DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 171 Hottden! twee en fcwintigste Jaargangu VBIJDAG 28 JELL Atoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr s Tj. N. ADEMA. Bnltenlaiiflsch Orerzicht Het gaat met Polen nog steeds bergaf. Op het moordelijk front trekken zij[ nog verder te- rug, zoodat zij nu reeds de Czernica bereikt hebben. Wei meldt hun legerbericht, dat zij op de aiidere fronten de bolsjewiki afsloegen, dat er'nog steeds meer vrijwilligera koinen en dat men over het algemeen optimistisch ge- stemd is, maar daartegenover staat, dat de Polen op het zuidelijk froni Tarnopol heb ben moeteu prijs geven. Over het geheel zijn de Poolsche legerbe- richten niet altijd even duidelijk, iets wat wij ook in den grooten oorlog van de berichten van andere oorbgvoerenden wel hebben ge- constateerd, vooral als het ging om verliezen te „camoufleeren". Een feit is, dat de Pool sche regeering de kracht der bolsjewiki heeft onderschat, toen zij eenigen tijd geleden be- sloot tot een opmarsch tegen hen, in de hoop daarmee de stemmen der binnenlandsche com munisten het zwijgen op te leggen. Na aan- vankelijk succes met steun der geallieer- den moesten de Polen echter terugtrekken voor de zich herstellende legers der rooden en nu staan deze bij de Czernica al op betrek- kelijk korten afstand van de Duitsche grens. Op den Poolschen noodkreet gaf Engeland den raad een wapenstilstand te sluiten, er bij voegende, dat de hulp zou komen als de Rus- sen het Poolsche gebied zouden binnenrukken. Dit is nu gebeurd, rnaar zal de beloofde hulp worden geboden? Het liikt er nog niet naar. Er is een verzoek aan Moskou gericht, om verdui'delijking van het antwoord op het voorstel tot het sluiten van een wapenstil stand, en nu zullen er een Fransche en een Engelsche missie naar Polen gaan om den toestaiid aldaar eens op te nemen, maar v66r dat feitelijke hulp de in het nauw gebrachte Polen heeft bereikt, kan hun heele land wel reeds overstroomd zijn door de bolsjewiki-le- gers. De Polsbhe nationale verdedigingsraad heeft thans aan Moskou een wapenstilstand voorgesteld op Lloyd George's voorwaarden. Men voelt, dat in den huidigen tiestand ook een gevaar schuilt voor Duitschland. Daar is de communistische geest geenszins uitge- doofd. De geruchten over zijne werkzaam- heid houden aan en een raedewerker van het Holi. Nieuwsbureau te Berlijn zegt van ie- mamd, die relaties met' de internationalistische communistische kringen onderhoudt, vemo- men te hebben, dat men de geruchten over op handen zijnde nieuwe beroeringen niet al te lichtvaardig moet opvatten. Het staat vast, zegt bij, dat een algemeene staking, die dit- maal ook de spocxrwegen zal treffen, in voor- bereiding is. Er is reden aan te nemen, dat deze bewe- ging in Duitschland niet geheel los staat van de Russische, in het bijzonder schijnt men te hopen, dat de successen, die de bolsjewisten daar in den laatsten tijd wisten te behalen, niet zonder weerslag zullen blijyen op de stemming in Duitschland. De Duitsche regeering heeft reeds rnaai len genomen om hare oostelijke grenzen te veiligen, maar zal dit iets govern als binnen landsche onlusten of spcorwegstakingen uit- breken Het zou ons verbazen als de Entente on- der deze omstandigheden nog steeds bled aandringen op snelle uitvoering van de ont- wapeningsbepalingen var Spa, omdat ook in hare landen een commui stische stroomi bestaat, die gaarne den liestaanden zou willen zien veranderd. Buitenland EEIN NIIE'UW INCIDENT TE BERLIJN. Woensdlagmiddag had' bij! het hotel Kaiserhof op den hiodk van de Mauerstrasse en de Wil- helmplatz (fc