DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kb. I6S Htmrterd twee en twin&gste Jbargang9 1920, Afioimementsprljs bij vooruifbetaling per 3 maanden f 2.fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. Bultenlandsch Overzicht Buitenland BUITEN6EW00N ZACHT EN GEHRIG. B inn enl and Gemengd Nieuwe VIIIJ D A .6 Directeur s G. H. ERAS. HoofdrcdaeteurTJ. N. ADRMA. JQ J tJ li I. Wat na lezfag van faet overzicht fa ons mimmer van gisteren niet viet te verwachten, is het telegram, dat nog gisteravond kwam, n.L dat de Duitschers de voorwaarden der geallieerden inzake kotenlevering zouden nebben aangenomen. 't Is met dit kolenvraag- stuk al zeer eigenaard'ig gegaaru steeds meej? inhct voordeel van Inland Een jaar jeleden teekenden de Duitsche vertegeuwoor- gen vastgestelden prijs. De Conmnssie van Herstel venninderae dit djfer tot 2.400.000 ton en Lloyd George heeft tenslotte deze week Millerand ertoe gebracht het djfer weer te ver- minderen tot twee millioen. Duitschland bood 1.400.000 ton steenkolen per maand aan, later te verhoogen tot 1.700.000 ton te berekenen tegen den internationalen marktprijs, hetgeen een aanmerkelijk hooger bedrag is. Dit go- schiedde nadat de geallieerden beloofd had- den te zorgen voor een betere levensmidde- lenvoorziening voor de mijnwerkers. De ge allieerden hebben echter het aanbod van Duitschland afgeslagen, waarop de conferen ce werd geschorst om den toestand nader onder de oogen te zien. Nu, dat is voldoende gebeurd, zou men zoo mogen zeggem De geallieerden hebben elkaar over deze kwestie verschillende keeren opgezocht, gisterochtend hielden zij zelfs twee bijeenkomstentijdens de tweede samen- komst zou Lloyd George geheel alleen gerui- men tijd bp het terras op en neer gewandeld hebben en na afloop zou Millerand zichtbaar verstoord zijn geweest Een en ander is mis- schien voor de verschillende journalisten, die steeds pogen de heeren een en ander over besprekingen te ontlokken. geen goed voortee- ken, de buitenwereld geen daar minder can u daar minder en vraagt alleen naar de resultaten der bespre kingen. En dit is dan, dat Duitschland de ei- schen der geallieerden besloot in te willigen onder de volgende voorwaarden Ten eerste: De geallieerden zullen een ze- kere hoeveelheid bruinkool aannemen fa plaats van steenkool. Ten tweede: Engeland verbindt zich de Ieverfagen aan te vullen fageval Duitschland' force majeure zijn verplichtmgen niet kan nar komen. Ten derde: Engeland zal aan Duitschland een zekere tonnenmaat uitleveren om da voed- selvoorzienfag te verzekeren. Aan deze drie voorwaarden zou de Duit sche delegatie nog toegevoegd hebben, dat Duitschland minstens 400.000 ton zos mocten leveren op de steenkolenproductie van Op- per-Silezie en dat het, voor de 1.400.000-ton steenkool, die het als schadeloOsstelling voor de verwoeste mijnen in voorrang moet leve ren, door de geallieerden zal betaald worden volgens de prijzen, die op de wereldmarkt gelden. Over deze voorwaarden hebben de gealli- eerde gevolmachtigden gisteren langen tijd beraadslaagd1 en naar Rcuter sefat, zijn zij het eens geworden over de twee millioen ton, door Duitschland dus maandeliiks te leveren, met compensate op het gebied der voedsel- voorziemng. De Duitschers vroegen vijftig francs per ton. Men zou hun vijf goudmarken geven, bestemd voor den aankoop van levens- middelen, terwijl het overschot zal dienenals voorschot van ae geallieerden naar rato van hun deel van de