DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ko, m Hondterd twee en fwfriffgsfe Jtogang. JJbonnementsprlJs bij vooruitbetallng per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaalsrnimte, Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordara C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. M A A N D A G Directom rtQ^H. KBAK. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. rj J |J J Bultenlandsch Overzlcht Rijkskanselier Miiller is voor de Riji verkiezingen den boer op gewecst en b politiekercdevoci'ingcn gdioudcn, wel eea bewija. hoe in Dutiscblaad de toestanden veranclerd zijn. Hij acbtte bet gevaar van rechta het groot- ste cn meende, dat de ontslagea officiereu nog wel eens voor onaangename verrassingen zouden kunnen zorgen. Uit de vergadering en dit is ook leer- zaam voor de Hollandsche sociaal-democra- ten, die op het oogenblik geweldig tcgen de anti-revolutie-wet te keer gaan werd ge- dat de regeering, die bedriegers van roep-en de Staatsorde, dan maar'moest inrekenen. De sociaal-democratische minister beloofde, dat ieder die de regeering te pkken zou kun nen krijgen, zou ingerekend worden. De re geering zou zelfs ieaer inrekenen, die haar werd aangewezen, want het zou voor Duitsch land erge gevolgen hebben als het opnieuw tot onlusten mocht komen. De rechtschen re- keneu op een Putsch van links, waarbij zij als redders van hot vaderland zouden kunnen op- tredcn. Een meerderheid van democraten en repu- blikeinen, aldus de minister, is bereid met alle kracht voor hun overtuiging op te komen. De arbeidera behoeven slechts een aaneengeslotea blok tegcn de Puischisten te vormen. Duitschland wil bet vredesverdrag van Versailles eerlijk ten uitvoer brengen, maar het is noodig, dat men het daarvoor eenige vrijhddi laat en de mogelijkheid van herstei van zijn economisch leven geeft. Eeu gemakkelijke spreekbeurrt heeft minis ter Miiller te Berlijn niet gehad. Zijn redevoe- ring werd voortdurend onderbroken en de minister achtte het dan ook noodig er op te wijzen, dat in verschillende anderc steden de communistcn en onafhankelijken hem onge- stoord hadden laten spreken. De minister wc-cs op het gevaar van het in- stcllen van ccn dictatuur in Duitschland, wat het uitecnvallcn van hot rijk zou beteekenen. Maar de minister stelt vertrouwen in het go- zond verstaad der Duitsche arbeidera die niet met de wapencn der barbaren, noch met kruit en degen strijden. Toen hierop een der in de zaal aanwezigen den naam Noske noemde, ontstond een ge weldig kabaal. s Maar minister Miiller merkte op, dat Noa- ke"s politiek het gevolg was van net terroris- me der linkerzijde en aat ook in het Roerge- bied socialistische arbeiders de hulp van de rijksweertroepen hebben ingeroepen Sprekende over de conferentie van Spa, zeide de minister een coalitie van de sociaal- democraten en de Duitsche volkspartij geheel oomogelijk te achten. Ann het slot van zijn luid toegejuLchte rede zeide de rijkskanselier, dat men een Duitsch land van vrijheid en arbeid wil opbouwen, maar Duischland kan slechts door de demo cratic hcrleven en op de grondslagen der de mocratic zal men voortstnjden tot aan de zo- gepraal van het socialisme. Toen Miiller, na in- den tuin gesproken te hebben, weer in de zaal verscheen om met de commuuisten en onafhankelijken te debattee- ren, was het zulk een kabaal, dat elk debat on- v mogelijk was geworden. Een tweede rumoerige bijeenkomst is in Brussel gehouden. Zaterdagavond had te Brussel het Natio- naal