Alkmaarsche Gourant Groote Paardenmarkt De Amsterdamsche week. Damrabrlok, In eer hersteld. op Maandag 6 September a.s. T Rondord Een in Twtotlgste Jaargang. Zaterdag 4 September. FEUILLET0N. f OS. TE ALKMAAE, ALKMAARSCHE HUISHOUD- INDUSTRIESGHOOL. EN GOEDKOOPE CURSUS: Gemeente Alkmaar. Gemeente Alkmaar. Handelsavondschool. 0) Van Rote Bazin, Lid van 6t Pranache Aiadfinte Men was nu in het einde van Juli in het midden van den tweeden zomer na de brui- loft. De boerea uit Zuid Bretagne maaiden den haver en de tarwe, die dor een drogen wind, nog al zeldzaam in deze zeestreek, be- gonnen uit te drogen. De vischvangst was goed, de visch werd flink verkocht. Op de kaai van de kleine havens bij den te- rugkeer van de booten kochten de badgasten die dit jaar zeer talrijk waren, in vroolijke stemming maar toch wel wat verlegen door de toon van de zeelui, die niet van den klein- handel houden, voor ongekend hooge prijzen visch, zelfs tweede soort schollen, katvisch, vorens, oude visch kortom alles" wat in de wintermaanden door de annen wordt gekocht om een maaltje van te maken. De baas van Champdolent die wel zag dat de oogst niet slecht was en dat de visscherij veel opbracht, zeide in zich zelf, terwijT hi] Pierre en Marie aankeek: >rZij moesten toch blij zijn!" Maar vrede heerscht niet in dit huis. Tegen den enkelen keer dat hij zijn jonggehuwden blij zag, dat zij elkaar terug- vonden, lachend omdat zij jong waren en el kaar liefhadden, hoeveel malen had hij niet gehoord, dat Pierre werkelijk te ruw optrad en te veeleischend was van deze vrouw, die als door een wonder op de hoeve was geko- men en die tosh voorkomend was jegens den pachter en eerbiedig jegens hem', alsof zij niet een groote hofstede had verlaten om zich op een kleine te behelpen. „Daar zie ik aan, dat zij goed is" zeide hij. „En wat het overige betreft, het veretelwerk en de zorg voor de kippen, voor het huishou- den de stiptheid en veel andere dingen, daar- in kan zij nog leeren want niet waar Pierre zoolang zij nog blond ia, kan zij nog veran- deren.'" 4 Maar Pierre bleef klage met een rimpel op zijn voorhootd nu eens over dit dan weer over dat. Het was soma als hij zijn vrouw aanzag, of er een kwaadaardige gloed uit zijn oogen schoot en was de kleine Jeanne Marie er niet geweest die begon te praten en die hij op zijn knieen liet schommelen met de bawegingen van een boot, dan had men kun nen vreezen dat Pierre gedurende den gehee- len Zondag het huis zou vqrlaten hebben. Op een avond in September, terwijl de stortn over de zee loeide en de lucht zoo warm was als de damp van een oven trok Jean Queverne stroo uit een stroomijt, die achter in den tuin stand op een bed van takkebossen aan weerszijden gesteund door oude steenen muurtjes op de plek waar sedert honderd ia- ren een langwerpige goedgevulde gouden hooimijt onderaan als schuilplaats voor de muilezels diende en bovenin als nachtverblijf voor ae musschen, en elken, avond van haar waarde twee bossen stroo moest afstaan oie een Queverne van Champdolent, vader, zoon of kleinzoon, aan de beesten in den stal bracht. De vader, in broek eft hemdsmouwen stak zijn annen diep in het geperste hooi en rukte er met kracht een handvol uit die hij op den grand liet vallen, toen Pierre het huis uit kwam loopen naar hem toe, rood van drift en met gebalde vuisten. Die feeiks Hoort u hpe zij schreeuwt, omdat ik haar gestagen, he© Wat kan zij schreeuwen! Hebt gij haar gestagen, Pierre? Uw vrouw? De vader trok langzaam zijn beide armen, die tot den oksel in de hooiberg zaten, er uit. en nadat hij den zondaar een oogenblik had aangezien, pakte hij