Gewone hnldkwalen Demi's. Wlnterjassen. van ■■■■PV en het^geneesmiddel ervoor. Een ait de lichaamsgesteldhsid voort- komende imidkwaal vereiacht medisch ad- ries. Er rijn echter bepaalde opgedan© huid- aandoeningen, die apoedig moeten. ewichten toor verandering in gwoontea en yoeding, en behandeling met een special©, antisep tize La zalf. Tot do laatsten behoorwn de roosaebtige, dragende, roodo, dro-ge of natte rormen ran eczeom, die uit onruirerheid ran bet bloed, geestelijk inspanning 'of besmetting ontataan. Amdore aoortgelijke aandoeningen eijn dauw- worm, gordelroos, psoriaaie, winterbanden, waterpo'kken, buidjeuking ena. Bij al doze buidkwalen ia volkomen einde- Uj'kbeid, geregelde atoeigang, rust, eenroudig voedsal en ontbouding ran alkohol noodkake- Ujik. Men mag niet over de aangedane deelen wrijven of fcrabben wegene de daaruit voorfi- vloeiende mis orminsgen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkbeid te vedrijven is en epeci- ale ralf noodig. en Foster's Zalf wordt bier- roor alom geprezen. Zij beeft en genaest bo- vengonoemde jeukendo buidkwalen. Fosier's Zalf dientt liobt te warden aange- wond na afsponsing en zaeht drogen der aangedane deelen. Een. enkelo doos ran daze specials zalf is gewoonlijk voldoende om zelfa hardnekldgo buidaandoeningen te gone- Ben. De zalf is ook bijzonder ge&cbikfc voor in- en uitwendige aambeien. Lot op den juiston naam: Foster's Zalf. Te Alkmaar verierijgbaar bij Merop en Slot- houber, Langostr. 83, i 1.TS per dooa. hevigen storm groote verwoestingen aange- richt in de kweekerijen en wijngaarden. Uit offitieele statistiekeni bilijikt, dat ide priizen der levensmiddelen in Zweden sedert 1914 met 208 pet. gestegen zijn. Een ernstige dysenterie-epidemie heerscht te Boedapest. Vierhonderd gevallen zijn reeds vastgesteld, waarvan veertig met doodelijken afloop. In de eerste week van de anti-ratten- campagne te Parijs zijn slechts 1765 ratten van de 8 000.000, die thans in de Fransche hoofd9tad moeten huizen, gedood. In het departement du Nord (Frankrijik) heeft zich een geval van veepest voorgedaan De toestand van den burgemeester van Cork is onverandcrd. 1 lij herkreeg zijln be- wuatzijiF, doch hij blijft inziinken. Men boopt, dat de Russisah-Poolsche vredesonderhandelingca miorgen fie Riga zill ion aanvangen. De Russisehe regeerinig heeft den lOden dezer het vendrag met Litauon geratificeerd. James Speyer, te New-York, een van de voornaamste beguns tigers van de Ameri can relief administration warehouse, ver- maakte geidlurenide zijlne aanwezi'gheid te Frankfurt a. M. aan de universiteit aldaar de som van IV? triilllioeni marie. gen, dat deze lout ook niet tegenover de pers gemaakt was geworden. Van hem mag men toch wel verondtrsjellen dat hij weet hoe het behoort. Het was gister de Paardendag en vooral voor de leeken waren deze edele dieren wel de interessantste. Dit nurnmer was boven- dien goed vertegenwoordigd. Het was een lust de ruim 100 prachtdieren te bewonde- ren. Vooral toen de dieren in den ring ge- presenteerd werden kwam de levendigheid van de hengsten buitengewoon mooi uit. 1 Uit de Haarlemmermeer waren een 25 paarden ingezonden. De bekrooningen volgen hieronder. Het concours-hippique, dat des middags georganiseerd werd, slaagde mede uitmun- tend. Mevrouw Oovers-de Geus, die de vorige maal naast den heer G. Schoorl uit Haren karspel den aangespannen hengst „Adjudant Capenos" bestuurde, deed dit nu zonder den heer Schoorl naast zich en werd voor deze prestatie van stuurkunst warm toegejuicht De heer