Aikmaarsche Courant In eer hersteld. ierd an in Twlntlgste Jaargang, Maandag 6 September. FEUILLEXOK. No. *09. *®20- Stadsnieuws HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. De Kon. Rederijkerskamer „Biiderdijk", de Ontzetvereeniging en de Christelijke Oranjevereeniging hadden tegen Zaterdag- avond in „de Unie" een spoedvergadering bijeengeroepen van alle plaatselijke vereem- gingen die instemden met een huldebetoo- ging aan H. M. de Koningin bijl Haar be- zoek op 11 September a.s. De vergadering was druk bezocht. Verte- genwoordigd waren 43 vereenigingen, ter- wijl tevens aanwezig waren de Burgemeester, de Wethouders Thomsen en Sluis en 3 afge- vaardigden van de Kath. Soc. Actie, de hee- ren Keijsper, Andriesma en Jacobs. De vergadering werd geopend door Ds. de Pree met een mleidend woord, waarin hij zich verheugde over de goede opkomst. Wa ren we ook zoo gelukkig geweest een K.S.A te hebben, zeide spr., dan was het gemakke- lijker geweest bij elkaar te komen, doch waar wij zoo'n centraal lichaam missen, kon- den wij niet anders dan op deze abnormale wijze u bijeenroepen. Dit ter verklaring van mijn voorzitterschap eq, tevens als excuus. Men moet vooral niet ons zitten aan de ta- fels hier beschouwen als zouden wij. leiding willen geven aan de huldebetooging, doch rt werd ons door de omstandigheden min of meer opgelegd. Een weinig gealanneerd door het bericht in de Alkmaarsche Courant van gisteravond, meenden wij, dat het hoog .tijd werd dat alle vereenigingen die hulde wilden brengen aan H. M., elkander wel rnochten ontmoeten, can tot een program te komen en de zaak Te regelen in overleg met het Dag. Bestuur der gemeente. Het doel was dus niet anders dan samen te brengen wat elkander anders niet vindi En waar wij het betreuren zouden, dat door onze vereeni gingen geen acte de precense gegeven werd op 11 September, was er geen anderen weg dan deze oproeping. Wij willen u dus vra- genhoe denkt ge u het verloop van 11 Sep tember? Daarmede is eigenlijk mijn taak ten einde. Als wij dat weten, zou ik u voorstel- len een comite van leiding te benoemen en dan zwaaien „Bilderdijk de Ontzetvereeni ging en de Oranjevereeniging al. Laat dus eenvoudig deze of gene een voor- stel doen en laat ieder zijn gedachte uitspre- ken voor de verdere leiding van deze verga dering. De heer Schipper zou, waar de tijd dringt, willen voorstellen, dat het comite van leiding bestaat uit de personen, die thans aan de ta- fel zitten. (Applaus) De heer G. Cloeck was van meening, dat dan toch in ieder geval noodzakelijk zou zijji het comity uit te breiden met vertegenwoor- digers der Kath. Soc. Actie, die hier aanwe zig zijn, waarop de voorzitter zijn excuus aanbood voor de onbekendheid met de aan- wezigheid der heeren. 't Gemakkelijkst zou hij het vinden, als de heeren dan maar naar de bestuurstafel wilden opschuiven. De heer Keijsper zeide, dat het voorstel van den voorzitter hem noopte uiteen te zet- ten, wat hen hier heeft gebracht. .Zooals u alien weet, zeide spr., gaan er besprekingen te dezer stede, alsof de katholieken afzonder- lijk willen feestvieren. Dit is de reden van de komst der afgevaardigden van de K. S. A. n.l. om hier te vertellen, dat zulks het geval niet is. Er is hier een misverstand, dat er niet behoefde te zijn. Spr wilde beginnen bij het begin. Toen de Burgemeester bekend maakte, dat H. M. Alkmaar zou bezoeken en dat allfen, die Haar hulde wilde brengen; werden uitgenoodigd zich met den Burge meester in verbinding te stellen, heeft spr. een paar dagen daama met den heer van Kessel een plan opgemaakt geen katho- liek plan en aan den Burgemeester voor- gelegd, en dezen gevraagd: hoe zou u het vinden als voor een huldebetooging aan de Koningin alle