DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ire. 148. E Horderd twee en twintigstd Jaw-gang. DONDEBDAG De vleeschkeuring en het gemeentelijk slachthuis. 21 JUNI. - JLbonnementsprijs fo!j voorultbetallng per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Uneven franco N.Y. Boek- en llandolsdr. v.h. llorms. Coster Zoon, Yoordam C 9, Tel. Adinlnistr. No. 3. Bedactie No. 33. Dlrecteur: G. II. KRAK. IloofdrcdacteurTj. N. ADEMA. L Wanneer men in deze streken ooit het nut van een goede vleeschkeuring heeft ingezien, dan is het wel dezer dagen, nu uit Schagen de tijding is gekomen, dat een groot aantal be- wouers levensgevaarlijk ziek is door het ge- bruik van met para-typhus-bacillea besmet paardenvleesch. Het vleesch van het geslachte paard er heeft waarschijnlijk een noodslachting plaats gehad was goedgekeurd en tal van gezin- nen zija de dupe van een vergissing gewor- den. Want 61 de keuripg was niet afdoende, 6f het ter keuring aangeooden vleesch was wel deugdelijk, maar is later met ongekeurd min derwaardig vleesch vermengd geworden. Maar in beide gevallen kan tx-n tekort aan toezicht geconstateerd worden, waarvan de zeer nadeeiige gevolgen niet lang op zich hebben laten wachteu. a Vleesch is een artikel van dagelijksch ge- bruik, dat men van de fijnste tot de goed- itoopste soortea in vrijwel alle gezinnen aan- trett. En omdat vleesch, hetzij afkomstig van ziek vee, hetzij bedorven door het te Lang bewa- ren, tot erastigc vergiftiging kan leiden, is het vanzelfsprekeno, dat elke gemeente ver- plicht is cen goede vleeschkeuring in het le- ven te roepen. Dat is de theorie Maar de practijk leert, dat het anders is, dat op de slachtplaatsen in den regel niet het minste toezicht wordt uitgeoefend, dat in vele gevallen ziek en minderwaardig vee wordt geslacht en dat de dorpelingen nimmer te we- ten komen wat ze eigenlijk gegeten hebben, totdat zooals nu weer in Schagen zich ernstige ziektegevallcn openbaren. Want in de meeste dorpen wordt't vleesch niet gekeurd en wordt slechts bij een nood slachting in het uiterste geval keuring aange- vraagd wanneer de slager de verantwoorde- lijkheid van den verkoop zelf niet op zich durft te ncmen, maar nog op een goedkeuring na vluchtig onderzoek hoopt.als de vlag die zijn lading zal kunncn dekken. In de meeste dorpen wordt het vleesch niet gekeurd en ileeft men dus in goed vertrou- rnen op den slager, van wien men verwacht dat hij zijn klanten geen minderwaardige kwa- liteit zal verkoopen. Nemen wij nu aan. dat alle stagers oerlijk zijn en nimmer goedkoop en minderwaardig vee slachten, dan blijft toch nog de mogelijk heid. dat een op het oog gezond dier een zickte heeft, die zijn vleesch voor de con- sumptie ongeschikt maakt. De slager kan' dit niet coostaieeren. Hij slacht en verkoopt. En het publiek wordt er de dupe van. Het eenige middel om het kwaad te verhel- pen is het allerwcge verplichtend stiellen van vleeschkeuring door daarvoor bekwame keur- meesters. Maar het bezwaar is, dat een keurmeester, die een degelijke studie achter den rug heeft, behoorlijk betaald wenscht te worden en dat vele gemeenten een dergelijke ambtenaar niet voldoende kunnen bezoldigen. Dan blij'it slechts de mogelijkheid, dlat 6i verschillende kleinere gemeenten een centrale slachtplaats met degelijke vleeschkeuring ge- zamenlijk onderhouden en betalen, 6f dat die gemeenten gebruik maken van de voordeelen welke een naburige stad b'edt, waar reeds af doende regelingen voor slachting en vleesch keuring zijn getroffen. Men heeft van Rijfkswege