Alkmaarsche Coarant De Amsterdamsciie week, In eer hersteld. Dokterpraatjes. De BrandstotTencommissle ts Atkmaar S f; Hondiri h* n Twtoltgitu Jaargang, Zaterdag 25 September. FEUTTiTiBTON. ProYinciaal Nieuws K MO. brengt onder de aandacht van bet publiek, dat de beide bona A en B van de rantsoen- kaart voor een zomere&iheid met 30 SEPT. KOMENTE VERVALLEN; eveneens de bona der zomerrantsoenkaart van drie eenhe- den ten dienste der z.g. gaslooze gezinnen. Brandstoffen Commissie Alkmaar J. H. JACOBSE, dir. adm. Deze mededeeling geldt ook voor de gem. Akersloot. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen soUicitanten op naar de vacante betrekking van HOOFD DER VIERDE OEMEENTE- SCHOOL Vakken a tot en met L Sal aria volgena riikaregcling 2e kinase. Stukken in te zenden bij het gemeentabe- stuur uiterlijk 6 OCTOBER a a. XXXIX. De Oemeente-begrooting voor 1921; Eerie nieuwe loonregeling voor de Oemeente-werklieden; Woningtoesian- den in de Jordaan. De thana veischenen g-emeente-begTOoting voor 1921 1 evert een duidelijk beeld op van den treurigen toestanxi van de financiSn van de Hoofdstad. De gewone uitgaven worden geraamd op 82.870.142 tegen 92.744.887 voor 1920 j dua niet minder dan 20.126.265 booger dan in het loopende jaar. Dit leeend moot men oniwillekeurig lachen ale men nog eenia overleeat wat B. en W. het vorige jaar •ohreven. Zij koeaterden toen de verwachting, dat de cijfer* eooale die toen in de begroo ting waren opgenomen voor de naaate toe- komet ala vrijwel oormaul zouden ijjn te beach ott wen. De naleven 1 Thana moe- ten zij erkennen dat de acorAs, zoo ale in de than,a aangeboden begrooting te ooniatateeren valt, zelfs gedurende de oorlogsjaren niet ia voorgekomen. Onder deze ometandigheden zal het nie- mand verwonderen, dat de taak om het nood- eakelijke evenwicht tuaechen de gewone in- komsten en uitgaven tot stand te brengen aan B. en W. gemakkelijk is gevallen, te meer niet, omdat zij zich op het etandpunt etelden, dat het laatstelijk vastgestelde taxief voor de gemeentelijke inkorastenbelaatimg, dat tot 18 pet. gaat, reeds z66 drukkend is, dat niet van de mogelijkheid van toepassing van een ver- menigvuldigingsfactor hooger dan 1 mocht worden uitgegaan. B. en W. hebben zich dan ook genoodzaakt gezien op de begrooting, boo ala die er aanvanikelijk uitzag, eenerzijds uitgaven te schrappen of te verminderen, an- derzijds de inkometen te veraterken door te rekenen met) verhooging van tarieven en hef- fingen. Ik heb nog nooit, in aide jaren dat ik nu reeds de gemeente-politiek van Amster dam volg, zoo'n kale begrooting gezien. Geen dubbeltje is uitgetrokken voor iete anders dan het aller-iller-kller-noodzakelij kste. En al moge het waar zijn dat de baLaatingschroef, direct, niet starker sal werden aangedraaid, indirect worden wij, Amsterdamimers opnieuw op geduchte wijze gebrandschat. Het gas wordt 22 cent, de tram 15 cent, en op de over- zetveren over het IJ zulilen wij 6 cent moeten betalen, met uitzondering van de oude Tol- huispont, die gratis toegankelijlk blijft, omdat die de taak vervult van een brug over het I J, voor het gebruik waarvan men immers ook ndet zou behoeven te betalen. Toch zou bet nog niet mogelijk zijn ge- weest de begrooting sluitend te maken, ware het niet dat de uitbreiding van het belaeting- gebied en althans eene voorloopige herzie- ning der financieele verhouding tusschen Bijk en Gemeenten, eedert de vasts telling der vorige begrooting in een stadium zijn getxe- den, hetwelk het geoorloofd doet zijn op daaruit voortvloeiende inkometen over het jaar 1921 te rekenen. Hoewel door de late tot standkoming van het wetsontwerp tot uit breiding van het belastinggebied der Gemeen- Van Ren6 Bazio, Lid van de fcasacbe Agenda. 