Staten-Generaal Binnenland Gemengd Nieuws Provlnciaal Nieuws Stadsnieuws Telegrftmmon van heden van lulk een departranent bebandetd. kk de Oekraiae is een nieuw ministerie opgetreden. Verschillende partijen worden er- itt vertegenwoordigd. Aiken de revolution- naix-socia listen blijvea' in de oppositie. In Prerau (lsjecho-Slowakije) hebben de spoorweglieden een muni tie-transport naar Folen aangehouden. Ziji verklaarden het met eerder te zullen doorlaten voor dat de volks- stmming in bet gebied Teschen is geschied. In Tsjecho-5lowakije is een regeerings- cnsis ukgeoroken. Volgena de „Times" ontkent de Sovjet- regeering dare aansprakelijkdeid voor de ecduiden, aangegaan door vroegere Russi- scne regeeringen. ik nitergeallieerde oommissie heeft voor Qpper-Sdlezie een bijzondcr gerecdtshof ingesteio, betweik mt de -leden der tntente en wet voor de delit uit ofticieren bestaat. lie nieuwe Ibkaten of voor het vergrooten van bestaande lokalen ten dienste van bijzondere i scholen. Het bedrag dat uit dien hoofde ten laste van de gemeente komt, hangt samen met de toepassing te geven aan art. 79a van het wetsontwerp, terwijl zoolang de waarde van de bij het inwerking treden der wet in ge- bruik of in aanbouw zijnde gebouwen en ter- rdnen der bijzondere scholen niet is vastge- steld, voor geen enkele gemeente kan worden nagegaan welk bedrag zij jaarlijks zal hebben te betalen als vergoeding, bedoeld in art 198 van het wetson twerp. Evenmin valt thans te beoordieelen, welke financieele gevolgen voor bepaalde gemeen- ten art 98 van het wetson twerp zal hebben met betrekking tot de jaarlijksche vergoedin- gen aan de schoolbesturen in zake de exploi- tatiekosten der bijzondere scholen in verband met de eventueele opbrengst der schooigel- president is een Fransch hooldofiicier. Tegen den volgens de nieuw te maken verordenin- de besnssing van dit geiechtsiioi is geen boo ger beroep. TWEEDE KAMER. Zitting van 15 Juni, De beer Troeistra diende een mode m, vragende om scborsing der beraadsiagm- gen, teneinde de regeermg gelegenbeid te ge ven, nader? gegevens te veiscn alien omtrent de urgentie van bet ontwerp. Het voorstel gen. Mitsdien ontbreken de gegevens om de gel- delijke gevolgen aan te wijzen van de voorge- nomen lager onderwijsregeling, in het biji- zonder voor die gemeenten, welke naar ver- wacbting eventued geen voordee' zullen er- langen van de regeling, vervat in het wets- ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de inkomstenbelasting. UITVOER VANVROEGE AARD- APPELEN. De N. U. M. hrengt ter kennis dat zij, krachtena machtiging van den minister van van den voorzitter om voor de behandeimg der mode een-half uur toe te staan werd met uwu'u*'u« V£Ui vau iandbouw, in staat is om met ingang van Maandag 21 Jum e.k. vergumnimg te endos- seeren voor den uitvoer van vroege aardap- 04 tegen 10 stem men aangenomen. De beer Troeistra licbtte de motie toe, die nader wordt gesteund door den beer van Ravesteijn en werd verworpen met 56 tegen 15 stemmen. ue beer Dresselbuijs, licbtte een amendment toe op art 2, bedoelend de mo- gelijkneid open te laten van straiteloosbeid bij vrijwiilig terugtreden van den dader van eeu poging tot aanslag. De beer b e u m e r licbtte bet amende- meat toe, dat uitgaat van dezelide bedoeimg als bet amendement, docb eene ndere redactie weuscht. De beer M a r c b a n t wilde den vrij wiilig teruggetreden dader steeds straffelooa- beid verzekerd zien. De beer Visser van IJzendoorn wilde alleen de mogelijkbeid van straffeloos- neid, omdat de motieven van terugtreden niet altijd stratfelooabeiu waard zijn De b«er 1< o o I M bad bezwaren tegen de red^L'e van