DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Jfo. 208 1930, ZU.TERDAG 4 SEPTEMBER. Honderd tw©c en twintiget© Jaargang. ibonnementsprijs bij voomitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsnrimte. Brieven franco N.V. Boek- en Ilandelsdr. Y.h. Berms. Coster Zoon, Yoordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. IL KRAK. HoofdrodacteurTj. N. ADEMA. Het begon met een tweetal verblijdende mededeelingen. Onmiddellijk na het aanvangen der ver- gadering gaf de burgemeester nog eens openlijk kennis van het voomemen van H.M. de Koningin, om, vergezetd van Z. K. H. Prins Hcndrik, op Zaterdag 11 September a.s. een bezoek aan onze gemeente te bren- gen. Wij hebben die mededeeling met voldoe- ning vemomen. Het bezoek van Hare Majesteit aan onze gemeente kan niet anders dan de gehechtheid van de burgerij: aan ons Vorstenhuis ver- sterken. Het is van de zijde der Koningin een be- wijs van belangstelling in ons leven en wer- ken, dat wij zeer zeker moeten waardeeren. En daarom dient dicn dag alles in het werk gesteld om onze Landsvrouwe te be- wijzen, dat het Oranje-gezinde deel der bur gerij Haar bezoek en dat van Zijne Ko- ninklijke Hoogheid op hoogen prijs stelt. Dien dag zullen in Alkmaar de klolck^n beieren en de vlaggen wapperen ter eere van Haar, die in een lang regeeringstijdperk een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, van liefde voor haar land en haar volk is ge- weest. Het Oranje-gezinde deel onzer burgerij, schreven wij. Want wij mogen niet over het hoofd zien, dat er ook in onze stad volksgroepen rijn, die in het Koningschap een verouderde in- stelling zien, die andere denkbeelden hiildi- gen, andere theorieen verkondigen. Hun principes zijn in de raadszaal bij monde van den heer Westerhof reeds tot ui- ting gekomen en het is begrijpelijk, dat zij aan een huldebetooging voor onze Vorstin in geen enkel opzidht hunne medewdrking willen verleenen. Zooals wij de principes van dit deel der burgerij eerbiedigen, zooals wij steeds op de bres gestaan hebben om hun hunne reehten van voile vrijheid van vergaderen, spreken en propageeren onverkort te zien toegekend, zooals wij weten dat zij op hunne voile be- wegingsvrijheid gesteld zijn, zoo verwachten wij thans dat zij ook hunnerzijds de gevoe- lens van het Oranje-gezinde deel onzer bur gerij ten voile zullen eerbiedigen. En dat, al zullen zij begijpelijkerwijze in geen enkel opzicht tot een feesteliike ont- vangst van onze Vorstin willen medewerken, zij op den dag van Hare aanwezigheid in onze gemeente alles zullen nalaten wat voor het feestvierende deel van onze burgerij kwetsend of hinderlijk moet zijn. Er is nog iets waarop wij, in verband met de aanstaande komst van Hare Majesteit, niet mogen nalaten de aandacht te Vestigen. En wel dit, dat Hare Majesteit uit Alk maar den indruk van een eensgezinde burgerij, van een algemeene vreugde over Haar komst moet meenemen. En dat dus zooveel mogelijk dient voorkomen te worden, dat die burgerij zich in groepen van een eigen politieke kleur of geloofsover- tuiging afscheidt. Er mogen dien dag onder de Oranjegezin- den in onze gemeente geen katholieken, libe- ralen in een of meer schakeeringcn, israelie- ten of andere volksgroepen zijn, die zich elk voor zich het meest gerechtigd achten tot huldebetuiging en dus tot het innexnen van een afzonderlijke plaats. Hare Majesteit komt naar Alkmaar als blijk van belangstelling in de geheele burgerij en het kan Haar niet anders dan een indruk van verdeeldheid geven wanneer bliikt, dat die burgerij zich in groepen ge- splitst