DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ncfc 144. HonderS twee en twintigste Jaargang. 1S20 ■nl ang(^| A.bonnemontsprijs bij Toorultbetallnsr per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowljsn. 5 ct. A-dvertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaattrclmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. llerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Rcdactie No. 33. D I N S D AG DlreotourQ. H. KllAK. HoofdredacteurTJ. N. ABEMA. 22 J U N I Buitenlandsch Ovorzicht Er komt nu schot in de oploasdngder re- gcerings-crisis in Duitschland. EindelijK is flaa eenrijkskanselier benocmd en wel de door Trimborn reeds genoemde Rehrenbach, president der nationale vergadering, die deze Deuoeming heeft aangenomen en daarmee ze- ker zijn candidatuur voor het rijkspresident- schaj) intrekt. De nieuwe rijkskanaelier ver wacht bij do voiding van een kabinet geen moeilijkheden meer cn denkt daarmee heden of morgen klaar te komen, opdat de ministers zich Donderdag aan den Kijksdag kunnen voorstellen. Een lijBt van ministers is reeds zoo goed als gerecd. Daarop komen weer voor de tegenwoordige ministers Koch (bin- nenl. zaken), Ocssler (Riiksweer). beiden van de democratische partij, terwijl verwacht wordt, dat ook de neeren dr. Wirth (finan- cifin), Oiesbert( post) en Hermes (levensmid- dclen), alien centrum-mannen, hunne porte- feuillcs zullen behouden. Als nieuwe minister zal vcrmoedelijk van het centrum optrcden de Pruisische minister van toelvaart Stegerwald, die het ministerie van verkeer zal knjgen De Volkspartij zal dr. Heinze, minister van Justitle, en aen afgevaardigde dr. Becker-Hcs- scn, de vroegere minister van financten in Bar den, minister van de schatkist maken. Een rijksminister voor de economie is nog piet gevonden; men zoekt nog naar den ge- echiktcn vakman. Mihistcr van buitenlandsche zaken zou de geheime legatieraad dr. Simons worden, die tot dusver geweigerd had. Deze was onder graaf Brockdorff directeur der juridische af- aeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken en de inticme medewerker van den graai bij de voorbereiding van Versailles. Het bloc der burgerlijke middenpartijen zal daannee gevormd zijn. Moeilijkheden worden echter verwacht als het nieuwe kabinet aan de opstelling van het cigenlijke regeeringsprogram begin!, daar de democraten, zooals bekend, de voorwaarde stellen, dat de soc-dem. hun vertrouwen in de nieuwe regeering moeten uitspreken. Wat de besprekingen op de conference te Hythe aangaat, wordt gemeld, dat die heb ben geloopen over ae ontwapening van Duitschland, de reeeling der schadevergoe- dingen en over de houding die zal worden ingenomen in de Turksche kwestie. Vastgehouden wordt aan een maxlmum- sterkte van 100.000 man van het Duitsche le- ger, welke op 10 Juli moet zijn bereikt, terwijl ook het vernietigen van oorlogsmateriaal zal moeten doorgaan. Op verzoek van Lloyd Ge orge en Millerand liebben de militaire raads- lieaen Foch en Wilson een plan uitgewerkt, ont Duitschland te dwingen de bepalingen van hot vredesverdrag in dit opzicht na te ko men. Dit plan zou in Boulogne nader wor- den, besproken en naar men verwacht zonder moeite worden, aangenomen. Ter bestrijding van binnenlandsche moeilijkheden zou Duitschland zijne districtspolitie mogea uit- breiden De eertijds aangenomen regel ing van de schadevergoeding is weer teniet gedaan, mr Amerika er niet van wil weten om de terugbe- taling van de voorgeschoten gelden afhanke- lijk te stellen van de Duitsche betalingen Van de beta ling eener globaie som is nu af- gezien en