DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 214 Honderd twee en twintigste Jaargttng. Abonnementsprijs bij yoornitbetftling per 3 maftnden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte.. Brieven franco N.Y. Boek- en Hantlclsdr. vJi. llerms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATEBDAG 11 SEPTEMBER. DirecteurG. H. KRAK. IloofdredaetourTj. N. ADEMA. Zoo is dan eindelijk de lang verwachte dag aangebroken. Alkmaar heeft zich opgemaakt om de Ko- ningin feestelijk te ontvangen. De straten zijn in bloementuinen herscha- pen, talrijke gevels ziin met slingers van groen, met oranjestrikken of met vaandels in de vaderlandsche kleuren versierd. Hier en daar prijkt een groote W., die he- denavond met vetpotjes of veelkleurige elec- trische lampjes geillumineerd zal worden. De voornaamste straten bieden een alles- zins feestelijken aanblik. Biina'van huis tot huis is de driekleur uitgestoken, en het oranje langs vlaggestokken, brugleuningen en hui- zengevels doet prettig aan in een omlijsting van groen en bloemen. Op het Hof trekt naast de muziektent een slanke fontein in een klein plantsoentje de aandacht. De bewoners van de Langestraat lieten een keurig door heesters gesiera en met een kroon van oranjebloemen getooid plant soentje op de Steenenbrug aanleggen. In tal van straten als de Houttil, de Boterstraat, het Payglop en de Schoutenstraat zijn van huis tot huis over en weer de groene slingers gespannen, waartuschen veelkleurige lampi ons een werkelijk verrassenden aanblik bie den. Ook andere straten trekken de aandacht, de St. Annastraat de Laat, die een natuurlijke versiering van ooomgroen heeft waartusschen nu de tallooze oranjewimpels zijn gestoken, het Verdronkenoord waar over het water de kronen welven van waaruit oranje-linten links en rechts naar de wal,lekanten afhangen, waar tal van vlaggen in velerlei kleurcombi- naties het geheel een feestelijk aanzien geven. Dicht bij de kerk op de Laat vindt een plansoentje een passend plaatsje. Een fraai gezicht leveren de versierde sche- pen en vlotten als't ware drijvende plant- soentjes in de Oudegracht op. Zoo hebben in tal van straten de bewoners getoond, dat geen moeite, geen opoffering hen te veel geweest is om Hare Majesteit te too- nen, dat Alkmaar Haar bezoek op hoogen prijs stelt. De wieken van den ,,molen van Piet" zijn met vlaggen getooid en een bijzonder aardige ,oude thans gepavoiseerde Waag, die nu met schilden en vlaggen gedrapeerd is, ut welker toren de vlaggen in lange lijnen neerhangen en die daaronder iets karakteristieks van haar zelve toont, een schilderijtje waarop de kaas hoog ligt opgestapeld in een lijstje van rood- wit-en-blauw vlaggedoek. Zoo heeft Hare Majesteit de stad in feest- gewaad getroffen. Te ongeveer kwart over negen arriveerden de auto's van Schagen komende ter hoogte van de gasfabriek en met een drietal bereden politie-agenten voorop ging het toen naar het station om van daar uit naar het stadhuis te rijden. Het gevolg van H. M. bestond uit Mevr. Reigersherg Versluys geboren Baronnesse Schlmmelpenninck van aer Oye, Dame du Palais, Jonkvrouwe van Swinderen, Hof dame, Baron Bentinck, dienstdoend Grootmeester, Baron van Geen, Kamerheer en particulier Secretaris en de Adjudant, Kapitein Gey van Pittius. Bij den irrtocht van H. M. heeft de bevolking zijn bijzonder enthousiasme getoond. Langs den Stationsweg, het Scharloo, tot de Bergerbrug stonden de schoolkinderen ieder met een oranje of nationaal vlaggetje onder leiding van het onderwijzend personeel langs den weg geschaard, zoodat een kleur- rijke haag gevormd werd waartusschen de Kon. auto's doorreden. Met recht kan van een joyeuse entree gesproken worden. Op de Bergerbrug