m. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I m I U. Hsmderd twee ©n twintigste Janrgang. Afoonnementsprijs bij yooruitbetftling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel. grootere letters naar plaatsnilmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. DONDERDAG Directour s 0. H. ERAS. OoofdredacteurT^j. N. ADEMA. AUGUSTUS Bnitenlandsch Overziclht De wanhopige krachtsinspanning, die de Polen thans doen zien in hun worsteling tegen de sovjet-legere, heeft tot dusver schit- terend succes. Het gaat als in den grooten slag aan de Marne in September 1914. Het schijnt wel, dai de Fransche officiereu, die zich in de gelederen der Polen bevinden, zich de lessen uit dien tijd ten nutte maken. Het Succes, waarvan wij gisteren melding maak- ten, heeft zich verder ten voordeele van Polen ontwikkeld. Het offensief, ter bescherming van de hoofdstad op verschillende punten van het front ondernomen, noodzaakte de Russen om in het noorden weer over den spoorweg Warschau-Danzig terug te trekken, en vermoe- delijk zullen de Kussische legera ook verder zuidelijk van de Pruisische grens naar het oosten moeten teruggaan, wilien zdj door den flankaanval. die Cichanof en Sierok weer in Poolsche handen bracht, niet afgesneden worden. Ook ten zuiden van Warschau hebben de Poolsche legers belangrijke voordeelen be- haald. Loekof op 60 K.M. afstand van de Weichsel, is weer in hun bezit, waardoor de Russen het vooruitstekende deel van hun front in die streek moesten terug nemen. en ten oosten van Cholm overschreden de Polen reeds de Boeg, De Warschausche voorstal Praga ten oos ten dier stad, is natuurlijk een der eerste pun- ten geweest, waar de Polen tegen beukten. De Russen hebben de stad moeten ontrui- men en zijn reeds een heil eind op den weg naar Siedlce teruggetrokken, acliterdvolga door hunne tegenstanders, die Nowo-Minsk reeds bereikten. In Galicie hebben de Polen nu hunnen te- genstand wat laten verslappen, omdat de strijd hier natuurlijk van heel wat minder be- lang is dlan dien om Warschau. Zij hebben hun front daar ingekort, waarschijnlijk omdat het was verzwakt voor het Warschausche. De stad Brody hebben zij daarbij in handen der bolsjewiki gelaten, evcnals SokaL Uit bovenstaande blijkt voldoende, dat de Polen nu vechten om het „er op of er oeder" en zij dezen laatsten strrijd, althans voor het oogenblik, met succes voeren. Dat geeft hun natuurl k weer moed voor de toekomst en doet hun met vertrouwen de vredesonderhan- delingen tegemoet zien. Van deze besprekin gen is op 't oogenblik nog maar heel weinig bekend Een gister te Londen ontvangen offi- cieel bericht uit Moskou meldt, dlat de wapen- stilstandsconferentie den 17en Augustus om zeven uur's avonds is geopend en daarop tot gisteren is verdaagd. Volgens een radiogram uit Horsea zou de president der Russische delegatie te Minsk in zijn openingsrede hebben verklaard, dat de bolsjewiki van die Poolsche grondbezitters waarborgen zouden eischen, welke zij van de arbeiders en boeren echter niet noodzakelijk achtten. Verder schijnt hij de verzekering, dat geen andere voorwaarden dan de reeds bekende zullen worden voorgesteld, te hebben her- haald. De correspondent van de „Evening Stan dard" veraeemt, dat de Polen bezwaar maken tegen de ontwapeningsbepalingen in de vre- desvoorwaarden der sovjets, tenzij Rusland eveneens tot ontwapening zou wilien over- gaan, en dat de Polen niet bereid zijn het ver- keer van Rusland naar Duitschland door Po len te vergemakkelijken. Het verzet in verschillende landen tegen het verleenen van hulp aan Polen houdt aan De relletjes in Oost-Pruisen (zie elders in dit nummer) zijn er een voorbeeld van. In Belgie zal het misschien nog aanleiding geven tot een regeeringscrisis, waar de socilistische mi nister Huysmans zich verzet heeft tegen door- zending van munitie uit Frankrijik en deze heeft terug doen zenden. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog zouden hierin aanleiding vinden om hun ambt neer te leggen. Buitenland Te Kattowitz is de toestand thans katai, dock zaer sjespannen. Kapitein Leist, adju- dant bij de eerste afdeeling der veiligheids- weer, werd bij een poging om de menigte aan net station te kalmeeren, door een schot in het hart gedood. Tot dusver kan het aantal slachtoffers nog niet nauwkeurig worden vastgcsteld, daar de dooden en gewonden voor het meerendeel naar particuliere woningen zijn overgebracht. De intergeallieerde conunissie heeft het verschijnen van de Oberschlesische Wanderer e. a. Opper-Silezische bladen verbodtea De intergeallieerde commissie heeft over de stad Kattowitz den staat van beleg afgekon- digd. Fransche gepantserde auto's rijden door de straten. Kraditige patron illca zorgen voor de veiligheid in de stad. Volgens latere te Berlijn te officieeler plaatse ingekomen berichten hebben de straat- gevechten een grooteren omvang als tot dus ver werd verondiersteld. Aan Franschen zijde werd met machinegewerengeschoten; aan Duitsche zijde vielen 20 dooden. De „Ober-Silezische Volkszeitung" publi- ceert een reeks documenten, die het onloo- ch en bare bewijs leveren van het bestaan eener grootscheepscne Poolsche militaire geheime- organisatie in Opper-Silezie. Het materiaal, dat ter kennis der Duitsche autoriteiten is ge- komen, licht de geheele Groot-Poolsche sa- menzwering tot in haax kleinste bijzonderhe- den toe, en verraadt de namen van alle sa- menzweerders en de sterkte en aard hunner bewapening. Uit betrouwbare bron veraeemt het HfokL, dat de Duitsche regeering sedert verscheixien dagen met de intergeallieerde commissie in Oppeln in onderhandeling is over de hand- having der neutraliteit in het Opper-Silezi sche 8temgebied De intergeallieerde commissie heeft verze- kerd. dat de troepen der oorlogvoerendie mo- gendheden, die eventueel die grenzen zouden overschrijden, ontwapend en gelntemeerd zul len worden, en dat elke ondersteuning der oorlogvocrende mogendheden uit of door het stemgebied, b.v. den toevoer van munitie, de recruteering, enz., verhinderen zal. DE ARBEIDERS EN HET POOLSCHr RUSSISGHE CONFUCT. Het Natiooaal Comity van de socialistische oud-strijders heeft een manifest gepubliceerd, waarin het verklaart een revolutie te zullen ontketenen, zoodra de regeering het zal wa- gen .een nieuwen oorlog aan te vangen. De bestuursraad van den Belgischen Bond van Post-, telefoon- en telegraafpersoneel heeft besloten de doorzending van hulp aan Polen te beletten. EEN BLOEDBAD IN EEN KERK. Uit Rome wordt aan de „Times" gemeld, dat te Abazzia San Salcatore bij Siena de so cialistische afgevaardigde Mascagni op een socialistische bijeenkomst een heftige rede heeft gehouden, op hetzelfde oogenblik, dat het publiek vernam, dat er een katholieke trocessie werd gehouden bij de kathedraal en kleine troep carabinieri was niet in staat de socialisten, die een aanval op de processie deden, te wcerhouden. De socialisten drongen met revolvers gewapend de kerk zelf binnen. Zeven personen werden gedood, waaronder een priester; dertig k veertig personen wer den gewond. JOODSUffE WERiELD- HnJLPOONiEEREaSflTrE. HDNGAARSCHE BN OOSTENRIJK- 