DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 123. Honderd twee en twintigsfe Jaargang. Abonnementspfijs bij vtforttitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.B0. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrolmte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Bnitenlandsch Overzicht Bnitenland 28 MEL V RIJ D A G DIrectour: 6. H. KBJLK. HoofdredactourTJ..N. ADEMA. In Frankrijk is thans een wetsontwerp aan genomen op het heffen van extra-belasting van ongebuwden en gezinnen zonder kinde- ren. Reeds veel is over een dergelijke wet go- sproken en als in een of andere stad bet ge- meentelijk bestuur besloot tot de tastelling van een vrijgezelleobelasting, werd dit in alle kranten vermeld als een bijzonderbeid. Het ging in die plaatscn dan alleen oni vermeer- deruig der sledelijke tnkomsten, waartoe aldus redeneerde men de vrijgezellen vvel het meest mogen bijdragen, omaat zulks hun dat uit den aard der zaak gemakkelijker moet vallen dan den huisvader en otndat zij boven- dien in vele gevatlen het meest profiteeren van allerlei instellingen, die der gemeente veel geld kooten. Er zit bier veel waars in. In Frankrijk denkt men misscbien ook wel zoo, maar een andere bedoeling, ml de be- strijding van den achteruitgang der geboor- ten, komit in bet nu aangenomen ontwerp veel meer naar voren. Jarenlang, reeds vfcr v66r den oorlog, is de achteruitgang der Fransche bevolking al een achrikbeeld geweest voor verschillende polir tici. Men vergeleek dan met Duitschland: en zag 'n voor dit land zeer gunstig verecfail. De vroes voor het Duitsche gevaar werd daar- door steeds grooter. Of die vrees nu ten grondslag ligt aan de extra-belastingbeffing we zouden het niet widen ontkennen. Het debat over bet wetsontwerp heeft in den Senaat aanleidling gegeven tot heftige tooneelen, zoodat de waarnemende voorzitter de zitting heeft moeten schorsen. Senator Dominique Delahaye had een' amendement voorgesteldl waarbij geestelijken, zooals priesters, geesteldjke zusfers, nonnen enz. van de voorgcstelde belasting zouden worden vrijgesteld. Het oorspronkelijk wetsontwerp. zooals bet bij den Senaat is ingediend, stelt een extra-belasting op bet inkomen voor van 25 pet. van alle ongehuwde en gescheiden burgers boven de dertig jaar. Senator Dela haye verdedigde zijn amendement met groote wannte en stelde zelfs voor het ontwerp, zoo als het daar lag, terug te nemen en een bij- zondere belasting voor te stellen, die 35 pet. zou bedragen van bet inkomen van alle ge- huwde personen, die meer dan twee trouwd zijn en geen kinderen hebben. Hervey besteeg de spreektribune en began de argumenten van senator Delahaye te weerleg- gen, waarop de beide broeders Delahaye, Do minique en Jules, hun zitplaatsen verlieten en zich achter den spreker posteerden, om hem te beletten zijn rede voort te zetten. El ontstond een zoo geweidig lawaai, dat de waarnemende voorzitter zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen, terwijl de beide broeders Delahaye tot de orde werden geroe- pau. i tervey deed een poging om Dominique Delahaye te berciken om hem zijn kaartje te overhaiidlgen, daar hij dit incident met een duel wcnschie te besluiten. De secretaris van den Senaat Bonetmaury en vrienden der beide Delahaye's kwamen echter tusschenbeide en de uitdaging werd niet overgebracht. De bei- de broeders Delahaye zijn gehuwd. De iRussen blijktem veel eterker te zijni dan men zich voorstelde. De Polen en Oekrainers hadden gedachit de bolsjewisten al heel spoe- dig te zullenl