23) Een .mait schraapte knadrfig den modder van zijn schoenen op den drempel af. Eerst kwam een open parapluie, druipend van bet water, binnen. Ik vraag wel excuus, maar bet is honde- weer! De parapluie werd dichtgedaan, Marie herkande nu pater Alain Queverne, den oud- ste van bet gezin. Hij leek haar grooter, ma- gerder en grijs geworden. Zijn vroom ge- zicht, dat veel gelijkenis bad met dat van den gelukzaligen Vianney, pastoor van Ara, was enkd wat vleezig op de plaats van de oog- beemderen eni liep pumtig uiit. Hlet hiaid vail het voorhoofd tot de kin een kleur van oud ivoor. De oogen alleen bleven levendig, vu- rig, zooals bij alien van het gezin. Hij sloeg ze niet meer neer en wendde ze niet af zooals destijds op de bruiloftsfeesten van Kerjan. Maar al werden zij ook steeds in bedwang gehouden en strak van uitdrukking, zag de jcn@e vrouiw itoch dait zij den oarlog iets vastberadens en verhevens hadden gekregen, I, maar nog grootscher en a dat' voortaan tusschen hen en elk an der levend wezen een wereld van haar onbekende beelden zou bestaan, die hem niet verlaten zouden en waarvan hij 2ich omringd zou voelen tot aan het eind zijner dagen en die hij nu ook voor zich zag tus schen Marie en hem in dezen uithoek van Bre- tagne, op dit Zondagsuur en op deze eenza- zooals bij Kerdodol, indrukwekkerder en me plaats. Die oogen hadden teveel op lijden en dood gestaard. Zij bewaarden voor altijd eindfeloos mededboigen met't leven. Marie voelde dat zoo goed, zij was er zoo zeker van, dat deze man van net gezichispunt van dan tea h*rt ml rffa ana 1921 da voile beten uit de wotewljzigi&g te puttoh, wolke dsaxuit op den duur verkregen aullou worden, rekenen B. en W. toch op cone bate van 1AOO.OOO. Bovendien verwaohten aij van een door de Begeerimg te treffen noodr maatregel voor Ameterdam een bedrag van 6000000 over 1020 en een even groote torn over 1901. Aldus is het B. en W. gelukt den heksentoer tot stand te brengen, en de Be- "grooting voor 1921 eiuitend te maken. Intusschen blijft de enorme staging van Oe gemeentelijke uitgaven B. en W. natuurlijk met ongerusthedd vervulLen. Waar de etijiging zoo sterk en zoo snel is ale hierboven met een enkel woord is aangegeven, da ax kanniet ver- wacht worden1 dat de opbrengst van de ge meentelijke inkomstenbelaating en van toe- laatbare heffing uit de bedrijven daarmede gelijken tred zal houden. B. en W. blijven dus onverzwakt vaathou- den aan den eisch eene betere financieele ver houding tusachen Bijk en .Gemeente. En daamaaat zijn zij van meaning dat de hier aangegeven onevenredigheid in de etijging tuaachen uitgaven en inkomaten der Ge meente, in de eeratvolgende jaren, zoolang die verhouding niet gunstiger is geworden, meet no pen tot beperking van nieuwe ge- meentebemoeiing, die lssten voor de Ge meenten medebrengt. Dit lastate klinkt heast komisch 1 Immers, het is bekend dat B. en W. nog een reeks van maatregelen op hun programma hebben staan, die nieuwe en zware las ten aaif de Gemeente zal opleggen. Men denke aan de stiohting van een gemeentelijk melkbedrijf en een ge meen telijk groentebedrijf. Voligens geruohten zou zelfs bij de behandeling van de Gemeen te-begrooting in de afdeelingen gebleken zijn dat de beide sociaal-democratieche wethou- dere, de heeren Wibaut en de Mlixanda, de portefeuille-quaeatie willen stellen, als het zoogenaamde democratiache bloc in den Baad hen niet beter helipt bij de verwezenlijking van hunne idealen op <iit gebied. Bij de ver- sohijning van het voorloopig verslag uit de afdeelingen en anders .bij de openbare be handeling van de