organisaties met die banieren op de een of andere plaats werden opgesteld. E)e Burgemeester vond dat een aaraig idee en heeft afgesproken met den heer Leesberg, dat deze alle katholieke vereenigingen zou oproepen en dan de nadere voorstellen met den Burgemeester zou bespreken, omdat hij alle plannen zooveel mogelijk in een lijn wil de leiden. De Burgemeester zei spr., is het middelpunt, hij is het, die ten slotte de lei ding heeft. Tcngevolge hiervan hebben de katholieke vereenigingen een zeer voorloopi- ge bespreking gehouden. Er is niet gezegd, dat er geen andere ver eenigingen bij rnochten; alleen hebben de ka tholieken aan den Burgemeester gevraagd: geef ons een stuk van den Hout, om onze vereenigingen op te stellen, evenals de Ont zetvereeniging vroeg om zich bij het beeld te mogen plaatsen. In geen geval is het onze be- doeling afzonderlijk hulde te betuigen. Wij Van Ren6 Bazin, lid van de Fr&nsoka AAfutomda 10) Je bent toch geen wees Jeannette? Zij hebben niet aan.... Marie liep in de kamer heen en weer, schoof de banken aan de tafel en zette de borden gereed. Hij ztide toen Mijn zoon had veel lust om terug te ko men, maar gij hebt hem laten heengaan 1 Hij zeide ook nog: Om het werk zal ik hem niet zoozeer missen, want reeds lang heb ik het geleerd het zonder hem te doen maar zijn hart zal ik niet meer hebben Zij antwoordde niet. Van dien avond af be- gon Jean Queveme te lijden door een groote, zware zorg, die zich bij1 de andere voegde. Wat hadden zij toch, die jonge menschen, om elkaar zoo te verlaten? Als men getrouwd is, kan men het niet altijd eens zijn, dat weet men. Men moet elkaar leeren verdragen In den tijd van moeder Queveme, die ook heftig was, had het gezin van den pachter uren ge- kend, waarin men twiatto en elkaar dingen zijn eenvoudig de eerrten geweest, die onze vereenigingen hebben opgeroepen. Er is nog nieta besloten. Wij weten niet hoe de Burge meester het leiden zal. Het verheugt ons. zieide spr., ook u thans bij elkaar te zien. 't Is voor mij echter moeilijk om in een hier aan te wijzen comite zitting te nemen, want in onze bijeenkomst van hedenmiddag is daar niet over gesproken. De heer Sluis: Ik zou't toch doen! De heer Keijsper herhaalde, dat hij; 't niet doen kon en wees ten slotte nog ten bewijze dat de katholieken er niet aan denken afzon derlijk fcest te vieren, er op, dat, zooals de hoofden van scholen wel weten, alle kinde ren van alle scholen eenparig er aan mee- doen. (Applaus). De voorzitter wilde, v66r hij, over het- geen is opgemerkt, iets gaat zeggen, een ver- zuim herstellen, dat men hem, gezien zijn jonkheid in't voorzitterschap, wel zal verge- ven. Hij had trouwens niet gedacht, dat hij voorzitter dezer vergadering zou blijven, an ders zou hij zeker den Burgemeester van harte welkom hebben geheeten op deze bij eenkomst. (Applaus). 't Verheugt ons, zeide spr. verder, dat wat de heer Keijsper heeft gezegd, heeft weggc- nomen de verkeerde opvattmg die er was naar aanleiding van de vooistelling der zaak, zooals die in de Alkmaarsche Courant is gegeven. Als de afgevaardigde der K. S. A. zegt, dat de katholieken er niet aan denken, afzonderlijk ieest te vieren of auti-thetisch te willen optreden, dan is ons dat voldoende en dan brengen wij bun slechts hulde, om dat zij er zoo vroeg bij zijn geweest. Spr. geloofde dus, dat voor een goed deel het misverstand is uit den weg geruimd en ver- wachtte dan ook verder samenwerking voor den 1 leu September, 't Verheugde den voor zitter, dat de heer Keijsper met naclruk ver- klaard heeft, dut de K. S. A. het voomemen niet heeft en zou willen doen, zooals de schrijver B. in het ingezonden stuk i n de Alkmaarsche Courant dit op gecotige wijze voorstelde. In tegenstelling