kolenleveringen. Indien Duitschland op 1 November niet zes millioen ton geleverd heeft, zullen de gealli eerden het Roergebied1 bezetben. Het antwoord der geallieerden zal heden- ochtend aan de Duitschers overhandigd woiv den. Deze zullen dan nog heden een beplissend antwoord1 moeten geven, hetwelk naar men verwacht toesitemmend zal luiden. De gisteren te Spa teniggekeerde arbeidersleider Hue zal zeker den Duitschen gedelegeerden nog in- lichtingen verstrekken over den geest onder de mijnwerkers, die blijkens reeds fa ons vo- rig nununer opgenomen berichten gansch niet te spreken zijn over de eischen der geallieer den. Omdat het ten slotte toch de mijnwerkers zijn, die voor de uitvoerfag der kolenovereen- komst zullen moeten zorgen, legt de bon ding, die zij daartegen innemen, wel gewichf in de schaal. En deze houding stemt niet tot optimisme. Niet alleen de roode arbeiders fa het Roergebied zijn zeer gekant tegen de ei schen der entente, ook de christelijken nit Es sen vinden ze alles behalve aannomelijk. Hunne vakvereeniging legde dienaangaande een verklaring af, waarin gezegd worm: „De eischen der Entente loopen uit op een fa ge- vaar brengen van de tegenwoordige na lan gen en zwaren strijd veroverde positie der mijnwerkers en op een vemietiging der solir dariteit der mijnwerkers met de overige arbei ders van Duitschland. Het is abeolUut uitge- sloten, dat de Duitsche mijnwerkers boven htm kracht gaan arbeiden, hun gezondheid op het spel zetten en hun leven verkorten zul len ten dienste van kapitalistische belangen fa het buitenland, terwijl tegelijkertijd de Duit sche arbeiders broodeloos gemaakt worden door gebrek aan kolen. Van dit siandpunt zullen de Duitsche mijnwerkers zich ook niet laten afbrengen door het lokmiddeltje van vermeerderde levensmiddelen-rantsoenen. Ge- looft men in cmst, dat men den mijnwerker van het Roergebied overmatig kan verzadi- ;en, terwijl de met hen onder een dak wonen- e arbeider van een ander beroep verder hon- ger liidt? Het zou verraad zijn aan de interna- tionale mijnwerkerssolidariteit, wanneer Duitschland mat da groatxte kntenprfriurtte ter wereld zich thans door kapitalistische kringen fa het buitenland, vooral in Frank- rijk, een1 langeren arbeidstijd liet vooischrij1- vern dan alle andere mijnwerkera over de ge heel wereld willen aanvaarden. Wij teekenea tegen die pogfagen ten sterk- ste protest aan en wij zijn overtuigd, dat alle mijnwerkers over de geheele wereld zich hier- bij zullen aansluiten. De Duitsche mijnwer kers zijn niet uit zulk zacht bout gesneden, dat zij zich door de bajonetten van Senegal^ negers al hun rechten laten ontrooven en zich slavenarbeid laten opleggen fa dienst van buitenlandsche kapitalisten." Wat die Senegal-negers betreft, de bewo- ners van het Roergebied kunnen daarover ge- rust zijn, want de geallieerden hebben al te kennen gegeven, dat een eventueele bezetting van dat gebied niet door zwarte troepen zal geschieden, een besluit, waarover von Simons tegenover Engelsche journalisten zijne vol- doening heeft uitgesproken. DE FRAN9GHE VLA'G TIE BERLIJN. Nla het) gebeurde voor het gebouw van het Framsche gezanitsdhap hebben zich Woens- dag geen meuwe inciaenten meer voorged'aan. De betoogingen, die men tegen den avondl had verwacht, zij(n achterwegen gebleven. Stechts hadlden in de Budapestersirc.ssc eeni- ge volksoploopen plaats, due evenwel zander Sic'denitteni uiteengedreven kandten warden IDe leidler van het FransChe gezantschap