mo DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. SPAANDER Co., Alkmaar, Honderd twee en twintigstc Jaar gang. 137. Ibonnementsprlis bit vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrolmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Horms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Bultenlandsch Overzicht mkHi pi Bnitenland (halfhemden) tn alle maten ontvangen. Gemengd Nieuws DirecteurQ. H. KBAK. HoordredaeteurTJ. N. ADEMA. 14 JUNL De Duitsche rijkskanselier Miilter is niet geslaagd in zijne poging om de onafhanke- lijke socialisto te bewegen zitting te nemen in een door hem samen te stellen regeering Zij hadden er bezwaar tegem dat ook bui lijke partijen daarin vertegenwoordigd den woraen. Een zuiver socialistische regee- rger- zou- ring was hunne leus, en dan to, waarin zij de richting en het tempo konden aangeven. Men kan nunne eischen niet beschelden noe- men, als men bedenkt, dat ongeveer het zesde deel der stemmen voor den rljksdag op de onafhankelijken werden uitgebracht. Nadat de onafhankelijken hem aldus naar huis hadden' gestuurd, heeft Mtlller van ver- dere pogingen afgezien en zijne opdracht in nande«*Van den president gesteld, die Vo" Deze zal de oplo6sing waarschijnlijk zoeken weer in hanaeirvan aen presiaeni ge daarop den leider van de Duitsche Volkspartij verzocht het te willen probeeren. daarop aen dr. 'Hleinze in'de richting van een coalitie-ministerie, waaraan ook de soc.-dem. deelnemen. Of dit zal gelukken? Wij betwijfelen het, want de door hen na langdurige debatten geformu- leerde eischen doen niet vermoeden, dat zij met een coalltie accoord zullen gaan. De vol- gende besluiten zijn n.l. geyallen: 1. De soriaal-democratische partij weigent tot em naar rechts uitgebreide regeering toe te treden. 2. De vorming van een linksch kabinet is wegens de afwiizeude houding der onafhanr kelijken onmogelijk. 3. De voortzetting van de oude coalitie is na den uitslag van ae verkiezingen eveneens onmogelijk. Het zal dus nu wel tot een zuiver burger- lijke regeering moeten komen, waarop de Vorwarts reeds wijst in haar artikel „De U. S. P. D. wil Helfferich." Het Duitsche volk zal thans de regeering krijgen, die de Onafhaokeiijlce Partii ge- wenscht heeft; niet echter de Onafhankelijke kiezers, die over het gevolg van hun siemmen van verbazing zullen omvallen, schrijft het blad. Em hedenmiddag door, ons ontvangen be richt zegt, dat dr. rfeinze ook al voor de eer heeft' bedankt, na het besluit der meerderheid- socia listen. socialisten om niet deel te nemen aan een coa litie, noch met de rechtsche partijen, noch met de democraten en het Centrum. 'Heedin zullen besprekingen plaats vinden tusschen de rechtsche partijen over de vor ming van een ministerie. De republikeinsche convmtie te Chicago is eindeliik na vele besprekingen en een tiental sicmmungen gereed gekomen met de verkiezing van een canaidaat voor den presidcntszetel. De heer Warren Harding is ae „gelukkige". wien de republikeinen op het Witte Huis wil len zien. Hit is de uitgever van de ,,Star" te Marion in den staat Ohio, welkcn hij sinds 1914 in den Senaat vertegenwoordigt. Be- weerd wordt, dat hij nog Nederlandscn bloed in ziin aderen heeft, zijn moeder moet n.l. van em Hollandschc familie afstammen, Kirlis ge- heeten. De vader van dm nieuwen candidaat was plattel andsgeneesheer in Ohio en van Schotsche afkomst. In zijn jeugd was Warren Harding bii eer boer in dienst. Tot zijn 14de jaar bezocht hij de dorpsschool, en ging daarna in Ohio het