DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 168 Hontterfl twee en twintigste Jaaxgang- f Afconnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Yoordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. I) I N S I) A G DlreeteurQ. H. ERAS. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. 20 J U L L Buitenlandsch Overzicht De herrie tusschen Italianen en__Slowenen, op 11 en 13 Juli te Spalato en Triest, schijnt de naaste aanleiding te zijn voor het: conflict tusschen Italie en Zuid-Slavie. Wij zeggen „de naaste aanleiding", want die eigcnkjke oorzaak ligt in1 het feit, dat beide landen aan- spraak maken op Dalinatie, aan de overzijde van de Adriatische Zee. Italie voelde het ge- mis daarvan reeds jaren, toen het nog de boinidgenoot was vaini Oostenrijjk, dat het toch niet ventirouwde Tcgenover de vele oorlogs- ihavens die de !Doniau-mionarchie bezat aan de Dalmatijnsche kust, had Italie een bdjna ge- heel onbeschermde kust, daar het geen andere oorlogshaven had dan Venetie. Nu heeft het er na den oorlog wel twee (Pola en Triest) bij gekretren. maar het zou o zoo graag nu de kust waarvan het nieuwe rijk froot-Servie, het rijk van Senders, Kroaten en lowenen) zich poogt meester te maken en dat niet zonder succes. Waarschijnlijk mede door gestook van de Serviers heeft Italie eea echec geleden in Albani€. Daarbij komt, dat de ItaFianeo hunine zoogenaamdte historischc rechten op Dalmati® door de Serviers zien bestreden, die er op wijzen, dat de Italiaan- sche nederzettingen aldaar in den loop der eeuwen door de Kroaten en Slowenen zijn verdrongert, dat het Italiaansche ka- rakter der streek meer en meer is verdWenen en dat er buiten de steden niets meer van te merken is. Zuid-Slavie meent daarom meer gegronde rechten1 op die landstreek te mogen doen gelden. De relleties te Spalato en Triest en nu ook die te Fiume, waar Servische winlkels werd'en geplunderd, schepen verbrand, enz., zijn uitvtoeisels van den nationalistischen naijver tusschen beide landen. Het wordt hoog tijd, dat er een1 grensrege- ling wordt gemaakt. Als Nitti in Italie aan het bewind ware gebleven, was men Waar schijnlijk daarmee al een goed eind op weg Ik werden de geweest. Maar bij zijn aftreden reeds met Belgrado geopende onderhandelin- gen afgebroken en zij zijn door Oiolitti nog niet hervat. Het is de vraag of de Serviers nu geneigd zijn tot onderhandelen, want het Italiaansche echec in Albanie (IxaliS heeft nu wel een diplomaat naar de Albaneesche re- ben, nagekomen neezen) zal in Belgrado ongetwijfdd den in- druk van zwakte van Italie vestigen. Het blad Samou-prava te Belgrado spreekt reeds van een mogelijk gewapend conflict tus schen Italie en Zuid-SIavi, waarbiji de heele Balkan op de hand van laatstgenoemd land zal zijn. Zoover is het nog wel niet, maar em- stig is de verhouding toch. De Servische mi nister-president Vesnitz is echter nog niet oorlogszuchtig. Hij noemde in het parlement, waar hij antwoondde op vragen naar de bo- vengenocmde onlusten, het italiaansche volk nog steeds de vriend van Zuid-Slavie. Het woord vriend" lokte een hevig tumult en ui- tingen van protest bij de afgevaardigden uit De regeering, aldus de minister, waakt over de belangen van de Zuid-Slavische natife. Zij zal zich tot den Oppersten Raad der geallieer- den wenden, en den Raad wijzen op den in- vloed, welke zulke gebeurtenissen op ons volk kunnen hebben, en een beroep doen op de ge- allieerdcn, om te voorkomen, dat dergelijke ihcidenten zich herhalen." Voor de rust in het nabije Oosten is het te wenschen, dat de Opperste Raad spoedig een grens vaststelt. Buiteftlan4 'NIA DE OONFERENTIE TE SPA. Lloyd