DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 210 Hondtad twee en twintigste Jnnrgong. 4t>ornementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- on Ilandolsdr. T.h. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 33. B IX SD 1 G DlrecteurG. H. KRAK. HoofdredaotourTJ. N. ADEMA. Buitenlandsch Overzicht De Polen zijn toch ook al niet steeds ge- loofwaardig. In tegcnspraak met een door Litauen wereldkundig gemaakt bericht, dat Poolsche mUitairen bii Augustowo de Li- tauers hadden overvallen, deelden zij, mede, dat er niet gevochten was en in hun commur niqu<£ van 4 September zeggen ze, dat in de streek van Suwalki en Augustowo de Li- tauers de aanvallers waren, die nog wel zonder oorlogsverklaring de Curzonline overschreden. Dat is dus heel wat anders. Dat „zonder oorlogsverklaring" is eigenlijk vermakelijk. De Polen zelf trokken immers ook zoo maar Litauen binnen, alleen omdat de Russen ook een d-eel van dat land hadden gabruikt als operatieterrein en onder voorge- ven, dat de tusschen Litauen en Rusland be- paalde grens Polen niet bindt. Zij hebben nu zeker ingezien, dat limine houding niet cor rect was en haastcn zich nu om te vertellen, dat hunne legem bij den opmarech alleen dat deel van Suwalki bezetten, dat door de Cur- zon-linie aan Polen was toegewczen. t Zal wel waar zijn Intusschen schijnt het Poolsch-Litauensche conflict geen verderen omvang meer te zul- len aannemen. De Polen en Litauers hebben zich een paar keeren in den strijd gemeten, waarbij eerstgenoemden Seiny en Lipova hebben moetea ontruimen, maar meer zal er waarschijulijk niet gebeuren, daar beide par- tijen zijn overeengekomen besprekingen te open en over de vaststelling eencr demarca- tielijn. Tusschen Rusland en Polen gaat de strijd nog steeds door. In afwachting van de vre- desonderhandelingen, die niet moTgen maar Donderdag te Riga zullen aanvangen, heb ben nog geregelde aanvallen en tegenaanval- len plaats. Beide partijen spreken van het te- rugslaan van aanvallen, terwijl de Russen er (nog aan toevoegen, dat zij ten noorden van Groebotsjof een sterke Poolsche afdeeling versloegen en eenige duizenden gevangenen maakten. Het 2e Poolsche infanterieregi- ment werd1 vemietigd. Het Russische tegen- offensief schijnt dan toch niet zoo te misluk- ken als de Polen verleden week wel wilden doen voorkomen. Naar de correspondent van ..Berlingske Tidende" uit Warschau meldt, is het aan Boedjenny gelukt zijn leger met tamelijk goed gevolg over de Boeg terug te trekken. Zijn verliezen zijn niet zoo groot als men aangenomen had. Bij Lemberg trekken de bolsjewieken on der kleine gevechten terug. De Duitsche ministers Simons en Severing hebben den Franschen ambas&ideur de ver- ontschuldigingen van Duitschland aangebo- den voor het gebeurde te Breslau en daarbij1 er op gewezen, dat de voorvallen kunnen worden verklaard, maar niet gerechtvaar- ftet is nog lang niet rustlg In Opper- Silezig. De Duitsche politieke partijen heb ben er op gewezen in een telegram aan gene- raal Lerond in Oppeln, waarin zij zeggen: „De lijst van Duitschers, die na de Duitsch- Poolsche overeenkomst vermoord ziin, is we- der met vele nainen vermeerderd. Het heele land verkeert in een toestand van verschrik- king; in de districten Pless en Rybnick zijn tot nu toe 120 miin-beambten en 1200 Duitschgezinde arbeiders. verjaagd. Zoolang de staking duurt heeft geen enkel Fransch ge- weer ook maar 6en schot op de rebel len ge- lost. De hooge commissie heeft de beschenning van het land plechtig op zich