hem bij de beide schou- dera en schudide hem z66, dat de man, zonder zich te verdedigen op de knieen neerzonk. Kwajongenl ten vrouw die gij zelf ge- kozen hebt en die meer bezit dan wij alien te- zamenl Een vrouw die, niettegenstaande al ias, Champdolent eer aandoet en die ik wel zal inwijden in de gewoonten van ons, dat heb ik wel dadelijk gezien 1 Zij is zacht jegens mij, omdat ik haar iatsoenlijk toespreek Waarom antwoordt gij mij niet? Waarom hebt gij haar gestagen Pierre stamelde als een kind- dat gestraft is, met gebogen hoofd en het bovenlijf tegen den hooiberg geleund: Omdat mijn tricot niet verateld is! En wat nog meer? Omdat zij zegt, dat ik haar niet al mijn geld thuisbreng! En hoe verder? Pierre aarzelde een'oogenblik, hij keerde het hoofd naar huis, waarvan de deur open was blijven staan Omdat men niet gelukkig is vader, noch zij noch ik. De oude, die zich oyer hem heengebogen had, richtte zicb op en zonder te antwoorden haalde hij drie of vier maal diep adem, even- als zij, die een zwaren slag op de borst heb ben gehad, en eerst niet kunnen spreken. Hij keek ook in de richting van het huis en zag in de omlijsting van de deur Marie, die hen ga- desloeg, Marie met gekruiste armen en zulk een hooghartige uitdrukking op haar gezicht, en zoo minachtend dat die bedreiging van een groot ongeluk, de zekerheid van een vijand- schap zooals ae hoeve die nooit gekend had, de gemoedsrust van dezen ouden braven man geheel verstoorden. Bij instinct dacht hij aan God en zei uit het diepst van zijn zielHelp mij Help mij! Nu is de beproeving gekomen en ik weet niet wat ik doen moet f" Toen voel- de hij de schoudera van zijn zoon die zich op- richtte langs zich omhoog gaan en hij sloeg zijn arm om dit arme halreerwarde hoofd dat tegen de borst van den vader op de plaats van het hart bleef rusten. Toen vroeg hij op zachten toon om zijn leed niet te verraden Ik wed dat gij te veel gedronken hebt, Pierre? Ja, dat is zoo! Dnnk niet te veel mijn jongen, dat bene- velt den geest. Zijt gij nog in staat om melt haar te spreken? Marie kijkt naar ons. Dat weet ik. Zij hield nog steeds de armen gekruist en het vooihoofd gefronst. Men kon neft vuur in haar groene oogen zien want de zon stand op de mtrur, zooals altijd op zomeravonden. Zij had niet eens haar mute, die tegelijk met haar harp was losgegaan weer opgezet. Luister goed, Pierre! Ga haar verge- ving vragen omdat gij haar hebt beleedigd. NeenZij is de slecbtste van ons beiden - Ik zeg het u, gij moet haar vergeving vragen, en wees verder goed samen, zooals het behoort. Ik wil liever vertrekkenHet getij zal hoog zijn tegen middernacht. De mannen watmten mij. Wel begrijpende dat hij zijn wil niet zou kunnen doorzetten keerde de oude man zich recht naar het huis toe en hij zeide met luide stem Marie, mijn dochter, Pierre wil dadelijk vertrekken en in de boot gaat. Houd hem te genZie, hij wil naar u toegaanHij had waft veel gedronken Kunt gij het hem verge- ven, Marie.... Marie? Pierre lieip den tuin van Champdolent door, niet geheel rechtuit maar eenigszins schuin om zoo het hek door te gaan dat op den hoek van het huis was. Hij liep zonder zijn vrouw aan te zien en toch geheel van haar vervuld, dat was merk- baar, want hij liep langzaam als zij, die van richtmg gaan veranderen en die wachten op de uitnoodiging. Een minuut waarvan mis- sdhien de eeuwigheid afhing! Tien passen de vader telde ze vijftien passen, twintig passen. Pierre was vlak bij zijn vtouw. In een oogenlblik als zij gewild hadden de een of de ander, zouden zij weer vereenigd zijn, zij zou den elkaar omhelsd hebben en de vrede van