George heeft verklaard, dat, ondanks d'e moeildjkheden waannede de conferentie heeft te kampen gehad, zij een wenkefijke stap is geweest in de richting van den vrede. Bei de pantijen begrijpen de vraagstuikken, waar- voor ze zijini igesteM, thans beter. Op een; vraag, wat zou gesdrieden, indden de Duitsche regeering zou vallen, antwoord- de de premier, dat ind'ien het Duitsche kabi- net taoeht heengaan, ten< gevolge van haar werik ite Spa, er een emstige toestand zou in- treden. Wanneer in Duitschllaind' geen regee ring zou worden gevonden, welke de bepalin- gen van't vredesverdrag zou kunnien uitvoe- ren, dan zouden de geallieerden andere stap- pen doen. iHtet was eeni feit, dat de verantwoordelijke Dtefsche ministers eenlijk hebben' getradiit, 'n vtxgelijk te treffenl. De ontwapenings-kwestie was volgens den premier van veel meer be- lang dan. het kolenvraagstuk. De arbeidfensklasse besdiikit over geweren, terwdjf de burgerwachten de bourgeoisie ver- itegenlworddgen'. Aangezien er een conflict heerscht tuschcn dteze twee klassen, kan men niet de een wel en de ander niet ontwapenen. Indiem men aan beideni de wapenen ontneemt, dan ontwapent men het geheel, ailldus de pre mier. MMlerandl heeft iin een interview met pers- vertegenwoordigens zij)ni voldocning te kenmen gegeven over de resultaten welke te Spa zijn Eereikt. Met fcomt mij voor, zei Millerandl, dat de conferentie te Spa het begin van de vol- komen ultvoering van' de steenjkolenbepalin- gen van het vredesverdrag beteekenf. Wij zul- len, als op den 15den 'Niovember geen! 6 millli- oen ton steenkolen zijni geleverd bet Ruhrge- bied bezetten, 'Dezelfde sanfltie voorziet in net geval, dat op 1 October het ;Duitsche leger aiet is teruggehracht tot een ateriflta van 150 duiawndi man. Millerand! bracht ten slotte hulde aan de geallieerden en in het bdjlzomder aan den Ita- liaanschen minister Sfdrza, voor den goeden wil, die zij bij het oplosseni der verschillendte kWesties hadldlen getoond. Millerand had Zaterd'ag een onderhoud van drie kwartiex met den president van. de republieflc, dien1 hij op de hoogte bracht van het verloop der besprekingen te Spa. Heden zullen de Fransche Kamerziittingen worden hervat, waarbij 'Millerand d'e Kamer zal inlichten over de resultaten van Spa. Onder voorzittersdiap van v'ice-kanselier Heinzl had Zondagmiddag te Berlijn een ka- binet-zitiog plaats, waarin over de conferentie te Spa enhaar resultaten een voorloopig ver- slag werd ui'tgebracht. H'edenavond zal de Rijksdagcommissie voor buitenlansdche aan- gelegenheden bijeenkomen, aan welke zitting Fehrenbadi zal deelnemen. Tegen morgen zijn allle minister-presidenten naar Berl'ijin op- geroepen, om eveneens met de rijksregeering over die conferentie te Spa te spneken. Domder- dag zal1 de minister voor Eoomomische aange- legenheden iin eeni voltalldge zitting van den Economischen Raad) het economische gedeel- te der conferentie bespreken en v66r a lies ver- slag uiiitbrengen in zake de steenkool-kwestie. De geruditen over1 aftredingsplanqen van dezem minister en van dien van Financifen worden itegengesproken. De „Voss, Ztg" 6chrij'ft, dat de conferentie van Spa succes heeft gehad. De uitslag der conferentie heeft bewezen, dat het vredesver drag een levonde materie is, aan welke door onderhandelingen vorrn kon worden gegeven, itevens dat er voor DuitschLand weer een naar omtooog is. ,,Germania" meent, dat de in benedten- waartsche richting loopende curve zich voor de eerste miaal eenigermate naar boven heeft gewend. Volgens die „Taglichc Rundsidhau" en de „Deutsche Tagoszeitung" beteekent de kolen- cllausule ddn economischen