DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ng*. 223 Bonders twee en twintigste Jsargang. 1S0W Abonnementsprijs bij vooniitbetaling per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.Y. Book- on Handolsdr. v.li. llorms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactie No. 33. AY 0 E N S D G Dlreoteur s G. II. KRAK. Roofdrodacteur i TJ. N. AD EM A. 22 SEPTEMBE R< Bnitenlandscb Overziclit Dat de Engelsche mijnwerkera niet heel erg meer sympathiseeren met een staking, misschien zelis reeds vreezen dat de minder- heid die destijds zich tegen het neerleggen van den arbeid verklaarde, thans een meerderheid is geworden, blijkt wel uit de verklaring, gis- teren door ons opgenomen. Maar met het uit- geven van publicaties, zij mogen dan ook al in bedekte termen zeggen: „wij staken niet", komt men er niet. In de conferen-ties, die ge houden worden met sir Robert 1 lorne, moet men een overeenkomst zien te treffen, want anders is de fatale termijn 25 September daar, eer men elkaar goed heeft willen be- grijpen. De regeering wil nu den eisch voor loonaverhooging voorleggen aan een onpartij- dig industrieel hot, bestaande uit mijneige- naars en mijnwerkers, maar de mijnwerkera willen dit niet, omdat zij meenen, dat de re geering over alle gegevena beschikt en zelf wel bij machte is een beslissing te nemen. Zij willen zekerheid dat een loonsverhooging van twee shilling wordt gegeven. De conferentie van Maandag tusschen mi nister Home en de vertegenwoordigers der mijnwerkers heeft dan ook geenerlei resultaat Sehad. Men verwachtte van weerszijden meer- ere toenadering en verzekerde elkaar, dat een staking niet gewenscht werd, maar den knoop doorhakken om haar te voorkomen, neen, dat gebeurde niet. In de gisteren gehouden bijeenkomsit van mijnwerkers-gedelegeerden uit alle kolenbek- kens, samengeroepen om het verslag van be sprekingen met den minister te hooren, ver klaarde Smillie, dat naar de meeening van het bestuur bij die ouderhandelingen niets te voorschijo was gekomen, dat zou rechtvaar- digen om de staking niet te doen plaats heb- ben. Nu zou dit zeer zeker'een emstige mededee- ling zijn. als zij een beslissing beteekende. Dit is zij echter nog niet en na uitvoenge be- sprekingen gingen de mijnwerkers in groepen naar de mijngebieden terug. Alle hoop op een schikking is nog niet ver- loren, er zijn daar verschillende aanwijzingen voor. In de eerste plaats is er meeningsver- schil onder het bestuur der miinwerkersorga- nisatie. Er zijn gematigden leden onder, die de mijnwerkers niet tot de staking wilden doen komen zonder verdere besprekingen met de regeering, omdat anders de mijnwerkers in de oogen van het publiek ongelijk zouden hebben. Een ander deel van het bestuur had aangeraden een beslissing uit te stellen tot de andere groepen van de arbeidersbeweging geraadpleegd waren. Het meeningsverschil in net bestuur vond weerspiegeling in de rede- voeringen der gedelegeerden ter conferentie en zal misschien van grooten invloed zijn op de houding der mijnwerkers.. Van belang is voorts, dat die bladen van oard'ed zdjin, dat de -mii-ntwerioers't voorgesrci- de onderzoek dienen te aanvaarden. Ook wordt opgemerkt, dat andere groote vakver- eenigingen in een zoodanig onderzoek hebben toegestemd en dat de mijnwerkers geen steun van de andere leden der Triple Alliantie kun- nen verwachten, indien zij het voorstel tot on derzoek verwerpen. In Italie schijnt de arbeidsonrust een op lossing te hebben gekregen in de regeling, me Giolitti heeft gevonden. Naar de Fransche bladen uit ItaliS verae- men, begint in verschillende steden de norma- le toestand weer terug te keeren. Te Genua