DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ka. 238 Abonnementspriis bij voomltbetallng per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handolsdr. vJi. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. MA* NDlG DirccteurQ. H. KRAtt. HoofdrcdactcurTJ. N. ADEMA. 4 OCTOBER. Bultenlandsch Overzicht Het N T. A. heeft toch gelijk gehad met zijn telegram, dat de Engelsche mijiiwerkers- gevaardigden der mijnwerkers mijneigenaren een nieuw voorstel gedaan om tegemoet te komen aan de eischen der werk- lieden. Zij veTklaarden zich nu bereid bij een productie van 240 millioen. ton (in plaats van 242 millioen, zooals in bun eersfce voor stel) reeds 1 shilling per dag loonsverhoo- ging te geven; 1 Vi shilling bij, een productie van 244 millioen ton, 2 shilling bij een pro ductie van 248 millioen ton (in plaats van 250 millioen, volgens het vorige) en zoo ver- volgens. Dit beteekent een flinke stap tot toenade- ring. Als de productie dan weer op het peil verwacht de hervatting der onderhandelin- Van het erste kwartaal dezes jaars komt, zul- len de mijnwerkers terstond hun 2 shilling verhooging krijgen per dag. Het verschil met de mijnwerkers is nu nog, dat dezen de ver hooging direct willen op de productie van thans (232 millioen per jaar). Lloyd George is het eens met dit voorstel van de eigenaren en ziet er een mogelijkheid in dat nog meer dan de befaamde 2 shilling m&r zal worden verdiend. Van deze meening deed hij een mijnwerkersfederatie blijken, die het aanbod echter niet wild en aanvaarden. Vrijdagmiddag vergaderden afgevaardig- den van de mijnwerkers en toen is na rijp beraad besloten de staking nog op te schor- ten en een nieuwe stemming te houden over het laatste aanbod der mijneigenaren. Het aantal stemmen voor een nieuwe r!-~ der mijnwerkers bedroeg 534.000, terwijl 401.000 er tegen waren. Men leidt uit die cij- fers af, dat het aantal onverzoenlijken af- neemt. Immers, toen Smillie ongeveer een week geleden stemming voorstelde over de vraag, of de looneisch aan een' onafhankelijk gerechtshof zou worden voorgelegd, werd dit nog met 545.00 tegen 360.000 stemmen verworpen. Op 11 en 12 October zal de stemming door de mijnwerkers plaats hebbcn. Den dag daarop zal de uitslag aan het eentraal bu- j reau worden medegedeeld en op 14 October komt dan de nieuwe mijnwerkersconferentie bijeen om het door de mijnwerkers geflomen besluit uit te voeren. Men meent te mogen voorspellen, dat het voorstel zal worden aan- genomen. Het den laatsten slagen aan ae tronten tegen roien en geue- raal Wrangel is de binnenlandsche toestand wel zoodanig, dat de volkscommissarissen ongerust kunnen worden. Allerlei berichten over opstand der bocren en arbeiders doen de ronde. Een nieuw bevel der regeering, waarbij iederen Rus word't opgelegd om zijn overtollige kleeding aan het leger a! te staan, opdat de soldaten gcred worden van den dood door bevriezing, zou den opstand nieuw voedsel hebben gegeven. Met heet, dat in Petrograd reeds eenige volkscommissa rissen zijn doodgeschoten. Trotzky zou ge- wond zijn, terwijl Boedjenny wegens- zijne tegenslagen op het oorlogsterreie voor een knjgsraad moet zijn gedaagd. De nood in het land stijgt voortdurend en het is zeer wel mogelijk, dat hij leidt tot een algemeenen op stand. Aan de fronten doet zich de invloed van den binnenlandschen toestand reeds get- den De soldaten zijn ontmoedigd en blijkens verschillende mededeelingen, loopen ze bij heele afdeelingen tegelijk naar den vijand over, terwijl pogingen van Trotzky, om nieu we soldaten te werven, slechts weinig succes hebben. Dat oder die omstandigheden de Russen overal gevoelig klop krijgen en