heeft, die zich inonderlingen naijver de meest uitverkorenen wanen. Met de strekking van het ingezonden arti- keltje, dat de heer B. ons voor dit nummer deed toekomen, kunnen wij ons te dezen op- zichte volkomen vereenigen. De tweede verblijdende mededeeling van onzen burgemeester betrof de op gepaste feestvreugde doorgebrachte Alkmaarsche kennis. Deze proef zoo hebben wij destijds on der de in onze courant geplaatste publicatie van den burgemeester geschreven deze proef mag niet mislukken. Met groote voldoening omdat ook wij in verscheidene artikelen voor het nemen van deze proef geijverd hebben willen wij den gunstigen afloop hier constateeren. Wel was het aantal wegens dronkenschap opgemaakte processen-verbaal grooter dan het vorige jaar, maar dit mag zonder twijfd aan het aangekondigde strenger optreden der politie toegeschreven worden. Dronkcmanstooneelen en ongCregeldheden, welke daaruit voortvloeien, zijn tijdens de kennis dit jaar vrijwel achterwege gebleven. De burgerij heeft getoond rust en orde te kunnen bewaren ook zonder strafbedrei- gende gemeentelijke verordeningen. Een woord van waardeering en dank aan alien, die tot dit gunstige en zoo verblijderf- de resultaat hebben medegewerkt is hier ze ker op zijn plaats. Wanneer zelfs een drankbestrijder als de heer Westerhof constateert, dat de ordever- storing door dronkenschap niet grooter dan vorige jaren geweest is, aan mag gerustelijk vastgelegd worden, dat de burgerij in deze kermisweek, vergeleken bij vroegere jaren, een alleszins navolgenswaardig voorbeeld van gepast feestvieren heeft gegeven. Voor wie is het „rondjes maken" een grooter kruis, voor de vele sollicitanten die naar een gemeentelijke betrekking dingen, of voor de dames en heeren raadsleden., die door deze betrekkingzoekenden bezocht of volgens den heer Verkerk „bez5cht" worden? Wij kunnen ons volkomen begrijpen, dat vele van die bezoeken even onaangenaam voor de bezoekers als voor de bezochten zijn. En eveneeens gevoelen wij iets voor het argument van den heer Verkerk dat vele raadsleden ook door een persoonlijk bezoek van sollicitanten naar de betrekkingen van hooger gemeentepersoneel zich geen denk- beeld van de al dan niet bekwaamheid voor het innemen der bestaande vacature kunnen vormen. Niet ieder heeft als het door den heer Verkerk niet nader aangeduide raadslid een Engelsch boekje in huis, waaruit hij een solliciteerenden leeraar een stukje kan laten vertalen. Niet ieder is even bedreven in het baderi- ologisch onderzoek of de zuivere uitspraak van het Grieksch, dat hij een solliciteerenden slachthuisdirecteur of gymnasium-rector een proeve van bekwaamheid kan doen afleggen. En wij kunnen ons ook volkomen begrij pen, dat menig rpdslid, die in zijn maaltijd gestoord is en wiens eten staat koud te wor den, wel eens ongeduldig op zijn horloge gegluurd zal hebben als No. 3 van een voor- dracht een uitvoerige uiteenzetting van zijn of haar capaciteiten op paedagogisch, tech- nisch of administratief gebied heeft gegeven. Hoeweli wij moeten dit rnr. Bosman toegeven de bezoeken van solliciteerende oncferwijzeresjes ook weer hun aangename .zijde kunnen hebben. Maar ten slotte gaat het niet in de eerste plaats om een persoonlijke beoordeeling door de raadsleden van de capaciteiten der sollici tanten. Het college van B. en W. doet daamaar een uitvoerig onderzoek en het bezoek der sollicitanten aan de raadsleden zal in den regel weinig verandering in de juiste waar deering hunner verworven bekwaamheden brengen. Maar daamaast mag niet vergeten wor den, dat voor het bekleeden