Gemeentebegrootinig, zal wel blijken in hoeverre die geruohten waar- heid bevatten. Een aware last wordt op de begrooting, en ook nog op het loopende jaar, gelegdi door de nieuwe loonregeling voor de Gemeente-werk- lieden. Die loonregeling is voor de earste maal vastgesteLd op de nieuwe wijze, d.wA door de gereorganisearde Centrale commissie voor het georganieeerd overleg met de ge meente werklied en, het zoogenaamde loon- parlement. B. en W. dat wil zegigeui de'ver- tagenwoordigers van het college hebben met de vertegenwoordigers van de gemeente- werkliedenorganieaties een overeehkomst ge- troffen, die nu nog aan den Gemeenteraad tar bekrachtiging wordt voorgelagd, en vol gena welike de loonen, nu bedragend van 29.70 (of 0.00 per uur) tot f 86.10 0.78), zullen etijgen tot 84.20 0.70) J 40.60 0.90). De- week-loonen der zooge naamde niul-klasse woroen bepaald op 20.10 voor mannen en 23.40 voor vrouwen, terwijl voor enikele niet- monopolistische bedrijven der Gemeente als thana de gemeente-was- soherij en de gemeenfcewirikels eene afzonder- Ujke loonebepaling zal worden gemaakt, die lager is dan de algemeene, ten einde die be drijven concurrenzfahig te maken ten opzichte van de gelijiksoortige particuliere bedrijven1. Een en ander zal kosten voor 1920 (de regeliitg zal terugwerkende kraoht heb ben tot de eerete loonweek van Juli j.L)'.bijna l*/t millioen gulden en voor 1921: ruim 8 millioen 1 De tusschen B. en W. en de Wertklieden- organisaties gesloten overeenkomst draagt eenigszins het karakter van een collectief ar- beidsoon/tract, maar is het naar den vorm toch niet. Toch zal zij1 voor een bepaalden tijdaduur gelden, al tot het einde van de l'aat- ste loonweek van1 1921. Otp deze wijze hoopt men de rust in de Gemeentebedrijven te ver- zekeren. Wij helpen het aan Amsterdam, haar vroedschap en haar buxgerij wenschen. Maar men zal toch goed doen niet al te opti- mistiach op dit stuk te zijn. Vooral het ge- vaar voor demonlstratieve etakingen schijnt er niet gansch en al door te zijn afgewendl Het is eene mooie en zeer lezenswaardige uitgave van den Gemeentelijken Woning- dienst die dezer dagen het licht heeft gezien. Ik bedoel de publicatie bevattend het reaul- dood over haar oordeelde, dat zij niet laten kon te denken: „Het is alsof een Kruisbeeld mij aanziet." De geestelijke droeg het ge- emailleerde kruls van de militaire aalmoeze- niera om den hals. Gij zijt dus hier allieen, Marie? Ja, moeder is naar den vesper en de Imechte zijn als gewoonlijk naar de heilberg. Het is mijii thuisbeurtWilt gij u niet wat wanmen? Dat kan ik niet aftflaan. Uw wegen zijn slechter dan het leven: overal modder. Zij droeg een stoel aan rakeldte de asch weg, wierp takjes eikenhout, die onder den luifel van den schoorsteen te drogen lagen op de gloeiende sintels en bleef met den rug naar het licht staan, deete omdat zij ontroerd was en daardoor de vennoeidheid niet voelde en ook uit 'n gevoel van eerhied tegenover den priester. Pater Alain strekte zijn lange beenen uit. lichtte de soutane, die nat was geworden, wat op en zijn zware laarzen begonnen te dam pen. Er was geen duim leer aan. die niet met modder bedekt was. Niadat hij er eenige oogenblikken op had zitten te staren zei de priester, die voorovergebogen bij het vuur zat, met de handen plat op zijn knoefin, zijn twee lange wite handen: —Ik ben blij, dat ik u alleen vind, omdat ik u wil spreken over uw man. Zij antwoorddle niet. Hij heeft veel gdeden. Ik ook. Hij verbergt zijn leed. Dat doe ik evenala hij. Toch heeft hij een van de beide keeren dat ik hem gezien heb, geschreid. Hij is zwat dat weet ik want van heeft niemand het gezien ala ik heb. Als