Bultinan, Haarlemmermeer, zorg- de met zijn vierspan voor een Engelsche ma I coach voor een prachtig nummer ter op- luistering. Mooi was ook het tweespan voor een oud- Hollandsche sjces van den heer H. Langedijk te Abbekerk. Om 4 uur werd de optocht opgesteld, die door de straten van Schagen en over het ter- rein trok. Enorm veel belangstellenden hadden zich lartgs de wegen opgesteld om de optocht, die onder begeleiding van 2 muziekcorpsen in vroolijke stemming zich voortbewoog, te zien. De optocht bestond uit vier afdelingen en wel: „Schagen in de geschiedtnis", „Scha- gen in de Nijverheid", „Schageii in handel en landbouw". en Schagen in kunst en sport". Al deze afdeelingen werden door een 100 deelnemers en een 50 paarden voorgesteld, met het gevolg, dat men zich de Schager sport moest voorstellen door een 6-tal jon- gens met een voctbal op een wagen en een 6-tal meisjes in gymnastiekcostuum, terwijl de Schager vereenigingen allcen werden voorgesteld d'oor cenige jongens, die vaan>- dels van hun vereenigingen aroegen. Jo pr. Verg.-JZilv. med.; 2e pr. Zilv. mod.; 3e pr. Bronzen medaille. 2e prijs Ali, Wed. A. D. Groneman, Wie- ringerwaard j 3e prijs Ada, Wed. A. D. Gro neman, Wieringerwaard. Merrien van vier jaar en ottder. is bepaald op 20 c.M., zal waarschijtiTljk 15 c.Mi. word'em, doch het was beter wanneer er heelemaal geen maat voor bepaald was. Een beshiit in deze werd niet genomen1. Daarna werd1 er op gewezen dat het van gen van Alfer loenend kon zijn wanneer le pr Verg.-Zilv. med. met 15; 2e pr. daarvoor speciale bepaHngen konden' worden verg. zilv. med. met 5; 3e pr. zilveren me- verieragen. daille le pr. Margot, eig. F. A. F. Groneman; Wieringerwaard; 2e pr. Elsa, eig. Wed. A. D. Groneman, Wieringerwaard; 3e pr. Bertha, K. J. Kaan, Anna Paulowna; 4e pr. H. Spaans, Barsingerhorn. Veulenmerrien met veulen. le pr. Verguld-Zilveren medaille met /15. le pr. Betsy, H. Spaans Cz., Barsinger horn. Handelspaarden (Tuigpaard.) Paarden van drie jaar en ouder. le pr. Gouden medaille; 2e pr. Verguld- Zilveren medaille; 3e pr. Zilveren medaille. le pr. Roi, E. Olij Pz., Zuidervaart, Stom- petoren; 2e pr. N.N., H. F. Bultman, Haar lemmermeer; 3e pr. Cicero, E. Olij Pz., Zui dervaart, Stompetoren4e pr. Zida, A. Buur- man. Haarlemmermeer; 5e pr. Black merrie, E. C. Verboom, Bodegraven. Paarden van 3 jaar en ouder (Trekpaard). le pr. Verg.-Zilv. medaille met 15. le pr. J. de Veer, Schagen. Concoure Hippique. Aangespannen hengsten (landbouwtuig- paard). le jpr. Gouden medaille; 2e pr. Verg.-Zilv. medaille3e pr. Zilv. med. le pr. Zwingli, Ver. ,.Ons Belang", Haar lemmermeer; 2e pr. Edelman, G. Schoorl Pz., Woudmeer, Harenkarspel3e pr. Primus, Ver. „Sloterweg", Haarlemmermeer; 4e pr. G. W. Waiboer te Anna Paulowna, met Dia- manl Aangespannen merriSn. lepr. 40; 2fipr. 20; 3e pr. J 10. le pr. Emma J. Maaskant, Haarlemmer meer; 2e pr. £J.N., H. F. Bultman, Haarlem mermeer, 3e pr. Queen, J. J. Stroomer, Oudorp; Eerv verm. Prima, E. Olij Pz., Zuidervaart, Stompetoren. Spannen landbouwtrekpaarden, aange spannen voor boerenwagen le pr. 40. 2e pr. ^deverbS^r^r't' T ^Cl W3t P^owna 2e ^sja'aifs. lusingerhora^ 3ePf- J ferecLart Dz., Kofhora. Handelspaarden. le pr. f 10; 2e pr. f 20; 3e pr. 10. le pr. Willy, J. H. Spronk, Zoetermeer; 2e pr. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 3e pr. Black merrie, C. Verboom, Bodegraven. Aangespannen hengsten (luxe tuigpaard). Eere prijs Adjutant Capenor, O. Schoorl Pz Woudmeer, Harenkarspel. De Landbouwtsntoonstelling te Schagen. De Landbouwtentoonstelling van de HoU. Maatschappij van Landbouw behoort thans weder tot het verledene. In de rubriek ter Opluistering, waarbij wij ons bepaalden tot het bespreken van een Alkmaarsche firma, hebben wij geen melding gemaakt van de inzending der N.V. G. J. Krol Co., kunstmesthandel v.h. firma Joh. F. Morra, te Alkmaar. Wij doen dit daarom alsnog, omdat ook vooral deze stand bespre- king verdiende. De firma toch exposeerde allereerst de ruwe grondetoffm voor die superphosfaten en anderc soorten, vooral voor de landbouwers zeer belangrijlk en kwam ook nit met een groep watercultures, waardoor men kon waarncmen, dat de planten hun voedsel in di nkenden toestand opnemen. Hierdoor kwam uit van welk een hooge befioekenis de versah.il lende vomnen van .n mesting zijn. Ook demonstreerde de firma een tabella- i isch overzicht van de onderzoekingen door het Rijpsproefstation van de door ae firma geleverde meststoffen, alsmede andere tabel- larische overzichten. Mede uit een wetenschappelijk inzicht was deze expositie dan ook zeer belangrijk. Ge- durende de tentoonstellingsdagen toonden de bezioekers voor dezen stand dan ook enor- m belangstelling. Hne wenschelijk het voor den boer is op aigemeene luanddlsvoorwaardten te koopen en dan tevens van de proefstations voor net on- derzoek van het aangekochte veevoedier of de meststoffen gebruik te maken, hebben de aandnchtige bezoekers overtuigend kunnen rnnstatceren bij de inzendingen van de proef- staitioms in de afdeelinig wetenschappeni orga- nisatie. Hoe het mogelijk is de verschillende voe- dings- en andere stoffen uit een artikel te ha- len, heeft men daar op interessante wijze kunnen waarnemen. Vooraf een biik in de microscoop ,die 150 maal vergrootte, was zeer intercssant. Gister was het den laatsten dag en zeker is het niet de minstgeslaagde geweest. Schagen kan met voldoening op dit land- bouwfeest terugzien. Dank zij den steun en de encrgie van de wakkere landbouwmannen uit de omgeving, heeft men in Schagen den' naam van Noord-Holland hoog gehouden. De tentoonstelling was zeker niet minder re- presentatief dan de vorige te Gorkum. Of er geen fouten gemaakt* zijn? Wij zouden niet willen beweren, dat dit niet het geval is, maar deze zal men overal maken Bij het organiseeren van een dergelijke ten toonstelling. Dat men Vrijdag in Schagen heeft ver- zuimd de izenders in de afdecling Weten- schap en Organisatie, die toch feitelijk aan de tentoonstelling de grootste beteekenis ga- ven en de pers" aan het diner uit te noodigen, terwijl men daarvoor alle mogelijke keur- meesters had uitgenoodigd, is echter een verzuim, dat men in geen plaats waar de ten toonstelling van de H. M. v. L. gehouden werd, gemaakt heeft en heeft dan ook velen ontstemd. Het is ons bekend, dat een van cte belangrijkste inzenders daarin aanleiding heeft gevonden om te verklaren, dat hij er niet meer aan denkt voor een tentoonstdling naar Schagen te komen. Wij maken daarom van dit feit melding, omdat men daarmede zijn voordeel kan doen en omdat ook wij meenen, dat zoo iets niet had mogen voorkomen. E)e redacteur van de Schager Courant, die in deze ook leiding had, was verplicht geweest er voor te zor- De historische voorstelling was gelukkig beter verzorgd. De tweede afdeeling was evenwel ook zeer primitief. Mooi was de symbolische zegewagen van. den landbouw. Wij zagen deze nergens beter. Ook de Hollandsche sjees was keurig, doch z66 haden er eenige moeten rijden. Over het algemeen bleef de optocht bench lien de verwachting. Voor het vuurwerk, dat ongeveer