DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 212 Standard twee en twintigsto Jaargang. 1930. Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Book- on Handelsdr. T.h. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Adinlnlstr. No. 3. Rodactie No. 33. DONDEEDAG 9 SEPTEMBER Buitenlandsch Overzieht Bnitenland Gemengd Nieuws Ott atf 1 Directeur: G. II. KRAK. Het congres der Engelsche vakvereenigto- gen heeft gisteren met algemeene stemmed een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de eischen der mijnwerkera rede- lijik en billijk zijm em dadelijlk dienen te war den ingewilligKl. 'Hlet congres dach't das over die eischen reeds eenige dagen geleden door ons weergegeven precies als het Drievoudig Verbond, dat ook een dergeliike I y aannam. Maar ondnnks alt be- njit toch het conflict, dat ing aannam Maar ondnnks sluit blijft toch nag de hoop bestaan, d'at jk een ramp zou wond'em voor een groat deel van Europa, nog wel zal kunnen1 word en voorkomen. Het blijkt elken dag weer, dat onder de ar beiders ook onder de mijnwerkers ve- len zijn, die terug schrikken voor een zoo groote staking. Zelfs de voorzitter van het congres, Thomas, was blijkens zijn openings- rede geen groot voorstand'er Van directe ac- tie. En daaronder zou toch vallen deze sta king, die in den grand der zaak beoogt de nationalisatie der mijnen hnmers bij ver- laging der kolenprijzen zouden de armere mijnen moeten worden gesteund door de rii- kere, maar dit lean alleea onder contrfile van de regeering. 'De vraag zal zijln of de meerderheid der Engelsche arbeidere zich v66r een staking met dat doel zal verklaren, temeer waar het vakvereenigingscongres in Maart zich uitsprak tegen directe actie. van de mijnwerkersfederatic heden zal heb ben met siir Robert Horne, voorzitter van de Board of Trade. Dat ondanks de mededee- ling, dat de regeering volstrekt geen verande- ring gebracht had in haar zienswijze, dat d'e beslissing over de verlaging van den prijs der kolen voor huisbrand den tweeden eisch der mijnwerkers, tot de bevoegdheid behoort van het parlcment en op de conference dus alteem over de gevraagd'e loonsverhooging zal gesprokeni kmnnen worden, het be- stuur van den mijnwerkersbond toch de uit- noodiging tot de bespreking hceft aangeno men. doet hopen dat de pogingen tot be- middeling van minister Home op de hand- having van den eisch tot verlaging der ko lenprijzen nict zullen stranden. OYEIRISTROO'MU'NGDN EN ZUID- BiEIE'REIN EN OOSTENRIJK. Uit alte plaatsen vam Zuid-Beieren komen berichten.' over overstroomin gento lMSuh.1- dorf, Weisserburg en andere plaatsen is' de Inn buiten haar oevers getredemer is zware geschade aangericht. Hlet spoorwegverkeer is vrijwel geheel stop gezet. Heele dorpen en goded'ten, van steden staan onder water. In Muhldorf en Eird ing zijn een aantal huizem v/eggespoeld. Er zijn ook verscheidene slacht- offers. De spoorlijn AugsburgIngelstadt (waarover de directe verbindimg Nederl'andi Oostenrijk gaat) is verbroken. De Lsar en' haar bdjkriwieren zij(n buiten' hum oevers gie- treden. De schade loopt in de millioenten. Verscheidene bij-rivieren van1 den Domau in Oostenrijlk zijln ook uit hun bedding ge- tteden. IHIet spoorwegverkeer WeenenLenz is onderbroken. Te Salzburg staan verschei dene straten onder water. EEN ZWENKENIGi 'MAAR MDSKOU. Op een conferemtie vani 176 afgevaardigdem der limks-soc.-democratische ricliting, te Kar- lin (Tsjecho-Slowakijfc) gehouden, is beslo- tem taetredimg te eischen tot de derde Inter nationale. Op het Oui tsch-Tsj echo-Slewaki- sche soc.