men is weer teruggekeerd tot het stelsel van de annui'teiten, reals eerder ge- poemd. Duitschland zal nu 35 jaar lang een Som moeten betalen, die ininsteiis 3 milliard gouden mark zal bedragen en die verhoogd zal kunnen worden naarmate van de herle- ving var, zijn economische pesitie. Met deze Duitsche annuiteitm als onder- pand zal een intemationale leening worden uitgegeven, waarvan een deel voor Frankrijk's wederopbouw en een deel voor Dnitschland's herstel zal dieneo. JHet Turksche vraagstuk toot, a I heeft de lieeren te Hythe bezilg gehouden. IDe Griek- sche minister Veniizelos was aanweaig om daarover zijne ineichten mede te deelcn M| was van oordieel dat Griekenland de op, de taak wel geheel alleen, ook zonder cieele hulp, wel zou kunnen opknappen, een oplossing, die Lloyd George natuurlij'k toe- Enchte, omdat Engeland zich wel graag uit etwespennest wil terug trekken Maar of dat zoo gemakelijk zal kunnen? De Turksche nattoniahsteo worden steeds driester door hun voorldurend grooter wordenidien aanihang en de toestand is nu al zioo dreigend, dat die En- gelsche oorlogsschepen, die bij Malta gesta- tionneerd lagen, in allerijl naar de Turksche wateren zijn gedirigeerd. Of Griekenland1 al leen met succes tegen Moestapha Kemal zal kunnen optredem, werd dan ook dloor de mili taire deskundigen Foch en Wilson betwij- feld. Ook pver deze kwestie zou te Boulogne nog nader worden gesproken en 't zal de vraag zijn of b.v. Italiiie het er mee eens is oni Griefcemfland1 als mandiitaris in Klein-Azie te laten optrcden. Versclrillende groate Eingelsche eni Fran- sche bladien wijzen op het gootie belang van de Turksche kwestie en herimneren er aan, oat de hieele groote oorilOg uiit een Balkan- Kwestie is voortgekomen. Thans is het weer zoo, dat de Balkan groate zorg verwekt bij de vvcstersche mogendh'eden. Een beslissing inzake de moeilijkheden, thans door idle Turksche nationalisten veipor- zaakt, zail niet zoo heel gemakkeUjk genomen wordtn, omdat er die belangen van vertchil- laada landto met gemoeidl zijn. Buitenland FRANISGHE SPOORWEGARBEIDER'S NAAR RUSLAND. Eenige dagen geleden werd melding ge- maakt van het voornemen van een aantal ont- slagen epoorwegarbc idcrs, met name uit Pe- rigneux, om in Sovjet-Rusland een Fnansche arbeidlerskolonic tie vestigm. Thans heeft het bestuur der C. G. T. zicH do een schrijven tot M'Herand gewendi om voor deze arbeiders paspoortcn to verzoeken. DE STERKTE VAN HET DUITSCHE LEGER. !De 'intergeallieerde raad van ambassadcurs heeft een conclusie genomen omtrent de Duit sche ontwiapeningskwestie. Voigens de „Temps" is het volgendc resultaat bereikt: le. het totaal-cffectief van het Duitsche le- ger zal beperkt blijVen, zooals in het verdr, van Versailles is omschreven, n.l. tot 100 man. 2e. als het Duitsche leger van 100.000 man onvoldoonde blijikt tot handhaving der binnienl'andsche orde, zal er sprake van kun nen zijn om over to gaan tot die ins telling van pnovincialc politiekorpseo. IHAAT TEOEN DE 'DUITSCHE RS. IDe Belgische advocatenverceniiging kan zich nog niet plaatsen op het stanclpunt van de verbroedering der volken. Dit bleek Za- tordag to Luik tor vergadering dier vereend- ging. De socialistische minister, van der Vel- de, die daar aanwezig was met zijn ambt- en prtijgenoat Destrec, sprak daar over de ver- nroedering van de volken, en de verzoeniog. Terstond1 kwam het van a lie zijden tot hevigc protest-uitingen. Er werd geroepen: „A bas les Boches!" „Er uit met hem!" Een advocaat uit Namen, rnr. Boresse, in den oorlog verminkt, klom op een Stoel en riep onder toejuichingen uit„Uit