worden de fabrieken door de arbeiders ont- ruimd en de roode en zwarte vlaggen op de fabrieken en schepen zijn bijna alle ver- dwenen. Te Salemo is een overeenkomst gesloten tusschen de industrieclen en de kamer van arbeid en een commissie uit de arbeiders, waarop de zeven weverijen door de arbeiders zijn onfruimd. Ook in de chemische fabrieken is de arbeid weer hervat, nadat de fabrieken, ingevolge een tusschen de directies en arbei- derscommissies gesloten overeenkomst waren ontruimd. Te Turijn hebben de socialistische leiders een oproep tot de arbeiders gericht, waarin zx dezen waarschuwen tegen daden van geweld en de agitatie der anarchisten. Deze waarschuwing van de socialistische leiders te Turijn bewijst, dat de politiek van de Italiaansche regeering, die ten doel had de groote socialistische organisaties van de an archistische minderheden af te scheiden, vol- komen geslaagd is. Ook van de zijde der industrieelen valt een toenadering te constateeren. De bond van ka toen-fabrikanten is te Milaan bijeengekomer en de gedelegeerden uit geheel Italie van de zen bond hebben die houding goedlgekeurdi van hdt bestuur van den nationalen bond van in- dustrieeLem, dat zich in beginsel. niet tegen de controle over de fabrieken heeft verzet. Wat de door Giolitti gevonden oploss betreft, daaruit blijkt, dat aan de eischen van de arbeiders zoowel als aan die der werkge- vers wordt tegemoet gekomen. Over het loon is een vergelijk getroffen, maar om de dagen der bezettmg van de fabrieken zal geen loon betaald worden; in tegenstelling met den eisch der werklieden, die zeiden dat er toch gewerkt was. „Ja, zeiden de fabrikanten „maar niet op onzen last en onder onze lei- ding." De confederatie van arbeiders ver- bindt zich nadrukkelijk tot ontruiming van de bezette fabrieken. De fabrikanten verzetten zich tegen en weigeren de verantwoordelijk- heid te aanvaarden voor het terugnemen in hum dienat van ale rehalache, wedenstravanide lieden, waarop Giolitti echter etond en waar- vcor de regeering aansprakelijk moet blijven. Als de oude minister-president nu nog maar even gelukkig was in eijn politiek je- gens Servie in de Adriatische kwestie. De Serviers geven hunne aanspraken niet op. Hunne minister Troembdtzy heeft dit nog pas weer verklaard en er bij gezegd, dat Italie alle tot dusver gedane voorstellen afwees. Maar men zal nog eens weer besprekingen aanknoopen. Zou men ook hier niet een goeda oplossing kunnea vinden? De Fransche minister-president Millerand ieeft nu een Candidatuur voor het president- schap aanvaard in een rede, waarin hij er den nadruk op legde te gelooven, dat hij ner- gens het land zoo nuttig kan dienen dan als voorzitter van den ministerraad. Als echter de meerderheid der twee Kamers van meening :s, dat mijn tegenwoordigheid op het Elys6e de voorkeur verdient om deze politiek te kun- nen handhaven en voortzetten, als zij met mij van meening zijn, dat de president van de re- mbliek, ofschoon hij nooit de man moet zijn van een partij, de man kan en moet zijn van een vastgestelde politiek, welke moet worden vastgesteld en uirgevoerd in nauwe samen- werkmg met zijn ministers, zal ik mij niet aan den wensch van de volksvertegenwoordiging onttrekken, adus Millerand. Deze verklaring achtten de Parijsche bla den van groot gewicht, omdat zij een nieuwe opvatting zou beteekenen van de betrekkingen tusschen president, parlement en regeering. Donderdag 28 Sept. zal de verkiezing van een nieuwen president plaats hebben. De ver- wachting is uitgesproken, dat alle andere can- didaten zich voor Millerand zullen terugtrek- ken. wiens verkiezing wel reeds als vaststaan- de kan worden aangenomen. De