Centrale College van Heria bezoekm. Als stu dent redigeerae hij met succes een studenten- blad. Nu en dan moest hij allerlei handwerk verrichtte bif dit blad allerlei functies van studie te verschaffen. In 1884 ging zijn fami lie naar Marion, waar zijn vader het plaatse- lijk Wad de „Star" kocht. Zijn oudste zoon verrichtte bij dit blad alerlel functies, van loopjongen en drukker tot hoofdredacteur toe, en wist het blad, dat steeds zijn eigendom bleef, tot een floreerend bedrijf op te werken Hij is thans bovendien directeur van een groote bank en van verscheidene fabrieken. ren, trokken een paar honderd soldaten, on- der welke vermaarde arditi, door de straten, roepend: „Weg met den oorlog". Talrijke so cialisten en arbeiders sloten zich bij de de- monstreerende soldaten aan. Vele officieren werden mishandeld. Herhaaldelijk klonken re- volverschoten. Er werden bommen gewor- pen en het stadhuis en andere openbare ge- bouwen werden beschadigd. Toen soldaten uit een kazerne zich Wj de demonstranten wilden aansluiten, trachtte een officier hun dit te beletten. Hij kreeg een mes- steek in de borst. Bij de ongeregeldheden werden vede per- sonen gewond en twee gedood. Vijftig van dfe muiters worden nog vermist. E>m volgendcn dag zijn 2500 arditi scheep i ;egaan voor Albanie. iDE OON1FERENTIE VOOR DE RUSSISCHiE BELANOEN. Havas-Rleuter meldt uit Parijs: De iinternationale conferentie ter bescher- ming der belangen in Rusland nam em ver- daring aan, waarin wordt gezegd, dat de conferentie zich niet in de regeling der poli- tieke kwesties wil mengen, doch zich ten doel stelt, om op duidelijikewijze de voorwaarden aan te geven, welke tot basis kunnen strek- icn, om de economische betrekkingen met Rusland te hcrstellen. De conferentie nam in dit verband de conclusies aan van de confe- DE OPSTAND IN ALBANIA In verband met het terugtrekken der Ita- liaansche troepen uit Albanie naar Wallona, xneldt de „Epoca", dat vijf Italiaansche offi cieren in de nabijheid van Santi Quarant door de opstandelingcn werden aangevallen en mishandeld. Het aantal opstandelingen bedraagt negen duizendzij worden aangevoerd door Moes- tapha. De Italianen ontvingen door middel van een oorlogsdhip versterkingen, die hulp zullen verleenen bij de verdedigmg van Wal lona. De Fransche bladen vememen uit Belgrado dat in geheel Albania opstand is uitgebroken. De toestand te Valona is plotseling zeer eru- stig geworden. Het gerucht loopt dat opstan delingen den brigade-generaal Cavallo heb- ben gevangen genomen. Te Rome word aan de „Epoca" bericht, da de gsrnizomen van Tepeleni en Dascini zich wegens gebrek aan levensmiddelen aan de op standelingen hebben overgegeven. De „Temps" vemcemt, dat de Italanen de maritieme basis te Santi Juaranta hebbm op- ;even. De loyale Albaneesche troepen heb- zich naar Tirana teruggetrokken. Uit Va lona wordt voorts gemeld, dat de italiaansche Montenegro ontruimen wegens vijan- dehjkheden der Joego-Slaven. Er brakm Vrijdagavond ernsige ongere geldheden te Triest uii Op het vennoeden, dat twee schepen to de haveo troepen our Alhanii zoudm vervoe- rtntie, welke in April van dit jaar te Geneve 13 gehouden tussclien afgevaardigden van Ne- derland, Denemarken, Noonvegen, Zweden en Zwitserland, betreffende den juridischen kaat der schadeloosstellingen. De opsomming ervan is niet aan beperking onderworpen. De coaferentie stelt als eerste en noodzakelijkc voorwaarde voor het herstel der betrekkingen, dat de Russische avftoriteiten nadiukkelijk al- fe verdragen zullen erkennen van v66r 25 Oc tober 1917, benevens algehecl herstel van rechten en goederen der be 1 anghebbenden van de ge'interesseerde ataten. DE ZWARTE BEZETTINO. Wegens het afdrukken van beleedigende ar- tikelen over de zwarte bezettingstroepen heeft de Fransche krijgsraad den uitgever en hoofd- redaoteur van het „Nordpfhlzische Tagblatt" in Rockenhauscn veroordeeld tot resp*. 