hadden de Alkmaarsehe ziek voorop door de Langestraat, waama de stoet op de Laat wfcrd ontbonden. In de vestibule van het Stadhuis werd H. M. opgewacht door de wethouders met den gemeentesecretaris. Het Stadhuis had ook inwendig een geheel ander aanzien gekregen. turners van de Halter, Turnlust, Kracht en Vlugheid,*Hygiea en ae patronaats Gymna- stikvereenigingen een origineele hulde be- dacht, en een levende eerepoort gevormd. Het geheel stond onder leiding van de heeren J. J. Poll en J. C. L. Wijdeman. Van boven af werd bij het passeeren vhh H. M. een vaandelgroet gebracht. De Burgerwacht had zich opgesteld bij de Spoorbrug, terwijl een afdeling van den Vrij- wil'Iigen Landstorm onder commancfc) van den reserve le luit. J. J. Schouten zich bij) het station bevond. Op deh hoek van de Geest stopten de au to's en werd H. M. door de oudste inwoon- ster van het Hofje Paling en Foreest, mej. Stoppelsteen, 06 jaar. een bloemenhulde aan- geboden. Het oudje kreeg de tranen in de oogen. Voor het gesticht waren de kweekelingen van het Riiksopvoedingsgcsticht opgesteld met geheel beambtencorps. Ze zongen H.M. een lied toe. Tusschen de Groote Kerk en het Stadhuis brachten de Alkmaarsehe organisaties een vaandelgroet. Bij het stadhuis werd H. M. ontvangen door den burgemeester, mr. W. C. Wende- laar. Rond het feestelijk versierde bordes van het Stadhuis stonden de hoogste klassen der la- gere scholen opgesteld om H. M. eenige lie- rleieri toe te zingen, onder leiding van den heer P. Schipper, hoofd der de gemeente- school. Terwijl H. M. de trappen bestceg, weer- klonken reeds de eerste tonen van het Wil- helmus en boven op het bordes luisterde H. M. vervolgens met groote aandacht naar pns Volkslied, een, uitstekend geslaagde zanghul- de. Na afloop trokken de kinder en met de mu- prijkte uit de Nierop-verzameling. In de'haT en de raadszaal was onder des- kundig foezicht van den adjunct-gemcente- archivaris, den heer Makkink, heel wat uit het gemeente-museum bijeengebracht. In de hal prijkte een kaaspers met beeldsnij- werk van eikenhout, eenige trommels en kope- ren bussen geschonken door het coll. medico- pharin. in 1785 aan de schutterij op het Doe- lenveld, eenige provooststaven met wapens van stadhouder Prins van Oranje, van Alk maar en van Jerusalem, alsmede een zilveren scbenkblad met beker van de oude schutterij, een geschenk van Koning Willem II. A an de wanden prijkte hier een groot schil- dcrij v.n den bekenden Alkmaarschen schil der C. van Everdingen (1674), Voorstellende Wollebrand Geleirr/ de Jong, vroeger buiten- gewoon raad van Indie, een Alkmaarsehe weesjongen, die in 1648 in zijn vaderstad te- ruigkeerde. Tevens prijken hier schilderijen van de Re- tourvloot benevens van den Slag in de Sont, op welk schilderij een Alkmaarsch schip voorkomt. In de Raadszaal was de zetel voor H. M. geplaatst op een door een kleed bedekt podi um. Achter dit podium was een gordijn in de tint van het koninklijk purper opgehangen. Aan de achterwanden prijkten twee fraaie schilderstukken. het eene van C. Heck, Salo- mo's eerste recnt voorstellende, het andere voorstellendJustitie graaf willem III van Hrnegouwen (1618). Wie deze beide schilderijen daar eenmaal gezien heeft moet onwillekeurig den wensch uitspieken, dat de groote witte muurvlakten steeds door deze kleurrijke doeken bedekt zul- len blijven De zijwanden van de Raadszaal waren met vlaggen en vaandels gesierd.. Daar prijkten het vaandel van de oude schutterij met het wapen van Willem I, Prins van Oranje Nassau, Rood-wit-blauw-vaan- dels met de opschriften Haarlem, Zuiderzee, Stadsvendel en Leiden, een banier van de le en 2e serie der afdeeling Alkmaar van't me- talen kruis benevens guide-vaantjes.van