heeft last gegeven, gedurende den avond ae viag bfanen te halen. De staats-secretaris van Buitemlandsche Zaken heeft den Framschen gezant zijn leed- wezen en dat der Duiitische regeering betuigd over het gebeurde. De politiebeambten, door wifer naJatigheddi de betooging Icon plaats heb ben, zullen geschorst warden. De dader is nog niet gearrcsteerd, dlodi de vlag heeft men it eeni belenldend huiis gevonden; de politie heeft) haar aan het Fransche gezantschap doen toekomien'. Riikskanselier Fefarenbach heeft een veront- schuldigend schrijven aan Millerand gericht, in verbandi met het neerhalen der vlag van de Fransche ambassade te Berliin. IDe sdhiuMigoni zulllen warden vervolgd ecu gesfxaft. De OFPSTAND IN BOLIVIA. _Tdmesl', mddlt uat Lima: Weinig zonderfioien zijn alsnog bckend omtrent Je revolutie, uitgebrokein in de hoofdtetad van Bolivia, waar een strange censunr wordt uit- van het paleis. Twee regimenten, van buiten naar de hoofdlstaldi gezomden, slo ten zich bij de revolutioininairen aan. Er is geen nieuwa uit andere stedten van Bolivia. Uit La Paz wordt gemeldt, dat de nieuwe regeering president Gutierrez, alle ministers en zes partijldders, die de gevallen regeering getrouw waren gebleven, heeft gedeponteerd. Joseph Garrasco is tot minister van buiten landsche zaken benoemd. DE BOLSJEWISTISCHE BEDRE1- GINO VAN PERZIe. Uit officieele Perzische bron wordt ge- meld, dat de bolsjewiki het Moorgebergte tus- 8chen Teheran en Lazauderan hebben bereikt. Indien er niet onverwijld maatregelen worden getroffai, schijnt het zeker, dat Teheran zich spoedig fa handen der bolsjewiki zal bevfa- Reuter vemeemt uit officieele Perzische bron, dat de bolsjewistische strijdkrachten het berggebied tusschen Teheran en Mazan- deran hebben bereikt, en dat Teheran spbedig in hun madit zal zijn, als zij niet tijdig wor- vden teruggeslagen. PRIJSVERLAGING IN DUTTSCHLAND Er heeft een vergadering plaats gehad van de Centrale Thuringsche Commissie voor de Voedselvoorziening. Het bleek, dat de prijzen voor fruit en groenten aanmerkelijk zijn ge- diaald. Uit de binnengekomea berichten blijkt, dat een verdere prijsveranndering is te ver wachten. In verschillende steden in Thurfagen, als eiinxar, Jena en Fuldau hebben de textiel- en echoenwerkmagaziinen aangekondigd, dat de prijzen verminderd zullen worden, om een einde te maken aan de koopersstakfag. DE STRIJD IN RUSLAND. Volgens een telegram uit Kowno bevinden zich de Lithausche troepen in ijlmarsch op weg naar Wilna, om deze stad1 te*bezetten, al- vorens de roode troepen daar aankomcn, die zich even eens op marsch daarheen bevinden. De Bolsjewisten hebben Schwenischany en Molodetschno, beide oostelijk van Wilna gele- gen, bereikt, waar hun spoedig groote hoe- veelheden Poolsch oorlogsmateriaal fa han den vielen. In Wilna hcerscht groote opwfa- ding; de Polen hebben de bevolking tot cchansarbeid aan het Poolsche front opgeroe- pen. Wilna is met vluchtelfagen gevuld, die uit de oostelijke, door de Bolsjewisten be- dreigde gebieden fa de stad stroomen. Grond- bezitters en boeren hebben ook groote hoe- veelheden vee naar de stad1 gedreven. VECHTENDE RAADSLEDEN. In den Parijschen gemeenteraad is een der jongste zittfagen bijna ontaard fa een alge- meen vuistgevecht. Twee raadsleden raakten slaags toen de een weigerde om een voor den ander beleedigende uitlatfag fa te trekken'. De rest van den raad1 kwam tusschenbeide maar op een dergelijke partijdige wijze, dat weldra