AlkmaarsclieGourant He Fabrlebsrook. Bekendmaking. Em an Woensdag II Augustus. Gemeentelijke Hoofdakte- cursus Alkmaar. E'EUII.&SITOB. ft, 187. Mud Jaargang, Provincial Nieirvvs UIT BERGEN. Gisteravond had 8 was de Raad in spood- vergadering bijeen. De waamemend burgemeester, de heer J. Oldenburg, deelde mede, dat van den heer Apeldoom bericht van verhindering was in gekomen, onder mededeeling dat hij zich met de voorstellen wel kon vereenigen. Van Ged. Staten was goedkeuring op de geldleening voor de arbeiderswoning eninge- koinen. Een tijdelijke geldleening, groot 25000, was gesloten bij de National® Bank, die daarvoor de goedkoopste was gebleken. De beer Hoksbergen kwam bet geweu voor om in deze vergadering geen ingekomen stukken te behandeien. Spr. wenschte ook Ihet voorstel te doen om in bet vervolg slechts 'die iugekomen stukken te behandeien, die minstens 7 dagen tevoren zijn ingekomen. De vorige maal was de Raad overrompeld met bet sfhrijven van' Alkmaar inzake hot onder- wijs aan de Handelsscholen voor leerlingen uit de buiteugemeenten. Het schijnt niet in de stukken te zijn gestoken en werd toen door ons behandeld zonder dat wij het hebben go lden. In vedband daarmede wenschte spr. voor te stellen, alleen die stukken te behandeien, die minstens 7 dagen tevoren zijn ingekomen en ter visie hebben gekgen. Het voorstel werd aangenomen. De voorzitter las hierop het ingekomen stuk van de heeren Hoksbergen en Baltus, waarin dcze naar aanleiding van de plaats gehad. hebbende vleeschvergiftiging een spoedvergadering wenschten en in afwachting van de nieuwe Wet op de Vee- en Vleesch- keuring, de verordening op het toezicht en bet in voorraad hebben van voedingsmidde len zoodanig willen uitbreiden, dat het slach ten in de gemeente, behalve in de centrale slachtplaats wordt verboden, evenals de in voer van vleesch, dat niet voorzien is van een stempel van een keuringsdienst. Den directeur van het abattoir wilden bei- den benocmen als tijdelijk keurmeester en diens ambtenaren de bcvoegdheid verleenen, om in de gemeente controle uit te oefenen en ongestempeid vleesch in beslag te nemen. Zij; wcuschten daarvoor een crediet te verstrekken van 2000 en den keurmeester ook te be Las- ten met de conitrole op de melk en de boter. Voor een koe wilden zij 2,50 keurloon en Voor een varken, schaap of kalf 1 keurloon heffen. Deze bepalingen wilden zij in 3 dagen in werking doen treden. De heer Hoksbergen verklaarde de voor stellen te widen aanvullen en wel zoo: „Het is verboden ongestempeid vleesch te vervoe- ren, in voorraad te houden of ten verkoop aan te bieden", en vcrvolgens: „Vleesch, niet voorzien van een keuringsstempcl, wordt in beslag gen omen en verbeurd verklaard." Bo- vendien wordt iedere met 6 dagen hechtenis. De heeren wenschten geen gddboeten, om- dat Ged. Staten bereid zijn de verordening z66 goed te keuren. Mijnheer de voorzitter, aldus vervolgde .spreker, het is u misschien onaangenaam ge- weest, dat wij aandrongen op een spoedver- gadering, maar wij hebben een geheele week gewacht op berichten van B. en W. Wij heb ben thans zelfs tijdelijik een democratisch wethouder in het collie de heer Bo; waarvan ik verwacht zou hebben, dat hi ovefweging zou hebben gegeven den bijeen te roapen. Dat is niet gebeurd Raad is niet op de hoogte gehouden, maar heeft mogen toekijken. Ik kan mij met dezen toestand niet vereenigen. Wij zijn daarom gistennorgen gegaan naar den directeur van Eet slaclitnuis te Alkmaar en hebben hem ge- vraagd hoever het met de zaak was. Deze bracnt ons op de hoogte en wij vemamen, dat de zaak nog steeds met was beslecht. Het schijnt, dat B. en W. zeer lang doende waren over het ei dat gelegd moest worden. Het kwam althans maar niet. De heer Baltus en ik wenschen niet