naam van de dooden en de igewonden, uit naam van al onze oollega's, die hum bloedi voor het recbt en de beschaving Jiebben vergoten, uit ik tnijn gevoelens van haat togen tfc Duitschers". iDe ministers verlieten diaanop de vergader- zaal. 1 DE GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN TE BERLIJN. Zondag zijn de verkiezingen voor Oroot- Berlijn, omvattende Berlijn en 93 voorsteden gehouaen. Voor zoover thans reeds valt na te ERZBERGER EN ZIJNE POllTIEK. Naar verluidt werkt Erzberger aan een imencijfers een verrassende vermeerdering bij de recht- sche partijen, in het bijzonder bij de Duitsch- Nationalen. Het schijnt, dat de onafhankelijken veel stemmen gewonnen hebbefl ten koste van de meerderheidssocialisten. De democraten heb- ben zeer aanzienlijke verliezen geleden. ppHI groot rehabilitatie-geschrift dat in den herfst zal,verschijnen en vele politeke onthullingen zal bevatten. Erzberger geeft een uiteenzet- ting van zijn geheele politick en gaat in het bijzonder in op de voorgeschiedenis van de vredesresolitie en op de door hem gevoerde wapenstilstandsonderhandelingen. hen bij zonder hoofdstuk zal aan keizer Wilhelm ge- wijd zijn. DE DUITSCHE ZEELIEDEN EN DE DUIKBOOT-OORLOG. Havelock Wilson, de gedelegeerde der Britsche zeelieden op de internationale zee- liedenconferentie te Genua, heeft verklaard, dat de Duitscher Doring met kan worden toe- gelaten tot de conference; tenzij hij openlijk zijn leedwezen betuigt over den misdadigen duikbootoorlog, welke door Duitschland ge- voerd is, en de officieele verzekering kan ge- ven, dat de betrekkingen van de slachtoffers zullen worden schadeloos gesteld. De overige gedelegeerden hebben Wilson's voorstel on- dersteund. DE BELGISCHE TAALKWESTIE. Te Brussel is thaas de tweede protest-ver- gadering gehouden van den Belgischen bond ter verdediging, van de Fransche taal tegen de vervlaamsching van de hoogeschool te Gent. De eerste was ontaard in een knokpar- tij tusschen de bezaekers en Vlaasche studen- ten. Thans waren alle maatregelen genomen om ordeverstoring to voorkomen, terwijl bur- gemeester Max zelf aanwezig was om de maatregelen, te controleeren. Verscheidene redenaars voerden het woord. De orde werd thans niet verstoord. EEREKRUIS OOK VOOR VROUWEN. Voortaan zal in Engeland het Victoria- Kruis ook aan vrouwen verleend kunnen worden. Zooals men weet is dit kruis de hoog- ste Britsche onderscheidlng voor groot moeds- betoon. Voor decoratie zullen in aanmerking komen verpleegsters en andere vrouwelijk personeel bii hospitalen, benevens vrouwen die geregeld of tijdelijk onder bevel van de militaire, marine- of luchtvaart-autoriteiten dienst doet. DIRAADLOOZE FOTO'S Uit Kopenliagen wordit iaan de Daily Te legraph" gemeld', dat een Deen, Th. Ander sen, een belangrijke uitviinding neeft gedaan, Nvaarbij foto's langs telegrafischen weg, zoo- wel over den kabal als draadloos, kunnen worden1 overgebracht. Voor de gei'llustreerde pcrs blijkt de uitvinding van groote waarde te zijn.. Het te gcbruiken apparaat is van zeer een- voudige oonstruotie. Elk draadloos telegra- fisch of toletonisch stelsel kan voor die over- wordlen gebruikt. Een Kopenhaa^ch nieuwsblad heeft twee foto's gepubliceerd, dile het langs den lucht- weg warcn toegezondien. DE O'FFICIEE'LE UIT9LAO DER IDUITSCKE VERKIEZINGEN. De „Reichsamzciger" publicecnt thans de of ficieele uitolag der verkiezingen voor den Riiksdag. Voigens dezen werden in totaal uit- gebrach/t 26.017 590 stemiuen. De 466 afge- vaaridiigden zijn alia volgt over de partifen Soc.