half 10 werd afgestokem hadden zich velen op het terrein vereeniga. Dit mag geslaagd genoemd worden. Na afloop was het nog lang gezellig in Schagen. Men kon blijkbaar moeilijk van de fcestelijkheden scheiden. Alles bijeengenomen mag men in Schagen met trots op de welgeslaagde tentoonstel ling terugzien. Moeder natuur begunstigde door de schoo- ne dagen de tentoonstelling wel niet het minst. Voor het financieelp welslagen verkeerde men te Schagen dan ook onder de gunstigste voorwaarden. Van de parach'Upsprong niets gek< men (Bekroningen van Dinodag). Afdeeling 2. Paarden. Landbouwtuigpaarden. Jury: A. Kooij, Kedichem, G. Coster- mans, Elst. Hengsten met minstens 5 afstanimelingen. le or eereprijs van Z. K. H. den Prins der Nederlandeu en een gouden medaille; 2e pr. gouden med., 3e pr. verg.-zilv. mea met 7 10, 4e pr. zilv. med. met 10. Vereeniging „Sloterweg", Provinciaal Nieuws UIT SCHERMERHORN. Over de installatie van den burgemeester meldt men ons nog het volgende: Maandag is onze nieuwbenoemde burge meester, de heer B. Meindersma, als zooaa- nig gelnstalleerd. De burgemeester arriveer- de met den trein van 3 uur uit Haarlem en werd van het spoorstation te Alkmaar afge- haald door de wethouders. Aan de grenzen der gemeente, te Stompetoren, waren bij aan- komst aldaar aanwezig de gemeenteraadsle- den, de feestcommissie, baievens ruim 50 paardru iters. Een mooie eerepoort was daar aangebracht. In de kolfbaan van den heer Kokkes heette de voorzitter der feestcommis sie, de heer W. C. van Setten van der Meer, den burgemeester met zijn gezin welkom. De zangvereeniging te Stompetoren, onder lei ding van den heer Anderson, van Alkmaar, §af eenige nummers ten beste, waarna de urgemcester zijn hartelijken dank uitsprak voor de spontane ontvangst hier in Stompe toren hem bereid. Onder de tonen van het fanfaregezelschap van Koedijk trok de optocht naar het dorp j, door de rijk van vlaggen versierde dorps- _„„r Primim i« m- Vw^io-n! r< straat. V66r het raadhuis werd de burge- lang'' H^rkminermecr ZwuwH "2e or mfst«".<x"ln welkom toegezongen door de ang naanemmermeer, /.wingii, ze pr., schoolkmderen. waama fle inRtallali^ nl.iata BeSioten werd.1 om hiervoor uitzondterings- bepalingen aan te vraigen bijt den; inspecteur voor den tijd tusschen 1 Nov. cm 15 Dec. Een kleine maaswijdte van1 de zegen hiervoor noodig. Bij de tiondvraag werd) die wensdielijkheidi betoogdi om voor de aal een grootere maat vast te stellen. Daar diit alieen goed kan zijn voor het ambacht, doch dfi ringyaartvissdhers er groote schade van' zouden, kunnen on- dcrviniden, wend 'besloten hieromtrent geeni bcpalingen aan te vnagen. Men was van oor- deel dar de amibachtvisschers zelve wijzer moeten zijln om de kleine aal diie pas' is uitge- plant niet mee te nemen. Onvermogende leden boven 70 jaar hebben rechx op een vrij bewijis, doch een lid van Koedijk moest nog de kosten betalen. D|e secretaris decide mede dat een' aan- vraag te laat was ingelcomen,- doch aan' ditr lid het volgend jaar een gratis bewijs zal worden uiitgereikt. Na eenige bespreking wend besloten cm' Ihet kastekort van de Ihioofdafdeeliog te heipen dc-kken. In verband1 hiermee werd crit'ek geoefend op de redactie van de Zoetwatcrvisscherij IDe heer Vomk wees nog op een naeuw blad iiet tijldschrift voor de visscnerij waarin zeer kzenswaardige artikelen voorkomen. Het bestuur van de woningbouwver- ceniging ,/3ocd Woneri" (heeft een oonferen- yoorloopiig plan tot het bouiweni van een tie gehadl met de raad, ter bespreldng van een twaalftal