jshe Ooorant In eer hersteld. n ?n an Twtnttgste teargang, Donderdag 9 Septt ibeT. F FEUIHETON. JMO. k< Uit onzeStaatsmachinc Electriciteitsvoorziening. Hlet gebruik van 'Electriciteit voor licht en kracht is in betrekkdijlk weinig jaren verba- zendi toegenoman. De crisisTMj heeft daar in zckere mate toe meageweri. maar ook afge- scheiden daiarvan is de vxaag naar electrifi- catie van bestaande en nieuWe inrichtingen steeds sterker geworden. Behalve voor verlieh- ting is de electriciteit noodig voor allerlej jarticuliere en1 openbare instellingenfahrie- ,en, tramwegen, spoorwegen, haveninnchtin- gen, bemialingen en nog veel meer. De vraag heef zich opgedaan, of net naet op den weg van den Saat lag cup, zooal niet de electriciteitsvoorziening rechtstreeks ter hand te nemen, dan toch de opwekking van stiWn en de prinuaire voortgeleidiing daar- van te conoenireeren. Die vraag heeft de tegenwoordige Regee- ring bevestigend beantwoord en in bet voor- jaar van 1919 werd eeni Staatscominissie in- gesteld om het boven aangegevan onderwerp nader uit te weaken en een plian voor zulk eera aigemeene electriciteitsvoorziening voor te stellen en daarbijl te overwegen in welke ge- d eel ten van het land met' de uitvoering van dat plan moest worden begonnen wat de direct noodige kosten zouden zijn; hoe deze tak van dienst zou moeten worden ingencht en hoe deze aangelegenheid tot een spoedige oplossing kon worden gebracht. Die Commissie is nog in den loop van het jaar 1919 met haar rapport gereed igekomen. De conclusie waartoe de Commissie kwam was ongeveer de volgende Dc. Steal dient voor de geheele productie van Electriciteit te zorgen, door de opwek king er van in igroote cen/trakn, die door hoogspanningsleidingen verbonden zijn. Zoo- doende zal er groote besparing kunnen plaats hebben omdat, al naar de behoefte de capa- citeit en de productie kan vergroot of vennin- derdl worden. Want dit is het nadeel van de afzonderljke fcleinere oenralen, die op zich zelf saan, dat zij miin of meer vericwiatend werken, totdat slechts een^deel der besohiikha- re energie misschien een afnemer vindt en de machinerie onvruchtbaar werk doet en de grondstoffen nutteloos verbruikt worden. Behalve over de bovenbedoclde centralen en haar hoogspanningsverbindingen: en lei- din gen, moet de Staat ook de bescfnkking hebben over de onderstationa, vanwaar uit d. afzonderlijlke gedeelten van het land voor- zien worden. Zulk eeni hoofdvoedinigsstation zal dike provincie er ten minste &n hebben' en van diaaruit kunnenl de gemeenten worden voorzien. Het RSj'k is du® als het ware de fa- - brikant, de provincien zijm de grossiere, de gemeenten de klieinhiandelaars en de inger" tenen de verbruikers. Beter dan Kijk of Pi vmCie kan de gemeente de burgenj in haar votlen omvang overzien en haar behoeften be- oord'eelen. 'Hlet Rijk zou dan de maxiniumtaneven kunoen vastsstetlen, waartegen. de Provincie aan de Gemeente en deze aan de burgenj kon leveren, maar naar beneden foe zou af- wijjking van dip prijzen geoorloofd moeten zijn, iMaan ate ecus een grootverbruiker b.v. a gioot industried of een spoorwegmaatschap- pij of een' polderbestuur met op aannemelijfce voohwiaarden zip electriciitelit kon betrekken vara de Gemeente, dan zou hiji zidhi tot de Provincie of in net uiterste geval tot dien Staat 'kunnen wenden en- d'an tangs een spe- ciale leiding hetzij; van de Genitrale, hetzij van het provinciate onderstation zijn benoodigde energie kunnen betrekken. Ook kan de pro vincie stroomi leveren voor inferoomimunale gen, watetleidingen e.d.g.; zdfs zou de Staat dat kunnen doen en ook moeten dben, wanneer het eeni complex van gemeenten be- trof in een provincie,die geen provinciaal bedrijf heeft; want niet overal kan maar op- een het stelsel worden- ingevoerd. Tot zoover het plan dier Commissie. 