genomen. Wij eischen daarom nogmaals met nadruk de be scherming van het leven en den eigendom door de gewapende Aiacht; wij eischen dat de troepen, in plaats van de steden te vullen, met de wapens in de hand het land door- trekkenwij eischen, dat de vrij rondloopen- ,de aanvoerders van benden worden gearres- teerd. Wij waarschuwen de hooge commissie. Er komen steeds meer anwijzingen, dat bin nen enkele dagen, op zijn laatst 18 Septem ber de opstand opnieuw zal uitbreken. Wij eischen, dat de mijnen militair bezet zullen worden. daar een andere veiiigheidsmaatre- gel op het oogenblik niet mogelijk is." De rijksregeering zal drie witboeken over Ormer-Silezie uitgeven. Het eerste zal een authentieke beschrijt- ving inhouden van de door de opstandelin- pen eepleeette erewelddaden en moorden. Het tweede zal de bewijzen bevatten, dat interge- allieerde troepenafdeelingen tegen de op- standelingen zijn opgetreden en in somnrige wvallen de partij der Polen hebben gekozen. Het derde zal zich bezig houden met de voorbereidende maatregelen die van Pool sche ziide voor de organisatie van den op- stand werden getroffen. Dit witboek zal in hoofdzaak gebaseerd ziin on materiaal, ge- vnnden bii een koerier van Korfanty. Bnitenland BOYCOT VAIN" BKETSICOEEB 'SCtaEBEN. Uit New York wordt j?emeld, dat de actie der bootwerkersj die geweigerd hebben op Britache schepen. te werken, tot hunne eischen betreffende Ierland voldaan zijn, het begin ie geweest van dergelijke 'bewegingen in de havens van Boston, Philadelphia, New Orleans, Newport News en Oalveston. Volgens beriehten uit Boston omvat de staking reeds de geemployeerden in de graan- pakhuizen, die de Engelsche schepen van ladingen voorzien. TYPHUS IN POLEN EN RUSLAND. De typhus-epidemie in Polen ep Rusland wordt zulk een gevaar, dat Balfour, in naam van den Raad van den Volkenbondi, een op- roep tot de verschillcnde regeeringen heeft gericht om terstond 1/4 milliocu pond ster ling te verschaffen van de 10 millioen, die in het gehcel noodig zijn. De militairc gebeurtenissen maken den nood nog dringender. „In Rusland", zegt Balfour, .^diijni de ziekte epidemisch te die juist mij ver- aangetast, dat er nauwelijlcs een dorp of stad gespaard is gebleven en dat de helft der geneesheeren, die trachtten de ziekte te bestrijden, gestor- ven is. DEMONISTRAIITE VAN OORUOOS- - DST'YA.TiTDEN. Te Frankfort hebben. Zondag gxoote de- monstraties van oorlogsinvaliden en de nage- laten btrekkingen van gesneuvelde soldaten plaats gehad. De demonstranten trokken naar het raadhuis, waar een deputatie de wenschen der oorlogsinvaliden uiteenzette. De eischen betreffende de levering van melk, brood en aardappelen werden ingewilligd. Bovendien werd aan de deputatie medege- deeld, dat een half millioen mark voor on- dersteuning in reserve wordt gehouden. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN ITALIe EN SOVJET- RUSLAND. Uit Moskuo wordt bericht, dat aldaar, te .Odessa en te Reval afdeelingen van de ltali- aansche cobperaties haar werk zijn begon- ncn. Nahr Sovjet-Rusland zijn reeds 4 sche pen met medicamenten gezon'dcn. Behalve dez goedercn zal Italie ingevolge het ver- ,drag landbouwmacliines, telefoon- en tele- graafmateriaal en andere benoodigdheden leveren. NIEUWE STDUBBELINGEN IN DUITSCHLAND TE WACHTEN? Zaterdagavond hebben spoorwegbeamb- ten op het station Erfurt een z.g. Polonia- trein met wapens en troepen ter aflossing van de bezettingstroepen in Opper-Silezie, aangehouden, de w; pens uit een wagon ge- lost en ten slotte