Verbond voor verdediging der Fransche taal in de Beurs een groote betooging bclegd tcgen de vemederlanasching van de universi teit van Gent Om half acht verdrongen zich reeds talrijke Vlamingen in de zaal, waar zich als comit6- leden o a. cenige bekende annexionisten en Vhamsche hatera bevonden. De voorzitter, professor Anciaux, van de Brusselsche universiteit, verklaarde, dat deze vergadering belegd was met het doel protest aan te teekenen tegen de vervlaamsching der Geatsche universiteit. Volgens dezen ilTuste- *,eD vporzitter willen die Vlaamschgezinden - i ransche hoogeschool vernietigen, om het werk der bodies" voort te zetten. In de zaal, waar o. a. vele frontsoldaten en oorlogsinvaliden in uniform aanwezig waren, ging als protest tegen deze woorden een oor- verdoovend gegil en gefluit op. Men zong staande „de Vlaamsche Leeuw", oe larungen drongen naar de voorzittersta- fel en duwden het comitfi naar buiten. In het gevecht werden twee personen zoo zwaar tewond, dat ze naar buiten gcdragen moesten worden. politic ontruimde de zaal, twee perso nen werden in hechtenis gen omen en een dichite menigte, waarin groepen de „Braban- Ccane' en-;,Marseillaise""of wel „de Vlaam sche Leeuw' aanhieven„ verdrong zich nog Sen uen tijd in de omgeving van bet verga- eii'gogebouw. Nu vij toch over rumoerige vergaderingen ^ai. liti8chrijven zijn, mag ook een derde bijeenkomst niet onvenneld blij- Dit is in Spanje gehoudeni, het land waar ^.,1Z00u i3> er nog al eens jjSouanach kan toegaan. ,.nr;, thans gemeld wordt, on- Spaansche parlement een debat nprl ^^g^ingssubsidie aan de dagblad- pc s gehouden, waarbij voor sommige bladcn onaangename onthullingcn werden gedaan. daarvan verscheen de redadeur sen hdkflsd hlad in da vsrgadaricg en onderetreepte ziin woorden door een socilisti- schen afgevaardigde met zijn wandclstok op het hoofa te slaan. In minder dan geen tijd was het geheele parlement aan't vechten en de voorzitter trachtte tevergeefs door bellen de stroom van boeken, penhouders, scheldwoorden en inkb- kokers tegen te gaan. 'Na affoop van de vechtpartij zag de vloer er uit als een Franscb slagvelcf, alleen wareo er geen granaatkuilen te zien, maar tallooze kapotte inktkokers, verscheurde boeken en zelfs losgescheurde boorden van heeren afge- yaardigolen, van wien er velen gewond waren. Een lag er zelfs bewuseloos tusschen de glasscherven en hij moest door het Roode Kruia weggebracht worden De voorzitter had zoo krachtig gebeldi, dat i de bel gescheurd was. Dat nog wat andera dan in onze Tweede Kamer plaats vindt. De obstructie moge velen verontrusten, tot vechtpartijea is het m onze Kamer nog niet gekomen en zal het ook wel niet komen. Daarvoor hebben wij te weinig Spaansch bloed in de aderen. Buitenland IDE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. De verkiezingen voor den eersten republi- keinschen Rijksdag zijn gisteren in de groot- ste orde verloopen. De van uiterst-links en uitcrBt-rechts verwachte ongeregeldheden bleven achterwege, zoodat de door de politic getroffen buitengewone maatregelen nergens tot uiting kwamen Ondanks den stroomenden regen was in Berlijn reeds in de vroege mar- genuren een vrij groot aantal kiezcrs waar te nemen, die to volmaakte orde hun stemmen afgaven. Door de verschillende partijien werd ook heden nog Voor de stemlokalen waren parti en dank zij den jandisten voor de erd en schuilden den sterke propaganda gevoerd ten op- •gesteld om op het laatste oogenblik propa- gandlabilietten te