daarmede hoopfe hij, dat H. M. van het huldebetoon der Alkmaarsche organisaties afgescheiden van politieke of godsdienstige overtuiging doch lien ten in nationaal besef en oranjegezindheid, de aangenaamste herinnering zal meenemen. Spreker wenschte nu allereerst te vragem of alle vereenigingen, die vertegenwoordigd zijn, bereid zijn met banier of desooods 6e- schUderd doek mee te doen aan het huldebe toon. (Applaus). Hoe stelt men zich dat voor? De Ontzetvereeniging heeft reeds te kennen gegeven, dat zij zich bij het beeld wil opstellen. Dat is een historiscb punt Laat men eens wat anders noemen. Is de plaats aangewezen, dan zijn we al veel ver der. De heer Ohlen achtte zich verplicht, nu de Ontzetvereeniging eerst dOor den heer Keijb- per en daama door den voorzitter is ge- noemd, te verklaren, dat de Ontzetvereeni ging ook geenszins separatie op het oog neeft. De Koningin zal het Victoriebeela gaan zien en nu meende men, dat het aardi- ger was. als dit beeld geflankeerd werd door het Bestuur der Ontzetvereeniging en een kinderkoortje daar een lied zong. Dat plan werd door den Burgemeester goedgekeurd. De Ontzetvereeniging meende, dat ze daar mede haar plicht zal hebben gedaan. Dat de vereeniging mede de oproeping tot deze ver gadering heeft onderteekend, komt, doordat enkele leden van het Bestuur meenden, dat de Vereeniging moest medewerken om te ko men tot samenwerking van alle vereenigin gen tot een fusie van katholieken en niet- icatholieken. Of de vereeniging meer kan doen, wist spr. niet. Of ze aangewezen is om deel uit te maken van het comite van lei ding evenmin. Voorts wees spr. op de wenschelijkheid om 2 of 3 dames in het comity op te nemen, ter- wijl hij zou willen, dat het hier aan te wij zen comitd zich vereenigt met dat der K.S.A. om daama de plannen te bespreken met den Burgemeester. De heer J. Bruin (Chr. Bestuurdersbond) vroeg of het niet mogelijk was de vereenigin gen op te stellen op den weg van het station naar het stadhuis. Dat heeft dit voordeel, dat de betooging dan vroeger is afgeloopen en de menschen den geheelen dag vrij zijn om met vrouw en kinderen de Koningin te zien. De heer Schipper zeide met goedvinden van den Burgemeester, dat reeds is vastge- steld, dat alle kinderen van alle scholen, dat zijn er 2600, op dien weg in 2 rijen zullen worden geplaatst. Daarvoor is noodig den afstand van het Opvoedingsgesticht tot nabij het Stationsplein. Dat plan heeft zijn beslag, zoodat het voorstel-Bruin daarmede in con flict komt. Nog wenschte spreker, ook naar aanlei ding van het stuk in de Alkmaarsche Cou rant, mede te deelen, dat hij voor de rege- ling van de opstelling der kinderen en het zingen voor het stadhuis door de hoogste klassen, de meest aangename samenwerking ondfervond van den heer Smits, het hoofd der katholieke school. (Applaus). De heer Ohlen voegde daaraan toe, dat zeide, die het hart niet dacht. Maar dat duur- de niet lang. Men had teveel achting voor el kaar, hij voor haar, zij voor hem! Men had elkander lief voor het leven. Wat hadden zij toch. die jonge menschen? Men hoorae kort daama te Champdolent, dat Pierre aangemonsterd was op een groote sleepnetboot van Corcameau. een nieuw, en goed uitgerust vaartuig, dat de zand- en schelpenbanken bewerkte en afschraapte bij dag en bij nacht, zelfs op Zondag en enkel in de havens van de Verd6e binnenliep. Pierre kwam toch thuis, maar de twee of drie dagen die hij te Champdolent doorbracht bijna elke maand, waren gevreesde dagen. Met het voorjaar werden de tusschenpoozen langer. Pierre meldde zich aan bij de beman- ning van een sardinevisscher. Maar zelfs toen de visch dicht bij de kusten van Coraouaille gesignaleerd was, ondemam de visscher niet meer den weg naar