DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bte. 217 Banderd twee ec twintigeto feacgaag. 1930. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. 4bonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brieven franco N.Y. Boek- on Ilandelsdr. v.k. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DirecteurG. II. ERAK. Bnltenlandsch Orcrzicht een Millerand en. Giolitti hebben nu ook emeenschappelijke verklaring afgelegd over „un onderhoud te Aix-ks-Bains, een stuk, waarin als het voomaamste doel Woidt aan- gegeven het tot stand brengen van den alge- meenen vrede met eerbiediging van de onaf- hankelijkheid der volken, het herstel der nor- male economische betrekkingen buiten elke edachte aan politieke of economische over- eersching. Alsof het nog nooit eerder was gezegd volgt dan dat een nauwe overeem- stemming tusschen de geallieerdeu voor een dergelijken vrede allereerst noodig. is, en dan, „dat het herstel van de politieke orde berust op de billijke en eerlijke toepassing van de'verdragen, die een einde aan den oor- log hebben gemaakt, zoowel als van dfe ver- dragen, welke nog moeten worden gesloten om den Europeeschen vrede definitief te ver- zekeren." Blijkt hieruit niet overtuigend, dat Giolitti geheel met Millerand meegaat? Deze heeft nu weer de vriendschap van Italic. Beiden hebben zich nu nogmaals uitgesproken vdor een toepassing van het verdrag van Versail les, maar beoogt dit geen economische Over- heensching? De nota betoogt verder, dat noodig is een einde te maken aan de oorlogen, zooals aan dien tusschen Polen en Rusland en aan den burgeroorlog in Turkijc. Italie en Frankrijk wenschen, dat Polen onafhankelijk blijve bin- nen zijn eenmaal aangewezen grenzen, en zij hopen, dat de vrede met Rusland spoedig tot stand zal komen, en er een- nieuw en groot Polen zal worden geboren. Zij verheugden zich, dat hun politieke inzichten, betreffendfe Turkije en zijn integriteit, overecnstemden, evenals hun mceni'ngeni, wat betreft de mid- delen om d'e uitvoering van het verdrag van Sevres te verzekeren. /ij erkenden ook, dat de Fransche en Italiaansche belangen in Klein-Azie zich moesten ontwikkclen naast elkaar, door vriendschappelijke samenwer- king der beide landen en onder vermijding van d'e mededinging der volken in overeem- stemming met hun ovcreenkomsten. De we- reldvrede kan overigens niet ten voile her- steld worden, zonder dat de groote vraag- stukken, die nog onopgelost zijn in Europa, hun oplossing hebben gevonden. Op het eerste plan staan herstel van gere- gelde betrekkingen met Rusland en regeling van, de kwestie der Adriatische zee. Italie en Frankrijk eerbiedigen elkaars vrijheid van handelen 'betrcffen.de de Sovjet-regeering en zij willen beide niets liever dan dat Rusland weer zijn plaats inneme in het vreedzame concert der volken en economische betrek kingen aanknoope met andere landen, wat even nuttig is voor eigen leven als voor de wereld. Millerand verklaarde, dat hij groo- ten prijs stelde op een regeling der Adriati sche Zee-kwestie, door rechtstrceksche over eenkomst tusschen degenen, die daarbij ge- interesseerd zijn. Vervolgens bcspraken de beide presidfentcn de vriendschappelijke be trekkingen hunner beide landen, zoowel van een politick als een economisch standpunt. De middelen om beider belangen te beharti- gen worden onder de oogen gezien, en met wederzijdsche welwillendheid en vertroui- wen bezicld', zouden zij samen de ontwikke- ling hunner volken bevorderen. Het heele stuk bevat eigenlijk geen enkele aanwijzing hoe de beide minister-presidenten hunne verigens heel goede bedoelingen wen schen te verwezenlijken, zoomin