DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het bezoek der Koningin. Kwalltelt als voor den oorlog. No. 21R. Honderd twee en twintigste Jaargang. WW VRIJD AG 10 SEPTEMBER Geraengd Nieuws Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenisprijs bq vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijanummera 5 cents. Prij9 der gewone Advertentiln. Per regel f 0.25, b| groote contractsn rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerf v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlreeteor: 0. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telofoonnr. Bedaetie 88. HooMredaotrar 1 Tf. N. ADEMA. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZI6. 1 De Duitsche vredesdelegatie te Parijs over- handiigde aaa de vredes-canferentie eeni rw>ta waarin de Duitsche regeering de aandacht der verbonden regeeringen vwtigdte op het feit, dat het voldoen aan de aangegane ver- plichtmgen tot het leveren van kolen onmoge- lijk wordt, wanneer de koleniproductie, die haar indertijd; tijdens de onderhandelingcn te Spa ter beschikking stood, venninderd Buitenland DE TOESTAND IN IERLAND. In een interview met de „Daily Chronicle" bevestigde Lloyd George het besluit van het kabinet om de Sinn Feiners, die een honger- kuur doen, niet vrij te lateu. „Er is geen twij- fel meer", zeide hij, „aan den gevaarlijken invloed, dien het vrij lateu zou hebben op al ien in lerland, die bezig zijn te trachten de orde te herstellen. Wij hebben het onomstoo- telijk bewijs, dat het zoogenaamde republi- kemsche leger en voomamelijk de brigade, waartoe MsSwiaey behoorde, betrokken was bij moorden en pogingen tot moord. Onze informatie leert ons dat MsSwiney's voorgan- ger werd vermoord door deze zelfde bende, omdat hij niet met hun plannen wilde mee- doen." De eerste minister wees er op, dat het mi- nisterie stond voor de keuze zijn Iersche po- litiek over te geven aan het zuiden van ler land, aan het republikeinsche leger, of den Ulster-mannen over te lateo te vechten, zon- der tusschen beiden te komen of de mannen te beschermen, die de vlag verdedigen." De telegrammen, die uit lerland gezonden worden om invloeci te oefenen op de openba- re meening ten gunste van de Sinn Fein hon- gerstakers, leggen grooten nadruk op het feit, dat de elf mannen in de gevangenis van Cork, die voedsel weigeren, niet terecht heb ben gestaan en niet veroordeeld zijn. Dit is niet gebeurd, omdat zij zich door hun honger- sitaking in zulk een lichamelijken toestand ge- bracht hebben, dat zij ongeschikt zijn om te recht te staan. In het antwoord, dat Lloyd George op door hem ontvangem telegrammen fegeven heeft, wordt dit nader uiteengezet. onder hun weigering om voedsel te gebrui- ken zouden zij alien reeds hebben terecht ge staan en zij zouden onverwijld berecht wor den als zij erin toestemden voedsel te gebrui- ken en voldoende hersteld waren, zegt ait ant- afzonderlijk woord. stige ecntin zijn ten laste gelegd, aan ber g ontsha door een daad van henzelven. Werd foegestaan, dan zou er een eind komen aan iedere mogelijkheid om de wet te doen naleven en de rechtspraak toe te passen. ONLUSTEN TE TRISST. De bladen melden uit Tri6st. dat Woens- ons dag bij een grooten volksoptocnt, welke deel- nam aan een begrafenisplechtigheid, een paard op hoi ging en een paniek veroorzaak- te. Twee carabinieri, die zich door de menigte bedreigd waanden, namen een defensieve hou- ding aan. Er vielen twee dooden en een der- tigtal gewonden. Er werd een proteststaking van 24 uur geprodameerd. Deze beperkende bcpaling doet zich thans door den1 ernstigen toestand in Opper-Silezi6 geldten, de kolenproductie is onrustbarend achteruitgegaan en uit OpperjSilezie worden slechts utterst onbelangrijke kolenhoeveelhe- den naar Duitschland geleverd. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De Poolsche gezant te Riga heeft zijn re- geering medegedeeld, dat d^ Letlandsche re- geering alle door Rusland geeischte waarbor- gen op zich heeft genomen. De gezant heeft tegelijtotijd de Sovjet-regeering van dit feit de hoogte gebracht en haar meegedeeld, de Letlandsche regeering den Russischen gedelegeerden het hotel Petersburg" als ver- blijfplaats ter beschikking stelt. DE POOLSCH-RUSSISOHE OORLOO. Vo'ligena het Poolsche oommiuniqu^ hebben troepen van generaal Boedjenny, die vereter- kingen hadden ontvangen en opnieuw tot den aanval waren overgegaan, een nieuwe neder- laag geleden ten Oosten van de Bug. In net Poolsche communique van 8 Sept. wordt oa. gezegd, dat de Poolsche troepen Jablonowka op den Oostelijken oever van de Boeg hebben bezet. De daar geconcentreerde bolsjewistische troepen werden terugge%'or- pen. Het Russische legerbericht van1 den 8sten September meldt de bezetting van Brest-Li- towsk. In den sector Wladimir-Wolynsky, ten Noorden en Zuiden1 van Houbieszof (Groe- besjof) werden hevige gevechten geleverd, waarbij wij 200 gevangenen maakten. In de natwjhekl van Lemberg duurt de strijd voort. Wij maakten 150 gevangenen. DE FRANSCHEN IN LITAUEN. Volgens een telegram uit Kofno heeft de Fransche miilitaire missie den laatsten1 tijd in Litauen wervingen voor het leger voor wran- rel gehouden, hetgeen bij de Litausche bevol- ing de reeds bestaande ontstemming nog heert doeni toenemen. In een nota aan den lea der der Fransche militaire missie heeft de Litausche regeering de onmiddellijke staking der werving geeischt. DE AARDBEVING IN ITALIS. De regeering heeft een uitgebreide hulp- dienst ingesteld. Koning Victor Emanuel is gisteren in Pisa aangekomen om de door de aardbeving geteisterde streken te bezoeken. Woensdagnacht te 2.35 werd een nieuwe hevige aardbeving gevoeld. Er werd groote schade aangericht o. a. in Ospedaletto, Busa- na, Toano en Cavona. HET VERMOGEN VAN GEINTER- NEBRDE DUITSCHERS. Volgens een bericht uit New-York aan d.e ^Frankfurter Zeitung" besloot de Ameri- kaansche regeering het beslag, dat op het vermogen van tdijens den oorlog geinter- neerde Duitschens gelegd werd, thans op te heffen. DE ARBEIDSONLUST IN ITALIA De beweging der metaalbewerkers heeft ee nemstiger karakter aangenomen door de weigering der industrieelen om onderhande- lingen a< te knoopen, voordat de fabrieken door de arbeiders zn ontruimd. Alle andere arbeiders hebben zich solidair verklaard met de metaalbewerkers en de bezetting der fa brieken goedgekeurd. De werkgevers verlangen een onpartijdige regeling van de loongeschillen en het afzien van alle overwelidiging van het bezit. De bladen bevestigen dat Giolitti den pre- fegten van Milaan en Turijn heeft opge ,gen, het vraagstuk van het conflict in de me- taalnijverheid te bestudeeren en beide par- tijen en nieuwe oplossing voor te stdlen welke tot een schikking zou kunnen leiden. ReutCT seint uit Livorno, dat de arbeiders op de scheepswerf aldaar een torpedojager hebben van stapel laten loopen en er de too- de vlag op hebben gehesehen. De plechtig- heid werd bijgewoond door verscheidene so- cilistioche leitKis, o a. door den bekenden componist Mascagni. DE DREIGENDE STAKINO IN EN- GELAND De conferentie tusschen het bes+uur van den mijnwerkersbond en de regeering is misr lukt. ASOH BN SINTFELS. De „Friedrich Krupp A. O. Oruson Wer- ke" te Miaagderuburg-Buckau, heeft een me- thode uitgevonden, volgens wel'ke het moge- is, om tot dusverre onbrandbare van asch en sintels be- 50 pet.) in verbrandingswarmte om te zetten. Van deze methode, waarop reeds patent is genomen, verwacht men v&ratrekikende gevol- gen voor de industrie. DIE AAIKDBEVENO IN ITAEIS. De plaatsen1 Fivizano, Soliera en Onti zijn volkomen verwoest. 