-Dem. 112 zetels (5.614.456 at.Cen trum 68 zetels (3.540.830 St.); Democraten 45 zetels (2.202.334 st.)Duitsch Nlationalen 66 zetels (3.736.778 st.)Duitsche Volkspar tij 62 zetels (3.606.316 st.)Onafhankelijken 81 zetels (4.895.317 st.); Communisten 2 ze tels (441.995 St.); Beiereclic Boerembond 4 zetels (218.884 st.); Duitsch Hannoveramen 5 zetels (319.100 st); Beim-sclie Volkspartij 21 zetels (1.236.941 st.). POLEN EN RUSLAND. Over den toestand aan het Russisch-Pool- sche front wordit van Poolsclie zijde gemdd: Het offensief der bolsjewieken schiint weer tot sraan te zijin gckomou. De Poolsche generate slaf meldt, dat de Poolsche troepen vooruit- rukken en dat tusschen Pripet en Tetran ge- vechtan plaats vinden. VREDESAANBOD UIT MOSKOU? De Duitsche pers geeft de mededeeling vain een lembergsch blad, voigens hetwelk de Moskousche regeering aani die der Oekraine vredesoniderhandel ingen zou hebben voorge- stcld op dezeni grondslag, dat Moskou de onamankelij^heidi der Oekraine zou waarbor- gen onder voorwaarde, dat er oommunisti- sche sovjets zouden worden ingesteld. Even- zoo zou die Moskousche regeering hulp heb ben .aangeboden voor de vereeniging. met OostGalicte onder voorwaarde, dat de Oe kraine aan den strijd tegen Polen zal deeline- men. IDE ONRUST IN IEKLAMD. De „Times" vpmeemt uit Cork, dat het po- litibureau te Faran, op veertren mijl afstandi van de stad, in den niacht van Zaterdag op Zondag werd! aangevalien. De bemanning werd uit den slaap gewekt door een hevige ontploffing, die het gebouw deed' schudden op zijn grondvestien. Dan- volgde een fusilade met revolvers, geweem en bommera, die de ra- nien dledd schudd en De sergeant en ziin zes many die het gebouw verdedigden, ontdekten, dat de gevd door mididel van ontplofbare etoffen vemield was. Hun sigmalea om hulp werden opgemerkt door de bemanning der Balilincaly cavailerie-kazernes, zes mijlen van de plaiats des onheils en een sterke patroudlte rukte van daar aan. Ook elders ontvingen po- litie en militaiien bericht van den wanhopi- en die dreigden het gebouw te vernielen, om- .nl toestand', waarin de aangevallenen, die oor tiwee honderd man waren aangevallen siingddl waren'. De te hulp komende troepen werden' in hun voohtgamg danig belernmerd door langs de wegen opgeworpen barricaden, maar konden toch nog in djds te Farran ko men om de betegerdiemi te bevrijden. De aan- vallers ontsnapten, achtcriatende idirie motor- wagens, een hoeveelheid geligniet en amuni- ttie. De aarigevallcnen hadlen slechts lichte verwondingen gekregen. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Sedert Zaterdagnacht twaalf uur werden te Weenen van de goederentreinen alle voor Hongarije bestemae wagens op zijsporen ge- bracht. Aan de grensstations is een scheipe ,contr61edienst ingericht. De telefoongeleidin- §en aan de grens zijn onbruikbaar gemaakt. en enkele leiding difent nog voor het tele- foonverkeer der regeering en der diplomatie- ke vertegenwoordigingen. Wat telegrammen betreft worden alleen staatstelegrarrunen, di- plomatieke telegrammen en telegrammen in transitoverkeer tusschen andere landen en Hongarije verzonden. Ook het transport te water der „Donau- Dampschiffahrt-Gesellschaft" is gestaakt. Het personenverkeer loopt voorloopig nog normaal. De plaatsvervanger van den Oostenrijk- schen staatssecretaris voor het verkeer heeft in een verordening aan de beambten der ver- schillende takken van het verkeer verboden, de werkwillige beambten in de uitoefening van hun plichf te belemmeren. Toepassing van geweld zal niet worden geduld. De soc.