nu 62-jarige was op dertig-jarigen leef- tijd al Kamerlid en zat sedert dien in het hof van appfcl, waarbij hij als advocaat stond in- geschreven. Bekend is, dat hij in 1904 uit de socialistische partij werd gezet, omdat hij in de Kamer tegen het anti-mi lilairisme had ge- stemd. Zijne successen van de laatste m aan den liggen zoowel op het terrein van de binnen- als van de buitenlandsche politiek. In de zitting van Kamer en Senaat is giste ren de boodscnap van Deschanel voorgelezen, waarin hdji afstandi dloet van den p<residents- zetel. Er wordt daarin. gezegd, dat de staat van zijn gezondheid Deschanel niet meer ver- zijto functie te bddeeden. Met groot ziclsverdriet dodt hij afstand van1 zijn edele taak. Het presidentschap der republiek ver- eischt een activiteit en energie, die geen falen kennen, in de jaren dat het zegevierende Frankrijk geroepen zal zijn zijn binnenland- sche kracht weder op te bouwen en, wat het buitenland betreft, de volledige toepassing van het zoo roemrijk verkregen en zoo duur m de burgerlijke en militaire autoriteiten en van de burgemeesters van Zara, Metz en Straats- burg beeft de burgemeestcr van Rome een pa- triottische rede gehouden. In andere steden hebben dergelijke manifestaties plaats gevon- gekochte vredesverdrag te verzekeren. De pre sident spreekt den wensch uit, dat de verte genwoordigers der natie, welker vaderlands- ievende eendracht het krachtigste hulpmiddel tuipn was voor de overwinning, in vredestiid de een- heid zullen bewaren ten bate van de groot- heid en den voorspoed van Frankrijk. In de Kamer hield de voorzitter Peret na voorlezing der presidentiecle boodschap, die levendig werd toegejuicht, een lofrede op De schanel, waarbij Millerand zich uit naam der regeering aansloot. Buitenland VOOR DE DEUTSCHE WETENSCHAP. Tijdens de besprekingen tusschen dr. Lie- ber van de Amerikaansche relief-commissie en een aantal personen uit de Duitsche wereld van ifnnfttm en wetenschappen, verklaarde de vroegere Pruisische minister van Eeradienst Schmidt, dat een bedrag vanlOO millioen be- scbikbaar is om te voorkomen dat de Duit sche wetenschappen lam zullen worden ge- iegd. DE ONRUST IN IERLAND. In een aanval op zeven soldaten die een mi- itaire vracht-automobiel te Dublin esoorteer- den, werd een soldaat gedood en vier ge- wond'. De aanival'lers werdm gevangen ge- nomen. Te Balgriggan is een1 inspecteur van politie doodigwschoien, terwijl een brigadier enndtig werd gewond. Nabij Dublin omsingelden militairen en po- itie een troep Sinn-Femera, die zich oefenden in het schieten en het bommenwerpen. De hee- itnoep werd gevangengeniomen. Een der Sinn* Sinn-Feinera werd op de vlcht doodgeschotea en 'a andere gewona. De gedoode man had Iwmmen in zijn bezit; een heele partij ammu- nitie werd in beslag genomen. Nabij Waterfort vielen gewapende Sinn- Feimere werd op de viraait doodgeschoten schenen en verdreven de aanvallers. Te Cork werden twee Sinn-Femera bij een huiszoeldng gearresteerd en te Banteer overrompelden militairen en politie een gebouw, waar Sinn- Feinera hun rechtbank hidden. Nabij Cork drongen gewapende mannen een bierhuis bin- neni en dwomgen die 'bewonera in hun nacht- kleereni hiet huis te verlaten, dlat daama in ijratnid gesWken werd. Een jonge vrouw in Galway, die inlichtin- jen had verstrekt aan een militaire rechtbank in veiband met den dood van een constabel, werd Zaterdagmorgen door zes gemaskerde mannen, die haar met revolvers bedreigden, van haar lang haar beroofd. Een aantal ver- momde personen drongen Zaterdagnacht vier huizen aldaar binnen en sleepten meisjes op straat, zonder haar in sommige gevallen ge- legenhdd te