90H1E KINDEREN TE VLISSIMGEN. Oister werden1 te 12.40 met een extra-frein te Vlissingen verweah't 'ongeveer 500 Hbn- gaarache en 40 Weensche" kinderen, die al- daar tot Vrijdagmorgeii zulllieni vertoeven em alsdan per ..Prinses Jluiliana" vain de Zee- land uiaar Folkestone te vertrekken. DE VEEPESJ IN BELGIg. De „Vingtieme Steele" melt dat de minister van landbouw ten gevolge van de uitbreidling der veepest een nieuw besluit zal uitvaardi- gen, waarbij op radicale wijze elk verkeer met beesten in het land1 zal worden verboden. Het beslnit zal tot 26 September van kracht blijven, en indien noodig, worden verlengd. KORTE BERICHTEN. Aan de Oost-Pruisische grens biji Gol- dapp werden manschappen van de veiligheids politie bcschoten. Of dit grachiedde door ben- den of door Poolsche militairen kon niet worden vastgesteld. De veiligheidspoliitte wil- de de grenzen niet schenden en beantwoordde het vuur niet. De president van Frankrijk zal aan het einde van deze maand weer op het Elys£e te- rugkeeren en den lsten September zijn werk zaamheden hervatten. Adamson en Gosling, de twee Engelsche arbeidersleiders, hebben Parijs verlaten. Zij hebben nog met Jonhaix gesproken, den voorman van de Fransche arbeiaere. Reuter bericht uit Washington, dat de Amerikaansche kruiser ,„Pi.ttsburg" en een torpedojager, welke thans te Cherbourg lig gen, bevel hebben gekregCn, naar de Oostzee op te stoomen, om aldaar de Amerikaansdie belangen te beschermen. Een inspecteur van politic is doodgo- schoten te Templemore bij Thurles (Ierland). Na het opbedtn der gewapende p^liite wer den vele winkels veroield ma het stadhuia it. brand gestoken. let gt" eervuur dv.arde vier urea Binnenland 'sRIJKS MIDDELEN. Ook de maanid Jluill van dit jaar bracht be- duidend meer op dan die van 1919, ml. resp. 44.201.615,56 em 31.824.01934 of 12.377.596.22 meer. Hierooder volgen1 de bronnen van inlkoinst, weflke in Julli 1920 ruimer vloeiden dlan in Ju- U 1919: grondbelasting 3.074.305,27 (in Juili 1919 2.649.629,02)inkomstenibelas- ting 7.895.054,0OV2 (id 5.173.084,78 dividend en tamtiemebelast. 2.998.999,30 (idem 1.319.882,301; vermogensbelasting 992.351,71^ (id. 395.067^234); sudker- accijlns 3.374.361,60 (id. 2.914.460,60) wijnacc. 45.952,14 (id 27.280,20); acc. istiileerdi 4.196.018,52 (idem 4.029.935,97); zoutacc. 160.9202(5 (idem 159. 099, 63); bieracc. 325.902,76 (idem 172.616,51); zegelrechten 2.093.988,20% (idem 1.856.428,19); registratierechten 7.200.164,06 (id. 1.939522,58)linvoer- redhiten /4.820J831.72 (id. 2.483.396,53); 443820T" candl en Eiler^ -to Hlaan. Tot secuidiis V d. secretarig veid zen ds. G. W. v. d Flier te Ootmarsiim. Toit lid ".ir> Mgeneen College v. To/*- zichit werd dr. G. Wejiland te en tot ziju secuynd»js dr. Van'der 'Bake Cai> lenfels te Warnuwld. UaiMRgA NIbqws siatistidkrechit' 348303 32 M); 1.820.29% recht op 143886,40 (id. 40.004,62); staatsloteriji 9056,72 (id. 9056,61jacht- en vissche- rijiacten enz 158.710 (idem 156.482); locdsgelden 165 22938, id. /88Z>11,8534 Minder werd) ontvangen uit: de personeele belasting, n.l. in Juki 1920 1.498827,07 (in Juli 1919 2.294.156,38)acc. op geslacht 1.179.400.01 (id. 1.267.113,19): succes- sierechteo 3.221.02736, id 3.485.845.34; belasting op gouden em ziilvcren werken 70.306,35 (ixfen 77866,80)essaailoon enz. f 60.09% (idem 70.19^); i 95.259.58% (idem 946.105.1834). De speelkaarten be lasting (het vorig jaar nog niet gehevea) bracht in' Juli op 37.12935. Over de eerste zeven maandm van 1920 is totaal ontvangen' 249.293.407,22 tegen' in Juli 1919 