weleer zou in de hoeve zijn teruggekeerd. Dit dach t tenininste de oude Queverne. Hij riep nog: Marie, mijn dochter Marie? Ziet Hij gaat been I Zij verroerde zich niet. Zij bleef in de zon staan, het hoofd opgericht en tegen de lijst van graniet.geleund. Juist boven haar ston- den de cijfers, die den leeftijd van het huis aanwezen, en de datum, waarop de eerste Qu6verne onder hdt rieten dak was binnen- gegaan: 1760. Zij volgde met de oogen hem, die haar nu den rug toekeerde >en die zich al bukte om het slaghek te openen, dat op den weg uitkwam. Haar lippen ontsloten zich niet. De vader, die bij de hooimijt was blijven staan trachtte zijn kind nog te weerhouden. Pierre, mijn jongen, het hek is nog niet dicht, kom, ga weer met ons naar binnen! Kom terugMaar de breede schouders in biauwe wol verwijderden zich tusschen het hakhout en verdwenen eindelijk. Nog even kon men tusschen twee struiken de mute zien, maar toen zag men niets meer dan een gras- band met wagensporen, de lange lijn van heggen, afgebroken door hier en daar geplan- te boomen, de met mos bedekte schuttingen van de eerste akkers en boven de velden en verlaten wegen de trilling an het licht, dat hen aarwel zeide. Toen trok Jean Qudverne zijn mouwvest aan en kwam terug. In de zwart berookte zaal, waar het avondeten de menschen van Chanpdolent weer bijeenbracht; nam hij de kleine Jeanne Marie die op den grond speel- de, in zijn annen. Hij hid haar op, tot aan zijn oogen en nadat hij haar aangezien had, zeide hij Wordt vervolgd. Aanglfto voor de volgende cursussen ultslul* tend Dlnsdag 7 tot en mat Vrljdag 10 Sept- 11-12 en 2-3.30 unr, gebouw Emmastraat. knlppei v. onderkleading, leeft. v. toel. minsteni 16 8 av.l. f 1,50 p. c.; knippen v.bovenklee- dlng, leeft v. toel. minstens 16 j., 12 av.l. f2,50 p. c. (verplichtend voor deelneemsters aan hierop volgenden goedk. oostuumcursus, 30 1. f 5) J koken, 20 av.l. f 6, voor ondarw. e. a. f 15 p. c. koken, 20 1., 2 scboolt. p. w.,f 35, vervolgcurim fljne keuken. 20 L, f 25 p. c.Costunmnaalen, 40 1., 2 sch. p. W., f 35 p. c., aanvang Sept.; Ooatnnmnaalen, 40 1., 2 avondl. p. w., f 35 p. c., aanvang Oct.; Wasachen, 10 L, 1 1. p. w., f 15 p. c.Dekken, dienen enz., 6 1., 1 1. p. w.( f 10 p. c. Verder cursusseit (1. 2 ft 3 1. p. w.) In teebe nen, fraala handwerken, verstellen en 1 Inn en- naalen. Inlichtingen en prospectus ep aanvraag bij de Directrice F. BEUMER. Aan do Hoogere Handelsschool en da Handelsdagsohool rijn. to vervullen da ba- trekkingon van: lo. LEE3MAR in. hat NVerlandsch (vol- ledige betrekking) 2o. T.R.R'R. A Alt im do Wiakundo -(0 1m- nren.) Salaris volgena Rijkaregeling. Inlichtingan verstrekt de Direeteur. Sollicitation vo6r 15 SEPTEMBER' in te eenden bij hot Gemeentebestmu-.. 1ST. B. Zy, die reed's gosolliciteerd hebben naar de vacature Nederlandsch (Zie Week- blad voor Gymn. en Midd. Onderwijs JSo. 44) blijven als s-ollieitanten beschopwd. QEYRAiAGfl} aan do Handelsdagschool om bij don aanvang van den niouwon cuxsua in functde to tred'en: lo. EEN" TIJDEtLIJK LEEEAAR in de Duitsche ta-alaantal lesuren 6; Bo. EEdsT lEERlAAR in de Plant- en Dier- kjundoaantal leeuren 8. 