amendement en sub-amende- ment. De he** o s 1 t r a betoogde, dat bet voorgestelde aimtel gericbt is tegen de vrij beid van propaganda. Minister Heemskerk achtte amen- deering overbodig, daar ook bet voorgestelde artikel straffeloosheid bij vrijwiilig terugtre den mogelijk laat. Wil men verandering, dan zou bij de voorkeur geven aan bet sub-amen- dement-Beumer. De beer Dresselbuijs nam nu het sub-amendement over, waarna de Minister het gewijzigde amendment overneemt en ar tikel 2 wordt goedgekeurd met 55 tegen 24 stemmen. De beer Dresselbuijs licbtte een amendement toe om niet strafbaar te stellen de voorbereiding tot revolutie in bet alge- meen, docb alleen de voorbereiding tot een bepaalde revolutie. De heer Marcbant betoogde, dat ar tikel 4 van bet ontwerp veel te Ver gaat ten aanzien van bestraffing van voorbereidmg van revolutie. Na de rede van den beer Marchant stelde de heer Van Ravesteijn voor de be- raadslsging te schorsen tot morgen. De voorzitter- sloot de vergadering ten 5 uur 10. DE VERSTREKKING VAN REGEERINGSMEEL. De Minister van Landbouw maakt met wij ziging van het bepaalde sub 2 zijner beschik- king van 11 Mei 1920 bekend, dat aanvulling van tekorten aan Rega rm-sbloem, verstrek- king van die bloem voor uitbreiding van de- biet of al&voorschot voor nieuw op te richten bakkerijen met ingang van 16 Juni a s. voor- loopig kan plants hebben tegen betaling van J 5u [vijftig gulden) per 100Kg. na daartoe door net ldjksbureau voor de Distribute van Graan en Meel verleende machtiging, met dien verstande, dat voor bovcnbedoelde par- tijeu welke op of na 16 Juni de fabrieken ver- laten, voomoemde prijs zal geldcn. Dit bedrag is uit den aara der zaak te ver- hoogen met de gebruikelijke vracht en extra kosten. De bloem voor dcze aauvullingen be- stemd zal door de fabrikauten eveueens tegen den prijs van 50 per 100 Kg. worden in re- ken ing gcbracht. WIJZIOINO DER INVALIDITEITSWET. (Gemoedsbezwaarden) In de memorie van antwoord op bet voor- loopig verslag betreffende bet wctsontwerp tot wijziging der lnvaliditcitawet (gemoeda- bezwaardeu) delet de regeering enkel mede. dat de voorgestelde regeling het resultaat is van besprekingeu met eenige voormannen van ben, bij wie gemoedsbezwaren tegen de verzekenng blijken te bestaan, zoodat zij de overtuiging heeft, dat die regeling aan de ge- oppeide bezwaren bevredigiug zal geven. Bij nadere overweging schijnt het ook de regee ring juister om de verplichting tot het doen van aangifte bij veranaering van werkgever niet op ilen gemoedsbezwaarden arbeider, docb op den nieuwen werkgever te leggen. DE OEMEENTEN EN DE L. O. WET. Op een vraag van den heer Monti ver Lo- ren betreffende de geldelijke gevolgen voor de gemeenten van het ontwerp-Lsger Oncjer- wijswct, heeft de Minister van Binnenlamlsche Zaken het volgcnde geantwoord, dat (k figan- cieele gevolge welke in de ecratvolgeMe ja- rcn uit het tliaus in behandeling zijnde ont- wci p-Lager Onderwijswet, indien het tot wet verheven wordlt, voor de gemeenten zullen voortvloeien, niet kunnen worden becijferd, omdat die gevolgen afhankelijlt zullen zijn van deels onzekere, deels thans nog onbeken- de factoren, welke bovendien in verschillendle gemeenten geheel ongelijk kunnen werken. Met name zal met betrekking tot elke ge meente zijn af te wachten of overeenkomstig art. 75 van het wetsontwerp aanvragen zullen worden den voor ingediend tot het ontvangen van gel- >r den bouw en de inricbting van pel en, dit op de voorwaarden, door haar ge- publiceerd in bare desbetreffende circulaire van 3 Juni j.l., met dien verstande nochtbans, dat: a. de voor de endosseering dder uitvoerver- guuningen te