huis, dien hij eertijds te voet aflegde in stormpas of op wagens, die men aanroept en die halt houden „Is er plaats?" „Misschien als gij niet ver gaat. Men gaat nooit ver." Hij bleef met zijn kameraden in de boot slapen of in de herbergen van Douamenoz, Concameau Pouldu of Port Joinville. Men vreesde hem daar ook om zijn kracht en zijn driftbuien. Er waren juist in dien tijd dilcwqla twisten tusachaa da viaadhan van da ook het zangkoor voor de Oroote Kerk be staat uit veel Katholieken en veel Protestan- ten. De heer Vuijk zeide, een dag of 8 geleden aan den Burgemeester een bezoek te hebben gebracht, om goedkeuring van een plan. Hi} zou willen vragen of hij daarop thana mocht terugkomen. De Burgemeester antwoordde, dat men daar niet op kon terugkomen. Hij heeft dat moe- len weigeren en deze weigering is van hoo gerhana goedgekeurd. De heer Vuijk meende evenwel, dat er ge- mchten gaan, dat er toch een eerewacht zal worden gevormd en als dat zoo is, zou hij op zijn verzoek willen terugkomen. De Burgemeester wilde gaarne een ophel- dering geven. Hij had bezoek gehad van de heeren Vuijk en Beudeker, die een eerewacht te paard wilden vormen. Hem waren echter de strengste instructies gegeven. dat de ont- vangst van H. M. zoo eenvouaig mogelijk moest zijn en dat is hem gisteren nog weer opnieuw herhaald door den particulieren se- cretaris van H. M., den heer Van Geen. H M wenscht dat n6ch de bevolking n6ch de gemeente voor dit bezoek groote kosten zal maken. Daarom geen eerewacht en geen eere- bogen. Met nadmk is verzocht dat na te la- ten. De geruchten zijn dus onjuist, er zal, voor zoover bekend, geen eerewacht zijn en als Burgemeester zal spr. eventueele vor- ming er van tegengaan. Die voorzitter oonetateerde dus, dat de paarden van den heer Vuyk naar stal1 gaan. Terugfcomende op het geeni de heer Ohlen' heeft gezegd achtte bij het Victoriepank al begrijjpt hij, d'at de Ontzetvereeniging daar haar plaats acht voor de bedoelde hulde betooging ongeschikt. Wij weten er zijn ge- voeligheden, dite moeten worden on'ttzien. Over de plaats door den heer Bruin igenoemd valt na 't gesprokene door den heer Schipper met te deniken. Blijft dus over de Harddra- veralaan, of heeft iemand een ander idfe voor het gezamenlijk optreden van alle ver eenigingen, R.-K. en Protestanitsche? De heer Carsten' zou een1 klein comity wil len aanwijzen en het daaraan willen overla- teni; zoo'n klein comity werkt veel vluigger. De heer Ohlen zou toch gaame ziten, diat er uit de vergadering eenige aanwijzing kwam. Het id6e van het Victorieparic zou hij ook uiet gelukkig achteni: daar is ook te wei nig ruimre. De Burgemeester wenschte nog met een' enkel woord- te zeggen, hoe hij de zaak op- vat. 'Hliji heeft gemeendi, d'at hij; alle hulde betooging zooveel mogdiik aan de Burgerij moest overlaten. Men Been hem dadelijk toen bekend was, dat de Koningin de gemeente zou bezoeken, het voorstel gedaan, enkele menschen' samem te roepen, om door deze eenhedd' te (brengen in de wijbse, waarop H. M. zal worden gehuldigd, doch hij heert ge meendi. dat voorstei niet te moeten aanvaar- den, omdat men daardm zou fcumnen zien een drijlven) van' mdjl, zegt spreker. die optreedt namens de Koningin, in een oepaalde rich- ting. iHlet zou dan met de spontanieteit ver- keCTidi zijn uigeloopen1 en het had1 dan' het karakter gefcregen, alsof men van1 hooger hand drang wilde uiitoefenen. Dat wilde ik voorkomen. iDaanom heb ik ieder uitgenoo digd met eventueele plannen bij: mij' te ko men em het gevolg is geweest, dat men van alle kanten naar mij toe kwam. En nu is bet aan mij,, om1 te trachifen daaria eenige lijini te brengen en' alien te zamen te voegen tot een schooe geheel. Ook de heer Leesberg is