'Salaris voigons Rijksregeling. Imliohtingon vers trok t do D'irocteux. Sollicitaitjen zoo spoe- dig mogelijk in to zenden bij bet Gemoonte- 'bestuur. BERGEMEESiTER en WETHOfUDERS van ALKATAlAR brongen ter kennis van be- langhebbonden, dat d'e TOEIiATHNGS- EXAMEXNIS (van le, 2e, 3o en 4e klasse) en de HERE!XA!MEiN!SI voor den eursus 1920/ 1921 van de Handelsavondachool eullen g-e- houden warden op MAANDIAJG 6 en DIXSDAG 7 SEP- TEMIBER a.s. des avonds van 6.309 uur. Do lessen rullen hervat word en op D'CWT- DERDAG 9 SEPTEMBER eJk. avonds half zeven. XXXVI. Qp de Kino, tentoonstelling De Ithreka (de Int. Tentoonstelling van Hotels, Restaurant, en Koffiehuisbe* dryf) geopend. Het Amsterdamsche straatleven in beeld (Tentoonstelling In het Stedelijk Museum). De Pil» grim.fdthers te Amsterdam. Er zijn vooral drie nieuwe uitvindingen die op de Lot Xtao^eotoonartelSng in het Con. certgebouw de a an dacht trekken, althana be. hooren te trekken. In de eerste plaats noem ik het daglicht. scherm, dat in staat stelt ook overdag, des< noods buiten in den zonneschijn, den bioscoop te vertoonen. Het geheim van deze uitvinding ichijnt te schuilen in het op bijzondere, chemi. sche wijze prepareeren van het projectiedoek. Vooral voor het onderwijs, maar ook voor re. clame.doeleinden, en in het algemeen voor de practlsche toepasslng van den kino, schijnt de. ze uitvinding een groote toekomst te bfebben. Wat het onderwijs betreft komt daar dan nog bij, het zoogenaamde stilstand.apparaat, waardoor het apparaat op ieder oogeablik tot stiistand kan worden gebracht, als de docent dit noodig acht zonder dat hierdoor brand, gevaar ontstaat. En in de derde plaats it er de z.g. Hochfor. mator, eene uitvinding van den Duitschen in. genieur Kaufmann, waardoor, naast de tot dusver gebruikelijke dwarg.beelden, ook hoogte.beelden kunnen worden vertoond. Dit is van het grootste belang, aesthetisch gespro. Jcen. Het tafreel of tooneel heeft bij de hori. zontale opname vaak iets gedrukts, en hoogte. beelden, zooals een boom (bijv. een popuiier) en een toren (men denke bijv. aan eene Gothi. sche kerk met hare opstrevpnde lijnen) ko» men slechts gedeeltelijk op het doek, of heel uit de verte. BUjkt de Hochformator werkelijk geschikt voor de dagelijksche practijk, dan is er alweer een stap gedaan op den weg, die naar de technische volmaking van den bi. oscoop voert. Vooral in de richting van het onderwijs (van lager tot hooger) zoeken de kinodndustrie en de film.nijverheid naar nieuwe perspectie. ven. Verschillende groote film.ondernemingen hebben zelfs eene aparte afdeeling voor on. derwijs en wetenschap benevens industrie. Zoo bijv. de Hap en Bens Film Comp. te 's.Graven. hage, en het groote Duitsche film.consortium, de U. F. A. (Universum Film Akt. Ges. te Ber. Hjn). De laatste heeft eene „Kultur«abteilung", waarvoor zij om te beginnen twee millioen Mark heeft uitgetrokken, en die onderwfjs.film levert op elk gebied van zoologie, biologic, ge« ographle, techniek, landbouwkunde en rnedi. sche wetenschap. Aan het hoofd van deze we. tenschappelijke afdeeling der Ufa staat de heer Klingenberg, die de vorige week eene speciale voorstelling voor doktoren, verpleeg. sterS en studenten gaf van medische films. De verschrikkelijke gevolgen van allerlei veneri. sche (geslachts.) ziekten werden in al hunne afschuwelijkheid voor ons op het doek ge> bracht. De vertoonlng was niet toegankelijk voor het publiek. Wat eigenlijk jammer wasl Want Jan Publiek kon hier veel leer^n. Men heeft echter zelfs den schijn willen vermijden; hier, op deze tentoonstelling, zoogenaamde „Auf» klarungs»films" te vertoonen. die de ziekelijke nieuwsgierigheid prikkelen. Gevaar hiervoor bestond echter- niet. Want deze film was streng.wetenschappelijk gehouden en niet ge« vat in een romantisch kader. Opmerkelyk is voorts welk eene belangrijke plaats de Duitsche kinodndustrie op deze in. ternationale tentoonstelling de eerste na den oorlog inneemt. Zeker, de oude, beproefde Fiansche nijverheid is er ook; gerenommeerde huizen als Pathd en Gaumond, de grondleg. gers van de