ondergang, respec- tievelijk algeheele verarming voor Duitsch- land. De „Fmheif betoogt, dat de Duitsche raijnwerkers thans de uitvoeriing van de kolen- overeenkomst moeten mogelijk maken1 en te- vens zorg dragen, dat er voldoendle kplen voorraddg zullen zijn, ami de indusitrie ga.an- de te haudemi. EEN RUSSISCH ULTIMATUM AAN ARMENIe. De regeering te Moskou heeft aan de Ar* menische regeering een ultimatuf gezonden inzake de ontruimmg van het grbndgebied waarover geschil bestaat. De Armenische re- 'ing heeft daarop weigerend geantwoord, r de ontruiming dezer gebieden door Ar- meni6 .de verbinding van de roode troepen met de Turksche nationalisten gemakkelijk zou maken en de regeering in gevaar zou brengen. EEN OVERWINNING VAN WRANGEL. Svenska Dagbl. vemeemt uit Russische bron, dat generaal Wrangel een groote over- winning behaalde en door middel van gepant- serde treinen en vliegtuigen de Bolsjewisti- ische cavalerie uiteengejaagd heeft, die uit 18 regimentcn bestond. Er werden 20.000 roode krijgsgevangenen gemaakt, waa render een be- verhebber met zSjtnj staf. Verder bestond: de buit uit 60 kanonnen, 3 gepantserde treinen en 20 vliegtuigen1. DE ONLUSTEN IN IERLAND. In de stad Cork zijn groote onlusten' uitge- broken. Er zdjn omstreeks 100 burgers en sol daten gewond en 1 burger gedooa. Verschei denen zijn stervende De burgers hebben in den strijd ruimschoots van bommen gebruik gemaakt. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG Uit Warschau wordt gemeld, dat de bolsje- wiki hun opmarsch op alle fronton blijven voortzetten. Lydia is reeds Zondag gevallen, hetgeen een vooruitgang naar Warschau be teekent van 150 kilometer, terwijl teven® de ;elegenheid bestaat, om, beschermd vanuit ida, de Njemen over te trekken. De van insk oprukkende strijdkraehten bedreigen reeds Nowgorodek, niet ver van het Oginski- kanaal. Overigens hebben de bolsjewiki de Oost-Galicische grens nog niet overschreden, doch' rukken met groote snelheid aan op Ko- weL Over een wapenstilstand is nog verder niets bekend. De Roemeensehe regeering heeft met het oog op het dreigend gevaar der opdringende bo&jewistische troepen de mobilisatie afge- kondigd. Reizigers, die in de Roemeensehe gensplaats Tskija zijn aangekomen, vertel- i, dat de bolsjewiki de Roemeensehe grens in Bessarabie hebben overschreden ^en het binnenland in trekken. BELA KUN. Naar verluidt zal de Hongaarsche regee ring bij de Oostenrijksche naar aanleiding van het wegvoeren van Bela Kun naar Rus- land protesteeren, daar zij van1 Oostenrijk her- haaldelijk de uitlevering der volkscommisa- rissen wegens misdrijven tegen het gemeene recht heeft geeischt. DE AANSLAG OP HINDENBURG. Als dader van den aanslag op Hindenburg is thans de arbeider Albert Gallian, geboren in November 1898, te Essen gearresteerd. Hij bekende bij zijn verhoor, dat hij in den irg v i. De deur stond open en zoo was hij naar binnen gegaan, niet om te stolen, maar ten einde om ondersteuning te vragen. Hij had niet gew»- ten, dat Hindenburg daar woonde, want hij was eerst 14 dagen geleden naar Hannover gekomen. Het revolverschot had hij gelost om znij tegenstander schrik aan te jagen. Hij had den veldmaarschalk niet willen wonden. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Officieus wordt uit Boedapest gemeld, dat de Hongaarsche minister van handel wegens de inbeslagneming van fruittreinen voor Duitschland op Oostenrijksch gebied verbo- den heeft voortaan zendingem voor Duitsch land over Oostenrijk te vervoeren. Intusschen is te Weerien opnieuw een trein' met fruit voor Duitschland in beslag genomen. In Hongarije schijnt men zich op een lan- duur van den boycot voor te bereiden. grootste munitiefabriek des lands wordt in een fabriek van landbouwartikelen veran- derd. In het gebrek aan benzine heeft men voorgien door de benzinezendingen uit Roe- meni6, die voor het buitenland bestemd zdjn, in beslag te nemen. Daar het gelpkt is in weerwil van de grens- sluiting groote voorraden papier over dje grens te brengen. zal waarschijnlijk ook hd: versdiijnen der bladeu voor eenigen tijd zijn verzekerd. DE RAAD VAN VLAANDEREN. Het as&izenhof van Brabant heeft Zaterdag bij verstek veroordeeld de volgende leden van den Raad van Vlaanderen, alien' in Nederland verblijvcnd: Eugeen Everaerts, tot de dood- straf, Jeroom Decrooa tot vijftien jaar dwang- iarbeid, Alfons Dameester tot achttieti jaar:, Albert Maene tot levenslange dwangarbeid, iHenri FFHooghe tot dezelfae straf, Richard Callens tot tien jaar, Constant van Steenkiste tot twintig jaar, Jozef Verheist tot vijftien jaar. DE OPSTAND IN MESOPOTAMI6. De operaties in Mesopatami6 warden voortgezet. De verbinding tusschen Bassora en Samara is weer hersteld dor middel van tserde treinen, die met de scheiiea en troepen samenwerken. In het district Sja- tia heersdit groote opwinding. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOO. De „Daily Telegraph" vemeemt, dat' de Engelsdie regeering uit Moskou antwoord ontvangen heeft op hare vertoogen, waarin zij aandrong op, het sluiten van vrede tus schen Rusland en Polen. De bolsjewistische regeering zegt, dat, ofschoon zij het recht van geen enkele natie of groep van naties erkent om tussdienbeide te komen in haren twist met Polen, zij bereid is om een wapenstilstand toe te staan, mits Polen daarom vraagt. Het ant woord voegt er aan toe, dat er mete is wat Rusland meer wenscht dan vrede. DE ONRUST IN IERLAND. Een twaalftal mannen zijn Zaterdagavond de County-club te Cork bmnengedrongen en hebben kolonel Smyth, een conunissaris van politic die in de rookkamer zat, doodgescho- ten. Een inspecteur kreeg een lichte schot- wond. De Westm. Gaz geefifc een heel lijstje van overvallen, enz., in dm laatsten tijd gepleegd, en zegt danDit teekent den toestand in ler- tuin van de villa van Hindenburg was bin- nengedrongen om fruit te stolen. De veranda- land vrij duideliik voor zoover de daden der Sinn Ferners zeji betreft. Een staaltie van de suggestie die hun schrikbevrind op de overige bevolking uitoefent geeft het feit, dat sommi- ge rechtbanken geen gezworenen meer kun nen krijgen om de strafzaken te behandelen. Eerst heeft zich eenigen tijd geleden het geval voorgedaan dat te Waterford van de gedagvaarae jury leden geen enkele ver- scheen; alien waren uit vrees voor de vendet ta der Sinn Fein weggebleven, niet na onder- ling overleg maar ieder uit eigen beweging. Het wegblijven van de jury te Cork echter is w61 het gevolg van een gezamenlijke actie: de gezworenen hebben Zaterdag vergadend en een motie aangenomen, waann de veertig aanwezigen verklaren, dat zij niet in de rechtzaal zullen versdiijnen en waarin ook de anderen verzocht worden weg te blijven. Terwijl aldus de officieele rechispraak onmo- gelijk gemaakt wordt, houden de door de Dail Eireann ingestelde veemgerechten gere- geld zitting. STAKINGE'N IN TSJECHD-SLOWA- KIJE. Wegens de slechte voedselvoorziening in het industriegebied van Noord-Bohemen is in ;e districten de algemeene werkstaking afgekondigd. Te Praag staakt het geheel trampersoneel waardoor het passagiersvervoer in de stad geheel stil staat'. Daar het stadsbestuur wei- gert, de eischen der stakers in te willigen, om- dit voor het budget van Praag een bedrag van ruim 10 milfioen kronen zou beteekenen, zijn de arbeiders