Berlijn, een vechtpartij plaats tusschen drie Fransche solldaiten en verschei- den burgers. Volgens de berichten hebben de soldlaten een bankbeambte een1 stoot gegeven. Eeni woordenwisseling voerde tot geransel, waanbdj; een bankbeambte eenige schrammea opliq>. Voor de inmiddels aangroeiendle me- mgte vluchtten dfe Franschen, nad'at een hun- ner eeni schbt in de lucht had gelost, in het hotel Kaiserhof. IHet incident is na eeni onderhoud met den Franschen oommandanit reeds in der tninne geschiikt. OOK FRANKRIJK SCHULDJO. De Duitsche pers vaxneldt een hoofdarti- kdl van de Parijsche Humanity over eene re de van generaal CasMnau voor cadetten in St. Cyr. Daarin noemde hij het militaire ge- slacht voor den oorlog hetwelk in onstuhni- gen hartstocht een spoedigen strijd' ge- wenscht en zich geheel aan het werk der re vanche gewijd had. De Humanite ziet daarin de bekentenis, dat de militaire kaste van Frankrijk met vol bewustzijn tot den oorlog heeft aangezet. en dat er geen twijfel aan kan zijn, dat die leidende staatslieden van Frankrijk evenveeil schuld hebben aan den oorlog als die van Duitschland. FRANSCH-BELGISCH DEFENSIEF VERBOND. 'De Petit Parisien deelt mede, dat in den loop van de toesprekingen te Spa, waar Mil- lerand en Delacroix gesproken hebben over den vorm van een Fransch-Belgische entente, een zoodanig resultaat is verkregen, dat men dit verdrag spoedig mag verwachten. Men hoopt, dat de leden van den generalen staf der beide landen him werkzaarnheden spoe dig ten elnde zullen hebben gebracht en dat zij tot pvereenstemming zijn gekomen over de groote lijnen van een defensief verbonid, zoo- dat dit spoedig definitief kan worden opge- steld. De beide regeeringen zullen acta ne men van de genomen beslissingen en deze door een uitwisseling van notas ratificecr OE ACHT-UREMDlAG IiN BELGT6. De wet op den' 8-urendag in Belgie zal pas over eeni jar van kracht warden en1 niet van toepassing ziin op de ithuis werkende ax- betdtes. Er zito intzonderingcn gemaakt voor de seizoen-inaustrieen, voor de continu-bedrij- ven en voor zekere takken van bedrijf, waar de gron'dstoffen nan een zeer soel beiderf on- derhevig zija, ailsmede voor het personeel van hoitels en restaurants. DUITSCHLAND EN SOVJET-RUSLAND. Victor Kopp, de eommunistische afgevaar- digde van Sovjet-Rusland te Berlijn, heeft in een interview tegengesproken de berichten dat de bolsjewiki Duitschland of zelfs maar Oost- Pruisen zouden willen binnenrukken. Wij willen slechts onze econcanische aansluiting bij het overige Europa verzekeren. In de eer- ste plaats wenschen wij geen oorlog met een land, waarmede wij in vrede leven en waar- mede wij nauwe economische betrekkingen wenschen aan te knoopen. In de tweede plaats zou onze opmarsch in Oost-Pruisen in Duitschland onmiddellijk de felste, nationalis- tische reactie te voorschijn roepen, waarvan wij niets moeten hebben. Reeds uit ons milii- tair optreden blijlkt, dat wij een binnenrukken in Oost-Pruisen in het geheel niet op het oog hebben, daar wij Duitsch-Lithaucu ontruim- den, hetwelk de weg vormt naar Oost-PruR sen, van welken weg reeds Rennenkampf in- dertijd gehruik maakte. Wij hebben lang wikt en gewogen alvorens wij tegen Po: oprukten. Hoe zouden wij er dan toe komen een land binnen te trekken, waarmede wij nauwe economische betrekkingen noodig heb ben? Onze geheele randstatenpolitiek is er steeds op gericht het viije verkeer naar Duitschland te waarborgea. DE VRIEDE TUSSCHEN RUSLAND EN LITHAUEN. Eeni draadloos telegram uit Moskou beves- tigt dait op 12 Juli tuschen Sovjet-Rusland en Lithauen te Moskou het VTedesverdrag on- derteekiend1 is. Volgens dit verdrag erkent Rusland die onafhankelijkheid van Lithauen. Otnmidldelllajk na de rafificatite van het vre- desverdinag zullien de diplomiatieke betrekkin gen1 tusschen beide landen hervat worden. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Fen opzichte van Duitsch West-Hongarije zal volgens het Hbl. de boyoot worden ver- zacht, onder voorwaarde, dat den Oosten- rijikschen vertegenwoordigers in Oedenburg het recht tot distributie der over de grenzen gaande waren wordt toegekend. ONRUST IN IERLAND. Bij geveehten tusschen Sinn Feiners en Unionisten te Belfast, Woensdag en gisteren, werden drie personen gedood en tain tig go- wond, van wie veertig ernstig. Het postkantoor van Fall's Road werd ver- nield. EENI INTEHNAT1DNIALE VR3 J1METSELA ARSBO ND. De „Frankf. Zeifcung" melidt uit Zfiridh Het hier gehouden congres van vrijinetse- laars waarop de groot-loges van acht Euro- peesche staten, benevens uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika vertegenwoordigd waren, besloot tot stichting van eeni interaationalen vrijmetselaarsbondi. KPRTE iBE'HICHTEN. IDe iHongaarsche ministercrisis is opge- lcst. i Het internationale Ohirurgen-congres kturde met algemeene stemmen het besluit van het internationale bureau goed, waarbij de chirurgeo dier Centrale 'Rijiken woirden uit- gesloten. IDe 'Konirng van Denemarken, die tijdens zijn oifiicieel1 bezoek aan Slieeswijk wan het paard viel, is nog steeds genoodkaakt het bed te houden en zijn reis naar Londen en' Parijs, welke hij voonnemens was te maken, moet nog worden uitgesteld. In een rede in de Italiaansche Kamer verfclaaiidle Sforza, dat te Spa de basis voor de Europeesche samenwerking is gelegd. iDe Tuhksche regeering besloot den mo- gendheden mode te deelen, dat Turkijte het vredesverdrag zal tedkenen. De Italiaansche bezetting in Noord-Ti- rol zal aan het einde dezer maand worden opgeheven. De hongerstaking in het EHittsche ge bied1 van nioordelijlk Tsj echo-SlOwakije breirit zich uit. Te Rekhenberg is de staking alge meen. r De geprojecteerde luchitvaartdienst tus schen Kopenhagen en Duiitschland', Neder- landl en Eingelandl zal spoedig in werking ge- steld kunnen worden. In Geneve wordt een internationaal bu reau voor de vendediging van het vollkenrecht gevestigd, waarbij elf landen zijln vertegen- woord igd. 'Het eerste nummer van het orgaan van het bureau zal eerstdiaags verschijnen. 'In dfen botanischen tu'in van Regents Park te'Londen wordt die nieuwste attractie gevonnd door een loteriji. (De gelhkkigen die een prijs trekken hebben recht op een gratis- vliegtochtje. Elk lot kost een shilling. Te Barcelona (Spanje) zijn bij1 eeni bot- sing inet arbeiders verscheidene personen' ge- wond. IDe „Peuple" meldt, dat een complot tegen' igeneraal Balthia, de hooge coonnissa- ris voor Belgie in die streek van Eupen en Malmediy ontddkt zou zijn. Er hebben arres tables van Dui'tschers plaats gehad. De Oo&tenrijkache Nationale Vergade- ring heeft de v^t op de 'groote heffing-in- eeus op de vermogens in alie lezingen aange- nornen. Tegengesproken wordt, dat Sovjet-Rus land een aanval zou willen doen op Tsjecho- Slowakije, zoodlra Polen' geheel is verslagen. Het bericht, dat de staat van' beleg is afge- kondligd in Tsjecho-Slowakije, als maatrcgel van bescherming tegen de bolsjewistiscne propaganda, is dan ook onjuist. Het gerechtshof te Boedlapest heeft Aurel StromifelJd), chef van den generalen staf van het Rhode Leger, wegens hoogverraad en oproer maken, veroordeeld tot 33 maanden gevangenissteaf. De eerste duitenant Renges werd uit den militairen dienst ontslagen, met ontneming van zijln dbooraties. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Behalve door de gewone militaire wacht, wordt het gebouw bewaakt door rijkaveld- wachters. Aan de orde is deAnti-RevoLutieweL De heer De Vos van Steenwfik juichte de indiening van het ontwerp toe, dat ee nernstige leemte in onze strafwetgeving op gelukkige wijze oplost. Spr. betoogde, dat er inderdaad gevaar bestaat voor revolutionnai- re woelingen en beroept zich aaarbij op de verklaring door xnr. Troeistra van de Arn- hemsche eenheidsmotie gegeven. De actie der S. D. A. P. tegen het ontwerp, aldus de heer De Voa Van Steen- w ij k, is uitgeloopen op een fiasco, dat haar zeer veel nadeel zal berokkenen. De leidera hebben gerekend buiten den moed der Katho- lieke en Ghristelijke arbeiders en buiten de omstandigheid, dat socialistische arbeiders een veel juister inzicht hebben in de beteeke- nis van het ontwerp, dan him leiders. Die heer Vliegen betoogde, dat de in diening van het ontwerp niet is gemotiveerd door feiten Hij achtte de redactie vaag en daardoor gevaarlijk en bestreed het ontwerp, vooral omdat het de vrijheid van propagan da aantast Bovendien zijn de voorgestelde bepalingen, behalve schadelijk ook goeddeels overboeug. De heer Van Embden ondierschreef de algemeene beginselen va het ontwerp. Hij erkende, dat de overheid het recht en den plicht had de bestaande rechtsorde te be- schermen. niet het rnhj it in een democrati- schen Staat als de onze. Evenwel wordt het ontwerp niet gemotiveerd door het onvoldoen- de der bestaande strafweigeving, evenmin als door de gebeurtenissen. Terwijl revolu- tionnaire gezindheid door bepalingen als de voorgestelde, eer worden aangewakkerd dan bestreden. Bovendien fs het ontwerp technisch uitermate gebrekkig. Het ontwerp is om al deze redenen voor spr. onaanneme'ijk. Te 5 uur 45 werden de beraadslagingen ver- daagd tot morgen 11 uur. ProTinciaal Nieuw UIT HEILOO. De officieele opening der waierleiding. Op het feestelijk versierde terrein, waar eertijds de Promenade" prijkte, vereenigden zich gistermiddag het dagelijksch bestuur der gemeente Heiloo, benevens waterleiding- autoriteiten o. a. de heer Jvan Oldenborgh, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, dr. Th. van der Waerden, lid van Prov. Sta ten en vele genoodigden met hunne dames, w. o. de leden van den Raad, om het plechtige moment van de ingebruikneming der water- leiding bij te wonen. Dank zij1 de goede zorgen van de gemeente ook vele particulieren hadden hun beste krachten gegeyen. en wij noemen hierbdj in het bijtnonder de neeren Van Gemeren, Bruul en Visser de „P. E. ;N." en het Prov. Wateri)eidkigjbedlri]lf was't Promenadieter- rein in een plantsoentje herschapen. Een vijver met ersatz-rots en fontein prijkte in een omgeving van bloemenhangets, die door gecamoefleerde waterle:dirgbuizen een' feestelijk aanzien hadden gekregen. Daartus- schen vlaggen, slingers van green em bloe- men, heestertjes, een sierliike eerepoort afkomstig van de L. E. T. T. en over het ge heel guirlandes van tallooze gekleurde elec- trische lampjes, die met de groote booglami- pen aan den ingang des avomds eeni famtasti- schen aanblik zouden bieden. Nadat het gemeentebestuur en de genoo digden van het Raadhuis op het terrein waren aangekomen, nam de burgemeester van Hei loo, jhr. N. van Foreest, het woord en gaf in het kort de geschiedenis der voorbereiding van de Heilooer waterleidimg weer. Spreker herinnerde er aan hoe de Raad dia- delijk bereid was bevonden in het belang der deze gemeente heeft medegewerkt De heer Olldenborgb, daarna