cinematographische nijverheid, ontbreken niet. En zij laten prachtigc staaltjes zien van de verfijnde Fransche techniek, Maar de Duitsche nijverheid domineert toch, zoowel door het.aantal der inzendingen als door de toepassing van nieuwe uitvindiDgen op cinematographisch gebied. Ik noem de Naaml. Venn. Petra te Berlijn en vooral de firma KruppEremann te Dresden. De Krupp van deze combinatie is de bekende firma van den naam, die nu haar beroemde kanonnen. steal laat omsmeden tot kino's. D^. Ernemann heeft het bij het feestmaal ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling in een tafelrede gezegd: „Wij willen hier zijn en wij zijn erl" Hij had er wel aan kunnen toevoegen; „En wie meende dat wij ons na den verloren oor. log van de wereldmarkt zouden laten afdrin. gen, die had het mis." Ten slotte verdient vermelding dat men op de tentoonstelling, behalve tal van opname. en projectie»toestellen en prachtige foto's van de film«verhuurkantoren, ook het geheele proces van de wording van den film kan aanschouwen. Men doet het beste daartoc eerst naar het op. name.atelier in den tuin te gaan, waar men de. ze of gene scfcne cinematographisch ziet opne» men, onder leiding van een regisseur. Daarna bezoeke men de copieer. en ontwikkelinrich. ting in de gang van het gebouw, aan de zijde van het Jan Willem Brouwerplein.' Hier wordt getoond hoe de films worden geperforeerd en afgedruLt, ontwikkeld, gespoeld, gekleurd, ge« droogd, ssmengevoegd, gemeten enz. Het is eigenlijk een groot photographisch atelier of liever eene donkere kamer, met zwartgemaak. te wanden en roode lantaarns. Het ontwikkelen geschiedt er echter niet op schaaltjes, maar in groote eikenhouten kuipen en de films worden gedroogd op groote trom. mels, in den trant van reusachtige eekhoorn. molentjes. Ziehier een kort overzlcht van het voor. naamste dat de Int Kino«tentoonstelling te Amsterdam biedt. Jammer genoeg verzuimde men er echter ook, door cfjfers, door statis. tieken en graphieken, een denkbeeld te geven van den omvang der cinematographische we. reldindustrie.. Toevallig vond ik die in een Fransch blad. En die cijfers zijn werkelijk ver« bazlngwekkend. Er blijkt uit dat In Amerika 28 milliard francs in de film.industrie belegd is; in Duitschland 8; in Engeland 6; In Italie 1.8; in Frankrijk 1.1. Voorts is er eene zeer beteeke. nende industrie in Scandinavia, en eenlge in. dustrie in Japan, Nederland, Belgie en Spanje, terwijl die in Hongarije weer teekenen van le« ven geeft. Hierbij komen dan nog de enorme bedrogen die belegd zijn in bioscoop.theaters, waaromtrent het blad geene cijfers geeft. Als men echter bedenkt dat er alleen in Amerika 11.000 bioscoop.theaters zijn, en dat er over de geheele wereld haast geen vlek is of zij heeft een of meer bioscooptheaters, dan komt men ook hiervoor tot verbijsterende cijfers. Het bioscoop. en filmbedrijf wordt dan ook meer en meer beleggings.gebied voor het groot>kapitaal! Zaterdag 1.1. Is nog eene tweede „Internatio. nale" tentoonstelling te Amsterdam geopend, namelijk de Internationale Tentoonstelling van Hotel., Restaurant, en Koffiehuisbedrijf, kort. weg genoemd de Ithreka^ in het Paleis van Volksvlijt Wat haar doel betreft toont zij veel overeenkomst met de Kino.tentoonstel. ling. Ook hier een vak dat zich niet in alge< meene sympathie mag verheugen, en dat wil trachten, mode door deze tentoonstelling, de vooroordeelen weg te nemen. Het was het Kamerlid Staalman (Abr.) die hierop in eene goede openingsrede wees. Aller. eerst echter gaf hij merkwaardige cijfers om. trent den groei van deze organisatie van mid. denstanders. Toen, nu 