10.000 en 6000 mark boete, den uitgever van' de „Kirchheim-Bolandcr Anzeiger" tot em' niaand gevangenisstxaf en 10.000 mark boe te en een redactor van het „Kuseler Tag blatt" tot 1000 mark boete. DE STAKINGEN IN ITALIA De arbeiders in het Baridistrict hebben het werk hervat. De spoorwegstaking in Apulifi is ook geeindigd. Volgens de ,^Epoca" werden bij een gevecht tusschen stakers en politie te Tarente een per- soon gedood en vier gewond. Te Cremona hebben de spoorwegarbeiders het werk neergelegd, voorgevende dat een trein, geladen met munitie voor Terai bestemd was voor Polen. Te Milaan werd oude, de spoorwegarbeiders een solidariteitsstakiug geproclaineerd. De treinen kwamen wel aan, doch vertrokken niet weer. Het station Mi laan is door militairen bezet. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. DE MOORD OP DE GIJZELAARS TE MuNCHEN. In het derde proces inzake den moord op de gijzelaars werd de beklaagde Joseph Wal- leshauser wegens het plegen van vele moor- den ter dood veroordeeld. Rotter Werd vrijgesproken van de aan- klacht wegens moord, maar wegens mede- plichtigheid aan hoogverraad veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstral en 10 jaar eerverlies. HOELANG DUURDE DE OORLOG? Daarover spreken tegenwoordig de inwo- ners van het dorpje wilthire (Engeland). Vroeger hebben ze er zich nooit erg druk over gemaakt, maar in den laatsten tijd is er reden te over om de puzzle op te lossen. Im- mers in hun kerk is een lessenaar uit eigen- houdt, waarin gesneden staat, dat het een dankoffer is van de kerkgangers bij het einde van den „grooten oorlog 19141918". Op den Noordelijken muur van dezelfde kerk vermeldt een steen de namen der gesneuvel- den in den „grooten oorlog 19141920" en bij het station staat een monument met een in- schrift zeggende, dat de groote oorlog van 1914 tot 1919 duurde. Dit geeft nu natuurlijk aanleiding tot veel gepeins en gereken en de dorpenaren begrijpen maar niet, wanncer de oorlog eigenlijk geeindigd is. ESSAD PASJA DOODGESCHOTEN. De chef van de Albaneesche delegatie te Parijs, Esad Pasja, de gewezen dictator van Albanie, is Zaterdagraiadag vermoord. Toen hij het Continental-Hotel in de Rue Castigli one verliet, loste een jongeman 2 revolver- schoten op hem. De generaal werd in de borst getrolfen, en zakte meen. Hij werd het hotel binnengedragen en overleed na eenige oogen- blikken. De aader werd gearresteerd. Op het politieibureau gebraCht, verklaarde hij Avesi Rustem te heeten en den 30sten September dat hij reeds meerdere malen in het Continen tal Hotel was verschenen, onder het voor- wendsel den secretaris van Essard Pasja te willen spreken. DE ONRUST IN IERLAND. Vrijldagmorgpn vroeg is er weer een aan- val gedaan op een kazerne van de Royal Irish Constabulary, ditmaal op de kazerne van Camgendrohed hij Macroom. De aanvallers hadden weer de gebruikelijke voorzorgsmaat- regeien genomen. Op strategische punien was zeifs pnkkeldxaad over den weg gespannen of waxen loopgraveu in den weg aangelegd. De aanval duurde vier en een hah uur. De kazerne werd gedeeltelijk vernield. Haadgra- naten, geweervuur, brandbommen en