eener betrek king niet alleen de verworven kennis den doorslag moet geven. Er zijn vele gemeentelijke betrekkingen waarvoor, naast de noodige vakbekwaamheid, de eischen van organisatie-talent, physieke geschiktheid, goede personeelsleiding of an dere eigenschappen gesteld mogen en moe ten worden. En wanneer een candidaat voor een derge- lijke vacature door den Raad benoemd moet worden, dan is het zeer zeker wensChelijk dat de raadsleden door contact met de sollicitan ten zich indruk van hun persoonlijkheid ge- vormd hebben. En daarom komt het ons voor dat het zoo- genaamde „rondjes maken" door sollicitan ten nog niet als iets nutteloos en onwensche- lijks dient afgeschaft te worden. ging het „Witte Kruis" niet in haren „opbou- wenden" arbeid heeft kunnen of mogen tegen- werken. Waar tevens verzekerd is, dat geen vrees behoeft te bestaan voor een verstoring der aan de Hoomsche vaart geprojecteerde toe- komstige handels- en industrieterreinen; kun nen wij er slechts onze vreugde over uitspre- ken, dat door den bouw eener ontsmettings- oven Alkmaar een aan de eischen des tijds voldoende nuttige instelling rijker zal worden. Hebben de stadsvroedvrouwen eenige jaren vergeten" het haar voor het onderhoud larer instrumenten toekomende bij den ge- meente-ontvanger af te halen en werd haar deswege thans een extra douceurtje toege- cend, voor een tweetal schoolschoonmaaksters moest een geheel andere regeling getroffen worden. Daar was de geschiedenis juist andersom. Er was deze dames van gemeentewege een voorschot op den rijksduurte-bijslag toege kend, terwijl later bleek, dat haar deze gel- den, ten bedrage van bijna vierhonderd gul den, niet toekwamcn, waarom de Min. van Onaerwijs de gemeente vriendelijk verzocht de gelden in's Rijks kas terug te willen shor ten. Uit een onderzoek bij de betrokkenen bleek dat de koe dood en het hooi op was. Zelfs afbetaling in wekelijksche termijnen werd door de schoolschoonmaaksters te be- zwaarlijk geacht en er zat dus niets anders dan dat Burg, en Weth. den Raad voor- dden de gevolgen van dit afschuwelijk mis- verstand voor rekening der gemeente te nemen. Waar, volgens mededeeling van Burg, en Weth. het abuis bij1 de gemeente berust al hebben de betroldcenen destijds onwetend on- rechtvaardig maar daarom zeker niet minder blij van harte het douceurtje in ontvangst ge- nomen is het niet meer dan billijk dat de gemeente de straf voor hare tekortkomingen draagt. Het is haar taak finandeele abuizen te voorkomen en voor de betrokken school schoonmaaksters kunnen wij slechts de hoop uitspreken, dat zij van het haar destijds over- handigde cadeautje een alelszins nuttig en aangenaam gebruik zullen gemaakt hebben. De rest der vrij onbelangrijke agenda de punten die aangehouden werden bespre- ken wij bij de latere behandeling geeft one geen aanleiding tot uitvoerige bescnou- wingen. Dat neringdoenden uit de Nieuwpooris- laan het liefst den stroom van bezoekers van het Gemeentelijk Sportpark voorbij hun wo ningen zien gaan is volkomen begrijpelijk. En evenzeer is het te billijken, dat Burg, en Weth. het algemeen belang zwaarder dan het particulier belang laten wegen en dus bij be zoeken van groote volksmassa's aan het Sportpark zuTke maatregelen treffen dat het verkeer zoo weinig mogelijk stremming onder- vindt. Zal het algemeen belang niet steeds met het particulier belang samen gaan, wij kun nen ons toch ook zeer goed voorstellen, dat er minder belangrijke gebeurtenissen op het Sportpark plaats vinden waarbij aan de wen- schen van adressanten zonder bezwaar tege- •moet