DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ¥80 J. R van ultsliM Sb. 291 Atooimerirerrtsprijs bij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f 2.60. Bcwtjsn. 6 ct Advortentlepr. 26 d p. regoit grootere letters naar pteatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hcrais. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Rodactie No. 38. V B iJ D A. G Dteeoteinr6. EL KRAK. Doofdredactota- i 1$. V. ADEMA. AUGP8T15S Bnitenlandsch Overzicht Verschillende feiten in verband met de Russisch-Poolsche kwestie bescho-uwendc, zou men mogen vragen: waarpm vecht men nu Han eigenujk nog als alien juist den vrede willen? Wij zullen een en ander nagaan. Daar is in de eerate plaats de eisch van geallieerde zijde, dat Rusland moet afzien van zijn aan Polen gestelde voorwaarde van instelling van een arbeidersmilitie. Men weet, dat dit 00k niet in de eerst bekend gemaakte vredesvoorwaar- den werd genoemd en nu heet het dat Kame- nef dezen eisch opzettelijk had verzwegen, met het doel tijd te winnen, daar hij wist, dat had hij de voorwaarden betrefiende de bewa- pening der Poolsche arbeiders meegedeeld, de sovjet-delegatie het verzoek zou hebben ge- kregen Londen onmiddellijk te verlaten. Ka- menef's doel was er voor te zorgen, dat de delegatie in Engeland nog aanwezig zou zijn bij den val van Warschau, welke gebeurtenis hij den tienden Augustus als zeer aanstaande beschouwde. Indien dit ware gesehied, zou zij zich in een zeer sterke positie hebben be- vonden en zou als belangrijk politiek lichaam naar voren zijn gekomen, omdat men geloof- de dat een overwinnende sovjet-regeering met eerbied zou zijn behandeld. iiet winnen van tijd is gelukt, want v66r- dat als resultaat van de bespreking te Luzera tusschen Lloyd George en Giolitti de nota aan Moskou was gezonden, verliepen er weer eenige dagen, maar de val van Warschau bleef uit. De nota was, gelijk werd medegp- deeldi, gebaseerd op het streven naar vrede in Europa, waarvoor een vrede tusschen Polen en Rusland onontbeerlijk was. Aan Rusland werd daarom in overweging gegcven zijne eischen zoo te stellen, dat zij Polen's onafhan- kelijkheid niet aantastten. Tegen heden, Vrij- dag, werd antwoord verzocht en de sovjet- regeering is nu bij uitzondering eens zoo vlug geweest, dat op dit antwoord niet behoefde te worden gewacht. Gisteren reeds heeft Kame- nef het kunnen overhandigen. Na een grooten woordenvloed wordt gezegd, dat Rusland af- ziet van den eisch betreffende de oprichting van een arbeidersleger. Het groote aantal woorden verbergt echter niet de nederlaag der sovjet-regeering, zoowel op diplomatiek ge- bied als op het oorlogsterrein. Handig wijst Tsjitserin het verwiji af, dat Rusland zou po- gen invlocd op de aangelegenheden van een anderen staat uit te oefenen. Volgens hem is de nota der geallieerden niet anders dan een propaganda tegen Rusland's binnenlandsche instellingen en dan weidt hij uitvoerig uit over het in die nota gebruikte woord oligar chic. Een oligarch iebestaat, waar de groote masisa werkt ten profijte van een klein troep- je, zooals in Engeland. In den bolsjewisti- schen heilstaat werken alien ten bate van het geheele volk. En waar heeft het volk grooter poltieken invloed, in paiilementair geregeerde staten of in sovjet-Rusland? In de eerste gaat de onsamenhangende massa eens in de zooveel' j aren haar stem uitbrenjgen' op de ste- vig gegrondveste politieke partijen, die de be- siaandle oligarchic 61 rechtstreeks vertegen- woordigen of aan den leiband daarvan loo- pen In