RE6EN SPAANDER Co. In eer hersteld. FEUILLETON. genomen op de imternationale vakvereeni- gingsoongrissen van Bern en van Amster dam, hebben die georganiiscerde arbeidera van alle landen verklaar dbereid te zijn, om met alle landen verklaard beredd te zijn, om. met oorlog te bestrijde® en gemeenschappelijke actie te voeren voor de totstandkoming van 'n duurzamen vrede trussdhen alle volken. ttot raoet onmogdijik warden gemaakt, dat di oorlog wordt voortgeaet. De V akvereenigings Internationale veroor- deelt, op grand van bet beginsel, dat de wl- ktn het recht-moeten hebben om zichzelf te regeeren, iedere interventie van buiiten af in de politieke aangelegeniieden van een volk, evenals elke militaire hulp, weUke tier on- dfTSteuiiing van reactionnaire, contra-revolu- tionniaiire bewegingen warden verleend. Het 1. V. V. verlangt van alle arbeidera zicfa hiertegen daadwerlelijk te verzetten. Op gi ooid van deze beginselen en overwegendi, dat de Russische revolutie door Polcn is aan- gevalileu en bedteigd', eischt het I. V. V., dat oinmddellijlk alle contra-revolutionnaiire aan- valllen tegen. Rusland zuilen ein.di.gen esn ver- langt het voor het Russische volk garanfien ticgeni niieuwe aanivalllen. Kennis genomen hebbend van de veridaring der Russiaclie regeeripg, waarin deze plccb- tig te kennen geeft, d'ar ziji vrede met Pole® wnsclit te 8luite® op grondslag van een on- afhankelijk Pole® em van de vnjheid1 van het I'oische volk om zich zelf te r^ceren, ver- langit het I V. V. diat op dlczen grondslag die broedermoord1 moet warden befeinidigd1. De algemeene wereldvrede benaorit ten spoedigste tot standi te worden gebracht op 'n grondslag, waarbij de veroveringen der revo lutie cn do oniafhankelijikheid der volken' war den erkend. Oedreven. door dem wenisch diiit doel te he rd ken, wlangt hett I. V. V. van alle georga- niscerde vakarbeidtTS, dat zij ellk transport van traepefl' en oorlogsgoedieren zuilleni weige- ren. Oeen trein met munitie mag rolflen geen su'hip beladen met oorlogsniateriaa 1 de havens verlaten. nidt d6n sold'aat miag worden ver- voerd. Elk voedisol moet den oorlog worden ont- houden. Het 1. V. V. verzodkt all'le natiooale vakcen- tralen de noodiige maatregden te nemen om, tot eene krachltige acttie over te gaan en zoo noodig door jhassa-acties, door afkondiging der algemeene werkstaking, aan onze eisclien kracht bij te zetten. Het I V. V dringt vender aan op het voe ren eener adtie opdatl In alle landen de ver- vaardlgitng van oorlogsmateriiaal worde atop- gezet, opdat eindel'ijik de algemeene ontwape- Thane moet het in en bij zivhzelf dte middelen vraden voor zijn aotie en de macht, om dte we- reld te behoeden' voor eene herhaling van de gruwelen, die achter ons l'iggen. Oorlog aan den oorlog! Ziedaar dte kneel, die dte arbeidera aller landen moet vereeni- genl Het manifest is ondlerteekend1 door alle be- stuuraleden'. OVERHEIDSPE RSONEEL. Het Algemeen Comite ter behartiging van de belangen van Overheidspersoneel (A.C.O. P.), waarbij zijn aangesloten de Bond van werklieden in Overheidsdienst, de Centrale Ned. Ambtenaarsbond, de Bond van Neder- landsche Onderwijzers, de Alg Bond van politiepersoneel in Nederland, heeft de regee- ring verzocht, maatregelen te treffen, welke kunnen bevorderen, dat het personeel bij de Raden van Arbeid; en dat gedeelte van het Rijkspersoneel, hetwelk geen vacantietoelage ontvangt, nog over het jaar 1920 een dusdar nige toelage wordt uitgekeerd. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag z n twee schippersknechts bij het aan board mng werkelijldieidl wondte. Wameradto! In 1914 was onze organisatie te zwak om zich tegen' diem.' oorlog te verzetten. gaan van het tankschip „lindoviia;', liggende aan de Steenplaat te Rotterdam, te water ge- raabt en veraronken. Een 7-j.arig knaapje uit Groenlo, dat Zaterdag bij Warken uit den trein is geval- len, is in het Ziekenhuis te Zuitphen overloden. Op Zaterdag 11 September zal in de Ned. Herv. Kerk te Hattem een gedenkraam als herinnering aan den aud'-;gouverneur-ge- neraal van Nederl.-Indte H. W. L. H. Daen- dols, te Hattem geboren. warden onthuld. Te Philipnine is een graanmijt van den landibouwer T. van Acker afgebirand. Aan tarwe en haver ging voor 201000 vetloren. Het graan was nog niet verzekerd. Twee per- somen zijn als verdJacht van brandsrichting aangehouden. Te Amsterdam is gisteren op 74-jari- gen lecftijd overledcn prof. mr. P. Pet, oud- wethouder van financien te Amsterdam en oud-tooogleeraar in het burgerlijk- en hot ham delsrecht. aan de Umivereitdt te Gronin. welke laatstc fumctie hij van het jaair 188' 1917 bekleod heeft. Het Duitsohe Rljnsdilip Cairpe Diem, van Duisburg, graot 1276 torn en gelaidleii met basaltslag. is Zaterdiagmorgen tijdens storm- wt-cr nk'ibij de Dimmer gezonkc" Vol gens een bij de 'Nlicuwe bergingsmaatschappij te Maas- sluite ingekomem bericht is de bemanning ge- red. De gcmeenite Brack op Lain'gendijk is toegetroden tot de regeling, bedlaeld in het Vt erkloosh eidsbcsluit 1917. Vrijdiag is onder OnstwedkJe de ooopera- tieve bakkeriji Alteveer grootendeels afge- brand. BEEREH-MOOEWEEK 10 PROOEHT K0RT1N6. Pi-ovinciaal Nieuws Van Rend Barin, Lid van da Franache Aiwtnmte. 5) Dat zult gij niet doenl zed de meid. Zijt gij niet bang? vroeg de moeder. Zonder te antwoorden. liep Marie naar de deur die zij opende. Kerkudol zag haar de twee treden afkomen en hij hield op met schreeuwen en zijn gezicht 'tdrukkinj ug van iemand die zich schuldig voelt. Zij ging naar hem toe, klein fcreeg de uitd uldii onbevreesd voor de manmen en overtuigd hoe zij ze moest toespreken. Zij had zich voorge nomen hem dien avond onder vier oogen wat te zeggen: Kerkudol, je zult daar waar je been gaat misschien over mijn man hooren spreken. Misschien zul je hem zien. Je zult misschien wel in dezelide veldslagen zijn. Als je iets te weten komt, doe mij dan het ple- zier en schrijf het mij." Ongetwijfeld zou zij er nog meer hebben bijgevoegd„Niet omdat ik iets om hem geef, begriip je. na hetgeen er gebeurd is. Maar zie je, ik wil niet de eenige UIT EOMOND-BINNEN. De Raad vergaderde Maandagmorgen te 10 uur. Bcsloten werd een ingekomen rekening van den heer Oaarthuis inzake teekenring van een brug, ter afdoening in lianden van B. en W. tc stcllen, omdat de Raad de rekening te hoog oordcelde. De voorzitter deelde mede, dat het maken van de brug gegund was aan den laagsten ui'- schrijver, arm heer Oroot, van Ursem, voor 2700. Van belanghcbbendcn bij de kennis te Eg- mond-Binnen was het verzoek ingekomen de kermis een week te vervroegen <m te stcllen op 7, 8 en 9 September, omdat Castricum haar kermis had gesteld op de dagen waarop I im nd Binnen kermis hield Van Ocd. Staten was daarvan bericht inge komen," met verzoek eventueele bezwaren in te dienen. De heer Apeldoora was er v66r om bij Oed. Staten bezwaren in te dienen om te be- reiken dat Castricum haar kermis niet kan stellen op de dagen van Egmood-Binnen. De heer Baltus meende, dat Egmond-Binr ncn de dupe zou worden, wanneer Oed. Sta ten geen gevolg aan de bezwaren gaf. Spr. wilae daarom liever het verzoek inwilligen. I>e voorzitter wilde bezwaren indienen, onder mededeeling, dat men er voor dit jaar genoegen mede nam, mits de kennis