ge- komen met een plan voor de Katholieke or ganisaties. en nu denfce men van mij niet, zei de spr., dat ik een separistisch plan zou steu- nen. Ik heb en heer L. dam1 ook voorgesteld, dat hij; zijn gang zou gaan em d'at ik later wel leiding zou geven aam het gehed;. Em nu is het deels ook het gevolg van het bericht in de Alkmaarsche Courant, dat de miet- kathdieken daarim1 een gevaar hebben ge zien en spreker kan begrijlpem, dat de met- kaiholiieken zoo Lets pwoelden. Uit bespre kingen met den heer Leesberg weet ik ech ter, zeide hij, dat bijl dezen geenszins het id6e van separatie voorzat, en na hetgeen we hier hebben gehoord is er geen oogenblik twijfd, dat de Katholieken1 niet zouden me dewerken, om alles op gelij'ke wijize tot zijn recht te doem komen. De moeilijkheid' is: de plaats. Daarom veroorloof ik mij in alle be- scheidenheid1 een id6e. Zooals gezegd is, zul len. de schoolfcinderen langs den weg van aamkomst worden geplaatst. Nil is de zaak nog moeilljker, omdat alles eigenlijk nog in1 de lucht hangt. ;De weg dien H. M. nemen za:\ sthat nog niet vast, doordat nog niet bekend is, of Irl. M. per trein, of per auto van Schagem komt. Geschiedf dit per auto dan leidt de weg over de Texelsche brug. Aan- ncmenide dat de aanfcomst per trein' plaats heeft, dan1 komen de schoolkinderen langs denl Stationsweg, Geesterweg emz. tot bet Stadhuis, een deel dat openblijft its reeds toe- gezcgd aan die Katholieke Vaandel-deputa- ties. Mien zou nu gevoegelijk kunnen beslui- ten alle Vaandels te plaatsen tusschen Rij'ks- opvoedingsgesticht en het Stadhuis, van elke vereeniging 3 menschen met een Vaandel b.v. Voor de Katholieke organisaties is verder de verschillende havens van Bretagne of de Ven due. Concameau wilde Douarnenoz beletten zijn visch te ontschepen en de prijzen die door de fabrikanten van conserven waren aangeboden, te laten dalen. Douamenez ant woordde het volk van Concameau: „Oij, zult niet binnenloopen!" Het kleine eiland d'Yeu zag om zijn kleine haven heen de mannen samenscholen en' een dreigende houding aannemen toen in de sche- mering de zeilen van allerlei kleur uit alle richtingen van de onmeteliike zee op het ha- venhootd toekwamen om elk zijn vangst naar de fabrieken te brengen, de netten met de versche visch in het ruim opgestapeld en bij het slingeren van de boot heen en weer glij- dend. De kusten van het Verd&sche land wa ren niet gastvrijer voor den buitenlander. Op een dag in Mei 1913 toen het hard woei kwam het zwarte schip met twee bruine zeilen de Cormoran; de irgedijkte, gebogen ingang van een kleme haven van de Vendue binnen en schoot tusschen de reeds vastge- sjorde booten heen, hier en daar langs de rompen schurend en zich een weg banend tot aan de door het getij natte treden van een kaaltrap. De schipper stond voorop in zijn gele trui. De vangst was goed geweest, tien- duizend sardines. Een scheepsjongen van een der booten uit de Vendue had al gezegd wij habbon bijna oiato. Darouai goett vijftig Harddraverslaan gereserveerd em daaihdj zouden zich de andere organisaties kunmem aansiuiten. De riitoer staat nog wel niet ge- iieel vast maar met is de bedodimg, dat de sioet zal gaan lang* de Harddraverslaan, Doodweg en Westerweg of omgekeerd. 