gij niet geweend hebt dan is dit zoo- veel te erger voor u Maria I" Omdat? Do twwiHni da mf—tsgawi uitwiaacfues. tnai vwn hot tsohnisrrh wonfooandiinoosfc in d« Jordaan. Da&rin worden, in aangenamcn vorm, allerlei bijsoniderhedeni mcegodoeld cm- trout de wonimgtcostaiiiden in deze typischo Amsterdam ache volkabuurt, welke een schril licht werpen, eenerzijde op de wijze waarop dat kwartier tot stand is gekomen, en ander- zijda op de menscbomwaaxdige tooatanden welke er nu nog voortkomen. Wat de ligging betreft wordt nog ©ens opgemerkt, wat trou- wene geene ontdekking was, dat de Jordaan rich op allergebxekkigae wijze aanaluit, eener zijds tegen doni grachtengordel der bdnnen- atad, zonjde* eenig vorbarud daarmede, en an- derzijde op soortgelijke wijze tegen een nieuw stadekwartier. Yerder stelt de richting der over't algemeen veel te nauwe straten, vol- gend den loop der voormalige polderslooten, landpaden en wateringen, de hnidige overheid voor problemen, die uiterst znoeilijk en zeker niet zonder groote kosten op bevtredigende wijze zijn op te lessen. Het is duidelijk uit die publicatie van den Womiogdienst dat het Jordaankwartier een- voudig is ontstaan naar de terreinligging, zooals die eenmaal door de destijds bestaande eigendomsgrenzen werd aangegeven, en dat hier elk ordenendi ingrijpen uit een oogpunt van sohoonheid, openbaar verkeer en dexge- lijke is nagelaten. En deze nalatigheid, dit ^Laisser faixe" is naar't rapport opmerkt dot te merkwaardiger, omdat immers het J ord aank wartier mede viel in den uitleg van Amsterdam, uitgevoerd! tusschen 1012 en 1016, waartoe ook behoort d© zoo tereoht be- faamde grachtengordel met hare grpotsohe, voorname lijnen van) Heeren-, Eeizers- en Prinsengracht, die de echoonheid zijn van het plan, dat waareohijniijk het werk is van Henxlrik de Key eer. De tegenstelling tusschen het een en het ander is wel heel groot. Ter wijl eenerzijds bij het woonkwartier der .voor name buxgerij anigatvallig is gezoxgdi voor breede grachten en rear diepe bouwblokken, met buitengewoon ruime binnen-erven wel- ken onschendbaarheid' werd vastgdlegd door vaststelling van achtergervelrooilijnen (een bewijs, dat men in die dinigen niet opzag te gen krasse maatregelen, als het eigenbelang dit vorderde), terwijl men bovendien a lie geruchtmakenxie en op andere wijze hinder- lijke bedrijven en neringen uit dit deftige woonkwartier weerde, Het men tegelijkertijd een volkswijk ontstaan, die in elk opzioht alle moigelijke nadeelen in rich vereenigt. Men sohrijft ait toe aan de „eygensoeckelijokheit" van led en der regearing, die met de weten- sohap der voorgenomen vergrooting hun voordeel doende, de terreinen hadden opge- kooht en ze zoo het voordeeligwt zouden ex- ploiteeren. Wat zij niet aan p|rtiicuHeren kwijt konden raketru, hebben zij toen in 1012 aan de stad voor hoogen prijs verkocht. De eenige ruime straten in het kwaxtier zijn d© grachten, die, met uitzondering van de voormalige Goudbloemgraoht (thans Wil- l'emetraat) een flinke breedte hebben, en waarvan er zee van de elf reeds zijn gedempt. Maar overigens zijn alle straten zonder on- dense he id zeer smal, de bouwblokken' ondiep on zooveel mogelijk volgebouwd, met veel in- pandige perceelen, waaxonder 242 met woninr gen aan nauwe oloppen en etegen. Dear be- staat eene bebouwingsdichtheid en eene be- wonimgsdichtheid als weinig elders, opklim- mend tot 483 woningen per H.A. De uiterst gexinge breedte der straten wordt op de meeste pliaatsen nog verrnindexd 4 ox <re veel voorkomende sboepen, buitentrappen en kel- deringangen. Bovendien is het geheele kwar tier tot in alle hoeken overdekt met bedrijven van de