gekomen kan worden. Het is onze vaste overtuiging dat Burg, en Weth. in zoodanige gevallen met het verzoek van rekwestranten voldoende rekening zullen houden. De Commissie van bijstand voor ambte- naars- en arbeidsaangelegenheden wacht geen gemakkelijke taak. Haar indeeling en werkprogram vond met het oog op het ontbreken van eene rege- het georganiseerd overleg reeds ling voor heftige bestrijding nog v66r zelfs bekend was wie de benijdenswaardige taak van leden de- zer commissie op hun schouders zouden nemen. De regeling van het g zoo dat wenschelijk wordt geoordeeld zal allereerst de taak dezer Commissie van Bijstand zijn. Har ire samenstelling niet het minst de keuze van haren voorzitter, die in de thans ontbonden salariscommissie zijn sporen ver- diend heeft doet ons de hoop koesteren, dat zij haar arbeid tot aller bevrediging tot een goed einde zal weten te 'brengen. Van de zijde van Burg, en Weth. is duide- lijk in het licht gesteld dat men de Vereeni- Buitenlandsch Overzicht Buitenland DE ARBEIDSONRUST IN ITALIe. Te Milaan werden op 31 Augustus de laatste nog vrije metaalfabrieken door de metaalarbeiders bezet. In een fabriek werden alle ingenieurs als gijzelaars in verzekerde bewaring gesteld. Bezet zijtr 230 fabrieken met ongeveer 30.000 arbeiders. Deze houden tot nu toe strenge discipline en stellen overal wachten op. Aan de ingangen der fabrieken, op de daken en fabrieksschoorsteenen waaien roode vlaggen. De beweging heeft zich ook naar Rome en Napels overgeplant. WAGONS MET MUNITIE VER- DWENEN. Naar uit Karlsruhe wordt gemeld, werden daar ongeveer twee weken geleden 240 goe- derenwagons door de Badensche spoorweg- arbeiders aangehouden, daar zij meenden, dat de spoorwagons munitie voor de Pool sche troepen bevatten. Hoewel de Fransche commissie van de Badensche regeering liet weten, dat de munitie voor de Fransche troe pen in de volksstemmingsgebieden was be- stemd, werden de wagons niet verder door- gezonden. Thans blijken de 240 wagons ver- dwenen te zijn. DE ONLUSTEN IN OPPER-SILEZIS. De Duitsche regeering heeft de Fransche voorwaarden in zake de genoegdoening voor het gebeurde te Breslau aanvaard. Aan het van Duitsche zijde geoppcrde bezwaar tegen den eisch dat verontschuldigdngen zouden moeten worden aangeboden door den rijks- kanselier, is FrankHjk tegemoet gekomen door er in toe te stemmen, dat de minister van buitenlandsche zaken dit doet. De Duitsche regeering heeft aan Polen leedwezen betuiga over den aanval op het Poolsche consulaat en toegezegd, dat de schuldigen gestraft zullen worden en dat de Duitsche regeering volledige voldoening aan de Poolsche regeering zal geven. Volgens de „Vorwarts" heeft de Fransche commandant Blanchard te KattOwitz aan de ze stad1 tienduizend mark boete opgelegd, we gens vemieling van een schilderhuisje. -De Franschen volgen blijkbaar goed de lessen, door Duitschland gegeven tijdens de bezetting van de Fransche gebieden in den grooten oorlog. De ontwapening heeft zeer ongelijkmatig plaats. De Poolsche benden hebben him wa- pens voor't grootste deel over de grenzen in veiligheid gebracht. In het oostelijk deel van 't oproerig gebied loopt het openbaar gezag gevaar. Iht gezag, de rechtbanken, de belas- ting- en postkantoren in de grenssrteken wer- ken zoo goed' als niet meer. De algemeene onveiligheid wordt elken dag grooter. Te Przelaika, dicht bij de grens, werden nu de lijken van acht personen opgegraven, die 2 Aug. werden doodgeschoten, in de Brinitze gewoipen en daama op het kerkhof te Prze laika bijgezet. Te Baingow is nu een graf met zes lijken ontdekt, die blijkbaar vermoord zijn, evenals de slachtoffers van Jozelfstal. Onder de slachtoffers van Jozefstal bevinden zich vier Tsjecho-Slowaken en een Elzasser. EEasr NlAiSPEL VWW DE KADP-PTJTSOH. 