'Het aantal dooden be- draagt ongeveer 200 en verechddene hon- derdien peisonen zijn gewond. De materieele schade1 is zeer aanzienlijk. Duizenden gezin- nen1 zijtn diakloos. iDe „Times" meldlt tiit Mddaan, dat onge veer driehonderd personen het leven hebben verloren biji de aaxdlbeving. KORTTE BIEEIGHTEN. Luttenant Chirac Kriont van de Ameri- kaansche marineHreserve, als bestuunder, en ergeant Joseph Saxe stortten bij het fort op le heuvels van Long Island1 neer, terwijl zaj een prijsylucht miaakten. Beiden stierven in het hospifaal een uur na het ongeval. De Oosteee-staten zullen een raadl van vertegenwoordlgexs imsttellen, gezetdd te Ri ga. 1 Volgens berichten uit Hamburg is het uit Frankrijik fcomende Deensch stoomschip „Sorxit'' dat1 atni lading munitie ea wapenen voot Polen1 aan1 boord' had, in de sluizen van let Kaizer-WilhelrnHkaniaal aangehouden. IMlaandag is te Buenos-Ay res een in- temationaal congres tegen mond'- en klauw- zeer begonnen. Een bericht uit Warscbau aan die „Ti- mes" meldt, dat de pauselijke numtius den eersten minister namens den pens geltik heeft gewenschf met de Poolsche overwinning. Te Weenlen is een) artistenstaking uit- gebroken. Een aantal1 theaters is gesloten. Vijf personen, die aan den Ndagara- waterval in een wervelwind geraakten, wer den naar beneden geslingerd. Twee vrou- wen en een man werden gedood, twee mannen ■gewond!. In Japan heeft eeni brand het station van 'Kiobe verwoest. 'De schade is groot. Volgens de Italiaansche bladen mkken de Senders in de streek Rastranbi op. De Alba- neezen trekken terug 1 Tijdens het ontladen van granaten in het laboratorium van het artilleriegebied te Wilhelmshaven is een brand ontstaan, die het heele gebouw vemielde. De explosies duurden langen tijd. Van de arbeiders, die in het gebouw waren, zijn de meesten gered. Tot nu toe zijn 20 gewonden geteld; 5 brandweer- lieden worden vermist. die verzonden worden via de voorzittera dier Raden? Zoo neen, ia Zijlne Excellentie dan bereid! maatregden te treffen om aan dergelijke ge- hruiken een eiude te maken? Vragen van dien heer Oud aan den Mima- iter van Justitie: 1. Is het juist. dat de fungeerend auditeur- militair te 'e Gravenhage gevangenisstraf (on. van den priiiidpieelea dienstweigeraar Stain) doet executeeren in het provoosihuia te Scaeveningen? Zoo ja, waaraan ontleent dan die genoemde auditeur de bevcegdlheid tot deze wdjze van executie? 2. todien de eerate waag bevestigend wordt beantwoond, is de Minister dan b«eid, zelifa al mocht dteze wijze van executie naar Zijn oordeel op de wet zijn gegmnd, te bevor- deren, dat de militaire detentie en gevange nisstraf, wat betreft principieele dienshveige- raars, uiitshli)iend, worden ondergaan in de daarvoor aangewezen inrichting, het foil: bij Spijkerboor? MOQRDAAN9LAO. Woensdag is te Steenwijlk eeni aanslag ge- pleegd op bet leven van den heer M. de Lan- ge. Er werd ■gebeld en toen de heer De Lange opendeedi, riep iemand tiern toe: „Komi hierl ik steek je doodl, je hebt mij en