langer de verantwoordelij'kheid op ons te nemen, dat de toestand nog langer bestendigd wordt. Wij zijn van meening, dat direct maatregelen moeten worden genomen om de menschen gerust te stellen. De burgerij moet weten wat er gedaan wordt om derge- lijke vergiftigingen te keeren. Ons voorstel is nog niet afdoende, maar dit is de sdiuld van de regeering, die de gemeenten nog niet de bevoegdheia heeft gegeven, het slachten in het abattoir in een andere gemeente voor te schrijven. Dit kan met de nieuwe wet wel en tot zoolang wenschen wij het door ons voor- gestelde te bepalen. Wanneer dit Wordt aan genomen, dan zijn wij zeker, dat vleeschver- giftigingen als nu hebben plaats gevond^n, niet meer zitllen voorkomen. De heer Baltus zeide, dat hij als raadslid de laatste dagen langs den weg ieder oogenblik de vraag moest hooren„wat doen jelui er nu tegen?" Steeds moest spreker zeggen: „daf weet ik niet." Spr. had de vaste overtuiging. dat de geheele Raad, waarvan alle leden de verplichting op zich hebben genomen om de belangen van de burgenj te behartigen, on- middellijk bij elkander was geroepen, zonder een dag te dralen. Wij hebben een week lang gewacht, maar ten slotte-Averd het mij te machtig en vroeg ik den heer Hoksbergen of hij met mij bereid was een vergadering aan te vragen. De eer van Bergen staat op net spel en spr. wilde al zijn krachten er aan wijden, am de eer, die zoo goed als verloren is, terug te krijgen. Spr. hoopt, dat alien dit eenparig zulien doen, zonder onplezierig te zijn. Wan neer niet krachtdadig wordt ing gi-epen, dan is de economische^ocstand voor Bergen het volgend jaar treui^j. Spr. had verwacht, dat de neer Bogtman, die zoo nauiv verbonden is aan de belangen van het vreerndclingenver- keer, den weg was opgegaan, die spr. van hem had verwacht. De voorziitr betreurde het, dat de heeren zich tot den directeur van het abattoir om inlichtingen hadden gewend. Wanneer de hee ren zich tot ons hadden gewend, dan hadden wij him direct volledig kunnen antwoorden. Toen verleden Dinsdag de vele gevallen uit- kwamen, hebben wij de zaak direct onder- zocht en de poiltie gewaarschuwd. Het vleesch werd ter onderzoek naar den directeur van het abattoir gezonden en Woensda overtreding gestraft 1 dat B. en W. a. i. de zaak niet goed behan- delden. Dat is niet gebeurd. Wel heeft de en deelde de directeur van het slachthuis ons resultaten van het onderzoek mede. Vrijdag hadden wij met den directeur weer een' onder- houd om te bespreken op welke wijze een re- gel ing getroffen kon worden en wie de kosten zouden dragen. Op grond van die besprekin- zouden wij hetzelfde hebben voorgesteld an thans de heeren voorstellen. Voor mij staat niet vast, dat wij gemakkelijker hadden gewerkt wanneer wij de zaak met zijn alien hadden behandeld. De heer Baltus: Wij zijn er toch met ons zevenen v66r. Waarom het dan met z'n drieen uit te zoeken. Op ons alien rust de verplich ting voor de hrgrij te zorgen. In emstige gevallen als thans hebiben plaats gehad, zou ik er niet aan' twijfelen alien bij elkander te roepen. De heer Bogtmxm merkte op, dat het nog maar kort geleden is, dat er een tijdelijk wet houder moest zijn. De heeren Hoksbergen en Baltus wenschten beiden de functie niet waar te nemen en spr. werd als zoodanig be- noemd. Evengoed was spr. lid van een fractie gebleven en hiji meendc daarom, dat het in de eerste plaats op den weg van zijn fractieleden had gelegen, hem onder het oog te brengen, heer Swaan spr. tweemaal gevraagd hoe het etond met de melkkeuring, waarop spr. hem heeft mcdegedeeld,, dat dit gelijk met de vleeschkeuring geregeld zou worden, omdat de directeur van het abattoir ook de bevoegd- heid heeft in deze op te treden. Overigcns hebben wij vlug gewerkt. Als er een