betalen beffing bedraagt 1 in piaats van 1.50 per 1000 K.G. aardappe- len of gedeelte daarvan, met een minimum van 2.50 per uitvoervergunaing; b. geen bepaald uitgangsstaiion op de consentaanvragen behoeft te worden vermeld, aangezien de uitvoer kan geschieden langs al. le daartoe bij genoemde circulaire opengestel- de uitgangsstations, iter keuze van ae aanvra- gcrs. Met inachtnming der voorwaarden kun nen consentaanvragen reeds thans bij boven- genoemde maatschappij worden ingediend. HANDEN 1NEEN SLAAN1 Dit wordt m Holland wel geroepen, docb regeering en particulier schieten nog op veler- lei gebied te kort en zeer tot eigen schade. Met name voor bet land zelt in handel, nij- verheid en bodemgebruik (in ea op de aarde) in Holland in Europa, Azie en Amerika. Ver- geleken bij andere volken doen wii b.v. te wei- nig aan grondboren, waar de Hollandsche vlag waah. Waar het particulier initiatief optreedt, onthoudt zich de Staat en omge- keerd. Gold vroeger: „Kunst is geen Regee- ringszaak" zoo is daarvoor thans in de piaats gekomen, waar de opbloei der bewoners geldt: „Alles is Regeeringstaak". Wat ook Soed is voor de oplevende stoomvaart bier en Indie. Wordt er al bier en daar subsidie verleend, samenwerking tot bevordering en grootmaking der Hollandsche nalie als ge heel, bestaat er te weinig. Een eisch van ae- zen tijd zou zijn, 't algemeen gebruik van een- voudig Hollandscb, 't samenwerken tot aan- leeren van nieuwe vakken, id. tot bevorderen van nieuwe industrieen, meuwe aanplanting- en bemestingsbewijzen, beproeven b.v. van duinzand in piaats van kali, asch tot ontwik- keling van stikstofbacterie of op andere wij- mmw ,JL van 29 Mei 1920 pag. van de nadeelige be- standdeelen daar genoemd in de asch bij eer- ste gebruik), opsporen van delfstoffen, boi naar petroleum, ljzererts enz. Waar de ze (zie „Veldbode" 425 door zuivermg ren landsche natie maar voordeel van zou kun nen trekken, zou de regeering moeten bekos- ligen, al of niet gesteund door particulieren. en omgekeerd. die opgewekt en geholpen met regeerings subsidies, gedachtig, dat net par- ticuliere belang tevens het belang van het land is wat belastingsdraagkracht geeft. Ook zouden zij, die op regeeringskoste ntoelagen of kosteloos onderwijs genoten hebben, dit in termijnen bijv. terug moeten betalen, bij't in prakhjk brengen van't hier geleerde, bui- ten'slands. Anders verrijken zij een andere natie met wat wij betaald hebben. Niet't par ticulier belang, maar't algemeen Hollanasch belang, dienen wij te zlen. Z66 alleen kan Holland groot worden in Europa, Azifi en Amerika. JOURNALISTENGONORES. Zooals reeds gemeld werd, heeft het be- stuur van den Nederlandschen Journalisten- kring beslotcn tot het houden van een Jour- nalistlek Congres, ter openbare behandeling van eenige beTangrijke onderwci'pen. Thans is vastgesteld, dat dit Congres zal laats hebben te Rotterdam, op twee nader te epalen dagen. Vc oor het Congres heeft zlch een Eere- ComlW gevormd, bestaande uit de heercn Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beercnbrouck, Minis ter van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voor zitter van den Raad van Ministers (president van het Comitd), Dr. I. Th, de Visser, Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, Mr. P< J. M. Aalberse, Minister van Ar- beir, en Mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam. Het Congres zal met een tocspraak worden geopend door den heer D. Hans, voorzitter van den Journalisten-Kring, In de eeiste piaats wordt daama behan- deld het onderwerp: „De economische positle van den geestclijken werker", hetwelk zal worden ingeleid door de lieeren 0. G. van As, hoofd redacteu r van „De Nederlander", te 8-O.ravenhagc, FL G. Cannegietcr, ein.