geven zich te kleeden. Buiten werd haar het hooidhaar afgesneden. Hoewel sommigen der haarroovera een Engdsch ac cent hadden, neemt men algemeen aan, hier met een wraak- of strafoefening van Sinn Fd- ners te doen te hebben. DE ONRUST IN MIDDEN SOVJET-RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat wegens de anti-Bolsjewistiscbe beweging de Sovjet-re- geering over geheele go uvemementen den staat van bdeg beeft afgekondigd. In de hoofdsteden van 30 militaire districten zijn revolutionnaire volksrechtbanken op, die standrechtelij'k vonnis moeten vellen. In bet militair district van Moskou hebben anti- Bolsjewisten talriike wapens- en munitiema- gazijnen in brana gestoken. OPRICHTINO GROOT HARING MPIJ Aftenposten meldt uit Hagesunds, dat d< stichting eener groote internationale baring maatschappij met aandeelhoudera van Duitschland, en Holland is voorgenomen zal te Altona worden gevestigd. Het aandee- lenkapitaal zal 10 tot 15 mtllioen mark be- dragen. Men rekent er op, dat de onderne- ming een jaarlijkschen omzet-van 500 milli oen mark zal hebben. EEN PERSSTRIJD IN TS J ECHOJS LOW AKIJE. Uit Praag wordt gemeldt, dat aldaar ver- deeldhdd is ontstaan in de sociaal-democrati- sche partij. De leiders van den liakervleuge: der partij hebben een drukkerii gehuurd en geven thans een nieuw blad uit, terwijl de „Pravo Lidu" is blijven bestaan als orgaan van den rechtervleugel, zoodat thans twee so cialistische bladen verachijnen, welke in druk zeer veel op elkaar gelijiken, doch onderling een heftigen strijd voeren. De agitatie heeft zich inmiddels ookjiitgi strekt tot de burgerlijke pera, zoodat Tsjechi Slowakije thans het tooneel is van een hefti gen perestrijd. ITALR VIJFTIG JAAR EEN KONINKR1JK. In verband met het vijftigjarig bestaan van het koninkrijk Italie heeft op 20 dezer een ■ootsche manifestatie aan de Porta Pia te piaafri gcharl in tagmwnomlighaid van EEN1 ZiWAiRE SCHULD. De Sakisisehe g-eneraal baron von Hauaen verdedigt zichi in een goschrift tegen de be- schuldiging dat hij het eeret de a tad Reims zou hebben beschoteq. Hij zot uiteen, dat op 3 Sept. 1&14 zijn leger en d-at van den Frui- sisehen generaal van Biilow voor de stad stonden. De Pruieen waren van plan Reims te bezetten, doch zij talinden. Generaal von Heu-sen, ingelicht door zijn vliegers, dat de Franschen de stad hadden ontruimd besloot, zooals hij zeide, een goedkoope roem te beha- len. Hij bezette de verlaten forten van Witry- les-Reims en van Hogent-TAbbesee en den 4edn September installeerde zich een pa- trouille Saksische huzaren op het gemeente- huis van Reims, als spits van het Saksische leger. Toen gaf generaal von Biilow aan de artillerie van de keizerlijke garde last Reims, dat ontruimd was door de FransoUen en be- zet door do S-aksen, te bomlbardeeren. Giistermorgea had te Berlijn een monster- tetooging van werkdoozen oitder leidtng en met medewerikiiqg der commuindsten plaats. Van rustveretoring is tot dusverre niets ge- bleken. In hoofdzaak gold hot een) pretest te gen het peaces, waarin 24 cammunisten uit Weissensee alls befclaagtiien moeten verachij nen. Dit ptroces worldlt door de communisten een gercdhtelijik dlrarna genoemd, daar deze men«hen moeten verschijnen voor een recht bank der baurgeosite. KDRTE BIERIOHTEIN. In IDuiisdilandi is een' igemfengde com missie van wenkgevera en arWders in heft mijfabedrujf gervormdi, die zich met de verfaoo- ging der kmLenproductie zal bezig houden. Volgens een draadlLoos bericht uit Ber- lijn heeft de Rhein-Elbe Union -Maandag zeven hoogovens moeten uitdooven, waar- door de preductie van xnw ijzer met 20.000 ton per rnaandi wiondt vennindend. Een