-democratisdie congres werdeni door do limkerzijde voorstel'lem van dezelfde strek- kinigen ingediend. De moties erkenden de noodzakelijkheid om het kletoe en middelma- tige eigendOmsrecht te handihaven. Op eem bijeemkomst der Tsiecho-Slowaki- sche legionnaires, georganisecrd door het blad Svaz, is de eisch gestdd tot socialiseering van de republiek en tot1 onmiiddellijk heretel van regelmatigie betrekkingen' met Rusllaind. DE ARBEIDSONRUOT IN ETALIe. Omtrent de arbeidsonrust im Italie, wordt gcmeld, d'at zoowel de arbeiders als de pa- tioons het voorstel der regeering, om arbitra- ge-commissies te benoemen, hebben1 afgewezen. De minister van de schatlkist heeft, rekening houdend met het feit, dat de indiustrieelen zich niet afkeerig toonen vam de oprichtimg van verbrui'kscooperaties ten behoeve van de arbeiders, aan de werkgevers voorgesteld een voorloopige loonsverhooging toe te staan, totdat de cohperaties functionneeren. Door de aldus verstrekte voorschotten zouden de loo- nen met 10 h 20 pet. worden verhoogd. Het antwoord der industrieelen is niet gunstig voor eem spoedige oplossing. Hunne vereeni- ging acht dat onderhandclingen alleen mo- gelijk zijm, wanmeer het geschil zuiver op eco- nomisch terrein wordtt gebracht en als de tucht in de fabriekem weer hersteld' is. Deze bcslissingen zijn aan den prefect medege- deeld, die ook de socialistischc afgevaardig dem Turratie en Treve heeft omtvangen. Over de toestand in de verschil'lende Itali- aansche steden vememen de Fransche bladen, dat te Palermo de werven' door de arbeiders zijn bezel, die de roode vlag hebben' gehe- sdien. In ed' andere steden hebbent zich- geen inci- denten voorgedaan. Te Turijn hebben de ar beiders van uit twee vliegtuigen manife^ten naar beneden geworpen, waarin Lenin wordt verheerldjlkt. Te Genua heeft' die' begrafenis van de gedoode 'arbeiders zomder intidenten plaats gehad!. Tot diusver heeft de regeering alleen te Turijln miilitaire maatregelen genomen. In het centrum der stad- zijm eem aantal kanonmem opgesteld. De correspondent vam de Matin'' te Rome heeft een ondesrhoud met den Italiaanschen minister van Arbeid,Labriola, gehad;, waarin deze meedeelde, dat de houding der arbeiders van buiten' af erger lijkt dan zij: eigenlijk is. Er is geen reden om zich ernstig omgerust te maken. Tot nog toe heeft de regeering zich voikoimem meuitraal gehouden, maar zij' heeft a lies gedlan om een verzoening tot stand te brengem. Maar de onbuigzaamheidi der pa- troons heeft dit ommogelijlk gemaakt. Thans zal de regeering ingri]pen. De industrieelen zullen aan hun arbeiders verbeterimgen moe ten toestaan. Mlisschien, dat de regeering door middel van douane-rechten de economi- sche zwakkere werkgevers zal steunen. De inmister omtkende, dat de groote arbeiders- beweging overwegende communistische strek- kinghad. 'Hbt voorbeeldl van Rusland en' Hongarije heeft Jiun hiervoor gewaarschuwd. BOIEIRIENUDPSTAND EN ITALI6. Volgens de „Oorriere dclla Sera" hebben do landarbeiders im de provimcle Palermo het grootgrond'gebied in beslag genomen. De Bezittingen van den oud-minister Salandra worden door bewapende boeren bezet. De spoorwegen naar Livomo zijn in beslag ge nomen (foor d'e metaal arbeiders. BiELOie EIN 'HET RIJNVERMEIE'R. Uit kracht van de ontheffing van de en- trepat-rechten voor alle goedcren, die te Amtwerpen' worden' ontscheept, en te water naar Straatsburg warden gezonden, heeft de Belgische regeering doen weten, dat zij1 kos- tcloos steepen toestaat van Antwerpen naar Dordtreckt en terug aan de booten, die voor worde iganise tie van net vervoer Lamgs de binnenwaterem, dat transport worcfen gebruikt. Deze dienst, die georganiseerdi wordt door