het woord! ne- mende, zeildo; Naar ik geloof ben ik wel de tolk van U al ien, wanneer ik U, Mijnheer de Burgemees ter dank zeg voor de woorden van v.eikbin, die U tot ons heeft gericht De tegenwoordig- heid van het Personeel van het P. W. N. op dezen dag, ri wel van zelf sprekend, maar niet van zeltsprekend is het feit, dat tal van andere personen zich hebben opgeonaakt om hier tegenwoordig te zijn. Dat bewijst dat hier sprake is van een voor Heiloo zeer ge- wichtig moment En dat is het ook I Door de gebeurtenis, die steaks plaats heeft, ontvangt Heiloo het laatste dat nog ontbrak om de gemeente te maken tot een aan alle eischen des tijds beantwoordende woon- plaats. Wat dat beteekent is nauwelijks te oeseffen door hen, die zich daarin niet ver- diept hebben. Laat ik het kort saiuenvatten in deze bewoordingendat heiloo thahs is toegerust met alle middelen omT de welvaart der inwoners, zoowel in economisch als in hy- gieuisch opzicht zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat geen middel mag worden adrterwege gelaten om in dezen tijd die economische vaait te bevorderen, zal ik U niet behoeven uiteen te zetten. Dat de waterfeiding daartoe bijdraagt, zult U begrijpen, indier. U zich rekenschap geeft van de arbeidsbespaiing, die het gevoig is van het fat, dat niet meer door Ihuis en hof gesleept behoeft te worden. met water, maar op elke gewilde plaats het U gebracht kan worden. Dat zal ook blijken indien steaks weilicht velen, die aan vele ioe~ standem op watervoorzieningsgebied gewend, tot dusver Heiloo als blijvmde of tijdelijk woonplaats vermijden, hun bezwaar thans opgegeven zien en zich hier vestigen. Maar van nog grooter belang is het hygienisch voordeel, is het feit dat Uw gezondheid, ja. zelfs Uw leven niet meer wordt bedreigQ door de vijanden, die zich in zoo nietige ge- stalten kunnen verbergen in niet gezuiverd water, ook ail ziet dit er op het oog helder uit. Nu weet ik wel, dat er in deze gemeente nog velen zijn, die zullen denken, dat zij, hun ouciers, hun grootoudera, toch hun leven lang dit water ook dronken, zonder er schade van te ondervinden, maar dan wij® ik er op, dat de geen, die andere zouden kunnen getui- gea, hier niet tegenwoordig kunnen zijn en ginds op het kerafaof liggen voortiidig tea grave gesleept door ziekten, vooral in eerste levensjaim, die door het gehruik van zuiver water vermeden hadden kunnen wor den. Dc statistiek sprwkt boekdeelem. Dames en Heeren, ik geloof, dat het als een daad van wijs ocleid van. Uwen Raad mag worden geprezcn, dnt hij zich tot het Prov. Bestuur heeij gewead met het verzoek om een spoedige aansluiting aan het" Prov. net te bevorderen en dat hij, wel na nauwge- zette overweging, maar tea slotte toch een- stemmig, de m.i. gemakkelijke voorwaarden heeft aanvaard, die het Prov. Bestuur voor het tot stand brengen van die aansluiting heeft gesteld. Van mijin zdjde komt een woord van erken- telijkheid voor de wijzie waarop het Bedirijf met Uw Gemeentebestuur, niet te vergeten Uwen1 volijjverigem secretaris, heeft mogen sa- menwerkerj. IMijlne ambtenarem en ik hebben getracht om het genomen1 besluit zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Dit was in dezen tijd geen' gemakkelijk werk. U weet hoe wdji voor het voornaamste materiaal aangewezen' zijn 'op het buitenland en hoe mioeilijk het is, om, afgezien van die prijzemi, materiaal' uit Duitschland in het bij zonder geleverd te krijjgea Ook is bekend, hoe moeiliik de arbeidsver- houdingen zijn op dit oogenblik. yelen uwer zullen het weten in een blijk- artikeltje werd er in een verslag no pens de plaatsing van