170.176.547,7734, tterwijl 7/12 der raining voor 1920 bedraagt f 180.621.291,69. De belasting in verband' met de buitenge- wone omstandigheden brachten in Juli 1920 op 15.544.447 05% en' de opcenten ten ba te van het Leeningfdnds 5.461.612,6034. De stijlgmg in de lijta' der verrneendering over de vorige maanden die om. in Juni werd onderbroken (meerdere opbrengst der maand Mei 1920 boven- Mei '19 ruim /12 millioen, der maand Juni 1920 boven Juni 1919 ruim 10 miiMiioen), ds dtis nu met bdjna' f 12ya mi1 Lioen wederom hiervat. (Nieuwe Crt.J ALGEM. SYNOD E DER N1EID 'HERV. KERlK. In de 25ste zitting werd voortgezet de be- handielimg van het reglement op de predii- 'kaiutstralotementen. Aan art. 2)1 wordt toegevoegd„aan den Raad van Beheer bliift de bevoegdheid om naar door hem te steflen regelen de volgens de 2e^al. gestorte bijdragen geheel of ge-1 deeltenjlk te doen ten' goede komen aan prodi- kanten voor wie krachtens al. 1 goen uitkee- rinig zajin gedaan". D secretaris deed' daarna't volgende voor- steH: 'De Synode besluit a, aan de commissie voor de consideratien over het Reglement op de predikantstektementen, aan welken zij in den aanvang verzocht heeft overleg te plegen met beheerseolleges enz., te verzoekenin overleg met dezelfde colleges middelen te be- ramen om- lo te voorzien in de noodzakelijke kosten verbonden aan de inivoeriinig van net Reglement op de predikanitstraktementen en 2o zich te vergewissen. van de mogelijlclheid tot aanstelling van- een ddrecteur eni tot instel- ling van een directeur en tot instelling van den' Raad van Beheer; 3o. daarvan verslag te doen voor 15 October a.s. aan de Aigemeene Synodale Gominassie; b. aan de Aigemeene Synodale Commissie op te dragen kennis te geven aan de Provin-. ciale Kerkbesturen, met het oog op de eind>- stemiming van het resulitaat; c. moait het resulitaat ongunstig zijn, aan de Algem. Syn. Commissie op te diragen het iawerkingfcreden van het reglement op een lateral' datum dan 15 Januari 1921 te stel- len". Dit voorstel werd aangeniomien. Voorts werd art. 27 aangenomen zoo als het er staat. 'Het geheele reglement, is stemming ge- hracht werd nu met alle stemmen, ook van, de praeadViseurs-generaal aangenomen en onderworpeo aan de eindstemming van de prov. kerkbesturen. De president bracht namens de Synode den danlk der Synode aan de Gouimissieen van rapport, inzonderheid aan ds. Eilerfs de Haan, en rapporteur voor het zeer belanigrij- ke werk, tot nu itoe door haar verricht, en wenschte deze commissie ook bij het werk dat haar nog wacht, veel succes. Hlerna kwam nog aan de onde het voorstel van- ds. Eilerts de Hiaan en' mr. Phaff om het Reglement op de filiaangemeenten, ingediend door de Vereeniging van Vrijz. Hervormden, voorloopig aan ite nemen. De president deed- een1 tegeravoorstel „om dit reglement thans niet in behandeliing te ne men". Dit laatste voorstel werd' met 12 stemmen aangenomen1; tegen stemden de heeren Tam- mens, Frahlce, Deeleman, Phaff, Scholte, Pi- LANDBOUW-VEREENIGINGSLEVEN IN NOORD- en ZU ID-HOLLAND. Op verzoek plaatsen wij hier ter aigemeene bekendmaking een drculaire, geridht aan de Besturen van diverse landbouworgaaisati.es in Noordr- en Zuid-Holland, Zooals U wellicht bekend zal zijn is aan een Commissie uit de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw en Hollands Noor- derkwartier opgedragen plannea te bespre- ken voor reorganisatie van het landbouwver- eenigingsleven in Noord- en eventueel ook in Zuid-Holland. Voorzitter van da commissie is die heer L van der Koogh, Voorzitter van da 