in de gem mite een week vervroegd mocht worden. Besloten werd bezwaren bij het verzetten van de kennis door Castricum in te dienen. Wanneer Oed. Staten geen gehoor geven aan het verzoek, dan zal de kennis in de gemeente pen week vervroegd worden. De voorzitter zeide hierop, "dat B. en W. gcmraid hebben, dat de plannen voor een villapark de aausluiting bij de waterlekiing tot een eerate eiscli maken. De Provincie bier zijn, die nooit een brief krijgt, nooit van iemand en die niet weet waar haar man is." Maar de man was niet in staat iets te begrij- Zij moest hem van do binnenplaata zien ijgen, zij moest oppassen dat hij niet driftig werd en hem evenals een dier op de klank van ihaar bevel doen gehoorzamen. Zij bleef dicht bij hem staan en terwijl hij naar den anderen kant van de put terugweek, zeide zij met een zeer zachte stem: „Je moet van avond in het stroo in de schuur gaan slapen, Kerkudol, en mij morgenochtend als je weer op bent, vaarwel komen zeggen. Hij gehoorzaamde dadelijk. Zij zag hem de deur van de schuur open doen en weer slui- ten. Toen hulde zich de hofstede van Kerjan in de stilte van den nacht. En Marie keerde naar het huis terug. Maar voordat zij bin- nen'trad bleef zij een oogenblik op den dre®- pel staan luisteren hoe bij zulk een groote ge- beurtenis de stem van het veld en van de zee Monk. Wat zedden zij Zij vernam niets dan de gewone geluiden van ae stilste avonden. De wind was gaan liggen, de klokken luidden iiecfi niei Icegeataan dat Egmond aan Zee wa ter levert en spr. oordeelt het daarom nood- zakelijk tot aansluiting bij' het Provinciaal Bedrijf te besluiten. De voorwaarden zijn zeer gunstig. Spr. had de opening te Heiloo bijgewoond en van den heer Oldenburg ge- noord, dat de Provincie bereid is direct naar tgmond-Binnen te^ komen en dit in verband met het te maken villapark. De gemeente kost het geen geld en de volksgezondheid eischt aansluiting. Zij die goed water hebben, behoeven niet aan te sluiten, de andere inwo- ners, die niet op te grooten afstand wonen, zijn tot aansluiting verplicbt, wanneer ze wa ter hebben dat voor de gezondheid schadelijk is. De heer Apeldoora meende, dat het moeie- lijk was om in deze gemeente, aan den voet der duinen, waar men zulk goed water heeft, een zoo groote last op de inwonera te leggen, die de verplichte aansluiting met zich brengt. De voorzitttcr betoogde, dat de toekomst van de gemeente ook met het oog op het ver- keer, valt met de niet aansluiting. Spr. las het ingekomen schrijven van Ged. Staten voor. De aansluiting van nieuwe perceelen binnen 40 M. uit den weg moet verplichtend worden gesteld. De btstaande perceelen, waarvan de eigenaren niet kunnen aantoonen dat ze wa ter bezitten dat voor de gezondheid niet scha delijk is, zal ook tot aansluiting veiplicht zijn. De veraf wonenden zullen voorhands onaangesloten moeten blijven, aangezien an- ders de tarieven het redelijke zouden over- schrijden. De heer Apeldoora vond alles zeer mooi, maar zou willen, dat ieder vrij gelaten werd. niet meer, slechts een zeer za.cht gegons als groote schelpen kwam van de nabij- kreeken en van de rotsen langs de kust. Na een oogenblik klonk het gezang van een man in de stilte. zeker een dronkaara die De verplichte aansluiting wordt voor de mingegoeden zeer bezwaarlijk. De voorzitter stelde in het licht, dat het jareu zal duren eer de gemeente water krijgt, ais men nu de aansluiting niet aanvaard. Ook het belang van de volksgezondheid voidert aansluiting. Men diende dus over de kteinc bezwaren lieen te stappen. De raad ging hierop in comite, om van den heer Oldenborg inlichtingen te ontvangen. Na