'De minister ne^rnt die redeneering ;in hoofd- zaak over maar wijkt in iwee opzichten daar- van af. In plaats van .,de Staaif' wenscht hi] te lezen een „Centraal lichaam" en hij denkt rich sla zoodanlg ean „NlaamlooBe VermooN schap" een bedrijfsvonn, waarop ook de Staatscominissie de aandacht had- gevestigd waarin de Staat zooveetl aandieelen zou hebben, dat Mj| niet dor em combinatie vaa andere aanrieelhoudeni zou Jounnen- worden overetemd. I Die andere aandeelhoudena zou den d'an zijln de Provinci&i. de Gemeenten en bedlrijven, die door de 'Kroon zdjln aangewe- zen of toegelaten. 'De Commissie stekt rich vender voor, dat ;emeenten, die zelf reeds een belangrijke ientrale modhten hebbeni, buiten de regeling moesten blijtven en- dus tot op zekere hoogte dezelfde rechteni imoetm behouden ate* net Gentrale lichaam, wat betreft stroomlevering zij evrasde dat, bij een overwegenden in- vloed' op beslissingen- van de ri|dle van den Staat, de provincien en -gemeenten weinig geneigd zouden zijn, om aandeelen in. een tnogelijke -NLV. te nemen, zood'at de Staat vrijiwel de eenige aandeelhoudier zou zijn. Ook hiermee is de minister het niet eens. Het laatste zou zich alleen dan voordpen ate werkellijk reeds bestaande centralen haar rech- ten beliielden of daarvoor plaats overbleef. Dc minister heeft echter in het ontwen> in art. 3 de bepaling opgenomen d-at anderen alteen hoogspanningsleidingen mogen hebben on werken tot het verdeelen van electriciteit mogen aanleggen, ala riji daartoe consessie ontvangen van den Staat en dat het dus aan anderen dan de concession arissen (art. 5) verboden zal zijn zuilke inrichtingen en wer ken aani te leggen of te exploxteeren. Alieen kan aan reeds in bedrijf zijnde inrichtingen vtr.lof worden- gegeven mot de exploitatie voort te gaan, zoolang zij het bedrijf niet be- langrijk uitbreiden, d.i. niet ate lastiige con- currenten optreden. Willen dan de provin- aes of de gameenten of bedrijlven, waarin dezen grooten invloed hebben; medezegging- scbap hebben, dan zulden rijl wel, genood- zaakc rijm aandeelhoudier van de te stichten N.V. te worden, all zal dian ook de 'Staat daarin het hoogste 'woord kunnenl voeren. De Staat toch zal, volgens diem minister in de NIV. dcelnemen voor 10 millioen ten deele te vol'doen door den inbreng van aan het Rijk tocbchoorende Centralen. Zoo-weli de Commissie als de minister zijln van tneenimg, diat met de uitvoering van het plan spoed meet worden gemaaikt. Wel zijn er op net gebied van het electricitei tsvraag- atuik nog allerici onzekerhoden en- zou het daarom de •ri'aag kunnen zijn, of het niet beter ware de provinciate bedrijven zich te la ten ontwikkelen; maar alleen de grootste concen-tratie waarborgt de grootste economie. Laat men elk vrij, provincie, gemeente en nij- verheidsbedrijf, dan zal -ieder tot uitbrei- Hing ter voorziening in steeds klemmender belioefte overgaan en er zal heei wat kapi- taal nutteloos worden vasitgesteld. Bovendien hoe zouden b.v. spoorwegen aan etectriciitei-t komien, a'ls zij die van ver- schilliende provincien of gemeenten moesten betrelkken; zij zouiden dan allicbfc zelf eeni centralle bouwen en aardoor op nieuw kapi- taai vastteggen. Iin den- oorlogstijd is vaak door gebrek aan meteriaal- niet tot uiitbrei- Hing overgegaan van bestaande inrichtingen. Nki zou dat kunnen g-ebeuren. Miaar daarom juist moet ook nu met spoed de concen-tratie ter hand' worden genomen, als daartoe be- sloten- word't. 