'Holland- sche Maatschappij van Landbouw, terwijl mode voor deze organisatie zitting hebben ge- nomen de heeren J. H. M. Evelein, Vijfhuizen Halfweg, terwijl zijn afgeva-iiYl)-;d de heeren A d& Boer te Stompetoren, G, Nobel te Lutjewinkel, Jm. Blaauboer Kr. te Barskigexlhora en S. Sme- ding te Sdhagen, die het Secretariaat van de commissie op zich heeft genomen. De hooidlijnen van de reGrganisatieplan-' nen, waaromtrent in de Commissie overeen- stemming bleek te hestaan, zijn ter kennis ge- bracht van de Voorzittera der diverae vakor- ganisaties in Noord- en Zuid-Holland en zijn deze uitgenoodigd tot een bespreking met de Commissie. die 26 Juli 1.1. te Rotterdam en 30 Juli 1.1. te Alikmaar heeft plaats gehad. De bedoeling van deze bespreking was de meening van genoemde personen te veniemen omtrent de in grove trekken aangegeven plan nea, om hieruit gegevens te putten voor de nadere uitwerking ervan. In deze samenkomsten is de wenschelijk- heid naar voren gebracht de plannen van de Commissie in de Besturen van de diverse ver- eenigingen, die bij de voorgestelde reorgani satie ten zeerste betrokken zijn, in bespreking te brengen. Het welslagen hiervan wordt door ons thans heel goed mogelijk geacht, daar de Voorzitiers, door het bijwonen van de voor- loopige besprekingen, thans eenigsziiis ge- orienteerd zijn in zake de overwegingen van onze Commissie. Toch werd het wenschclijk geoordeeld te- vens een korte samenvatting te geven van de meeningen, die bij de besprekingen naar vo ren zijn gebracht, daar deze wellicht een goe de leiddraad zouden vormen bij de behande- ling van de plannen in de verschillende ver- eenigingen. De eerste vraag, door onze Commissie naar voren gebracht was deze, of men meerdere sa- menwerking tusschen de thans geheel los van elkaar werkende landbouworganisaties, bin nen het gebied van de Holl. Mi}, p. Landb. wenscheUjk oordeelde. Zonder uitzondering werd deze vraag be- vestigend beantwoord en werd de motivee- ring faierop gegrond, dat de vorming van vakorganisaties wel is waar een veel betere behartiging van de speciale vakbelangen ten gevolge heeft gehad, maar dat de belangstel- ling voor de aigemeene landbouwbelangen hieronder ten zeerste heeft geleden. Onaer- linge aaneensluiting en samenwerking werd daarom noodzakelijk genbemd, om hierdoor te kunnen komen tot gezamenlijke behartiging van de algmeene en dus gemeehschappelijke belangen en het bovendien als een onge- voor toetreding van leden.-^\meenigiiigen, waai""oor zoowel die in aanmerldng komen, welke een specisal vakbe'a ig beyorderen. als die welke een meer aigemeen of wetenscha.p- pelijk dc-el voor oogen hebben Door yerlegenwoordiging van deze vereeni- gingen in het Hoofdbestuur van de Algemee- wenschte toestand werd besdhouwd; dat de verschillende vakorganisaties zoo uiterst wei nig met elkaars werken en streven bekend zijn. Hoewel hetzelfde doel wel werd beoogd, bleek er geen overeenstemming te bestaan in de wijze, waarop men meende tot dit doel te kunnen geraken. Het verachil van meening kwam vooral hier uit voort, dat sommigen meenden de nieuwe plannen zooveel mogelijk te moeten laten aanpassen aan het bestaande, terwijl andenen meer iets geheel nieuws voorstonden. De redeneering van eerstgenoemden kan als volgt worden samengevat: De Holl. Mij. van Landbouw is sinds jaren de organisatie die in allerlei richtingen werkzaam is geweest in de beide Hollanden, waardoor zij mede het ontstaan heeft veroorzaakt van verschillende speciale vereenigingen in haar gebied. Daar de geldelij'ke belangen van de leaen vooral