25 jaar geleden, de vier plaatselijke vereenigingen, te Amsterdam, Hel. der, Leiden en Rotterdam, besloten een Bond te vormen, telden zij te samen ruim 300 leden. Thans telt de Bond 127 afdeelingen, met ver over de 8000 aangeslotenen. En de organisatie groeide niet alleen in ledentaL Zij stichtte in. stellingen als: een bondsbureau, een orgaan, een eigen credietbank, inkoopvereenigingen enz. En nu viert zij haar zilveren jubileum met eene vaktentoonstelling. Men wenschte deze te doen zijn een leerschool voor den bedrijfsge. noot, maar haar ook voor de groote massa te laten spreken van de bdteekenis, die dit bedrijf voor de gemeerischap heeft In dit verband maakte de spreker eene op. merking, die zeker wel de overdenking waard is. Iedereen, zoo zeide hij, ia het erover eens, dat vreemdelingenverkeer groei en bloei brengt; maar ook zal iedereen moeten erken. nen, dat de omvang van hot vreemdelingen. verkeer van eenige plaats sterk be'invloed wordt door aard en wezen van de daar be» staande hotels, restaurants en dergelijke in. richtingen. Eene tentoonstelling als deze nu vcstigt de aandacht van de groote massa op deze feiten, die waarlijk al te vaak uit het oog worden verloren. Is hierdoor ook niet te ver« klaren de zware belastingdruk, die op deze bedrfjven rust? Is het opleggen van dezen druk juist gezien? mogen wij vragen. Wij durven de stelling uitspreken, dat buitengewone belasting. heffing op deze bedrijven voor de gemeen. schap even nadeelig werkt, als tollen op brug. gen, straten en wegen. Toen ik deze woorden Zaterdag in de recep. tie.zaal van het Paleis voor Volksvlijt hoordc uitspreken, dacht ik onwillekeurig aan den stichter van ons Christal Palace, aan dr. Sar« phati. Hij, de emancipator van Amsterdam, wereldstad, begreep ook van welk een ontzag. gelijk belang een goed hotelwezen voor den groeienden metropolis was, en daarom ijverde hij voor de stichting van een wijdsch hotel aan de oevers van den Amstel; een dat de verge, lijking met groote buitenlandsche hotels kon door&taan en tegelijk de roemrijkc traditie zou voortzetten van de wereldvermaarde Amster. damsche logementen uit het verleden, zooals: het Oudezijdsheerenlogement. Zoo verrees, dicht bij het Paleis voor Volksvlijt, het Am. stel.hotel, en als verbinding tusschen beiden word de trotsche Hoogesluls over de rivicr go. slagen. En ook nu nog zien de toonaangevendo Amsterdammers het groote belang in van een in alle opzichten modern hotel met restaurant en cafe voor het Internationale vreemdelingen. verkeer. Getuige de stichting van hotel Atian. ta aan de Stadhouderskade, tusschen Vondel. straat en Overtoom. De geschiedenis heeft dus de woorden van den heer Staalman bevestigd. Syrnpathiek was ook dat hf) op dezen dag, by deze gelegenheid, nog eens herhaalde, wat de organisatie reeds zoolang, met zooveel na. druk, en naar hy verzekerde ook met goed succes onder de kedrijfsgenooten gepro. pageerd heeft, t.w. dat de verkooper van alco. holische dranken niet alleen als staatsburger, maar ook als zakenman, krachtig moet mede. werken aan de wering van alle drankmls. bruik. Het Archief der Gemeente Amsterdam heeft in het Stedelyk Museum weder een aantal tee. keningen en reproducties uit den historlsch«to. pografischen Atlas van de stad Amsterdam uitgehangen. Ditmaal betreffen zij het Am. sterdamsche atraatleven, dat afwisselender en kleuriger is dan eenig ander. Men ziet er plaatjes en prenten betreffende de markten en veeren; de ambachten en bedrijven aan den openbaren weg, straathandeL uitstallingen en uithangteekens; het voetgangersverkeer op straten en pleinen, de