verstrekken. Voor den oppervlakkigen besdiouwer was van een vinnigen striild tusschen de groepen overigens weinig te bespeuren. De houding van het publiek was ap regen haden zelfs de stemlokalen zich venbro communisten en Duitsch-nationa'len, onaf hankelijken eni centrummenschen eendrachti onder afdaken en vestibules, om als zoovee pijllen uit een boog naar voren te springen, wanneer een kiezer zich vertoonde. GRAFDIEFSTAL TE WEIMAR. Den vorigen nacht hebben dieven vorstelijken grafkelder in Weimar opengebro- ken en de graven van Goethe, ScniiHer en groothertog Karl Alexander beroofd. Van het graf van Goethe is een groote gouden krans, door Duitsche vrouwen te Praag op Goethe's vijftigsten sterfdag neergelegd, gestolen; van het graf van Schiller een zilveren krans, door Flamburgsche vrouwen neergelegd op zijn lOOsten verjaardag. Verder zijn nog gestolen: van het graf van groothertog Karl Alexander een zilveren krans, door het regiment Inger- manliand geschonken en van het graf van roothertoging Sophie een zilveren krans, oor Nederlandsche vrouwen geschonken. De grafschenders hebben de vensters der Griek- sche kapel stuk geslagen en ziin van daaruit in den vorstelijken .grafkelder doorgedrongen. Een onderzoek wordt ingesteld. DE STRIJD DER POLEN EN BOLSjEWIKI. De Polen hebben het offensief hervat en hebben de vijandelijke linie tusschen de Dwi- na en Borisof doorbroken. Zij hebben een vooruitgang van dertig kilo meter gemaakt. 1 DE ONDERHANDELINGEN MET KRASSIN. Volgens de bladen gelouft men te Londen niet dat in de conferentie te Londen veel zal voortkomen, tenzij Krassin zich toeschietelij- ker en oprechter toont. Men scfarijft deze ver- andering toe aan den invloed van Curzon, die lange jaren in het Oosten woonde, de Oosterlingen kent en zich niet zoo makkelijk door Krassin'a klinkende woorden liet be- dwelmen. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJEWIKI. Een algemeen offensief der Bolsjewiki is begonnen tusschen de Pripet en de Dnjeper. De Poolsche vooruitgeschoven posten zijn te- ruggedreven. Tot dusver is echter nog geen belangrijk succes door de Bolsjewiki behaald.. Ten Noorden van de Pripet zijn de aanvallen der Rooden afgeslagen. Volgens de mecniug in Berlijnsche militai- re kringen is aan het Russisch-Poolsche front het evenwicht tusschen de Russische en Pool sche strijdkrachten ingetreden. Het Russisclie offensief staat bliikbaar voorloopig stilKifif is in handen der Polen. Van het Roode leger heeft Oost-Pruisen in de eerste weken niets te duchten. De verdere Oostgrens van Duitsch land loopt voorloopig in het geheel geen ge vaar. DROOGGELEGD AMERIKA. Te New-York is een nieuw sdiandaal ont- dekt op drankgebiedschijnt geknoeid te zijn met koop-vergunningen, zoodat in de laatsie vier maanden 400,000 gallons whis ky en alcohol, met een waarde van 1,200,000 pond sterling in handen van opkoopers zijn gekomen, die voor verdere distribute aan door de droogheid in Amerika dorstige Ame- rikanen zorg droegen. DE ONRUST IN IERLAND. Da kracha autariteiten geven da valgenda verklaring voor de aanvallen op de kust- wachten en de signaalstations: De Sinn Fei- nera zouden de aankomst van belangrijke wa- penzendingen aan de Atlantische kust heb ben voarbu eid. Daarom zijn er twee duizend marinesoldaten naar de lersche kust gczon- dea JNTERNATIONAAL WONING- CONGRES. Het internationaal woningcongres te Lon den heeft heden eea lange resolutie aange- nomen, die alu minimumeisch cen standaard- type van arbeiderewoning