-predl- cant, redacteur van de „N. Rott. Crt." en van .Eigen Haard", te Haarlem, en Henri Dek- clng, redacteur van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" en voorzitter van de commissie inzake samenwerking van intellcctueelen, te Rotterdam. Aan het eind van dezc bijeenkomat zal eene resolutie worden voorgcsteld. ')en tweeden dag zal v66r de pe.uze in be- spreking komen het onderwerp: „De anony- miteit in de Pers". Praeadviseurs hierover zijn de heeren Joh. de Meester, redacteur van de „N. Rott. Crt." en van „De Gids" te Rot terdam, en H. A. Lesturgeon Sz., redacteur van de „Nieuwe Courant" te 's-Gravenliage. Na de pauze wordt behandeld bet onderwerp „De Overheid en de Pers". Hierover wordt ?rae-advies uitgebracht door de heeren H. erslaag, oud-hoofdredlacteur van „De Java- Bode" en oud-voorzitter van de vcreeniging ,,De Amsterdamsche Pers", te Amsterdam, en Mr. P. H. Ritter Jr., hoofdredactcur van bet „Utrechtsch Dagblad" te Utrecht. Over elk onderwerp zullen een aantal vraagpunten (stellingen) in stemming worden gebracht. Het Kringbestuur heeft besloten, den toe- gang tot het Congres niet te beperken tot de leden van den Kring. Uitgenoodigd! zullen mede worden de leden van de Katholieke Journalisten'-Vereeniging (voor zoo ver zij geen lid van den Kring zijn) en de directeuren der dagbladen. Bovendien zal het - lidmaat- schap van het Congres voor belangstellendten tegen een bepaalde vergoeding worden open- gesteld. Aangifte daarvoor moet gericht wor- dejZ tot den secretaris, den beer W. N- van der Horst, van Slingelandtstraat 70, den Haag. Alle aanwezigen kunnen deelnemcn aan het debat. In zijn eerstvolgende vergadering zal het Kringbestuur die data van bet Congres vast- stellen. AFSCHUWELIJKE MOORD. In den nacht van Zondag op Maandag is te Barger-Compascuum een afcchuwelijke moord gepleegd. In een stille krocg bevonden izicb eenige personen, waaronder de 30-jarige Albert Emm ing. Deze kreeg twist met eenige andere personen. Twee hunner, de 25-jarige A. R. en de 25-jarige D. M., begaven zich naar een andere kroeg, waar met den 27-jari- gen Joh. R., bijgenaamd „de duiyel van Comr pas", werd afgesproken wraak op Emming te nemen. Met een klompenboor en een schop gewapend werden E. en anderei opgewacht. ij den strijd die toen ontstond, werd E. zoo inishandeld, dat hij zeker tcrstond overleed. Na lang zoeken vond men gisteren het lijk drijvenae in het kanaal. Vermoedelijk hebben de daders het slachtoffer in het kanaal ge- worpen. Het onderzoek zal uitmaken, of E. nog leefde of al gestorven was toen bij te wa ter werd geworpen. De justitie uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek mgesteld. De vcrdachten zijn gis teren zwaar geboeid te Emm en binnenge- bracht en verder naar Assen getransporteeid. NEDERLANDER IN BELGIe GEARRESTEERD. De „Maasbode"-redacteur/te Brussel seint d.d. 14 dezer. Hedenmorgen zijn te Namen de directeu ren en commissarissen van de kalkhoven „des Grand Malades" gearresteerd wegens leve- rantie aan de Duitschers tijdens den oorlog. Volgens de „Libre Belgique" zou onder de gearresteerden ook zijn de Nederlandsche vice-consul, de heeren van Prooyen-Keyzer, directeur van deNederlandsche waterleiding te Namen. De arrestaties hebben een groot opzien ge- wekt. BRAND. Een groote brand heeit gisteren de fabriek van de N.V. G. J. Krol Co te Zwolle ge- teisterd. 