in de eigen vakorganisaties behartigd konden worden, werd hieraan in hoofdzaak de aan- dacht geschonken, waarvan een vrij krachtig vereenigingsleven dikwijls het gevolg is ge weest, terwijl de belangstelling voor de aige meene organisatie daarentegen steeds meer op den'achtergrond is geraakt. Het niet voldoende samen werken van de speciale vereenigingen is een fout, die zich voor alle betrokkenen op den duur moet wre- ken, daar het juist de groote en machtige or gan isaties zijn, die te zijner tijd ook bij de Regeering invloed kunnen uitoefenen. waar- toe de klemere vereenigingen van de direct be- langhebbenden, door hun eenzijdig karakter minder goed 01 niet in staat zijn. Velen meenen daarom aansluiting bij eene aigemeene organisatie te moeten voorstaan. Naast individueele leden zou deze Maat schappij dus ook geleganhedd moeten geven bouwbelangen en hiervoor dus ook mede de verantwoordelijkheid dragen. De 6peciale vakbelangen zouden geheel als thans ge- schiedt, zelfstandig in de betreffende vakcr- ganisatie kunner worden verzorgd. Deze centra lisatie zou mede tot gevolg heb- ben dat een aigemeene vertegenwooraigimg tegenover derden werd verkregen, waarvan geztag 'kan' uifgaap. Bdioud1 van en een krachtig steunen op de 'individueele leden werd wenschelijk geoor deeld, omdat bij zuiver federatief verband de tegenstrijdigheid van de belangen van som- mige ledenv'ereeniigiDgenzott maken da+ een te los geheel werdl verkregen, dai bdj even- tueele oneenigheid tuschert de ledCn-vereeni- gingen uiteen zou kunnen vallen. Bovend'ien wordt hierdoor tevens bereikt, dtat de niet bij kle-nere landbouwvereeniginigen aangesloten landbouwens in het georganliseerde landbouw- vercenigingsleven blijven opgenomem. Met deze opzet voor oogen bleek er even- wei bij de aamwezigen verschil van meening te bestaan omtrent de grootte van het gebied, dat de federatle zou rroeten omvaiten. Vooral op de Aikmaar gehouden vergade- ring bleken er vele voorst anders te zijn van I het provindaal organiseeren, omdat naar hunne meening de toestand en in Noord- en Ziiid-HolLand te zeer verschiilen en de men- echen elkaar te weinig kennen voor vruchtba- re samenwerking. Ook wend het denkbeeld geopperd, dat N.- en Z.-Holl. zich zelfstandig zouden organi seeren voor behartiging van de eigen provin ciate belangen. terwijl door vertegenwoordi- ginig van' de beiide federaties in een Hoofd1- bestuur een gemeenschiappelijk bevorddren van de aigemeene landbouiwbel'an'geni moge lijk zou worden. 'De meaning dat de nieuwe organisatie pro- vmciaal zou moeten worden gevormd' zorder eenig verband met de bestaande aigemeene organisatie werd' door meerderen bestreden, oimdat men' eeni zuiver federatief verband zon der direct aangesloten (individueele leden on- gewenscht achtte en bij deze reorganisatie tech' zooveel mogelijk moet warder getradft sdheuring te vootkomem. Voorrtibouwen op het bestaande werd1 daarom ten zeerste aanbevo- len 'Hoewel dus van eenstemmigjheiti' in de ge- opperde denkbeelden niet lean worden' gespro ken, is toch wel duddelijk gebleken, dat de noodzakelijkhetd van samenwerking wordt gevoeld en dat de wil er is om hiervan iets te maken. Centralisatie van de in' verechillende rich tingen in eeni zelfde gebied! werkende land- bouwvereenigfngeni is naar onze meening ook driingend; noodzakelijk, wil het mogelijk zijn te komen tot edn gezagheblbende landbouw- organisatie voor het geheele land. Hiervoor evenwel is uiwisseling van ge- dachten noodig. Van het aangeven van een bepaalden weg, meent onze Commissie zich