mo DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Troonrede. fi No. 222. Honderd twee en twintigate Jnargaog. DtNSDAG 21 SEPTEMBER Dezc CouranI wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeyen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsnaamert 5 cents. Prf* dec gewone AdvertentiIn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letter* naar plaatsrnimte. Brieves franco aas de N.V. Boek- en Handel*drnkker| v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9. Dlreoteor t 8. EL KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redaetie 8ft. BooMredacUnr i TJ. H. APBBft. H. M. de Koningin heeft heden bij de opening der Staten Oeneraal de volgende rede uitgesproken Wederom valt mij het voorrecht te beurt in Uw midden te mogen spreken van werken dea vredes. A1 is de oorlogsfakkel in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toen vergund vooftdurend werkzaam te zi]n tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhouden- de duurte van de eerste levensbehoeften, ook in hare gevolgen, zorgwekkend. Voile toe- wijding en groot beleid zullen alleen de op- lossing kunnen brengen van de vraagstuk- ken, welke zij ons voorlegt. Met de vreemde mogendheden worden betrekkingen onderhou- den, die over het algemeen tot voldoening aanleiding geven. Intusschen blijft de toe- stand in Europa onzeker. Daarbi] zijn voor- uitzichten welke door den Volkenbond werden geopend ten aanzien van de toekomstige Sta- tenverhoudingen nog niet in vervulling ge- gaan. Onder deze omatandigheden blijf ik Bedacht op maatregelen tot aterking van de weerkracht van ons volk, gepaard met ver- mindering van den persoonlijken en geldelij- ken druk van den militairen dienst. Ofschoon de rijksmiddelen tot dusver boven verwach- ting vloeiden, zal toch versterking der inkom- sten niet kunnen uitblijven. Eenerzijds kan stellig niet gerekend worden op een voortdu- ren van de zoo belangrijke stiiging der ont- vangsten, anderzijds nemen de uitgaven in niet minaere mate toe, terwijl nog verschil- lende maatregelen in voorbereiding zijn die ook belangrijke offers van 's Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd dat de onderscheide- ne belastingen een zeer zwaren druk op mijn volk leggen, acht ik de uiterste spaarzaam- heid geboden. In het vertrouwen dat ook de plaatselijke overheid' zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt een verhoo- ging van de algemeene rijksuitkeering aan de gemeenten bij wijze van noodmaatregel voor bereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herziening van de grondwet zijn in dit zittingjaar te verwachten. Een voorstel tot technische ver- betering van de kieswet zal u bereiken. Alge- heele herziening van de wet tot regeling- van het middelbaar onderwijs zal worden voor- gesteld. Eene wettelijke regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwonderwijs Is in vergevorderden staat van voorbereiding. Ingediend zal worden een wetsontwerp in zake de huisindustrie, een ontwerp landbouw- ongevallenwet en een ontwerp tot instelling van gezondheidsdiensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewes- telijke en plaatselijke bestuursinrichting In Nederlandsch-Indie is daar te lande in be- handeling en zal U in den loop van dit zit tingjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullen u voorstellen bereiken tot ver sterking der middelen van Nederlandsch- Indie en tot ontginning van de aard'oliebron- nen van Djambi. Met de bede dat Gods zegen op Uw arbeid moge rusten verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De troonrede is dit jaar wel heel kort. Werd het vorige jaar geconstateord, dat God ons vaderland voor den oorlog heeft willen sparen, thans kon met voldoening ge- meld worden, dat God ons vergund heeft tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht voortdurend werkzaam