'De brand werd ontdekt door een der fir- manten, die met eenig personeel nog aanwe- zig was, torn bet werkvolk om 12 uur was vertrokien. De brand ontstond in bet midden- gebouw, gelegen tusscjien een' aantial neven- gtbouwen. Ontploffingen van vaten chili- en Norge-salpeter gaven een bogenblik 't vuur een dxeigend aanzien. Om 1 uur stortte bet dak in en was de brandweer in staat den om- vang te beperken. Groote hoeveelheden kunst- meststoffen zijn in het brandeude gebouw op- gehoopt, zoodat omtrent de schade nog niets is op te maken. Alles is op beurs-polis verze kerd. De oorzaak is onbekend. STAKING BIJ DE ROTTERDAMSCHE DROOGDOK-MAATSCHAPPIJ. De 24-uur staking op 8 Juni, door het N.A.S. en het N. V. V. geproclameerd heeft te Rotterdam heel wat naweeen met zich ge bracht. Zoo werden in verschillende bedrijven dt stakers ontslagen, ofschoon twee dagen later deze arbeiders weer in dienst werden ge- nomen. Bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. is bet eenigszins anders gegaan. Daar waren verleden week Dinsdag 19 Duitschers zonder voorkennis der directie weggebleven, waarna zij den volgenden dag zonder meer werden ontslagen. Het personeel was over dit optre- den der directie zeer ontstemd, zoodat zij eischten, dat de ontslagen Duitschers weer in dienst zouden worden genomen en dat de schade geledcn door de om dezelfde reden geschorste arbeiders zou worden vergoed. De directie heeft deze eischen niet ingewilligd. Het personeel heeft daarom gisterenavond besloten met ingang van heden net werk neer te leggen. Hcdenocntend zijn dan ook 750 metaalbewerkers niet op hun werk gekomen. Uit de Alg, Ned. Metaalbewcrkcrsbond en de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, zal een gemeenschappelijk stakingscomitd ge vormd worden. DE BOYOOT TEOE'N HONGARIJE. 'Het Bestuur van bet Internationaal Ver- bond van Vakvereenlglngen had giatermor- en de vertegenwoordigers der dagblad pers zijnen kantore te Amsterdam uitge noodigd, ten einde te worden ingellcht om trent de plannen welke het I. V. V. koestert ten opzicnte van de tegen 20 Juni a.a. gepro- clameerde boycot itegen Hlongarije. 'De aecretaris van het I. V. V., de heer Edo Fimmen. die namens het Bestuur, het woord voerde, ix'gon met op te komen tegen de ge- mite verwijiten, dat in deze kwestie overijld zou zijn te werk gegaan en dat men een der- gelii'ken scherpen maatregel niet hadi mogen trcfreni. 'Reeds in Februari van dit jaar, toen de heer Fimmen in Weenen vertoefde, was hij in de gclegenheld kennis te nemen van de gru- vvelijke gebeurtemissen in Hongariie, de arbeidersklasse aan de schxomclij waarbij e mis- hondelingen en vervolgingen was blootge- steld. Van de vluchtehngen uit Boedapest, van gevluchte. betrouwbare arbddersleiders kreeg hij; haast ongelooflijke verhalen over de gruiwelen der wltite terreur. Verhalen. die van verschillende zijden werden bevestigd. Over de door den heer Fimmien ter kennis gebrachite feiten, bracht hij in een op 5 en 6 Maart te Amsterdam gehouden vergadering rapport uit, waarna besloten werd in een ma nifest .te protesteeren tegen de bandelingefl der iHongaarschc bewinabebbers, waarin te- vens gedreigd werd met een interaationale 1 bbycot ats Sierfn geec Yeranflering kwam 10 Maart heeft men de Hongaarsche Regeering en den Oppersien Raad hiervan in kennis ge- steld. Viel aanvankelijk eenige verbetering te constateeren in de handelwijze der Hongaar sche Regeering, spoedig daarop nam zij1 weer haar toevlucht tot de oude methode, waarbij dc 'arbeidersleiders in de gevangenis werden geworpen en aan afschuwelijke mishandelin- gen werden bloot gesteld. 