'Hoe 1 anger men wach-t, hoe meer kapitaalverspilling. Als adviseerend lichaam' in. zake de elec triciteitsvoorziening wordt ingestcld een Elec- triciteitsraa, waarin de Commissarissen der vennootschap tot ten hoogste eeni derde der leden- zltting zullen hebben. Al het overige betreffende dezen- Raad woxdt bij algemee- nen maatregel van bestuur geregeld. Van Rene Bazin, fid vaa de Fransche Acadeaie. 12) Marie was te overspannen en ongeschiki om naar rede te luisteren of zelfs te hooren naar hetgeen hij zeide.' -In een hoek van het venster gedrukt,trachtte z ij-hem te beleedi- gen en te vernederen, zooals zij zou gedaan hebben ate Pierre dat geweest was en zij tot hem had gesproken. Ik zeg u dat ik verkeerd heb gedaan.... Hij heeft mij ingepalmp omdat ik jong was, maar nauwelijks was ik getrouwd of ik heb ingezien dat ik mij bedrogen hadGii zegt neen terwijl gij het hoofd schudt?"Weten de ouders wat er in het hart van hun ge- trouwde kinderen omgaat en wat er in de Ea rners gesproken wordt?Heeft hij mij niet dagen en nachten verlaten om op zee te zwal- ken Wat hield hij ervan over van zijn zee- mansreizen, na hetgeen hij gedronken had?... Hebt gij hem ooit verhinderd weg te gaan en zich te bezoedelen.... Neen, gij waart b; voor hem zooals gij het voor mij zijtEn £'j hebt gelijkGij hoopi met te zwijgen dat op zal houden 1Gij doet evenala hij deed in zijn goede dagen. De oude man stond d'icht bij haar en zij boog zich nog meer voorover met gespannen blik ate een kat die op haar prooi loert. Maar hij strekte zijn grove hand uit en streek daar- mee over haar witte mutsje: Spreek niet meer, gij zijt waanzinni. mijn kind...,. De smart zal u het verstam doen verliezen Heel zacht, maar toch met duidelijke stem, die drong in het hart, dat zij wilde treffen antwoordde Marie: Ik zou nog lang doorspreken als daar geen toehoorders kwamen, maar gij Vunf er op rekenen Jean Qu6vtnu\ dat ik mj$ cdst ProriaciajJ Nieuws UIT SINT PANCRAS. Bij koninkliik besluit is aan den dienst- plichtige C. Groen, uit deze gemeente vrij- stelling van den dienst verleend wegens pei- sooulijke onmisbaarheid. UIT HEILOO. Dezer dagen is cnderhandsch aanbesteed de herbouw van de onlangs te Alkmaar af- gebrande boerderen van den heer H. J. Hout- kooper te 's-Gravenhage. net werk te gegund aan den heex J. Rus te Heiloo.' Op 8 September hield de Noord-Holland- sche Vereeniging van Drankbestrijdstera en -Bestrijdeis een propagandaoptocht naar meer tot de uwen reken. Zij zweeg zij herstelde zich en deed, alsof zij die kersenhouten bank, die niet dikwijls vaststond op den hobbeligen grond, in even- wicht wilde brengen. De knecht en de meld waren in de kamer gekomen. Geheel meester van zichzelf gaf zij hem een teeken, dat zij naderbij zouden komen. Gaat zitten binnen vijf minuten zal het avondeten klaar zijn 1 —Ik heb honger, za de knecht. j- Des te beter 1 Ik heb haversoep klaarge- maakt en die kunst versta ik 1 Zij sprak op den natuurlijksten toon van de wereld en wierp slechts een vluchtigen en onverschilligen blik naar de deur. waar Queverae, de vader van haar man, de arme en brave pachter dien zij beleedigd had naar buiten ging. Hij bleef lang weg, buiten in de velden, men wist niet waar. Toen hij terugkwam en de tafel was afgenomen, nam hij van onder het servet het groote rondo brood zoo bruin ate een rijke eikcl, sneed er een suede af, en ging etende naar bed. Drie dagen gingen voorbij en Qu^verne kon verondersjellcn dat