de heropening meende de voorzitter, diat het voorstel om bij T Pravinciaal Water- leidingsbcdrijf aan te sluiten, in stemming moest worden gebracht. De heer J. Apeldoora vrocg of het niet be- ter was om zijn voorstel, om de zaak aan1 te liouden, in stemming te brengen. De voorzitter oordeelde, dat uitstel tot niets kou leideu. De Raad was voldoende op de hoogte en met het oog op de plannen voor het villapark was een spoedige beslissing zeer gewenscht Het voorstel werd hierop met 4 tegen' 3 stemmen verworpen. V66r stemden wethouder de Groot en de lieeren Orie en Dekker. Tegen de heeren Apeldoora, Noort, Baltus en de Wit. De stemmen stonden 3 tegen 3, toen wet houder de Wit den doorslag gaf in ongunsti- ge richting en tegen siemde. De heer de Groot gaf daarover op heftige wijze zijn misnoegen te kennen, aangezien de heer de Wit als wethouder het vooratel mede had ingediend. De heer de Wit meende, dat de voorzitter in de wethoudersvergaderihg de zaak andere had voorgesteld. De voorzitter en de heer de Oroot ontkem- den dit ten stelligste. De heer Dekker voegde den heer de Wit toe, dat hij zich als wethouder moest scha- men, terwijl de heer Orie den heer Baltus het tegenstemmen verwect en dit toeschreef aan diens neiging om de mijnheer, de baas te we- zen. De voorzitter betreurde,de gevallem beslis sing voor de gemeente ten zeerste. Spr. wanhoopte op tieze wijze aan de schoonc toe komst van Egmond-Birmen. De plannen voor het villapark kon men wel verscheuren. Spr. was dan ook te aangedaan om de vcrgade- ring verder te leiden. Zoo was het geen wer- ken eh hij zou dan ook overwegen of hij bur- gemeester zou blijven. Voor heden sloot hij de vergadering. De heer Apeldoora vroeg heropening om eon voorstel te doen. De voorzitter wilde nog alles doen. Spr. betreurde het besluit buitengewoon. Pereoon- lijk had hij niet het minste belang, maar voor de vooruitgang van de plaats was het droe- vig, dat nu ook van de plannen van het villar park niets kwam. De heer Noort: Het is een slag, als het er niet komt. De heer Dekker: Je moest je schamen. Ik vind het verschrikkelijk. Wanneer ik zooveel jaren lid van den raad was, zou ik mij' scha men. Je behoort het niet langer te zijn. De heeren werden zeer opgewonden, met het gevolg, dat de heeren' de Wit en Noort vertrokken. De voorzitter was niet meer In 6taa,t de vergadering te leiden, maar wilde in het be lang van Je gemeente het voorstel van den heer Apeldoorn nog aMinomen. De heer Apeldoorn stelde voor onder de burgerij een lijst te laten circuleeren, en de volgende week weer te vergaderen. De heer Dekker stelde zich bcschikbaar de burgers voor het petitionnemetn te bezoeken. (Tvereenkomstig het voorstel werd hierop besloten, waarna de heeren opgewonden uit- zich verlaat had, van den kant van de bos- achen van Landebec. Het geluid van een automobiel was nu hoorbaar. Hij snorde over den dorpsweg, waarna het geluid opetfns ge- smoord werd tusschen de huizen of het hak- hout. Toen werd het volkomen stil, behalve altijd nog het zacht geruisch dat uit de zee opsteeg. Marie tuurde om zich been in den nacht naar de ronde kruin van de eiken aan gene zijde. van den dorschvloer. Zij benijdde haar die door de oorlogsverk'aiine in onrust wa- ren over ihun liefde, in de dorpen, op de hof- steden, of in de huizen aan vreemdelingen verhuurd. Zij benijdde haar die dezem avond weenden omdat zij iets goeds te verliezen had'- den. Morgen zou dus de tweede knecht van Ker kudol met nog verscheiden anderen uit de steek zich bij het depot van de mariniera moe ten aanmelden. Zij zou met haar moeder La- nio en een kind van dirie