voorschrijft, vol gens welke zich in iederc woning een aparte slaapkamer voor ouders benevens atzonderlij- ke siaapkamers voor volwassen kindercn kunnen moeten bevmden, terwijl te- vens in iederc woning voldoende badgelegen- heid aanwezig meet zijn, al naar de gewoonte van het land in dit opzicht vereischt. De resolutie bepaalt verder, dat alle ka- mers een minimumruimte dienen te hebben, al naar deskundigen in ieder land noodig oordeelen, DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN DE IERSCHE KWESTIE. Thomas, de secretaris van de Unie van Spoorwegpersoneel in Engeland. heeft de ler sche afdeeling der Unie telegraiisch verzocht dat de 6takers te Dublin weer aan het werk zullen gaan in afwachting van de conferentie te Bristol, die 15 dezer gehouden zal worden, RATHENAU OVER DE BEDRIJFS- RADEN De president der A. E. O., Walter Rathe- nau verklaarde, dat volgens totnutoe opgeda- ne ervaringen met de bearijfsraden, uit arbei ders en beambten samengesteld, deze een goe- de school waren voor de arbeiders als deelne- mm aan het bedrijf. De arbeiders kregen hierdoor eenig inzicht in de bedrijfsorganisa- tiesL en konden zich overtuigen van de moei- lijkneden. waarmee de onderaemingea te kampen hebben om te hlijven bestaan. Eenig overzicht in de bedrijfsleiding brengt de ar beiders er toe, economisch te denken, en te be- seffen, dat en goede bedrijfsleiding de eerste voorwaarde is voor hun eigen bestaan. Door werkzaam te zijn hij de bearijfsraden' HaHwi de arbeiders meer kennis van het bedrijf op, dan volkshoogescholen hen konden bijbren- gen. DE HOMME LIBRE OVER STAATS- GREEP IN DUITSCHLAND. L'Homme Libre verwacht in Duitschland een staatsgreep als gevolg van de Duitsche verkiezingen. Men bereidt dien openlijk voor. In alle provincies van Noord Duitschland worden, meer of minder bedektelijk, talrijke strijdkrachten 6amengctrokken. Generaals hebben in bepaalde kampen heele divisiks on der hun bevelen, bereid bit het eerste bevel van Berlijn op to rukken. Meer dan een dier divisies staat al vlak bij Berlijn. Tegen deze samenspanning bereidt de regeering niet het voering van het verdrag van Versailles, dat wij overigens zoo luchthartig in den steek lie- ten, het weinigje laten ontnemen, dat ons rest, door militaire samenspanning? HET WITTE SCHRIKBEWIND IN HONGARIJE. De Engelsche aibeidersafgevaardigden zijn teruggekeerd uit Hongarije. De corres pondent van de Manchester Guardian te Londen had een onderhoud met kolonel Wedgwood en vemam van hem, dat er geen twijfel mogelijk is om het bestaan van een wit schrikbewind, dat in het onlangs versche- nen (Engelsche) witboek ontkend is. De af gevaardigde verklaarde, dat van de 12,000 politieke gevangenen-er duizend zijn terecht- gesteld. De Joden worden rusteloos vervolgd. De toestand van de bevolking in de steden is verschrikkelijik; de boeren zijn welvarend. Wedgwood had den indruk gekregen, dat Let burgerlijk bestuur geheel in handen was van de militairen. De overheid ruggesteunt het le ger van Oostenrijksche officieren. De nijver- heid lLgi geheel stil. De politiek van de over- heerschende militaire partij is gericht op de hereeniging met Oostenrijk onder herstei van de Habsburgsche monarchic, wat Wedgwood volstrekt niet voor onmogelijk houdt iHOOGE IHUI9HUUR ONDER HENDRIK VI. In het gebedcnbock van Uendriik VI van Engeland stond een gebed geschreven, dat reeds lang vergeten is, doch dat in eere dient te worden hersteld1. Het lvadde als volgt „Wi| biden U harteliijk Uw Heiligen Geest te