voomemeas, ok de electri- sche centrale stop te zetten. EX-KEIZERIN EUGENIE. Het stoffelijk overschot van ex-kedzerin Eug&iie is Z'ondagmiorgeni te Southami van Havre aan land gebracht en met mil re en maritieme eer ontvangen. Prins iVictor Napoleon en prinses Clementine waren uit Londen aangekomen en reisden mede in den trein, die het stoffelijk overschot vervoerde naar Famborough. Daar werd het lijk van Frankrijks laatste keizerin naar de St Mi chael Abdij vervoerd, waar heden de begrafe- nis zal plaats hebben. DE INCIDENTEN TE ANTWERPEN. De begrafenis van het slachtoffer der verr- drukkers der Vlamingen te Antwerpen had Zaterdagjniddag onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen plaate. Aan den oproep in de ultraflamingantische pers, om halfstok te vlaggen, was volstrekt geen gevolg gege ven, meldt de correspondent van de Tel. Van vele gebouwen en den toren der kathedraal wapperde integendeel de vlag nog ter eere van de Franschen, die hier met de Marseil laise" op bezoek zijn. Op de begraafplaate werden opruiende redevoeringen uitgesproken door den afgevaardigde van da frontpartij, De Beukelaere, Huysmans, Van de Perns en anderen. Ook werd een lijkzang gezongen, op- zettelijk voor desze gelegenheia door een we gens activisme veroordeeldfin musicus gecom- poneerd NAKLANKEN VAN DEN OORLOG. Zondag had te Arlon de bijzetting plaats van de 117 inwoners van' Rossignol, die tij- dens de bezetting door de Duitschers werden gefusilleerd. I>e plechtigheid werd o.a. bijge- woond door koning Albert, minister Wauters, de voorzitters van Kamer en Senaat, een groot aantal volksvertegenwoordigersr en se- natoren, eenige Fransche generaals, den oud- minister van oorlog Messimy, den bisschop van Verdun, den Franschen gezant te Luxem burg en den Luxemburgseheu premier Reu- ter. Koning Albert hidd een toespraak. EEN OUD GEBRUIK. Onlangs hebben de regenten van eea ar- menhuis te Leighton Buzzards lEngeland), dat in 1630 werd gesticht, uit de nalaten- schap van een rijken Londenschen koopman hun jaarlijkschen omgang gehouden langs de grenzen der stichting. Naar oud gebruik wer den zij hierbij vergezeld van een koorknaap, die nu en dan op zijn hoofd ging staan om de grenzen beter in zijn geheugen te kunnen prenten. DE BURGEROORLOO IN CHINA. Langs de spoorilijn Peking-Trientsin duren de gevechten voort. Tdegraaf en telefoon zijn geheel verstoord. Voortdurend komen er ge- wonden te Peking aan. Sedert Vrijdag is het telefonisch, telegra- fisch en spoorwegverkeer tusschen Peking en Tientjin verbroken. De verbinding van Tientjin met Shanghay is nog intact „STOSZTRUPPEM GEARRESTEERD. In Duitech1 Eylau zijln 53 Polen in hechte- nis -genomen, dte een georganiseerda „Stosz- itruppe" vormden. Hunne passen waren door Fransche autoriteiten geviseerd. De troep, die onder bevel van een Poolsehem kapitem stand, was in het bezit van wapenen, w.o. 30 handjgranafcac. Op guJond van ibezwarende papieren1 die bijl hun werden gevonden, zijn ook verscheidene inwoners der stad in hedi- tenis genomen. ZELFMOORfD VAN EEN keizerszoo.nl Prins Joadhita van Pruisen, de jongste zoon van ex-keizer Willhelm heeft Zaterdag, taigevolge van em einstige psydhtedie stoor- nis zel&ioord gepleegd. Aldus huddle een Wolff-telegram. De Tel.