te zijn. Een der voornaamste kenteekenen van dit verbroken evenwicht de duurte van de eerste levensbehoeften zal zoo doeltreffend mogelijk bestreden moeten worden waarvoor de troonrede de groote belangstelling der re- geering belooft. Met de vreemde mogendheden worden be trekkingen onderhouden, die over het alge meen tot voldoening aanleiding geven. Het behoeft geen betoog, dat de gecur- sifeerde woorden wel betrekking op onzen Zuidelijken buurman zullen hebben, die toza- ke de regeling van de Wielingenkwestie nu juist niet van de meest vriendschappelijke ge- voelena heeft blijik gegeven. TrouWens reeds in de vorige troonrede moest op de Belgische onhebbelijkheden ten opzichte van Limburg en Zeeuwsch-Vlaan- deren gezinspeeld worden. Nog aldus de troonrede is de oor logsfakkel in Europa niet geheel gebluscht en blijft de toestand onzeker. Het is duidelijk dat de troonrede er aan herinnert, dat, waar de vooruitzichten welke door den Volkenbond werden geopend ten aanzien van de toekomstige Statenverhoudin- gen nog niet in vervulling zijn gegaan, onze weermacht een niet te verwaarloozen factor moet zijn. Verblijdend mag daarbij genoemd worden, dat desondanks naar vermindering van den persoonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst gestreefd wordt. Ons volk is in wezen niet militairistisch en leger en vloot moeten dan ook als een nood- zakelijk kwaad beschouwd worden, als in- stellingen, die met de minste offers zoo bruik- baar mogelijk moeten gemaakt worden. De klacht over bet tekort aan financien is die van ieder particulier, die van een beperk- te bron van inkomsten moet leven. De inkomsten stijgen wel, maar desondanks zal krachtige versterking der financien niet achterwege kunnen blijven, wil men aan al de reeds bestaande en nog komende verplichtin- gen blijven voldoen. De altijd onaangename opsomming van nog komende nieuwe belastingen, is dit jaar achterwege gebleveu. Verblijdend is de belofte, dat met's lands financien met de uiterste spaarzaamheid zal worden omgesprongen. Den gemeentebestu- ren wordt nog eens de verplichting tot extra zuinigheid op het hart gedrukt en als beloo- ning daarvpor wordt een verhooging van de algemeene rijksuitkeering aan de gemeenten bij wijze van noodmaatregel in het vooruft- zicht gesteld. Aan het onderwijs wordt groote aandacht eschonken en zoowel het middelbaar, als et Middelbaar- en Lager landbouwonder wijs zal afdoende geregeld worden. Bij de groote vraag uit alle provinciEn naar goea onderlegde landbouwkundigen kan de belangstelling voor degelijk land bouwonderwijs slechts verheugen. Nederlands bodem vraagt om goede en doeltreffende bewerking en de oorlogsjaren hebben wel geleerd van welke beteekenis een zoo groot mogelijke productie is. Er zitten schatten in den grond en het is slechts de kunst ze er in zoo ruim mogelijke mate uit te voorschijn te halen. De troonrede vermeldt een gedeeltelipce herziening van de gTondwet en een voorstel tot technische verbetering van de kieswet. De huisindustrie die tot zoovele uitwassen heeft aanleiding gegeven zal wettelijk ge regeld worden, wat de volksgezondheid zeer zeker ten goede zal komen. Trouwens ook de belofte van een ontwerp tot instelling van gezondheidsdiensten wijst er reeds op dat aan de volksgezondheid meer dan vroeger de aandacht zal worden ge- schonken. Dat ook aan onze rijke kolonien gedacht is, bewijst wel de aankondiging van bet reeds daar te lande in behandeling zijnde wetsont werp tot herziening van de grondslagen der ■i >laatselijk ting in Nedprlandsch Indie. gewestelijke en plaatselijke bestuursinrich- Buitenland HET MIJNWERKERSCON'FLICT IN ENGELAND. Men meent goede verwachtingen te mogea hebben van de iaatste week voor onderhahde- lingen, die er in de kolencriais is en die gister begonnen is. De bladen zijn van meening, dat er veranderingen plaats hebben die