zenden in de harten van hen. die den grond en de weiden der aarde bezitten, opdat zij zich herinneren, dat zij Uw paditers zijn, niet de huishuren mogen opdrijveni of de huurdera van den grond mogen uitsehudden, noch onredelijke boeten of sommen vragen op dc wijze van hebzuchtige werelidlingen, dock zich z66 zullen gedragen. dat de bewoners hum huur zullen kunnen betalen, hunne ge- zinnen een' bestaan verscnaffen en de armen gedenken. Schenk hun li'w Genade opdat zij zullen bedenken, dai sij sh-chta vreemaelingen zijln en pelgrims in deze wereld, waar zij geen woonplaats hebben, doch allieCn zijln, om te zoeken naar hun toekomstiige woonstede, op dat zi| in herinnering aan het korte bestaan van dit leven', tevreden mogen zijn met wat voldoende is en niet huis met huis en grond met grond vereenigen, tot verarming van un der en, doch zich z66 zullen gedragen bij't verhuren van hun huizen en gronden, dat zij na dit leven mogen worden ontvangen in him eeuwige woonplaats". Wij vermoeden, dat dit gebed niet bekend is aan een overgroot gedeelte der huiseigena- ren, aan wic het als een vermaning in de oorcn moet klinken. TELEURGESTELDE TOERISTEN. Volgens den correspondent van de JDaily Telegraph" te New-York zullen tallooze Ame. rikanen, die zomerplannen hadden om Enge land en Frankrijk to bezoekon. teleurgesteld worden. En wel omdat cr gebrek aan scneeps- ruimte is. iHet aantal menschen dat geen pas sage kan krijgen wordt op 100.000 gcschat. Dh bezorgt Engeland; wanneer men het be- drag dat elke Amerika an in Engeland zou verteeren op 200 achat, een schade van 20.000.000. Vele Duitsche etoomsdiepen, die voor den oorlog het meerendcel der Amerikaansche reizigers vervoerden, zijn nog in handen van de autoriteiten to Washington, in afwachting van en' beslissing aan wie zij toebehooren. Deze zijn nog ingericbt alls transportschepen en het is niet te zeggen, wanneer zij weer geschikt zullen zijln voor passagiersvervoer in elk geval niet dit jaar. iHooaerden menschen wachten al maanden in New-York op een gelegenbeid om over te steken. Het is een! merkwaardig sdiouwspel hoe op de vertrekdagen der afvaartplaatsen vol menschen staan, die op de gelegenheid loeren of zij nog niet door ziekte of dood van een der passagiers, onvoorzien mee kunnen. ONLUSTEN IN FTALR. In de Italiaansche plaats Spinarzola heb ben de arbeiders van alle vakken gemeene zaak met de boeren gemaakt en de algemeene staking afgekondigd lE>e stakers hebben een werkgever, Luzza genaamd, aangevallen, om dat het gerucht ging; dat hij op een boer had geschoten. IDe karabmiers moesten op de me- nigte schieten. Daaibij werd de correspon dent van de Giomale d' Italia doodgeschoten door oproerkraaiers, die hem verwetm tot de partij van de ordfe te behoorcn. IDe voorvallen hebben een algemeene sta king in verschillende belangrijke centra uit- gelokt. Verder hebben te Castellans gewapende boeren de kazeme der karabiniera aangeval- Te Bizonto hclbbcn de boeren gctrarht ver- d te len. Zij werden teruggedreven. Bi: scheidene land^oederen in brand te steken. De karabiniers moesten tusschenbeide komen. De Meseagero meldt; dat anarchisten heb ben getradit zich meester te maken van het kruithuia te Vallegrando. Zij werden door matrozen teruggedreven. Er had een arresta- tie plaats. KORTE BERICHTEN. De Sjah van Perzi6 is te Teheran terug gekeerd In Haute Savoie zijn petroleumbronnen ontdekt, waarvan de productie geschat woidt op 100.000 liter per minuut. Men is onmid- dellijk met voorbereidende