de administra- zal van vandaag af warden ingevoerd. DTJTTSCHE OREDIETEN. Van gezaghebbtnde zijde wordt verklaard, dat de Lithauers hebben besloten, hunne aanspraken op de stad Suwalki te laten va- ren. De Poolsche regeering heeft aan alle ge- allieerde regeeringen een nota gezonden, waarin de Lithausche kwestie wordt uitge- legd. Zij betoogt dat het geheele pas ont- stane geschil daaruit voortkwam, dat de Li thauers den doortocht van het roode leger zonder protest hadden toegestaan en geene gelijke faciliteiten vergunden aan de Pool sche strijdkrachten. De Poolsche regeering geeft verder haar verlangen naar vrede te kennen. ten de havenstad Waterford een trein aange- houden en er de postzakken uit gehaald. WORTE BER'IGHTEN. 'De Belgisdhe regeering heeft eem aan tal Duitsche burgemeester im het gebied vam Eupem em Malm&iy vam liun functie omt- hevem, daar ziji geweigerd haddlem den eed van trouw op de Belgische grondwet af te leggen. De onafhankelij'ke socialistische arbei- dersconferentie uit het Westfaalsche im- dustriegebied, heeft met groote meerderheid vam stemmed de voorwaaxden van Moskou voor aansluitimg bij de derde Internationale van de hand gewezen. Im Weenem is eem monarchistisch pro paganda- en persbureau opgericht. Prins windeschgrAtz is im verbamd daarmede uit het land gezet. (Het aantal typhusgevallen im Polem' in 1920 wordt op 360.000 geschat. De Finsch-Russische vredesonderhande- lirngen zijn. ten tweediem mate afgebroken. E>e Rtussem hebben bchalve eem strook gebied bij Potrograd 1® mi'llioem Mark ge&ischit als schadeloosstellitig voor Russische staats- eigendommen, welike zich im Ftoland bevin- dienl. Volgens een Rosta-bericht is de ge heele Russische hlamdelsvloot uit de Zwarte Zee door buitcnlamdlsche kapitalisten, hoofd- zakelijfc Engelschen, aamgekocht. Ook im- dustriefin in het door gemeraal Wrangel be- zette gebied zijln door Engelschen overgeno- men. i Ook im d'e Beiersche sociaal-democratie is eed scheming ontstaan. De radicalem heb ben zich bij de communistem aangesloten. Eem vliegmachine is neergestort im het meer vam Monstamz; twee luchitvaardera, eed Fin en eem I talia an, zijln verdronkem. Im Tsjecho-Slowakije is de staat van be- leg afgekondigd. Als redem woidt de groote smokkelhanddl maar Polen en iHoogarije ge- moemd'. iedereen, die zonder invoervergun- mmg verbruifcsartibelen over de grens brengt, zal wordem opgehangem. De Frankf. Ztg. vemecmt uit Belgte, dat de plundering van' de Fransche em Pool sche eonsulatem te Breslau miet zou geschied zijn als de Zicherheitswehr haren plicht had gedaam. Zij was vroeg gernoeg bekoid met de plamnen1 der bestorming, maar zorgde rniet voor voldoemde bewaikimg. iLn fazenstelliag met de verwach tingem Lloyd George Dmsriagavond te Londen' gekeend, daar hij' regelrecht door is ge- zonder eem bezoek aan Parijs te hren- gen. De uiittocht van Duitsche gezimnem in verbamd met de Poolsche udtspattingem to Opper-Silezie duurt voort. Te Kattowitz is opnieuw de verscherpte staat vam beleg af gekondigd. Drie IDuoitsiche bladem zijim op nieuw verboden. EEIN KIRGIEZEN-REPUBL1EK. 