sovjet-Rusland daarentegen kiezen de arbeiders in de werkplaatsen hun tmmiddel- lijke vertegenwoordigers en de plaatselijke sovjets besturen ten slotte het geheele land; hier berust dus inderdaad de macht in har den der georganiseerde arbeiders. Maar om dat de sovjet-regeering een ware volksregee- ring is, is ze 00k vredelievend van aard en wars van veroveringen. En als om een bewijs van dien vredelievenden aard te geven, zegt Tsjitsjerin, dat hij den gewraakten eisch om- trent de instelling van een Poolsche arbeiders militie wel wil laten vallen. Ziezoo. dus 00k Rusland is vredelievend. En nu Polen Och, dit land is toch 00k zoo gesteld op vrede en wil beslist geen verove ringen. Hoot maar wat de regeering zegt in een door haar gepubliceerde verklaring: De overwinning van het Poolsche leger brengt geenerlei wijziging in de houding der regee ring tpn aanzien der kwestie van een duurza- men vrede, gegrond op eer en rechtvaardig- heid. Het onherroepelijke besluit der Pool sche regeering om tot een billijke oplossing te komen van het conflict met de bolsjewiek- sche regeering is nimmer geschokt. wij voe- ren geenszins oorlog tegen de Russisehe natie en wenschcn ons in het geheel geen gebieden toe te eigenenwij zijn van meening, dat vriendschappelijke betrekkingen met de Russi sehe natie den grondslag vormen van een duurzamen vredestocstand in Oost-Europa In verband met deze verklaring wordt offi- oieus gemeld, dlat Polen aan de Vereenigde Staten zou hebben medegedeeld, zich te zul len houden aan den gegeven wenk om met de troepen binnen de vastgestelde grens te blij- ven. Maar of Polen nu 00k niet zou eischen, dat de grenzen van 17721 weer worden aange- nomen, mag worden betwijfeld blijkens een uidating van) den minister van buitenlandsche zaken tegenover den correspondent van de Daily Express. Het heet daarin, dat het stre ven der Poolsche regeering er op is gericht met Rusland tot een vrede te geraken, welke noch het Russisehe noch het Poolsche volk de hun rechtmatig toekomende gebieden ont- neemt. Daar ae grensdistriden bewoond zijn door een gemengde bevolking, is voor een op lossing van het grensvraagstuk de goede wil van beide zijden noodig. In elk geval kan worden geconstateerd, dat alle betrokken partijen nu blijk hebben gege ven van hun verlangcn naar vrede en wij schijnen dus te mogen venvschten, dat men het over de voorwaarden we) oea? zal kun nen worden. 'Met belangteling zlea we verdere onder- handelingen tegemoet, waar die dan 00k go- voerd mogen wordea. Buitenland DE NEDERLAAG DER RUSSEN. Uit Warschau wordt gemeid* dai de minis ter van Oorlog in een interview verklaarde, dat vier bolsiewistisdhe legers geheel zijn ver- nietigd. Bij Ml'awa zijn een cavaleriecorps en drie infanteriedivisies omsdngeld. Het 16de Russisehe Oostelijke leger verkeert in ontbin- ding. In het Noorden is den Bolsjewisten iedere verbinding afgesneden. De Russen ver- loren tot nu toe 40.000 dooden. De reorgani- satie van het leger duurt ma^nden. Het ge- vaar voor Lemberg is geweken. DE TOESTANiD IN OPPER-SILEZIe. De crisis van den Poolschen opstand in Opper-Silezie kan als overwonnen worden brachouwd. Op het land dui'en de sdhietpar- tijen van jonge knapen nog voort, maar deze werd'en soms door (hun eigen landgenooten, zooals in Bogutsdhutz en Eichenau, doodge- schoten. Het optreden der geallieerden werk- te goed. Een gewapende bende, die trachtte het kasteel te Repten te bestonnen, werd door een afdeeling Franschen, die ter besdherming was gezonden, met geweerschoten ontvangen