kunneo verslaan. iHhm hoop is echter ijdel getolekeni want na 'n nederlaag by 't begin van 't offensief hebben de Russen zich hersteld en hebben zij zelve een aanval onder- nomen, waarbij hun aanvallers zwaar hebben moeten bloedeni to de omgeving van Minsk is het Poolsche leger vernietigend versilagen en de verovering van die stad is elk oogen- blik te wachten. Het bericht van het niet her- overen van Kief wordt door Moskou een leu- gen genoemri. to de omgeving van Wilna wordt zwaar gevochten. De staat van beleg is daar afgekondigd. Men mag gerust zeggen, dat de positie dler bo' -iewisten gunstig is, ook to Perzie, waar de Engelschen reeds Teheran hebben1 ont- rui-nd. bedrejging van Anmenifi door Sbyjet- Rr sland is na de verovering van Alexandlro w» aetueel geworden. Van Poolsche zijde wordt gemeld, daf het den Poleni bij het Oekrainsche offensief ge- lukt is om 25.000 Oostenrijksche krij genen te bevrijden, die thans naar teruggebracht zullien worden. ijk IDE TOEOTA1ND IlM ISFAINUE VERBETERD. De correspondent van de „Tknes" te Ma drid meldf, dat de arbeiderstoestanden in Spanje gunstiger zijn) geworden, ofschoon de anarchistische woelingen te Valencia voort- duren. Te Barcelona nebben de syndicalistir sche leidera de algemeene werkstaking afge- last. De iiukkersstaking te Madrid is feitelijk ge- Cinldigd. In dio gohoele provinoia Qtaipuaooa is da slaat van belag afgekondigd. Volgena offi ciealo bariohten, uit St iSabastiaan, trakkan nianifastanten naar het paleia van den bur- garlijkan gouvarnenr oxn terugroapingi van den gouvarneur ta tiacheni De menigte jouw- de da gondarmen uit, die vuur gaven. Er ward van waerakanten geaehoten. Elan mani- fe8t»nte ward godood, drie gendarmen en ssa- ven manifestantan zwaar gokwetst. AiRT. 200 VAN1 HET VERDRAQ VAN VERSAILLES. Oa Raad van Ambasaadeure heeft den teltw* goedgekeurd van een1 nota aan de Duitsche regeering, waar in de gealiieerden zich er over beklagem, dat Duitschland1 artikel 200 van het verdrag van Versailles betreffende de over legging der documenten in zake de mari- ticme bepaTingen niet heeft uiigevoerd. TURKSCHE NIATIONIALISTEN OEDAGVAARD. De ,,Timea"-correspondent te Konstantino- pel meldf, dat een Tuiksch generaal, vijf ko- lonels en zes gewezen algevaardigden gedag- vaardl werden om voor den' kriigsraad te ver- schijnen, beschuidigd van rebeliie en van het plegen van verraad in verband met de natio- nalistisdhe beweging. Mien acht het niet waar- schijnlijk, dat zij aan de dagyaarding gevolg zulien geven. DE ONRUST IN IERLAND. TelegTammen uit Ierland geven weer een groote liist van wandaden, speciaal van het to brana eteken van gerechtsgebouwen, van kustwacht-stations en ndere regeeringsgebou- wen en enkele particujliere gebouwen. De ha- venarbeiders te EXlblin staken opnieuw. Sedert de Paaschdagen zijn er to Ierland vierhonderd politiebureaux in brand gesto- ken en honderd en vij^tig ontvangkantoren van de belasting beatonnm Bij de nieuwste brandstichtingen to ver schillende streken werden to het gi Cork ook eeni paar oude kasteclen in de De schade bodraagd ongeveer hon- pd. st. In't graafschap Galway werd een der meest moderme en best ingerich- te van Ierlaud's boerderijen to brand gesto- ken. De bewonena ontlklwaniien ter nauwernood aan de vlammen. Eenl aantai kostbare paar- den kwam toil den brand om. Terwijl de po litic andere dieren uit de boerderij trachtte te redden, stonden de dorpeltogen lijdelijk toe te kijken. Iln Kerry werd een kustwadht-station to brand gesboken en elders to Ierland