alles in brand gestoken. De rijksweenninister heeft telegrafisch be- volen. dat die spoorwegarbeiders, die aan een en ander deelgenomen hebben, onmid- dellijk uit den dienst ontslagen moeten wor den. Voor de eerste maal werd door deo mi nister de bedreiging ton uitvoer gebraclit, dat tegen de spoorwegbeambten, die bijl het controleeren van treintransporten eigenmach- tig optreden, disciplinair ten strengste zal worden opgetreden. De controlecommissie "heeft bekend gemaakt, dat zij, ingeval van be- straffing der arbeiders, de veradiillende ar- beiders-organisaties zal verzoeken, haar so- lidariteit te toonen. DE RUSSISCHE GEiNTERNEERDEN IN OOST-PRUISEN. De „Times"-crorrespondent te Danzig meldt, dat een overeenkomst is getroffen, waarbij de bolsjewisteu, die thans in Oost- Pruisen gelnterneerd zijn, naar een ander deel van Duitschland zullen worden overge- bracht. Het .is mogelijk, dat binnen veertien dagen in Oost-Pruisen geen geintemeerden meer zullen zijn. DE AlRBElDSONRUST IN ITAiLIe. Op enkele uitzonderingou na, zijn alle ijzer- en etaal-, locomotief- en wagonfabrie- ken, auto- eu machinefabrieken en wapen- faibrieken iji geheel Italie door de arbeiders bezet en worden de bedrijven door deze in working gehouden. De anarchistische ele- menten eischen alle industrieele bedrijven, de mijnen en andere eigendommen op, benevens de veredeling van land en grond. De georga- niaeerde landarbeidera hebben zich aolidair verklaard met de metaalaxbeiders. Alle bezette fabrieken te Milaan, Genua en Turijn in deze steden zijn in staat van verde- diging gebracht en boven alle waait de roode vlag. Te Turijn hebben de 20.000 arbeiders van de „Fiat"-fabriaken de beechikking over een aantal mitraiUeurs en een flinken voor- raad munitie. De politie, die de fabriek bin- nendrong om op deze wapens beelag te leg- gen, werd met revolversohoten en bommen ontvangen. Door hot hekwerk, dat de werik- plaatsen omringt, heeft men een alectrischen stroom geleid. Een militaixe patrouille, die 'a nachts langs de fa'briek trok, ward met ko- kend water bestookt. Intusschen verzekert men van arbeidersi- zijde, dat in de fabxieken het werk geregeld wordt voortgezet. Te Triest is een algemeene staking uitge- broken. Er hadden botsingen plaats tusschen de stakers en troepen-afdeelingen. Te Anoona moeten de arbeiders de werven hebben bezet. Zondag was het in geheel Italie kalm. In eenige fabrieken, aldus meldt Eeuter uit Rome, is de arbeid op normale wijze nerval, ten gevolge van de verklaring van de werkge- vers, dat zij bij voorbaat een eventueele over eenkomst tusschen patroons en werknemers aanvaardden. Qndanks den in de metaalnij- verheid heerschenden toestand is het leven in geheel Italie normaaL Naar de „Secolo" meldt, heeft de regeering besloten in het conflict tusschen de arbeiders J en werkgevers neutraal te blij'ven. EOIRITE BEiRICEOTEN. De Letlandscbe oonstitueerende verga- dering heeft met algemeene stemmen het vredesverdrag geratdficeerd, dat op 13 Juli met de bolsjewiki is gesloten. Lloyd George heeft Zondagmorgen per extra-trein Luzarn veirlaten. HSj werd door de menigte hartelijk toegejuicht. Vol gens een draadloos bericht uit Mos- bou zou er een revolutionnaire beweging zijn uitgebroken in Turkestan. De regeering van den emir zou zijn omvergeworpen. Naiar uit Rome gemeld wordt, zal ItaliS het zevende deel van de leening betalen, die door de geallieerden aan Duitschland is toe- gestaan, zoodat het gedurende 6 maanden zal hebben te betalen 21 millioen. De algemeene