'Hlet uitvoerendc comite der Russische Sov- jct-republiek heeft zijm goedkeuring gehecht aan de vorming vam eem zelfstandige Kirgie- zem-republieki. Deze maakt deel uit vam de Rlussische 'Sovjet-federatie em' omvat de vroe- gere istricteni Semipolatmsik, Akmolinsk, Tur- aj en Oeralsk, allsmede eem deel van het rrams-Klaspische gebied em de proviacie Astrakam. POOLSCHE IINIVAL IN TESOHEN? Vblgens een bericht vam de „Leipziger Ntueste Nachrich'tem" loopem er to parlemen- tatoe kringeni te Praag alanneeremde berich ten over nieuwe oorlogstoebereidiselen van de Polen tegem Tsjecho-Slowakije. Im het ge- biedl van Teschem makem1 de Polem reeds loop- graven. Poolsche polltieke kriingen schijnen vam meentog, dat de vastgcstelde grens to j het gebied' van Teschem niet kan Mijvetij als zij is. la venschiliende steden van- Galicie hegben protest-betoogingen plaats gehad te gen de verdeeling van 't gebied van Tesccen, waardoor, de Poolsche regeering gedwongen moet wordem ami de beslissing van' de entente iazake de verdeeling vam Teschem miet te er- kenmem. CHI'STENMOOIRIDEIN AlAIN DE ZWARTE ZEE, Volgens berichten vam den Eucumeenschen patriarch heeft de burgemeester van- Kire- soen aam de Zwarte Zee onder voorwendsel vam de maderimg der Elngelsclie vloot, de Turken de manmelijke cliristeldjlke bevo'lking in de 'Grieksche kerk em twee arndere gebou- wem doern opsluitea. Mlem liet elken' dag 5 of 6 man los, die dam gpdoodi werden. De liuizen der christeaem werden verwoest. Voor de bevrijd'tog der bevolking wordt een 'losgeld vam 3.000.000 Turksche lire gee'scht. DE IERSCHE KWESTIE. Reuter vermeemt. dat Lloyd George niet aangeboden heeft aen burgemeester van Cork to vrij'heid te stellen, wanmeer de Sinn Feiners zich niet meer schuldig maakten aan' wanor- de. Het standpunt van Lloyd George ten op- zichte van den burgemeester is ongewijziga. Lloyd George heeft aan den burgemeester I van New-York, op diens verzoek om den lordmayor van Cork to vrijheid te stellen, ge- antwoord, dat hij om vroeger reeds door hem uiteengezette redenen to deze zaak niet tus- schenbeide komen kan. Gewapenda Sinn Fetoem hebben even bui- AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. Men zou uit bet reeds gepublioeerde be richt kunmem lezen, aldus de N. R. Ct. dat de naaste reden voor eventueele vermenging van het broodmeel met aardappelmeel eigenlijk is, dat de minister, die eem overijlden en onvoor- deeligen koop heeft doen sluiten, zou trachten goedschiks van het oardappelmeel af te ko men en het daarom door de bevolking laat opeten. Bij toiormatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat to deze lezing de zaak min of meer wordt omgekeerd. Inderdaad bestaan er plamnen (die spoedig tot uitvoering zullen komen) om aardappelmeel door het brood meel te doen mengen. Dit wordt noodzakelijk geacht, aangezien de prijzen van het graan to Amerika nog steeds to de hoogte gaan, zoodat er binnen aizienbaren tijd nieuwe ver- hooging van den broodprijs zou moeten vol- gen. Het streven van den minister is dat te vermijden door een deel vam het gewone broochneel te vervangen door aardappelmeel De minister moet ook nog andere maatrege len overwegen als het weder instellen vam ma ximum prijzen, doch daartoe zou alleea to het uiterste geval worden overgegaan. De aankoop van 20 millioen KG. aardap pelmeel is werkelijk geschied. doch, naar ons verzekerd werd, niet overijla noch met uit- schakeling van de concurremtie. De bestede prijs is die, welke op het moment, dat de koop gesloten werd, op de vriie markt gold. Teneinde deze markt te peilen heeft de regee ring vooraf door een tusschenpersoon, van wie het niet bekend was, dat hij voor haar handelde, to den vrijen handel een hoeveel- heid aardappelmeel (500 ton) laten koopen. Vervolgens heeft zij, onderhandelingen aan- geknoopt met een combinatie van aardappel- meelfabrikanten, waarbij zij tegenover dezen voor de levering van' de gewensdite partij van 20 millioen K.G. denzelfdem prijs heeft weten te bedingen, die haar tusschenpersoon had betaald. Daarbij! heeft het dreigement van sluiting der grens dienst gedaan. De grens is nu werkelijk eenige dagen