volksverzamelingen bfj brand; oploopjes en relletjes, oproerige bewe» gingen en terechtstellingen, volksfeesten, histo. rische en politieke optochten, straatbewegin. gen en verkiezingen; kermissen en middelen van vervoer, zooals: karossen, sleden, trek, en tentschuiten; rijtuigen, diligences, trams en auto's; politie, brandweer reiniging, water, voorziening en dergeiyke; dienstpersoneel en weeskinderen; straatfiguren, bekende perso. nen, straatjongens, kwakzalvers en bedelaars; wintervermaak en verkeer by avond; byzonde. re gebeurtenissen; woning. en bouwtoestanden en eindelyk begrafenissen en aansprekers. In de vitrines liggen bovendien tal van boek. jes, brochures, pamflctten, straatliedjes, kaar. ten en strooibiljetten, die toelichting geven op de teekeningen en prenten aan den wand. Vooral het marktgewoel heeft ten alien tyde aantrekkingskracht uitgeoefend op schilders en teekenaars. Hier ziet men natuuriyk vooral de oude markten: de Nieuwmarkt bijv. in de 18e eeuw, waar toen ook kunstwerken alt schilderijen, zoo maar onder den blootea he. mel verkocht werden, nu de mode«markt van Amsterdam en de Botermarkt (het tegen. woordige Rembrandtplein) met zyn boeken. stalletjes, diligences, aepjea enz. zooala zij er uitzag in het midden der 19e eeuw. Dan, by de ambachten er bedryven, b.v. het slachten van een varken op den openbaren weg (Oudezyds Voorburgwal by de St. Pietershal). Dit schijnt nog in het midden der vorige eeuw te zyn voorgekomen. Men ziet er, op een aquarel van Rieke, een „morgenster'" langs de brugwallen loopen. (Onder „morgenster" verstaat de Am. sterdammer: een dregger naar voorwerpen in ce grachten). Ook ontbreekt niet de oude „Winkel van Sinkel" op den Nieuwendyk, waar alles te koop was zooals het rijmpje zegt. En even later wordt ons oog haast schreef ik: ons oor getroffen door den man met de lotery.iyst, die tot voor kort, met na« saal geluid zijn „Nakijk Nakijkl" door do straten van Amsterdam deed weerklinken. Van meer recenten datum is de brand van het huis van Nienhuis op de Hewengracht, in 1888, toen de strenge vorst het bluschwater deed be< vriezen, zoodat de uitgebrande patricierswo. ning den morgen na den brand een ys.paleis leek. Ook palingoproer en spoorwegstaking ontbreken niet. Meer bekoring, dan van de des. betreffende foto's gaat er echter uit van de oude gravures, waarop men kan zien hoe ook te Amsterdam in de 17e eeuw het DriekoJ ningenfeest gevierd werd, en er op straat go. zongen werd by een verlichte ster; en hoe wijdsch Amsterdam in 1638 /daria de Medicis ontvangen heeft Er was toen in het water van het Rokin een tempel gebouwd en daaromheen werd een luisterrijk waterfeest gespeeld. En dan de kermis! Er was kermis op de Boter. markt en op de Nieuwmarkt Op een aquarel van Crayvanger ziet men o.a. het beroemde paardenspel van Blanus. Rieke beeldde de poort van de Oude Doolhof af, die by voor. keur met kermis bezocht werd. En zoo zouden wij kunnen voortgaan. Ik volsta echter ten slotte met de vermelding dat de ouderen oti« der ons, op de tentoonstelling ook de afbeel. dingen zullen vinden van straatfiguren uit hun jongen tyd, zo: byv. van: den brillenkoopman, „Harinkie«Jan", „Meijer van den Dam", den ouden clarinettist, „Haantje>«Slk, ^Iceuf van de Munt", de blinde Harmonlcaspeler en „Joedele Saar",- „Poppekassle" enz. Aardig is dat deze tentoonstelling betreffen. de de geschiedenis van onze stad weer soo trekt by het Amsterdamsche volk. Zondag LL waren er duizend (gratis>)bezoekers, en door elkander wordt de tentoonstelling door 500 menschen per dag beibcht Ook Amsterdam heeft deze week weder aan. deel genomen