-dem vakvereen igingen verklaren, dat zij de vak- vereenigingsplichten boven die ten opzichte van den staat stellen Zij hebben tegen de verordening geprotesteerd. De bcriditen uit Boedapcst zijn uit den aard der zaak zeer schaarsch. De eenige weg, die Hongarije met de overi- ge wercld in verbindling houdlt, is de weg over Weenen, Een Bulgaarsche mai's-zending van 200.000 tanneni voor Oostenrijk op den Donau zou een repressai lie-object voor Hongarije kunnen vor- men. Verder is de Wecnsche levensmiddelen- markt sterk van Hongaarsche leveringen taf- hankelijk, zoodat de Hongaarsche boycot wel- licht de Weener bevolking zwaarder treft dan Hongarije. Een bericht van gisteren zegt reeds, dat Hongarije alle levensmiddelenzendingen naar Oostenrijk heeft stop gezet. De Hongaarsche gczant te Weenen, dr. Gratz, verklaart in de „Reichspost"Het spoed'ig mislukken van de boycot is een Eu- ropeesch belang, want anders heeft Europa van nu af aan in Amsterdam een wereldre- geering, die hedoni Hoiithy, morgen echter wellicht Lloyd George of Millerand langs de zen weg faaar eigen poliittek kan opdringen. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt is de zoogenaamde verte- genwoordiger der Russische Sovjet-republiek te Washington, Martens, op eigen verzoek door de Sovjet-regeering teruggeroepen, in verband met zekere maatregelen, welke het Amerikaansche ministerie van Arbeid betref- fende de deportatie van Martens bad geno men. In Engelsch-Indi6 zijn 16.000 spoorweg arbeiders wederom in staking gegaan, omdat zij niet tevreden zijn met de bcsliseingea in zake de jongste staking. De post- en telegraaftarieven in Tsjecho Slowakije zullen met mgang van 1 September a.s. met 100 pet. worden verhoogd. Het deficit bij deze diensten bedraagt 300 millioen kro nen. Camille Hysmans, socialistiach afgevaar digde en secretaris van de Internationale, is naar Londen vertrokken, ten einde het aan- staande congrcs van Geneve voor te bereiden, waar een nieuwe voorzitter van de Internatio nale benocmd moet worden. De Belgische minister Jaspar is v66r hervatting van den handel met Rusland. De president der Oostcnrijksche repu- bliek heeft in een onderwijzersvergadering ge- zegd: „Wij willen deze republiek handhaven en voor haar zorgen, tot eens komen zal het groote historische moment, dat Duitsch-Oos- tenrijk is opgenoihen in ae groote cultuur- van het Duitsche rijkHij oogstte veef bijval. De stad1 Verdun zal op 23 Juni 'f eerste feest vieren ter herinnering van den slag bij Verdun, welke de oorzaak is geweesj van den nederlaag der Duitschers. In Duitschland is een gas- en kolen- nood. Het heet, dat die is ontstaan door den dwang der entente om haar juist de beste ko- len te leveren en om ook af te geven aan Po len en' Tsiecho-Slowakije, in strijd met het vredesverdrag. In Berlijn is een protestvergadering ge houden tegen de houding der entente ten op zichte van Eupen, Malmedy, Opper-SileziS, Oost- en West-Pruisen en Sleeswijk-Holstein, dat betreft het niet handhaven van de bepa lingen van het vredesverdrag. Te Berlijn is gestorven prins Heinrich zu Schoenaich Carolath, in de vroegere hof- kringen wegens zijin/ moderne en liberate op- vattingen de „roode prins" genoemd. Sinas de Duitsche revolutie was hij lid van de de mocratische partii. De toestand in de Pfaltz is weder nor maal. Te Nieuw-York zijn een aantal onge- wcnschte vreemdelingen uit de staten Oregon, Californie, Idaho, Illinois en' andere aangeko- men. Zij worden gedeporteerd. De voorzitter van de Duitsch-nationale partij in den Pruisischen Landdag, aigevaar- digde dr. Friedberg, oud-minister, is overle- den. E>e onlangs afgebroken economische on- ger fen1 derhandel