nog en kele gerech tsgebouwen en politiebureaux. Een afdeeitog Schotsche hooglandera. te Alderschot to gamizoen, ontving plotseling beveli, "flar Ierland te vertrekken. AMERIKA EIN ARMENI6. E'en telegram uit Washington meldt, dat Bryani to den loop van een interview ver- klaarde tegenstanaer te zijn van een Arne- rikaansch mandaat voor Armenie, omdat dit aanlzienlijlke kosten zou meebrengen en de Vereemigdc Staten vooral tot aanzienlijke ooncuxrenten zou imiaken to zake de Europee- sche handelskiwesties. HEIT OFFENSIEF DER BOLSJEWIKI. Uit Warschau wordt gemeld: IDe vijandi doet verwoede aanvallen tegen onzen rechtervleugel aan den Dtnjepr. Ge- steund door Oekrainsche afdeeltogen, hebben wij alle aanvallen der bolsjewiki afgeslagen. Door tegenaanvallcn hebben wij 3e plaat- sen, die in de streek van Rysjezex verloren waren gegaaa, heroverd. Wij hohben een bolsjewistisch stoomschip, dat vijianddijke aideelingen naar den rechtcr- oever van den Dnjepr trachitte te brengen, ontwapend. GI'STfNG TE iMu'NCHEN. Uit MitoChenJ wordt aan de frankfurter Zeitung" gemeld, dat daar op een vergade- ring van de bedrijfsraden besloten is, om van die regeering te eischen, dat binnen 24 uur het verbod voor de socialistische pens wordt opgeheven, de vrijheid van het woord wordt verzekerd en alle door het volk gestel- de candidaten voor de wetgevende lichamen, worden vrijgelaten. Indien dat niet gebeurt, zal de algemeene staking worden geprocla- ineerd DE VREDEiSBO NDBN. De algemeene vergadering van vredesver- eenigtagen te Bazel heeft met algemeene stemmen aangenomen een rapport van iLucied Lefoyer van j. u ning van Duitschland, o den door een evenTedige ontwapening van1 de andlere mogendheden. Vender iwerd herstel van de schade geeisefct, voor alles van de schade, door Belgie en Franikrijlb geleden. EEN NIEUWE STAATSGREEP? In Halle zijn, naar versdiddene bladlen imcldeni, de burgers die in de nabijheid van de kazerne wonen, door de veiligiheidspolitie waarschuwdL dat de buurt van de kazerne 4en en 5en Juni wel eens het tooneel van ge- vechten zou kunmen worden, omdat tegen die dagen een nieuwe staatsgreep van links wordt gevolgd De Pruisische staatscommissaris voor open- bare orde, heeft to een interview verklaard, dat de gevaren voor een) Putsch van rechts of links ernstig waren niaar niet dretoend. Een ernstig gevaar echter dreigdc van den kant der vrijeorpsen, die niet sinel genoeg en voldoende ontbonden werden. IDe to het westen gestichte frontbood kan door actie van politieke agitatorenl gevaar- lijk worden, vooral als honderd diuizenden ar- bedders, tengevolge van tie economische crisis hroodel'oos zouden worden. Het sociaal-democratische Mad „Volkswil- le" in Miinster bericht over eeni onderhoud met een) onderofficier van de brigade Ehr- hardt die als agitator, voor den Frontbunc optreedt. Deze onderofficier verklaarde da hij geld voor militaire bureaux en- ook van eigenaren van rididergoederen gekregen had'. De Frondbundl is volkomen onpolitiek, maar na de veririezingea zijn nog maar twee mogelijkheden over: 6! eene regeering waarin de Duitadh-Nlationale VoUcspartij ovenwegendl is, 6f, wanneer dat niet zou gebeuren, een mi litaire dictatuur. Een regtei ing uit de huidige regeeringspartii, zou de Frondbundl onder geen voorwaaraen duiden. Binnen acht weken zouden wij allcrle.. din- gen beleven. Uit het oosten zou net teeken van aanval komen. ENGELSCH FLEGMA. De „flegmatieke Engelschraan" is aan het uitsteiven. Niet echter de „flegmatieke miss". De „Daily Mail" signaleert