mijn gezin on- gelukkig gemiaakt". JJe heer :De Lange wierp de deur didht. De aanvaller sloag met een mes door het glas en trot dien heer De Lange niet emsrtig onder kn het lichaam. De dader, die als oppassend huisvader zeer gunstig bekendi staat, heeft de daad vermoe- deldjk in overspannen1 toestand gepleegd. HE!T 1NIIEUWIE RAADHUIS TE ROITERDAM. Gistermorgen zijn zoo meldlt de N. R. Ot. ongeveer vdjftig paren in het nieuwe Raadhuis gehuiwd. Eenr'ge daarvan hebben deelgenomen aan den wedloop. uitgeschreven door een koffiehuisbouder in ae Jonkerfrans- straat, die f 300 hadl uitgeloofd voor het paar, dat het erst zijn trouwboekje liet af- teekenen in zijn koffidhuis. De wedloop had plaats ten aanschouwe van honderden, die zich ter weerzdjden van den weg langs Oool- singel, Hofplein en Goudschesingel hadden1 opgesteld, en gaf aanMdiing tot groote hila- riteit. Eien paartje uit de Vestastraat won den ijs. De drie eerstvolgende paren kregen1 elk Binnenland- VRAGEN VAN KAMERlLEDEN. Vragen van den heer Kuiper aan den Mi nister van Arbeid: Is het juist dat de Minister voomemens is om, in strijd met het advies van den Hdogen Raad vani Arbeid, aan de metaalindustrie een 48-urige werkweek voor de eerste twee jaren toe te staan? Zoo ja, wil de Min. dan mededeelen, welke mofieven hem hebben1 ge- leid om de op 26 Juili j.L door den Hoogen Raadi van Arbeid genomen beslissing ter zdj- de te leggeni? Acht die Mini, het in overeenstemming met het karakter der Aubeiidsiwct 1919, om thans voor zuike omvanigrijke groepen1 van arbei ders een langduriger arbSdstijd1 toe te staan dan in art. 24 van de wet is aangegeven? Is de iMlin. niet van oordeel dat hij met het toestaan van zuike uitzonderingen in strijd zou komen met zijn henhaalridijk uit- gesproken voomemen om van art. 27 der wet slechts zoo spaarzaaxn mogelijk gebruik te zullen maken? Vragen van den her Juten aan den Minisr ter van Onderwijls: Indiien het juist is dat het de bedoeling der regeering is, dat net personeel der Rijks- onderwijisinnchtmgen op 65-j arigen lteeftijd wordt gepensionneerd, acht de minister het dan niet in hooge mate wenscbelijk, dat het pensioen zal worden berekend naar dien grondlslag van fact tegenwoordiig salaris en niet naar dat de iaaitste 3 of 5 jaar genotem? Vragen van den heer Juten aan den Minis ter van Waferataat: Is de Min. van oordeel, dat als portvrije dienststukken kunnen worden verzonden zooals wel plaats heeft beschouwingen van- plaatselijke huurcommissies over de Htuur- commissiewet, gericbt tot Kamerleden, of b.v. verzoeken van een secretaris van eeni der Mi- litiieraden tot zijn collega's, hen oproepende tot het houden1 van een bdjeenkomst tot be- spreking van salarisverbeterieg, verzoeken, f EEN BUURTSOWiJET JORDAAN. iDe Tribune meldt, dat na een redevoering van het commumistische gemeenteraadslid uit Amsterdam, mevrouw Van Zelrn, op eene ver- gadtering is opgerioht een buurtsowjet J Or el aan, die tot doel heeft 00k in de Jordaan, de villa's van de rijlken te onteigenen. iDe leden zullen zich in verbindiing stellen; met sloopers ten einde deze over te halen geen huizen te sloopen, waar arbeiders wo- nem. Oak zal getracht worden de bouwvak- aibeidera te bewegen, geen villa's te bouwen. Voorts zal deni Jordanera worden aangera- den veel „dte straat op te gaan", „tot denken te komen en de Tribune te lezen". HEN DURE HBNGST. Het Hlbld. meldt, als bewijs, dat de pogin gen van het department van oorlog, be- oogend geschiikte rmonte-paarden in ons land te foldken tot eeni wanbopige