andere ontplofbare middelen werden van alle zijden op de kazerne gericht. Tegen drie uur legde cm der politiebeambten' zijn geweer neer en iegon viool te spelen. Dit gaf de bezetting moed om vol te houden. Te half vijf trokken dc aanvallers weg. MET RAPPORT DER ARBEIDERS- DELEGATIE. IHet voorloopig rapport der Engelsche ar- jcidersdelegatie naar Rusland verklaart, dat de politiek van1 interventie en blokkade de oor- zaak is van alle rampen, welke Rusland teis- tcren, daaronder begrepm hongersnood, epi- dem;to en transportmoeilijkheden. De hemieuwde vijandelijkheden1 van Pool- ache zijden verschaiten nieuwe voorwendsels voor individueele beperkingen. Dit kan niet worden veranderd zoolang de oorlog voort- duurt. Het rapport dringt aan op algeheele opheffing der biokkade, benevens onvoorwaar- delijke erkenning van de tegenwoordige Rus- iche regeering. KORTE BERICHTEN. In de mijn Hungaria is het dynamiet- depdt in de lucht geviogeu. De mijnwerkers wiidea juist de mijn vcriaten. 173 lijken zijn reeds gevonden, 36 arbeiders zijn in de gast- huizen opgenomen met vtrgifUgingsverscnijn- selen, 20 man worden nog vermist. Bij het Pruisische ministerie van binnen- landsche zaken zijn ontwerpen ingediend voor ingrijpende verauderingeu van het be- stuurswezen van rijk, staat, provincie en ge- meente. Het geheele Pruisische bestuur zal volgens een modern systeem worden opge- bouwd. Volgens een bericht van de Morning Post heeit de verkiezing van zoo weinig com- munisten in den Duitschen Rijksdag tot hef- tige tooneelen in den centralen Sovjet te Mos- kou aanleiding gegeven. De terugroeping van den bolsjewistischen vertegenwoordiger te Berlijn werd geeischt, aan wien voor pro- paganda-doeleinden 50 millioen roebel wa- ren toegestaan. Te Parijs is in de Tuileriefin een stand- beeld onthuld van Miss Edith Cavell, dat door de Matin" aan de stad Parijs to aan- geboden. Op het tweede concert van het toon- kunslenaarsfeest te Weimar tiachtte de criti- cus van de „Deutsche Zeituog" een and-se- mitische demonstratie uit te lokken. Het pu- ibliek liet zich echter niet befnvloeden. Te TriSst hebben opgewonden manife- staties plaats gevonden als protest tegen het zenden van troepen naar AlbaniA Er werden revolver- en geweerschoten gelost en bomoien geworpen. De troepen hebben de orde her- steld. Er zijn 4 soldaten gewond. In een rede te Birmingham heeft de En gelsche minister zonder portefeuille, Evans, aangekondigd, dat de broodrantsoeneering wellicht weer zal worden ingevoerd. Het Chileensche ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Te Cairo is een bom geworpen naar de auto van den Egyptischen minister-president. De premier blcei cngedeerd, maar de chauf feur en twee voorbijgangers werden gewond. De dader verwondde op zijn vlucht een poli- tie-agent, die hem achtervolgde, maar werd ten slotte gearresteerd. De uitzonderingstoestand aan de Roer en in Silezie is opgeheven. In Thracifi blijft het gisteren naar aanlei ding van de bezetting door Griekenland. Een revolutionnair comite is gevormd, dat auto nomic van het land wil onder protectoraat van de groote mogendheden. De vergadering van den Volkenbonds- zake Teschen aanvaard. In den Parijschen gemeenteraad zal worden voorgesteld, de vreemdelingen die te Parijs verblijven, belasting te laten betalen. De opbrengst van deze vreemdelingenbelas- ting wordt op 40 millioen geraamd. Voor ae eerste maal sedert den uuit- schen inval heeft men een kleine hoeveelheid 1895 in Albanie geboren te zijn. Hij woonde sinds 31 