mijn- en industriesteden heb ben de een voor de ander na het radenstelsel omarmd. We noemen Rheine, Dortmund, Bochum, Elberfeld, Barmen. Hdrde, Hagen en Werne. Met de rijksweeroaarheidstroepen is het hier en daar tot bloedige botsingen ge- komen. Van enkele plaatsen, als Rostock,(Mecklen burg) en Gera (Thiiringen) verwacht men dat de daar uitgeroepen raden-regeering zich niet zal kunnen staande houden, als de rijksregee- ring eerst weer op pooten staat. In de bezette gebieden zullen de geallieer- den wel zorgen, dat Spartaeus niet de over hand krijgt. Uit Oost-Pruisen, het bolwerk der reacti- onnairen, verneemt men zoo goed als niets. Als de regeering nu maar zorgt, dat de Balti sche troepen daar niet meer als particuliere veiligheidsdienst bij de jonkers in dienst blij- ven, zooals tot nu toe het geval was, zal zij den toestand daar wel meester blijven. Generaal Seeckt, de vroegere chef van den generalen staf van Mackensen, heeft het op- perbevel op,zich genomen over de troepen in de districten van Berlijn en generaal 01- deshausen dat over de rijksweertroepen. In een proclamatie zei generaal Seeckt o.m.Ik verwacht dat mijn bevelen, in nauw overleg met de rechtmatige centrale autori-\ teiten gegeven, door de medewerking van alle vaderlandslievende klassen der bevolking het economische leven weldra weer in gang zul len brengen. De op 13 Januari door den rijkspresident uitgevaardigde verordening waarbij biizondere maatregelen in het belang der openbare veiligheid bevolen worden, blijft van kracht, De (.Frankfurter Zeitung" verneemt uit Leipzig, dat de rijksregeering een vervolging heetf doen instellen tegen de volgende leiders van de Berlijnsche muiters: Landschaftsdirektor buiten dienst, dr. Kapp. 1 Generaal von Liittwitz. Regeeringspresident von Jagow. Admiraal von Trbtha. Afgevaardigde Schiele. Kapitein op non-actif Pabst. Advocaat Brederek. Kolonel op non-actief Bauer. Kapitein Ehrhardt. Volgens een nog niet bevestigd bericht heeft generaal von Liittwitz zich aoodgescho- ten. Het garnizoen te Rostock is door de troe pen aatruimd; de etsd u in handen der ar beiders. Omtretn den val van Kapp, deelt de cor respondent van het Hbl. meue: Wij stormden naar beneden, de vestibule in en troilen daar juist Kapp aan, te midden van een opgewonden menigie omcieren in uniform en nurgerkleedmg. het was een taiereel om nooit te vergeten. Velen wisten nog met eens wat er was voor- gevailen en vroegen angstig links en recnts om iniichtingen. ioen kwam piotseiing een dramatiscn oogenbiik. Kapp s docnter, die ons journalisten eenigszins afzijdig bijeen zag staan, kwam op ons toeloopen en riep hunend: „Ja, nu tnomleeren juiiiei" Blijk- baar hielu zij ons voor reeds mnnengedron- gen amoienaren van de regeeriug-bauer en wiide zij aan haar teleursteiiing nog even lucht geven. hen oogenbiik later reed zij met haar vader in een gereed staande auto snel weg. ioen werd de vestibule ontruimd en wij begaven ons naar het tegenoveriiggende ai- deeiingsgeoouw van het ministerie van bui- tenianascne zaken, waar wij voor de deur al werden opgewacnt door den triomlantelijk lachende cnef van de pers-aideeling der oude regeering, die ons alien de hand drukte en met moeiiijk bedwongen vreugde uitriep: „Komt bmnen, heeren, de dienst van de re- geering-Bauer s al weer in vollen gang." De goede man was waarlijk als bij tooversiag op net juiste oogenblik weer in zijn bureau vei- schenen. In het Westfaalsche bekken