iHavas-Reuter-^bericht uilt Uddne maakt melding van overetnooxniintgen tenge- voilge van hevige regens. Hiet water stond hier en daar twee meter boog} drie bruggem werden wegheslagcn de verbindingen zijn verhrokea1, tal van huizen zijini ingesbrt. Dg verkiezmgen in Zweden hebben de linkerpariiien' tegenover de rechterpartiien verzwakt. Mien verwacht het aftretien van het mintsterie Branting. Het Hebreeuwsch is met Engelsch en Arabisch de offidedLe taa-1 van Falestima ge worden. onder het mom van een fiscale herziening in werkelijkheid een protectionistisch tarief zal worden voorgesteld, waardoor de duurte hier te lande zal worden verscherpt. Waakzaam- heid blijft in dit opzicht stellig geboden. Wat de voorstellen tot versterking der mld- delen van Nederlandsch-Indifi betreft, juicht het blad toe, dat nu weer tot ontgimiing der DjamMolieveLden is besloten. Het is b&- nieuwd te zien of de regeering blijft bij haar denkbeeld. dat exploitahe van petroleumbron- nen van Staatewege niet mogenjk is of nu zal toegeven aan den indertijd in een motie in de Tweede Kamer geuiten wensch tot Staatsex- ploitatie. In elk geval moge het nu eindelijk ot exploitatie komen. De N. Rott. Ct. oordeelt, dat ruim de helft der rede negatief is. Drie vraagstukken wor den daarin aangeroerd op zulk eene vluchtige wijze, dat wii na de lezing nog predes even- ver zijn als daarvoor. Een daarvan is de Volkenbond. Verwonder- ijk genoeg is de regeering teleurgesteld ess dat net daarmee niet gauv Uit de Pers DE TROONREDE. Het Handelsblad vindt in dit „sobere stuk" met ziin reserves ten aanzien van de buiten landsche betrekkingen aanleiding, eraan te herinneren, dat de betrekkingen met Rusland nog niet hervat zijn; vooral de verhouding met onze naaste buren, met Belgifi, nog lang niet is wat zij wezen moet. Het is zeer te hopen, dat die verhouding een kingen, van de vooxuiteiditeni van dlen Volken- bovenbedoelde restrictie. Het vermelden van die niet algemeen voldoening gevende betrek kingen, van ed vooruitzichten van den Volken bond en de maatregelen tot versterking der weermacht in &n alinea is in dit verband be- grijpelijk, maar doet zeker onaangenaam aan Men weet, dat de thans voorgestelde legerher- vorming slechts een voorloopige regeling be- doelt. De finandfiele paragraphen van de Troon rede vindt het blad biizonder karig. Hoe de regeering zich de verdere verster king der inkomsten denkt, wordt niet aange- duia. Maar er is reden aan te nemen, dat fie in de bedoeling ligt, voort te gaan met de af- werking van net vro^ier aangelkandigide pro gram. Wij herinneren er aan, dat dit een „fiscale'' herziening der invoerrechten omvatte, waar- over een oordeel eerst mogelijk zal zijn, als het desbetreffende ontwerp zal zijn verache- nen. Het gevaar is zeker niet uitgesloten, da1: aarmee Aan wie de schu! vragen. Als alle rei "auwheid geslagen waren steun, dien zij bij het volk et gauw genoeg ldf raakt men gaat. men geneigd te en met geliike al9 de onze, den tot ontwikkeling van dit staten-instituut kunnen vinden, zoo volstrekt ter zijde lieten, de belangstelling verflauwden en het vertrouwen aan het wan- kelen brachten. dan ware de Volkenbond door ebrek aan beleid en toewiiding spoedig ten oode opgeschreven. Wij hebben intus9chen nog wel hoop, dat het anders zal gaan. Ne- derland geeft gelukkig in dit opzicht den toon, niet aan. Sterking van de weerkracht van ons volk", vindt het blad mooi gezegd; vooral als men ook de oeconomische en moreele weerkracht op het oog heeft. Het gaat met de gedachte mee, schoon waarschijnlijk op andere gron- den, dan de regeering blijkbaar onder de voe- en had, toen zij tot naar uitspraak kwam. Over