en een half jaar ach- terblijven, zonder een plaats in een andere menschenziel in te nemen zonder brieven te sohrijven of te ontvangen, in werkelijkheid ar- mer dan zij die op dit oogenblik de wanhoop nabij waren. Zij was alleen, nu alle gevoelens van liefde, zelfs de verwelkte, zelfs de verbo- dene bij de bedieiging van te moeten sterven, I een gmgea. Met verachillende burgers bespraken wij na afloop de geval'len beslissing en voorai zij, die belang hebben bij den bloei van het Vreemdelingen Verkeer, waren ten zeerste te- leurgesteld, omdat zij weten, dat het hebben van een waterleiding wel e6n van de eerste eischen is, die daarbij gesteld worden. Scherp veroordeelden zij dan ook de hou- ding van de geldmamnen, een titel waarmede men de tegenstemmers bestempelde. Wiji meeneni met nadiruk den wensch te moe ten uiten, diat die raaidl de valgende week op de beslissing, die o.i. slechts getuigt van Holland op zijn amalst", zal terugkomea. Bij bet geval verlieze men echter niet uit het oog, dat de tegenstemmers op hun wijze meenden het gemeentebelang te behartigen. Hun grootste bezwaar was, dat de burgers bun perceelen, die binnen 40 M. liggen van het buizennet, moeten aansluiten. Deze dwang is inderdaad niet sympathiek, maar men dient te begrijpeni, dat bet ook voor de provincie niet aangaat een kapitaal in de yemeente te steken, dat de eerste jaren slechts ioor bekrompeubetd niet kan rendeeren. De provincie komt ook slechts aan geld door de bevc Iking en tenslotte moet het dan tekort komende geld door anderen worden op- gebracht Een inaatschappij kan de in de eerste jaren te lijden verliezen, door latere winsten dekken, dochi de provincie streeft er naar met de wa terleiding sociale en hygienische belangen te dienen en gaat daarom het water tegen kos- tenden prijs levercn, wat noodig is om het in het bereik van alien te brengen. Zij die kunnen aantoonen water te hebben, dat vrij is van voor de gezondheid sehadelijke bestanddeeden, behoeven bovendien niet aan te sluiten en kunnen dit water toch laten on- derzoeken, door een door he® te kiezen des- kundige. De houding van den heer de Wit ma akte op ons den indruk een gevolg te zijn van het feit, dat deze de z#ak met voldoende heeft begre- pen. De heer Apeldoorn kennen wij ala iemand, die het groote belang van aansluiting volko- men begrijpt. Zijln tegeustand is meer een toegeven aan de elemental in die gemeente, die a priorie het nieuwe verwerpen, De hou ding van den heer Apeldoora valt dan ook het ineeste te taken. iHij, die beter weet, dient leiding te geven. Wanneer zijn tegenstemmen ook een gevolg is van het feit, dat hij de ver plichte aansluiting voorai voor den kleinen man zoo bezwarend viadl6, dlan verwachte® wij van hem 'n voorstel om de bdiasting pro- essief te maken en de aftinek voor noodzake- ijk levensonderhauid te verhoogen. Op deze wijze is het well' mageldjk, de® kleinen man' het water bijna voor niets te verschaffen. Ook be- denke hij, dat dte waterieiiding dte vestiging van gegoedten bevordert. Dtic verhoogt de inkoonsten en kan voor al ien tot belastmgverl^ing leiden. Ook de heer Baltus gelieve dit te overwegen. Wat de heer Noort betrcft, ook wij vreezen, dat hetgeen de heer Dekker hem toevoegde, inderdaad toepasselijk is. De burgerij zal dezer dagen goed doen, met flink op de lijsten te teekenen, de beslis sing kan daardoor nog ten goedfi gekeerd worden, doch hoe deze ook zal zijn, de burge- meester, die zoSveel mooie idealen over de Eg- mond'en' heeft, bepale zijn bonding in dezen zin, dat hij juist door den tegenstand sterker gaat worden in het streven om deze idealen te