het noodzakelijke van algemeerie vleeschkeuring ingezien en verwacht dit jaar of het volgend jaar nog de wet die den verkoop van ongekeurd vleesch strafbaar zal stellen. Dan zal men dus ook in al de rond Alk maar liggende dorpen het besluit moeten ne men of men groepsgewijze centrale slacht- Elaatsen zal oprichten, dan wel of men van et gemeentelijk slachthuis te Alkmaar zal ge- gebruik maken. Het gemeentebestuur van Alkmaar hoopt, dat dit laatste het geval zal zijn en heeft dezer dagen tot verscheidene gemeentebesturen in den ocntrek reeds het verzoek gericht, om, in verband met de spoedige invoering van de wet op de verplichte vleeschkeuring, van het openbaar slachthuis te Alkmaar gebruik te willen maken. Wij hebben uit eenige dorpen reeds de stemmen van v66r- en tegensianders dezer re- geling vernomen. Het bezwaar van de tegenstandera is, dat uc kr«ten nogal hoog zuiHen zijn en dat ook het veivoer van en naar het abattoir hot vleesch zal docn lijden. Daartegenover kan er op gewezen worden, dat ook het door een groep dorpen gezamen- Wk oprichten van een centrale slachaplaats cn het instellcn van een deugdelijk vleeschkeu ring belangrijke financieele offers vraagt, dat Alkmaar voor een billijke regeling te vinden <n d»t, naar ons van deskundige zijde ver- zekerd werd, het vervoer van in het Alkmaar- sche abattoir afgekoeld vleesch over groote Afstanden mogelijk is, zonder dat die kwaliteii duronda behoeft te lijden. San central* sUchtpUAts met viwchksu- ring kan natuurlijk voor een groep van dor pen tot goede resultaten leiden. Maar het is tevens duidelijk, dat ook een groep van dorpen niet tot stand kan brengen wat reeds in Alkmaar bes'taat: ,een modern slachthuis, groot en hygienisch en daarbij een' toezicht op slachten en keuren door volkomen deskundigen, zoodat het gevaar van vlcesch- vergiftiging volkomen is uifgesloten Natuurlijk kan er bij het beste toezicht nog geknoeid worden. Zelfs het uitgebreidste politiecorps kan niet verhindercn, dat er wel eens gestolcn wordt en dat ook een deugdelijk toezicht op de slachtingen nog knoelerij mogelijk maakt, bleek de vorige week, toen de opzichter-hulp- keurmeester te dezer stede een partij onge keurd vleesch aanhieldcn, die netjes coder mandjes met groente verborgen was en die een zoogenaainde groenteboer voor een zacht prijsje bij liefhebbers aan den man trachtte te brengen. Hier is natuurlijk de man bekeurd en het vleesch in beslag gen omen. Op tal van dorpen was het voor den gele- genheidaslagcr niet eens noodig zijn koop- waar te beaekken. Men koopt en eet daar nog altijd wat de slager wel kwijt wil wezen. Het vleesch van het te Schagen geslachte, ;ekcurde en gedistribueerde paard was met met para-typbus-bacillen. Dr. Aldershoff, de inspecteur van de volka- zondheid, heeft, naar de Schagcr Courant leeft medegedeeld, aan de Redactie van dat blad verklaard, dat zulk een vergiftiging op het ecrste gezicht niet te constatccren was en een bacteriologisch onderzoek noodzakelijk was geweest. Het slachten van zulk een paard aan een abattoir, aldus dr. Aldershoff, had tot vemie- ti'ging van het vleesch gelcid. Die verklaring to'ont afdoende het groote nut en wij durven wel zeggen, de noodzake- lijkneid van het gebruik van een deugdelijk slachthuis aan. Alkmaar heeft een slachthuis dat aan alle eischen van ruimte en hygiene voldoet, het heeft een koelhuis, waarin het vleesch weken- lang onvcranderd blijft, het heeft door zijn directeur en zijn beide geexamineerde opzich- ter-hulpkeurmeesters een toezicht, dat aan de