aanmer- king te maken is, dan zou het alleen deze zijn, dat wij den Raad spoediger bijeen hadden moeten roepen. Het geval zelf hebben wij zoo vlug behandeld als wij konden. De heer Hoksbergen was het er niet mede eens, dat het geval vlug behandeld was. Spr. wenscnte niet te ontkennen, dat B. en W. veel moeilij'khoden hadden op te lossen. Zij' zulien wel veel gedaan hebben om, wat gebeurd is, op te helderen, maar wij moeten maatregelen nemen om deze dingen te voorkomen en dit doen wij niet door het gebeurde te onderzoe ken, maar door onze verordening te verande- ren en daarvoor is zooveel werk niet noodig geweest. De heer Baltus en ik zijn daarover in een uurtje met den directeur van het abattir klaar gekomen. Hoe het zij,, ik geloof, dat het beter is, dat de leden elkander geen onaan- gename dingen zeggen. Dit is onze bedoeling niet. Spr. zag gaame, dat het voorstel in stemming kwam. De heer Bogtman meende, dat Bergen van ,goed vleesch voorzien moet worden. Na de vleeschvergiftiging bij een slager, konden wij todh niet den volgenden dag alle slagers vingen met gekeurd vleesch te komen. De heer Hoksbergen zeide, dat het de be doeling van de voorstel lers was, om de ver ordening Zaterdag in werking te laten tre den. Het vleesch, dat zij nu nog hebben, kun nen zij dan nog uitverkoopen. Zij hebben er bovendien op kunnen rekenen. De voorzitter bevestigde dit. Spr. had de slagers op de hoogte gebracht. De heer Hoksbergen merkte nog op, dat'men hier niet zat in het belang van de slagers, maar van het algemeen belang. Het particulie- re belang dient men achter te stellen bij: het algemeen belang, vooral als de volksgezond- heid dit eischt. E>e heer Swaan was het Ihiermede eens. Spr. verklaarde zich vodr de voorstellen. De heer Baltus meende, dat de Raad door de treurige geschiedenis in het gezicht was gesiagen. Jaarlijks wordt 800 subsidie ge geven om het vreemdelingenverkeer te be- vorderen. Wanneer gen afdoende bepalingen gemaakt worden, dan zou dit meer nadeel ge- ven voor het volgende seizoen, dan de subsi die voordeel geeft. Het algemen belang wordt door de voorstellen ten zeerste gediend. De secretaris las een concept voor betreffen- de de „Wijziging en aanvulling der verorde ning op het toezicht van den verkoop en het in voorraad hebben van voedingsmiddelen", waarin de voorstellen waren. verwerkt. Voorgesteld werd art. 5 te laten vervallen en te vervangen door een'nieuw artikel, bepa- lende, dat alien die voedingsmiddelen voor verkoop in voorraad hebben, verplicht zijn, die op eerste vordering van1 den keurmeester te vertoonen en de keuring toe te laten. De eigenaar van de voedingsmiddelen zal de kosten van de keuring hebiben te betalen. Verder werd voorgesteld art. 8 te laten ver vallen en te vervangen door een nieuw artikel, bepalende: „Het is verboden vleesch, niet voorzien van een stempel van eenige keurings dienst, in de gemeente in te voeren." In een nieuw artikel 12 werd verder voor gesteld te bepalen, dat overtreding gestraft wordt met 6 dagen hechtenis en verbeundver- klaring van datgene waarmede de overtreding is gepTeegd. De heer Hoksbergen oordeelde het aanvan- kelijik beter de door hem en den heer Baltus voorgestelde redactie te nemen, doch veree- nigde zich ten slotte na eenige bespreking met het concept. De heer Baltus wilde met de keuring van uit het abattoir reeds morgen aanvangen. Reeds nu staat er vee van uit Purmerend om vanavond geslacht te worden>. Spr. zag ook gaame, dat er op 6en centraal punt geslacht werd. De heer Bogtman zeide, dat dit binnen een paar dagen kon geschieden. Van de slagers vemam spr. voorte, dat hij het slachten in het abattoir nog een betere keuring op de frag- menten van het vleesch plaats zal moeten heb ben, anders zouden zij veel van het