gesloten ge- weest. Dat er nu achteraf wordt bewcerd. dat de regeering te duur heeft gekocht, senreef onze zegsman toe aan teleurstellnig bij de fa- brikanten, die miet bij de levering betrokken ;eweest zijn. Het is herhaaldelijk gebleken, at aan zulke beweringem achteraf niet al te veel gewicht moet worden gehecht. Ten slotte wees men er ons ook nog op, dat men het aardappelmeel miet moet verwarren met aardappelpoeder. Beide grondstoffen zijn to den' oorlogstijd bij de broodbereiding ge bruikt; het is vooral het aardappelpoeder, dat ertoe bijgedragen heeft om het oorlogs- brood een slechte reputatie te bezorgen en dit is verklaarbaar, omdat men van di t poeder, op zichzelf een goede grondstof van zelfs hooger voedingswaarde dan het aardapel- meel, in de oorlogsjaren niet altijd de meest ;ewenschte kwaliteiten tot zijn beschikking ad, zoodat er ook mindere kwaliteiten moes- ten gebrukit worden. Men behoeft vam het aardappelmeel geen merkbaren invloed op de kwaliteit van het brood te vreezen. Het pu- bliek zal, meende onze zegsman, nauwehiks of to het geheel niet gewaar worden, dat het gebruikt wordt, vooral niet omdat de aange- kochte partijen uitsluitend uit aardappelmeel van de beste kwaliteit bestaan. VEREENIGING VAN STAATS- BURGERESSEN. Ter gelegenheid van den eersten verjaar- dag van de afkondiging van het vrouwen- kiesorecht werd gisteravond to een der zalem der Industrieele Club te Amsterdam eene openbare vergadertog gehouden door de af- deeling Amsterdam aer Vereeniging ven Staatsourgeressen. Als eerste spreeteter trad op mevrouw Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: ..Moederschapszorg". In hare uitvoerige re de bracbt spreekster naar voren, dat ae to- voering van het vrouwenkiesrecht geenszina aanleiding behoeft te gevem voor vemieti- ging der nuiselijke vrede of ontaarding der vrouw, dat zij geensztos haar plicht^ als moeder zal benoeven te veronachtzamen. Steun van overheidswege zal echter noodzar kelijk blijken. Spr. meende, dat gemeemtelijke inrichtingen voor kraamvrouwen naast uit- keertogen en verbod om gedurende eenigen tijd hare werkzaamheden te verrichten voor de lagere volksklasse noodzakelijk zijn. Voorts dienen tehuizen te wordem opgericht voor onverzorgde en verlaten moeders. Prof. Scheltema van Grontogen sprak over: „De sociale school en kinderhygiene" en deelde in dit verband iets mede over doel en werkwijze van de Vereeniging ^ITet Kind". Het geven van een goede richting aan het gemeenschapsleven, vervolgde spr., is een uiterst moeilijke zaak, waarbij dilet- tantisme voor alles vermeden moet worden. Veel tovaliditeit onder ktoderen en ouderen, een groote denring aan genot ware te voor komen todien meer zorg werd' besteed aan het kind, door dit to zijn gevoelig jeugdsta- dium beter te beschermen tegen allerlei afta- ,kelende invloeden. Sociale maatregelen moe ten hiervoor aangewend worden. Meer dan drankjes en poeders zullen verachillende so ciale maatregelen ons helpen; een kinder- hart zonder den socialen en preventieven zin is nauwelijks denkbaar. Nadat aan spreekster em spreker nog eenige vragen gesteld waren, was de bijeenkomst hiermede ge6indigd. VEENBEDRIJF. Men meldt uit Ter Apel, dat door de vele regens der laa taste weken het veenwerk vrij wat ten achter geraakt en wannecr er niet spoedig een droge peiipde komt, liefst veel zon en wind, dan zal omgetwijfeld eene partij der laatst gemaakte brandstof moeten over- \winteren. De droge turf en bagger is groo- tendeels reeds verkocht en verzonden en vele schippers wachten in de venen op een droog vraditje bagger of turf. ACTIE LANDARBEIDERS. De afdecling