hoogste eischen voldoet' en vleeschvergiftiging absoluut onmogelijk maakt. Een slach'thuis en een toezicht als. in Alk maar zal men in de omliggende dorpen zelfs met door groepsgewijze aaneensluitinig kun nen verkrijgen. En daarom kan er niet nadrukkelijk genoeg op gewezen worden, dat het belang der om liggende gemeenten, wanneer binnenkort de wettelijke vleeschkeuring is voorgeschreven, in aansluiting bij Alkmaar gelegen is en dat de gemeenteraden der rond Alkmaar liggende dorpen een verstand'ig besluit zullen nemen, wanneer zij op de uitnoodiging van Burg, en Weth. van Alkmaar ingaan en het vee in het openbaar slachthuis te dezer stede laten afmaken en keuren. Het is begrijpelijk, dat men in vele dorpen, waar men voor de imoeilij'kheid der keuze slaat, wel graag eens wil weten hoe het ge- mcentelij-k slachthuis te dezer stede er eigen lijk uitziet, wat men daar presteeren kan en hoe er gewerkt wordt. Wij zijn er van overtuigd, dat zelfs vele Alkmaarders dit niet weten en wijl hebben1 daarom tot den waarnemend directeur, den heer C. Roodzant, veearts te dezer stede, het verzoek gericht een kijkje in het slachthuis te mogen nemen, wat deze gaarne heeft toege- staan. In een volgend artikel zullen wij dus een beschrijving van het abattoir en de daaraan verbonden ijsfabriek laten volgcn. BiiUenlandsch Overzicht In ons overzicht van gisteren schreven wij, dat de socialisten v66r een door de nieuwe regeering te stellen motie van vertrouwen zouden moeten stemmen. Hunne fractie heeft thans echter besloten zulks niet te doen en zich gewoon van stemming over 'n dergelijk^ motie te onthouden, „aangezien een motie van vertrouwen in een regeering, waarin le- den van de Duitsche Volkspartij zijn opgeno- men, niet met hare opvattingen overeenkomt." Het ging anders al zoo mooi. De democra- ten hadden zich na een weigering toch nog bereid verklaard aan een regeering deel te nemen, de Volkspartij was overreed ook mee te doen en de soc.-dem. hadden welwillende neutraliteit toegezegd. Maar nu deze laatsten bovengenoemd besluit namen, hebben de de- mocraten thans gezegd, dat onder deze om- standigheden geen regeering kon worden ge- vormd, die, gesteund door het vertrouwen van de meerderheid van het parlement, te Spa zou kunnen onderhandelen. Men begrijpt dat nu de heele zaak van de vorming eener regeering weer op losse schroeven staat, ook al doordat de Suitsche Volkspartij zich niet met de ministerskeuze kan vereenigen en vakministers wenscht voor de verschillende departementen, die in het economisch leven een rol spelen, terwijl daarbij dan niet op de politieke richting de zer ministers mag worden gelet. De bedoe- ling van dit nu pas opgeworpen bezwaar zal wel zijn het voor zich opeischen van nog eenige ministersportefeuilles. at zal er nu gebeuren? Het staat no^ met den formateur Fehrenbach geconfereerd over de nieuwe phase waarm thaus de rcgee- ringscrisis verkeert, en ook de vcrscnilleude parujen bespreken de zaak. Of Eehrenbacn nu onthellmg van zijn opdracht zal verzoe- ken, welk plan hem wordc toegedicht, is nog met zeker, ina,ar of zijne pogmgen om ten ministerie in elkaar te zetten, nu nog zullen geluktten, wordt wel betwijteld. In centrum- kringen verwacht men thans een pogiug om een ourgerlijk blok van het midden te vor- men. Buitenland NEDERLAND EN BELGIfi. De Brussetscne correspondent van de Temps seuit aan zijn blad d.d. 21 juni: Er gaan gerucmcn vooral komende uit Holiaudscne en Engelsche bron, voigens wel- ke at taans een goeue getegenneid zou zijn de Nederiandsai-belgisaie