en verdlreven. In Radzionkow worden de ar beiders met geweld verhinderd naar hun werk te gaan. De ontbinding der veiligheidspolitie In naar ouden vorm Is begennen. Uit Kattowltz wordt getneld: De nog Bteeds stakende Poolsche mijuwerlrers oefe nen zulk een terreur uit, dat een groot aan tal „heknatstreue" en Duitsdhe arbeiders niet aan het werk kan gaan. Er is daarom een be- weging op touw1 gezet, tdde tot uiting komt in een uitlahng van de „Ka,tholische Volksstim- me" in GleiwitZj volgens welke de algemeene staking der Duitsdhe mijnWerkersorganisatie onvoorwaardelijlk te venvachten is, wanneer niet door de entente-autoriteiten maatregelen ■worden genomen, waardoor den werktwilligen arbeiders den ongehinderdlen toegang tot de mijnen verzekerd wordt. ONGEREGELDHEDEN IT BELFAST. Te Belfast hebben gisteren ernrstige onge- regeldheden plaats gehad, tengevolge van een gerucht, dat protestantsche kinderen bij het uitgaan der school door andtersdenkenden zouden zijn mishandeld. De millitaire macht moest tuschenbeiden komen. De orde kon weer hersteld worden, nadat verscheidene sal-- vo's waren afgegeven. DE UITVOERING VAN HET VREDEiSVERDRAG. De gedurendte den oorlog gebouwde vlieg- itirighallen van het werfgebouw van- het vltegterrein bdji Juterbug werden- ter vervul- ling van het verdrag van Versailles geheel afgebroken. Naar men- vemeemt, zullen diaar- toe 6000 Bellgen te Jitterbug aankomen, om de afbraak te verrichten en de deelen naar Bdlgifi te verzenden. Ook de beide groote Zep pelin luchtschiphallen in Nieder Gersdorff worden op bevel van de Entente afgebroken. Eeni ballon moet naar Japan worden gezon den. HET GAR1NEZOEN VAN DANZIG. Naar de „Vossische Zeitung" uit Danzig venoeemlt, zijn. de gealiieerdiani voornemens, hat garaizoen aldaar te vensterken, door Fransche en Italiiaansche troepen, die tot taak zullen hebben de oorlogstransporten naar Polen te beschermen eni eventueel ver- der door te zenden. Over het aiantal deizer itroepen is nog niets bekend. Zij zullen op kosten van den vrijstaat (Danzig onderge- bracht worden. DANZIO. Het sporwegpersoneel van Danzig weigert 2300 Polen, die uit Amerika zijn teruggeko- men, te vervoeran. Hot schip, waarmce zij aangekomen zijn, ligt op de reede van Dan zig. De kosten, veroorzaakt door deze belem- mering, en de kosten van voeding der passa- giers, bedragen reeds twee millioen mark. De commandant van den Franschen kruiser „Gueydon", die te Danzig ligt, kapitein Hal- lier, verklaarde, dat, toen volgens de bevelen van maarschalk Fodi- munitie voor de Polen ontschept werd, de commandant der geallieer de troepen te Danzig, generaal Haking, uit naam van Sir Reginald Tower last gaf de ont- scheping der munitie te staken. Men wacht in Polen de oplosoing van dit conflict met onge- duld af. DE HONGERENDE IERSCHE BURGEMEESTER. De gemeen teraadsleden van Cork hebben hun burgemeester in de gevangenis te Britx- ton opgezocht. Zij verklaarden na afloop, dat, indien de lord-mayor zou bezwijken, de repu- blikeinsche rechtbanken van Ierland alle daarvoor verantwoordelijke personen zouden veroordeelen onder beschuldiging van moord. De doodstraf zal worden uitgesproken en uit- gevoerd tegen alle verantwoordelijke perso nen, verklaarden zij, welke ook hun rang of positie moge zijh. LORD FRENCH. De Iersche onderkoning Lord French heeft Ierland met vacantie verlaten en zal daar niet v66r October terugkeeren. De .Daily Mail" zegt, dat aan dit vertrek uit Ierland geen politieke beteekenis behoeft te worden gehecht. DIRECT IE EN