twee partjjen gevoerd waxen, die op het punt stonden om handgemeen te warden teen de voorzitter de tegenwoordigheid van geest had om de vergadering te sluiten. PLANINEIN VAN HONGIAARSCHE OFFICIEREN. INaar uit Weenen wordt gemeldi, bevat de „Wtener Arbeiterzeiitung" onihulliingen! over putscfa-planmen1 ider organisatiea van officie- ree fa Hbogarije. Volgens dleze mededeelin- gen heeft dm1 27sten Jumi fa het ministerie van) Landsverdediging 'n vergadering plaats gchad van vertegeniwoond'igers dezer offide- ren-organisaties, waaraan 302 offideren deel- namen. IDe leaders der vergadering betoogde, dat de huidiige regeering niets hid gedaan voor de verwezenlijkimg van de chnstelijlke idealen), en zich integended met onderhan- delr'ngen met Jodem en sociaal-democraten had1 mgelaten Bij, de leidler, was echter een1 man van de daad, en hij was voomemens, ter verwezenlijkfag eener christelijke politick, niet terug te deinzen voor <je strengste maat regelen1, zoowel tei1 opzichte van personen als van insteMifagen. De later ter vergadering verschenen miniister van Oorlog en verschil lende generaals betuigxfen' hun instemming met deze veridaring. Een zekere majoor Ostenburg werkte een program' van actie uit, dat voorschreef, zoo- ved mogelijk Joden te vermoorden en het ver- mogen van verschillende met name genoemde Joodsche families \oor natiomale dodeindem te gebruiken. Bet comite van actie siteLde twee d'agen later het volgende programma voor: Bezetting der post, enl telegraafkantoren', ont- wapening dfer politie, bezettiqg der rediactie- bureaux van sommige bladem, arrestatie van de redacteuiren dezer bladien, onmiddellijke terechtstelling van ieder, die tegenweer biedt. Een afzomderlijlk detachment Edjgt de taak het bestuur der sociaa l-democratische partij en de Joodsche kapitalisten gevangen te ne- men'. Eeni andere afdediing moet de gevan- gencn in de interneeringslkampen en in het al- gemeeni de politieke gevangenen uit den weg ru men. De arbeiderswijken moeten warden omsiingdd. IDte Ofener Burg moet bezet wor- den. Zooveel mogdijk Joden moeten warden neergeschoten. Voor de provincies is hetzelflde programma vasigesteld. AMERKAANSCH. Een draadloos telegram uit Washington aan de ^Information" meldt, dat Bolgiono, lid der Kamer van Afgevaardigden voor den staat Louisiana, een wetsontwerp heeft inge- diend, hetwelk aan alle mannen de verplich- ting oplegt om v66r hun 25sten jaar te trou- wen. De overtreders zullen worden gestraft met gevangenisstraf. Aangezien de afgeyaardigde twijfelde aan de goede ontvangst in de Kamer van zijja weteontwerp, en voorzag, dat het moeilijk zou zijn, om uit de leden tier Kamer een com missie van onderzoek te vormen, heeft hij zich bereid verklaard zelf een commissie van zes „oude vrijstera" voor dit doel bijeen te brengen...„ DE INBRAAK BIJ HINDENBURO. Omtrent de inbraak fa Hindmburg's wa ning te Hannover, waarbij de 73-jarige maarschalk met den inbreker worstelen moest om zijn leven te vendedigen, deelen de Duit sche bladen nog allerlei nadlere bijzonderhe- den mede. Daar uit blijkt, dat de maarschalk Miaian- dagavond met zijn huisknecht alleen fhuis was, toen hij plotseling fa een achterkamer een geluid hoorde. Bij ging er op af en voor een kast een jongen man staan, in een litewka (Poolsche imiformjas), die den inhoud der kast in oogenschouw nam. Hindienburg dacht eerst nog, dat hij een on- bescheiden werkman voor zich had, die in het huia een of ander karweitje