ondernandeiiu- gen te hervatten. Nedcriand zou genetgd zijn coacessies te doen op bet punt van de souve- reunteit ova het Nauw da Wielingen. Men coustateert inderdaad dat de meenuig in Ne- deriaad verre van eensgezmd betreuende de aauspraken der regeering in Den Haag en zeer senscnetsend zijn m verband aiermede de artikelen in de 'leiegraat van prof. Nia- mija. ueze betoogt inderdaad dat de zoogenaam- de historiscae recaten vaa Nederland, ver- baad bouden met eea souvaeiaiteit ia de 15e eeuw over eea geul in de Wielingen, die zich vaa eeuw tot eeuw vaplaatste ea die niets uit. Deze zoogenaamde historische rechtea worden gehed door het mo derintana- tionale recht geannueerd, hetwelk het souve- reiniteitspriacipe huldigt vaa iedaen staat tot eea aistand van o mijl in zijn kustwate- ren. Hoe het zij, men schijnt a in Belgische politieke kringen met toe geneigd te zijn de ondahandelingen te hervatten en het ont- werp te teexenen aileea om, het feit dat de Wieiingenkwestie door de tegemoetkoming van Nederland gaegeld zou worden. Men is van oordeel, dat men moet aanstu- ren op een volledige herziening van hetont- werp en zulks vooral om Belgie's veiligheid ie verzekaen van de zijde van het openlig- gend Limburg. Men heeft h;ir de vaste hoop dat de diplomatieke steun, i ie in deze aan- gelegenheid niet door degeallieerden aan Bel- gie onthouden kan worden, de nieuwe onder- handelingen tot een goed einde zou kunnen brengen. Buiten dien steun echter schijnt het onmogelijk thans de hervatting der bespre- kingeo tusschen Brussel en den Haag tot stand te brengen. BUREAUORMTE E!N VERSITILUSTQ. De militaire opalagplaatsen te Ohiiwell in de buurt van Nottingham zijn volgena de „Times" mi?a&hien wel het ergste voorbeeld van roekelooze verspilling. Oorspionkelijk waren zij een granatenfabriek, maar na de ramp in Juli 1918 welke 134 perBonen het leven kostte, heeft men ze veranderd in berg- plaatsen voor oorlogsmateriaal. En thana 20 maanden na het ophouden der vijandelijkhed- den bevatten zij ongeloofelijke hoeveelheden van allerlei goederen, welke bij den dag in waarde achteruit gaan. De vele en groote loodaen kunnen zelfs de enorme hoeveelheden niet bevatten, en veel er van ligt in de openlucht aan weer en wind blootgeateld. Er zijn duizenden wagenwieloa, tiend'uizenden wagens en karren, millioenen roestende hoefijzers, een ontelbaar aantal rijzadels en paardetuigen, een hoeveelheid pri'kkeldraad, voldoende om geheel Groot- Brittannie te omspannen, meer dan twee millioen paren sokken, verder de'kens, mili taire kleeding, tenten en bouwmaterialen in een ongeloofelijke hoeveelheid. Kortom een voorraad, groot genoeg om een millioenenle- ger voor een tweedten oorlog uit te rusten. Worden deze goedieren, zoo vraagt de „Ti- mes", allemaal „vaatgehouden", in de dwaze hoop ze op deze wijze langzamerhand tegen hooge prijzen van de hand te kunnen doen? Of is Chilwell misschien vergeten door de autoriteiten? EEN GEYOLG VAN DE HOOGE LOOINEN. Een Eingelsch edolman, de hertog van De vonshire, hadl op zijn voorvaderlijk landgoed een groote oranjerie staan. Ten gevolge ech ter van't kolengebrek en do hooge arbeids- loonen, besloot hij deze kostbare broeikas9en te verkoopen. Toen het bleek, dat er niemand in het landi voor den rielkanten koop te vin den was, zag hij zich genoodzaakt, de kassen te d'oen afbroken. Echter waren de hooge loonen ook thans weer de oorzaak, dat dit practiech onmogelij'k was. Ten einde raad, besloot h'ij ten slotte, de groote ijzeren ge- raamten en de duizenden