rnisluk- king hebben geleid, dat de RSjkshengst Rattle in 1918 aangekocht door het department voor 13.000, een jaar later biji ptlblieken verkoop heeft opgebracht de som van 450. Zijin prestaties, gedurende dat jaar, hadden alleen bestaan in het verwekken van eenige zeer mindierwaardige veulens. DE MIELKPRIJS. Het bestuur van't Algemeen 'Ntederlandsch Vakvehbond heeft, naar aanleiding van het besluit van het diagelijlksch bestuur van den Bond van Melkveehouders in de provincie Zuid-IHollianidi om den verkoopsprijs van melk gedurende den aanstaanden winter te stellen op 25 cent per liter, aan den minister van landbouw een brief gezonden, waarin onder '9 ministers aandacht wordt gebracht, dat eeni dergelijke prijsopdrijving niet zon- der meer door de arbeiders gedoogd' kan worden en den minister gevraagd wordt, of hij aanleiding1 jkan vintfen tegen bedoelde plannen maatregden te treffen. IMIlSBRUlIK PO'RTVRTJIE BRIEVEN. 'Het 'Hbl'd. meldt: Elen sterk staaltje van het misbruik van Dll Ml >MH>1 Bit 2 1»U4m Morgan zal H. M. de Koningin onxe ge- meente bezoeuen. In een kort artikel meenen wij op den vooravond van den grooten dag even op de beteekenis van dit bezoek te mogen wijzen. Toen de bnrgemeester in de vorige raads- sitting voor de ontvangat van Hare Majesteit een bianco crediet had aangevraagd, meenden de sociaal-democraten daaraan hun goedkeu- ring te moeten onthouden. Want zoozeide.hun woordvoerder wanneer de Koningin zidh op de hoogte van Ailkmaarsche toestanden wil stellen, zijn er wel andere wegen om dat te we ten te komen dan door een persoonlijk onderhoud met de raadsleden. Natuurlijk zijn er andere wegen. Hare Majesteit kan zich schrilftelijk of door het ontbieden van ambtenaren van Alkmaar- aohe toestanden op de hoogte stellen. Maar voelt men niet hoe het onnoodig In- alaan van dezen bureaucratiaohen weg getui- gen sou van weinig sympatihie, van weinig ware belangstelling S Hoe zou de (bedoelde spreker het vinden wanneer de met zijn huisgezin in relatie staanden zich voortaan nitsduitend schrifte- lij'k op min of meer zakelijke wijze van de gebeurteniasen in zijn familie van de welvaart van zijn gezin op de hoogte hidden? En niemand eena overkwam om zich uit hartel'ijke genegenheid, nit ware belangatel ling van het werken en streven van hem en de zijmen te overtuigen? I Er ia oo'k een band' tusschen onze Koningin en de bewonere der onderscheidene Holland- ache gemeenten. Het is niet alleen de min of meer officieele band welke een vorstin. tot het kennisnemen van de lotgevallen van verachillende volke- groepen noopt. Et is in dit geval een band van vriendschap en sympatihie, van belangatelling van Hare Majesteit in wat Baar volk aanbelangt, in zijn nooden en behoeften, in zijn vrengde en voorspoed. En daarnaast is er een sympathie van het volk voor zijn vorstin, een behoefte Haar bij een persoonlijk bezoek dank en hulde te brengen voor de wijze waarop zij Haar dik- wijls moeilijke taak vervuld heeft. Het volk ziet in onze vorstin de verper- soonlijking van de eenbeid onzer natie. De vaderlandsehe geschiedenis en de ge- schiedenis van het Oranje-huis zijn niet te scheiden. In dagen van vreugde en voorspoed, maar oak in dagen van rouw en droefenis waren volk en vorst 6en. Vanaf het tijdperk der Spaansche over- heersohing tot heden heeft, met een korte onderbreking, een Oranje aan het hoofd van den staat gestaan. Is het dan wonder dat het Nederlandsche volk deze vorstin lief heeft 1 Het zon te bevreemden kunnen zijn wan neer onze Koningin zich