zijn de com munisten en Spartacisten, die zich sedert ge- ruimen tijd in hechtenis bevonden, met ge- weld uit de gevangenis bevrijd. Zij hebben overal weer de leiding in handen. Uit Duisburg wordt gemeld, dat de com munisten de aizetting van den burgemeester verlangen. Naar alle bedreigde steden worden militai- re versterkingen gezonden om de links-radi- calen te onderwerpen. Omtrent de onlusten te Dortmund wordt nog gemeld: Na hevige gevechten tusschen de rijksweer en de van alle zijden met aan- rukkende machinegeweren en handgranaten gewapende links-radicale bataljons, is de rijksweer verslagen en zijn de arbeiders mees ter der stad. De ieider der radicale troepen is de com munist Meinberg, die op 13 Maart uit ne ge vangenis is bevrijd. Hij treedt op als dicta tor. Van het balcon van het raadhuis hield hij een rede, waarin hij het resultaat van de gevechten mededeelde. De rijksweer, burger- wacht en politie zijn ontwapend, en de orde wordt gehandhaafd door een revolutionnaire veiligheidswacht. De stedelijke beambten blij ven op hun post en zullen hun functies blij ven vervullen, snder controle van de arbei- dersrade. Op plunderingen staan zware straffen. Het aantal slachtoffers bij de ge vechten valt nog niet te benaderen. De Spartacisten zijn te Leipzig in het bezit van pantserauto's, mijnenwerpers en vlieg- tuigen. In de stad zijn loopgraven aange- legd. In Dusseldorf heerscht rust. In verschil lende fabrieken werd gisteren de arbeid her- vat, hoewel de staking nog niet officieel was opgeheven. i let gevecht, dat Woensdagmiddag te Ber lijn bij Kottburger Thor plaats had, heeft vele offers geeischt. Door eene zware mijn, welke niet ver van de Hochbahn door de rijksweer op de straat werd geworpen, om barricalen te veraielen, werden 12 personen gedood en 8 zwaar gewond. De wapens der arbeiders waren afkomstig van plunderingen van de de pots der Einwohnerwehr. Eveneens werd een depot van een rijksweerbataljon leeggeplun- derd door de communisten. In de Brunnenstrasze werd een soldaat door het gepeupel met mcssen gewond. Een troep oproermakere drukte de ruiten van het warenhuis Jandorf in, roofden de uitgestalde artikelen en vluchtten. Gisteren is de staking aan de Siadtbahn en gas- en electriciteitvoorziening weer op- nieuw begonnen. Het Schlesische Bahnhof is door de communisten bezet. In den namiddag kwam het op verschillen de punten tot botsingen tusschen troepen ar beiders en de wegtrekkende Baltische troe pen, die begonnen te schieten, zoodat ver- scheidene dooden te betreuren waren. In verschillende wijken der stad hoorde men ook het schieten van kanonnen en mij nenwerpers. Van Spandau trokken troepen arbeiders naar Berlijn. Te Charlottenburg stuitten zij op deelen der wegtrekkende Baltische troe pen. Deze werden door de arbeiders aangeval- len. De troepen trokken zich daarop in de huizen terug en beschoten de arbeiders met handgranaten en machinegeweren. Er ont- wikkelde zich een hevig gevecht, dat in den laten avond nog voortduurde. Talrijke doo den bleven in den strijd. De Baltische troepen hebben zich in Charlottenburg verschanst. De krantenwijk wordt beschermd door draadversperringen en barricaden. Voor de gebouwen van de „Vorwarts" kwam het tot een ernstige botsing tusschen de verzamelde menigte en de bezettingstroepen van het ge- bouw. Ook hierbij waren verscheidene doo den te betreuren. Het is geen geheim, dat het wegvoeren de- zer troepen op groote moeilijkheden stuit, zegt de Hbld.