10 en 11 Mlei heeft het bestuur van het I. V. V. te Londen opnieuw deze kwestie aan- hangig gemaakt en wederom de mogelijkheid van de Boycot besproken, waartoe ten slotte, als zijnde het eenige middel van verweer, werd besloten. I lierbij ondervond het steun van den Gene- ralen Raad van de Internationale Transport- arbeiders Federatie (I. T. F.) die reeds i# Mia art te Christian! a het plan van een boycot goedkeurde. Het I. V. V. is van meening dat in deze van overijling geen sprake lmn zijn en dat het met lankmoedigheid is opgetreden. Omtrent de bedoeling van de boycot ver- telde de heer Fimmen, dat men wil trachten het verkeer en vervoer met .Hongarije in de verst mogelijke beteekenis stop te zetten. As. Zaterdagnacht 12 uur, mag geen trein de Hongaarsche grenzen passeeren, geen' schip HOngarije binnenvaren, geen brie?, geen te legram van of naar Hongarije worden door- gezonden. Niets mag het land meer binnenko- raeni noch mag uit het land worden aangeno men. De uitvoer'ng hiervan heeft het I. V. V. aan de betrokken landelijke Vakcentralen en Internationale secretariaten overgelaten. Zelfe bet radio-telegrafie-verkeer zal zooveel moge lijk worden belet. 'Het I. V.. V. heeft zich niet ontveinsd dat door deze boycot de> Hongaarsche arbeiders- kiasse mede zwaar zal worden getroffen. Maar men meende dat de boycot hat eenige mid'del was om haar voor een nog erger lot te vrijwaren. Op een \raag tot wanneer mien de boycot zou volhoudten, verklaarde de heer Fimmen, dat men deze zou opheffen wanneer de garan- tie gegeven zou worden, dat de bedrijvers van politieke misdrij!ven als zoodanig 2x>uden wor den behandeld, d.w.z. dat de menschen uit de gevangenkampen zouden worden losgelaten, of dat men een algemeene amnestic zou uit- vaardigen voor politieke misdrijven. Van het Volkenbondsbestuur, tot welk in- stitunt het I. V. V. zich had gewend, had' men siechts een schrijlven ontvangen, waarin me- dedeeling werd gediaan van de goede ont- vangst van het gezonden schrijiven. Over de kwestie zelf geen woord. iHlet I. V. V. is van meening, dat ook de Entente moreel verplicht was in te griipen tegen de Hongaarsche witte terreur. En dit hoopte men mede te verkrijgen dcor dfe proclamatie van die boycot. Tenslotte kwam de heer Fiir./;cn op tegen de voorstelling alsof 'n klein gioepje bestuur- ders van het I. V. V. hiermeCe een soort van (hctatuur zouden gaan uitoefenen. Niets was volgens hem minder waar. Uit alle landen heeft men sympathiebetuigingen ontvangen en de Vakcentralen hebben zich alle solidair ver- klaard met de uitgesproken boycot. Op een vraag hoe of de gedragslijn zou zijn, wanneer een Regeering of t Bestuur eener maatschappij zich zou verzetten tegen de solidariteitsverklaringen van haar perso neel in deze boycot, wenschte de heer Fim mien' zich niet uit te laten. Deze kwestie moet volgens hem door de betrokken vakcentralen onder de oogen worden gezien. TWAALF MENSCHEN OMGEKOMEN. Vereenigtng van spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan den R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" voorgesteld om met ingang van 25 Jymi a.s. de staking voor het personeel der Haagsche Tramweg- MaMatschappij te proclameeren indien dan nog niet aan de wenschen van de organisa- tie inzake de loonen is tegemoet gekomen. De opvarenden van den stoomitreiller „Oce- aan IV", welke treiler als vermist beschouwd wordt waren: E. Prins, schipper van IJmui- den, Jb. Wijker, stuurman, E. de Groot, M. Duin, A. Krab Hbz., K. Wijker A. Wijker, matrozen, K. v. d. Meulen, kok, alien van Eg- mond aan Zee, J. Senff, le machinist en J. Mamtjes, stoker, bciden van Velsen, Joh. Slob- be^ 2e machinist, van Beverwijk en1 H. Smit, tranmer van Velseroord. KORTE BERICHTEN. In de Beeklaan te 's-Gravenhag^ de 18-jarige Suiker, die daar liep te o, estruikeld en dbor een vrachtwager, .Te en, waarbij zijn borstkas geheel weru .age- drukt. Hij wercl naar het R.