ARBEIDERS. Ernstige ongeregeldheden zijn voorgeval- 1m bij da miif het peszor-^1 d«a tedriif'xlire^teiu- der? hm> vergezelllssden dbrsaHawjanerJWJ wildr dvingen over foaa uit te wscd ?w,9a?r zs wood, zoodct; teccfde vso^citte- van daa Ss- drijfsraad verklaarde, geen invloed da manner, te kunnen nit oefenen, de iechnisdhe chef met het oog op den toestand van den in zijn bloed badenden en ter aarde gestcrten bedrijfsleider besloot aan dec eisch van het personeel te voldoen. De directie besloot, aangezien de geregelde leiding van het bedrijjf enmogeiijk was ge- worden, dit stop te zetien en alle arbeiders (een paar duizend man) op staanden voet te onislaan. EEN RIJKSDAGLID UIT OPPER- SILEZIe VEROORDEELD. De intergeallieerde rerhtbank heeft Dins- dag, bij verstek den rijksdagafgevaardigde Karl Okonski, die verantwoordelijk redacteur was van het sodaal-democratiscne partij-or- gaan voor Opper-Silezig, veroordeeld tot 2000 Mark boete en vaardigde tevens een be vel tot arrestatie tegen hem uit. Okonski zou ziclh door zijn artikelen hebben schuldig gemaakt aan ophitsing der beamb- ten, die hii tot ongehoorzaamheid trachtte over te halen. SUGCESSEN DER PGLEN. Het Polsche Noorderleger zet den op- marech voort, en zuivert galeidelijk de land- streek tusschen Sierpe en Soldau. Deiache- menten van dit leger snarcSieeren naar Chor- zeli, om den terugtocht af te snijden aan de Bclsjewistische troepen, die zich nog in dieze streek bevondea. In het centrum van het slagfront hebben de Poolsche troepen Ostrolenka, Kowno, Osso- wiec en Stawisld bezet. In het zuiden is Crubiesdow hernomen en de 60ste bolsjewisfische divisie, die zich in de de streek van Lemberg bevona, is bij Bobrda verslagen en trekt terug in oostelijke richting. Uit Warschau wordt verder gemeld: De roode troepen hebben Wilna ontruimd, terwijl het station ontruimd is door de Lithu- aniers. De bolsjewisten in Lithuaie, die een opstand voorbereidden, zijn evenzeer ge- vludht. MET MUNITIE UIT ANTWERPEN VERTROKKEN. Alle tegenwerking van de syndicaten der dokwerkers, zeelieden en zelfs spoorwegarbei- ders ten spijt, is het Amerikaansche stoom- schip „Marcella" met munitie voor Polen aan borod, gistenniddag toch uit Antwerpen ver- trokken. Om de wagons door middel van paarden voor het schip te brengen, ze te les sen en over te laden, werd een aantal arbei ders bereid gevonden. Hedenochtcnd nog ver- spreidden de socialisten hetg erucht, dat de loodsen weigerden het schip naar Vlissingen te brengen en dat de Amerikaansche regeering verbod van uitvaren gezonden had. Intus- schen monsterde de kapitein een bemanning buiten den Zeeliedenbcmd om en verliet de haven. Hij zelf was verplicht de meertouwen door te Icappen, daar niemand op de kade zulks durfde te, doen. De socialisten dreigen, dat het met een tweede schip niet zoo gemakkeliik zal afkio- pen en dat alle maatregelen genomen zijn om verdere verscheping van munitie voor Polen te beletten. Door den groothandel werden protesten tegen de neutraliteit der regeering in het Poolsch-Russisch conflict ter beurze in om- loop gebracht, die door honderden reeders, kooplieden en burgers ondertieekcnd werden. WAPENS VOOR POLEN. De Voorwaarts vemeemt uit IJmaiden: Het lichterscheepje Hendrik, dat Zondag te Velsen gerapporteerd was en sedert dien we- der spoor loos verdWeen, is gisteravond weer op een stille plaats ontdekt. Wij (kwamen ter plaatse op het oogenblik, dat men druk bezig was de lading, bestaande uit 461 kisten ge- weren en macnine-geweren, over te laden in een kotter, vertnoedelijk