meest verschillenden aard en omvang. Van de 4298 perceelen, waarbij 99 met hof- jeswoningen, zijn er nog slechts 937 met enkel woningen en bovendien 1583 met wo ningen en een winkelwoning. Verder zijn er 1160 perceelen waarin behalve woningen ook bedrijven zijn gevestigd en 624 perceelen die uitsluitend bedrijfsruimten omvatteni Som- mige gdeeelten van „de Jordaan" worden zelfs in hoofdzaak ingenomen door bedrijven. Ter vergelij'king van de bewoninigsdichtheid van den Jordaan met de Staatsliedenbuurt (buiten de Bjaarlemimerpoort) en den Nieu- wendamjmerham (aan de ovarzijde van't IJ) wordt ineegedeeld dat de beide oudste (Oos- telijke) blokken in de Staatsliedenbuurt oim- vatten 602 woningen, of 804 per H.A.de beide jongere blokken (Westelijke) 865 wo ningen of 200 per HA, of in totaal in d'eze 4 blokken 857 woningen, zijnde gemiddeld 280 per H.A. Daartegenover omvat het stads- deel in den Nieuwendammerham, ongerekend de kleine villa's aan den rand; voor zooveel Gii komt op voor uw familie, Alain. Gij beschuldigt mij l Zii ging een paar schreden achteruit. Neem je pop Jeanne Marie en ga in Ma ma's kamer spelen. Wel, was zij daar? vroeg de geestelijke zonder om te zien. Ik had' haar met opge merkt. Het is beter dat je haar wegzendt. Het kan zijn dat zii zich iets herimu Men hoorde de deur opengaan en weer trtui- ten en het geluid van net water dat van het dak op de binnenplaats neerviel. De vrouw van Pierre Qu6verae ging op nieuw met over elkaar gelffuiste annen een redevoeripg houden, zooals zij reeds diitkrwij'la gedaan had. De priester liet haar praten zon der haar meer aan te zien, zijn laarzen en de zoom van zijn soutane dampten als 'n wasch- kuip. Hij zweeg, terwijl zij herhaalde: ,^K>udt gij gewild hebben dat een vrouw als ik sa- menwoonde met een dronkaard, een bruut een veroordeelde? Maar spreek dan toch I" Toen hij tot driemaal toe ondervraagd was en enn de buiging van de stem hoorde, dat de drift bedaarde zooals een vuur, dat nog slechts sin tels van hout te verteren heeft, zeidie hij: Marie, zie mij aan. Zij liet de annen langs het lijl vallen, zag hem aan, recht in de oogen, terwijl zij andere lodnschi zag en zeide: Wdlnu I Zij bloosde omdat hfj hanr doargrond en daar al zeker van was Marie, ik verontschuldig hem niet, maar ik heb rnijn breeder langer gekend dan gij. Hij was niet elecht voordat hij ging trouwen. Hij was het ook niet in den eeraten thd van uw huwelijk. Welnu, ik ben even over die veer- tig en |k ben meer vereleten dan rnijn vader. Ik heb met kwaad dat op de wereld gescfaiedt teren kennen oimidlat ilk er toe ban aangewe- zen het te weten en het te vergeven en ik ben er in rnijn ziel van ovettrigd dat gij de eerete fout hebt begaan. Het antwoord kwam niet. Hij zeide toen: h«t op het etrad van 1918 grixmwid w»% 029 womngon of 86 per HA. Het werk wordt op lcrrcndige wijzo g» illustreerd door photo's. Men riet ex bijv. do Salzostraat van de Brouweragrocfrt af. Deze •treat valt in het nog altijd niet tot uitvoe- ring gekomen onteigeniingsplan. De aan deze straat staande huizen zijn zeer vervallen. Eolkele zijn reeds gedeeltelijk gesloopt. Yan andere perceelen, welike nog worden bewoond, outbroken alle ruiten. De ram en zijn diohtge- timmerd mot plamken. Ook is afgebeeldl een gang tusschen Lin- dengracht 140 en 140. Deze gang geeft toe- gang tot de perceelen 142 en 144, bevattend© 8 woningen. De wijdte der gang op echouder- hoogte is 65 c.M. Boven is de wijdte niet mer dan 25 A 80 c.M. Zeer schilderachtig, maar bouwvallig en 'vuil, zijn de mede afgebeelde inpandige per ceelen Lindengracht 142 en 144. Deze per ceelen zijn zeer verwaarloosd. De deuren der bovenihuisingangen1 