1. Dat sovjet-Rusland zelf het verdrag niet als geldig schijnt te beschouwen. 2. Dat de bolsjewistische troepen, ondanka dit verdrag, hetwelk geacht werd de onaf- hankelijkheid van Litauen te erkennen, van het Litausche gebied eane operatie-basis tegen Polen hebben gemaakt, en men den Polen niet kan weigeren, den vijand te vervolgen p het gebied hetwelk hij; tegen hen heeft ge- bniikt. 3. Dat Polen meent, vrijheid van handelen te bezitten tot de demarcatie-liin, die in af- wachting van den vrede door den intergealli- eerden generalen staf is vastgesteld. In de nota van den Litausdaen minister van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat de regeering van Litauen rich met alle middelen zal verzetten tegen een invasie der Polen. Slechts dan zal bloedvergieien kunnen worden venneden, als de Polen rich terug- trekken, en de vastsielling der voorloopige do- marcatielijn afwaditen. Maar intusschen is de krijg reeds begonnen. Afdeelingen van de bezetting van Mariam- pol moesten voor den druk van overwegend sterkere Poolsche troepen wijken. Aan beide rijden rijn belangrijke verliezen aan dooden en gewonden. KORTE BERICHTEN. Te Glane is een vrouw gearresteerd, ver- dacht van poging tot vergiftiging van haar twee kinderen. Dezer dagen is voor het eerst op de En gelsche spoorwegen een locomotief gebruikt, die met olie wordt gestookt. Na de Relletjes van deze week te Frankfort is het daar rustig gebleven. Het werk is overal heryat. De Brusselsche federatie van de Belgi- sdhe arbeiders Partij heeft een motie aange- nomen, waar in aah de socialistische ministers en Kamerleden wordt opgedragen zich te verzetten tegen het sluiten van het Fransch- Belgisch defensdef verdrag daar dit een ge- heim verdrag tusschen de regeeringen en niet een verbond tusschen twee volken is. De „Times" vemeemt uit New-York dat duizenden stakingbrekers naar Brooklyn zijn overgebracht om te pogen het tram verkeer weer te herstellen. Emstige gevechten tus- schen de politie, de stakers en de stakingbre kers hebben plaats gehad. De militaire politie stak den vorigen nacht de stad Ballaghadereen in Ierlan brand, als vergelding, omdat twee politie- agenten door ae Sinn Feiners waren doodge schoten. Bijna alle huizen in de hoofdstraat zijn totaal verwoest. De gemeenteraad van Parijs heeft aan den gemeenteraad van Warschau een tele gram van gelukwensch verzonden naar aan leiding van de overwinning der Poolsche troe pen. Het bronzen standbeeld van Ferrer, dat te Brussel in 1917 door de Duitschers werd weggenomen en stuk gezaagd, is thans weer hersteld en opnieuw geplaatst. Uit Panjs worat aan de* „Times" ge meld, dat volgens mededeelingen van net Egyptische persbureau het bericht, volgens hetwelk Engeland bereid zou rijn, om de on- afhankelijkheid van Egypte te erkennen, ge heel ongegrond is. Ott luniiaH >MU»1 ait 2 hU4«a. Zouden de Polen t6ch gelijk hebben gehad met hunne bewering van dezer dagen, dat het Russische offensief is mislukt? Het bericht scheen minstens wat voorbarig, ook al omdat er zoo weinig bijzonderheden bij werden ver« meld. We vernemen thans nog niet veel van do nederlaag van generaal Boedjenny, maar wat al veel zegt, is, dat de Russen die toegeven, althans niet ontkennen. Door deze nederlaag wordt het gansche zuidfront tot aan de Karpa» then aan het wankelen gebracht. Van een ver» overing van Lemberg