een typisch laltje. In de buurt van Epping Forest was het Zaterdag erg druk van motoirfietsen. Een der motor-wielnjders voerde, zooals dat meer voorkomt, een jongedame mede, to ten side car. Nu verwacht men van het type-jongeda me, dat zich door motortuffende jongeliu laat medevoeren, allerlei dingen, behalve dat zij to| de side-car zal gaan zitten breien. En dat is toch juist, waarmede de dame in kwestie zich onledig hield. Natuurlijk breide zij een jum per. Zelfs met de stoutste verbeelding zou men zich niet kunnen voorstellen, dat zij aan een paar wollen kousen bezig was. WAT EEN PAAR LAARZEN WAARD IS. De boeren van Kfiszeg (Hongarije) weige- ren eenvoudig het Hongaarsche bankpapier als betaahniddel aan te nemen en daar do or is er in de stad een officieel geregelde ruilhan- del ontstaan. Zoo is b.v. prijs voor een paar hooge laarzen bepaald op 400 Kg. aard- appelen, of 300 Kg. nials, of 400 liter melk; maar ook voqt 10 Kg. vet of 120 Kg. peul- vruchten kan men een paar nieuwe laarzen krijgen. DURE ADVERTENTIES. Wat het adverteeren in de groote buiten- landsche pers kost, kan blijken uit de volgen- de Engelsche tarieven: „The Times" plm. 31 per kolom-toch. per Hollandsche advertentieregel plm. ft 3.44. „The Daily Mail" resp. 60 en 6.66. ,,Thjef Daily Chronicle" 30 of 3.33. „The Daily 27 of 3. e prijs der advertentifin ta „The Amerir can Woman", een Amerikaanscn magazine, bedraagt 6.25 per regel. Emissie-annonces in „The Daily Mail" kos ten per kolom 1800; van de geheele v66r- pagrna, waarvan bijna iederen dig een groot adverteerder rchruik maakt, bedraagt de prijs in hetzelfde blad ruim QOOO. Een advertentieblad in „The Daily Tele graph" kost S 600, to „The Morning Post" In „The Daily Advertiser" beiaalde de be- kende fiima Blackburn voor een regehnatig 3-regelige annonce onder het hooifdartikel 20 per regel. PAPIEiR UIT BAIMIBOE. In de „Timea" wijst iemand er op, daf to 1883 de Britach-Indisohe tregeertog bainboe naar Engeland zond .waaruit uitetekend papier werd vervaardigd. Then waren de prodiuctie kosten echter nog te hoog. Nu da pai*ieriachaareohDe Koirg bagtot ba- ren, yerdient het dankbeeld zeker opnieuw oyerweging. Vooral ook yoor Nedarland), dat to zijn kolonien over een onuitputtelijken Yoortraad bamboe beachikt, lijkt ona de nit- yindtog van groot belang. In elke deaa op Java gToeit de bamboe, zijn vooral lange de rivieroevera deze gewiaasen, de „bajmboeatee- len" te vtoden. In het oerwoudi, tegen de ber- gen, to de ravijnen, groeit de bamboe to diiichte boaechen. Ala de oude bambo gekapt ia, echieten to zeer korten tijjdl nieuwe loten op, die to een jaar de voile lengte bereiiken. De gr'ondistof ia er en zal zijn longer dan de papierechaarschto zal duren. De groote koeten kunnen niet afeckrikken als 't gaatom duur papier of heelemaal1 -geen. De Eingel- eehen geven reeds het voorbeeld. Twee Etngelache firma'a zijn bezig te Bur ma de machines te plaateen voor de papiar- fiabricatie uit bamboe beroadigi- Een ander achrijvar geeft den read, in minder ver afgelegen streken bamboe ta gaan aanplanfen, bijv. in Trinidad!, vanwaar het transport naar Elngelandi niet zoo moeilijk en kostbaar is als van BritscK-Indie uii HET ONGELUK V AN PEESp)ENT DESClffiANEL. De ,3Iatto" geeft het volgende relaas van hef wedervaren van Deschanel na zijn val uit den trein. In zijn pyama en op pantoffels onit- moette hij1 een wegwenker, die naar hun gtog na de lijn te hebben getospeoteard to verband met hef voorbijiij den van den treto van den president. „Wat doe je