ten. opzichte van Polen en Rusland als ten aanzien van de andere groote kwesties, die de wereld bezwoe- r«n. Alleen blijkt er uit, zooals wij reeds opmerkten. dat Italie en Frankrijk een lijn volgen en dat Engeland dus meer alleen zou komen te staan. Geen wonder, dat de Fransche pens over het geheel nogal voldaan is over de confe- rentie, anders dan de Engelsche, die hunne teleurstelling niet verbergen over het uitstel van de conference te Genfeve, die een voortzetting van Spa zou zijn. De Duitsche kranten komen tot de conclusie, dat er geen buitenlandsch staatsman is, die Duitschland uit den nood zou willen helpen en dat de conferentie van Aix hpofdzakclijk* heeft gediend om zekere verschillen van meening usschen Frankrijk en Italie uit den weg te ruimen, wat vrijwel gelukt is. Buitenland SOC. VERGADERING IN SILEZIe" De meerdferheidssocialisten in Opper-Sile- zie verklaarden zich op eene partijvergade- ring tegen* autonomic van Opper-Silezie, het welk slechts in aansluiting bij eene sterke ge- meenschap gedijen kan. Door zijne economische en cultureele behoef- ten wordt het Opper-Silezische proletariaat gedrongen tot eene vaste aaneensluiting met de vooryvaarts en opwaarts strevende arbei- dersklasse van Duitschland. DE ARBEIDSONRUST IN ITALI8. Op de conferentie'van Milaan, waar vijf- honderd vertegenwoordigers der algemeene arbeidersfederatie vergaderden met het be stuur der socialistische het amendement der ra< onmiddellijke inbeslagneming der betrokken fabrieken door de arbeiders. Dit wordt ah een overwinning der gematigden beschouwd. Van grooter belang is evenwel, dat de leiding van hot conflict in de meta a 1 Industrie inge- volge het op bovengenoemde vergadering nomen besluit, wordt toevertrouwd niet aan let bestuur der socialistische partij, maar aan de algemeene arbeidersfederatie, die in de conflicten van den laatsten tijd steeds een ge- matigde houding heeft aangenomen. De „Temps" merkt dan ook op, dat de aan genomen motieven van een vergelijk met de werkgevers, de secretaris-generaa 1 van den bond van metaalbewerkers, in de naaste toe komst. Buozzi, de secretaris-generaal van den bond van metaalbewerkers, is van meening, dat de besprekingen, welke te Miliaan wor den gevoerd, een compronmis ten gevolge zul- len hebben. Bondi, de leider der werkgevers, acht een revolutie onwaarschijinlijk voor 'bolsjewisme bestaat geen gevaar. De Italiaansche arhei- dersafgevaardigden zijn uit Rusland terug- gekeerd met het bewustzijn, dat bolsjewisme in Italie onmogelijk is. Ten gevolge Van het besluit van de alge meene arbeidersfederatie is genomen, ver klaarden de werkgevers, dat zij, in verband met de thans gestelde eischen, in zake het toe- zicht der werklieden op de fabrieken, hun ant- woord moesten voorbehouden, ten einde rug- gespraak te kunnen houden met hun manda- tarissen. De toestand is dus nog steeds onzeker, en de „Times" beschouwt het feit, dat de arbei dersfederatie de leiding der beweging in 'han- den houdt, als het eemge lichtpunt. De voor- mannen dezer federatie zijn tegenstanders van gewelddadig optreden, van welken aard ook en zij zullen ongetwijield hun best doen, een noodlottig verloop der gebeurtenissen te vermijden. NIEUWE DUITSCHE PARTIJ. Door omstreeks 100 vertegenwoordigers van den middenstand uit de verschillende dee- lenfvan Duitschland werd Zondag te Charlot- tenburg eene nieuwe partij gesticht onder den naam van „economische partij van den Duit- schen middenstand", die de economische en politieke belangen van den geheelen midden stand vertegenwoordigt en zelfbestuur van het economische leven door vakbonden en vakvereenigingen eischt, zoomede bestrijding