thans nog te moeten onthouden, wil zij vol- staan met alleen de richting aan te wijzen, waarin verbetering te zoeken zou zijn. Door verechillende denkbeelden in het bo venstaande te hebben besproken, hoopt zij dat thans een vruchltbare behandelimg van deze zoo uiterst belangrijke zaak in de Bestu ren van de verschillende vereenigingen moge- il'ijk zal zijn. Alvcrens met nader uiitgewerkte plannen' te komen, zal het ons aamgenaam zijn v66r 15 October a.s. de concludes te mogen verne- men, zooveel1 mogelijk toegelicht, waartoe U bij de bespreking in Uw Bestuur bent geko- men. Namens de Commissie J. v. d. KDOGlHi, Voorzitter. S. SIMEDII'NG, Secretaris. HET WAARNEMENDE BURGEMEES- TERSCHAP VAN AMSTERDAM. Waarnemend burgemeester der hoofdstad zal in het vervolg met meer zijn het lid van het college dat het oudste is in levensjaren, doch h 6f zij, die het langst het wethouder- lijk ambt heeft vervuld. Dit is thans de heer F. M. Wibaut, zoodat deze door B en W officieel als waarnemend burgameseter werd benoemd. Bij ontstente- nis en van den burgemeester en van den heer Wibaut, zal waarnemend burgemeester zijn de heer H. J. den Hertog, is ook deze absent, dan treedt de heer W. de Vlugt in de tijde- lijke functie. DE ROOFMOORD TE BUTTERSWIJK. Nog wordt medegedeeld, dat het vooral aan de vlugheid en het tactvol en scherpzin- nig optreden van de marechaussee der briga de te well onder leiding van den opperwacht- meester Van den Brand te danken is, dat de tragische roofmoordzaak te Blitterewijk zoo spoedig tot klaarheid is gebracht. UTTVOERING SCHEURWET 1918. De lijst der schadeloosstelllingen ingevol- ge de Scheurwet 1918 voor de perceelen in de Erovintie NoorduHolland ligt voor belang- ebbende hypotheekhoudere ten kantore van het Prov. productiekantoor voor de provincie Noord-Holland, te Amsterdam, Keizerskracht No. 732, ter inzage op elkcn werkdag van 30 Aug. tot 6 Sept., van 10 uur vocomiddag tot 4 uur namiddag. HUMM EKNSTTGE ONUU'STEINi EST OPFER- SILEZIe. In alle Opper S'ilezische steden is Dinsdag een demonstratiove staking doorgevoerd. In den namidd'ag werden. door d'e vakvereenigin- gen protestvengaderingen gehouden, waarin eene resolutie tegen dien oorlog en voor de neutraliteit van Opper Silezie weird aange nomen; daaxna hadd'en masea-optochten plants. Te Kattowitz reed Fransche cavalerie aan het einde van den demonstratieoptocht; zij werd doer de menigte aangevallen; een Fransch soldaat werd gedood. De Franschen jpenden daarop vuiut met machinegeweren en handgranaten7 deaden, waaronder twee maaschappen der veiligheid'spolitie, en 25 ge- wonden bleven op de plaats liggen. De Fool- eohe adlvocaat Dtr. Moletzky, dlie met hand granaten uit het venster wierp, werd uit zijne waning gehaald, gedood en in de Mawa ge- worpen. De veil'igheidspolitie staakte den dionst en gaf de wapens .af. Tegen 8 nur trok de menigte naar het politiebureau, om zich van d® wapenen meester te maken. De Fram- ®che militairen werden, na onderhandelingen met d'e vakvereenigingen, teruggetrokken. Te Rybnik werd bij het uiteenj.agen eener proteetvergadreing 1 persoon gedood en 4 gewond. De Joodsche wereld-hulpconferentie, die te Karsbad gehouden wordt, heeft besloten tot het instellen van een Cdntralen Raad, be- ataande uit 2h leden, vertegenwoordigers van alle laden. Daarnaast zal een Uitvoerende Raady bestaand'e uit negen leden,worden in- gsteld. De werkzaamheden tot hulpverleening aan Joden zullen onimiddellijk worden aange- vangen. /i jd v^lix vp miinien f>\

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1