staking te (Hanau, waarbij meer dan 14.000 arbeiders waren betrokken, is geeindigd. De eischen der arbeiders zijn gedeltelijk ingewilligd. De gemeente-werk- lieden hebben al'hun eischen ingewilligd ge- kregen. Tot het einde der staking hebben de 6'ocialisten samengewerkt met de communis- ten. i In het Drissa-district (ten Oostcn van Diwinak) heetft de bevolking zich met bijna algemeeneAtemmen voor aansluitdng bij Let- land uitgesproken. Een troep van drieduizend Perzische kozakken, die door de artillerie der Bolsje wiki onder vuur werd genomen, is uit de streek van Enseli aan de Kaspische zee moe ten terugtrekken. Tsjitsjerin heeft uit Mosfcou een draad loos telegram verzonden, waarin hij zegt, dat er in 'Toerkestan een revolutionnaire bewe ging is uitgebroken. De regeering van den emir zou omver zijn geworpen. Hevige aardschokken hebben aanzden- lijke schade veroorzaakt te Belfarah (Algiers) Te Augsburg is een algemeene staking in de metaal- en de textielindnstrie uitge broken. De gemeenteraad van Praag heeft met algemeen stemmen den burgemeester, dr. Baxa, gemachtigd de aan de stad Praag toe- behoorende goaleren op te eischen, die in 1547 op dhwettige wijze door koning Ferdir nand geconfisceerd zijn. Op de stations te Praag komen iederen dag Polen uit Galicie aan, die naar Amerika willen vertrekken. Naar het Zuid-Slavische persbureau meldt, is de prins-regent Alexander uit Bel- grado naar Parijs vertrokken. In officieele kringen te Parijs gelooft men, dat president Deschanel tot begin Oc tober te Rambouillet zal blijven. De Poolsche minister van binnenland- sche zaken heeft aan de burgerlijke bevolking toegestaan naar de districten ten Wcstcn van de linie Lornsja—Brest-Litowsk terug te kee ren. De toestand in Zuid-China is zeer on- rustig, in weerwil van de nederlaag der An- foe- of pro-Japansche groep. De Kantor- partij, die verwant is aan de An-foe-groep, staat op het punt een onafhankelijke repu- bliek te stichten te Tsjoengking. Het vakvereenigingscongre3 te Porto- mouth vroeg de vnjlating van den lord mayor van Cork. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is de Finsche vredesdelegatie uit Dorpat naar Helsingfors teruggekeerd. Het is niet dat de vredesonderhandelingen met Ri voortgezet zullen worden. Te Weenen had Zondagmorg het stadhuis een betaoging plaats voor Ka- rinthier Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de aansluiting van Karinthig bij Oostenrijk wordt geeischi Rusland heeft geweigerd vredesonder handelingen met RoemeniS te vocren als da geallieerden daarin werden gekend. Pro-Yfec.j.^i.I Nifinws UIT WIER1NGERWAARD. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltal- lig onder leiding van Burgemeester Haring- huizen. tevens secretaris. De Voorzitter decide mede. dat B. en W. as. Maandag een onderhoud zullen hebben met de Heeren Ds. v. d. Waar den en Boon ter bespreking Electriciteit. Dat door B. en W. bij ontstentenis van den Burgemeester als zoodanig is aangewezen wethouder Sleutel. Zijn beide wethouders ver- hinderd of ongesteld dan wordt het oudste Raadslid aangewezen, in dit geval de Heer C. BlaauboerVries. Bij B. en W. is ingekomen een kon. besluit waarbij is toegestaan een verhoogd voorschot Bouwvereeniging. De koningin heeft echter de verhoogde bijdragc niet toegestaan. De voorzitter ^telde zich voor naar de reden hier- van te informeeren. melkverordening gaf voor Na eenige bespreking wordt besloten we- derom ^ubsidie te verleenen mits een vold'oend aantal leerlingen zich aanmelden. Algemeen is