Marie die leelijke woor- den die zij had gezegd zou vergeten zijn maar den vierden dag, nog vroeg in den mor- gen zeide zij Gij hebt tijd gehad' om la Buissonne ha ver te voeren, span dus na den middag in, dan kan ik met mijn dochter en mijn goea langs den weg van Mousterlin naar moeder terugkeeren Ik heb het overwogen, zeide de vader en gij kunt uw eigen wil doen zooals gij altijd gewoop zijt te doen. Hij ging hecn en droeg den knecht op te- gen twee uur den char h bancs aan te span- nen en er maar 6en bank in te leggen omdat er bagage mee te nemen was. Om twee uur liet hij in den wagen opladen alles wat aan Marie behoorde inderdaad zeer weinig: wat linengoed. mutsen in een doos, wat vaatwark, sea haa! kleadsm da «4ag as iBij brief de Runxpntte. Nsdat de veBwdrtllende ver- eenigingen met hunne banieren voor de kerk waren opgesteld, werd de tocht aan- vaard. Vanaf de rich ting Haarlem an Hoora sloten rich later deelnemera aan. In het ge heel liepen 14 vereenigingea mot en 8 zonder banieren in den stoet mee. De predicatien werden gehouden door W. L. Adrichem, van Amsterdam, en Pater Rooijens. van Rotterdam. Ruim 1000 personen namen aan de dxanle- bestrijdersmeeting dcel. UIT WIERINGE'RWAARD Donderdagavond1 verga derde de afd'. Wie- ringerwaand Holl. Maatschappij van- Land- bouw onder leiding van den heer K. Zijp. Eeni serie ingekomen, stukken werden voor kenmisgevi-ng aangenomen. De voorzitter deelde made, d-at dezer diagen aan den heer K van Zoonen eene medaflle is uitgereiikt voor getrouwe plichtebetrachting als vee- vtrloskund-ige gedurende een- fdjdvak van 43 jaar. De secretaris deelde mede, dat door tusschenkomst der aanikoopvereeniging voor de leden is gekodh-t 11000 KG. mais, 4040 K.G lijnkoeken, 4000 KG. Am. gerst, 2000 K. G. Am. liijinkoekeni, 3722 K. G suiker- pnlp, 102 paik turfstrooisel alsmede k-leine hoeveelhedeni haver, zemelen, boonen, enz. De rebening van den penn ingmeester a am- koopvereenigiirg werd! nagezien door de hee- ren A. Schouten en A. K. Kaan en sloot met een voordeelig saldo ad. 129.32 Ont- vangst 6637.371/2- Uitgaaf 6608.05. life beide aftredende bestuuraleden D. Sleu- tel en P. Scherik Dtz., reap, secretaris en- pen ningmeester werden met algemeene stemnen herikozen. iBij de behandel'ing van deb beschrijvings- voor de algemeene vengadering werd besloten om bij ae verkiezing Hoofdbestuurs- lid (aftr. de heer K. Breebaart en niet her- kiesbaar) voor N.-Ho'lland de candid'atuur O Kruseman ite steunen; voor Z.-HoHand' vrij! mandaat. Ook gaat men accoord met het voorstel van- het Hbofdbestuur om de contri- butie van het lidm-aatsch-ap te verh-oogen -tot 5 terwijl men ook wel iets gevoel-t voor het voorstel rloorn om van die f 5 3 af te d-ragen en 2 beach i-kbaar te stelilen voor af- deeling en bring. Afgevaardigdle krijgt ech ter vnjl mandaat even-als voor de overige punten der agenda. Hierna sluiting. UIT OUDORP. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente in voltal'lige ritting. Van het Bestuur der Werkloozenverzeke- ring was een schrijvcn ingekomen, inhouden- de, dat de administratie van het Werkloozen- fonds van de Vereeniging van Land- en Tuinbouwarbciders niet behoorlijk was bij- gehouden, zoodat op dien voet geen uitkee- ring langer kan plaats hebben Wordt voor kendnsgeving aangenomen. Het Gemcentebestuur van Alkmaar had bericht gezonden, dat het voomcmen be- stond, bij invoering der Vleeschkeuringswet, eene vergadering uit te schrijven, om de voorwaarden te bespreken, waarop omlig- gende gemeenten van het slachthuia kunnen gebruik maken. Wordt besloten, dat