woningen. Deze bijoenkomst had p'liaats in tegenwoor- digheid van een hoofdibestuurder, gekomen met het doel om diverse inlichtingen te ver- strokken. UIT NDORDSCH1A RWOUDE Naar we vennemen is de bouw van een rijkspostkantoor in deze gemeente tot uader orHer uitgisteld. UIT EIDAlMi. Bij den kerkeraad' te Edam is ingekomen eert stuk met ruim 200 handiteekeningen, waarin gezegdi wordt, dat adressauten gaar- ne mede willen heipen tot bevordering van de eerrheid der kerk en ook genegen zijtn, den dit jaar ingevoerd'en kerkeldjkcn hoofdelijken omslag te voldoen. Daartegenovcr verzoeken zij den kerkeraad toezegging te doen, d'at hij em moigelijke vaoature eenl prodikant worde beroepen, „die een Evangelic brengt, zooals men reeds 50 jaar gewoora is te hooren ver- kondiigen in het Evangelisatiegebouw te Ed am- Ook werd een verzoek gericht tot de kerk- voogdij, door dezelfde personen onldersteund, om dien eventueel door de leden der Vereeni- Sing tot verbreidinlg van de waarheid te Edam ;taalden hoofdelijken omslag te storten in de kas van den penningmecster der genoem- dle vereeniging, zoolang de ooderteekenaars „geen bevrediging vinden van hun gods- difhstige behoeften, onder de predikink van het Woorif, zooals dit thans door moderne preddkanten wordit gebrachf O. Schoorl Pz7 Harenkarspel, Edelman, 3e pr., G. W. Waiboer, Anna Paulowna, Dia- mant, 4e pr., Dura, eig. A. Groenenberg, I laariemmermeer, gouden med. wegens beste afstammcling. Hengsten van drie jaar en ouder. le pr. verg. zilv med met 15, 2e pr. verg. zilv. med 3e pr. zilv. med. Ver. „On» Belang", Haarlemmermeer, Compas, le pr., Ver. „Sloterweg", Haarlem mermeer, Primus, 2e pr., Ver. ,,Ons Belang", Haarlemmermeer, 3e pr., O. W. Waiboer, Anna Paulowna, Diamant, oerv. verm., G. Schoorl. Pz., Harenkarspel, Edelman, eerv. verm. Etojarige merrien. le pr. verg. zilv. med., 2e pr. zilv. mod., 3e pr. bronz. med. P. Raap, Schagerwaard, Grona, le pr., C. Dz. Rezelman, Anna Paulowna, Orie, 2e pr K. Reijne Kz., Krommcnie, Gestora, 3e prijs. Iweejarige merrign. le pr. verg. ziliv. med., 2e pr. zilv. med., 3e pr. bronz. med. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, Bloe- mendaal, Fijna, le pr., M. A. Noordam, Haarlemmermeer, Foscia, 2e pr., A. M. van Tol, Nieuwer-Amstel, Zaja, 3e pr. Driejarige merrien le pr. verg. zilv. med., 2e pr. zilv. med., 3e pr. bronz. med. Merrien, 4 jaar en ouder. le pr. verg. zilv. med. met 15, 2e pr. verg. zilv. med. met 5, 3e pr. zilv. med. A Buurman, Hoofddorp, Elaa, le pr., D. C. Rezelman, Anna Paulowna, Ezula, 2e pr., A. Groenenberg, Haarlemmermeer, Eva, 3e pr. A. Groenenberg, Haarlemmermeer, Dura, le pr., J. Maaskant, Haarlemmermeer, Em ma, 2e pr., O. de Kok, Haarlemmermeer, Cre- atie, 3e pr., J. J. Stroomer, Oudorp, Queen, eerv. verm., G.. W. Waiboer, Anna Paulow na, Andi, eerv. verm., M. Noordam, Haar- lemmermeer, Baby, eerv. verm., K. Kistema- ker, Haarlemmermeer, Alida, eerv. verm. Veulenmerrign met veulen. le> pr. Verg. Zilv. medaille met 15: 2e pr. Verg.-Zilv. med. met 53e pr. zilv. med. le pr. Jacobje, P. Raap, Schagerwaard; 2e pr. Dedda, r. A F Groneman, Wierin gerwaard; 3e prijs Alcmaria, D. C. Rezel man, Anna Paulowna. Landbouwtrekpaarden'. Eenjarige merrien. le pr. verg. zilv. med. le pr. Mina, H. J. E. van Hoorn, Wierin gerwaard. Driejarige merrien. schoolkinderen, waarna de installatie plaats had. Door ongesteldlieid was het raadslid, d'e heer D. Rus, afwezig. Vole belangstellen den en familielcden woonden de plechtigheid bij. De voorzitter, de heer Th. J. Westerhof, hcotle alien