men wel van oordeel dat boekhouding een niuttig vak is. Op voorstel van den heer Sijbrands wordt evonden in de verordening een verbods- paUng op te nemen om met motorrijwielen te rijden op het onderpad aan de Nieuwesluis. De heer Sijbrands deelde hierna namms de commissie mede dat de gemeenterekeningen enz. volmaakt in orde waren en sprak een woord van lof aan den ontvanger. Ontvang- sten waren 42578.29 j uitgaven J 40559.02 saldo 2019.17. Levensmiddelenbedrijf sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 46733.76 waaronder een bedrag ad 2387.31 dat door de gemeente wordt bijgepast. Het Burgerlijk Armbestuur gaf een nadee- lig saldo aan van 1437.74> Ontvangsten waren 4852; uitgaven 6287.74. Alle re- keningen werden goedgekcurd. Hierop volgde aanbiediag begrooting Ge meente en Burgerlijk Armbestuur. Qe eerste sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 49660.49, waaronder een post onvoor- zien ad 1208.45. Begrooting burgerlijk armbestuur sloot tot een bedrag ad 6000. Hierop kwam voor een aanvraag de gemeente tot een bedrag van 6000. Begrooting Levensmiddelenbedrijf werd niet aangeboden. B. en W. zijn van oordeel dat dit een volgend jaar niet meer noodig to. Laatete punt to regeling belooning doodgra- ver. De voorzitter zeide dat er nog geen enkele eollidtant is en stelde nameos B. en W. voor het loon te bepalen op 5 per graf. Allen voor. i Door een der leden wordt in overweging ge1 even mettertijd meerdere gemeentewericen in 6n hand te doen zijn, opdat we dan een bete- re belooning kunnen uitkeeren en b.v. een ge- meentewerkman kunnen aanstellen. De Voorzitter gevoelde hier ook wel voor en wil gaame eens een en ander onderzodcen. ■Verder deelde voorzitter ook nog mede dat ook onze begravenisrechten zullen moeten worden herzien om het evenwicht te behouden tusschen uitgaven en inkomsten. Na rond- vraag gaat men in comite ter behandeling reclames Hoofdelijken Omslag. UIT WIERINGERWAARD. Het circus Wilke, dat hier 4 avonden schit- terende voorstellingen heeft gcgeven, to Maandagmiddag per extra tram vertrokken naar Heerhugowaard. Het transport be- stond uit elf spoorwagons. Jumbo, de olih fant, die uitstekende diensten bewees bij het vervoeren der zware wagens had zeer veel bekijks. UIT OUtDCMP. B beschikktug van. den Miin. van. Oorlcg is aan den diensitiplichtige F. Kunst uit deze gemeente, uitstel van eerste oefening ver- UFT SCHERMER1HDRN. De Bisschop van1 IHaiariem heeft eene nieu- we parochie opgericht te Schermerhom ('N.- Holland, 'Dekenaat Punmerandl),, onder den titel van O. L. Vrouw Geboorte en benoemd tot pasitoor dezer parochie, den heer G. Nie- kenk, kapelaam te Hoomi. UIT EGMOND AAN- ZEE. De heer J. H. Caro, onderwijzer alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van leeraar aan de gemeentelijke dag-vissche- rijschool te IJmuiden. Woensdag, 8 September, zal alhier de verjaardag van de Koningin herdacht wor den en wanneer we de plannen hooren, dan gelooven we, dat het een vroolijke dag zal worden. Als gewoonlijk heeft de vereeniging ,.Koninginnedag" hier in de eerste plaats aan de kinderen gedacht en zoo zal WoenS- dagochtend om 9 uur in een feestelijke op- tocht door het dorp getrokken worden. Om ongeveer half tien zal de trein de pl.m. 400 7 SEPTEMBER. Aan Mej. van Wij-k werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres te en 1 October a.s. onder dankzegging voor oede diensten aan de gemeente bewezen. [an de Gezinsverpleging Anna Paulowna Wieringerwaard werd wederom 200 sub- sidie verleend. Een