niet om Haar volk bekommerde. Wanneer zij trotsch en ongenaakbaar was, wanneer zij een wijde klove liet gapen tus- achen Haar Huis en Haar volk. Maar wij weten het alien al waardeeren wij het oo'k niet alien dat Koningin Wil- helmina in alle opzichten met ons mede leeft. Hoe deze hooggeplaatste en toch zoo een- voudige vrouw in waarheid de eerste van Haar volk is, de eerste in plichtsbetrachting, in oprechte belangstelling in alles wat ons volk beroert, de eerste in het. voorgaan op den wag van vaderlandsliefde, van opoffering en zelfbeheerSching. Er zijn in de laatste jaren heel wat tronen ineengestort. Er zijn in Europa nog wankelende tronen. En de geschiedenis van Duitschland en Eusland heeft ons wel geleerd, dat, hoe machtig, hoe bewierookt, hoe aangebeden een vorst 00k zijn mag, hij toch in betrekkelijk korten tijd een vreemde kan worden voor zijn volk, dat hem liefdeloos verstoot en niet meer naar zijn terugkomst verlangt. Maar dan is de liefde tusschen dat volk en zijn souverein slechts1 een uiterlijke geweest. Dan was er nimmer ware genegenheid en ware belangstelling, dan was de vereering van de rageerende vorst slechts een ceremonie die uit kracht der gewoonte of door dwangmaat- regelen in het leven gehouden werd. eoonlijking der natie wilde behouden. En niet alleen omdat het gehecht ia aan den bestaanden regeer 1 ngsvonn, maar 00K omdat het zich aan de thans regeerende vor stin door bijzondere banden van bewondering en vereering verbonden gevoelt. Wat de voorstanders van een anderen re- geeringsvorm 00k naar voren mogen brengen, hoe zij 00k op het niet-noodzakelijke van een monarchie mogen wijzen nimmer zullen zij kunnen aantoonen, dat Koningin Wil- helmina niet Haar uiterste best gedaan heeft in waarheid een Mjoeder van Haar volk te zijn. i Zij heeft Haar volk lief. Zij leefft met Haar volk mee in blijde en droeve dagen. Zij stelt belang in alles wat Haar vo-lk aan- gaat en van deze belangstelling getuigt zij telkens weer door Haar tegenwoordigheid op alle plaatsen waar men Haar komst op prijs stelt. 1 Haddeni rampen ons land of ons vollk ge- tro^fen, de Koningin was de eerste die zich van den omvang daarvan op de hoogte stelde, die trooet voor de nabestaanden van alacht- offers, die door persoonlijke offers verzach- tdng voor hun lijden bracht. Eln herdacht ons volk zijn groote gebeurte- nissen, had het zijn blijde dagen, dan was de Koningin weer de eerste die van Haar gropte belangstelling en Haar medeleven getuigl heeft. Ons volk en zijn Koningin, zij zijn bnaf- scheidelijk. En wanneer Hare Majesteit naar Alkmaars wel en wee vraagt, wanneer zij de moeite wil nemen persoonlijk naar onze stad te komen zijn wij daarin een nieuw bewijs van Haai' groote belangstelling in het leven van Haar volk. Wij zijn dankbaar voor dit bezoek, wij ge- voelen er ons gelukkig door en wij zullen onze hooge bezoekster dit toonen. Onze straten zullen versierd zijn, onze bur gers zullen eendrachtiglijk opgaan om van hun liefde voor ons vorstenhuis en in het bij- zonder voor deze Vorstinne te getuigen. Nu zullen de vlaggen wapperen en de klok- ken luiden. Omdat onze Koningin onze gast is. TABAK van J. R. KEUSS Hoe gehael anders is de toestand in vaderland. Juisit im de dagen dat in Europeesche Sta- ten tronen ineenstortten, voreten voor dj bedreigingen van hun volk over de grenzen vluchtten, juist in die spannende dagen heeft het Nederlandsche vollk nog eens spontaan getoond, dat het zijn Koningin als verper-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1