ingen tusschen de vertegenwoordi- 3 der Duitsche en Fransche industrie zul- 2 Juni weer hervat worden. De president van de Chineesche repu bliek heeft het vredesverdrag met Oostenrijk geratificeerd. - Tusschen Chipa en Japan zijn betreffen- de Sjantoeng nota's gewisseld. Japan ver klaart zich tot onderhandelen bereid. In Perzie is een samenzwering 'tegen den sjah en de regeering ontdekt Voigens berichten uit Belgrado hebben Joegoslavische troepen, nadat de Italiaansche troepen de geheele Montenegrijnsche kust hadden ontruimd, onmiddellijk het ontruimde gcbied bezet. De-Italiaansche troepen hebben Montenegro geheel ontruimd. Binnenland WIJZIGING VAN DE WONINGWET. Uit het voorloopig verslag der Tweede Ka- mer, in zake nadere wijziging van de Wo- ningwet, blijkt, dat vele leden, die met de re geering van oordeel waren, aat eene herzie- ning van de Woningwet urgent is, de indie- ning van dit wetsontwerp zeer toejuichten. Zij spraken intusschen den wenscb uit, dat de breedere herziening nog zou tot stand komen onder dezen minister van Arbeid, die blijk- baar van het groote belang eener goede volks- huisvesting erustig is overtuigd. Hetgeen omtrent de in de gemeentelijke boiiwverordeningen gestelde eischen wordt gezegd, gaf cnkelen leden aanleiding reeds nu te waarschuwen tegen het hier en daar aan den dag tredende streven van de eischen die aan den bouw en de inrichting van een goede arbeiderswoning behooren le worden gesteld, te verlagen. Verscheidene leden wezen er op, dat er dringend behoefte bestaat .aan opneming in de wet van een omschrijving van verschillen- de daarin voorkomende termen, als uitbrei- dingsplan, geraamteplan, stratenplan, rooi- lijnbesluit, bouwverbod, enz. Voigens de in artikel 1 vervatte bepaling zal voortaan geen bouwvergunning kunnen worden verleend, als het bouwplan afwijkt van een uitbreidingsplan. Met het beginsel, dat aan dit voorsdirift ten grondslag ligt, kon men zich volkomen vereenigen, doch men meende, dat de voorgestelde uitwerking van dat beginsel te ver gaat. Verscheidene leden, die er op wezen, dat zonder een behoorlijk bouw- en woningtoe- zicht een goede woningpolitiek onbestaanbaar is, meenden de vraag te moeten stellen, of een meer fcecentraliseerd toezicht niet meer- dere waarb^rgen zou bieden voor een juiste en eenvormige toepassing der wettelijke voor- schriften dan het stelsel, dat door de regee ring in dit artikel wordt voorgesteld. DPBRENGST VAN's R1JKS MIDDELEN. De vermeerdering van's Rijks inkomsten vergeleken bij het vorige jaar, duurt voort: over de maand Mei 1920 is de opbrengst -/ 12,282,352.41 grooter dan over Mei 1919, Over de maand April bedroeg die toeneming 11,685,436.44. De stijgende lijn in de ver meerdering houdt dua aan, al zou een grafi- sche voorstellen een mindere stijging der lijn aanwijzen dan over de maanden April en Maart in vergelijking met elkander. immera, de vermeerdering over April was ongeveer 5 millioen grooter dan die over Maart, waarbij echter in aanmerking dient genomen het geleidelijk geringer worden van het per centage der vermeerdering in de maanden Januari, Februari en Maart, welke met April tot stilstand kwam. De totale opbrengst over de maand Mei 1920 beliep 41,140,322.77, tegen 28,857,970.36 over Mei 1919. De op brengst over de vijf eerste maanden van 1920 bedroeg 166,027,327.90, tegen 109438,463.28 J4 over die vijf maanden van 1919. Een vermeerdering dus van f 56,588,864.61 Vi Wederom vermindcrde ook in Mei ge- lijk in de voorgaande maanden de grond- belasting, nl van 2,515,892.76 tot f 2.271.263.92, terwijl de vermindering in het