eigendom van de fir- ma Van Haaften uit Den Haag. Om alles zoo stil mogelijk te doen geschieden, had men een drietal personen uit Rotterdam laten ko men, die de kisten van de Hendrik in den kotter brachten. Gbdurende de overlading was de gemeen- te-politie van Velsen druk in de weer, om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Dicht in de nabijheid van den kotter ligt een Fransch politie-vaartuig. Het vermoeden ligt voor de hand1, dat dit schip bestemd is om den koter met wapens te konvoyeeren. Het is nog niet gelukt een bemanning voor den kotter te monsteren, ofechoon wel pogin- gen in het werk worden gesteld om zeeltu te krijgen. KORTE BERICHTEN. De Raad van Ache der Engelsche ar beiders partij verlangt het ophouaen van den steun aan Polen en de terugtrekkiiig der En gelsche oorlogsschepen uit de Oostzee. De Amerikaansche minister van Mari ne, Daniels gaf opnieuw de verklaring, dat geene Amerikaansche schepen order zouden ontvangen, zich naar Danzig te begevem. Het reizigens- en goederenvervoer in Oostenrijk zal1 woden verminderd, zulks in verbanld1 met de gebeurtenissen' in Opper-Si- leziS, waardOor de steenkool-aanvoer gaan- deweg afneemt. De Belgische Moniteur bevat een be- slluit, waarbijl met iingang van 1 Sept. de uit- voervergunmiing voor steenkool wordt injge- trokken. 1 Venizeloa heeft Parijs verlaten' en zich naar Griekenlandi begeven. Zijn vertrek werd bijna niet cpgemerkt. Hij scheen volkcmea hersteld. Uit Sidney wordt aan de Engelsche biaden geseind, diait in de wetgevendte verga- der;ng een vooratel1 is ingediend1 strekkende tot de opheffing van de parlementen der af- zonderlijke Australische staten en de vervan- ging van deze door 'n nationaal Austlrabsch parlieinent met volledige souvereine rechltten1. 1 Meer dan 300.000 arbeiders in Schot- landl hebben deeli genomen aan een Vier-en- twiintig-uurs staking ais protest tegen het op sl'aan van de huishuren en namen resoluties aan tot weigerung van betaing daarvan. Reuter vemeemt, dlat een officieel tele gram uit Teheran meldt, dat Rlest aan de Kjaspische Zee bij Enseli, door Perzische kozakken op de Bolsjewiki is Vercverd1, die sicchts weinig tegenstand boden en met ach- terlating van oorltogamaterieel naar Enseii vLuchtten. Een ber kfit uit Moskou maaikt maiding van een grooten brand te Siaratof (Rusland), die bijna de geheele sfiad to de asck heeft ge- lcgd. Honderd personen kwamen to de vlam- rnm om; 26.000 anderen zijn dakloos. De Fransche vakvereenigingen hebben zich to groote meerderhcid uitgesproken te gen eike bolsjewistische actie. Volgens een bericbt uit Reval neemt de staking der spoorwegarbeiders to omvang toe. De spoorwegen women door de gewa; macht bewaakt. Alle leden van het st;J comite zijn op last der Estlandsche j gearresteerd en voor een krijgsraad gebracht. iDe dienst wordt door geniesoldaiten gaande gehouden. Het wordt bevestigdi, dlat bij de gemeen- teraadsverikreziingeni te Beigrado de commu- nisten de meerdeiheid1 hebblen gekregen n.l. dertig zetells. to geheel 'Servte hebben de ge- meenteraadsverkieztogen idlergelijlke resulltaten opgeleverd1. Uit Weenen wordt gemeld, dlat de stei- ger te Unterach aan de Atteisee (het grootste meer to Oostenrijik, 32 K.M. ten Oosfen van Salzburg) bezweken is onder den druk der vacantiereizigera en kinderen, die er zich op verdrongen. Men vreest, dat er meer dan hon- dcrdl menscfaenlevens te betreuren zijn.. Binnenland VRAGEN VAN DEN MINISTER. De heer Weitkamp heeft de volgende vraag gericht aan den minister van