-cor. De leiders der brigade-Ehrhardt hield bis- teren een toespraak tot zijn troepen, waarin hij verklaarde, dat de Baltische troepen zich nsfluur soudan lafcso ontwapenao. Hij vep- zocht hun voorloopig hun politieke plannen op te geven en zich in dienst te stellen van't atweren van het dreigende bolsjcwisnie. H was, zeide hij., hun politieke ieider, en zou wel voor hen politiek denken. Te Berlijn De in Berlijn gebruikte troepen hebben vol- Cs het Hbld., in de nabijheid van de Rijks- selarij anti-semitische excessen bedreven. Een geemployeerde bij de Rijkskanselariji nam waar, dat de manschappen, die voor de afzet- ting van het regeeringskwartier werden ge- bruikt, alle voorbijgangers, die een Joodsch aanzien hadden, lastig vielen en zelfs tot handtastelijkheden overgingen. Meer dan eens moeten zware mishandelingen voorgevallen zijn. Te Aken heeft men op de muren dei' stad plakakten bevestigd, welke een oproep be- vatten ten bate van de Rijnlandsche repu- bliek. Te Freiburg (Breisgau vielen gister bij gevechten tusschen arbeiders en militairen vier dooden. In Schoneberg kwam 'het bij het raadhuis tot een botsing; eene patrouille werd om- ringd, waarna met een machinegeweer het plein werd schoongeveegd. Twintig officie- ren werden door de arbeiders uit den troep weggehaald en op afschuwelijke wijze dood- getrapt. In Spandau en Reinigerdorf is het rustig. Bij de gevechten, die Woensdag te Leip zig plaats hadden, zijn 120 personen gedood en velen gewond. In Plauen is heden de arbeid weder hervat. geworden. Te Chemnitz heerscht thans rust. Uit verschillende plaatsen worden ernsti ge gevechten tusscocu arbtiders-en militai ren gemeld. Zoo uit Erfurt, waar een stand- gerecnt is ingesteld. le SchmaiKalden heeft zich uit de arbei ders een districts-comite van actie gevormd, dat het bewind in handen heett geuomen. het streeft naar dc dictatuur van het prole- tariaat. Uit Kassel wordt bericht, dat een commu- uistiscbe „Vollzugsrat'' het bestuur in han den heeft. De streek van Suhl is geheel in handen der oproerltngen. Er vormeu zich georganiseerde bewapenue benden, die aanruteen op Mei- ningen, t. enacn en Erfurt. Uit Kottnus verneemt men, dat de roode garden uit de omgevicg van Eriurt, voorna- meiijk bestaande uit arbeiders van het Seni- tenberger koienbekken, tusschen Drebkau en Kottbus een aanval deden op de rijksweer troepen, die van de artillerie gebruik maakte. De rijksweer had twee dooden, vier gewonden en vier vermisten, terwijl zij een OO-tal gevan- genen maakte. De veriiezen der arbeiders worden op 50 a 60 geschat. Tt Gotha kwam het tot een bloedige bot sing tusschen de rijksweer en de arbeiaers. De strijd duurt nog voort. In Ihiiringen vinden ernstige gevechten tusschen rijksweer en arbeiders plaats. Te Neurenberg is de rijksweer inans mees ter van den toestand. Te Bremerhafen is de radendictatuur uit geroepen. Ook te Bremen vreest men „Putsche" van links-radicale zijde. Te Stettin is de toestand gespannen. De arbeiders der Vulkanwerf hebben de radenrepubliek uitgeroepen. Er hadden ern stige botsingen piaats tusschen de troepen en de arbeiders der werf. Te Halle aan de Saaie hebben de militai ren de bovenhand. Te Erfurt hebben de vakvereenigingen de algemeene staking voor geeindigd veiklaard. Daarop werd een coram unistisch comite van actie gevormd, dat besloot de staking voort te zetien. De algemeene staking duurt dus voort. in Hof (Beieren) zijn