welkom en las voor het kon. be- slutt van de benoeming van den heer Mein dersma tot burgemeester. Toen deze de ver- gadering werd binnengelcid sprak de voor zitter hem aldus toe: ,Voor u en uwe familie is het een gcwich- lige dag, zoomede voor den Raad en de inge- zetencn van Schermerhorn. Ik hoop, dat u een goed burgemeester vor deze gemeente mag zijn, dat ge zult toonen de rcchte man te znij op de rechte plaats. Ik overhandig u hierbij de anibtsketen tot teeken van uw waardigheid". De burgemeester, hierop het woord ne- mende, sprak zijn dank nit aani de Komngin, den Minister en den Commissaris der Ko- ningin, voor zijn benoeming, dankte den heer Westerhof voor zijn waaraeerende woorden en sprak den wensoh uiit, met de wethouders en de raadsleden te kunnen sainenwerken tot bloei van de gemeente. Hierna werd de vergadering gesloten. In het cafe van den heer Koster werd eene receptie- gehouden, waarvan zeer druk ge bruik werd gemaakt, om den burgemeester cn zijne familie geluk te wenschen. 'sAvonds gaf het Symphoniegezelschap, onder leiding van den heer Anderson, en ae Xangvereaiiging, onder directie van den heer Vink, eenige nummers ten beste, waannede het feest was afgeloopen. •JFT IHEN9BRQBK. De heer Jac. Fok heeft wegens vertrek ontslag verzocht en verkregen als leeraar in het teekenen aan de Vakteekenscholcn te I ienisbroelk eni Spierdiijlk. UIT QUDKARISPEL. De visschersvereenigiing afd. 'Oeestmerain- baoht vergaderde gisteravoind in het lokaal van den heer Nap met slechts een tientail leden. Door de secretaris werd) meegedieeld dlat er 19126 pond pootiaal is uitgeplant voor 484. Voorstellen voor de Bondsvergadering en voor de algemeenie vergadering van de hooifdafdeel'ing, waarvoor de gelegenheid was openigesteld, kwameh niet naar voren. Bij de besprekingeni kwam de vraag naar voren of liet niet mogelijk was om cen andere maat voor de kolway te krijgen. 'De maat hiervoor Ooze Winteroollectie if compleet. SPA AND ER Co. Telaf. 330. Ltngestra&t - Alkmaar. Gemengd Nieuws OPLICHTING. Eenige dagen geleden deed een Duitscher bij de politic te Rotterdam aangifte, dlat hij door een autohandelaar, v. d. K., was opjge- licht voor 165.000. Naar aanleiding daarvan werd v. d. K. gearresteerd1 en in het huis van bewaring gesioten. Doch in den nacht van Zondag op Maandag heeft hij kittis gezien te onitvluaiten. Ofschoon de po litic onmiddellijk: aan ihet weric ging om hem op te sporen en de grenswacht tdegrafisch gewaarschuwdi werd ten einde te voorkomen, dat hij over de grenzen omtkwam, is nog geen spoor van hem gevonden. In het voorjaar van 1918 was de 'Duit scher N. naar Rotterdam gekomen, oin, of schoon hij miiitair was, in opdracnt van de Sipoorwegd'irectie uit Keuilcn, daar levens middelen aan te koopen. N. nam zijn intirek in het bekende hotel het jjZuidi-Hollandsch Koffiehuis" aan de Korte 'Hbogstraat. Daar kwam hij in keninis met den' auitom'obiel'handdaar v. d. 'K., die hem biji ziin pogingen al'le steun toezegcfe. Al spoed ig bleelk van dezen steun, daar de auto handelaar mededoelde, dat hij voor dien Duit scher had aamgekoch't 2 wiagons spek, 2 wa gons boonen en 1 wagon erwfen. De geza- menllijke waardie van dicze levensmiddelen be- droeg 165.000 gulden. iDe Duitscher betaal- de dit bedirag aan den aintohandelaar, dodh toen ihiji na eenfgen tijd nog niets van ver- zending gehoordl ha<f, informeerde Mi in Augustus 19H8I hoe hot er nu mee zat. De autohandelaar diedde hem mede dat de wa gons in Maastricht over de grens zouiden g-aan. De Duiitscher meenlde dat nu zijn taak was afgeloopen, en ging huiswaarts. In dien tusschemtijld had1 de autohande laar kans gezien den Duitscher op het Duit- sohe oonsulaat zwart te maken. 