de d.d. schutterij, die in 1907 is opgeheven en cen oi anje-wit-blauw vaandel. Ier weerszijder. van H. M. zetel prijkten vaandels.in lijsten en langs de zijwanden wa ren nog de olieverfportretten van A. W. van Sonneveld van Outshoorn, le dijkgraaf der Uitwaterende Sluizen en diens echtgenoote opgehangen. Vermelding verdient nog het feit, dat H. M. van af haar zetel juist het oog had op een in de polderzaal gehangen portret van Haar grooten voorvader willem de Zwijger. Ten slotte dient nog een schoorsteenstuk uit de oude burgemeesterskamer, een schilde- lij van koning stadhouder Willem III bene vens een antiek spiegeltje vermelding.^ Bdi die komst van ]H. M. op het Stadhuis luidlde de Groote Kerktklok en de kldk van de Waagtoren. Door het dochtertje van den' burgemeester werden H. M. namens het gemeentebestuur bloemen aangeboden. L Het zoontje van den burgemeester bood voor de Prinses een paar kaasdragertjes met kaasberrie van zilver aan. H. M. dankte vriendelijjk voor deze atten- ties en begroette vriendelijk mevrouw Wen- delaa^. Na de begroeting in de hal begaf H. M. zich naar de Raadszaal. Hier waren met uitzondering van de sociaal-democraten alle raadsleden aan- wezig. Tevens waren hier ambtshawe of ter inlich- ting aanwezig de Gamizoenscommandant, Majoor Boekholt, en voorts Dr. D. L. Bak- ker, secretaris van het Landbouwhuis, de heeren J. Bruijn, voorzitter van den Christe- lijken Bestuurdersbond, G, Grondsma, voor: zitter van de Vereeniging van Kaashandela- ren in Noord-Hollano, en M. H. Kemper, waamemend voorzitter van de afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond en mej. M. E. J. van Rijn, secretarcsse van den Armenraad. E)e voorzitter van dra beide Mid- denstandsorganisaties te dezer stede zouden ook uitgenoodigd zijn, ware het niet, dat zij reeds in hun kwaliteit van raadslid aanwezig waren. Voorts was nog uitgenoodigd de vertegenwoordiger van een groote groep bprgers dezer stad, die echter oin principiee- le redenen voor deze uitnoodiging heeft be- dankt. Nadat H. M. en Haar gevolg hadden plaats genomen, hield de burgemeester de volgende begroetingsrede: MEVROUW. Als woordvoerder van de vertegenwoordi- gers van Alkmaars bevolking en dus eigen- lijk tevens van deze bevolking zelve maak ik gaarne gebruik van U. M.'s verlof om de gevoelens welke de stad heden bezielen onder woorden te brengen. In de eerste plaats dan weet Alkmaar het I in een op den hoogsten prijs te stellen dat U i tijd, waarin het Staatsbestuur z66veel uitge breider en ingewikkelder is geworden dan vroeger en zooveel meer van Uwen tijd vor- dert gedurende een dag geheel Uwe belang- stelling aan deze stad heeft willen geven. En de omstandigheid dat U daartoe bereid is gebleven, niettegenstaande het droeve be- richt, dat U dezer dagen bereikte, waardeert de bevolking hoogelijk, omdat zij er zoo dui- delijk uit ziet Uwe begeerte om eigen gevoe lens te onderdrukken om ander en teleurstel- ling te besparen. Haren dank daarvoor neve U. M. te zien in de hulde, welke de volking U op Uwen weg hierneen reed9 ebracht heeft en U nog zal brengen volgens e mij meestendeels reeds bekenae plannen omtrent hetgeen zoo aanstonds volgen zal. Intusschen is het niet alleen dankbaarheid daarvoor, welke daarin tot uiting komt, maar tevens dankbaarheid in het algemeen voor alles wat U. M. voor ons volk, in het bijzon der gedurende de crisisjaren, heeft gedaan en is geweest, en bovendien warme liefde en aanhankelijkheid voor Uwe persoon en voor Uw huis, welks voor- en tegenspoed sinds Willem den Zwijger onverbrekelijk verbon- den is geweest met dien van ons- geheeie volk. Het zijn deze gevoelens welke den dag van heden voor Alkmaar gemaakt hebben tot een feest, als