daar ge- slachte in Bergen niet mogen verkoopen, we- gens gemis van de stempels. De heer Hoksbergen oordeelde, dat men dit het best aan den directeur kon overlaten. Het concept werd hierop met algemeene I stemmen vastgesteld. De voorzitter stelde hierop voor aan B. en W. voor den keuringsdienst een crediet van 2000 te verleenen en wel voor salarieering van den keurmeester, 4 ambtenaren, laborato- riumonderzoek, stempelen en administratie. De heer Baltus wilde de betaling per maand rcgelen. Hoogstwaarschijnlijk komt de nieuwe Wet Februari of Maart in het Staatsblad en dan zulien de slagers in Bergen voor het slachten hebben te verhuizen naar het abat toir. De heer Hoksbergen zeide nog, dat Alk maar alsdan bereid is de kosten van de ver- dere maanden te annuleeren. De heer Bogtman zeide, dat de directeur B. en W. het voorstel. ook zoo had toegelicht Ook B. en W. wilden daarom de betaling per maand. Het voorstel werd hierop zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. Met algemeene metsnem Met algemeene stemmen werd de heer Voorthuijzen, directeur van het abattoir te .Alkmaar tot tijdelijk keurmeester benoemd. De keurloonen werden bepaald op: 2,50 voor een rund 1.50 voor een varken en f 1 l voor een kalf of schaap. De heer Hoksbergen stelde hierop op grond van art. 171 der Gementewet voor de verorde- hinig binnen 3 dagen af te kondigen. Ite secretaris merkte op, dat daarvoor eerst de Gezondheidscommissie gehoordi moet wor den. Hetgeen de heer Hoksbergen wilde, was z. i. niet mogelijk op grond van art. 6 der Gezondheidswet. De heer Hoksbergen oordeelde deze ziens- wijze een sterk bewijs, dat B. en W. lang- zaam hebben gewerkt. Zij hadden zich op grond van deze meening zeker reeds in ver- binding met de Gezondheidscommissie moe- ten stellen. Spr. is overtigd, dat dit college zijn sanctic direct aan de verordening zal ge- i ven. Spr. deelde overigens de zienswijze van den secretaris niet. In de verslagen van de Gezondheidscommissie had hij gelezen, dat meenmalen was gehandeld zonder het advies af te wacliten. De Gezondheidscommissie zal dit in dit geval, waar men met 40 vergifti- gingsgevallen te doen had, zeker goed vinden. aat, zonder het advies af te waditen, wordt gehandeld. Spr. handhaafde, na nog op het voorbeeld onder art. 135 der Gemeentewet aangegeven te hebben gewezen, zijn. voorstel om de verordening binnen 3 dagen af te kon- digm. Devoorzitter veronderstelde, dat de Oe- zondheidscommissie wel geen bezwaar zou maken. Spr. ging met het voorstel accoord, waama dit met algemeene stemmen werd aan- genomen. De heer Hoksbergen vroeg den voorzitter, als hoofd van de politic, een vraag te mogen doen. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. De heer Hoksbergen had m de Alkmaarsche Courant van Maandag een verslag gelezen over het vliegen in Bergen. Spr. was daarbij getroffen door een zinsnede, waarin gezegd wordt, dat de loco-burgemeester de gevraag- de toestemming voor het organiseeren van passagiersvluchten nog niet wilde verleenen, omdat vooral de secretaris vooraf een des- kundig onderzoek van de machines noodza- kelijk oordeelde. Spr. vemam gaame of dit juist was. De voorzitter decide mede, dat de heer Haarsma van Oucoop hem gister het verzoek gedaan had. Reeds Zondag had hij gedaan, doch spr. was toen niet in meente. Er is niets tegen de vergunning te verleenen, maar er is hem gezegd, dat hij dit schriftelijfe moest vragen. Dit verzoek is vanmorgen ingekomen. Wij willen voorts een onderzoek van de machine en wenschen roorts, dat de machines niet zoo laag vliegen. De heerHoksbergen oordeelde het in net belang van de gemeente, dat dergelijke de- monstraties doorgaan. Zij trekken publiek en de inwoners zijn daarbij in de eerste plaats gebaat. Dat de voorzitter