ontbreken. Zij bevatten te zamen 8 Sfimkamerwoningen. De huizen wor den bewoond door echte paupers wier kin- dertjes naakt rondloopen. De beide perceelen zijn bovendien besmet met wandluizen, zoo zelfs dat een der bewoonsters meedeelde in geen anderhalf jaar in de bedstede te hebben geslapent Het is te bopen dat er nu spoedig op radi- cale wijze een eind kan worden gemaakt aan deze misstanden. WAGEHAAR Jr. No. 7. Wie niet zelf heeft gestaan aan het bed van zijn ernstig ziek kindje, die kan in verre verte niet zich een vooretelling maken van de doodsangst, de wanhoop, de verslagen- heid van hen, wier kindje niet mocht blijven leven. doch maar voor korten tijd de vreugde van nun bestaan mocht uitmaken. Toch valt dit lot aan heel erg veel menschen ten deel, en het vreeslijksit hiervan is, dat tallooze kln- dertjes niet hadden behoeven te bezwijken. wanneer maar hunne verzorging meer vnicht van verstandelijk inzicht geweest ware dan van verstandelooze liefde. De zielsbegeerte, om het kindje goed te doen ia zoo'n slechte leidsvrouw, vooral, wanneer alle kennis van wat het noodig heeft ontbreekt. In onze jeugd heeft ieder van ons op zijn tijd ten jonge apreeuw gehad. Wat een be- zit, en wat zouden we goed voor dat diertje zorgen. We zochtm wormea zooveel we maar konden, en voerden ons beeatje voortdurend. Het gaapte voor elke aangeboden worm, en wij zagen in dat gapen een verschijnael van honger en voerden maar toe, telkens weer. Den volgenden morgen was onze vogel dood: we hadden hem te veel eten gegeven. Slechts weinigen van ons hebben deze erva- ring verwerkt tot een levensles, want over- voting is een kwaal, waaraan de meesten onzer zelf lijden. en waaraan ze hunne kin- dertjes laten lijaen. Overvoeding behoelt nog niet te bestaan in het geven van te groote hoeveelhedenwanneer de samenstelling van het voedsel met beantwoordt aan den toe- stand van het kind kan dit even goed er mede overvoed worden. Tijdelijk verdragen wordt overvoeding, he- laas, wel, vooral wanneer het teveel bestaat uit natuurlijk voedsel. Op deu duur echter wreekt ze zich. Ons kindije moet groeien, moet daartoe het voedsel goed en volledig verteren, zoodat aan zijn maag en ingewan- den hooge eischen worden gesteld. worden die eischen te hoog opgevoerd, dan zijn de ingewanden niet meer in staat, eraan te vol- doen, dan wordt ons kindje ziek. De luiers krijgen andere kleur en voorkomen, de eet- lust wordt minder, het kindje glanst en glun- dert niet meer. Nu is het oogenblik voor buitengewone voorzicbtigheid aangebroken, want wie nu niet oppast, zal het kindje erger ziek maken. Die zal de organen, die het om te groeien het allermeest noodig heeft, verder van streek brengen, en ook hierdoor den groei vertragen. Maar dit is niet het ergst. Wij, volwassenen, weten uit ervaring, hoe het ons gaat, wan neer we teveel of ondoelmatig voedsel hebben genomen. Dan worden we onplezierig, on- passelijk, ziek. Dan doen maag en ingewan den hun best, om ons zoo gauw mogelijk te verlossen van dat teveel, aat ons zoo be- zwaart: we geven over en krijgen diarrhee. Na afloop van die verachijnselen blijven we ons nog eenigen tijd slap en onopgewekt en lusteloos gevoelen. Dit komt niet, omdat we dan alweer lijden onder ons gebrek aan eet- dat het hoofd van deze trotsche een teeken van iWpmming Be dank u. Ik zie, dat gij van binnen ;oed zijt. Marie, als men zooals ik uit het and van den dood komt mag men aan elk an der schepsel vragen: „Wat la piiniging? Wat is vreesr' Gij waart zwak zooals zooveel an- deren, zooals wij alien. Gij hebt vreea gehad. Gij hebt niet aan de plkht gedacht, aan het heil van twee zielen door het huwelijk