Landbouw. Adht de minister niet noodlzakelijk met het oog op het groote gevaar der veepest, dat het reizigereverkeer met BelgiS tot het strikt noodzakelijke beperktwords, alsook, dat het houden van reeruarkten bezuiden de groote rivieren verboden worde? DE KWESTIE NETELENiBOS. De generate Synods van de Gereformeerde kerken heeft, naar aanleiding van het request van mr. L. van Andel te Middelhurg. om le- den der Svnode, die in vorige tostanties aan de behandeling en besluiten hebben medege- werkt, niet aan de behandeling der zaak-Ne- telenboa op de generate Synode deed te laten nemen, in dien zin besloten. Qemengd Nleuws STAKING LIJKBEZORGERS. Gistenniddag staakten te Sneek de lijkbe- zorgers in dienst der begrafenisonderneming „De Laatste Eer". Bij de begraafplaats geko men, weigerden zij plotseltog hunnen werk- zaamheden te verridhten, en de lost graf- waarts te dragen. Aan den burgemeester werd gevraagd, of men met die lijkkoets naar het graf modit rijden, wat werd toegestaan. waarop echter de aanspnekers als protest even eens in staking zijn gegaan. De eisch is loonsverhooging. GEEN ANIMO. Voor drie onderwijzerevacatures aan de openbare school te Didam hebben zich vier solliritanten aangemeld. Het vorige jaar meldden zich voor 2 vacatures in die gemeen- te 57 solliritanten aan. GEVAARLIJK GOEDJE. Een te Rotterdam gevestigde kopergieter heeft bij de politic gedeponeerd een granaat- saSbuis, die door hem in een partij oud koper in de gieterij was aangetroffen. Eenige dagen tevoren was in die gieterij een dergelijke buis ontploft, waardoor een der aanwezigen emstig was verwond. Derge lijke buizen, waaronder er zijn van zeer zwaar kaliber, worden hier te lande, zij par tijen oud koper. uit Duitschland aangevoerd en tal van hanaelaren, zoowel hier als elders, moeten to het bezit van dergelijke saSbuizen zijn. De bif de politie gedeponeerde saSbuis bleek bij onderzoek een zeer gevaarlijke ex- "osiestof te bevatten, die bij ontploffing groo- verwoesting zou kunnen aanbrengen. BRAND. Gistenniddag is ieA msterdam brand uit- ■oken in het papierpaikhuis van de firtna ierens en Co., aan de Groote Bickerstraat, doordat bij het afbranden van de verf van een muur vonken terecht kwamen to opgestapeld papier. De brand hmdda zich zaar snel uit spreidde een dikkea rook over de stad, die veel nieuv en verap deed toestroomen. De brandweer toctto het vuur aan met eeu stoomspuit en Ir Ls' ook met da drijvendle stoomspuit Jan van der Haydlen. De belen- dende peroeelen, pakhuizea csA papiar en meel, toegen groote v/atenadhide. 'Heft psreed was vocr de brandweer zeer moeilijk te bereiken, daar het pand gelegen is achter wconhuizen. Het tlusschlngg'-yerk nam den geheelen middag in beslag. De odha- de wordt door verzetering gedekt. LINKS. Te Grontogen is bij: bet exainen voor de hoofdlakte een dlarne toegeliaten, die met de linkerhand schrijft. Mericwaardiger wordt dit geval: Van die 14 candlidlaten had zd^. voor schrijven de hoogste punten. PRETTIGE THUISKOMST Een echtpaar, dat met de ,,J. Pz, Coen" uit Indie terugge&aerd was, gaf bij aankomst hier ter steae een witkiel last de bagage, be staande uit huikoffem rieten retsmanden en dtybags. te zamen one weer hen shika, naar bet Craitraal- Station te brengen. Toen de reizigens eenigeu fijd later hun bo- zittingen to onteangst wilden nemen, vlei noch van1 den winkel, noch van het hem toe- vertrouwde, ook maar een spoor te bekennen. Groote consternatie bij de gerepatrieerden, die onmiddellijk de politie to den am namen. Uit het