Mei van dit Jaar te Parijs en inge- schreven als student in de paedagogie. Hij beweerde niet met voorbedachte rade op den Albaneescheh dictator geschoten te hebben Toen hij dezen echter plotseling voor zich had -ezien, had hij onder den indruk van het lij- van Albanie, dat hij aan Essad Pasja de schoten gelost de arrcatatie werd da dader door het afgeraoMld. Nader wordt bericht, kolen omhoog kunnen brengen uit een der schachten van de mijuen te Lens. Men hoopt dat in den herfst van het volgende jaar de exploitatie van de bovenste laag kan worden lervat. m *ei raad op heden bepaald, is uitgesteld in ver band met de ministercrisis in ItaliA Berichten uit Weenen meldm. dat in Noord-Tirol wapens werden uitgedeeld, die afkomstig zijn van de Beiersche Volksweer. Fransche soldaten hebben met de sabel drie gymnasiasten zwaar gewond, die lachten om ae uniform van een Scliotsch soldaat. De bevolking is zeer opgewonden. Ten gevolge van de nieuwe verkiezingen telt de Rijksdag thana 22 vrouwelijke leden (vroeger 36), n.i. 8 soc.-dem., 4 onafh., 3 dem., 3 D -nat., 2 D. V. P., 1 centrum, 1 communist. De Raad van Ambassadeurs besloot ten gevolge van de minislerieele crisis te Berlijn, Duitschland verder uitstel toe te staan om ziin antwoord in te dienen betreffende he Sleeswijksche verdrag Die spoorwegstaking te Milaan is alge- meen. Alle metaalfabrieken en scheepswerven te Marseille hebben een lockout meerd. De inrichtingen zullen gesloten blij ven, totdat alle werklieden de voorwaarden hebben aanvaard, welke in de overeenkomst van 27 April jl. zijn vastgelegd. arbitrage to a 27 April jl. zijn vastgelegd. Tajecho-Slawaicije heeft de PROVINCIALE STATEN. NOORD-HOLLAND. Ged. Staten dienen wijzigingen in van de jijzondere reglemcnten van bestuur voor den eelpolder onder Hoogwoud, van den Bo- venpolder onder Egmond-binncn, van de ban- ne Enkhuizen en Westeinde, van den Binnen- dijkschen-, Oversclteenschen-, Berger- en Meentpolaer, van den Schoterveenpolder. Verder een reglementeering van den polder de „Buiten-Walakker. Voorts dienen Ged. Staten in een Wijziging der Verordening, houdende regelen omtrent het toezicht van dc Provinciate Staten en van Gedeputeerde Staten op de Waterschap- pen in Noord-Holland en op de Watcrstaats- werken in die provincie en van de Verorde ning, houdende bepalingen ter bescherming van de zee- en binnendijken to Nooxd-Hol- and. Ged. Staten schrijven o.a.: „Bij het toezicht op de waterschappen de* zer provincie is ons reeds meermalen de wen- schelijkheid gebleken, dat ons College meer dan thans mogelijk is, invloed kan oefenen op het tot stand brengen, wijzigen of ophef- fen van bemalingsinnchtingen en van kunst- werken, dienendc tot afvoer van polder- of )oezemwater, opdat de groote belangen, wel ke bij eene goede beheersching van ae water- standen in het poldergetoied betrokken zijn, zoo volledig mogelijk tot hun recht komen. Wel steekt de toestand in onze provincie wat de beheersching dier watcrstanden betreft, geenszins ongunstig af bij die in de andere fjewesten van ons land en hebben verschil- ende waterschappen, vooral in de laatste ja- ren, reeds uit eigen beweging belangrijke ver- beteringen in hunne bemalingen gebracht en voor een behoorlijken afvoer van 'het water van hunne gronden zorg gedragen, doch niet alle watersaiappen zijn in staat zich eene be- hoorlijke voorlichting in deze te verschaffen of de ingelanden-vergaderingen van het nut der nooaig geachte verbeteringen te overtui- gen." Voorgesteld1 wordt in de kosten van