niet gun- stig zijn voor de staking. Een. officieele verklaring, welke door de mijnwerkers is gepubliceerd zegt: het is drin- gend noodzakelijk, dat de productie van steenkoleu wordlt vermeerderd. Dat is waar van het standpunt der mijnwerkers, maar het is niet minder waar uit het oogpunt van de verbruikers en van de regeering. De mijnwer kers zijn volkomea bereid mede to werken bij een grondig onderzoek naar de oorzaken van de verminderde productie j. H. 1 nomas, de voorzitter van den Bond van Spoorwegarbei- ders en van het Drievoudig Verbond, wiens woordi groot gewicht heeft in arbeidersikrin- gen heeft verklaard, dat toen de beide partijen eenmaal bijeen waren gebracht, zij zooveel punten van overeenkomst hebbeii gevonden, dat zij overeengekomen zijn, dat het misdadig zou zijn de staking te laten doorgaan. Het is veel te gevaarlijk de extremisten toe te staan te spelen met de natie als inzet. Wij moeten alle gevaren onder de oogen zien met den eensgezinden wensch een crisis te vermij- den. De correspondenten van de Daily Chronic le in verschillende mijnwerkersdistricten mel- den, dat er aanwijzingen zijn, dat de staking niet de sympathie der mijnwerkers heeft. Maar de arbeiders steunen de leiders. De uitvoerende raad der mijnwerkers had ister een nieuwe bespreking met Sir Robert drae, president van de Board of Trade. De houding der regeering is, naar verluidt, als volgt: Voor zcxWer de eisch der mijnwerkers van loonsverhooging gebaseerd is op den ver- hoogden levensstandaard, is de regeering bereid dien te verwijzen naar een bizonder in- dustrieel hof. Zulk een hof kan worden sa- mengesteld uit den voorzitter en twee of meer vertegenwoordigers, benoemd door de mijn- eigenaars, benevens eenzelfde aantal, be noemd door de mijnwerkers. Tegelijkertijd is de regeering geheel bereid onderhandelin- gen met de mijnwerkers te voeren voor loons verhooging welke gebaseerd is op da pro ductie. DE FRANSCHE PRESIDENTSKEUZE. De presidentieele cirsis, schrijft de Temps, is tot op het oogenblik een nog steeds onop- gelost vraagstuk. Allea hangt af van het be- sluit, dat Millerand zal nemen. Indien de minister-president de candidiatuur aan- vaardt, zullen alle andcre politieke persoon- lijkheden, wier ttaam genoemd is, zich voor hem terugtrekken. Sedert twee dagen heeft men niet opgehouden dringende stappen bij hem te doen, ten einde zijn tegenstand te over- winnen. Nader meldt Havaa: Wij zijn in staat om mede te deelen, dat Millerand een candidatuur voor die opvolging van Deschanel aanvaardt. Van alle kanten is sterke pressie op Mille rand uitgeoefend, o.a. ook door den oud-mi- ndster-president Briaad. Er wordt nu heden, als het parlement in buitengewona zitting bijeenkomt, een ovatie voorbereid na de lazing van Deschanel'* ont- slagaanvraag. De partijen van het nationale blok zouden Mililerandi willen onitvamgen met dien eensge zinden JcreetNaar het Elysee Een politie-patrouille is te Abbeyfale aafschap Lynerick) overvallen, waarbij ONLUSTEN IN IERLAND. politiebeambte werd gedood en twee ge- wona. Een politiebureau te Enniskeny (in het Widrlow-gebergte) is aangevallen door een groot aantal werklieden die zich in den wa- penhandel oefenen. In het daaropvolgende gevecht werd &n der aanvallers gedood en velen gewond. Veertig hunner werden, voile- dig bewapend, gearresteerd. DE GRIEKSCHE VELDTOCHT IN KLEIN-AZIE. De Grieksche troepen hebben alle dorpen, welke binnen een afstand van 20 K.M. ten Oosten van Oesjak (Kl. Azie) zijn gelegen, bezet, ten einde zich een operatie-basis te scheppen. 