'Hlij1 deelde daar mede, dat deze in Eingclschen, spionna- gedienst was. 'Hij1 wist zulfc cen schijn van waarheid aan zijn woorden' te geven, d'at men er diaar geloof aan hech'tte, en zoo gebeurdte het dat de Duitsche politie-autoritciten' last gaven, dart Nl moest worden gearresteer, en als tgevaarlijk spion onmiddellijk moest wor den gefusileerdi Toen N. de Duitsche grens overging, wa ren zijn papieren echter zoo volmaakt in or- de, en wist hij zich zoo als eerlijlc man te le- gitimeeren, dat hij vrij man bleef. Toen dus deze true mislukt was, wierp de autohande laar het over eta andere boeg. Hij vervoegde zich bij de Hollandsche politie-autoriteiten en deelde daarmede, dat N. een zeer gevaar- lijk mensch was, die zich met zeer verdachte bedoelingen in ons land had opgehouden, zoodat men zich er wel voor moest wachten. dien man weer in ons land toe te laten. Ook hier geloof fc men de woorden van der op- lichter, zoodat, toen N. zich naar Holland wlldte begeven, ten einde de polifle van de op- lichting m kennis te stellen, hem het visum op zijn pas werd geweigerd. Anderhalf jaar duurde het eer de Duitscher er in slaagde door de voorspraak van in Duitschland ver- blijvende Hollanders, die hem als een eerlijk mensch hadden leeren kennen, het visum op zijn pas te krijgen. Zoo kwam hij verleden week te Rotterdam, waar hij bij de politie aangifte van het gebeurde deed. E>e politie heeft thans beslag gelegd op al le eigendommen van den vluchteling, waar- onder de autogarage aan den Pompenburg- singel en 4 panden aan de Benthemstraat. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Haaften is Zaterdagavond na een twist voor de herberg van den veerman Klop bewusteloos gevondCn de 51-jarige P. v. Bog- gelen. Later is de man door nog onbekende personen naar een waard gesleept. Zondag- morgen werd hij stervende gevonden. De ont- bodan geneesheer kon slechts den dood, ten gevolge van mishandeling, constateeren. Per auto arriveerde weldra de justitie uit Tiel die den verdachte, de 28-jarige G. v. Diggelen naar Tiel deed overbrengen. De verslagene was ongehuwd. Misbruik vans terken drank is aan dit gruwelstuk niet vreemd. HUI'S/ELIJKE TWIST. E'en 60-jarige vrouw wonende aan de Brouwersgracht te Amsterdam is gistermor- gen door haar 48-jarige echtgenoot met een mes ini de hals gestoken. De vrouW, die niet leyensgevaariijk was gewond, is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Het schijnt dat de man voortdurend in twist met de vrouw leefde. iHij was enige weken uit huiia geweest en werd-, toen hij d'aar terugkeerde, mxnidier vriendelijk onltvangen. De man weixi driftig en volvoerde zijjn daad. -Hiji kreeg ech ter spoedig berouw en meldde zidi zalf bij de politie. GEVAARLTJKE I'NBRBKERIS. De vorige week is ingebroken te Tiei. In verbamd daarmede wordt de aanhou- ding verzocht van W. Smits, meer bekend on der den naam van ..langcn Willem", 'n jong maar zeer berucht personage dat reeds ver schillende straffeii heeft onaergaan wegens hooigsrt crnstliige misdirijveni als diefstal, tar braak, gewekipleging, enz. In zijn vrouw An na Gijzem vond hij een hern waardtig levens- gezcilin Wei zijn ze wettelijk geschelden, maar dat verhindert niet, dat zij, als Wit-, lem en zij op vrije voeten zijn, lief en leed met licrrt deelt. Zaterdagavond) nu ontving de commissa ris van politie te Tie! van zijn amibt'genoort te Nijmegen