slechts eens in een lange reeks van jaren wordt gevierd.. Want wel vinden hier af en toe anaere feesten van verschillenden aard plaats, maat aan geen enkel daarvan wordt zoo algemeen en met zooveel opge- wektheid deelgenomen als aan dat van heden. Ik kan U. M. verklaren, dat van het oogen- blik van het bekend worden van Uwe komst af door nagenoeg alle deelen der bevolking lannen zijn beraamd tot verhooging van de feestvreugde. En dat deze geleid hebben tot het eensgezind geheel, dat U hier heden zult aanschouwen, doet zien dat, hoezeer de ver- schillende partijen omtrent allerlei punten van Staats- en Stads-beleid verdeeld zijn, zij elkaar nagenoeg alle weten te vinden en te waardeeren, wanneer het de vereering van Oranje geldt. Van deze uitingen van feestvreugde vrees ik slechts 6en ding en dat is, dat zij verder in dan overeenkomt met den mij te voren enbaar gemaakten wensch van U. M. tot eenvoud. Bij herhaling heb ik de bevolking daarmede in kennis gesteld; uit de omstan digheid dat .hij desonaanks niet geheel ge- volgd.is, moge de voor de hand liggende slotsom worden getrokken, dat de goede be- doeling daarvan wel begrepen is, maar op haar beurt aanleiding is geworden tot nog warmer gevoelens. Voor U. M. blijft echter niet het feest de hoofdzaak, maar de gelegenheid om een in- druk te krijgen van wat er in deze stad om gaat. Ik meen daarom goed te doen met U aanstonds mede te deelen, dat de toestand in deze gemeente over't algemeen bevredigend is, hutgeen wellicht voomamelijk veroorzaakt wordt door de arbeidzaamheid der bevolking. Waar gewerkt wordt, daar heerscht vanzelf welvaart en levensblijheid. Welnu; niet-wer- ken kent Alkmaar bijna niet anders dan door die betrekkelijk weinigen, die na jaren van noesten arbeid hier de hun wel door niemand misgunde rust van den ouden dag genieten. Maar verder wijt ik dien bevredigenden toestand hieraan, dat te dezer plaatse de tegenstellingen tusschen rijk en arm niet zoo •hril zijn als in andere pla f^eval is, hetgeen tot gevolg heeft dat de be- sc laatsen soms het angen der verschillende klassen der bevol king niet zoo ver uiteenloopen en voor elkaar begrijpelijker en aannemelijker zijn. Een en ander is tevens oorzaak dat het den indruk maakt alsof onoverkomelijke moeilijkheden aan het bestuur over deze gemeente niet ver- bonden zijn. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat alles nier is zooals men't maar wenschen kan- integendeel; en zoo zijn het in dezen tijd hootdzakelijk -3 zaken welke hier evenals trouwens in andere plaatsen bijzondere be- zwaren medebrengen. Daar is het vooreerst het vraagstuk der financien, dat in hoofdzaak van belang is met het oog op het percentage van belasting- heffing. Dit is gedurende de laatste jaren sterk gestegen, voor een belangrijk deel als gevolg van de verxnindering van de opbrengst der marktgelden. Door het ruim vloeien daarvan in tijden van voorspoed, kon Alk- maar het belastingpercentage zonder veel moeite laag houden; thans echter behooren de plaatselijke belastingen alhier tot de hoogste, welke in het land worden opge- bracht het over 1919 betaald hoogste per centage der progressieve schaal bedroeg ruim 16 pet. toch is de finantieele toe stand der gemeente vlostrekt niet alarmee- rend. Voor een klein gedeelte hierom niet, omdat bezuinigingen in het beheer mogelijk schiinen en andere inkomsten der gemeente reeds zijn of nog zullen worden opgevoerd, maar voor het grootste gedeelte daarom niet, omdat het gemeentebestuur alhier tijdens de crisisjaren wel is waar zeer aanzienlijke uit- gaven heeft gedaan, maar onder de bekwame leiding van mijn ambtsvoorganger Ripping het doorzicht heeft gehad om daartegenover ter stond de belastingen