verwezelijken. De burgerij moet overtuigd wordten en zal dan wel die manmen afvaardi- gen, die willen medewerken. •UIT BERGEN. UIT URSEIM. Bij Koni. Besluit is aa® den dienstplichtige N Chid, uit dleze gemeente, voor. goed vrijstel- ling van den dienst biji de miilitie verleend. UIT OUDIKAR9PEL. In de laatst gehoudieni vergaderingi van de gx, lijl in opstand kwamen en om hulp riepen. Marie Quteverne zou voor alles en voor alien een vreemdelinge zijn. Zij zou niet eens weten then zij niet meer liefhad zou andere terugkwam zou dit niet bij haar zijn. waar de man dien zij strijden of vallen en als hij met verscheideil In het huis hoorde zij haar moeder been en weer loopen om de stoelen en banken op hun plaats te zetten, zooals dat alle avonden opKerjan gebruikelijk was. Zij ging naar binnen. De uren van den nacht volgden el- kaar daar buiten op. Bij het aanbreken van den dag stond Marie op. Marie stand op en zag door het raam van haar kamer of de schuur open was. Maar neen. Zij luisterde verwonderd, stak de plaats over en opende de deur. Kerkudol was reeds vertrokken en zij zag niets dan de kuil in het stroo waarin hij geslapen had. Zoekt gij den knecht? Ik heb hem meer dan een kwartier geleden hooren weggaan. Toen spoedde Marie zich naar huis. Zij kleedde zteh alsof zij naar de mis moest, maar vlugger en zei tegen haar moeder: Kleed Jeanne Marie aan als zij wakker wordt. Ik moet naar Fouesnant. Ik wil Ker kudol nog zien. Des te.erger als ik den ander on'tmoet! (Wordt vorvolgd.) afd. Lan^endijk van dea A.N.G.O.B. weid mededeeling gedaan dat de meeting te Hei loo tamelijk goed: geslaagd is, dat de afdee- lingen van de N. H. P. C. voor het meeren- deel tegen het houden van een landdag wa ren, dat de actie van de blauwe week aan den Langendlijk een voord'eelig saldo opleverde van 16.80, d'at als secretaris van het Lan- gedSj'feer drankweercoxnite benoemid is de heer J. van den Aheele, dat een ingezonden stuk van het Dr. W. C. aan de Nlicuwe Langediij- ker couranlt aanigeboden naar aanlleiding van het gesprokene in den raad van Noordschar- woude niet gepUlaatst is ©n ook niet geplaatst zal warden, dat de aid1, va® de N. C. G. O. B. tot het drankweercomiltie is toegetreden, dat de afd. op 1 JuTi 84 leden teldie en diaarma 3 nieuwe leden zijn toegetreden, d'at dit jaar met het oog op de kosten geen algemeene ver- gadfering zal worden geliouden en dat alle leden van het hoofdbestuur herkozen zijn. In het afgdoopen jaar is door het bestuur 4 maal en door de 'teden ook 4 maal verga- derd. Als bestuuralteden werdten herkozen de hee ren C. de Jong, J. Biersteker en P. Paarlberg Gz. Ter voorziening ra drie vacatures dloor vertrek eni bed'anken werden gekozen de hee ren J. van den Abeele, P Tom e® G. Paarl berg iKz. Abonnementen op de Gehcelontho uder wer den gebracht van 80 cent op 1.20 per jaar, of per week 2 V, cent. Bij de randvraag werden eenige besprekin- gen gehoudlen over de raadszittin'ge® aan den I njigendijk van dien liaatsteni tijd, over deac he die van' zekere zijdie tejgea enkele drank- bestrijdera wordt gevocrd, waarmee men) edi tor sllechts berei'kt d'at de drankstrijd in kracht taeneeint, over die woorden van sympathie door niet drankbestrijders in de raden gespro- ken, dodh waarvan, wanneer het op de daden aanlkiwam, niet veeli overbleef, enz. Uiit de verechiWlende opmerkingien bleek dat de raadsverslage® met veel belangstelling waen gevblgd! en diat dte dtankstrijd met toe- nemende kracht zal warden iter hand geno men, waartoe de tegemactie niet het minst heeft bijgedraigen. Stad«i\j^pws Wie herkent nu nog onze rustige winkel- etraten, de breede