de plannen tot vermindering van den lersoonlijken en geldelijken druk van den mi- itairen aienst spreekt het nader. Ten aanzien van de Rijksmiddelefi geeft de Minister van Financien zich niet verder bloot. Hi heeft reeds zoo dikwijls met plannen en nzichten -stuivertje wisselen gespeeld, dat de aardigheid nu van het spel af is. Hij oreent nog slechts, zonder nieuwe wijsheid aan ti dragen. De Maasbode begrijpt uit de termen waar- n de fioanoieele par-ajgraaf is yervait, dat on- danks de geboden spaarzaamheid en den ?eer jrwaren druk der belastingen de nota van mi nister de Vries op dit stuk verrassingen zal brengen. die even pijnlijk als nooazakelijk den Nederlandschen belastingbetaler treffen zullen. Het verwacht inmiddels dat de Lands- regeering zelve de „uiterate spaarzaamheid" zal betrachten en de schroef niet dan strikte- lijk geboden wordt zal aanzetten. Wanneer voorts de regeering, zonder de weerkracht te verzwakken tegelijk de middelen vindt om toch het djfer der defensie-uitgaven met een behoorlijk bedrag te verminaeren, verdient zulks de erkentelijkheid van ons volk. Toch misten wij in deze Koninkliike bood schap noode de vcrzekering, dat Nederland met positief werkzaam te zijn naar de intentie van den Volkenbond zijnerzijds niets onbe- proefd wil laten om den tijd nader te bren gen waarin tot een ver doorgevoerde ontwa- pening veilig zal kunnen worden overgegaan. De Standaard vestigt vooral aandacht op het duurtevraagstuk. Zorgwekkena is de aanhoudende duurte in hooge mate, en niet genoeg kan de Koninklii ke gedachte worden nerhaald, dat alleen voile toewijding en groot beleid de oplossing kun nen brengen van de vraagstukken, welke de duurte ons voorlegd, temeer waar moet wor den gevreesd, dat de juistheid daarvan niet in alle kringen van ons volk wordt beseft, en er van de duurte misbruik zal worden ge- maakt tot machtsvorming In propagandisti- schen zin op politiek en economisch terrein, welke de oplossing der vraagstukken voor- zoover deze nationaal mogdijk is in den weg staat. De Nederlander riet in de militaire para- algemeene, plannen gewa- verplichte lichamelijke oelenmg van de rijpe- re leugd. Het donkere punt in deze Troonrede 19 de zinsnede die van de buitenlandsche betrekkin gen gewaaet Laat ons intusschen de hoop niet opgeven dat men aan de andere zijde van onze Zuidergrens tot de erkenning zal komen dat het onverstandiee politiek is in dezen tijd heil voor onvervulde aspiraties te zoeken m militaire verbonden die ae kiemen van pende conflicten in zich dragen. Het Volk vindt de bijzonder korte troonrede ook bijzonder weinig beteekenend. Over den in uitzicht gestelden maatregel ten bate der gemeentefinanciNn, valt te zeg gen, dat er opnieuw uit blijkt, hoe weinig be- grip de minister van financien, hoewel vele faren lan" wethouder der hoofdstad, van de positie en de vereischten der gemeenien toont. Het denkbeeld om de rijksuitkeering slechts 3ls noodmaatregel te verhoogen, Is haast grotesk van wanbegrip". Over de spaarzaamheid schrijft het blad: Het toppunt Is, dat de regeering de ge- meenten als stralend voorbeeld wijst op haar eigen „uiterste spaarzaamheid" aie zij te be trachten denkt. Dat wordt gaschrewen terzelf- OM Deze beschieting weird uitgevoerd zonder acht te slaan op de kat'hedraal. De artillerie werd zelfs niet verzocbt dat histoiirsche mo nument te sparen. Drie kwartier lang vuurden de kanonnen op Reims, aldus zijn martelaarschap inwij- dend. Toen de Pruisen het 'bombardement staakten, antwoordden zij <>P do protesten van generaal von Hauaen, dat men hun onder- handelaars had1 vastgehouden en dat generaal von Biilow de beschieting als