te doen had en vroeg: „Wat doet U daar?" De onbekende keerde zich om en emeekte: „Laat'mij asjeblieft gaan, ik ben aan lager en ik zal het nooit meer doenl" greep echter den man' bij den gde hem naar zijn werkkamer te hevige worsteliing ontstond, wal geraakt, Hindeaburg kraag en brengen. waarbij etteliike meubelstukken omvielen. Toen de inbreker zag dat hij zich niet van den greep van den maatschalk kon bevrijden, trok hij een revolver uit zijn borstzak en riep uit: „Dan zullen wij het z66 probeeren!" Terwijl hii echter schoot, slaagde Hindea burg er fa den revolver op zij te duwen, zoo- Hij later ontsnapte, toen Hindenburg 6en hand vrij- maakte om den bediende te schellen. Op zijn vlucht schoot de inbreker nog verscheddene malen in het wilde. Men vermoedt dat de man slechta een ver- kenner was, die een inbraak van een dieven- bende moest voorbereiden. DE OORZAKEN VAN DEN OORLOO. Volglens een telegram uit Rome heeft de Italiaansche Kamer de door de socialisten voorgestellde enquete naar de oorzaken van den oorlog verworpen. Van de 156 socialis ten waren er slechts 56 versdienen. Aangenomen werd het vdorstel betreffende een finandeele oorlogsenquete. VEE UIT ZHJID-AFRJKiA. Reuter seirnt uit Londen: Zuid-Aifrika zendt thans naar Nederiand de nakomelingschap van' den veestapel, welke oorspionkelijlk uit 'Nederiand naar Zuid-Afrir ka is gezonden. 'Dit geschiedt ter vervanging van den' Ntederlandsdheni voorraad, welke door den oorlog en door ziekten is afgeno- men. UTAUEN. Eenigszins ooverwacht komt het bericht dat er een vxedlesverdrag is geteekend tusschen Litauen1 en Sovjet-Rusland1. Wat dat verdrag behelst is nog niet bekend, maar het heet, dat de territoriale eischen van Litauen vrijiwel zijn aanvaard De Polen, die de onafhankelijkheid van Li tauen reeds hadden erkend, hebben er nu fa toegestemd zich terug te trekken uit al't ge bied1 ten Nborden van de Njemen, dat ze be zet hidden^ ook uit Grodno en uit die 'Noor- deldjke distriden van Soewalki. Die terug- tocht is ten deele een geyolg van de militaire pressie van de bolsjewiki, ten dede van de vertoogen der 'Britsche regeering tie War- schau. Litauen heeft dus nu de geschillen met Rusland en Polen geregeld. Volgens de „Ti- mes" loert men er nu echter nog op Mtemel dat op het oogenblik door de Franscherv is bezet omdat men dan eerst een goede ha ven zal hebben. EEN INCIDENT IN DE BELGISCHE KAMER. Het socialistische Kamerlid voor Antwer- ;pen, Ekeleers, heeft gisteren fa de Kamer bij de behandelfag van den achturigcn werkdag het Kamerlid Strauss, wethouder van Ant- werpen, die de vrijheid van den arbeid be- .pleitte, toegeroepen: „Gij hebt niet het recht .hierover te spreken, na hetgeen fa Antweipen is gebeurd. Gij zijt een moordenaarE>eze ,uitiating gal aanleidfag tot een heftig inci- dent. De voorzitter riep Ekeleers tot de orde. HET GRIEKSCHE OFFENSIEF. Het communique van bet Grieksche hoofd- kwartier meldt, dat fa de streek van Brousa de vijandj op beide vleugels omsfageld, go- heel vemietigd is. De Grieken vermeesterden de geheele artillerie, waarover de Kemalisten beschikten, alsmede een groote hoeveelheid oorlogsmateFiaal en levensmiddelen. EEN SUCCES VAN WRANOEL. Volgens een Reutertelegram uit Konstanti- nopel aan de Engelsche bladen' zou generaal Wrangel die volgens het Britsche wapen- stilstandsvoorstel^ dat aan de Russen is ge- .daan, naar de Krim zou moeten tferugtrekken dezer dagen nog een succes hebben be ll Aald. Zijn troepen