Laat met zijn practische bazalttrottoirs, de anders zoo stille Nieuw- sloot en de ruime Paardenmarkt, die zich 's morgens zoo heerlijk in de zon kan koeste- ren als de kindermeisjes er met haar witte wagentjes zoo rustige over hecn komen wan- delen? Wie kent ze nu nog terug, bebouwd, tent aan tent, in lange rijen met attracties van icderen aafd, met kramen en spellen, met schiettent en draaimolen. Waar andere dagen een kalme, rustige stem ming ligt, bonken- de groote orgels nun co vertures, walsen en twosteps, metalen de bel- len en schetteren de tonen der koperinstru- menten. En alles blinkt van spiegelglas en gepolijst koper, waarin het kleurige licht van tallooze gloeilampjes duizendvoudig weerkaatst wordt. Het Hofplein, waar het des Zaterdags zoo gezellig kan zijn als de marktbezoekers in de diverse tentjes naar koopjes zoeken, draagt nu 'n verzameling tenten en kramen, 'n slor- dige combinatie van hout en linnen. Langs de huizenrij van dte Nieuwesloot blijft het pad vrij en daar rumoert het bont gedwarrel van honderden vroolijke kermis- gangers, daar slentert het uitgaand publiek op zoek naar cmotie en 6ensatie in dc onge- dwongen losse stemming, die het kermisleven kenmerkt. Er is een chaos van geluiden, een gegil, ge- rocp, hooragcschal en trormnelslag. Daar tus schen door galmt de melancholische muziek der draaiorgels in lange klagende toncn en boven allies uit als 'n hoog zenuwachtig lachen stoot een stooinfluit oen recks kon- scherpe klankjes uit, die overgaan in een gil- .lenden schrillen toon, hoog uit boven de rauwe kermisklanken. In den regen-dreigenden avond hangt een lucht van gebakken visch, olicbollen en wa ft Is De kramen in lange rijen leggen haar snoepgoed en al haar lekkers in vicrkantc vak- •jes nnder het glas en achter era pirainidc van nougatpakjes en koeken met het gesuikerde opschrirft „Voor uw kermis" staat de eige- naar in hemdsmouwen en kij'kt naar de ein- delooze file voorbijangers. waarvan er velen maar al te spoedig hun geld in lckkcrnijen we ten om te zetten. Op de Paardenmarkt staat weer als van ouds het Grand Palais Oriental, onder dircc- tie van dien altijd gocd-gehumeurden heer Klein. Het is nog een kermis-thdater van dc echte soort met ter weerszijden een paar etalage- Icasten voor de artistra. Buiten de tent vcr- toont zich v66r de voorstelling ecu; orkest van blaasinstrumenten, die overstcmd worden door de onontbeerlijke Turkschc trom, als- mede een clown, die zijn best doet in den loopen. kortst mogelijken tijd de meest mogelijke oor^ Werkelijk slaagt dit bontc gezelschap er in het publiek, dat door fanfares en cllownsgrap- pen uit n ieuwsgierigheid naar binnen ged re ven wordt, een klein uurtje heel gezellig be zig'te houden. Don Alfonso blijkt een uitbreker van onge- evenaarde kwaliteiten te zijn, hij weet zich van de sterkste kettingen en boeien te bevrij- den en verdwijnt ten slotte met zijn krachtig gebouwd lichaam door teen hek-opening van eenige decimeters wijdte. Van het echtpaar Tavenier weet men niet wat meer te vterwonderen, de kracht en behen- digheid van den blokken-equilibrist of de volharding van mevrouw, die haar echtge- noot met alles wat hij voor zijn kunstverrich- tingen noodig heeft, op een door haar gestrek- te beenen omhoog gehouden tafeltje draagt. DETAGHEERLNG' BIJ DE MOT OKAIDEEIHSTG. De BURGEMEESTER veil ATJOfA AR brengt tear 'kermis van de dieastiplichtlgen van de mili'tie, dat zij die er prijs op stellen te warden gedetachoerd bio de Motorafdee- ling, hun verlangen dear toe aehriftelijk moo- ton mededeelem aan den Oominandant dler aifdedfing te PEIiFT v66r 16 SEPTEMBER van