en een bolsjewistische overheersching van Galicie schijnt thans geen sprake meer. Dit echec op dit front, waar de Russen nu heelemaal niet op gerekend hadden, is een zware slag voor hen, waartegen niet op« weegt de ontruiming van BrestsLitowsk door de Polen in verband met het Russische offen> sief, welk bericht aan de Baseler Nachrichten uit Warschau werd gemeld. Voegt men bij een en ander nog den opstand in de Oekraine, dan begrijpt men, dat de bols« jewiki reden hebben bezorgd te zijn. Deze op» stand is lang geen gekheid. Hij begon naar aan« leiding van het weder onder de wapenen roe» pen van de oud<soldaten. De bevolking begon oproerige troepenafdeelingen te vormen, die reeds een belangrijk deel van het land hebben bezet. De Bolsjewisten stelden den opstande» lingen een wapenstilstand voor, maar dezen be« sloten om voor de vrijheid van Oekrajiene te strijden, zoolang zij konden. De opstandelingen, die bijna de geheele pro> vincie Cherson (ten westen van den Drijepr) en de steden Katerinoslow en Nicolajew heb< ben bezet, hebben met een groote macht een aanval op Odessa op touw gezet. De roode troepen werden genoodzaakt den spoorweg RasdilnaOdessa te ontruimen en zich tot Odessa terug te trekken. Sedert drie weken is Odessa'volkomen afgesloten van alle verkeer en er heerscht hongersnood, doordat de levens» middelen zijn uitgeput. Alle pogingen om Odessa te ontzetten, blijven vruchteloos, want de rooden kunnen er geen gepantserde treinen gebruiken, omdat de spoorweglijnen vernield zijn, noch kunnen zij hulptroepen ontvangen van het Poolsche front of van dat van Wran» gel, want ook deze geeft den rooden legers handen vol werk. En ook hij schijnt steeds meer successen te behalen, dank zij de onte» vredenheid der bewoners van het Koebange« bied over de bolsjewistische heerschappij. In Perzie moeten de Russen zich al evenmin kunnen staande houden. Het heet, dat zij Retsj en Enzelin hebben moeten ontruimen en zich in hopeloozen toestand bevinden. Dat in verband met al deze voor haar nood» lottige omstandigheden de sovjet»regeering meer ooren voor oprechte vredesonderhande« lingen met Polen heeft, is begrijpelijk. Om te beginnen, heeft zij thans toegestemd in den Poolschen eisch om de besprekingen te Riga voort te zetten (zooals wij gisteren schreven, was het nog twijfelachtig of Riga dan wel Re« val was aangewezen). Voorwaarde daarbij is, dat de Lettische regeering de volkomen per» soonlijke immuniteit voor de Russische»Oe« krainsche gedelegeerden waarborgt (kan de sovje tthans eigenlijk nog spreken van een Russisch-Oekrainsche delegatie, nu de Oekrai» ne in opstand is en de regeering van Lenin Trotzky c.s. afzweert?) en dat hare vertegen* woordigers vrije communlcatie moeten hebben met de Russische regeering zoowel door draad« looze telegrammen als door koeriers, die vrij van onderzoek moeten zijn. De Russen herinneren zich zeker de onheu» sche bejegening, die zij den Poolschen gedele» geerden te Minsk deed ondergaan, een behan» deling, waarvoor zij trouwens thans veront» schuldigingen hebben aangeboden. De Poolsche minister van buitenlandsche za» ken, Eapieha, is nogal optimistisch over de vredesgezindheid bij de tegenstanders. Hij heeft dienaangaande belangrijke verklaringen afgelegd in een onderhoud met Engelsche journalisten. De regeering, zoo zei hij, is er thans van overtuigd, dat de bolsjewild werke* lijk verlangend zijn vrede te sluiten, en wel zoo spoedig mogelijk. Beide partijen hebben het> zelfde doel, n.l. een vrede te sluiten op de ba« sis van een redelijke overeenkomst als tusschen twee