glasruiten door middel van explosiestoffen uiteen te doen springen. De „Daily Chronicle" meldt, d'at er niet minder dan 150 K.G. van deze Btoffen noodig waren, om de grootete oranjerie van Engeland in de lucht te doen springen. OO RLOOSSGH ADEVE RGO EDI NO E N. De in Belgie door den oorioa geteisterden kunnen hun schade in den oorlog of tijdens de bezetting geleden opgeven aan speciale gerechlshoven, die schadevergoedingen toe- wijzen of afwijizen of vc.minderen, waarna het rijk dte loegewezen som uitbctaalt. Na tuurlijk worden de meeste bedragen veel to hoog opgegeven. En de Belgische minister van Eccncmische zaken heeft reeds herhaail- ■I Ji delijk gewezen op die onnauwkeurigheden oi«t vast. De rijkspresideat Ebert heeft al1 der aangiften, en zelfa op het bedrog datH zoo wat ovaal gepleegd wordt. Een dia rechters nu bij een gerechtshot voor oorlogsschadevergoeding, heeft bij de rech'ibank den. staat van zijne gelcdene schade ingediend. .De Brusselsche „Standaaxd" doet hicr een boekje van open. De schade geleden aan meubelen en boven- kleedaen van. mevr. bedraagt, volgeas den liter rechta bij het gerechtshoi voor oorlogs schadevergoeding, de fabelachtige som van fr. 281.74J. Alleen de schade welke door me- vrouw aan rokjes en kantjes, en hoed'jes en schoentjes geleden is, bedraagt fr. 50.252. iHet schijnt dat de stpkkea door de deskun digen reeds geviseerd en onderteekend zija. Er ontbreekt slechts de uitspraak van den rechta I Aldus had de vaderlandslievende rechta zijn in den oorlog geleden schade opgegeven (waarde vddr den oorlog!) Keldera, fr. 2.780; Keukens, fr. 2.700; Portaal- fr. 6.749: Blauwe Zaal, fr. 27.505; Roode Zaal, fr. 40.325; Eetzaal, fr. 23.523; Wachlkamer, fr. 9.611; Bureau, fr 19.645; Tiap, fr. 3.750; Portaal op de lste verdie- ping, fr. 1.250; Badkamer, fr. 4.650; Ea rner voor Mijnhea, fr. 19.655; Kama voor Mevrouw, fr. 10.210; Kleedkamer voor Me- vrouw, fr. 1.575; Vreemdelingenkamer, fr. 6.235; Portaal op de 2de verdieping, fr 4.776; Badkama, fr. 3.080; Kama voor de zoons, fr. 3.409Kamer voor gouvanan- te, fr. 2.365; Kama voor de dochters, fr. 7.059; Studeerkama, fr. 4.225; Kleakas- ten, fr. 1.360; Zolder, fr. 13.145; Kama voor knechten £r. 1.670; Bijgebouw, fr. 6.745; Klcerkasten voor Mevr. fr. 10.195; Idem, fr. 9.737; Pelsen, fr. 21.075; Rokken eu verscheidene, fr. 10.145; Kostcn voor ver- huizingen en opzockingen, fr. 2.000. Totaal fr. 281.743. iDe inh'oud van de kleakasten van Mevr. wordt als volgt gedetiaillecrd Pluimen, fr. 2.828Handschoencn, fr. 392 Kousen en schoenen, fr. 2.162; Pelsen, fr. 21.075; Avondkked, fr. 7.400; Dagkleed1, fr. 6.290; Huisklecdaen, fr. 7.120; Waaias, fr. 30.257. Totaal, fr. 50.252. Het Brusselsche blad vraagt zich af of der gelijke rekefi ingen nu maar zoo goedschiks betaald worden VLAAMSCHE STEMMEN. In het Belgische parlement heeft naar de „N. R. Ct." vaneemt, het Kameriid da Vlaamsehe Fromtpartij, dr. Ad. de Beukelaere in een uitvoaige en gedocumeateerde rede ge wezen op de verp'lichting tot dankbaarheid van Belgie wegens de Nederlandsche gast- vrijheid tijdens den oorlog, de aniti- Neder landsche Belgische drijvaijen ten scherpste afgekeurd, de houding da Belgische regee ring in zake de Wielingen aan critiek onda- worpen, wijzende op de door Nederland aan- geboden oplossingen, en overleggen da do- cumenten geeischit ZWEEDSQH ESKADER. Een> Zweodsch cskader van die pantsersche- pc-n en eenige lichtere oorlogsvaartuigeni, zal, lijdens een oefeningsreis in de eerste helft van Jumi eeni bezoek komen brengen aan