ernstige uitgebroken. Over het algemeen heerscht in Beieren ech- ter kalmte. In Ghemnitz heeft de arbeidersraad de toe- gangen tot alle banken afgezet. Zelfs den di- recteuren der banken is de toegang tot hun instellingen niet veroorloofd. In Leipzig en Oost-Saksen heerschen orde- lijke toestanden. De communistische heer- schappij in Pirna en in Vogtland hoopt men spoedig ter zijde te stellen. De staat van be- leg in Saksen is opgeheven. Volgens berichten uit het Ruhrgebied, is het aan de arbei, rs in de meeste steden van dat gebied gelukt oin de regeeringstroepen te verdrijven. Deze zijn grootendeels gevlucht en hebben zich in de buurt van Essen gecon- cen'reerd. Het telefoonverkeer in Essen is volkomen verbroken. Van een eigenlijke Radenrepubliek in het Ruhrgebied kan men niet spreken. De nieuwe machthebbers, die uit de krin- gen der arbediers voortkomen, gaan tamelijk voorzichtig te werk. He regeeringsgebouwen zijn Met afgezet. Het algemeene verkeer in de straten verloopt normaal. De mijnen werken, met enkele utizonderingen, geheel normaal. Ook is het spoorwegverkeer tamelijk volledig. De algemeene staking is in Hannover voor geeindigd verklaardheden zal in alle bedrijven het werk hervat worden. Volgens de tot nu tee ingekomen berichten hebben de schietpartijen der laatste dagen 9 dooden en 21 gewonden gekost. De Rijksraaa hield Woensdag te Ber lijn van 5 tot 8 uur een zitting, waaraan door al de in Berlijn vertoevende leden der ver- iMMtoda leden der regeering werd dealgena- Hoofdredeoteuri TJ. N. ADEMA men. Voorgesteld werd de Naiionale Verga dering Maandag a.s. te Berlijn bijeen te roe- pen. Terzelfdertijd zal ook de Pruisische Landdag worden bijeengeroepen. BUITENLAND. OORLOGSMIDADIGERS VEROOR- DEELD. De krijgsraad te Metz heeft Dinsdag 4 Duitsche officieren bij verstek veroordeeld, die tijdens den oorlog voor een waarde van ongeveer millioen meubels en kunstvoor- werpen uit het kasteel van Metz hadden ge- haald en naar Duitschland gezonden Ze werden resp. tot 20 en 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. EEN LAWINE De Zwitsersche correspondent van de „Ti- mes" meldt, dat na; ii het Sernina-hospitaal eene la wine op den Berninaspoorweg is ge- vallen. De sneeuwmassa vfel op bet ecrste gn- deelte van den trcin, wierp dc sneeuwploeg in de rivier en be^riiadigde de twee daarop volgende locomotieven, ■waarbij 6 sp^orweg- arbeiders gedood werdec Zevcn personen werden zoo ernstig gewond, dat zij in bet hos- pitaal overleden. Twee pasagiers werden door glasscherven gewond VOORTGANG VAN DE BOL5JEWIKI. De Bolsjfcwiki hebben afgekondigd dat zij Jekaterinodar in het Koeban-gebied aan den voet van het Kaukasus-gebergte) 18 dezer zullen binnen trekken, maar" geen ordelijk regime kunnen waarborgen v66r den 20sten. Tot zoolang wordt de bevolking aangeraden om binnenshus te blijven. Denikin heeft 14 dezer Jekaterinodar ver- laten. Alle vrouwen en kinderen zijn wegge- voerd of zijn in de mogelijkheid gesteid om naar Novo-Rossysk te ontsnappen. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN IN DUITSCHLAND. Uit Coblenz wordt gemeld, dat aan de Amerikaansehe troepen, ten getale van 18000 man, een complete velduitrusting is •uitge- reikt, volgens orders, uitgegeven v66r de Duitsche revolutie. Er zullen evenwel geen militaire acties plaats hebben, uitgezonderd politiediensten in het bezette gebied. Het to- taal aantal troepen der geallieerden aan den Rijn wordt geschat op ruirn 100.000 man. nsTTERNATIONALE CONFERE^TIE. De internationale conferentie van trans- portarbeiders, welke deze week te Christiania gehouden wordt, heeft het nieuwe statuten- ontwerp onveranderd aangenomen. Het Fransche voo:5tel, om den zetel te verplaat- sen naar Londen, werd verworpen. Het Noorsche voorstel, den zetel te Amsterdam te laten, werd aangenomen met 1.300.000 stem- men van Denemarken, Noorwegen, Zweden. Amerika, Holland, Duitschland en Oosten- rijk tegen 900.000 stemmen van Frankrijk en Engeland. DOORVOER VAN DUITSCH WAPENTUIG DOOR NEDERLAND. De Raad van Gezanten heeft zich, na den toestand in Duitschland besproken en de rap- porten der commissies goedgekeurd te hebben aangaande de in het Hongaarsche vredesver- drag gevraagde wijzigingen, ook bezig ge houden met den doorvoer van Duitsch oor- logsmaterieel dgor NederJand. De aandacht der regeering zal op deze aangelegeaheid ge- vestigd worden. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansehe Senaat heeft de Ke- nyon-Bill aangenomen, waarbij alle immigres tusschen de 16 en 46 jr, die geen Engelsch kennen, verplicht worden jaariijks 200 school- uren les te nemen. Deze wet kost in' het eerste jaar 6.5 millioen dollar. Volgens de officieele statistiek zijn er in de Vereenigde Staten 20,000 millionaire en jaariijks komen er 2000 bij. Tot de millio naire rekent men in Amerika hen die een jaar- lijksch inkomen hebben van 50.000 dollar. j De activisten te Antwerpen hebben een Leo Augustijn-Comite gevormd, ter herden- king van dezen veroordeelden activist. Zon- dag a.s. zal een groote meeting plaats heb ben. De politie heeft de nbodige maatregelen getroffen. Na afloop der meeting zullen niet meer dan vijf personen bij elkaar mogen zijn. ,,Le Peuple" meldt, dat Zaterdag a s. 'n commissie naar Zwitserland en Frankrijk zal vertrekken met de opdracht van minister Wouters. de hotelscholen in Zwitserland en Frankrijk te bestudeeren, ten einde dergelijke inrichtingen ook in Belgie te vestigen. De commissie zal o. Luzern, Grenoble, Nice, Toulouse en Parijs bezoeken. In de bij het Amerikaansehe Huis van Afgevaardigoen ingediende marinebegroo- ting, wordt eene jaarlijksch uitgave van 425.200.000 dollar voof de Amerikaansehe vloot gevraagd. De Libre Belgique" deelt mede, dat de heer Segers in de vergadering van de com missie voor buitenlanasche zaken den raad gaf het verdrag Nederland—Belgie aan te nemen. Ds -Echo de Pari*" vwrtvaemt dai de Opperste Raad in een der laatste zittingen da grenzen van Palestina besproken heeft. Ook schijnt de kwestie Smyrna opnieuw bespro ken te zijn. De Engelscbe koningin-moeder Alexan- ara heeft Woensdag het gedenkteeken van Edith Cavell onthuTd Naar de Times mededeelt, zullen Japan en China in het verre Oosten samenwerken tea bestrijding van de bolsjewiki. De nieuwe n erve op het vredesverdrag, die beoogde de strikt omschrev i verbintenis- sen in artike) Een te vervangen, en welke .le uiterste concessiea vertegenwocrdigde, die da republikeinen geneigd waren te doen aan- faande de deelneming aan de conflicten in uropa en het laten varen van het isolemenl der vereenigde Staten, is door den Senaai verworpen. „Berling«ke Tidecde" meldt uit Stock holm, dat de Vet. Sta-ten de Zwe^dsche f»- gearing en andere ne^irale staten hekbea uitgencedigd, met de V. S. werken om de noodsge galdtaiddelen op Us brengen. ten einde aan Ceiitraal Eursj- li i,«mid4n. len en grondstoffeii te varee^affesu