Stadskanaal van den moder- nen landarbeidersbond heeft voor het aard- appelrooien de staking afgekondigd. Reeds gisteren is de arbeid stilgelegd. Gevraagd wordt een verhooging der rooiloonen met 6 .cent per rij van 0 M. Bij collectief contract is het tarief dit voorjaar vastgesteld op 32V2 pent per rij, of even hoog als over het jaar 1919. Te Stadskanaal en te Nieuw Buinen en eerste en tweede Exloermond durcn de sta- kingen in het aardappelrooien voort. De Werkgeversborid heeft besprekingen met de besturen der org.anisati.es geweigerd. Zeer veel stakers vinden nog werk bij andere landbouwcrkzaamheden (landaanmaken, gra ven, enz.), alsmede bij de boeren, die de loon- eischen hebben ingewilligd. AARDAPPELROOIEN In de Groninger veenkolonien is het aard appelrooien algemeen aangevangen. De op- brengst valt over het geheel mede, maar het rooien is ditmaal een bezwaarlijk en onge- zond werk. Het land is drijfnat en stijf inge- regend en dicht bedekt met onkruid, zoodat de arbeid trager vordert, dan wanneer het land schoon en droog is. Vandaar dat men minder kan verdienen, wijl het loon per rij betaald wordt. Er is dan ook een algemeene vraag om de 0 cent per rij 3tot 40 cent te •verhoogen, welke niet geheel onbillijke eisch reeds ooor meerdere boeren is ingewilligd. I Naar alien schijn is een spoedig accoord met de arbeidere hoog noodig, want de zware re gens der laatste weken hebben vele knollen aangetast, welke zoo spoedig mogelijk aan de lucht moeten worden blootgesteld. ONTSLAO BIJ iHIUWIEDIJK. to de Gemeenteraad«zitting van Bussum Ikwam in beihandeling eeni motie van de raadslledem Balhrnamo, 'Brand em. Klimmajn, waarin B. em W. worden uitgenoodigd de on- derwijzeres die to het huwelijlk treedt, een dag ma het sluiten van haar huwelijlk voor eervoll omtslag voor ite dragem. Na breedvoerige besprekimgem werd de motie met 8 tegen' 6 stemmiem (rechts tegen ltolks) aangenomen. EEN HORLOGEDIEF. Zelcere 18-jarige O. v. d. L-, uit RSjsoord, heeft o. a. te Alkmaar en te Gortochem gou- den en zilverea horloges bij w'nkeliere op zicht gekregem en zich daarmede uit de voe- ten gemaakt. De poiitie te Gorcunv aeinde maar verechil- lende stations met het resultaat, dat men de zen jeugdiigem oplichter to een) treto te EVororeclut arresteerde. D'E TRANSPORT ARBEIDERS. 'De Ned. Federatie van Transportadbeidere heeft aan de Scheepvaart-V ,/uidi" te Rotterdam en' „Noord" te dam, eeni schrijvem gezonden, waarin wordt medegedeekt, dat die Federatie uit de pens vernomen heeft, dat de vorige week tusschien) de Scheepvaart Vereenigingen em de moder- ne, katholidoe em christelijke transportarbei- ders-organisaties besprekingen' em onderihan- del'ngen zijn gevoerd over de loon- en arbeids- voorwaanden der havenarbeidere em zeelieden van Rotterdam em Amsterdam. De Federatie werd kdj deze omdferhandelto- genegeerd. Zii meent tegen d« door de en in dezen aangeco- mieri houding ernstig'te moeten protestcerem en wijat crop, diat het Bestuur der Federatie zidi niet genonden adht door de buiten hem om evemtueell genomen bcsLuitem en getroffen regelingen, en geeneriei veraptwoordelSjikheid aanvaardlt voor mogelijke niet-nalevimg daar- vaa. DE KWESTIE NETELENBOS. Men seint uit Leeuwarden aan.1 het Hbld. De Generate Synode te Leeuwarden, ult- spraak doende tozake het bezwaaredmft Van br. J. B. Netelenbos te Middelburg: 1. er- kent de juistheid van het eerete deel van zijm bezwaar en verklaart mitsdien de door de classis Middelburg bij1 besluit van 9 Jull 1919 op hem toegepaste Buspcndeering on- redhtmatig. A. wijl deze suspendeertog ten onrechte ate eene automatisch totredencie wordt aange- duid; B. wijl destijds schoon eenige twiifel aan- aande sommige gevoelens van Br. Netelen- was gerezen, nochtans miet duidelijk was gebleken, dat deze met de drie formulic- ren striidig behoorden te worden geacht. 