daar op de spoorbaanf" riep die chemtoof hem toe. Vriend, antwoordde die Seer Paul De schanel, ik ben de preaid it der republ ek. De ander barstte to lachen uit en zei iro- nisch, terwijl hij dien president zijn lantaara voor het gelaat hield. - Z66, to nachtgewaad en wandelend op de spoorbaan, op hef platieJand, te jLorcyl Te Lorcyf Ja, op 13 K.M. van Montargia. - Maar hoe laat is-hat dan? Tien minuten ovca- -,-vaalven. Daf komt uit. T futn gisteraveudi mot een specialen trein uit Tarija vartrokkati en uit mijn wagon gevallen. En hebt u niet® gebrokea! Neen, alleen een paar knauztogen. Ga met me mee naar ihet dichtatbijzijndo station, dan kan ik laten telefoneeren. Ik verzekar u, diat ik mijnheer Paul Deschanel ben, presi dent van de republish. Ja, ja, begxepen. Om u niet te oontra- rieeren geef ik u gelijk. Omdat u het wel niet warm zult hebben en door elkaar meet ge- schud zijn toen u uit den trein viel, zal ik u naar het naaste station brengen. Daar kunt u uitrusten en als het dag wordt cullen wij xaad schaf fon. IDe heer Deschanel en da chcminof gingen op weg naar het etatiou van Lorcjr. JVeldxa haalden zij een tweeden wegwerker to. De eerste bracht zijn kameraad op die boogie door hem to te fluieteren.; Hier is een per soon, die zegt uit den trein van den president te zijn gevallen. Hij verklaart, dat hij Deschanel zelf ia. IfaitT hot ia werkelijk zoo, viel de presi dent der republish hem to de rede. Do beide chemtoote proestten Het uit. En de Iweede nam, zijn lantaarn ophoudend, den man to de pyama eens goed op. Hij herkende den heer Deaohanel niet, maar oonatateerde, dat hij een beetje bloedde. fc- Maar u bent gewond, zei hij meewarig. Ik woon hier dioht hiL Ga met mij meeg dan zal ik u helpen. Do president der ropubliek en die beide wogwexkors gingen op weg. Zij kwamen aan een overweg niet ver van het station Lorcy. - Mijn 'touw is hier baanwaehtster, leg- do de twoede chemtoof uit. Ik zal haar wek- ken, dan zal zij een verband voor a maknn en u iets warms te dxtoken geven. Die heer Deschanel ging de waning van den wegwerker binnen. De baanwaehtster var- scheen. Be president der zxpubltok gtog or haar toe. Ma da ma, zei hij, uw man wil mij nirf golooven. Ik ben die president van die repu blish, ik ben uit den train gevallen. Hijk mij eens goed aan. Hebt u nooit het portret van mijnheer Paul Dfeschanel gezienl Zeker, antwoordde de vrouw, maar u lijkt er heel weioig op. - Het is waar, ik ben to pyama, maar dat belef nief, dat 1k hot hoofd van den staat ben De wegwerker fluistarde zijn vxouw iets to en deze zeide daar op: Ja, mijn goede mijnheer, u bent de president van de republiek. Maar ga to plaats van zoo te spreken met me mee dan zal ik u afwasschon. Uw bandan en uw gezioht zijn ontvald. -Wel inziende, dat hij- er niet to zou elagen de brave menschon- te overtuigein, be- ruatte de heer Deschanel en list zich door zijn geimproviseerde verpleagster helpen. Een der wegwerkera ging intuasohen een doikter waarschuwen, die oonstateerde, dat de uit den train gevallen mijnheer niets go- broken had en heengtog zonder den hear De schanel te hebben herkend en aan zijn berwe- rtogen geLoof te hebben gestagen. Uitgeput vxoeg de heer Deschanel een hartversterktog weigerend, om op een bed te kunnen gaan liggen. De goede baanwaehtster willigde dien wensoh to en de president gtog rusten. Zoo gtog er een uur voorbij. Eltodelijk tegen half vier verzocht de twee- da wtagweiker met het oog op de mtoutieuse verklari ngen van den heer Deschanel, die al zijn