de uit- baggenng van de Zuiderzee voor den haven- iond van de gemeente Zuizen een bedrag van :en hoogste S000 gulden, zijnde een-derde van de kosten. Zij1 stellen voor aan te gaan met de krank- zinnigenverpleging St. Bavogestichf te Noordwij'kerhout 'n gewijzigde overeenkomst, waarbij het verpleeggeld1 der armlastige krankzinnigen uit de provincie verhoogd wordt tot 52'5 gulden en 75 gulden kleediing- gcld, benevens 25 gulden begrafeniskosten. Aangeboden worat de 4de suppletoire be- grooting voor het provinciaal ziekenhuis na- bij Santpoort, sltutend tot een bedrag van 187.045.62. BRAND IN DE LEGERPLAATS HARSKAMP. Op onverklaarbare wijze raakte een der mi litaire baraken in dc legerplaats Harskamp in brand. Het vermoeden bestaat, dat hier kwaadwilligheid de oorzaak was, omdat er geene manschappen ingelegerdl waren en elke andere oorzaak ontbrak. DE UITSLUITING BEGONNEN. Naar het Corr. Bureau verneemt zijn Za- terdag ingevolge besluit van den patroonSf raad alle loodgieters en gasfitters te 's-Gra- venhage met een termijn van 8 dagen ontsla- gen. uitgezonderd de leden van de christelijkc en katholieke organisaties. De oorzaak hiervan is. dat de irodern ge- organiseerden en de feaeratieven geweigerd hebben het aangeboden looncontract te tee- kenen. Ook de ongeorganiseerden vallen onder dit besluit. DIE' UITiSLUITINIG IN HIET BOUW- BEDRIjF. Naar aanleiding van het advies van den Centralen Raad1 voor de Bouwvakken, gege ven inzake de stucadoorsstaking te Den Haag, heeft naar men in „Het Vollt" leest, de Algemeene Patroonsvereeniging tot vaststel- lmg en handhaving van arbeidersvoorwaar- den in de bouwbedrijvem aan de arbeidersoi- ganisaties bericht, dat zij zich met nageaoeg algemeene stemmen met dit advies heeft ver- etnigd en dat door de vereeniging besloten is, om de dienstbetrekking met ae bij1 hare leden werkzaam zijnde arbeiders (voor zoover niel behoorende tot de met hen door een collectief contract verbonden vereenigingen) te verbrc- ken met ingang van heden. De Alg. Nea. Bouwarbeidersbond heeft in antwoord op het gestelde ultimatum aan de A. P. V. een) schrijven gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat door dit besluit groo te groepen arbeiders worden getroffen, die noch op het stellen der looneischen, noch op bet daaruit voortgevloeide conflict ook maar ecnigen invloed hebben of zullen kunnen uit- oeteaen, hetgeen evenmin mat hunne organi- satiee het geval was. ,;Door u wordt nog gemeld, dat door u ale voorwaarde voor de voonzeuing der werk- zaamheden of voor de eventueeie opheffing der uitoluiting wordt gesteld, dat onze bona bereid is een coltectieve overeenkomst aaa te gaan op de voorwaarden1 die door den Bond van Patroonsvereeniging en in de Bouwbedry. ven zijn aangeboden. „Deze voorwaarden zijn destijds dopr ona bondsbesiuur algewezen, hetgeen later door onze algemeene vergadering werd bekrach- tigd. Zeifs al zouden wij door uw bedrejgin- ;en een collectieve overeenkomst als door u edoeld, aanvaarden, dan nog zou daarmeda niet de rust in het bedrijf zijn verzekerd, om dat zoodanige opgedrongen arbeidsvoorwaar- den, niet door de massa van de arbeiders zul len worden gedragen". Mocht het inderdaad tot een uitsluiting komen, dan zal deze in totaai ongeveer 8000 bouwvakarbciders omvatitcn, namelijk 3000 in Amsterdam, 2500 i<u Den Haag en 2500 3000 in Rotterdam. Van dit aantal zijn 5700 bouwarbeiders in den modernen bond georganiseerd. HOOISCHUUR EN DRIE VEDSTALLEN VERB RAND. Vrijdagmiddag 4 uur is door tot dusver