1 evens bezetten zij de bergketens Kisil-Dagh en Elma-Dagh. Het is niet waarschijniijk, dat de Grieiksche opmarsch zal worden' voorigezet, doch de te nemen besluiten zullen aihangen van de hou ding der Turksche regeering. De Kemalisten hebben den spoorweg tus- schen Ismid en Eskisjehir bezet. Kemal Pasja concentreert zijn strijdmacht in de nabijheid van Eskisejhir, ten einde den terugtocht op Angora te deilnken. DE RUSSISOEEE JWEIElLEN". Kamenef heeft in een interview te Stock holm gezegd, dat de Sovjet-regeering in ver schillende landen juweelen heeft laten ver- koopen. Hij zeide, dat hij evenwel met deze verkoopen niete te ma ken heeft gehad'. De Russische kroonjuweelen, die genationali- aeerd zijn door de Sovjet-regeering en due naar Kamenef e oordeel een rechtimatig bezit uitmaken, zijn nog niet verkocht, en zuillen dit waarschijniijk ook nooit worden. Zij: wor den met goedvinden van het Ruaaische volk in het Kremlin bewaard. OORLOOSLNiV AT JDEN. Set vierde intergeallieerd oongres, dat zich bezig houdt met de belangen van de oorlogs- invaliden, is Zondag te Brussel geopend on der voorzitterschap van den president van de Kamer. De Belgische minister voor nationale verdediging heette uit naam van de regeering de gedelegeerden welkom. Axtsen en anderen, die zich aan de verminkten wij den en verte genwoordigers van de invaliden, wonen het congzes bij. De Tsjecho-SlowaJrische rgeeering heeft een handeisverdzag gesloten met BuLgarije. POLEbTS VRED5SVOORWAARDEN. Het Krakausche blad Cas dat nauwe be trekkingen heeft met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken publiceert o.a. de illingen die zij op het oogenblik houden de grondslag voor die grens is de grens der tweeoe verdeeling van Polen in 1798; de gebieden ten westen van deze linie waaronder een groot deel met kleine Rusai- sche bevolking, kornt aan Polen en Lithauen JOFFE OVER DEN TOESTAND IN RUSLAND. De voorzitter der Russdsche vredesdelegatie te Riga, Joffe, ontving den correspondent van de Un. Tel. en liet zich tegenover hem uit over verschillende vraagstukken aangaande Rut land. Over't algemeen is de toestand zeer ernstig, daar het aan verkeersmiddelen ont- breekt. Doch sedert het vorige jaar is de toe- stand eenigszins verbeterd en zelfs zal tot uitvoer van- granen kunnen worden overge- gaan. Zoo heeft Italic reeds 2 scheepsladingen granen afgenomen. Rusland is gaarne bereid ook aan andere landen granen te leveren, doch slechts tegen compensatie. Van Duitsch- land komen b.v. machraerieSn en spoorweg- materiaal in aanmerking. Op de vraag, op welk standpunt Rusland tegenover zijni huren en de groote mogendhe den staat, antwoordde Joffe, dat met Letland en Litauen de vrede reeds gesloten was en dat Rusland bereid is ook met Polen vrede te sluiten. Wat de houding tegenover Duitsch- land betreft, daarover is men nog in het on- zekere. Rusland heeft daar wel economische doch geen diplomatieke vertegenwoordigers. Een verdrag msschen beide landen bestaat niet, daar het verdrag van Brest-Li tovti ge- annuleerd is. Met de autonome republiek Oekrajina is de verhouding door vmdragen geregeld. De binnenlandsche aangelegenheaen regelt Oekrajina zelf. Wat de politiek betreft, wer ken de landen aamen. Rusland is bereid met iedereen vrede te sluiten, indien men het met rust laat. Wat de bolsjewistische propaganda betreft, antwoordde Joffe, dat Rusland geen enkele agitatie voorbereiat in die landen, waaxmee het vrede heeft gesloten. ANTI-BO LSJEWISTISCHE OPSTANDEN IN OOST<»ALICI6. Een Wolff-telegram uit Mostoou meldt: Vol- gens hier ontvangm berichtea ziin in Oost- Galicie opstanden uitgebrolcen. De opstande- lingen heoben in de Karpathen sterke strijd- krachten geconcentreerd en beproeven den spoorweg Lowotsnja-Stryj-Stanislau te berei ken. Overal hebben zij een Oekrainisch be- stuur ingesteld. HET ARBEIDSGESCHIL IN IT ALII. De Corriere del la Sera meldt, dat te Br» da de arbeiders zich meester gemaakt hebben van een ludfersfabriek. In Novare hebben zij een metaalgieterij bezet. Daarentegen teeken- deh vijf maatschappijen een vergelijk met de arbeiders. De toestand Is nog dezelfde gebleven, seint H. N. uit Rome. De