verzoek van den heer Zeeman, ambte- naar ter secretarie om zijn salaris te herzien, opdat hij zich zal kunnen bekwamen en trach- ten diploma to behalen werd na breedvoerige discussie aangehouden tot de volgendfi verga- dering. Van de Middenstandsvereeniging is een verzoek ingekomen om wederom subsidie te mogen ontvangen voor eene te houden boek- houdcuisus, alsmede een verlicht en ver- warmd lokaal. De Voorzitter en wethouder Limpers zijn in beginsel v66r subsidie verleenen, terwijl wethouder Sleutel een jaar wil uitetellen om dat van de 39 leerlingen le leer jaar maar 6 zijn teruggekomen voor het tweede leerjaar. kinderen naar Bergen brengen, waar ze on- ge'twijfeld hun vermaak wel zullen zoeken. Men stelt zich voor, dat voorts 's avonds ongeveer half zes de kinderschare terug zal keeren, waama weer een rondgang door het dorp zal gehouden worden. Ook 's avonds zal de vroolijkheid er nog lang ingehouden worden, zoodat we, alles overziende, zeker mogen gelooven, dat het feest, al is het wat laat, toch zeker veel doet verwachten. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag avond 8 uur. Allen aanwezig. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Sdiriiven van den heer J. de Witt, waarin hij dank zegt voor de 40 pet. pensioensiver- hooging. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrij-ven van Alo. Wij-ker waarin hij vraagt om een woning. B. en W. stelden voor, hem om adviea naar de Bouwvereniging te verwijzen. Aldus besloten. Benoeming diredeur gemeentebedrijven. B. en W. bieden den Raad het volgende twee tal aan. Van beide heeren waren vrij- wel gelijke inlichtingen bekomen, zoodat ze wat geschiktiieid betreft, vrijwel acht mochten worden: 1. P. ■$k ge- otsman, Hoogezand; 2. J. Meijer, Winkel. De heer Jonker had. liever den heer Meijer als No. 1 gezien, omdat deze de oudste was; ook de heer Snoeks meende de voorkeur aan No. 2 te moeten geven, daar deze den indruk 'gaf van een zeer voortvarend persoon t e zijn, wat voor de bedrijven zeker wel noodig was. Bij de stemming kreeg de heer Schotsman 3, de heer Meijer 4 stemmen, zoodat iaatst- genoemde gekozen to. Vergoediing huuir velriwachter. De voorzitter delde mede, dat de veld- warhter voor een hooge huur zit, doordat hij in het badseizoen gekomen is. Thans moet hij genoegen nemen tret een zolder! B. en W. stellen voor, hem in de hooge huur tege- moet te komen met 5 per week. Aldus Be sloten. Verkoop grond. De voorzitter herinnerde dat indertijd een verzoek is ingekomen van de heeren Gul en Koopman, om een zelfde stuk grond te koo- pen. B. en W. hebben thans de zaak onder- zocht. Zij meenden, dat het't beste is, den ond niet te verkoopen, daar zij vreezen, den verkoop niets dan misire zal geven. De heer Med-ik nam het dan op voor den heer Koopman. Hij achtte het toch vreemd, dat iemand een schuur heeft en er niet in kan komen, zonder over den grond van een ander te gaan. Hij hoopte temr inste, dat ala de heer Koopman den grond niet kon koo- pen, hem toch in elk geval vergund zal wor den een uitgang te maken over den gemeente- grond. De heer Conijn merkte op, dat we dan toch zeker een verzoek daaromtrent van den heer Koopman moeten afwachten. Als dat komt, kan *de Raad beslissen. Het voorstel, om den grond niet te reir- koopen, werd daama aangenomen met alge meen stemmen. Verzoek Bouwvereeniging. De voorzitter zeide, dat de plannen, die de Bouwvereeniging heeft ingestuurd, direct zijn besproken in de vergadering van B. en W., dodi daar was groot bezwaar gerezen tegen de