2. Ontkent daarentegen de gegrondheid van het tweede deei vau zijn bezwaar en ver klaart mitsdien de op hem door den kerkc- raad van Middelburg, bij besluit van 8 Octo ber 1919 toegepaste em door de classis Mid delburg bevestigde sdrorsing, alsmede de door voomoemoe classis bij besluit van 9 November 1919 uitgesproken en door de Part. Synode aan Zeeland bij besluit van 2 en 3 Juni 1920 bevestigde afzetting wettig en rechtvaardig. A. Wijl door Kerkeraad en Classis geheel in overeenstemming is gehanddd met ae ar- tikelen 79 en 80 K. O. B. Wijl onjuist is de meentog van br. J. B. Netelenbos als zouden schorsing en af zetting niet op denzelfdea grond zijn ge schied! C. Wijl deze grond, de afwijking van br. Netelenbos van de artt. 4 en 6 onzer geloofs- belijdenis, door de synode volkomen juist is bevonden en door haar br. Netelenbos ge- hoord is geccmstateerd dat deze leert het- geen in het rapport uitvoerig is vermeld. 3. Besluit van deze uitspraak mededeeling te doen aan br. J B. Netelenbos te Middel burg, den Kerkeraad en de Classis Middel burg, alsmede de Part. Synode van Zeeland. I BOW VAN1 ARBEIDERS- EN MTD- DENSTAfNDSWOMlTrGEN. n tt miir noofdrodacteurTj. N. ADEMA. L_„iiLiiumLi mm.iim jiii ii ii Do correspondent der N". R. Ct. te Berlijm meldt Op 16 September zal de betalimg van den eeraten termijn van zeven millicen gulden op het Nederlandsche kolen- en ijzercrediet plaats hebben. De verdere zeventig millioen worden in maandelij cache termijnen betaald. LITHAUEN ZIET AF VAN SUWALKI. is Op de vragem vau het lid van de Tweede Kamer, den heer Haaaevoet in zake hevorde- ring van den bouw van arbeiders- en midden- standewoningen, in het belang der groote g„> ainnen Adht de minister, in verband met rijne cir- culaire d.d. 20 Juil 1920 gericht aan de ge- meentebesturen, ter aake „nadere voorschrif- ten voor woningbouwJ', no. 13251, het niet gewenseht, dat de maatstaf wordt bekend ge maakt, naar wel ken Zijne Ehccellentie bereid is af te wijken van de schaal, regelende den kubieken inhoudl en de huur van arbeid en en middenstandswoningen een en ander in het 'belang der groote gerinnen en om de bouwvereenigingen, die v.n. woningen voor groote gezinnen bouwen, reeds v66r het ont- werpen harer bouwplannen met de inziohter van het departement van arbeid bekend te dioen zijn? Is de minister bereid de „verzameling van woningtypen, die als grondslag voor bouw- plannen kunnen dienen", welke Zijne Excel- lentie aan de gemeetebesturen zou toezenden, eveneens aan de Kamer te doen toekomen en tevens, zoo noodig tegen betaling, ter beschik king van de bouwvereenigingen te stellen Is de minister bereid voortaan de circu- laires betreffende woningbouw ook aan de bouwvereenigingen to afschxift te doen toe komen Luidt het antwoord van den minister van arbeid Een maatstaf, ale bedoeld in de eerste vraag, zal eerst kunnen' worden vastgesteld. j wanneer de ervaring daarvoor gegevens zal hebben opgelerverd. Tot dusver is met den bouw van woningen en bet toestaan van bij - zondere bijdragen voro groote gezinnen vrij wel geen ervaring opgedaan. Hoewel de vraag in begtosel bevestigend wordt beantwoord, kan voorshands tot bet bekend maken van een maatstaf nog niet worden overgegaan. De tweede vraag wordt bevestigend beant woord. De derde vraag wordit ontkennend beant woord. Toezanding van de cdroulaires betref-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1