Amsta- waterverplaatsing van 3620 tot 3840 ton. Zij hebben elk een bemanning van pl.m. 300 man. DE BESPREKINGEN MIET KRA8SIN. De Loncliensche bladen melden, dat weinig vorderingen zijn gemaakt in de onderhande- lingen met Krassin. .De regeering te Moskou, waarmede Krassin alle mogelijke facilitei'en zijn valeend zich in vabinding te stellen, is waarschijnlijk niet in staat de verzekeringen te veratrekken, welke noodig waren als voor- Icopige waarborgen met be trekking tot de hcrvai'ting van den handel met Rusland. Lloyd' George is a nog steeds bezorgd ova of de onderhandelingen wel vruchten zullen dragen en de Engelsche regeering legt aan dit succes geen moeilijkheden' in den weg. De rnoeilij'kheden komen voornamelijk van de Sovjet-au'toriteiton. iDe .Evening Standard" schrijft,,Hfct is duidelijk, dat de bedoelingen da geallieaden dui'delijlk zijn en het lag aan Krassin om daar goede munt uit to slaan. Alleen de beweging, die de situatie kan vaandaen, kan van hem komen". Voigens bericht van het Tsjecho-Slowaki- sche persbureau richtte de chef da Russische missie, Krassin, een: schrijveni tot den Tsjecho- Siowakischen minista van Buitenlandsche Zaken, Benes, waarin de mogelijkheid wordt betoogd van het onmiddellijk aanknoopen van eoonomische betrekkingen tusschen- Rus land en. de Tsjecho-Slowakische republiek. De Tsjecho-Slowakische regeering besloot, bin nenkort een vakminista naar Londen te zenden< tot het houden. van directe besprekin- gen met de missie van Krassin. GEEN DUIT9QHE BOEKEN MEER NAAR AUSTRALie. Evenals korten tijd geleden de Amerikaan- sclie staat Oregon heeit gedaan, heeft thans ook Australia een invoerverbod gelegd op alle artikelen, die voor meer dan 5 pet. van Duit- schen oorsprong zijn. iDoor deze bepalingen wordt de invoa van Duitsche boeken, muziek- werken tijdscliriften, enz. in Australie onmo gelijk gemaakt. MOND EN KLAUWZEER IN ZWITSERLAND. Hot monid- en klauwzea woodt op schrik- barende wijzc onda het vee in Zwi-tsaland. Tot nu toe moasten de aangetaste diaen ter- stand afgemaakt worden. De vermindaing van den veeatapcl nam dientcngevolge zuike almeiuigen aan, dat de regeering thans be- paald heeft, dat slechts daar, waar de ziekte zich voor het eerst voordoet, de zieke dieren aigomaakt moeten worden. In strckcn waar het mond- en klauwzea reeds woedt, mag men ixachten het aangetaste vee te vazorgea en te genezen. LEV ENSMI.DDELEN-RELLETJES IN DUITSCHE STEDEN. De avondbladen berichten, dat sedert eeni ge dagen te Osnabriick levensmiddelen-rello- tjes voor komen die 'n ermstig karakta aanne. men. Winkela met levensmiddelen en sclioe- nen werden gcplunderd. De menigte trachtte de gevaugenis te bestormen; hierbij wad een aantal personcn zrwaar gewond. Te Crefeld werd het warenhuia van Tiete bestormd en uitgeplundad. Te Frankfort a/M. plunderde de menigte de fruiitwinkels. FRANSCH BEWTND IN HET SAARG.EBIED. In het Saargebied ia de stemming da be vel king zeer tegen de Franscben. die alia lei. niaatregelen namen, waadoor de bewonera zich gekrenkt gevoelen. Door de invoering van den franc als muntstandaard zijn de ar- beiders ontstcmd, vooral toen bekend' werd, dat de maatregel op bevel da Fransche re- geaing was genomen. Verda protesteert de be vol king tegen het bezctten van vele regee- ringsplaatsen door buiteuiandsche directeu- ren, b.v. de benoeming van Belgische civielc iiigenieurs tot directeurs van pubiiekc waken, en van den spoorweg-, post- en telegraaf- dienst. EEN RIJKSDAOLID VAN LAND- VERRAAD BESGHIULDIGD. Tegen den afgevaardigde