werkzaamheden begonnen. La de Lettisch-Russische vredesconferen- tie te Moskou is men tot overeenstemm ing gekomen over een gemengde commissie van contrdle over de uitodenmg van een volks- stemming De Fransche Kamer heeft bij de behan- deling van de begrooting voor den landbouw voor 1920 besloten om het gebruik van moto- ren voor landbouwmachines to subsidieeren. De Berlijnsche bladen houden zich be- zig met de mogelijkheid dJat Kaut&ky zidi uit de politiek zal terug trekken, Duitschland voor altijd zal verlaten en te Weenen zal gaan wonen. Zooals Reuter vcmeemt heeft de Engel sche regeering de gedachte aan een oorlogs- winstbelasting geheel laten varen. De Fransche wacht bij de intergeallieer- de commissie te Oppeln in Opper-Silezi6, is door een Italiaansche afgeiost. De Poolsche agitatie tot afscheuring van Opper-Silezto van het Duitsche rijk wordt voorigezet. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Koch heeft verklaard, dat voortaan de lleden van den rijksraad alle veertien dagen zullen confereeren en de minister-prresidenten alle drie maanden, teneinde het verband tus schen de verschillende deelen van hfet rijk te handhaven. Het schip van den' door de Duitschers gefusileerden Engelschen zeekapitein Fryatt, de „Brussel", zal op 23 Juni a.s. in publieke veiling komen. Slechts Engelschen mogen een bod doen. Te Gleiwitz (Opper-Silezi6) hebben bloed'ige botsingen plaats gehad tusschen Duitsdie en' Fransche soldaten, waaihdj aan beide zijden gewonden vielen. De komng van Italie heeft een decreet geteekend, waarbij een ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorgsmaatregelen wordt in gesteld. i Brocssilolf en andere vroegere Russische generaals hebben een oproep gepubliceerd tot alle vroegere officieren, waarin deze als oor- logskameraden worden toegesproiken eni uit- genoodigd; tegen de Polen hulp te verleenen. iDe „Star" meldt dat zes torpedojagers gisteren uit New-York zouden vertrekken naar de iMexicaansche wateren om de daar gestationneerde oorlogsschepen af to loosen. De Duitsche pens vermeldt een bericht van de „Daily Mail" volgens hetwelk de justitieele commissie van den Oppersten Raad der Geallieerden. eeni tweede lijst zou hebben opgesteld1 van Duitsche oorlogsmisdadigers, welke 50 namcn bevat. 1 Het militaire gerechtxhof to Konstanti- nopel is behandeling begonnen van een sa- menzwenng van nationalisbsche agenten te gen den grootvizier. iDe nationale commissie in Engeland ieeft de eischen der spoorwegarbeidera ge- leeltelijk ingewtlligd. In Frankrijk begint ook een prijsdaling van verschillende artikelen, evenals in Enge land en Amerika. Volgens de laatste door de Temps ont vangen aerichten is de definitieve datum, waarop de conferentie te Spa zal worden ge houden nog niet vastgesteld. Diit uitstel is noodzakelijk, opdat de geallieerden een over- eenkomst kunnen bestudeeren en opstellen. Het is mogelijlk, dat iMillerand zich naar Lon den zal begeven. De geallieerde regeeringen hebben aan de Ottomaansche delegatie doen weten, dat zij accoord gaan met het aan Turkije verlcen- de aanvullende uitstel van 15 dagen, teneinde de bemerkingen op het vredesverdrag, te over- bandigen. Turkije had een ma and uitstel ge- vraagd. Baptista, president van den Raad van Portugal, minister van Binnenlandsche Za ken is gistermorgen plotseling overleden. Het parlement van Haiti, heeft het vre desverdrag van Versailles, geteekend1 tusschen de Entente Mogendheden en Duitschland, goedgekeurd. 