op te zetten. Dit heeft •ten gevolge gehad, dat wij hier thans niet alleen niet staan voor een plotselinge crisis in de financien, als wel in andere gemeenten wordt aanschouwd, maar dat wij den moei- lijksten financieelen tijd vermoedelijk zelfs reeds achter den rug hebbenover 1920 heb ben wij althans het verhoudingsdjfer, waar- naar het heffingspercentage van den hoof- delijken omslag wordt berekend, met M kun- nen verminderen. Een tweede moeilijkheid, waarvan de be volking de bezwaren sterk gevoelt, is het vraagstuk der duurte, waaromtrent ik U. M. verdere bijzonderheden kan besparen, omdat deze aangelegenheid, welke niet tot deze stad beperkt is maar een landelijk of wellicht nog algemeener karakter vertoont, blijkens het- een U. M. 's Regeering te dien aanzien eeft gepoogd, voldoende bekend is. Ik moge dus volstaan met de opmerking, dat ik geen middel weet om-te dezen aanzien plaatselijk iets van belang tot leniging te doen. De derde moeilijkheid is het vraagstuk der volkshuisvesting. En hoewel ook dit een lan delijk en zelfs een wereldvraagstuk is, zoo is toch op dit gebied zooveel aan plaatselijk ln- zicht overgelaten, dat het van belang is even stil te staan bij den stand van zaken alhier. Zooals ook alweer in zoovele andere plaatsen, was tijdens den oorlog te dien opzichte een bedenkelijke achterstand bij den nieuwbouw ontstaan net als gevolg een belangrijk tekort aan woningen; dat daarvan de eenvoudige klassen der bevolking het meest te lijden hebben weet ook hij, die de gevolgen er van zelfs in zijn omgeving bij de beter gestelden ziet. De hand moest dernalve krachtig aan den ploeg geslagen. Reeds hebben twee wo- riingbouwvereenigingen een flink aantal wo ningen gebouwd en hebben beide nieuwe plannen in bewerking; sedert dien is ook de emeente zelf aan het bouwm gegaan en leeft een derde woningbouwvereeniging zich ahn het werk gezet. Men had hoop, dat nu zeer spoedig ae woningnood geledigd zou zijn; helaa3 is dat niet.het geval gcbleken, eensdeels tengevolge van de omstandigheid, dat onvoldoende bouwterrein beschikbaar was. welke moeilijkheid thans door flinke aankoopen van gemeentewege wel als over- wonnen mag worden beschouwd, en ander- deels tengevolge van de steeds oploopende bouwkosten. Vooral deze laatste omstandig heid blijft hen, die gaarne den woningnood zoo spoedig mogelijk opgeheven zagen, met de grootste zorg vervullen. Het verheugt ons, dat U M. den wensch te kennen heeft gegeven om persoonlijk den nieuwen bouw te gaan zien. Uiteraard zal U M. ook daarna de moeilijkheden, welke wij al hier op het gebied der volkshuisvesting te overwinnen hebben, niet ten voile kunnen eilen, maar Uwe bedoeling met dit bezoek, Jwe er uit sprekende belangstelling in dit vraagstuk, is ons een spoorslag te meer om er al onze aandacht aan te schenken. Persoonlhk hoop ik, dat zij, als uiting van U. M.'s geheeie streven, ook nog tot iets anr ders zal kunnen bijdragen. Ik ben n.l. ge- neigd om de oorzaak van de onrust. welke on der de bevolking ook van ons lana af en toe tot uiting komt, toe te schrijven aan een ge- brek aan vertrouwen van een deel der bevol king in de overheid en van een gebrek aan vertrouwen omgekeerd van ae overheid in de bevolking. Het is verklaarbaar dat dat vertrouwen in deze tijden over en weer geschokt is. Maar verbetering van de aan onze maatschappij klevende gebreken zal naar mijne met alle bescheidenheid geopperde meening slechts dan mogelijk zijn, indien volk en overheid het vertrouwen in elkander over en weer teruggevonden hebben. En om daartoe te komen kan de richting van U. M.'s belangstelling een lichtend voor- beeld zijn voor alien die in Uwen naam gezag in onzen Staat voeren. Volgen zij die richting, dan