B. en W. deze bijeen- komst zullen bijwonen. Ingekomen waren verder drie verzoek- schriften, waaromtrcnt bij de behandeling van de begrooting eene beslissing zal wor den genomen: a. van H. Bleijendaal, om een vergoeding van 50,jaarlijks voor het invorderen van achterstallige gemeentebelastingen; b. van Mevr. de wed. Hoek, o-m haar pen- sioen met 40 j>ct. te verhoogen; c. van de baune Oudorp om ae jaarlijksche subsidie voor het onderhoud der wegen te brengen van 125,op 250, De gemeente Allonaar had een concept- contract gezonden voor stroomlevering aan de Molenbuurt met bevredigende voorwaar den, zoodat de Raad besluit om spoedig tot den aanleg over te gaan. De heeren P^leari en Moejes wenschen het werk uit te voeren voor 760, terwijl het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf de kos ten op 588,80 begroot. De Raad besluit het werk door't Gem. Electr Bedrijf te laten •verrichten. Bij monde van den heer Bleeker werd ver- slag uitgebracht van het nazien der gemeen- terekening, welke volkomen in orde vonden. was be- Jeanne Marie,pmrtretten en schelpen. Zij had ook de paneelen van hun ledikant willen mee- nemen, maar Queverne verzette rich daar te- gen: Dat behoud ik. Ik wensch dat mijn kind als hij terugkomt, tenminste iets< van U in miin huis weer vindt Zij gaf toe. Was zij misschien heimelijk bewogen door dezen wil die met den hare m tweestrijd was maar om een reden van teede- ren aard? Querverne mocht dit gelooven, want zij zeide, met de hand op het blinkende hout: Ach ik wie zal hier in dit huis nog aan mij denken, tenzij om het te betreuren dat ik er ooit ben binnengetreden? niet groote verbazing was net de vader. ttij zijn werkkleeren aangehouden, hij die zoo trotsch was ate hij naar anderen ging. V66r- dat hij op de bok klom, keek hij om. Hij wilde zien, of Marie ook gehechtheia toonde aan al die dingen die zij achterliet en of'zij het ge- luk van de eerste tijden vaarwel zeide. Zoo- even scheen het of zij in tranen zou uitbar- sten. Hij zag nu niets meer dan een jonge moeder gebogen over het kind dat zij op haar knie&n hield en in haar annen sloot. Maria? Verwonderd richtte rij het hoofd op. Zie, daar staat in de staldeur de knecht, die u zoo dikwijls heeft gediend. Het witte mutsje boog iets voorover bij wijze van groet. Zie nog eens om naar de meid, die ver- driet heeft om het kindKijlc nog eens naar het huis, dat gij niet weer zult zien. Zij was vernederd en zij groette niet meer. De boer greep met hand den rand van de kast van den char h bancs vast en voordat hij nog was gaan zittep, keerde la Buisson ne, die wist dat hij het was, om en reed in draf weg. Hij hield haar wat in too« vanwege de Ooedgekeurd werd de begrooting van het burgerlijk Annbestuur voor 1921, met een irag in ontvang en "uitgaaf van 2185, De heeren Bleeker en Conijn werden bi) afwerigheid van den burgemeester aangewe- zen als diens plaatsvervangers. Ala lid van het Burgerlijk Annbestuur werd met algemeene atemmen de heer J. Blom herkczen. UIT SCHERMERHORN. Onder zeer groote belangstelling van de Parochianen cn de gemeentenaren heeft Dins- dag Pastoor Niekerk zijn intrede in deze ge meente gedaan, Z.Eerw., vergezeld van eeni ge geestelij'kcn uit Hoorn, werd van het sta tion te Alkmaar algehaald door het bestuur van de Parochie. In landauwens werd gere- den naar Stompetoren, waar de feestcommis- sie benevens een zeer groot aantal ruiters aanwezig waren. De voorzitter der feestcom- missie, de heer J. N. A. Hermes sprak hier Z.Eerw. toe, waarna de stoet in optocht naar het dorp trok, waar bij de brug eenige bruid- jes