n-L zouden een cavallo- riecoips van Boedeny een hinderlaag hebben 'bereid, met het gevolg, dat slechis 1500 van de 8000 man ontkwamen. De rest werd ge- dood of gevangen genomen. DE POOLSOH-RUS9ISCHE OORLOG. Het offensief der bolsjewiki zet zich fa het- zelfde tempo voort als de vorige dagen. Na dat Malowetsgmo geval'leq is, richten de roo de legers hunne aanivallen op Wilna. Vijftig kilometer ten Zuidoostem van Wilna hebben de bolsjewiki reeds een plaats bezet. iMIisga- kofsk is ingeaomefl, evenals Lida, zoodat men Wrlna reeds gevaarlijk begint te naderen. De terugtocht der Polen is daar reeds begonnen. Ook Duhno is reeds genomen. Uit Riga wordt de fanemfag van Nowo Alexandrowsk (ten Zuiden van Dwinsk) door heb roode leger gerneld. Ook de vesting Loetsk io doo idte Bolsjewisten bezet. Verder wordt eld, dat de Galicische grensvesting Brody .oar de Palen is antruimd. Volgens een telegram nit iKowno bevinden zich de Lithausche troepen op weg naar Wil na, can deze stad te bezetten, alvorens de roo de troepen daar aamkomen. m Wilna heerscht groote opwindfag; de Polen hebea de bevol king tot sehamsarbeid aan het Poolsche front opgeroepen. Wilna is met vinditelingen ge vuld, die uit de oostelijke, door de bolsjewis ten bodreigdle gebieden in de stad stroomen. Grondbezittera en boeren hebben' ook groote hoeveelfaeden vee naar. de stad gedreven. Uit Kamenetz-Podolsk wordt gerneld, dat de Oefcrainsche troepen, die het gebied van Proekurof-Miohilef tegen den bolsjewistischen favai verdleddgen, een zwaren sfcrijai voeren de- gen eeni bolsjewistische ovennacht. !Het eerste bolsjewistische leger heeft den hoofldaanval fageleid, welke over Tarnopol en Bxxxly tegen Lemberg is gericht. Intuschen da het aan andere Oekrainsche htsfront door de Russisdhe troepen gelukt, aan den Zuidelijken. vleugel van> het gevechts srrijdimacht heen te breken. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. De „Frankfurter Zeitung" vemeemt uit Weenen, dat de berichten over den nieuwen witten terreur, die offideren zouden willen organiseeren, allerwegen groot opzien hebben gebaard. Men verlangt een ambtelijke ver- k'laring over deze aangelegenheid, hetgeen bijzonder noodzakelijk schijnt, daar in het nieuwe ministerie een groot aantal der vori ge ministers gehandhaafd zijn en ook de rijksregent Horthy fa functie blijft. Intusschen zijn fagevolge de op grond der te Weenen met den Hangaarschen gezant ge- voerde besprekingen en getroffen overeen- komst de afgevaardigden van het Intema- tionaal Vakverbond uit Amsterdam te Wee nen aangekomen. Zij vaardigden een ver- scherping van den boy cot der Oostenrijksche vakvereenigingen uit, en hesloten tot de voort- zettfag ervan. DE ONRUST IN IERLAMD. Gisterochtend drongen 50 gewapende man nen faet postkantoor van Dublin bfanen, maakten zich van alle postzakken voor Du blin-Castle meester, en voerden ze fa aiuto's mannen waren vermomd met kappen, die over dfe oogen waren getrokken. De beambten waren machteloos en ver- mochten niets amders te doen dan toe te zien hoe de fadringeiis de brieven nakeken en eor- teerden, welke aan dfe politie en de andere do- partenxentem van de regeering fa Dublifa- Casitle waren gericht. Hemand, dbor dfe „Daily Mail" gezagheb- bend genoemd, die pas van een langdurig veiblijf fa Ierland is teruggekeerd, geeft fa genoemd Mad den raad: „Ziet de fexten onder de oogen". Hij noemt den negen feiten, waarop hij dfe volgende ooncliusies en voorapellingen bouwt: Eerat zai getracht woidlen 'Sinn Fein fa vriendschap te dtooden. Hetgeen mislukkea zal. Daarma zal de poMek van het kasteel te DiMin afgekeurd worded. Lord French zal1 aftreden Het zal niet baton. Daama zal Do minion Home Rule wooden ingevoexd. Het geen' niets helpen zal. Sinn Fem zal 'Domi nion iHome Rule niet uitvoeren. 