onderhandelingen tus- schen industrieelen en arbeiders ter oplossing van- de economische kwesties zijn begonnen. Het problem is afgescheiden van dat der valcvereenigingscontrole over de fabrieken, met het bestudeeren waarvan een op voet van gelijkheid gekozen commisie van werkgevers en werknemera zich bezighoudt. DE BURGEMEESTER VAN CORK. De Lord Mayor van Corit heeft op den veertigsten dag van zijn hongerstaking een boodschap gencht tot de Ieren over de gehee le wereld, waarin hij hen dankt voor hun sympathie met hem en de andere hongersta- kers. De Lord-Mayor besluit deze boodschap aldus: Het is omgelooflijk dat het Engelsche volk zou toelaten dat deze moord tot het einde voortduurt maar als zij er op voorbereid zijn vol te houden, zijn wij er op voorbereid te sterven. LITAUEN EN POLEN. Het Litauscbe telegraaf-agentschap meldt, dat de Litausche en Poolsche delegaties Zondag Karlarja verlaten hebben, daar de Polen vasthouden aan hun eisch, dat de Li- tauers zich naar de Focb-Clemenceau-linie terugtrekken zullen en weigeren't Litausche vooretel tot het vaststellen eener neutrale zone te aanvaarden. Geschilpuntm waren ook de kwesties over die stad Seiny en het verwiit van Polen, dat Litauen de neutraliteit had ge- schonden. Intusschen zijn de onderhandelin gen blijlbaar slechts onderbroken, daar maatregelen getroffen worden voor voortzet- ting der onderhandelingen te Riga. Ook de Raadi van den Volkenbond dringt op voort- zePing der besprekingen aan. EEN- POOLSCH OOMPLOT. Voljgens de Kolmdsche Ztg. is to het West- faalsche industriegebied een leider der groot- Poolsahe bewegtog aangehouden, dde den Duitsch geztoden Opper-Sileziers bun stem- rechjt voor 1000 Mark poogde af te koopen. Eien huiszoekling braciht een menigte be- zwarand materiaal aan den dag. De gevon den brieven toonen met zekerheidi, dat de gooot-Polen to het indusiriegebied met behulp der communisten de mijnwerkers to het RSjn- gebied) tot een staking pogen te brengen, om daardoor de nalevling van de overeen>- komst van -Spa onmogelijk te maken1 en dan, uit de n'atuurlijk voigcndc Framsche bezet- tnng van het Rtoergebied, miunit te slaan voor hun groot-Poolsche veroveringsplannen Tegen den gearresteerde is een1 vervolging wegens 'lanidverraad' begonnen. EEN BOLSJEWISTISCHE AlGENTE De Poolsche bladen beridhten, dat te War- schau een Weensche vxouw, Hertha Mahler genaaind, gearresteerd1 is, die in haar baga- ge een bedrag van tiachtig miUioen Poolsche marken verborgen hadi, benevens een lijst van Poolsche oonumunisten en socialisten, die v66r de vestigtog van- een sovjet-repu- bliek zijn. Toen <te arrestatie plaats vond, trachtue de bolsjewistische agente den be- ambte cumen'ten, die op haar gevotnden. zijin, zuillen d gevangenneming van verscheidene revolu- tionnalren ten gevolge hebben. DE ONTPLOFFINO TE NEW-YORK. Niettegenstaande alle ijverige naspeuringen is het onderzoek van de politie naar de da- ders van den bomaanslag tevergeefs geweest. Niettegenstaande alle gissingen die men op- pert, is de openbara meening niet te overtui- gen. Zij houdt het er voor, oat de explosie een evolg van achteloosheid is, terwijl de over- eid naar blijft wijten aan bolsjewistische werkzaamheid en verdere bomaanslagen vreest. In bankkringen is een sterke nervositeit merkbaar. In Wallstreet beperkt men zich slechts tot zaken op korten termijn. >te te bewegen,, door hem een mUlioen te bieden, haar vrij te laten. Zekere do- I De belooning, uitgeloofd voor het aanbren- gen der daders, is verhoogd tot 25.000 dollar. De geneeskundige autoriteiten verklaren Fisher normaal, doch beschouwen hem als een ongewenschten vreemdeling. Fisher drong kort te voren er bij zijn kennissen op aan, nun geld uit de banken te nemen, omdat de banken. volgens hem, spoedig „ter belle" zouden gaan. DE BABYMOORDENARES TE KOPEN- HAGEN. Dagmar Overby, de gehwude