gereed stonden. Op plechtige wijze onder de tonen van het muziekkorps „St. Louis" van Alkmaar trok men door de van vlaggen ver- sierde dorpsstraat naar die pastorie, waar de Eere-Voorzitter, kapelaan Berkhout van Beemster eenige woorden sprak. Ook Pastoor Niekerk sprak zijn dank uit aan Parochianen en Gemeentenaren voor de hartelijke ont- vangst. Een dochtertje van den heer de Git hield een mooic toespraak en overhandigde den pastoor een bloemstuk, waarna de plech- tigheid was afgeloopen. UIT LIMMEN. Door het bestuur der Burgerwacht is een schietwcdstrijd uitgeschreven in 2 scrien en' aanvangende op 12 September. De wedstrij- den zullen worden gehouden te Egmond aan Zee Zij heeft de beschikking over da navol- gende medailles: Groote zflveren medaille van den heer J J. Nieuwenhuizen, burge- meestcr, kleine bronzen medailte van den heer Dr. Roos v. d. Berg, commandant, klei ne bronzen medailte van het bestuur en meer- dere prijzen. De aangebod-en medailles zijn danlcbaar aanvaard. UIT KOEDIJK. Woensdagavond werd door de af deling Koedijk van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf een openbare vergadering gehouden. in het lokaal van den heer Jb. Groot, waar ate spreker optrad de heer P. L. W. Kok, uit den Haag, met het onderwerp„Waarom is verplicht lidmaatschap in het belang van werknemer en werkgever?" Na een inleidend woord vag den voorzit ter begon spreker zijn rede met te zeggen, dat verplicht lidmaatschap van werkgever en werknemer, daar er tegenstrijdige belangen zijn, niet zoo spoedig te op te lossen. Spr. gaf een overzicht van v66r 25 jaar, over de loonen en toestanden van dien tijd, toen er loonen van 8 en 9 gulden of minder werden verdiend. Verder besprak hij het leven van beziter en arbeider die toch beiden zoo ver- schillend leven. Langzamerhaiid 1s het eerst in Engeland het verplichte lidmaatschap be gonnen, maar voorai begon men met een collectiei contract. Verder pleitte spr. voor een samenwerken over productiviteit van den grond tusschen werknemer en werkgever en meende dat de arbeider daarin medezeggen- schap mocst hebben en wees verder op den toestand waarin enkele arbeiders zijn geko men door in de vorige jaren land te koopen. Die raken bij een slechten gang van zaken in minder toestand dan de arbeiders. Ook he- kelde spr. erg de parasieten onder de arbei ders^ die zich terugtrekken ate de uitkeering bij werkeloosheid ophoudt. Verder werd het vereenigingsleven in de verschillende valcver- eenigingen in het buitenland en hier in Ne- derland besproken. Spr. wees op de belofte die in den loop van den tijd aan de arbeiders is gedaan, maar waar tot nog toe veel van op zich laat wachten. Men moest zich vereeni- gen, in de tnoderne organisatie. Verder gai spr. een overzicht van de win- sten die door sommige bedrijven zijn ge- maakt, waarvan de arbeiders een germg loon ontvingen. Ook in den land- cn tuinbouw met lange werkdagen. Spr. zeide, dat wij moeten zorgen dat oze vrouwen en kinderen een bestaan hebben om gelijk te komen met de bezittende klasse. Spr. eindigde met te zeggen, dat wij moe ten hebben een sterke organisatie van werk- nemers en werkgevers, om verbetering te bregen. t Applaua rolgde op deao vlot uitgesproken rsde. Vervolgoa wa het woord aan den hear P Hart, die behandelde „de landarbeidera en de kleine tuinbouwera in den komenden tijd". Spr. noemde deze groepen een, omdat zij beide zijn de voortbrengers der productie, die van's morgens tot's avonds samenwer ken. De kleine tuinbouwers werken soma nog harder dan de arbeiders. Spr. zeide, dat die groepen samen moeten