'De katholieke vereenigingen wenschen mogelijk bij dkaar te staan, dam kumnenl die andere lanigs genoemde wegem zich aansiuiten', dan heeft men daar in den1 IHIout alles te zamen. Dit idee geeft spr. de vergaderilng in1 over- weging en hij twijifelt niet of na de veraaringem van de heeren Leesberg en Ke-sper zai men zoo tot een1 goede oplossing komen. De voorzitter meent, dat ma de mededee- lingen1 van den Burgemeester dte aangegeven wijze is aan. te bevelen. Imdiem men daarme de acooord kan gaan, dan' meet er den ma- druk opgelegd, diat het in de katholieken niet te laken. doch te prijzen valt, dat ze mu reeds idaar zdjm en' weten met hoeveel man ze zul len komen. Spr. wilde om een lief ding, dat dc anderen ook al zoo ver waren. De heer lHarrivan (Chr. Bond van Spoor- en trampersoneel) zag liever, dat de arbei- dersorganisaties op dim weg van het Station siomden bijv. achter de kinderen. De Burgemeester en de voorzitter bUeven daarin bezwaar zien. De voorzitter merkte nog op, dat het na de betooging im de® Hout geen moeite zal opleveren, vrouw em kinde ren op afgesproken plaatsen weer te vinden. De heer Bruim zou dan desnoods er voor zij|n den weg door de Bergerhout w.at langer te nemen1 doch de Buigemeester zeide, dat dit onmogelijlk is, daar rl. M. den kortsten weg wil nemen naar ft Stadhuis, dat is een strikte opdradit. De heer Sluis ondersteunde krachtig het deukbeeld van den heer Harrivan: de arbei- ders en de kinderen bij elkaar. Na bespreking met den Burgemeester zeide de Voorzitter, dat er niets tegen is, dat de arbeiders zich achter de kinderen scharen, maar niemand mag gedurende rijtoer ontbreken in de Hard draverslaan, daar meet het vol staan, opdat H.M. een goed beeld krijgen zal van het ver- eenigingslevengeen vakorganisatie mag daar ontbreken. Nadat is medegedeeld, dat 43 organisaties thans aanwezig zijn, vroeg de voorzitter nog of de Tumvereenigingeni m costuum kwa- men, hetgeen werd toegezegd. De Voorzitter drong er aaama nogmaals op aan te zorgen, dat alien op het app^l zijn en zeide, dat thans nog rest een oomite sa men te stellen, dat allereerst overleg zal ple- gen met de R. K. Organisaties, dat comite ton uit 5 leden bestaan en de heer Ohlen had er de aandacht op gevestigd, dat het wensche- lijk is daarin ook dames op te nemen. De heer Teerink stelde voor te nemen de 3 voorzitters der vereenigingen, die den oproep deden en 2 damies, doch de voorzitter wees er op, dat er dan geen katholieke comite's in zijn, dat is een bezwaar. De heer Keisper zeide de vergadering in de eerste plaats dank er voor, dat men had in- gezien het misverstand, dat er bestond. Ver der meende hij dat het goed zou zijn, hier een comite van 5 of 7 personen te vormen, dat onder leiding van den Burgemeester zich in verbinding stelde met het katholieke comite. dan zijn we, naar we verwacht hebben, dat we komen zouden. De Voorzitter noemde thans als leden &n lid van de Oranjevereeniging, e£n lid van de Ontzetvereeniging, Mr. Leesberg, Mevrouw Aukes en Mevr. Kuiper. Mevr. Aukes zeide geen bestuurelid van een vereeniging te zijn, en noemde in hare plaats mevr. Bierdrager. Na eenig overleg stelde daarop de voorzit ter voor de volgenae personen aan te wijzen: Mevr. Bierdrager, mevr. Kuiper en de heeren Thomsen, A. L Stikkel, J. Bruin, Harrivan en W. Bruin. De heer Thomsen kan gemakke- lijk overleg plegen met den heer Leesberg. De heer Sluis zou toch liever den heer Leesberg in het comite willen betrachten en vond het funest, dat er nu twee comite's be staan. De heer Schipper was het daarmede eens, als er in dit comite geen katholiek zitting had, klopte dat niet met de woorden van den heer Keisper. De heer Keisper deelde dat gevoelen niet; en beschouwde net niet op die manier. Wij zijn gekomen, zeide spr. om een misverstand uit den weg te ruimen, en hij verklaarde ver der er niet tegen te zijn, dat het comite ineen- smelt met het katholieke. De heer Sluis meende, dat het eerste werk moest zijn een katholiek in dit comite te be noemen, anders bleef het praatje, dat men hier een protestantsch comite had gevormd. De heer Thomsen zou willen, dat de katho lieken dit comite met evenveel leden aanvul- dener moet een comite zijn. De Voorzitter meende, dat