ver- eenigd, aan den steun die gij mocst geven te- 'gem de steedls rondsluipende zondle. Nteen aan niets dan aan uw eigen genoegen, uw lichaam u zdf, aan uw gemak. Gij hebt evenmin die ellende van uw man als die van' u zelf be- grepen Hij zag da kleine Marie gaf. Gij zijt te hulp geroepen maar gij zijt niet gekomen. Alles wat daarvan het gevolg is geweest, de twisten de man aan den drank verslaafd, het misveretand, het afscheid, al het kwaad is door u opgestapeld. Zelfs aan zijn veroordeeling hebt gij een deefl van de schuld gehad. Want uw man zou zijn heil niet zooveel op zee en bij de visscherij gezocht hebben als hij in huis gelukkig was geweest. Gebruik die vier maanden gevangems niet meer als argument. Daar hebt gij misbruik van gemaakt en dat zou thans met meer gel den. Nu de aande het bloed van Franloijk dririkt zou men u in uw gezidhlt udltladieni en dat weet gij heel goed, als gij uw walging toondet omdat Pierre nu twee maanden gele- dfen twee piaten bloeril van een joogen uit die Vendue heeft getapt omdat deze aan Bretag- nens wilde beletten voorbij1 te gaantflj heeft verkeerd gedaan, dat geef Ik toe maar hij heeft zijn misslag geboetl Hij is een sol- daat uit duizenden.... Dat verwondert mij niet. Een man die niet addert onder het bom- bardement Daar had ik wat op willen verwedden. Die zich opzettelijk aan het gevaar bloot- sWlt._.. wordt lust, maar omdat we nog diet hervteld rija van de voedselvergljtiglng, waarean vm hebben gcledlai. Uit net gewone goede eten maakt, onder bijzondere omstandigheden het lichaam stoffen, die op verschillende organen schadelijk werken. Deze vergiftigende jer king van het voedsel treedt op den voor- grond bij den zuigeling wiens voedmgsstoor- nis niet met de allergrootste zorgvuldigheid t behandeld. Wanneer ze lang en nevig haar invloed heeft doen gelden, Is let kindje yerloren, reddeloos verloren. Op den duur verkeerd zal het voedsel wer ken, dat wordt gegeven in te greote hoeveel- heia, of in oajuisto saiuenstelHiig, of van oa- voldoende zuiverheid. Dit laatste kan alleen met kunstmatig voedsel het geval zijn. Wij hebben te bedeoken, dat de weg. dien koemelk aflegt van den uier tot de zuigflesch, lang is en „vol voetangels en klemmen". Welke geva- ren van vervuiUng die melk loopt, wanneer ze niet met buitengewone zorgvuldigheid behan deld wordt, is den lczera bekend. N<og andere gevarea loopt ze ook, die van bederi. Melk wordt gemakkelijk zuur, en dit zuurzijn is een voor ieder duidelijke vorm van bederf. Voor dat melk echter zuur is, heeft ze al heel wat veranderingen doorgemaaktde zuurvorming is onmerkbaar begonnen, telkens iets sterker geworden, tot ze ten slotte voor reuk- en smaakorganen waarneembaar werd. In hei tjjdperk van het zuur wbrden, dua v66r da melk zuur ruikt en smaakt, is ze voor kinder- voedscl niet meer geschikt. Wij zullen er dua voor hebben te zorgen, dat de gelegenheid tot bederf zoo gering mogelijk wordt: dit doen we door de melk zoo gauw ze in ons bezit is, te token. De hitte toch veraietigt alle bacte- rien, ook de zuurvonnende, en wanneer de pasgekookte melk goed bedekt en koel be- waard wordt, is de kans op bederf zeer kir - - - - rijk verkleind. Omdat deze kans be- toch blijit bestaan, is het zaak de nielk niet oud te laten worden; voor Idndervoedsel sla men zoo mogelijk twee malen per dag nieuwe melk in, en koke die direct. Wie een kindje heeft met voedingS8toorai8uroepe ten spoedigsto deskundige hulp in. Die moet niet op eigen gelegenheid dat voedsel veranderen, maar dit alleen doen volgena voorschrift van den dele ter. Den grootsten brand zou men met een kopje water hebben kumnen blusschen, indien men maar snel