i Maarschalk Fcch bracht Woensdag, an zijli terugkeer uit Mainz, tot driemaal tea een bezoek aan het ministerie aan het minis terie van buitenlandsche zaken, waar hij een lang ©nderhoud met Millerand had. Fock was vergezeld' van generaal Weygand, chel van zijn generalen staf, en van generaal Desticker, chef van den generalen staf v^jg het leger van generaal Degoutte. Ten. gevolge van een dreigende revolu tie in San Salvador zijn de conetitutioneela waarborgen opgeheven. De Japansche NV>orde*pres Tokio Aomori is in voile vaart van de rotBen in zeu gevallen. De paseagiers werden grootendeels gedood. •B1NNENLAND, TWEEDE KAMER. Bij den aanvang werd besloten den spreek- tijd bij de algemeene beschouwingen dar L. O -wet te bepalen op 1 uur. Hierna werd voortgegaan met de benandeling van art. 3 der Uuurtewet en wel oathinding der over- eenkomst. Minister Heemskerk bestreed eersl de principieele bezwaren en ontkent dat art 3 tegen ods staatsrecht indruiscbt. Wanneer eed overeenkomst is in strijd met het alge meen belang heeft de overheid volkomen bet recht die overeenkomst te verniefigen. Het ontwerp tastte alleen overeenkomstea aan die in hun wezen onrechtvaardig zijn. W'ie een overeenkomst sluit, die een redelijke winst inhoudt, heeft van art 3 niets te vree- zen. De heer Lobman zeiredelijke winst be- staat niet, want de handel beteekent juist bet maken van zooveel mogelijk winst. Dit is ech- ter een leek die niet meer als juist wordt er- kend. De onbeperkte winst is een uitwas van den handel, die leidt tot opeenhooping van kapitaal aan de eene zijde en ver arming aan de andere zijde. Het algemeen belang eischt dat de handel in goede banen wordt geleid en dit wil dit artikel. De medewerking van den Hoogen Raad acht de minister niet noodzakelijk maar g©. wenscht, omdat niet alleen door den duurte- raad het algemeen belang, maar ook da rechtvaardigheid wordt gediend. Nu heeft d« H. R. tegen die functie wel bezwaren ge- maakt, maar wanneer de wet hem een op dracht geeft, heeft hij die te aanvaarden. Het amendement van de commissie van rappor teurs achtte spr. geen verbetering. Het amen- dement-Marchant ontneemt elke beteekenis aan het ontwerp en arom moest hij dit zeer ernstig ontradeh. De Minister van Landbouv wees op den grooten invloed welke dit ont werp kan hebben voor onze kleeding. He* amendement-Marchant ontneemt alle kracht aan het ontwerp en daarom ontried hij he* met alle kracht. Het amendement-Marchant om het ontbin- dingsrechl te schrappen werd verworpen me* 37 tegen 26 stemmen. Het amendement-Treub om alleen te ont- binden op verzoek van een der partijen werd verworpen met 42 tegen 22 stemmen. Art. 3 werd daarop aangenomen met 3T tegen 27 stemmen. Art. 22a, om den Hooge Raad met de coa- tr61e te belasten, werd verworpen met 37 to- gen 28 stemmen. Bij art. 4 nam de Minister een amendement Rink over om bij vernietiging van een con tract het bevel tot terugbetaling met redenen te doen omkleeden. Art. 4 werd hierna z. h. s. aangenomen. Een amendement-Van Dijk op art. 20 on het verhooren van getuigeri en deskundigen niet in het openbaar te houden werd verwor pen met 40 tegen 22 stemmen. Het artikel werd z. h. s. aangenomen. Bij art. 21 verdedigde de heer Mar chant een amendement opdat partijen in- zage kunnen kriigen van alle stukken. De Minister tneende dat dit ni« kan wegana het geuaar wi sriieoding i ALIMAAISCIE 1830

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1