dit comtte nog niet permanent isZijn eerste werk moet zijn, voeling te zoeken met het katholieke om een comite te vormen. De heer Sluis had dan geen bezwaar. (Ap plaus.) De Burgemeester geloofde, dat men op het oogenblik in de goede richting is en gehoord francs voor de duizend." Maar op de kaai wachtten meer dan twin- tig mannen en vrouwen in korte rokken, even geanimeerd als de schipper kalm leek, hitsten Hen op, door te zeggen: „Geen vreemdelin- gen vandaag, beste jongens! Zij' nemen ons Het brood uit den mondT Niet toelaten dat hij daar lost." De schipper richtte zich nu tot de vier man nen en den scheepsjongen, die een afwachten- de houding aannamen gedeeltelijk zittend ge- deeltelijik staande. Los de sardines de zee is voor iedereen De haven is van ons! schreeuwde een vrouw. Een andere, jong en mooi. riep: Sla hen dood I De dood aan de Bretag- ners! Zij trokken zich toen naar den achtergrond terug, in afwachting van het treurspel dat zich nu onder de mannen zou afspelen waar- naar zij op de punten van hun schoenklom- pen stonden te kijken. In de boot stonden de mannen al in voorovergebogen houding en dompelden de handen in de zachte massa visch waarmee zij al een mand gevuld had den. Zij vulden nog een tweede. „Wie gaan er lossen Ik! Queveme stak de linkerarm door het heng- aal van da aarate «u«d an klom op da doft de discussie twijfelde hij er niet aan, of de samenwerking zal er komen. Nadat nog de heer Jung op zijn vraag of een levende eerepoorta van turners zou mogen worden gevormd, tot antwoord heeft gekre- gen, dat dat moet overlegd worden met het comite, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank in de eerste plaats aan den burgemeester en de wethouders die zoo vriendelijk zijn geweest deze vergadering bij te wonen. Eerlijk gesproken, zeiae hij, is ons een pak van't hart genomen, de dreigende wolken zijn geheel verdreven en onder Helde- ren hemel kunnen we't Oranjefeest vieren. Laat thans ieder uwer werken zoo hard hij kan, om de plannen zoo goed mogelijk tot uit- voering te brengen en laten wij 43 propagan- disten zijn voor de huldebetooging in de Harddraverslaan. (Het doet ons genoegen, dat men blijkbaar van katholieke zijde heeft ingezien, dat men den verkeerden weg had ingeslagen. Toen wij aan het uit „Ons Blad" overgeno- men versl'ag van de vergadering der R.-K. Organisaties lazeni dat de Katholieken zich wilden afscheiden hebben wij niet kunnen na- laten op het gevaar dezer onderlinge ver- deeldheid te wijzen. Zooals men weet kon on ze verslaggever zelfs geen toegang krijgen daar het volgens mr. Leesberg een vergade ring met een intiem en uitsluitend katholiek karakter betrof. Omdat, aldus mr. Leesberg, de Katholieken zoo'n grooi liefde hebben voor de geliiefde Koningin, zou een1 speciale hulde op naar plaats zijn, en alle katholiek georga- mseerden zouden in de Harddraverslaan spontaan als tten geheel een hulde aan H.M. de Koningin moeten brengen. Tot nog toe lazen wij geen tegenspraak op het door dit katholieke blad bepubliceerde aangaande de bedoelde vergadering. Eiet verheugt ons er toe te hebben kunnen medewerken, dat men van katholieke zijde thans een ander geluid laat hooren. Het „misverstand" is nu uit den weg geruimd en Hare Majesteit zal een indruk van de hulde- betuiging door de geheele eendrachtelijk sa- menwerkende burgerij kunnen krijgen. Red. Alkm. Crt.) WEDSTRIJD KWARTETTEN. TE TTIA'AfRTTOV Men yerzoekt ons opname van het volgende: Een noviteit op den wedstrtjd. Waarom ook niet? Als er solo<mannenkwartetten zijn, waarom dan geen solo«gemengde kwartetten. Ze kunnen zelfs mooter zijn, dan de mannen* ensembles, omdat de wijdere harmonleen, over bijna vier octaven verdeeld, een veel subtieler samenklank