optrekken te- groepen s ten de duurte in hulpmeststoffen en materia- zen de plannen vim socialeiseering en dan zal gen Ten. Ook wees spr. er op, dat men moet le- men zeggen dat wij dat moeten hebben. Verder behandelde spr. de aardappelen- misere en het verlies daarin geleden, wat drukt op arbeiders en kleine bouwers, en zeide dat organisatie noodig is om inlich- tingen te geven aan den Minister over den stand van zaken. Daanra bepleitte spr. meer- dere samenwerking tusschen producent en consument, voorai daar in groote plaatsen ate Amsterdam al sprake te van gemeentewin- kels, daar men vel hoort over dure prijzen, die betaald worden, die de producenten niet ontvangen, en zeide dat de producenten daar zelf aan moeten werken om verbetering te brengen. Hij wees er op, dat het geven van feen voorbeeld Is in ItaliS van producenten- vereenigingen noodig is. Na een vraag of er nog aanwezigen wa- ren die iets hadden te vragen, behandelde de heer Ws. Butter het onderwerp: „Van .producent tot consument", hetwclkal bespro ken in in de Vereeniging „de West". De heer P. Oud besprak het nut van den kleinen tuinbouwer. De heer M. Mulder vroeg' of de heer Kok wist hoe de producten verkocht worden. De heer Kok antwoordde, dat het de schuld is van de bouwere dat er groote winsten gemaakt zijn, omdat er geen samenwerking is met de arbcidera. Daarom is het noodig dat patroons en arbeiders sa menwerken om bij de Regeering aan te klop- (m?n om verbetering, maar daarvoor is noo- d'ig de erkenning van de arbeiders. Spr. sp-orde aan tot aansluiting bij de Vereni- ging. Hiema sluiting. UIT HO'OTCff. Tot lid vap het oolleg-a vaa regenten ver do Rij-kswerlcinriohting: alhier ia benoemd de heer H. P. Kortebos, arts alhier. UIT HEERHUOOWAARD. De raad dezer.gemeente vergaderde Woens dagavond. Afwezig was dte heer van der Oord wegens afwezigheid van den Burgemees- ter fungeerde de heer Krom als voorzitter. Deze deelde mee dat de Burgemeester met va- cantie op reis te, waardoor aan' hem de taak opgedrageu is om de vergadering te leiden. Met den Burgemeester te ook den secreta ris afwezig en ook de ambtenaar was uit. De agenda vermeld een punt namelijk de zaak schoolgeld voor de handelsschool. waar de raad de vorige week op te bliiven hangen met og op de vergadering die over dit p diepe sporen, reed onder de takken der kas- tanjeboomen door, langs de nieuwe hofste- de van Kerjouan, volgde den oneffen, met gras begroeiden kronkelenden weg, die tus-» schen de akkera loopt en naar den weg van Monsterlin afdaalt. De afstand naar de boerderij van Kerjan is niet ver. De konijnenvangers alleen kun nen den weg in reehte lijn overklimmen. Men moet tot Fouesnan stijgen, dan een anderen groenen weg nemen en op de hofstede aanko- men aan de zijde waar het huis geen enkel raam had waar de boomgaard en destook- oven stonden en de met net bedekte paarden- stal. Marie kon tusschen de boomeu door, nu het hakhout niet al te hoog stond, de verschil lende dingen van haar ouderlijk huis zien, maar geen een er van met vreugde. Zij zag er tegen op daar weer te komen, te midden van het personeel, dat er niet verwittigd was en onder elkaar fluisteren zoude achter de stroomijten over het uiterlijk van de erfgena- me van Kerjan, Marie Lanio, de vrouw van een veroordeelde na drie jaren en vier maan- den alleen teruggekeerd. Queverne met reehte houding de oogen ge- richt. niet, hofstede uitloopt en een deel van het goed uitmaakt, zich m den grooten weg oplost. Ik zal nu niet verder meegaan zeide hij, gij zijt nu toch bijna terugbezorgd en als gij uw spullen daarginds