de eerste buis nog op gewe- zen, hoevoel onderhoudingen noodig zijn, om vergunning te krijgen can oventl onze bui- zen heen te brengen. Waar ik als leider van dlezen aibeid op het punt sta zijn nuittig effect, al is het nog slechts ten deele, omdat de brazen nog niet overal leggen, aan de gemeenschap over te geven, daar wiordl ilk dan ook beheerscht door eeni geyoel van groote dankbaarheid, jegens heni, die daartoe medegewerist hebben, in de- eerste plaats mijn rechter hand den ingenieur Menserrt en de opzichters Van der Plas en Lemmera, die onder veel moeilijke omstandig heden hun beste krachten hebben aangewend, ,om dit werk Spoedig en goed tot stand te brengen. Voorts aan den Aannemer, die firma C. de Ruiter, en' zijn uitvoerder, den heer Blokland, alsmedte aan huh arbeiders, die met elkander in uitstekende samenwerking dit wok hebben' wapcnen kan het gelukkig weer meer dan vroeger voor vreedzamer doeleinden en in dit geval voor buislegging van de waterleiding aangewend worden. Heel wat bezwaren heeft men nog moeten overwinnen, maar ten slotte is, Hank zij veler krachtige medewerking, de dag der onicieele opening aangehroken. Spreker dankte ambte- naren en werklieden der waterleiding, voor hun voortvarenden arbeid, die door geen en- kelen wank lank verstoord is geworden en bracht in het bijzonder een woord1 van harte- lijkeu dank aan den heer Olderborgh, die met zijn staf op energieke wijze tot een vlugge totstandkoming van de waterleiding voor vo1ltooid, zonder dat eenige nioeilijkhe'iid van aanbelnng zich heeft voorgedaan, iets wat in dezen tijd well als een merkWaaidigheid mag warden venmeld, Ik moem voorts de leverandais der -buizen en overige inaterialen de firma R. S. Sitokvis te Rotterdam, Grebels te Haarlem en Tech nisch Bureau1 NHeristeasz die door tijdige le vering ons in1 staat stelden het werk spoedig te voiitooien. Gaarne venmeldl ik nog (in grooten dank de medewerking van den heer Van Gemeren. die ons met groote welwillendheid in staat heeft gesteldl ait terreim zoo'n feestelijk aan zien te geven. Ten laatste nog mijn dank aan alle autori- teiten, die door net spoedig verleenen van grand'i^ ken tot gen wensch dat Owe daad moge strek- hunne verguamingen, ons 2300 ten gerieye zijn geweest. Mag ik U1, mevrouw Maas Geesteranus tti ans verzoekea, ons de eer aan te doen, de waterlteiding te openen. Btij het aaribieden van den sleutei daartoe voeg ik daarbij; den hard- re tot zegeo van Heiloo. Mevrouw Maas Geesteranus, den met bloeinen versierden sleutei uit handen van den heer Oldenborgh overnemende, draaide jvervolgens de kraan open en plotseling spoot het leidingwater de lucht in, in een breede -,straal hoog uit den middelsten brandspuit- pijp en daaromheen met bevallige straaltjes uit fcleinere kraantjes met draaiende sluit- ^stukjes. Hri water spoot, Heiloo^s fanfarekorps zet- te een fanfare in, de wind blies en een deel der ingezetenen maakte eerder dan de anderen met het leidingwater kennis. Een flinke bries distribueerde het fonteinwater over hoeden, mantels en jassen en het werd een. sauve qui peut naar den uitgang. Maar juist dat onverwachte bracht de ge- noegelijke, feesitelijke stemming er in en zelfs een plotseling regenbuitje het regenwater .scheen den strijd met het leidingwater nog niet te willen opgeven kon het vroolijk ge heel niet verstorea. Na afloop der offitieele opening vereenig den de genoodigden zich tot een gezellige sa- menkomst in doa fraaien tuia van de familie Maas Geesteranus waar, dank zij die voor- treffelajke zorgen van gasivrouw en gaatheer en.1 dank zij ook't 2x>nnetje, dat weer vroo lijk