Zondag niet aan- wezig was, kon de directeur van de lste Ned. Luchtvaart niet helpen. Maandag is hij er ook geweest en spr. vemam gaame of de zinsnede ,de persoonlijke meening van den burgemees ter weergeeft. De machine heeft reeds 2 maan den zonder ongelukken te Egmond gevlogen en wordt bestuurd door een uiterst bekwaam aviateur. Spr. vemam gaame wie het hoofd van de politie is: de loco-burgemeester of de secretaris. De voorzitter zeide,.dat de secretaris zijn meening wel gezegd had; hij geeft steeds in- Jichtingen, maar daarmede stond niet vast, i dat dit de meening van spr. was. Na het pogingen i de ge- Een vol' uur later verliet hij haar^ terwijl zij op een mstbank in haar eigen kamer lag, telkens nog lamenteerend, ofschoon hij haar nog met nadruk had verzekerd, dat de „dmk- te" die zij maakte hem veel meer hinderde dan zijn lichamelijk verlies. Hij Met haar in het geloof, dat hi) voomemens was weer direct naar znij kantoor te gaan, mara toen hij bui ten kwam, beval hij den chauffeur voor het huis van. mr. Vertrees op hem te wachten, waar hij zelf te voet heenging. 'M Vertrees had de opbrengst van de helft zijner waardelooze papieren als manna in de wildemis aangenomenhet kwam als uit den hemel door welke tusschenkomst, daar- naar vroeg hij niet in't bijzonder. De make- laar deelde hem mee, dat enkele personen er op waren gesteld de effecten in hun bezit te krijgen en dat later mogelijk de waarde zou stijgen van de stukken, die zijn client nog be- zat. Zij konden wel met een jaar of zoo m de hoogte gaan en hij adviseerde, ze vast te hou den. Thuis gekomen voelde mr. Vertrees behoef- te te bidden. Toen hij uit zijn knielende houding op- stond, was hij overtuigd, dat nu al het verlo- rene zou terugkomen. Het was voor hem meer dan een tijdelijke opluchting en zijme vrouw deelde zijn optimisme; maar Mary •wilde hem niet haar piano laten' terugkoopen en wat haar boat betrof de lante was in schrifteUjk verzoek hebben wij direct de Com- missaria der Koningin per aangeteekend schrijven verzocht of de toestemming zonder meer verleend kon worden en liefst tel^ra- fisch anthvoord verzocht. Den directeur wer den schriftelijke vragen ter beantwoording toegezonden. De heer Hoksbergen zag gaame, met het oog op het gevorderd seizoen dat de vaalr be- spoedigd werd. Er kan natuurUjk worden voorgeschreven, dat niet te laag gevlogen mag worden. Spr. was voorts van meening, dat de gevraagde vergunning wel verleend had kunnen worden. De heer Swaan was niet tegen het vliegen, maar oordeelde het brutaal, dat dit onge- vraagd werd gedaan. De heer Hoksbergen vond dit niet zoo erj De loco-burgemeester was er niet en den genaar van het land is gevraagd geworden. Niemand heeft er hinder van gehad! De voorzitter was er sterk voor, dat er In de gemeente vliegdemonstraties komen. Per- soonlijk zat spr. reeds vddr^jaren in een co rlijl neer er ongelukken gebeurd waren, dan zou mite, dat ze organiseerde. Het laag vliegen blijft spreker echter gevaarlijk vinden. Wan- men anders hebben gesproken. Hrt is nu goed afgekomen. Spr. heeft de aviateur zien vliegen en vertrouwt hem nu ten voile. Hij blijkt hoogst bekwaam te zijn. Spr. verwacht reeds morgen antwoord en hoopt, dat de spoedig in orde komt. De heer Bogtman vond het een bewijs van activiteit dat de vergadering is uitgeschreven als gevolg van de vleeschvergiftiging. Spr. oordeelde het gemotiveerd, dat de pers, door het uitspreken van haar meening en het geven van publi cited t de zaak heeft helpen publiek maken. De zaak is daardoor bespoedigid. Wanneer wij evenwel overhaast de vliegde monstraties zouden hebben laten doorgaan en er waren ongelukken gebeurd, dan zouden wij in de courant gezien hebben, wat een' van de verslaggevers gezegd zou hebben. Spr. waardeerde