der groote banken. KAMENEFS VERTREK UIT ENGELAND. Kamenef heeft een brief gericht aan ver schillende parlementsleden, waarin hij zegt, dat de inhoud van de mededeeling van Lloyd George aan den vooravond van zijn (Kume- nef's) vertrek hierop neerkomt, dat de Brit- sche regeering het niet noodig acht de vre- desonderhandelingen voort te zetten. Kame nef verklaart, dat gedurende zijn geneele ver- blijf in Engeland, Lloyd George er steeds naar gestreefd heeft de echte vredesonderhan- delingen te vertragen en1 nu het afbreken van die onderhandelingen verbergt achter een zwerm van onbewezen beschuldigingen. DE rElRSCHE E3WESTEE. HET INTERNATIONALE POST- CONGRES. De wereldbomd1 voor de posterijen d'ie zijn laatste zitting te Pariils heeft gehoudt jaar 1006, heeft bekloten zijn eerstvolj partij, is verworpeu idicalen, strekkende tot gehouden. in hot Mripd conigres op 1 October a.s. te Madrid te hou- donl In dte eerste plaats zal het congres zijn aaindlacht wijden aan de posttarieven. De Fransche posterijen stellen voor de in 1906 vastgestelde tarieven) te verhoogen met niet meer dan gemddddld 100 pet. Ook de kwestie van de postiwissels zal door het congres worden gehandeld. Voorts zal het congres nog verschillende onderwerpen behandtelen, die voor het publiek van groot beHang zijn, zooals dfe instelling van een Internationale identiteitskaart voor de posterij'en.; het verhoogen van het miaxi- mum-gewicht vo<or monsters van' 360 tot 500 gram, het toelaten van voorwerpen die ver- koopwaarde hebben en waardoor douane- rechten zijn verschulldigdl, het vaststellen1 van een maximum-gewicht van 1500 grain voor brieven en van 3 kilogram voor diruflcwer- ken. Van Nederlandsche zijde is het denkbeeld geopperd de posttarieven niet te veithoogen, maar ze te laten zooals ze zijn, maar 'it laat zich aanzien dat, tengevolge van de algemee ne waardevermindering van het geld., dat denkbefeld wel niet verwezenlijkt zal kunnen worden. ONLUSTIEN TE PETRDGRAD EN KROONSTAD. Men verneemt, dat tengevolge van' dfe Rus- sische nederlaag in. Polen, die zoolang mo- gelijk geheim werd gehouden, ernstige onlus- ttn zouden zijn uitgebroken te Petrograd en dat in de omstreken van Kroonstad een niet ondterbroken kanonnade is gehoord van 22 tot 26 Augustus en den. 6en September. Men meent, dat de bemanning van de vloot aan't muiten is geslagen. POLEIN EN LITAOEN. De Litauiers hebben de vijandelij khedien' ge- staakt. IHbn gedelegeerden hebben zich naar Kalvarja begeven, tea einde met de Polen te oiiderhandelen. De Litausche oud-minister Waldfemar zal naar Parij|s gaan met een officiede missie, ten einde het Litausche standpunt met be- trckkicg tot het conflict met Polen aan die Fransche regeering uiteen te zetten. DE ARBEIDSONRUST IN ITALIC. Uit Rome wordt aan de ^Frankfurter Zed- tungi" gemeld, dat de vooruitzichten op een bij,legging van het conflict in de metaalnij- verheid gister geringier zijn geworden. Wel is waar beraadslagea de werkgevers nog over dfe geeischte invoering van bedrijfsra- dfen, doch de Lombanddsdhe indiustrieelen heb ben) inmidels op een vergadering een raotie aangenomen, waarin critiek op de regeering wordt uitgeoefend wegens de achterwege ge- bleven bezetting der fabrieken, en waarin de werkgevers worden aangespooid, tot het uitcrste tegenstand bieden. Ook dfe ingenieurs be&loten eerst na onitruiming der bczette fa brieken htm werkzaamtoedfen te zullen her- vatteni. Molgens berichten uit Genua neemt ihet aan- tal arbeiders, dat in dfe bezette fabrieken blijft werken, diagelijks af. De verduisterin- gen van. materiaal in de metaalfahriefcen te Genua en in Liiguriie dluren voort. Dfe