6000 Tsjecho-Slowafcijsche soldaten, komende van Wladiwoslock gerepatrieeni door de zorgen der Amerikanen, zijn te Port Said aangekomen. —j In ae katholieke scholen in Heme sta- ken ongeveer 7000 scholieren, nagenoeg 90 procent van het totaal. Gemengd Nieuws EEN NADEELIG SALDO VAN BIJNA 12 MILLIOEN OVER 1919. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitga- ven der posteriien, telegrafie en telefonie voor 1919, tor toelicnting waarvan de minister van waterstaat opmerkt, dat het staatsbedrijf, evenals in vorige jaren, in 1919 werd be/n- vloed door de buitengewone omstandighedea. Niettegenstaande de ontvangsten de aanvan- kelijke ramingen belangrijk zullen overschrij- den, stegen te, dat voordeelig worden omgezet in een geraamd nadeelig saldo van J 11.806.160.46. De duurtebijsla- gen en uitkeeringen-voor-eens zijn hiervan voornamelijk oorzaak. Daarvoor was resp. 7 millioen en 5,5 millioen noodig. Deza slechte uitkomist werd verkregen niettegen- staande de ontvangsten der telegrafie en der telefonie de ramingen belangrijk overtreffen, namelijk 3.500.0W). Een bijgevoegd wetsontwerp dient tot over- brenging van den verliespost tot een bedrag van f 11.808.160.46 naar het negende hooidr stuk (dep. van waterstaat) der Staatsbegroo- ting voor 1919. HET KOLENVRAAGSTUK. Waarschijnlijk zal in den loop van de voir gende week te Amsterdameen bijeenkomst plaats hebben tusschen Engelsche en Duit sdie mijnarbeiders-Ieiders, tor bespreking van de piannen, die de Rijkscommissaris voor het Roergebied, Hue, tor orgaaisatie van produc tie en distributie van kolen heeft ontworpen. EEN MEETING TE ZAANDAM Gister is te Zaandam vanwege de aange- sloten vereenigingen Van het N A. S. en het N. V. V. een betooging gehouden tegen de anti-revoluticwet Na een optocht met muziek cn ontplooide banieren door de stadi, waaraan door onge- meer 1000 betoogers werd deelgenomen, werd een meeting belegd op een terrain aan de Westzijde Als sprekers traden op de heeren Nieuwenr huizen (N. A. S.) te Zaandam en Stenhuis (N. V. V.). De heer Stenhuis wekte zijn hoarders op, dat, als straks van de arbeidera een daad zou worden gevraagd, ook de arbeiders aan de Zaanstreek als ehi man aan de roepstem ge- hoor zouden geven. GEEN STAKING SPOORWEG PERSONEEL Het bestuur van het N. V. V. heeft Zater- dagmiddag met de hoofdbesturen van de bij het N. V. V. aangesloten bonden langdurige besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van een demonstratieve staking op a.s. Dins- dag, als proest tegen de indiening van de anfi-revolutie-wet Besloten werd de arbeidera werkzaam in de indusitrie-, handels-, trans port- en bouwbcdrijven in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag uit te noodigen Dinsdag 8 Juni den arbeid neer te leggen. Deze arbeid geldt echter niet voor het spoorwegpersoneel en het gcmeentepersoneel, voor zoover der werkzaam is in de gasthuir zen, waterleiding en bij de brandweer. EEN MANIFEST VAN DE R.-K. VAKORGANISATIE. He Bureau voor de R.-K. Vakorganisatto heeft eveneens een manifest tot de Nederland sche arbeiders gericht, ora to waarschuwen tegen de „tyrannie van een minderheid". Het beet verder: „Wij willen, dat Nederland, dat met zijn sociale wetten eni maatregelen, het eerste land der wereld is, dat alle landen voorbij streeft, waar socialisten de macht heb ben, die plaats blijve innemen. (De Nederlandsche arbeiders zjea niet min- achting neer op de straatjongenspolitiek, die ALKMAARSC CQURANT

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1