welsprekendheid te hulp riep om hem te overtuigen, dat h!ij inderdaad het hoofd van den staat was, zijn oollega naar het station Lorcy te gaan en den stationschef op de hoogte te brengen. Deze setode naar bet station Montargia Tegen half zes wefcte de telefoon den on- derprefect van Mbntargis. Een beambte van het station Montargis deelde hem telefonisch made, dat een persoon, bij Lorcy op die spoor baan gevallen, beweerda de president te zijn. De man was bij den baanwachter van Lorcy Wij hadlden u wel eerder gewaarschuwd, voegde de beamlbte er aan toe, maar wij heb ben geen verbtoding kunnen krijgen. Het te- lofoonbureau antwoord'ie niet. De nachtwa- ker sliep zeker. De onderprefeet vroeg iet- wat verbaasd nadere bij zonderheden, die men hem niet kon geven. Hij besloot onmiddellijk naar Lorcy te gaan en liet een vriend1 wak- ken, die een telefoon had. Tegen half zeven kwam de ondierprefeot bij -het baanwachters huisje aan. Gilimlachendi ontving de beer Deschanel hem. De onderprefeet herkende den president der republiek, die hem snel op de hoogte bracht van hel vream-de en wonderbaarlijka ongevai, waarvan hij hel slachtoffer was ge weest. De wegwerker en de baanwachter konden hun oogen en ooren niet gelooven. Zij- puttea zich uit to verontschuldigtogen en voegden er naief.aan foe: Er Zijn zoo veel bediriegera op de wareld! DE' PRIJZEIN DALEN. De Londensche correspondent van die Tele- graaf is de overtuigtog toegedaan, dat de prijzen werkelijk dalen. De prijsstijguig heeft zich to vier jaren at gcspoeld en men zal z. i. dienen op te paasen, dat de m-ijsdaling niet veel sncller geschiedt. Wat Duitschland betreft, schrijft het Va- derland: Tengevolge van het stijgen van den tnark- koers zijn de prijzen der levensmiddelen en in het bijzonder die van koloniale producten, vrij aanzienlijk gedaald. Men hoopt, dat het Duitsche economische leven binnen niet te langen tijdi weer op een gezonde basis zal kunnen worden gebracht. MAIS NAAR DUTT80TTTAfNtD. De tokoopvereenigtog van den Duitschen landbouw heeft zioh met goodikeurtog van de rijkaregeering bij contract met can Neder- landsehe firma de levering van 750.000 lot 1 snillioen ton mais verzekerd. De levering zal over een tijdsverloop van ongeveer twee jaar worden verdeaLd. De mais zal vocat de vsr- kensfokkerij dienen. Hoewel er onder de ta- genwoordige onzekero omstandigheden aller lei bezwaren tegen dergelijke oonfractea op langen termiju bestaan. heeft de rijkareges- ring deze overeenkomst niettemin goodgs- keuxd en financieele garanties verleand. ielegeaimimenoensiuur. In Duitechland is de censuur togesteld! op partiouliesia telegrammen naar hef buitenr land. Evenals de posteensruur zal zij- bovenal moe ten dienen om de onttrekktog yan het kapi. t&al en de beLastltog tegen te gaan. Daar- naast echter ook voor de naleving van het verbod op den uitvoer en doorvoer van goud en voor den uitvoer of verzendtog van bui- tonlandeche waardepapieren naar hef buiteu- land, en ten slotte ook voor hel tegengaon van den ketttolghamdel en van w.oekex- en ONLUBTEN END ITALTa. Te Taranto zijn wanordelijkheden voorgs- vallen tussohen nationalisten en socialistan bii de viertog van den verjaardag van Italians deelueming aan den oorlog. Er zijn varschei- dene gewonden. Man de slachtoffers der ozs- lusten te Rome is er nog &n to een zinkaa- huis ovarleden. E005N DNTPtLOirrNIG. Gisrfier heeft te Munster to hef cEemisoBa laboxatorium een ernstig angahxk plaats go- had. Bij het experimenteeren ontstond een ontploffing, waarbij zes studenten