moeten reti- reeren, is zek«- geen wonder. En nu komen bovend'ien berichten over oneenigheid onder de sovjet-leiders. Een deel hunner zou den vrede willen, terwijl ande- ren, onder wie Trotzky, een nieuw offensief zouden wenschen. Bescnuldigingen tegen de leiders komen ook al los. De bekende sjef beschuldigt Lenin, dat deze tijdens den, oorlog tegen Rusland en de geallieerden ten gunste van Duitschland verraad heeft ge- Hij verzekert, dat Lenin van Augus- s 1914 af fn betrekkelijk korten tijd van de Duitschers te zamen 70.000.000 markt ter or- ganiseering van de bolsjewistische propagan da in de geallieerde landen heeft gekregen. Lenin heeft ook de hand gehad in de confe- renties van Zimmerwald en Kienthal. Lenin heeft tijdens den geheelen oorlog betrekkin- gen onderhouden met den Duitschen genera- len staf en herhaaldelijk van de agenten daarvan geldsommen ontvangen. Als er meer beschuldigingen komen tegen de leiders als evenzoovele bewijzen van on eenigheid, wordt hunne positie er niet zeker- der op. Hun eenige hell zou dan nog liggen in geschillen tusschen hunne vijanden. Een kleine kans schijnt daarop wel te bestaan, nu samcnwerldng tusschen Petljoera en Wrangel verandering Hi Warschau te verwachten, waardoor de resul- taten van de onderjiandelingen te Riga in ge- vaar zouden kunnen worden gebracht Volgens de Fransche bladen zijn de voor- naamste wapenstilstandsvoorwaarden, door de sovjet-regeering aan Polen voorgesteld, de volgende: le. wit-Rusland, Litauen en de Oe- kraine zijn onafhankelijke staten; 2e. In Oost-GaliciS zal een voliksstemming worden g&houden; 3e. De grens zal loopen van de samenvloeiing van de Swislotsj en' de Nje- men langs Roodinia, Brest-Litofsk, Wladimir Wolynsk en Grigecisjasa, welke steden bij Wit-Rusland en de Oekraine blijven, ver- volgens langs de oude grens tot aan Roeme- nie De spoorweg van BjeloslokBrest- Litofsk-—Cholm blijit aan de Polen behoo- ren. Buitenland nog steeds urtblijft en b.v. het Poolsche blad ..Narod" een hertig artikel publiceerde tegen Wrangel en zijn regeering, die als geheel ge- isoleerd werd voorgesteld. De vertraging in de vredesonderhandelin- gen tusschen Polen en Rusland duurt inmid- dels nog voort De Poolsche gedelegeerden hebben nog steeds geen nadere instrudies uit Warschau ontvangen. Joffe heeft aan den voorzitter der Poolsche. delegatie een brief gericht, waarin hij opheldering verlangt van de vertraginga terwijl hij Polen aansprakelijk stelt voor het voortduren der operaties. Men pr< W deze gebeurtenis ae groote depres- vormt, zoodat men schouwt als het begin van a sie. die sedert geruimen tijd verwacht wordt. Vele andere fabrieken, zullen binnen korten tijd denzelfden' maatregel nemen. DE ONRUST IN IERLAND. Bij wijze van represaille wegens den moord op twee politie-agenten in Clare had Zaterdag een vuren in het wilde weg plaats in de hoofdstraat te Cork, tengevolge waar- van een gevecht ontstond, waarbij; een poli- tieagent en verscheidene burgers werden 'ge- wond. Officieel is uit Dublin gemeld, dat de poli tic het lijk van kapitein Lendrum, magistraat van Kilkee, geyonden heeft in een lijkkist, op de spoorweglijn staande bij het Kihnuny DE BELGISCHE MIJNWERKERS- STAKINO. De mijnwerkersstaking in de Borinage heeft zich tot twee nieuwe plaatsen uitge- breid. Te Frameries en Paturages wilden de stakers't tramverkeer beletten. Zij hielden de arbeidere aan, die zich naar het werk bega- ven. Men heeft thans overtuigende bewijzen van de aanwezigheid van buitenlandsche agi- tatoren. Er zijn revolutionnaire plakkaten aangeplakt. VERDEELING VAN DUITSGHE OOR- LOGSSCHEPEN. De Raad der Gezanten heeft zijn goedkeu- ring gehecht