-K. Ziekenhuis ge bracht, waar hij kort na aankomst overleed. De stand van het mond- en klauwzeer in Nederland, gedurende de week van 30 Mei tot 6 Juni is 3031 veebeslagen in 419 ge meenten, waarvan 249 in 52 gemeenten in de provincie Noordholland. Met ingang van 24 Juni worden te Vlaardingen alleen wittebroodkaarten uitge- geven. Vanaf dien datum wordt alzoo geen goedkoop bruinbrood meer verkocht Tcngevolge van het ontslag aan 6en UIT RUSTENBURG. Dinsdag te drie uren in den namiddag zou de markt alhier geopend worden. Een groot aantal personen stond in en om het veilings- gebouw gcschaard, met ongeduld het oogen- blik verbeidende, dat de veiling zou aanvan- gen. De heer J. Oud sprak op het bepaalde uur alle aanwezigen toe ;hij heette de bestuursle- den em de ambtenaren van het marktwezen welkom; met groote ingenomenheid merkte hij op, hoeveel konpers aan zijn verzoek had- den gehoor gegeven, met blijdschap had hij gezien hoeveel lana en tuinbouwers hier hun vroege aardappelen hadden aangevoerd. Hij hoopte, dat de handelaars dezen' dag goede zaken mochten doen, dat de verkoopcrs over de prijzen hunner landbouwproducten moch ten tevreden zijn en dat de Rustenburgers zouden erviren, dat dit kleine plekje in' N. Hollands polderland eene goede toekomst te gemoet gaat. V66r ik eindig, zeide de voorzitter, wensch ik m^de te deelen: Aan den eerSten kooper en den grootsten afnemer wordt eene verrassing bercid. Daama werden de veilingsconditien voor- gelezen en ving de veiling aan. Dc aardappelen uit de eerste schuit bracht ten 1180 op, de prijzen voor de Schotsche muizen varieerden tusschen 11,30 en 11,80, de drielingen konden 4,30 tot 5,30 gelden. De aauvoer bepaalde zjgjj tot den polder Ursem. Vrijdag zal opnieuw geveild worden^ dan verwacht men een groote ren aauvoer. Nog denzelfden namiddag ging een partij nieuwe aardappelen naar Amsterdam; het grootste gedeelte ging naar de Langedijken. De uitslag overtrof verre de verwachting der bestuurders, nog meer die der nieuwsgieri- gen die vermoed hadden, dat de koopers op zich zouden hebben laten wachten. 't Was eene ongekende drukte in het kleine Rusten- burg, dat thans door zijne goede ligging en beter scheepvaartverkeer een tijdperk van bloei tegemoet gaat. UIT WIJDENES. Geslaagd voor het propaedentisch examen voor civielingenieur de heer J. M. J. W. Oost- woud, alhier. 40-JARrG JUBILEUM. De heer J. J. C. de la Sablonierre van Eel- de, directeur van het postkantoor alhier, her- dacht heden zijn 40-jarige apibtsvervulling. De jubilaris trad 16 Juni 1880 als sumu- rnerair in dienst, was achtereenvolgens direc teur te Winterswijk en Dieren en werd 1 Oc tober j.l. de opvolger van den heer Verweij. up ten vergadering van het personeel, on der leiding van den hoofdeommies, den heer J. H. v. Wilpen, werd besloten den 40-jari- gen jubileumsdag een feestelijk karakter te ge ven, omdat men giaarne de goede verstandhou- ding van het personeel en de directie wilde demonstreeren. Ook het personeel van de 15 htilpkantoren nam aan de huldiging deel. Van de bijna 90 leden van het personeel werd een foto genomen, terwijl een herinnerings- album werd samengesteld. In den vroegen morgen werd de werkka- mer van den directeur versierd en wij konden constateeren, dat men dit op smaakvolle wijze ueeft gedaan. De vele bloemen, het frissche groen en de .mooie bloemstukken, waaronder er £en van de beide werksters, geven de kamer een ver- aa&eiid vriendelijk aanzien. De jubilaris, die met zijn familie aldaar namens het personeel door den heer van Wil pen werd toegesproken, was door de harte- iijke ontvangst van het personeel ten