hot jaar voorafgaande aan hot jaar der liehting. Ziji behooren daarbij op te geven hiun geslackta- en voortnamen, den datum van ■geboorte, voortia die igemeento waar zij voor die militia zijn ingesohreven en, indien eij reedls hebben geloot, ook bun lotingsnummer. Het is noodig, dat zaj bij bun schxijvein verkflaringen overleggen, waaruit bun be- kwaambeid in bet cfbauffeuxevak of als mo- toinrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als eulk een veiMaring warden, aaageimerkt. Zij, die vo detacheering bij de Motaraf- deeiling in aanmerking zouden Ikunnen komen, warden ingelijfd bij de Infanterie. Eers't na 1% maad van bun eerste-oefening te hebbem vervuld, kunnen zij bij de Motorafdedling- worden gedetacbeend. Do Obaf van den Ge- neralen Staf bepaalt wie van ben voor daze detacheering worden bestamcL Alkmaar, 23 Augustus 1920. De Burgemeeeter voornoemd, W. 0. WENtDEEAAR. HENTXERJWET. BURGEMEESTER en WETHOBDERS van ALEMAAR brengen ter algemeene ken- nis, diat beden op de gemeenteaecre'tarie tar inzage is gelogjd hat aan ben. ingediende ver- zoek met bijlagen van G. DE WIT, vleeech- houwor aldaar, on vergunning tot bet op- rich ten van eene vices chrodkerij en vetam al ter ij op eon terrain acbter bet parceel Actb- torstraat, Wijk B, No. 42. Bozwaron tegen daze oprWhtiiiig kunnen worden ingeddend ten faadihuize dozer ge- inoente, mondoling op DTN1SIDAG 7 SEP TEMBER o.k., 's voormiddiags te elf uur en scbriftelijk v66r of op dien tijdL Gedfurende drdo digan v66r gemeOiden dag kunnen de verzodker en bij die bozwaron hooft opgobraebt, op de eecrotarie dozer go- moon to van de ter z&ke ingekomen achrif- tarren konn is nemen. Alfcmitar, 24 Augustus 1920. Burigomoester en Wetboudors voornoemd, W. C. WENDEILAAR, Voorzitter. DONATH, Socretaris. JASSBN. MANTELS. HOEDJES. vrouwtje en zooals steeds met strakken blik, Hot was Zatordagavond' in de Rbstende Jagar oen vroolijk foartijn. Do hear Peter.si had gohoor g-crrorcn aan het vorzook van vole badgaaten, en een uitr rioodiginig gestuurd aan d'on heer Jager le iuitenamt ter Zee, die het vorige seizoon. de gasten een Beer gemoegelijken avond gebracht iheeft. Lulitenant Jager, rergeaeld door den beer Ruskop, officier van gezondheid, hebben een oivollo za'all wederom kostelijk vermaakt. De gasten zongen geeetdriftig de refreins mode en approciieerden ten zeerste de froaie viooibegelei'ding van den heer Busk op. De marineliodjos, die luitenant Jager zomg om veraehiillende toestanden in d'e marine wear te geven, alsmode het vroolijlce cabaret- repetoire en hot fraaie VisschersLied1 hiefllden de stemming er uitstekend in, en dlroegen er toe bij het bal tot een jolig sllo't te maken. Het daverend applaue, waarmede de heeren bij het bastijgen van het podium den vdlgen- den dag begroet wer'den, bewees voldoende hoo gaarne de bad'gasten in Bergen de heeren van het marineoa'haret in de Rustende Jager wenec'hen te zien optreden. Voor den heer Peter®, die er steed's op uit Ala de gasten aangenaam bezig te heuden een dankbare avond. inogelii lop te 1 P nan ae andere zijde staan de artisten, de sterke cowboy, die era gewicht van 1000 kilo draagt, Don Alfonso, de wercldberoemde uit- breker, de kikvorsch-jongen, die. om zich vrijer te kunnen bewegen, zijn Icikvorsclira- kop zoolang onder zijn ann neemt, monsieur et madame Tavenier, ae laatste als kamermeis- je gekleed, de in alle mogelijke kleurcombina- ties beschilderde hoofd-equilibrist, benevens een in nauwsluitend tricot gekleede jonge da me, die in de tent aan de trapfcze een volleerde acrobate blijkt.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2