tucht vermindert, er zijin gevdllen van insuibordi- natie voorgekomien. ViREDESVDDRWIAARDEN VOOR FINLAND. Volgens een diaadloos telegram uit Mos- bou heeft de Rhissische gedelegeerde in Fin land de voomaamste vredesvoorwaarden aan de Finsche staan aan ga-igebifed af, waardoor Finland een uitweg krijgf naar die Poolzee. Finland ontvangt een ui'fgestrekt grondgebied en vrijfe verbindings- wegen met Noorwegen; het staat aan Rus land de Oost-Karelische gebiedfen. af. FRANSOH-BELGI3QH VERBOND. In denf brief, waarbij, de militaire defensie- ve overeenkomst tusschen Frankrijk en Belgie, welke het oog heeft op het geval van een niet-uitgelokten aanval door Duitschland, wordt goedgekeurd, en die "gisteren door den Belgischen ambassadeur te Parijs aan Mil lerand is overhandigd, verklaart de Belgi- sche regeering, dat de overeenkomst gesloten werd met het dbel de waarborgen voor den vrede, neergelegd in en voortvloeiendie uit het volkenbondsverdrag, te verstetken. In den brief wordt verder aan Belgie het recht voorbehouden op souvereine wijze te beoor- deelen of het geval, in de overeenkomst be- doeld, zich voordOet. Ten' slotte wordt er in. vastgestfeld, dat aan beide lianden volledige vrijheid wordt igelaten tea aanzien hunner militaire Hasten, die noodig geoordeeld wor den om dfe verdediging van elks grondgebied te verzekeren. Volgens de Dernibre Heurss hebben' sommii- ge leden van dfe oommissie voor buitenl.and- sche zaken gevraagd, of geen aanval op Bel gie was te vreezen over Nfederlandsch ge- bied' en zoo ja, of Nederland dan niet in den- zelfden toestand zou verkeercn als Belgie in Augustus 1914. Minister Delacroix verklaarde dat dit vraagstuk verband' Meld met het bijzonder karafcter van het verdrag. In elk geval sohijnt uit zdjto verklaringen te bldjken, dat net FransiohJBelgische verdrag niet verhindert, dat er overeenfcomstige verbondten wordfen gesloten met Nederland1 en' Engeland. DE DUURTE. Het „Journal" klaagt er over, dat Frankrijk tegenwoordig de zeer betrekkelijke eer geniet het „duurste" land te zijn, wat betreft de le- vensmiddelen. Het onderzoek, dat door den Volkenbond is ingesteld inzake de duurte, en hetwelk op de a.s. financieele conferentie te Bnissel in zijn geheel zal worden bekend gemaakt, geeft interessante cijfers dienaanganae. Wanneer men het getal 100 aanneemt als norm der voedselprijzen in 1914, dan bedraagt dit thans: in Noorwegen 298, in Nederland 199, in Engeland 235, in Zwitserland 237, in Ita lie 300, in de Vereenigde Staten 196 en in Parijs 339 (321 op het plattelamd in Framk- rijk). DE DUITSCHE MIJNWERKERS EN DE KOLENPRODUCTIE Het bestuur van den bond van mijnwerkers in Duitschland heeft te Bochum een vergade ring gehouden, waarin, naar de correspon dent van de Tel. mededeelt, alle Duitsche mi].nbouwdistricten vertegenwoordigd waren Van alle kanten werd er op gewezen, dat de mijnwerkers bereid zijn, de kolenleveranties mogelijk te maken en daartoe zelfs overwerk te verrichten. Dit kan echter geen duurzame instelling zijo, omdat de kracnten der arbei ders wegens de jarenlange ondervoeding daarvoor niet meer voldoende zijn. Wanneer deze goede wil door de Entente niet erkend wordt en men dwangmaatregelen tegen de mijnwerkers zou nemen, zijn de arbeiders in alle West-Duitsche mijnbouwdistricten vast- besloten, zich met alle kracht te weer te stel len. DE OORLOG IN ZUIDRUSLAND. Een stafbericht van. Wrangel maakt mel ding van de uitdrijving der Bolsjewiki uit Kodian. In de streek van Oriechof namen wij na hardnekkige gevechten verscheidene dorpen. Aan de Dnjepr maakte een afdeeling inian- terie zich meester van een gepantserden trein der