-correspondent meldt nader: Zaterdagmorgee itegen .8 uur werd1 hij op zijn kamer in de villa „Liegnitz" in het park Sans-Sou^i bewustelloos gevonden. Zijln ren waren met bloed bevlekt. Na onderzoek is gefoleken, dat hij zichzelf met een revolver in de borst inoet hebben gesdhoten. Onmiddellijk werd prins Eitel' Friedrich gewaarsdiuwdl, die uil zijn villa „Ingenheim" naar villa „Lieg!Mtiz" kwam. Op d'i'ena bevel werd prims Joadhim naar het naast de villa gelegen S* Joseph-ziekenhuis vervoerd', waar hij1 in den loop van den dlag het bewustzdjn herkreeg, en) zich- Verscheidene malen met prins Eitel Friedpidh kon onderhouden. Te gen den' avond was de toestand van den prins echter veel verergerd! en nadait hij hex be- wustzdjln weer verlioren had, is hij in den nadht van Zaterd'ag op "Zondag am 1 uur overleden. Prins Eitel Friediridi had' in' den loop van Zaterdag den' keizer en zijn breeder telegra- fisch mededeeling ged'aan van den emstigen toestand van' prins Joachim, op welke mede deeling hiji in den loop van dien nadht op Zon dag dfe doodsfij'ding moest laten volgen. Prins Joachim heeft geenerled aanwijziing achtergelaten en' heeft o<ik gediurende zijn on derhoud met prins Eitel Friediidh in den loop van Zaterdag met geenI woord over de be- weegredenleni voor zijn dlaad gerept. Men hoert hiemaar evenwel niet ver te zoeken1, daar men zijln gd'fmaord aan volslagen krankzinnigheidi toesdhrijft. Prins Joadiim is in den oorlog meermalen gewond!. Hij moest herfiaalddlijk zijln dienst onderbreken en is na de revolutie, die hem verraste, geheel inge- stort. IHHjl lded aan waanvoorstellingen en was voor verstandig redeneeren niet meer vatbaar. Prins 'Eitel Fnedridi, die de regeling van1 de zaken der keizcrlijke fami lie iter hand' geno men heeft heeft met prins Joachim heel wat te aitellen gehad. Dte „idtees fixes" van den prins vergaldten het leven van de geheele prinselijke familie. Prinses Joachim is een geboren prinses van Anhall die, na in 1916 tijdtens den oorlog van tafel1 en bed' te zijn' gescheiden, ongeveer 'n jaar geleden den prins verliet. Uit ait hu- wielijk is een zoon gesproten, n.l. de nu 4-ja- rige prins Karl Franz. !H8j bleef bij zijn vaaer en is na den1 dood zijlns vadera door prins Eitel Friedrich naar diena villa „Ingenheim" medegenomen. De toestand van prins Joachim was in de laatste weken zeer achteruit gegaan. Mten troif enkele maatregelen in zake het beheer van zijn huishoudimg, in de hoop, dat dit een gunstdgen invloed zou uitoefenen op den' toe stand van den prins. Inderdaad scheen een verhetering in te treden, doch ten gevolge van de onderhandelingen in zake de smeidiing van kroon en staat ging dte prins weer achteruit. FMj verbeelldde zich, dat men hem' uit zijln villa „Liegnitz" Wilde verdrijjven, hetgeen vol strekt uit^sloten was. Oedurenxie de laatste dagen toomde de prins zich' zeer neerslachtig, waartoe het feil dat zijln echtscheidingspreces in een actuux stadium was gekomen, veel bijdlroeg. Dte bdj- zetttng van It ujk van den prins zal hedenmor- geni vroeg ini de Friedtendcirche te Potsdam plaats vindien. IHIoewel prims Joachim met prins Ettd Frie drich, tot ae meest beminde zonen van' dtem ex- keizer bchooide, vertoonde hij zich' nooit in de hoofdstad. HHj wijdde zich geheel aan de stu- die der rechten en was assessor bij het ge- rcchtshof te Potsdam. Mien kan zich voorstelleni welk een indfiuk dteze tragische gtebeurtenis moet maken in het sti'llte huhs te Doom, waar de zwaarbeproefde oudters het droevig lot van hun jongsten zoon moesten vememien, die hun bijzondere gene- ^riheid) had. In zijini vroege jeugd1 was hij ichamelijk zwak en behoeme hi} meer dan rewone zorg. Reeds als knaap was prins [oachirn stif en' teruggetrokken en in het be gin van den oorlog, iocu hij mee naar het front ging, kreeg hij al spoedig een hartaaan- docmimg. KORTE BERICHTEN. Een dertigtal mannen hebben een Raa- val gedaan op het Vltegkamp te Berchens (Belgi6), Na een hevig gevecht met de schild- wacnten werden zij verdreven. Velen werden gewond en gearresteerd. Het schijnt thans vast te staan, dat Be la Kun via een Duitschn Oosteeehaven naar Petrograd is gevlucht. De secret.