onderzoek bleek, dat de wtokel op zijn beurt een familielid die koffere en tas- sdien had toevertrouwd. Wat die er mee ge- daan heeft, werd nog niet volledig opgehel- derd, maar wel vond men de bagage terug bij een catehouder in den omtrek van het Ka- dijksplein. Tot groote vreugde van de rechtmatige be zit tens was alles vrifwel intact gebleven. Be- houdena enkele kletoighedeo, hebben rneaeer en mevrouw hun kleeren ci verdere cigen- dommen in ongesdhonden staat teruggekre- gen. De politie is torasscheu nog bezig met het onderzoek naar de juiste roemacht "van deze voor de betrokken en allesbchalve aangename verraasing. RIJST EN SUIKER. Het „Ned. Weekbiad voor den fcandcl In kruidenierefwaren" vemeemt, dat de rijstprijs wederom is verlaagd met 10 per baal, zoo- dat ze thans 50 per 100 K.G. bedraagt. Inzake de suiker-voorriening meldt het blad, dat de Centrale Suikomaatsehappij haar wekeliiksche afleverfng heeft opgevoera tot 40.000 balen, waardoor de kladhten over suikertekorten hebben opgefaouden. Tenslotte vemeemt het blad, dat de niemve suikerrege- ling weldra zal worden gepubliceerd, dat de winstmarge op suiker voor de grossiers met vijftig cent en voor de winkeliers met een gul den per baal wordt verhoogd en dat ook in- dustriesuiker bij de nieuwe regeling tegen den prijs van 04 per baal ongelimiteerd is te oekomen. VERDW1JNEND LICHT De electrisdie centrales, welke in den oor- logstijd, toen er geen petroleum te bekomen was in Oost-Dnente, de een na den ander ver- rezen, lijden alle meer of mto aan een kom mervol bestaan door te hooge kosten van aan- leg en opzet en te hooge ezploitatiekosten, of echoon ze midden to het turfland liggen. 't Zijn alle codperatieve instellingen en mi dure paarden op stal. De Centrale te Nieuw Weer- dinge liquideert, die te Valthemond denkt dit voorbeeld eerlang te volgen, die te Emmer Compascuum woratelt nog, evenals de centra le te Roswinkel, die met een tekort zit van 60.000 en wel op een 100-tal aangesloten deelnemers to de cooperatie. DE KONING1N TE ARNHEM. Het bezoek, dait de Kondngto Domdierdbg- middag aan Amhern bracht, had1 een' onge- woomi groote drukrte op stTaten en piemen te weeg gebracht. Te 2 uiur jpvam de kontogin per au to van het Loo bij dan ingang van Mu sis Sacrum aan. Zij werd1 ontvangen door het tenltoonstelltogsbestUur van de G. O. Mij v. Landbouw. De kooinigto deed1 zich- bij de be- zichtigtog van de tentoonstdling voorlichten door prof L. Broekema, voorzitier der wetem- schappelijk-economische afdjeeling. Vervolgens maakte de kaningin een- groo ten rijtoer door de stad waarbij; ook de volks- v/ijken Lom'bok em Kllarendal werden bezocht. In tal van straiten was idle menschenmenigte bu'itengewoon talrijk en werdi de kontogin hartlijk toegejuicht. Te kwarit voor vier bercikte de stoet het Vi- tease-terrein w.aar het bestuur de kontogin onltving. Daama werden de bekroonde paar den to den ring geleid en langs het koninlklij- ke pavilijoen gevoerd. De heer W. baron van Voorst tot Voorst, te Elden, voorzitter van de ze afdeel'tog idler tentoonstelltog, gaf dte ko- ningto tijd&s het voorhrengen der paarden inliichtmgen. Aan de eigenaren van de melt eerste pnjzeni bekroonidfe dieren stelde de ko ntogin persoonffijlk de medailles ter hand en ondieihielldl zich geruimen tijd met hen. Daama volgde het voorleiden van het be kroonde rumJdlvee, waarbij1 S. A. K. baron van Nagcll, voorzitter der comimissie, de Kanin gin vaortichtte. Ook aan de eigenaren van het 4

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1