daarom, dat de voorzitter aen weg gegaan was die hij thans had gevolgd. De voorzitter sloot hierop onder dankzeg- ging de vergadering. In „de Rustende Jager" was het gister avond goed bezet. De danseres Gertrud Leisikow voerde on der begeleiding'van mej. B£ Nolthenius een 10-tal van haar hoogst artistieke dansen uit en werd daarbij zeer bewonderd en' toego- juicht. Haar classieke figuur draagt er toe oij dat haar dansen, die zij in vol'koinen hanno- i nie met de melodien, die door de pianiste zoo uitstekend worden vertolkt, tot een gedicht worden. Van vcrschillcnde bewonderaara werden de artiste bloemen aangeboden. Met was gisteravond'in „de Rustende Ja ger" zeker een belangrijke avond van plastiek kunstgenot. De „Polichinelle" van Schut en „Sterben- der Vogel van denzelfde maakten op ons wel den meestcn indruk. Zij werden dan ook op buitengewoon elegante wijze uitgevoerd. Wy hopen1 de artiste nog eens terug te zien. net tooneel kwam thans, door de aanklee- ding, ook zeer goed tot zijn recht UIT OUDE NIEDORP. Buitengewone vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 10 Augustus. Deze vergadering is belegd naar aanlei ding van een verzoek van de heeren J. Bak- ker, J. Ligthart en J. Jong ten einde een be- slissing te nemen in zake afschaffing kennis op Zondag, en tevens afschaffing najaarsker- mis voor Zijdewind. Aan de orde is in de eerste plaats de be- eediging van den heer J. Jong.. Deze legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Thans stelde voorzitter aan de orde het ver zoek van genoemde drie raadsleden dm da kennis af te schaffen. De voorzitter zeide dat nog een tweetal adressen zijn ingekomen die ook verband hid den met de afschaffing van de kermis op Zondag, en wel een van de Roomsch Katho- lieke Kiesvereeniging ;,Eendracht maakt macht" en en van een vijftal cafdhouders. De heer Bakker hierover het woord ver- krijgende zeide dat naar aanleiding van wat de voorzitter in de vorige vergadering gezegd heeft, n.l. dat hij in geen geval bereid was mede te wenken aan een besluit waarin werd beslloten voor de geheele gemeente de kennis op Zondag af te schaffen. Zijn partij meende nu ten minste te moetent traChten te berdken dat de kermis voor Zijdewind op Zondag zal worden afgesohaft. aantocht, zei ze. Maar ze betaalden den sla ger, den bakker en den kruidenier en huub- den dadelijk weer een keukenmeid. En deze dienstmaagd deed Sheridan de deur open en verzekerde hem dat miss Vertrees „beneden zou komen''. HSj was er niet de man' naar bewonderinr te verbergen als hij voelde em dus keek hi; verrukt bij Mary's verschijnen, die de keuken- me'd1 bijea op de hielen volgde. Er lag een se- comde lanig zoo iets als vrees in haar blik, maar die veidWeen bdjl het zien van hem' en wend in haar oogem vervangen door een' zacht schiittenen terwijl het bloed naar die wangen steeg. ;,Weest u n'et verbaasd1" zei hij. ,jDe waar- heid is, dat het in zekeren zin zaken zijn, waarvoor ik hier kom. Het zal u naar nujn idee, slechits een' minuut ophouden". ,JDait spijt me", zei Mary, „Ik hoopte dat u kwam omdat we burem zijn". Hij grinnikte. „Buren! Soma ziet men zijn burem niet zooveel als men placht te doen. Dat is naar ik hoor hier het geval in dien laaitstem tijd „U zal toch wel zoo lang blifven, dat u wilt plaats nemem niet waar?" ,,'Mfij1 dunlkit, dat zou ik wel kunnen doen". En zij gimgem tegenover elkaar zitten en niet ver van elkaar af. „Het kunnen natuurlijk niet bepaald zaken genoemid1 worden1", zei- hij emsitiger. ,,Eigen- lijk in't geheel niet, dmnikt me. Maar ik heb iets van' u, dat ik u naar mijn idee moet te- ruigigevem en 'k vond het beter dait zelf te brengen en uit te leggen hoe het in1 mijn be zit is gekomen. Het is deze deze brief dien u aan mijh jongen