-generaal van den Volken- bood heeft de zitting der Internationale fi- natiriwlfl mnfermtie te Brussel bepaald op 25 Sept. Litausche troepen zijn Wilna binnenge- rukt, waar zij door de bevolking met uitbun- dige geestdrift zijn ontvangen. Later volgde ook Russische ruiterij, wier commandant ver- ldaarde, dat de Russen niet Lang in Wilna zouden blijven, maar dat ingevolge het vre desverdrag de stad aan Litauen zou worden overgegeven. l5e Italiaansche regeering heeft offideel de Oostenrijksche medegedeeld dat de bezel ling van alia Oostenrijksche streken, waar thans Italiaansche troepen liggen, vol- ;cns het vredesverdrag van St Germain, dat presid tlaard le presu in werking getreden is, ophoudt Tclegrammea uit Lima maiden, dat een offidede drvulaire door de Bdivaansche re geering aan de gezanten van Bolivia in het buitenland ie geiicfct, wairir.. de vcraadering van regeering wordt raedegedeelCL Ete Engelschen hebben het hoofdorgaan van de Duitsche communisiLsche partij „Die Rote Fahne" in het bezette gdnad verboden. Bij een botaing van twee tramwagens te Brussel, werden Zondagavond neger, perso- nen gewond. De Nation Beige" meldt, dat kardi- naal Merrier aan de priestere van zijn dio- cees onder bedreiging met de zwaaiste gees- telijke straff en verboden heeft, het Vlaamsche blad ,,Ors Vaderland" te lezen. Uit Mimchen-Gladbach wordt gemeld, dat daar een ontzettend onweer voor millioe- nen schade heeft aangericht Van vele daken werden de dakpannen afgeslingerd, boomen werden omvergewaaidL terwijl ae fruit-oog vemietigd werd. Op ae straten lagen ijs gels. Het electridteits-bedrijf is gestoord. Na een lang onderhoud met gouvemeur Cox, den democratischen candidaat voor het residenischap der Vereenigde Staten, ver- .iaent Wilson fonneel, dat zij het ren betreffende den Volken- bond, die in de aanstaande campagne krach- 'tig door Cox zal worden gesteund. Verwacht wordt, dat Krassin de volgen de week weer uit Moskou naar Londen zal gaan. In Slowakije wil men de autonomiie. In- idien de regeering te Praag dezen eisch niet 1 inwilligt, zullen de Slowaaksche afgevaardig- den zich met hun Duitsche en Magyaarsche collega's tegen de regeering vereenigoi. Amerikaansche orlogsschepen kwamien te Tamioo (Mexico) aan, ter besdverming der petroleumopslagplaatscn. De perscensuur te Barcelona is opgtehe- ven. De regeering verklaarde, dat de tijdens de jongste sociale onlusten geaxresteerde vak- vereenigingsleden binnenkort zullen worden vrij'gelaten. Letland heeft besloten tengevolge van den algemeenen economischen nood alle bui- tenlanders met ingang van 1 Augustus uit te wijzen. Daar zich onder hen vooral veel Zwe- den bevinden, verwacht men, dat de Zweed- sche regeering maatregelen zal nemen in ver- band met deze uitw zing. Het Amerikaansche stoomschip „Ker- moor" is te Altona tegen een pier geloopem, waardoor een schade werd veroorzaakt van 2 millioen mark. Bij een aanrijding tusschen een pereo- nentrein en een goederentrein tusschen Barce lona en Tortosa, werden 20 personen gedood. Het aantal New-Yorksche zakenlieden, dat dagelijks per vliegmachine van en naar hun woonplaats op het plate land gaan, be- draagt reeds meer dan 100. Uit Moskou wordt bericht, dat 67 leden der centrale geneskundige commissie van het volkscommissariaat van oorlog zijn ter dood veroordeeld. De voorzitter werd veroor deeld tot 15 jaar dwangarbeid. Nlaar uit Stockholm wordt bericht rijn Willna en Londonovo door het Sovjetleger be-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1