on- bekenide oorzaak brand ontsiaan in de hooi- schuur van den heer Bodegraven staande ach- ter diens woning in de Baarsjesweg in de ge meente Sloten. Hfet vee, dat in de stalled stond1, werd los- gesneden en in de wei gejaagd. De brand sioeg over naar de veestallen, doch werd spoe- dig gebluscht door de Slotcnsche brandweer, die in samenwerking met de Amstcrdamsche onder leiding van den. wm. commandant Lo- dewijiks het blusschingswerk verrichtte. Het huis van den heer Bodegraven bleef gespaand, de drie stallen en de hooischuur zijn door den brand vernield. De eigenaar is voor een laag bedrag verzekerd". DE STAKINO VAN 8 JUNI. Naar de Telegr. uit zeer betrouwbare broo verneemt zal het gemeentepersoneel te Am sterdam, dat aan de "staking van Dinsdag B Juni heeft deelgenomen langs den gewonen, reglementair vastgestelden weg worden go* straft. De directeuren der gemeentebedrijven zullen de stakers bij B. en w. voor straf voor- dragen. Door B. en W. wordt dan een stral uitgesproken, welke echter niet mag uitgaan boven de door de directeuren voorgestelde. Indien de gestraften zich bezwaard gevoelen, kunnen zij de zaak voorleggen aan het Scheidsgerechi Naar werd medegedeeld, zijn dc directeu ren reeds bijeengekomen om tot een dniionn voorstel aan B. en W. te geraken. Tevens werd verzekerd, dat er bij de op te leggen straf rekening mee zal worden gehou den of de personen in kwestie ook reeds aan de staking van 21 Juli 1919, die eveneens een politieke staking was, hebben deelgenomen. De directie der Hengeloosche Bontweverij heeft eenige jeugdige arbeiders, die aan de proteststaking dfeelnamen, zonder verlof te vragen, een week naar huis gezonden en aan de ouderen, die Dinsdag staakten, met 14 da gen het werk opgezegd. NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN ITALIA iDank zij, de energieke bemoeii'ngen van dea vertegenwoordiger van de vereeniging ,Ne* derland in den Vreemde", dr. G. J. Hooge- werff, heeft eenige dagen geleden te Milaan een samenkomst plaats gehad, waarop de op- richting eener Nederlandsche Kamer van Kophandel in Italie werd besproken. De sa menkomst werd gepresideerd door den voor- zitter der Federatie van Kamers van Koop- handel in Italie. Zoowel de Nederlandsche als de Italiaan sche nijverheid waren vertegenwoordigd, ter- wijl ook de vertegenwoordiger van „Neder- land in den Vreemde" aanwezig was. De samenkomst droeg een voorloopig ka- rakter en zal in den loop van Juni een tweede vergadering, weder onder voorzitferschap van Senator Salmoiraghi, worden gevolgd. Op deze tweede vergadering zal waar- schijnlijk tot de oprichting der Kamer van Kophandel worden overgegaan. Ook van Italiaansche zijde wordt de tot- standkoming eener Nederlandsche Kamer van Koophandel gewenscht, wijl men daardoor tot meer stelsehnatige relates met ons land en zijn Kolonien hoopt te geraken. DE ZAAK-NETELENBOS. De particuliere synode van Zeeland d«r Geref. Kerk heeft in haar vergadering eene commissie benoemd om rapport uit te brengen over een brief van1 ds. J. B. Ntetelenbos inza ke de beslissingen van den Kerkeraad en da classis over zijn persoon. In de vergadering heeft die oommissie gevolgd' door een uitvoen- e discussie rapport uiitgebracht De synode loot niet te voldoen aan het verzock van ds. N. om het afzeitingsbesluit der classis Mid- delburg te niet te coen, overwegende o.a. dat de classis gttoond heeft nieia van nja vross* ra uittogan henoepen heeft- ALKMAARSC Liooende Boonten uii

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1