BolsjewIETLJit den' omtrek van Nikola- jefsk worden groote anti-bolsjewistische op- standen gemeld. D)E GODSDIENSTOORLOG. Volgens de Westminster Gazette zijn er te Belfast, waar het aantal katholieken onge- veer 100.000 bedraagt vrouwen en kinde- reni inbegrepen' nu reeds 9000 katholieken zonder werk tengevolge van idle actie der dweepzieke unionistische Protestanten. Op de acheepstimmerwerven zijn 3000 Katholie ken ontslagen, die alleni gedurende den oor- log praclitig medegewerkt hebben aan de versterking der 'Engelsche vioot. DE MIJNWERKERSSTAKINO IN ENGELAND. Er is veel activiteit te bespeuren zoowel in regeerings- als in arbeiderskringen in ver band met de kolencrisis en belangrijke confe- renties worden gehouden. Er mag gezegd worden dat bijzonder krachtige druk is ge- oefeud op het uitvoerende comitfe der mijn werkers inzake den.eisch van priisverminde- ring voor huisbrand. Door de punlicatie der officieele cijfers aangaande ae kolenwinst moeten. de mijnwerkers zelf in dit opzicht niet zoo sterk meer staan op hun eischen. Er is in het algemeen gebrek aan geestdrift voor dien eisch van verlaging van den kolen- prijs en de mededeeling dat de winst van 66.000.000, waarop de mijnwerkers hun eischen baseeren, in het geheel niet bestaat, heeft geleid tot de hoop in welingelichtc ar beiderskringen dat op de bijeenkomst van het sub-comite van het drievoudig verbond, het uitvoerend comite der mijnwerkers bereid zal zijn toe te staan den eisch van vermindering der kolenprijzen te laten vallen. De mijnwerkers in1 Yorkshire, Nothinghams- hire en Derbyshire zijn er voor die niet te stel len doordat het publiek geweigerd heeft die ook maar eenigszins te steunen. Men meent in arbeiderskringen dat het opgeven van de- zen eisch vergeinakkelijkt kan worden indien de regeering wil waarborgen dat de controle der mijnwerkers op zijn minst gedurende twee jaren niet wordt opgeheven. EEN, VROiUW-GOiMMISSAiRrS VAIN 'WASHINGTON. Eere-voorzitter der commissie is de oud- minister en parlementslid Lord Robert Cecil, voorzitter Sir Martin Conway, parlementslia en secretaris majoor Neville Lyrton. In het buitenland zijn ook commissies ge- vormd, n.l. in de Vereenigde Staten, Dene- marken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Nederland. De Nederlandsche commissie bestaat uit de heeren H. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer; S. P. van Eeghen, voorzitter der Ka- mer van Koophandel te AmsterdamE. Hel- dring, directeur der „Koninklijke Stoomboot- Maatschappij"; mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank" en J. van Vollen- hoven, directeur der „Nederlandsche Bank." In de circulaire, waarin van het bovenstaan- de melding wordt gemaakt, en die ons thans in handen kwam, wordt er op gewezen dat, ofschoon de Zwitsersche regeering een aantal belachelijke en kostbare politiebepalingen, die nog drie h vier maanden geleden beston- den, heeft afgeschaft, nog veel in de paspoor- ten-regeling te verbeteren valt. De Franschen vragen voor een visum 4.80; de Belgen 75 cents; de Amerikanen f 25.20; de Zwitsers 3, de Italianen ft er is dus niet de min- ste unifonniteit. In het licht wordt verder gesteld dat ter- wij'l men van Londen een brief naar de Anti- poden kan zenden voor twee stuivers, een briefport van Dover naar Calais van vijf stui vers, zou beteekenen dat men tenminste twee en half maal de vervoerkosten voor een brief zou vorderen, hetgeen dus niets anders zou wezen dan een belasting op den handel. De commissie hoopt dat zij op haar pogen ilk iPa tuigen, zij aangeteekend, dat net secretariaat den steun zal krijgen uit verschillende landen en voor degenen, die hun sympathie willen be- is gevestigd 19, Woburn Square, London W. Q 1. PROTEST TEGEN DE ONAFHAN- KELIJKHE1D V.