gedood en 30 andere voor hef mearendeel ernstig ge wond werden. De oorzaak yan de explosie heeft men nog niet -kunnen vastatellen. Waar- schijnljjk ia een koolzuurcylindar gesprongen. KORTE BERICHTEN. Het departement van B uitenlandsoha Zaken te Washington dealt mede, dat twee Amerikanen, Mac Donald uit Texas, en Ho mer O. CaiT. uit New-York fe Jiminez to Ohihuah.ua gevangen zijn genomen. - De nieuwe Thracische regeering to lAldriano-pel heeft alle ambtenaren ontalagen, meldf K. [Nl Yele Bulgaren sluiten zich bij de Turken aan tegen da Griekan. Ite Tlurk- scho nationalisten hebben het dorp KoemalaH ipio-ni den Zuidelijkan togmpg van de Dardanal- len bezel De Japansche pers spreelcl Het bericht over revolutionnaire woelingen to Japaa tegen. Y-olgens een bericht uit Mbsbou zou da Bjuesische Sovjetregeartog in ondarhandeltog rijh met Duitschland, over het zenden van 1)00.000 Duitsche kolonisten naar Oost-Ruis- land. Wilson sprak zijn veto uit over de reso- lutie to zake het beeindigen van den oorlogs- toestand met Duitschland en Oostenrij-k. In de Belgische Earner is een amende ment aangenomen, strekkende om bij) da be lasting op de ovarwinsten den oud!strijdar» met een inkomen, minder dan 6000 francs, gedurende twee jaar vrijstelltog te verleenen. Vele Wurttembergscbe bierbrouwerijen hebben hun bedrijf moeten stopzetten wegens te hooge productielkostan en de venmtodertog van het gebruik. De te Berlijn gevormdB groep van Duitsch katiholieken, de Nationole Arbeids- gemeenschap van Duitsche katholieikan ge- naamd, beveelf alle katholieken aan bij ds Rijksdagverkieiztogen te stemmen op da Du itsoh-Nationalen. Het voorstel ran Wilson inzake het m-andoat van de V. S. over Armenie is door de commissie voor de buitenlandsche be trek- -ktogen uit den Senaat verworpen met ll1 te gen 4 stemmen. Tijdens een oonferentae van Duitsche en T-sjechnische sociaal-democraten over de cri sis to de vo odselvoorziening hebben de Tsje- chen zioh tegen het vooistei verklaard, om boo noodiig de algemeene werkstoktog'te pro- clamearen. Krassin, de Russischs kandel sgedele- goerdo, heeft to Ehgeland bespraktogan ge- had met vertegenwoordigers van het Foreign Office. Hij heet te zijn gekomen can vredai- vcorstellen van sovjet-Rlusland over te bren gen- Italia, iServiS en RoexneniS zouden heb ben verzocht om bij! de afbetaltog banner schulden «»-" Engeland gelijkelijk behandeld te worden als Frankrijk en BeLgie. Het vrijhandeloongxes te Antwerpen zal plaats hebben op 11, 13 en 1® September aa. Het ,J;aatste Nieruws" meldt, dat echo- pen Strauss voorzitter zal zijn. Reeds hebben Frankrijk, Engeland, Nederlaod en Almerika hun xnediewarlktog toagezagd. In het volksstemjmingsgebied van Cost Silozie is het tot hevige gevochten tusschen Polen en Tsjeohen gekomen. Bij Teschsn warden aan beide zijden vele personen ge wond en gedood. De Berlijnsche Univeraiteit heeft voor het eerst aan een vrouw het oeredoctoraat verleend. Zij benoemde mevr. Hedwig Herri ter gelegenheid van haar 7Oaten verjaardig tot doctor med. honoris causa wegens haar verdiensten op het gebded van volkshygifino. to de Belgische Kamer heeft de inter- pellatie-Borginon plaatsgchad over het wei- gereni van pasvisa son Nederlandsche stu denten tijdiens het studentenoongres te Leu- vcn. Alle Fransche mijnwerkers hebben dsn arbeid- hervat, behalve to enkele mijnen, waar ten gevolge von de -fanning herstel 1 iruren moe ten plaats vtodsm. ALRMAARSCH COURANT. tu-hifthftT-rnkATi

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1