uit de woiken kwam Mjken die voor Fleiloo zoo gewichfige dag nog eens rustig en gezelMg be^xreken worden. Nog verdient vermelding, dat door den burgemeester aan den ingenieur den heer W. Mensert een enveloppe met inhoud overhan- c%d werd, ten einde de werklieden in staat te stellen een extra glaasie bier op den goeden afloop van hun arbeid te gebruikea. Natuurlijk kon een gebeurtenis als de ope ning der waterleiding te Heiloo ook in de om- liggende gemeenten niet onopgemerkt voor- bijgaan en vooraamelijk van Alkmaar brach- .ten al in den vroegen avond trams en fietsen heel wat feestgangers en danslustigen aan. Op het werkelijk keuii,?' gefllumineerde en door de groote boo^lainpen helder verlichte feesterrein was em houten podium verxezen, waarop afwisselend Heiioo's fantarecorps. iiet Dubbel-Maanenkwartet en' de Gtuiebgde Zangvereeniging van den heer Jac N. Al de talrijke aanwezigen op muziA en zang ver- gastten. De groote belarigstelling tijdma de uitvoe- ringen. en het heriiaald appiaus bewezen wel, dat een en ander in den smaak is gevallen. Woonwagenbewcmers maakten goede za- ken, verkochten' fluitjes en toetertjes. Helen marmotjes kijken of trachtten in een onge- schoold koor van schorre stemmen tevergeefs de gemengde zangvereniging eenig afbreuk te doen. Het was een gezellige drukte en uit de ca rd's bonkte de dansmuziek of deden viool en piano de meest moderne wijsjea hooren. Tot la-t in den nacht duurde de feestvreug- de voort en de Heiloosche politic zorgde er wel voor, dat die feeststemming door inge bruikneming der waterleiding niet door de lievsr aan Bacchus offerenden verstoord wend. oat men zien met langer zal ergeren aan het ^edwongen" worden tot aansluiting, maar dat men bedenken zal, dat ook wettelijken dwang mite in het belang der voltage- zondheid geen afkeuring maar foejuiching verdient Zonder dwang van overheidswege zouden heel wat goede werken door laksheid, onver-. schilligheid of misplaatste zuinigheid' van belanghebbenden niet rendabel en de uitvoe ring daardoor' onmogelijk zijn. Waterleiding te een eisch van dezen tijd. Wij kunnen de gemeente slechts gelukwen- schen nu zij getoond heeft den weg van voor- uitgang met kracht te willen inslaan. En nu ten slotte nog een kort woord over het tqfrein der z.g.n. Promenade. Op het mooiste gedeelte van het dorp, op de plaats waar eertijds een fraai gebouw en in de toekonxst weilicht ons nieuwe Raadhuis zal prijken, ligit sedert eenige jaren een stui verwaarloosd en platgeloopen grasland, waar practische bewoners hun bokken of gei- tjes de vrijheid van grazen en springen geven. Dat is tru wel heel aardig voor de geiten- houdera en ook voor de viervoetera zelf, maar neemt niet weg^ dat in de kom van het dorp een leege ruknte txlijft, die zelfs touristea als iets hinderlijita en leelijks opvalt. Gisteren was het terrein in een plantsoen- en dadelijk treft een geheel an- Wat is er tegen. (tat plekje zoolang het Raadhuis aaar niet ge- I <uwd wordt en dat zal nog wel niet zoo gauw gebeuren een beetje netter en vroo Gjker aanzien te geven. De fontein is er aL Jan de gemeente ze niet wat mooter en duurzamer maken en op zon- en feestdagen eens latien spuiten. En dan wat hestertjea, een bloemetje, een wan- delpaadje en het hart van Heiloo krijgt Weer wat fleuriger en prettiger aanzien. Natuurliik zal net wat kosten, maar ter wille van net vreemdelingenverkeer en ook ter wille van de ingezetenen zelf zal het be- noodigde geringe oedrag den Raad niet mo gen afechnkken. 1 Laten wij op den ingeslagen weg blfjven aanblik GODRANT

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1