\N FIUME. De Servische regeering zond aan de con ferentie der gezanten een protest tegen de door d'Annunzio geproclameerde onafhan- kelijkheid' van Fiume, die hij voor waarde- loos en nietig verklaart, terwijl zij zich alle rechten voorbehoudt tegen elk misbruik van het zelfbestemmingsrechl EOBTB BERBOHTEN. Het bericht dat van Engelsche mijn- werkerszijde een beroep gedaan zou zijn op de Amerikaansche mijnwerkers wordt tegen- gesproken. Het Lettisch Persbureau deelt mede. dat Rusland het vredesverdrag met Lethland ge- ratificeerd heeft. Don Miquel de Braganza heeft afstand gedaan van zijn aanspraken op den Portu- geeschen troon ten gunste van zijn zoon, prins Duarte, die gesteund wordt door de integralisten en legitimisten. In strijd met het advies der geneeshee- ren, zet gouverneur Cox, candidaat voor den Amerikaanschen presidentszetel, hoewel hij aan eh keelontsteking lijdt, zijn verkiezings- campagne voort. De bond van spoorwegarbeiders in Tsjecho-Slowaijke heeft opnieuw een pro- clamatie uitgevaardigd om te getuigen van de strikte handhaving der neutraliteit in het Russisch-Poolsche geschil en om aan te koni- digen dat alle verzending van ontplofbare stoffen zal worden belet. Er heeft te Ostende een groote betoo- ging plaats gehad van de inwoners der ver- woeste gebieden in Vlaanderen, om te pro- testeeren tegen den langzamen gang van het herstellingswerk. De Fransche loge van vrijmetselaars heeft zich met een- kleine meerderheid uitge sproken v66r de toelating van vrouwen tot de vrijmetselarij. Deze kwestie zal worden besproken op het a.s. wereldcongres voor vrijmetselaars. Naar verluidt zou Loyd George bereid zijn Duitschland en Oostenrijk het volgende jaar tot den Volkenbond toe te laten. Te Metz is de eigenaar van een taxi- auto vermoord door een man en een vrouw, die hij als passagiers vervoeide. Zij gingen er met de auto vandoor en zijn nog niet ge vonden. Het bestuur der Engelsche Arbeider&- partij weigerde zich aan te sluiten bij de nieuwe communistische partij, die het sovjet- stelsel, het dictatorschap van het proletaria- aat en aansluiting bij de derde Internationale voorstaat. Een .geweld'ige brand heeft dfe magzij- nen der rijwielfabriek Dunlop te Levallois (Frankrijk) verwoest. De schade vijf millioen francs: Aan boord van het stoomschip „Lii hetwelk Stockholm aandeed om te lc zijn, ratten met pesitbacillen ontdekt. Gedeel- ten der lading werden reeds in Gothenbcrg en Malmd gelost. De „Times"-correspondent meldt uit Milaan, dat d'Annunzio Zaterdag de eilan- den Arbe, Chcrsi en Veglia bezct heeft De geregelde troepen van het garnizoen der ei- landen maakte gemeene zaak met de troepen van d'Annunzio. In het Niagara-district zijn door een HoofdrcdactourTj. N. ADEMA. h De correspondent van de „Times" te Du blin1 onthult, dat S'jdert dtie weken in etilte ond-erhantd'elingen iiL Ierlandl werden gevoerd tusschen d'e meest betrouwbare leiders van gematilgde opi-nie en invloedrijke mannen van de Ietrsche republikeinsche beweging, op de basis van volledig zelfbostuuir voor Ierland binnen het kadler van het Britsche rfj'k. Deze onderhandelingen zouden binnen kort hun beslag hebben gekregen bij de overbandiging van een bepaaldi Voorstel aan/ Llodty George, doch zij dreigen nu spaak te zullen loopen. De vertegenwoordigers van Sinn Fein gaven- den an ddren onderhandelaren onverholen te kennen, dat de zaak geen voortganlg kan heb ben; zool.ang de burgemeester van Oork in de gevangenis tusschen leven en dood zweeft, en indien bij sterft, zou de oplossing op de