genoeg erbij geweest ware. Predes zoo gaat het met de voedingsstoornis- senin hun allereerste begin zullen ze met heel simpele middeltjes te gehezen zijn, ter wijl ze verder gevorden^ voor genezing moeielijk of niet meer vatbaar zijn. Het is, en daarop moet ik in dit verband eena de aandacht vestigen, volkomen onjuist, dat een lijder aan diarrhee niet mag drinken. Waar greot vochtverlies is, moet dit door rui- men vochttoevoer worden opgeheven, Maar. men bedenke wel, dat er vodat gegeven moet worden, dat niet de diarrhee verergeren kan. Melk kan dit wel. water evenwel niet. En ieder die zelf zielc geweest is, weet, welk een verkwikking er ligt in een slok frisch water. Er zijn maar heel weinig ziefcten bij welke het gebruik van zuiver frisch water schadelijk werkt. Toch wordt nog aan menig ziek kindje water onthouden, met het gevolg, dat zijn kans op genezing verkleind wordt en zijn leed onnoemelijk veel vergreot. UIT URSEM. (Vervolg Gemeenteraadszitting). De rekening van het Burgerlijk Armnestuur af de commissie bij monde van den heei chaap aanleiding, inlichtingen te vragen over vergadcringskosten. De vraag is waar voor de 7 16 zijn uitgegeven, waarvoor geen kwitantie is. De voorzitter zal (fit onderzoeken. Hii treurde het, dat de commissie de aanmerl niet eerder ter kennisse van B. en W. gebracht. De beer Schaap merkte op. dat voor het bodeloon 50 staat uitgetrokken, terwijl er maar een kwitantie van 25 is. De voorzitter lichtte dezen post nader toe^ 15 waren van vroeger en 10 als strijkgela uitbetaald. De heer Schaap had over den post bestee- derskosten de opmerking, dat er voor 202 verantwoording was te vinden, maar niet over 1 358. De voorzitter decide mede, dat er een be drag van 4 maal 39 bijkwam voor Maartje Kroon die in Alkmaar verpleegd wordt. Besloten wend de rekening good te keuren behoudens opheldering van de vergaderkos- ten. Zien zij daarginds alien tegen rnijn man op? I Ik moet dus hier komen om u die din- gen te veitellenl Om u aan hem te herinne- renl Al vijftien maanden leeft hij in die hel en gij hebt hem nog geen hemdi voor zijn ar- me rug gestuurd, geen zakdoek om te weenen, geen pakje tabakZijn soldij is iuist toerei- kend om een glaa wijn in het kantonnement te koopen. Hij ia met modder bedekt zooals rnijn schoenen, zonder steun, zonder tijding nog verplicht een goed figuur te mdken tegenover zijn kameraden. Ik zeg u, dat hij te bewonde- ren is. Maar gij, wat beteekent gij De oogen van den geestelijke zochten te vergeefs die van Marie die naar de gestamp- te oneffen vloer van het vertrek keek. Hij voel de dat zij zich niet meer zou verdedigea en ging voort: Meent gij misschien, dat hij daarginds niet aan verleiding is blootgesteld en dat er vrouwen zooals zonde zijt, tuj zien door nen laat verleiden, hetgeen ik niet weet, hij, die schija noch schaduw van menschelijke teederheid heeft om hem bij te staan? Het dioet mij nog zeer als ik mij zijn gezicht voorstel, toen hij mij ongeveer een week geleden vroeg: ?,Weet je ook of mijne Jeanne Marie zich mijner herinnert?" Ik was er meer veriegen. Men mag toch niet liegen zelfs niet met een goed doel. Ik heb hem ge- antwoord„Neen, arme jongen, zij is nog te klein. Die heft nog geen herinnerinig". Wij waren beide in een ruine van een huis, dat het zijne en nog van dtertig anderen was. Hij bracht het gesprek op een ander onderwerp, zooals zij doen die him leed niet willen too- nen. Hij heeft niet over je.gesproken Marie, hij heeft je tenminste niet eenmaal genoemd, maar hij droeg je op zijn hart, als een dren- keling in zee. Hij zeide tegen mij„Ik heb geenlrind meerr (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5