hebt gcsChreven". Hij reik- te haar plechtig met zdjjm linkerhand dto brief toe en zij nam dien vriendelijk van hem aan. „Ifc vond hem na ziih dood1 in1 zijn brievenbus. u weet zeker, dat hij hem nooit heeft gekre- gen'". ..Ja" zei ze op zachten toon. Hij zudrtte. „Qi ban daar blij mm, „VUT, tec Jio- ort. i te bij Ned. Har- rerde weer een ende den was or zij staar- vijf- toe- niet om aatse r de e we- kun- j hier a, am jtaan, a zoo riep wel, ar ik t ver- rlich- relijk. -eken. >ij u weer- haar 'e dat i pal- wam - hij meer hem 1920. I ii DE OOfflUMISSlABilS VAN POLITIE der Gomoente Alkmaar vereoekt aoo apoedig mo- gielijlk te worden bekend gemaakt met <ie oigenarea Tan de tie Alkmaar in beslag gene- men gouden broche, welke vermoedelijk op de kermis aan den Omval, van dit jaar, verloren of ontvreemd is. Overname in andere bladen go we n ac bt Alkmaar den lOden Augustus 1920. De Commies aria van Politic voomoemd, Wi TH. VAN GffilEIT'HIUUSEN. BTJEGEMEEISTER en WETHOHDEiRS van ADLKMAAEi brengen ter kennis van be- langh ebbenden dat aanmelding van deelne- mers tot den Cur&us voor de Hoofdakte v66r 20 AUGUSTUS a.s. kan plaats hebben bij den Directeur, den beer J. MEDEMBLEK te Urscan oif bij. den bear J. A. ZIWiARTEVEEW te Alkmaar. Alkmaar, 10 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voomoemd A. E. TUIOIM'S'EN, loco-Voorzitter. DONATH, Secretaris. vsa Booth 06) „Nu, mama, houd je maar bedaard. Ik ver< zocht hem Bibbs te onderzoeken voordat er iets aan hem begint te haperen. Je denkt toch niet, dat ik met Bibbs iets wil riskeeren, he? Daarna sloot ik de tusschendeur en had een gesprek met ouwe Gurney. Hij is een verdui. veld onaangenaam mcnsch; hij wreef mij zijn vroegere bewering onder den neus dat Bibbs hersenen had als hij ooit wakker mocht wor» den. En toch dacht ik, dat hij iets van mij wenschte gedaan te krijgen, want hij werd een oogeblik zoo vleierig. „Als jouw zoon", zei hij .,kon het niet andcrs of Bibbs mocst hersenen jhebben. Wees niet verbaast", zeide hij, |„wees niet verbaasd als hij succes heeft. Hy iou niet over zyn crfelijke eigenschappen kunnen heenkomen, hij zou niet anders kunnen pan succes in zaken hebbennu je hem daar eenmaal ingehaald hebt. Het zit hem in het Ibloed. Ja sir zei hij „er zijn daarvoor niet veel hersenen noodig. slechts derde klasse hersenen bei hy „maar er is een speciaal soort hersenen poor noodig om millionair te worden. Ik bedoel feei hy ."wanneer iemand aan den gang is ge< iholpen. Als iemand hem aan den gang helpt wet dan moet hij natuuriyk geluk hebben en |de rechte soort hersenen. Het eenige miracu. ieuse van Bibbs", zei hij „is, waar hy die an. iere soort hersenen vandaan had de herse. Jen die jij hem noodzaakte ongebruikt te laten. ,Maar wat heeft hy van zijn gezondheid ge» :egd?" vroeg mrs Sheridan ongeduldig, toen eorge een kop koffie voor haar man neer. ;ette. Scheridan bediende zich van room en uiker en begon de koffie op te slurpen. „Daar kom ik nog aan", antwoordde hy be. aard. „Kyk eena hoe gemakkelyk ik dozen kop met mijn linkerhand hanteer mama." „Dat heb je reeds den geheelen winter ge< daan. Wat heeft „Het is wonderbaarlijk", viel hij haar bewon. derend in de rede. „Wat iemand al met zijn lin. kerhand kan doen. Ik kan nu met de mijne mijn naam zoo goed teekenen als ik dat ooit met de rechterhand heb gekund. Het was in in 't eerst wat moeilyk maar nu geloof ik eerlijk gezegd dat ik nog liever met linkerhand teeken. Dat is alles wat ik te schrijven heb alleen de onderteekening. Het overige is niets dan dicteeren." Hy blies zacht over de opper. vlakte van den kop. „Ouwe Gurney beweert, dat wanneer Bibbs op de een of andere manier weer in de gemoedstocstand kan komen waar» in hy in de machinefabriek verkeerde dat wil