gelijke partijen en niet als tusschen over- winnaar en overwonnene. De minister voegde er a'an toe: Wij verwachten geen moeilijkhe» den aangaande de territoriale kwesties. Sapieha verklaarde voorts, dat Polen in geen andere ontwapening zou toestemmen dan een algemeene ontwapening, en de Polen zouden den Bolsjewiki niet het recht geven de spoor, wegen te controleeren. Hij ontkende het be. staan in Polen van heerschende invloeden voor een verdere expansie.campagne. De Daily Express weet reeda de vocrnaam. ste eischen weer te geven, die Polen bij het heropenen der vredesonderhandelingen zou stellen. Deze zouden zijn: lo. De Polen zullen de Curzon»linie aan. vaarden als basis voor besprekingen. 2o. Geen ontwapening alvorena algemeene ontwapening heeft plaats gehad 3o. Schadeloosstelling moet door beide par. tijen worden betaald. 4o. Den Russen zal worden toegestaan met Duitschland handel te drijven over den Graje. vo.spoorweg, doch onder strikt Poolsch toe. zicht, en onder geen omstandigheid zal Polen veroorloven, dat oorlogsmateriaal over dezen spoorweg zal worden vervoerd. 5o. Zelfbeschikkingsrecht voor de kleine landen tusschen Polen en Rusland. 60. Aan Polen zullen alle Poolsche eigen. dommen en stukken van waarde worden over, handigd, die naar Rusland zijn overgebracht en welke toebehoorden aan Polen onder het tsa« ristisch regime. Deze zes punten zullen de hoofdeischen vor« men van de Poolsche tegenvoorstellen, of. schoon verschillende andere bijzonderheden aan een bespreking zullen moeten worden on. derworpen. Er ia een vervolging irugasteld tegen den bekenden Duitech-Nationaal Pfarrea- en den Riiksdagafgevaardigde Trauib, die tijdens de Kappdagen Minister van Eeredienst was. De Rdjiksdag had de immuniteit van Trauib reeds opgaheven. Trattb vertoelft in het buitenland. DiE RESTJTJTATEW DEB, SkXHAIPSAlTTE. Volgens een berieht uit Weenen aan de Duitsche bladen arbeiden de gesocialiseerde bedrijven in Oostenrijk tegenwoordig met een nadeelig saldo van 85 millioen kronen per maand. Dientengevolge zijn er onderhandelingen geopend omtrent de reorganisatie van enkele bedrijven en ondeomemingen, waarbij ook par ticulier kapitaal betrokken is. HET POOLSCH-LITAUSCHE CONFLICT Naar aanleiding van het protest der Litaji- sche regeering, die den Polan den tocgtng ontzegt tot de gebieden, aan Liiauen toege- wezen door het verdrag, dat het met de sov- jetregeering heeft gesloten (zie ons overzicht van gisteren), hebben de Polen geantwoord Kapitein von Arnim, die verantwoorde- Ujk is voor het bekende vla,g-incident voor de Fransche arrubaaaade te Berlijn, wordt naar oen.provinciegarnizoen overgeplaatst. In de kantoren der Vulkan-werf ie Stettin hebben inbreker® de ijzeren deuren der kluis door middel van een zuuxstofappa- raat geopend. Zij maakten zich meeater van 1.4GO.OOO Mark. 300 iNew Yorksche dokwerkers besloten geen werk voor eenig Engelsch koopvaardij- schip te verrichten, zoolang de Lord-Mayoi van Cork niet op vrije voeten is gesteld. De sociaal-democraten te Kiel stellen voor om Nbske uit de sociaal-democratische partij te stooten. In den gemeenteraad van Kattowita werd medegedeeld, dat tot nu toe voor 8 mil lioen Mark schadevengoeding geeischt is, die de stad op grond van de wet op de vergoeding van de door onlusten veroorzaakte achade verplicht is te betalen. Te Louden ia bericht ontvangen, dat de Pa us na de Mis van Woensdag in het Vati- caan, in de kapel is achtergvbleven om bet gebed der atervenden te Leg gem voor don Lotrd-Miajor van Cork.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1