kan het niet anders of het vertrouwen van het volk in al zijn lagen in de overheid moet terugkeeren. Dat er omgekeerd geen re- den is om onvoldoende vertrouwen te hebben in de bevolking, althans dezer stad; staat voor mij vast; zij moge wat critisch zijn aan- gelegd en zeer vrijmoedig in het uiten van die critiek, maar dat is geen reden voor bezorgd- heid voor het gemeentebestuur. Althans met, zoolang het mogelijk blijft het bestuur te voe ren in den geest van vriiheid, waaraan Uw Huis ons volk reeds sinds eeuweu gewend heeft. Die vtijheid, die de hechtste band is tusschen Uw Huis en ons volk; want de ver- gelijking met andere Staten, van welke vele ons volk doen zien, dat, zich als om strijd vrijheidlievend noemende Regeeringen in de raktijk blijken te steunen op een voor den praktijk Nederla ederlander onduldbaren dwang, maakt, dat de breede kringen van ons volk geen ver andering van onze Staatsinrichting zouden dulden, al was het slechts omdat daarmede noodzakelijkerwijze ttfperking dier vrijheid gepaard zou moeten gaan. Majesteit, Uw intochtsweg naar dit stad huis heeft U in dit opzicht een symbool ge toond, waarop ik even Uw aandacht uitdruk- kelijk moge vestigen. Niet met bajonetten, maar met kinderen was Uw weg afgezet. De vrijheid, die aan alle partijen in ons volk even lief is, is het die ons heeft groot ge maakt. en die de gelegenheid geeft om in gns volk die krachten van wetenschap en kunst tot ontwikkeling te brengen, die door de eeuwen onzen roem hebben uitgemaakt. Neder- 1 ander te zijn is iets wat de.besten onzer al- tijd met trots heeft vervuld. Het is dan ook uitsluitend aan den geest van geweld, welke in de afgeloopen jaren over de aarde heeft eheerscnt, te wij ten geweest. dat gedurende ksgeest in het buitenland niet wereld weer meer erkenning heeft voor het hoogere in den mensch, begint het reeds we- der te worden als v66r den oorlog, toen Ne- derlander zijn in de oogen van den vreemde- ling gelijk was aan strijder zijn voor waar- heid en voor recht. Is het slechts toevallig zou ik in dit verband willen vragen dat het machtsorgaan van den Volkenbond te Genfeve gevestigd is, maar dat het rechtsorgaaa in Nederland gevestigd blijft? Het is mogelijk aat Alkmaar's burgerij niet in al zijn lagen beseft, dat dit een en ander het binnen- en buitenlandsch gevolg is van ien ♦ijd onze volksgeest in he vmdoende gewaaraeerd is geworden; nu den geest van U. M.'6 regeering, maar onbe- wust gevoelt zij zeer zeker, dat het allerbeste, wat in haar leeft; parallel loopt met U. M.'s streven. En het is daarom, dat ik overtuigd ben volkomen waar te zijn. wanneer ik U verzeker, dat heden in deze gemeente door het overgroot gedeelte der bevolking ieder in de taal die hij gewoon is tot den Aller- hoogste te voeren de bede wordt geuit, dat Hij U en Uw Huis moge behoeden voor Ne derland. Op de rede van den burgemeester ant- woordde H. M. als volgt: Mijnheer de Burgemeester. Ik gevoel mij gedrongen het gemeentebestuur en de inge- zetenen van Alkmaar mijn hartgrondige dank te betuigen voor de geestdriftvolle ontvangst mij bij net binnentreden van deze oude veste tebeurt gevallen. Op ondubbelzinnige wijze heeft de burge rij ook ditmaal blijk gegeven van hare ver- knochitheid aan Mij en Mijn Huis en zijn de banden in bange tijden onzer geschiedcnis gelegd, opnieuw aangehaald. Met bclaug»tcl- ling, mijnheer de Burgemeester, hoorde ik uwe beschouwingcn aan over de toestanden alhier en de vraagstukken welke thans aan de orde zijn. Mochten weldra gunstiger omstandighe- den de welvaart van vroeger geheel doen te rugkeeren en mocht Alkmaar eene in alle op- ziditen goede en gelulddge toekomst tege- moet gaan. H. M. teekende vervolgens een- oorkonde