zeggen, als hy zich zoo behagelyk ko"n voelen nu hij in zaken is als toen hy in de fa» briek was het dichten en schryven er buiten gclaten maar Hy hield op en vulde zyn opmerkingen aan met een beweging van zijn hoofd naar het huis naast de hunne. Hy zegt, dat Bibbs ouder en sterker is dan toen hy dien keer ineenzonk en bovendien niet meer zoo droomerig als toen en ik zou zeggen dat hy dat heelemaal niet meer is. Ik zou wel eens iemand van zyn leef» tijd willen zien die die zoo wakker is als hy! Maar hij zegd, dat Bibbs gezondheid ons geen bezorgdheid meer hoeft te baren als Mrs Scheridan schudde haar hoofd. „Ik weet in dat opzicht geen raad. Je weet zelf dat zy Jim niet wou hebben." ,Wie praat er van dat zy iemand wil heb» ben? Maar mijn hemel! Zy kon hem toch wel naar haar laten kyken? Zy had niet zoo mal be hoeven te zijn hem te verbieden weer bij haar aan huis te komen. alleen omdat hy haar had gevraagd Hy is een bizonder eigenaardige jon« gen en in zeker opzicht naar myn meening, e> ven moeilijk te begrypen als de bybel maar Gurney bracht mij op het id6e dat als zy hem wou laten terugkomen en hy zat somtyds een avond of twee by haar niet gerogeld na« tuurlijk wel En nu bedacht ik zoo jou eens te vragen, wat jy er van zou denken. Er is geen sprake van er met Bibbs over te praten hy zou je dat zeker niet toestaan maar ik dacht zoo, als jij daar eens binnen kon slub pen en het klaarspeelde wat met haar te praten en er op zinspeelde totdat je zag hoe het met gesteld was en haar vroeg „Ik Mrs Ssheridan zoowel hulpenloos als verschrikt „Neen!" Zij schudde beslist hadr hoofd. „Het zou niets uitwerken." „Wil je het niet probeeren?" „Ik wil het niet riskeeren dat zy mij de deur wijst. Op een dergelijke manier heeft zy Sibyl behandeld volgens hetgeen Roscoe eens zei. Nee dat kan ik niet doen en wat meer is, het zou de dingen slechts erger maken. Als de menschen merken, dat je ze naloopt dan rekenen ze je niet en dan zulien ze niet zooveel voor je doen als wanneer je ze met rust laat Ik geloof niet, dat het iets zou geven en at kon het ook iets geven dan zou ilk het toch' niet kunnen doen." Hij slaakte een zucht van berusting. Heel goed1 mama dan niet'". Op opgewekter toon voortgaand'e, zei by: ^Ouwo Gurney heeft van morgen het verhand van mijn hand geno men. Ailes is genezen. Hij zegt, dat ik het niet meer noodig heb." V,WU diat is prachtig, papa 1" riep zij stra- lend. Ik was bang laat eens zien." 'Zij kwam naar hem toe, maar hij stond! op nog altijd met zijn hand1 in zijn zak. „Wacht een oogenblik", zei h'ij gliml'achend. „Nu het kan je well een klein echokje geven, maair het feit is wel, je harinnert je misschien nog wel dien Zondag toen Sibyl kwam en ai die drukte om niets maakt© het was op <flen dag toen Edith's telegram kwam en mij dat beeld begon te vervelen J.aat mij je hand zien 1" riep zij. „Nu, wacht nog even" zeide h'ij lachend en haar met zijn linkerhand wegduwend. ,J>« waar'heid is mama, dat ik dien morgen hen weggasloipent toen jij: niet keek en near den ouwen Gurney ben gegaan hij had mij ge zegd <iat ik het moest doen, -weet je welnu en het beteekent niet®". Eh hy ®tak om haar die te llaten zien, zijn verminkte hand uit. „Begrijp je, nu allea tegenwoordig kan gedieteerd worden geeft niemand iets om het gemis van. een paar i" Hij moest naar haar toeanellen zij viel achterover. Mrs. Sheridan was voor de twee- de maal1 in haar leven flaiuw gevallen. HOOFDSTUK XXXII. Bjlr net ing ■ver te >nd. I! de de een »tt>- oun- ian- die iren lielr jche ance loft, ntal kge- iand iioht a in in ron, zijn. ud*t, men be- ;kou ring ilui- nee- dii aar- pge- g in op- de nee- niet jraal h de van de ftirek jmeu i 784 it de .ding igra- -sten eig.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5