plannen. De kosten toch waren te hoog, 7500 toch is veel te veeL Hier in het dorp worden huizen gebouwd voor 6000, welke zeer goed kunnen genoemd worden. B. en W. stelden dan ook voor deze plan nen aan de Vereeniging terug te zenden en met haar bestuur in. overleg te treden, om plarnen te bekomen voor gpedkoopere hui zen. De heer Jonker legde er den nadruk op, dat bij die 7500 is inbegrepen de aanleg van straat, gas-- en waterleiding. Zoolang de gemeente dht laat komen voor rekening van de Bouwvereeniging, zullen er in Egmond altijd dure woningen koinen. Dat Egmond hier weer anders optreedt dan andere ge- meenten, wordt bevestigd door de Gezond- heidscommissie, die bij de ontwerpen van andere gemeenten nooit zoo'n regeling aan- trof. De voorzitter meende als verontschuldi- ging te mogen opmerken, dat daarom de grond bijzonder goedkoop verkocht is. Wethouder Conijn merkte naar aaaleiding van de .besprekingen in B. en W. op, dat de ingeleverde begrooting niet juist is. Ten eer ste zou zij verhoogd moeten morden met een post voor dte borstwering. Voorts is voor den straataanleg f 2000 uitgetrokken, wat zeker f 1000 te kort is. Wat voorts den gromdver- koop betreft, merkte hij op, dat de huizen van Zwart op duurderen grond staan en alles met elkaar op 6100 tot 6200 komt. Dait ,nu zijn beste arbeidersiwoningen, maar deze niet. Deze zijn goed om te verhuren aan bad- gasten Hij vroeg zich af, wat een arbeider moeii doeni met 'ml hula met 6 learners. Hoe moet de man aan de meubelcn komen. Op andere plaatsen worden ook wel goedkoopere gezet welke toch ook worden goedgekeurd. De ge meente doet hier bovendien haar plicnt, door den grond aan de vereeniging 3 goed- kooper te verkoopen dan aan particulieren. Hij ,zou de vereeniging den raad willen ge ven huizen te bouwen van de soort zooals Zwart doet Dan voldoen we aan den wensch van den minister, die geen luxe wenscht. Wil echter de architect Zuurbier dat niet. dan zijn er toch zeker nog wel an- dcren te vinden, misschien wel in het dorp. De heer Jonker bracht in het midden, dat, wait de teekemnjg geeft, niet meer is als die de eisch. De heer Conijn zeide, dat vroeger al eens andere plannen zijn ingediend. Reeds toen werd aangedrongen op goedkoopere wonin gen. In plaats van goedkooper, zijn deze grooter en duurder. De heer Snoeks zeide, dat de heer Conijn Egmond toch vooral niet moest vergelijken met een boerengemeente. Hier mag net er toch zeker wel iets andere uitzien. Boven dien, in deze woningen kunnen ambtensren geplaatst worden. We hebben toch op het oogenblik ook een ambtenaar op een zolder zitten, wat elke week 5,kost. Hij meen de, dat we toch goed doen met een beetje in de toekomst te zien. Hij hoopte dan ook, dat er hed'en zoo'n besluit genomen wordt, dat deze woningen er komen. Ook wethouder de Graaff meende, dat de cijfere van de begrooting niet kloppen. Be halve de straat en de borstwering is ook de post van 9 scheidingsmuren vergeten. Bo vendien merkte ook hij op, dat ze veel te mooi zijn voor arbeiderewoningen. Alles met elkaar, meende hij, zal meer dan 100.000 beloopen. De heer Snoeks kon zich niet indenken, dat het zoo gewelig zal worden en hij merkte schamper tegen den heer de Graaff op, dat hij geloofde, dat hier eigenbelang voor dat van het algemeen wordt geschoven, waarfce- gen de heer de Graaf krachtig protesteerde. De heer Medtk wees er nog eens op, dat huizen als van Sander niet gebouwd mogen worden, daar ze niet aan de eischen voldoen.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1