represaille- maatregel gelast had; bovendien hadi hij de gemeente Reims een boete van 100 millioen francs opgelegd. De kathedraal word dien eersten d>ag reeds zwaar beschadigd en veer- tig perosnen vielen als slachtoffers. Generaal von Hausen liet doorschemeren, dat hij aan die historie van de Pruisische onderhandelaare geen geloof hechtte. Op zijn bevel stelde generaal von Siickow een nauw- keurig onderzoek in, dat uitbracht dat zich creen enkele parlementair te Reims bad aan- gemeld. Yeel later heeft men toen, omdat het bar- baarsehe optreden van von Biilow in de we reld' zoo'n verontwaradiging wekte het sprookje van de Fransche uitkijkport op e- van de torens uitgevonden. MONBTERIBIETOOG'ENO. Het heet, dat de opstanden in de Oe- kraine zoodanige afmetingen hebben aange nomen, dat Kief zelfs bedreig-d wordt en dat alle te Moskou aankpmende versterlringetroe- pen tegen de opstandeLimgan worden uitgo- zonden. De wGaeetite" meldt, dat een ministe- rieel beeluit het vervoer ran alle landbouw- produoten toestaat behalve van vee. Dit ver voer was verboden tengevolge van de runder- pest. Ten behoeve van de toenadeori&g tusschen die Balkanlanden sal bianenkort te Boekarest een conference worden gehouden tusschen rertegenwoo digerm dier Innden. In ecu advortentie in de „Times" wer den achttden oorlogeschepen van de Gtrlek- sohe vloot ten verkoop aangeboden. i— De verplaatsdng van den eetel der Iitau- Bche regeering naar Wilna is reeds begonnen. Zij zal naar men verwacht binnen tiem dagen vol too id zijn. Uit Constantino pel -wordt gemeld, dat een Turkeche delegatie naar Londen Is ver- trokken, om daar de Engeleche regeering te overtuigen van de onuitrvoerbaarheid van het vredesver-drag. In de jongwte vergadering van de Griek- sche Kamer verklaarde Venizelos, dat ce re geering geen bolejewietisehe propaganda zal .dulden en dat strenge maatregelen zijn ge nomen. De mijnwerkers van het district Ostra (Tsjecho-Slowakije) hebben aangekondigd een strijd zonder ophouden tegen de extremis- ten te zullen voeren. Een nieuwe wet op den woningbouw in Tsjechc-Blowakije zal de industrieele onder- nemingen verplichten de materialen tegen ko-stenden prijs tor beschikking te stellen. Bank-n en fabrieken sullen verplicht zijn huizen te bouwen voor hun personeel. Een wets on twerp zal worden ingediend, dat de in- voerdng van arbeidsplicht beoogt. De regee ring zal verder den 8-urige werkdag kunnen verlengen. In "West-Hongarije zijn op verschillende plants-en groote vergaderingen gehouden om te protesrteeren tegen het lo-sscheuren van dat gebied van het Hongaarsche vaderland. Te Saombathely waren verschillende leden der regeering tegenwoordig, toen de padvin- dere een dergelijke betooging bio.den. In verband met de -barichten over de monarchistieche omwenteling in Beieren, doet een nieuw gerucht de ronde, dat de reeds v66r den oorlog zeer beminde prins Al fons tot knoonpretendent is uitverkoren, na dat kroonprins Rupprecht geweigerd heeft, aan de onwettige actie mede te doen. Zondag had voor het Rjaadhuis te Wee ncn door ongeveer 100.000 personen, waaron- dur talrij-ke vereenigingen, een massa-dem-on- stratie plaats voor aansluiting aan het Duit sche rijk. Daarna werd een optochrt gehouden. De havenarbeiders te Lubeck hebben wegens geweigerd-e loonsverhooging bet werk neergelegd. Telegram-men van de „Secolo" en „Oor- riere della S-ara" uib Rome bevestigen, dat Italie een officieel voorstel tot den Y-olken- bond gericht heeft, de voorwaarden voor de aansluiting van Duitschland en Oostenrijk tot den Volken-bond vast te stellen en aan die bei-de landen bekend te maken.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1