waarin Haar bezoek aan deze gemeente werd vastgelegd, en onderhield zich vervolgens met elk der aanwezigen afzonderlijk. H. M. informeerde belangstellend naar al le bijtzomderbeden onzea- stad en omgeving betreffecde. H. M. was gekleed in blauw mantelpak met witte hoed waarop een blauwe veer en wit- veeren boa. In de auto droeg H. M. hierover een bont- mantel. Toeni 'H. Mi. zich op het bordes van.' het Stadhuis vertoondie juichtte een groote volks- mentgte Haar foe. IHSot StedeKjk Muzdekeorps list het lied van Alkmaar's oniizet hooren. IDe heer .Mlaas werd! aan !H. M) voorgestdd. Tegen half elf verliet H. M. het raadhuis, om zich per auto paar de Ambachtsschool te begeven. Achter de auto van H. M. en die van Haar gevolg volgde die waarin de burgemeester en de commissaris van politie waren gezcten. De gemeente-bode, de heer Corino, die ook vodr 26 jaar, toen H. M. voor het laatst onze gemeente bezocht, in den stoet mee- reed, had- nu een passend' plaatsje naast den chauffeur in de auto van aen burgemeester gevonden. De stoet ging tusschen de enth'ousiast juichende menigte door de versierde straten. Allereerst door de Langestraat, waar aan- bieding van bloemen plaats had bij het huis van den heer Van Foreest. Op de Kraan- buurt werden bloemen aangeboden namens de feestcommissie in de Langestraat, op het Verdronkenoord door de verpleegden van de Piusstichting en het R.C. Weeshuis, op het Luttik-Oudorp van het Burgerweeshuis. Daarna ging het over Zijdam, Voordam en waar kaas en bloemen door de agers werden aangeboden. Voorwaar een karakteristieke Alkmaarsehe hulde. De twee versierde kaasjes in een versierd mandje werden aangeboden door den heei Jan Schouten, oudste overman, de bloemen werden aangeboden door een dochtertie van den heer Wagenaar, schrijver aan den waag Om H. M. een indruk van het kaaswegen te even, werden bij hare a an komst berries met aas opgenomen en op de weegschalen gewo- gen en uitgedragen door kaasdragers In costuum, dit alles geschiedde onder leiding van den heer Oosterveld opzichter over de kaasdragers. H. M. onderhield zich een poos minzaam met de heeren Schouten en de Munk. De kaasjes die H. M. werden aangeboden waren geheel in linten verpakt door de firms H. Lind, terwijl het mandje versierd was door den heer Doggenaar. De stoet reed om de Waag, langs Door- braak, Nieuwesloot, Schoolstraat, Paarden- markt, Paternosterstraat, Gasthuisstraat en Zevenhuizen. Hier had aanbieding van bloemen plaats door de Paling- en Foreest- stichting. Op de Nieuwesloot werden bloe men aangeboden door de 82-jarige wed. Graft, geb. Tonia Bierman, een der oudste van de circa 70 verpleegden. Het oudje was zeer zenuwachtig en daarom werd1 zij bijge- staan door de ,,moeder" der inrichting. Vervolgens ging de stoet over Geesterweg, Scharloo en Bergerweg naar de Ambachts school. Te ongeveer half elf arriiveerde H. M. aan de Ambachitsschoo1!, waar ze aan dien in- werd ontvangen door den voorzitter W. C. Bosnian. HI. M. ging met Mr. Bosnian de vestibule door, de trap op naar boven, waar in de besrtuurskamer de be- stuursleden aanwezig waren en wel de hee ren Mr. D. v. Houweninge, vice-voorzitter, Mr. P. A. Offers, seer., J. de Lange C.Jz., penn., J. v. Reenen, Mr. w. Stap, Mr. C. van Lookeren Campagne, Ph. Bossoher, D. C. J. v. Diik en Thomsen als gedelegeerae van den Raad en de directeur, die alien aan H. M. werden voorgesteld. De Voorzitter verzocht H. M. plaats te nemen en Haar handteeke- ning in het bezoekersboek te plaatsen. De voorzitter herinnerde H. M. er aan dat Zij bij1 een- vorig bezoek haar naam ook reeds in het boek plaatste. Waagplein, kaasdra OH HUM bWMMH Bit 2 feUdM. pi I

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1