hebt afgeladen hebt gij maar te zeggen „Hu la Buissonne I Te- rug naar je baas I" en rij zal naar mij terug- komen. Zij bedanikte. Toen hij: van de bok was ge- klommen, reikte zij hem zelfs de hand, die hij een oogenblik vasthield. Oat was het afscheiA Marie trok aan het rij die n oprijden, dachten dat zij gek was^ omdat haar linker leidsel en zij die naar de plaats zagen gelaat doodsbleek zag, haar oogen strak voor zich uiixtaarden an omdat rij niet antwoord- dn het oog op de verga te Alkmaar zou plaats hebben. punt Ik bad dat de Burgemeester zelve die vergadering zou bijwonen doch de verga dering welke Zaterdag gesteld was is niet kunnen doorgaan en toen deze op Maandag teld was kon de voorzitter daarvan niet ijdig kennis nemen. Derhalve was mij de bij- woning der vergadering opgedragen en ik kan als resultaat daarvan meedeelen dat Alk maar vastkoud aan hetgeen in de circulaire is vastgelegd. Ze verlangen voor elke leerling 150 tot 225. De terugwerkende kracht was niet geheel juist omdat het schoolgeld niet wordt geheven volgens het boekjaar doch volgens het cur- susiaar, dus van Sept. 1919 tot Sept. 1920. Op de vergadering waren 7 gemeenten ver- tegenwoordigd en 4 hadden met aan de op- roeping voldaan. .Nog s'echts een gemeente had toezegging gedaan. Er werd gevraagd of het met de verhoogin- gen gedaan was wanneer dit werd toegestaan waarop geaniwoord werd daarvoor geen ze- kerheid te kunnen geven omdat Alkmaar er evengoed nog 8000 op toe legt en niet ge zegd kan worden of de raad dat steeds zal bliiven doen. De heer Blom vroeg of het aantal leerlin- gen uit deze gemeente nog vermeerderd is waarop de voorzitter een ontkennend ant- woord geeft. Voor 4 leerlingea zijn we de gelden ver- schuldigd. De heer Kuiper: Weet u ook de andere ge- Onbewegelijk stond Qu6verne, verborgen achter het kreupelhout, op den weg te wach ten. Een geruisch van stemmen, waarin slechts weinig woorden te onderecheidfen wa ren, ging in de zwoele lucht langs hem heen. Hij hoorde iemand vloeken. Voetstappen klon- ken op de steenen van de binnenplaats. Toen volgde een stilte, alsof alte levende wezens van de boerderij in het huis waren gegaan en "een kring vormden om Marie en Jeanne Ma rie. Vervolgens kwam de merrie met het leege voertuig achter zich aan, naar den Kruisweg terug. lets minder dan een half uur later was de pachtboer weer thuis. De meid zag hem als naar gewoonte la Buissonne uitspannen en zij hoorde hem zeggen: Men kan toch nog veel doen al is men moe! Zij waren dus gescheiden zij die hadden willen samenlevende Vader, Pierre en Ma rie. Op dit oogenblik waren zij in twee huizen en een gevangenis. De zomer deed de te velde sfaande haver rijpen in de schrale akkers van Champdolent, maar de hand van de huis- vrouw begon men binnenshuis te missen. De moeder van Marie had haar dochter teruggevonden, maar verdrietig, slechts den- kende aan hetgeen had kunnen zijn eh als be- Saven in het verleden waaruit de stem der renden haar niet altijd kon doen opstaan. Pierre schreef niet, hij was verloren en de Vader die zooals hij, maar minder merkbaar en meer beheerecht, een hartstochtelijk ge- moed bezat, zeide: ,,Mea zal hem nooit te- rugzien, omdat de jongen te trotsch is om zich in het dorp te vertoonen." Hij kende zijn kind goed. Tegen het einde van Augustus had hij zich naar Quimper la- ten brengen en vandaar had hij met den trein een lange reis gemaakt tot aan la Roche-sur- Yon om zijn zoon een half uur te zien in de spreekcel van de gevangenis. (KRmtt verrotgd.) r.; f.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5