loopende jaar 443,616.61)4 bedraagt De Personeele belasting verminderde van 792,566.72)4 in Mei 1919 tot /480.180.43 in Mei 1920. De belasting op gouden en zil- veren werken verminderde van 77,214.82)4 in Mei 1919 tot 63,579.07)4 in Mei 1920; het statistiekrecht idem van 660,247,11 )4 tot f 548.019.01. Enkele posten bleven vrij- wel stationair; de overige toonen een ver meerdering aan, waarvan we de voornaam- ste naemen (resp. Mei 1919 en Mei 1920): Inkomstenbelasting van 6,389,110.53 tot 8.059,191.38; Vermogensbelasting van 921,347,02 tot f 1,273,195,64; suikerao- cijns van 2,719,388.91 tot 3,968,003.36: accijns gedistilleerd van 2.697.992.68 tot 4,250,389.25)4accijns geslacht van 1.004.407.12 tot i.272.788.71; zegel- rechten van 1.518.854.42)4 tot 2,409,696.81 registratierechten van 3,033, 026.30)4 tot f 6,521,365.02)4; in- voerrechten van 2,972,516.23 tot 5,476,392.99. Een nieuwe post: belasting op speelkaanten, bracht in Mei 1920 1817.75 op (raming over 1920 200,000; 1/12 der raming dus 16,666.66). Behalve de grondbelasting verminderde in het loopende jaar, vergeleken bii de eerste vijf maanden van 1919, de opbrengst van jacht- visscherijacten c. a., n.l. met 363. Mei heeft voorts schitterend ingehaald de vermindering van den snikeraccijns, die over de eerste vier maanden van 1920, vergeleken met die van 1919 319,598.39. "Van de vermeerderingen over de eerste vijf maanden van 1920, vergeleken met die van 1919, noteeren we: Inkomsten bijna 15 millioen; dividend en tanttemebelasting bijna 4)4 millioen; vermogensbelasting bijna 2)4 millioen; accijns gedestilleerd ruim 8)4 millioenzegelrechten buna 3)4 millioen registratierechten ruim 9 millioen; succes- sierechten bijna 3 millioen; invoerrechten1 ruim fly, millioen. De opbrengst der belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (Oor- logswinst- en Verdedigingsbelastingen) is over Mei 1920 17,634,576.11over de eer ste vijf maanden f 67,682,531,49. De opcen- ten, geheven ten bate van het Leeningfonds 1914, beliepen in Mei 1.1. 4,709.813, in de eerste vijf maanden 20,971.066.09. In deze rubriek wordt opgemerkt dat aan registratie rechten over Mei 1920 J —.10 meer is terug- betaald dan over de eerste vijf maanden van 1920 werd ontvangen. Haagsche N. Ct. Geinengd Nieuws CONG RES DER INTERNATIONALE CHR. VAKBEWEGING. Op het congres dler Intern. Chr. Vakbewe- ging kwam o.a. aan die orde het rapport van de commissie, ingesteld om een1 onderzoek in te stellen naar de boycot, door het I. V. V. vakverbondl uitgesproken over iHongarije. Namens de oommissie bracht de heer Him- held rapport uilt, dot condudeerde tot die vai- genide rcsolutie: lo. Het ooningres neemit kennis van de ver- klaring van het I. V. V., waarbij de boycot over Hongarije werd uitgesproken, protesreert tegen de on juiste toepassing van ae vakver- eenigingsgddachtle en tegen de schending van de dinstelijke mioraal, welke dieze verklaring inhoudt. Een dergelijk mishruik zou iin de al- lereerste plaais de arbeiders zelven treffen, en beteekent een onnoodlige besfendigimg van het liiden en den nood' der volksmassa's. Het oon- gres legt er den nadruk op diat de werkzaam- neid der vakbewegiing beperkt moet blijven tot het socialte gebied' en' zich van alle politick verre hioudan moet. 2o. Het congres 'besluit den' landelijken chr:stelijiken vakorganisaties te verzoeken, den gedelegeerden der Hongaarsche organisaties bij te staan in het streven om de openbare meening 'in elk land in te lichben omtrent deo werkelijken toesfianidl in Hongarije. mm gei do

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1