'Sfan Fein is met niets adders eni niets minder tevreden dan met een Iersdhe iRepuMiek, die volgens iede- ren Sinn Feiner reeds bestaat en zal blijven bestaan. KORTE BERICHTEN. Uit het Ruhrgebied ontvangen de over- heden aanhoudend berichten, dat de arbeiders van het Ruhrgebied onder geen omstandig- heden een bezetting door de Ententetroepen zullen delden en ingeval eener bezetting da algemeen staking zullen proebmeeren. Te Rome is een staking van het rramper- soneel geprodameerd, die zich zal uitstrek- ken over geheel ItaliS. In verschillende steden fa Thurfagen. als Weimar, Jena en Fuldau hebben de textiel- ea Bchoeenwerkmagazijnen aangekondigd, dat dfe prijzen verminderd zullen worden om een einde te maken aan de koopersstakfag. Ook de prijzen van groenten en fruit zijn verlaagd Te Tampico fa. Mexico is staking op de petrolciun-velden uitgebrokeu cun een loon- cwestte. De nieuw gekozen landdag fa Mecklen- burg-Schwerfa zou gisteren onder voondtter- schap van het oudste lid bijeenkomen. Dit voorritterschap zou door een vrouw worden waargenomen, hetgeen dfe eerste maal zou zijn, dat een vrouw een parlementsdtting opeat en leidt De deelnemere aan de cooferentie der Baltische Staten zullen den 20sfen Jull te Riga bijeen komen. De vrouw en dfe zoon van Landru, den Franschen Blauwbaard, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Een Havas-telegram uit Roma spreekt tegen dat Italic en AlbaniS het met elkander eens geworden zouden zijn. Te Maraussen bij Bfeziens had fa een elecrischen transfonnator een ontploffing Jilaats door het springen van vijftig hagelai- eiderpatronen. Zeven kinderen en een vuur- werkmaker werden gedood. NED. IM11DDENSTANDSBOND. IDe Minister van Ahbeid, de facer Aalberse, is voomemens Woensdag a.s. op het congres van den Ned'. Mdridenstandsbomd te 's-Gra- venhage bij te wonen de besprekingen! over het praeadvies van den beer V. R IJ. Croe- sen, directeur dfer Centrale Werkgevexs Risi- co Bank te Amsterdam, betreffende „dte ko- mendejrijri'gfa|r der Ongevallenwet 1901 en DE RUMPLEHS. De commissie, welke indertijd van wege het iDepartemient van Oorlog werd ingeSteld om de hruikbaarfaeid en de netrpuwbaaxheid der Rumpler-vliegtuiigen te onderzoeken. heeft de zer dagen haar rapport aan-den Minister van Oorlog ui'tgebrachlt. PROF. MR. J. E. HEERBS. Prof. mr. J. iE Heeres, heeft volgens het „Vad." bedankt als voorzitter en als lid van net hoofdbestuur van de Liberate Uoie. RIDOERORDEN. 'In aansliuiting aan het beridht, dat de Re geering ter gelegenheid van den verjaardag van de 'Koningin weer ridderoiden zal verlee- nen, vemeemt het Haagsche Correspondentie- bureau, dat dit fa veel beperkter mate zal' ge schieden1, dan vroeger faet geval' was. TREINROOFl Het hoofdbuneau van politie te Amers- foort werd dezer dagen gealaxmeerd door het volgende onrustbarende telephoonbericht ^In den trefa uit Hilvereum, die over 8 mfauten te Amersfoort bfanen komt, heeft een berooving plaats gehad. Verzoeke arrestatie v66r het becreden van het perron door da ra le waaxt fieteten da nadharehaure naar BLANKE KRULTABAK

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1