zeerste getroffen. De heer v. Wilpen bood den heer van Eelde namens het personeel de foto, het album en de bioemstukken aan, waarna het personeel in de gelegenheid werd gesteld den directeur persoonlijk gelukwenschen aan te bieden. Ook het hulppersoneel bood bloemen aan. In zijn antwoord deed de heer van Eelde uitkomen, dat door hem een goede verstand- houding met het personeel op hoogen tcngevolge van net omsiag aan een 1 wer(j Steeds zou hij gaarne ieder hel- werkman verleend, hebbfn al de metaa\bcwex- pea dfe zij-n hulp noodig had. kers van de Vereenigde Giasfabriekcn te ar-.mn Leerdam het werk gestaakt, Uit het verslag van de gewone jaarlljk- lie vergadering van commiasarissen van net ,Foncis tot ondersteuning van Weduwen en kindcren van lioopsgezinde Lcerarcn in Noord- en Zuid-Holfand" in „Dc Zondags- bode" blijkt, dat aan 25 weduwen cm 2 kinue- rcn uitkeering werd gedaan tot een totanl be drag van 17,041. Ten gevolge van waarde- vermindering van effecten moest 43.041 worden afgeschrevcn. EEN KABINET OEVORMD. ROME, 16 Juni Uit Rome wordt ge meld, dat Giolitti een kblnet gevormd heeft. VALSCHE BANKBILJETTEN. ENSCHEDE, 16 Juni. Hier zijn valsche bankbiljetten van 25#n omloop gebracht. De recherche is er In geslaagd aan de grena meerdere bankbiljetten in beslag te nemen, terwijl haar onderzoeke met de Duitsche polltie tot resultaat had, dat te Oronau in met verband met de uitgifte 3 personen zijn Searresteerd. De hoofdaader, een Nederland er, die men meent op het spoor te zijn, vertoeft eveneens in Duitschlnd. De biljet- ten zijn in hoofdzaak van de echte te on- derscheiden dioordien het watermerk ont- breekt. Het is er op gedrukt en 4e cijfera 25 vertoonen afwijkingen. Te Dieren is door de gemeentepolitie een valsch bankbiljet van 15 in beslag ge nomen, dat aan het station in betaling was egeven. Naar de herkomat wordt een on- erzoek ingesteld1. HET CONFLICT MET DE HAAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. DEN HAAO, 16 Jumi. Het hooldbe- Namens den directeur-generaal der poste- rijen en telegrafie werd de jubilaris nog ge- luk gewcnscht door den heer Mulder, inspcc- teur te Amsterdam, die dank bracht voor de langdurige tocwijding aan den dienst door den heer van Eelde betoond. De directeur bood het personeel nog een fcestavoiid aan, door hen zelf te orgauiseei en, waarna het personeel op het kantoor onder da werkzaamuedeu outhaald werd eu het pu- bliek zich bediend zag door feestelijk uitzien- de ambtenaren en ambtenaresscn, die bijzon- der opgewekt hun werkzaamheden verriclit- ten, zoodat de dienst, zelfs op dezen dag, niet de minste vertraging ondervond. Naar wij vernamen ontving de jubilaris uit zijn vorige standplaats tal van telegrammcn en gelukwenschen. Om kwart over 4 uur zullen dc jongens van de Broederschool ,St. Louis" den jubilaris, op verzoek van een deel van het personeel, een serenade brengen. OESLAAOD. Het eerste gedeelte van het practisch apo- thekers-examen werd heden te Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd door onze stadge- uoote mej. M. w. van der Vegt. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 11 dezer zijn, met in gang van 1 September, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, de heeren H. W. ae Koning Jr. en N. J. Me- demblik beiden thans tijdelijk leeraar. EEN LEGAAT. Dezer dagen overleed, naar het Handels- blad meldt te Alkmaar een oude dame, die haar vermogen (plm. 30.000) berievens huisraad, op mkele voorwerpen na, niet aan hare familie bad vermaakt, doch bij testament .14 tfacn 10 Dtemmen aanuranmpn i rau utt wiwuuiwwp aauvia^cu z.uuvu

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2