verzekeren. Dien gemengden solo* kwartetzang aan te moedigen, mits alweer des* kundig geleid, is een verdienste, welke 't be* stuur der concoursuitschrijvende vereeniging op zijn rekening mag stellen. Acht kwartetten hadden ingeschreven en zij kregen ter instudeering een verplicht koor* werkje van Jos. de Klerk: „Weer't Paradijs". Bij Ueve woordekens van Pol de Mont schreef hfj noten, die samengevoegd een melodie leve* ren, welker hoofdlijn, schoon verre van oor* ppronkelijk, in overeenstemming is met de sim* pele lied*gedachte en een harmonisatie, die, wanneer geen overdreven gebruik van sext* accoorden gemaakt was, behoorlijk kon ge* noenwi worden. Maar de componist vereiert uijnmelodie-contounen door arabesken die den eenvoud schromelijk verstoren en maakt ruim gebruik van goedkoope en verouderde effec* ten«bromstemmen,' ab's waar de Belgische koorconstructeurs van een kwart eeuw geleden succes mee hadden. Daarom verrijkt dit werkje de koorzangliteratuur geenszins, al ldinkt't volstrekt niet onaangenaam, maar tracht, na* tuurlijk onwillekeurig, 't streven van den te* genwoordigen tijd, dat eigenlijk een devies voor alle eeuwen had moeten zijn: „Natuur en waarheid" te belemmeren. Wanneer een kwartet mannen of gemengd een jaar onder deugdelijke leiding regelma* tig, bijv. eens per week, studeert, heeft't iets bereikt; als 't nog een jaar, natuurlijk in de* zelfde samenstelling, werkt, levert 't een be* hoorlijke prcstatie; indien 't er nog een jaar aan toevoegt, dan zal't eerst werkelijk kunst* waarde hebben. Dit als voorwaarde stellende, kon natuurlijk geen der vijf kwartetten drie waren weer buiten schuld der vereeniging in gebreke ge* bleven bij benadering zelfs, ook niet al had* den zij enorm gestudeerd, aan degelijke kunst* eischen voldoen. Maar wel mocht men ver* wachten, dat zulverheid, natuurlijke voor* dracht, stemevenwicht en beschaving zouden zijn betracht en bestudeerd. Slechts &6n der vijf kwartetten heeft hieraan in bijna alle opzich'ten voldaan, n.L „Harmonie" uit Alkmaar, dat een ensemble was met stabie* len diapason en fraaie stemverhouding en dat zijn beide koorwerkjes met gezonde en na* tuurlijke opvatting voordroeg. Wel waren bij 't verplichte koor onzuiverheden, vooral in de modulaties, maar dat lag meer aan de onprac* tische compositie, welke zuiver zingen bijkans onmogelijk maakt. „Met z'n vieren" uit Haarlem zong met een zwevende sopraan en onzuiveren tenor en miste daardoor stabiliteit, hoewel er qua op* vatting veel goeds waar te nemen viel. Maar van de boot, vandaar op de verschansing om vervolgens o pde eerste trede van de trap te springen tot waar het getij stond. Hij hield de rechtervuist in den zak van zijn wambuis. Niemand was er om hem te beletten een voet aan wal te zetten. Hij sprong dus met gebo gen knieen op de eerste trede, richtte zich weer op zag over zijn schouder heen naar zijn kameraden, die naar hem keken en stonden te lachen. Toen liep hij onder het geroep van de vis- schers uit de Vendde: „Sla hem dood1 werpt hem in het water!" met het hoofd in de schouders, verwoed ineengedrongen, schreeuw de„Uit den wegRaakt de visch niet aan 1" de trap op. Zijn klompen klepperden negen maal, want er waren negen treden. Op de tiende zag men drie mannen staan, die den aanval afwachten. Queveme drong zich te- fen hen op en zij werden bang, en lieten hem oor. Maar zij keerden weer terug omringden hem en men zag hen al'e vier op twintig me ter afstand over de steenen rollen. Toen schoot de menigte toe. Er werden vuisten opgeheven. De vrouwen met haar scherp ge- krijsch vormden een kring om de strijdenden en de deuren van decate's werden opengewor- pen. VonSi aarroltfl

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5