in de Pelgrim Fathers.herden. king. Natuuriyk, zouden wy haast zeggen, want Amsterdam speelt haast op elk gebied der historic eene rol. Naar de heer H. J. den Hertog, onze wethouder voor onderwijs, Woensdagmiddag by de ontvangst van de deel. nemers aan het Leische congres ten stadhuiza in herinnerlng bracht, hebben de Pelgrim«va< ders hier ongeveer een Jaar gewoond. In Augustus 1608 kwam hun schecpje, na 200 my. len stormachtige zeerels en nog 50 myien ya. rens vlak langs de Hollandsche kust, door nau. we en bochtige kanalen naar den mond van het IJ en Amsterdam. Hun kerk hadden zij, naar de lezing van tot dusverre, enkele minuten gaans van het tegenwoordige stadhuis van Amsterdam, in de Bruinistergang, die haar uitgang had tusschen de nummers J5 en 19 in de niet veel breedere Barndesteeg, zijstraat van den Oudezijds-AchterburgwaL Het ge. bouwtje is ten slotte tot oneer vervallen. Men had het namelijk in een aantal kamertjes ver. deeld, waar allerlei misdadigers met hun vrou. weiyke medeplichtigen een schuilplaats vonden. De politie was biy, het eindelyk te zien afbre. ken, en in Juni 1915 werd de Bruinistengang verkocht voor vernieuwing en uitbreiding van eene Chiistelijke bewaarschooL Inmiddels is juist dezer dagen aan het Amsterdamsche Ge> meentcarchief gebleken, dat de grond voor dit kerkgebouwtje pas in 1668 is aangekocht door de Engelsche Gemeente van den Groenburg. wal, aanvankelyk gevestigd op Vlooyenburg. Het vermoeden is nu gefezen dat de Pel. grim.vaders in werkeiykheid ter kerke zyn ge. gaan op Vlooyenburg, in wat au beet de T..-ga Houtetraat, Zuidz(jdc, het 3de huis van de Korte Houtstraat af, indien zij ten minste ter kerke zyn gegaan en niet hun samenkomsten hebben gehouden by een hunner aan huis. Het leven van de Pelgrim.vaders te Amster. dam is overlgena spoedig zeer onaangenaam geworden, aangezien er zich allerlei twisten voordeden onder de Saparatistan, die al vroe> ger zich in de lage landen waren komen vestl. gen. In 1609 besloot Robinson zyn kudda een zoo rumoerige atmosfeer als die van Amster. dam te doen verlaten en de een of andere r;s» tige wykplaats te doen opzoeken, waar zijn ge. meente sterk kon worden in vrede. En zy von. den die in Leiden. Tot zoover de historic. Wat betreft de Am. sterdamsche herdenking mag eindelijk nog herinnerd wor.den aan den bijzonderen dienst, die Zondag l.L in de vriendelijke kerk op het stille Begijnhof is gehouden. By die gelegenheid is een gedenkraam onthuld. Voorts is er. \v oensdagavond in de Nieuwe kerk eene plecb» tige openbare herdenkingsbijeenkomst gehou. den. WAGENAAR JUNIOR. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen opL van pro. bleem no. 614 (auteur G. Mantel Hengelo). Stand. Zw. 4, 7, 8, 9, 13, 15. 17, 18, 30. W. 24, 27, 28, 33. 35. 36, 38, 41, 49. Oplossing. 1. 27—22 1. 18 27. 2. 36—31 2. 27 47. 3. 28—22 3. 17 39. 4. 49—43 4. 47 20. 5. - 43 II Goede opl. ontvingen wy van de heeren: W. Blokdyk, P. Dekker, D. Gerling te A!k« maar, H. E. Lantinga, Bellingwolde en Jb. ToepoeL Sint Pancras. Wy' vermelden hier tevens nog even, dat de naam van den auteur van ons vorige probleem onjuist vermeld is. Probleem 613 was van den heer G. V. W. F. Goelst te Utrecht UIT DE PARTU. In Amsterdam is deze week een wedstryd gehouden om 't Kamp. van Nederland, waar. aan deelnamen de heeren: R. A. Hoogland (brocr v. d. wereldkampioen), P. J. van Darte. len, L. Prijs, J. H. Vos, J. J. de Boer. H. J. van den Broek, B. Springer, H. de Jongh, J. Presburg en I. Buitenkant. Verhinderd waren de heeren de Haas, H. Hoogland Jr. en A. K.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5