vrouw, die na haar arrestatie erkende, dat zij 11 kmderen, die zij had aangenomen, bad vermoord, ver- klaart thans, dat zij in al deze gevalien daar- voor geld had ontvangen. Wanneer zij geld ontving ala de kinder en aan haar werden toe- vertrouwd, vermoordde zij hen onverwijld, doch anders wachtte zij daarmede tot het bjd- voor zij de zorg gehad voor meer dan 100 kinderen. In de meeste geval ien, verklaarde zij. maakte zij met de moeders de afsprhak, dat deze haar Idnderen nooit zouden terugzien. VERKIEZINOSSTRIJD IN AMERIKA. In een buitengewoon indrukwekkende cam- parae ten eunste van Harding, heeft de vroe- gere presidentscandidaat Hughes, de politiek van Wilson ten scherpste veroordeeld. Hughes verklaarde, dat de Europeesche groote mogendheden de voor Amerika ge* wenschte wijzigingen in den volkenbond heb ben opgenomen. KDRTE BERIOHTEN. De Belgische minister van KoloniSn veridaarde in een interview, diat hij btoncn- kcnt een wetsontwerp bij de Kamer zal to- dienieni, waarbiiji aan de irtooorlitogen van den een grooter aandeel to net bewtocf gegeven. Qroothertogto' Marie Adelaide van Luxemburg is to gezelschap van haar moe- der en zuster te Mlodena aangeboinien;, waar zij als novice to het Mooster der Garmesites- sen treedt. De „Framlcfmter Zeitung" spneckt het beriCht van- de ^Vorwarts", over eenl op han- den zijndfe uitroepdng tot Komtog van Beie- ren van den voormaligen kroonprins Rup- precht, tegenl. De 'Bteiersche minister-presi dent deedl betzeflfdie en verklaarde, dat het Duitsche rijk sledhtst federalistisch kan zijin. Wij willen igoede Beieren en goede Duit- schers zijn, zei hi| Volgens meaedeeltogen van pensonea, dac een bezoek aan Petrogradi hebben ge- ba-acht, is het diaar rustig. :Berichto over oo- losten missen alien grond. Vier gevalien: van buiilenpest zijn ge- oonsrateerd to het hospitaal van Fiume. Ingevolge de werkzaamheid1 van 'het ZweedSche Rhode Kruiis zijn tot dusver 14.400 Duitsche ktoderen eenigen- tijd to Zweden geweest. In Zweden is to de laatSte twee janen 17 H millioen kronen voor de Duitsche ktoderen bijeengebraeht. In verbanidi met den- aankoop in het bui'tenlamidi en de eigen productie is de meed- voorziening van- Oostenrijk tot aan het einde van het jaar verzekerd. 1 Nlegen-en-twintig fcatoenspinnerijien te Ahmadabod' (Bombay) staan stal, als gevolg van een' staking om een- loonmch. -Te Bilbao (Spanije) is to tegenwoorddg- heid1 van: fconing Alfonso eeni stoomschip van 10 000 ton te water gelaten. Dit is het eerste sdhip van dien omvang, diat to Spanje is ge- bouwd. iHlet bed, waarih, veldmaarsdhalk von Hindenburg te Spa sliep, is allldaar verkodht voor 900 francs. Te Riga is een post- en telegraafoon- gres geopend, waaraani gedelegeerden uit Finland, Estland, Letland1 en Litauen deel- nemen. is ontsnapt. Bij' de moordenlaars bevinden er zidh zes van 18 tot 25 jaar. -Uit Mantua wordt gemeld, dat een kruitifabriek, vijf kilometer van de stad gele gen, in de lucht gevlogen is. Er zijn zeven dooden- en vele gewonden. Versdheidiene hui- zen zijn to'gestort. Het Belgische kondngspaar is te Rio de Janeiro aangekomen en werd1 door de bevol king haitelijk begroet Poolsche troepen1 en Danziger grens- gardes -bezetten den 15den dezer de nieuwe door de commissde v.astgestelde grens. De Noorsche regeering staat aan Sov- jet-Rusland een handelsverbinding met Noor- wegen, alsmede zekere diplomatieke rechten en net zenden van een handelsdelegatie, die zich van bolsjewieksche agitatie moet onder houden, toe. Noorwegen weigert Litwinofs voorstel te aanvaarden tot wederaanknooping van de diplomatieke betrekkingen met Rusland. Een arbeiderscongres te Marseille sprak rich uit tegen de 3de Internationale en voor Amsterdam. nit 4 ALKMAARSCHI CBUKART iH r AJvr\i AAUUC uv A/UJCVJtW 10<i:i>yUiC UWX IA."

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1