Mittwoch, die bij de laatste Rij ksdag-verkiezingen gekozen wad, is een proces wegens landverraad aan- liangig. In het orgaan van de onafhankelij- ke partij te Koningsbergen had hij een proto col over een zitting in het mkiistaie van Bui tenlandsche Zaken openbaar gemaakit. Lata b.eek dit protocol vervalscht to zijn. Mitiwoch bevindt zich reeds ongevea acht dagen in voorarrest. Zijn. vadediga heeft ver- zodit hem uit zijn voorarrest te ontslaan, daar hij als Rijlksdagafgevaardigde een frac- tievagadering zijner partij moet bijwonen, docli de voozitta da tweede en dende straf- kama heeft dit verzoek geweigerd. DE OPSTAND IN ALBANIe. De „Epoca' veraeemt uit Walona (Italic), dat een patrouille van 14 man, gecomman- deerd' dor een kapitein en een luitenant, ea een troepje opstandelingen stootte, die de of- ficieren doodd.cn en 7 soldaten gevengen na men. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. De „Neue Freie Presse" verneemt van wel. ingelichte zijde dat het plan bestaat, dat het internationale vakvereenigingsveroond uit Amsterdam een vertegenwoordiger naar Weenen zal zenden om ten overstaan vaa gedelegeerden der Weensche vakvereenigin- gen met afgezanten der Hongaarsche regee ring over de opheffing van den boycot te on- derhnadelen. Volgen9 de bladen te Weenen heeft de Christelijk Sociale Bond in Oostenrijk er bij de regeering krachtig op aangedrongen, dat de betrekking en het verkea met Hongarije zullen hersteld worden. De Hongaarsche joden protesteeren te gen de boycot. STAKING VAN SCHOOLKINDEREN. Te Herne (Westfalen) hebben circa 7000 kath. schoalkimdaen een staking geprocla- meerd, daar hun ouders geen genoegen nemen met de huidige inrichting van het onderwijs. De vrije onderwijzersvaeeniging treedt hier- tcgien met kracht op, doch zonder eenig suc ces. In verschillende scholen is het aantal lea- krach ten grooter dan het getal leal ingen Er hebben1 nu in ondcrecheiden plaatsen vaa Westfalen vagaderingen- van kallholieke onders plaats gchad, om ook een schoolsta- king aan te kondigenn. En de Kath. Ouders- Oganisatie voor het Rijnsch-Wcstfailsche In- dustriegebied' heeft Zondag besloten een alge- niceene schoolstaking op Maandag j.l. to be- ginnen, welk besluit d'an ook reeds tot uitvoe- ring is gekomen. Tienduizenden schoolkinde- ren manifesteeren op straat. EOHTSCHE IDfNG EN IN ENGELAND. IDe toeneming van het aantal echtscheid'in- gen in Engeland en vooral in Londen wordt onrustbarend, en de verwacbting, dat dit va- sthijnsel na den oorlog weer zou afnemen, is met vervuld. De d'agbladen staan nog steeds vol met (onkiesche) bijzonderheden ova de procedures tusschen meer of minder aanzien- lijke ladies en gentlemen, die a de brui aau geven, en lieva dan daarvan iets na te vatel- km, ontleent men a de volgende statistische gegevens aan In de jaren 1876 tot 1880 vrarden te Lon den 554 huwelijken gaechtelijk ontbonden, van 1881 tot 1885 waren het a 671, van 1886 tot 1890 deers 707, en van 1891 tot 1895 bedroeg het aantal officieel mislukto huwelijken 744, van 1895 tot 1900 reeds 980, van 1901 tot 1905 1126 en de stteeds stijgen- de lijn de echischeidingen bereilct voor hel jaar 1918 alleen al net getal 2222. Voor 1919 en 1920 geldt een gemiddelde van 250 per maand en de bekende ambtenaar van het „Divoroe Court", die niet alleen de „scheidsrechter" bii uitnemendheid maar bo- vendienn een- geestig man is, heeft dan ook vaklaard, dat te Londen een huwelijk tegea- woordig niets anders ia dan het begin vaa een

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1