voorgestelde basis' onmogelijk worden. Om deze reden acht de correspondent het ge- wenscht, de gevoerdle onderhandelingen. pu- bliek te maken. De Engelsche regeering heeft bealoten een tweedon onder-secretaris voor Ierliand te be- noemen met standlplaats Belfast, wiens taaft het zal zijn, all© kwesties betreffende TTlster te behandelen. Binnenkort zal een proclama- tie gericht wordbn tot de welgezinde burgers om de autoriteiteni te ondersteunen. De trambeambten te Dublin hebben Zater dagmorgen tusschen 10 en 12 uur het werk neergelegd, ten eindle de buitengewone missen te kunnen bijwonen, welke in de verschil lende kerken der' stad voor den burgemeesteT van Cork werden gehouden. In den middag, tusschen 3 en 5 uur, staakten de onderwijzers, de transportarbeiders, beneven® het caf6- en restaurant-peraoneel om dezeltfde reden hun werk. President Wilson vierde de jOngste be- kraehtiging van het grondwetsamendement ten gunste van vrouwenkiesrecht, door een vrouw te benoemen tot een der beHangrijkste posten waarover kij bescbiikt. Hij benoem.de Miss Mabel Boairidman tot een der d'rie Oom- missarissen, die Wasbiiugton besturen. Washington of liever het centcale district Columbia, behoort geogxaphisoh tot den staat Mlarylandl, ma r is buiten dat staatsbe- stuur en ondler controle van de central© re geering. De drie Oommissarissen waarvan een het Hoofd' der politic is en de beide anderen, burgemeester, worden door den president be- noemd', en zijn aan het congres verantwoorde- lijk. Miss Boardknan is een der meeet bekende Amerikaansche vrouwen en was jarenlang het origaniseerend hoofd' van het Ameri'kaanscho Roode Eiruis. Zij behoort niet tot Wilson's partij, dbch tot de oonservatieve richting der republiikednsche partij. HERZIENING VAN PASPOORTEN- EN POSTWEZEN. De commissie ter herziening van het inter- nationaal paspoorten- en postwezen bepleit- te in een verspreide circulaire de noodzakelijk- heid van eenvormigheid voor paspoort-rege- ling; afschaffen van het visa en in afwach- ting daarvan een uniform bedrag daarvoor van ongeveer een. shilling. Verder werd ver- meld dat de commissie verzet wenschte aan te teekenen tegen de voorgestelde verhoogingen in het internationaal posttarief, op grond dat verdubbeling van het buitenlandsche port niet noodig is om de kosten te bestrijden en; een zware belasting zou zijn op. alle import- en exporihandel. Het bestuur van de Engelsche Labour Partij heeft het veraoek om aansluiting', in- gedienid door de nieuwe comimunistisohe par tij,tij, welke het sovjct-stelsel, de dicta tuur van het proletariaat en de aansluiting bij de Derdle Internationale op haar programme heeft, geweigerd. Te Jena hebben rich omstreeks 80 geval- len van Aziatieche cholera veorlgedaan. Naar het Oelkraineche pershureau meldt, hreidlt de boarenOpstand1 in de (Xkraine zich steeds vender uit. Omtrent 10.000 gewapende boeren zijn tegen die Sovjetheersohappij in verzet gekomen. Kursk en Charkow zijn voor de Bolsjewisten verlioren. Zondlag hadden te Hamburg verschil lende vergaderingen van havenarbeiderB plaats. Er werd' onmiddellijke invoering van het exude eysteom van werken geeischt, waar bij. iedere arbeiider in de gelegenheidl zal war den gesteld', regdmatig arbeild te verrichten. Het werk werd) Maandiagmorgen in de haven Overal neeegeilegd. Eeni'ge houtvlotten, bestaandle uit 130.000 boomstanrmen, afkomstig uit Zwe- dlen, ter waarde van 30 milliioen mark, door Holland aangekbcht, geraakten door hooge zee voor de mending der Elbe los. De losse stammen epoeldjetn overal aan. De vlotten zijn totaal verioien gegaan. I

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1