bericht, dat daar de vorige week W. S. en znij levensgezellin A. G. waren ge arresteerd. Op hen waren gouden en zilveren voor- werpeni bevondfen, wat ndet belette, dat zij in vrijfieid waren gestekf. Eerst daarna zond men bericht naar Tie®, waar beiden thuis be- hooren. Onder de op S. en G. gevonden voorwerpeni waren er afkomstig van bovenbe- doelde inbraak. Het gelutote de politie de vrouw aan te houden, maar Smit, 6ok hard- looper van beroep, wist iaan dien commissaris van politie te Tiel, die ihem persoonlijOc nazet- te, te ontkomen. S. is een zeer gevaarfSjfc signeur, wiena arrestatie met de noodige omzichtighedd zal moeten geschieden1. MIET G ROOT-VERLOF. iDe dienstplichtiigen van het wapea der cavalerie, ingelijlfdi in het tijjdvak van 17 tot 21 Maart 1919, warden' op 16 September a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. INLIJVING. 'De irtlijlving van' de lotelingen d'er 1'ichting 1920, toegewezen aan het wapea der iofante- rie, tweede gcdeelte, zal1 geschieden in het tijdlvak van 1 tot 5 October elk. Zij, die in het beziit ziijto' van het bew'ijls van voorgeoe- fendlheid, warden, voor zooveel zij zijn toe gewezen nan de iirfanterie, twee maanden la ter ingelijfd. INVOFJR VAIN BOTER IN RE'LGIS. „De Maasbode" verneemt uit Brussel: In aansluiting van het bericht, dat de Bel- gische regeering thans weer conseniten- voor den invoer van boter eisdht, venne men we, dlat het ministerie van bevoorrading dit besluit genomen heeft, om rte zorgen, dat de kooplieden in Nederianti gaan koopen te- gen denzClfden pry's, waarvoor het ministerie van bevoorrad'ing koopt en waarddor hun be- let zal worden de prijzen in Nederland te doen stijgen. HET AANTAL KAMERLEDEN. Volgens ,yDe Nieuwe Eeuw" zal de staats- commissie voor de Grondwetsherziening ver- meerderiing van het aantal Tweede-Kamerle- den tot 200 voorstellen. HET VLOQTVKAAlGSITlUK. Naar de !N. R. Gt. verneemrti, heeft de door den minlister van marine ad1 interim eiinide Mei j.l. onder voorzitterschap van kapitein Goos- sensz, chef van den marinestaf, ingestdde comimissie voor het vlootvraagstuk, aan den minister het eerste gedeelte van haar verslag aangeboden., Het eerste gedeelte heeft betrek- kiing op het materiaal zoowel In Nlederland als ini Nederlandlsoh tadifi. GOEIDKOOPER BROOD. Naar ,,Het Volik" verneemt wordrt in de kringen der socialistisohe Kiamerfractie de wenschelijlkheid overwogen van een voorstel wenschelijkheid overwogen van een voorstel; om op alle brood een regeeringstoeslag te geven, teneinde den prijs van dit belang- rijlkste voliksvoedsel te doen dalen. PAARDENFOKKERIJ VOOR HET LEGER. Naar aanleiding van in de pers gepubli- ceerde berichten omtrent z.g. dure paarden- fokkerij voor het leger, verstrekt men ons van volkomen bevoegde zijde de volgende weer- leggingen wat betreft de bewering, dat met een hengst uit Engeland aangekocht, een veertien daarvoor aangewezen merries gedekt zijn, kan de onjuistheid daarvan blijken uit de vol gende cijfers: gedekt werden in het jaar 1916: 51, in het jaar 1917: 56, in het jaar 1918: 56 en in het jaar 1919: 43 daarvoor aangewezen merries. Onjuist is verder de Vv/ering, dat de veu- lens vier jaren bij een l. ndbouwer werden uit- besteed Waarheid is, dat van de oudste af- stammelingen, die thans eerst d v jaar zijn, een viertiental der minst geslaai, - en geduren- de IV2 jaar in Rijkseigendom zijn geweest en in de sterkte van het Remontedepot waren op- genomen. geven, is .v j -xv. x.v yx. j *03c pr. 10.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2