aan de verdeeling van Duit- sche oorlogsschepen, die aan Frankrijk en Italie zijn toegewezen. Frankrijk krijgt vier groote. en drie kleinere du ikbooten-kruisers, een groote en een kleine mijnenlegger, een duikboot, die als oefenschip is ingericht en vijf lichte kruisers. Italifi krijgt negen torpe- dojagers en vijf kruisers. DE OOSTENRIJKSOHE GRONDWET. De Oostenrijksche Nationale Vergadering heeft de nieuwe Oostenrij'ksche grondwet in derde lezing aangenomen. Volgiens deze grondwet zal Oosteirijk een bondstaat zijn met een Nationalen Raad, gekozen door het eheele volk, en een Bondsraad, gekozen ,oor de landdagen. De beide vergaueringen zullen den bondspresident kiezen. De Nationale Vergadering nam tevens met algemeene stemmen een motie aan; waarbij de regeering wordt uitgenoodigd brnnen zes maanden een volksstemming uit te schrij,ven over de aansluiting bij het Duitsche. Rijk. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS STAKING. De mijnwerkers zullen op 11 en 12 Octo ber over de nieuwe voorstellen der mijmeige- naars stemmen. Het resultaat van de stem- zal den 13en October worden vastL Den 14en October zal dan egn con: rentie der mijnwerkersgedeLegeerden wor den gehouden. Meer dan 1500 mijnwerkers in het graaf- schap Glamorgan zijn Vrijdag in staking ge- gaan als protest tegen den langzamen voort- gang der besprekhjgen te Lonaen. DE ONRUST IN ITALIe. Te Crosseto is het tot een botsing geko- men tusschen een aantal arbeiders, die een optocht door de straten hielden en anarchis- tische liederen zongen en de politie. Een der manifestanten werd gearrestcerd, waarna de spoorwegarbeiders naar het politie-bureau trokken en de vrijlating van den geairesteer- de eischten. De politie maakte daarop ge- bruik van de wapenen, waardoor een arbei- der gedood wercl. Er is een plaatselijke sta king van 24 uur geproclameerd. De treinen naar Rome konden niet vertrekken. INVOER VAN AMERIKAANSCHE KOLEN. Tengevolge van den voortdurenden onvol- doenden kolentoevoer uit het Rhurdistrict zijn te Dusseldorf de Gute Hoffnungswerke in Oberhausen, Thyssen's Werke, e a. onder- nemingen tot het betrekken van Amerikaan- sche kolen overgegaan, welker prijs bij ver- voer over Rotterdam tot de plaats van be- stemming 2000 markt, d.w.z. m&r dan het zevenvoudige van den Duitschen prijs, is. BOMAANSLAG. Te Barcelona is den 2en October bij het rijden van de laatste tram een bom ontploft die op den weg was neergelegd, waarbij een persoon werd gedood. DUITSCHLAND EN POLEN. De Raad van gezanten heeft het Duitsche rotest over de toewijzing van den rechter eichseloever aan Polen, ter zijde gelegd. De vijf kleine dorpjes op dien rivieroever worden dus Poolsch, ondanks den voor Duitschland gunstigen uitslag van de volks stemming in West-Pruisen. INBRAAK IN EEN GfiZANTSCHAP. In het Fransche gezantschap te Weenen is ingebroken en een groot pakket met belang- rijke gehcime documenten gestolen. Het heet dat de aanstichters van deze inbraak in het Italiaansche gezantschap te Weenen zouden derzoek ingesteki, rtisultent i ARBEIDSCRISIS IN ENGELAND. Een der grootste fabrieken van Sheffield heeft wegens gebrek aan orders 1000 arbei ders ontslagen. De bewuste fabriek staat in connectie met de United Steel Corporation, die hhx der grootste groepen der wwrald e gezantschap moeten worden gezocht. Er is reeds een on- tot nu toe echter zonder Owegstation. Hij had op 22 September ilkee verlaten om als rechter zitting te en te Ennistyman, doch was daar niet aangekomen. Tot dusverre waren alle naspo- ringen van politie en militairen nutteloos ge- weest. Sedert den dag dat het Engelsche parle- ment met vacantie ging, zijn er 31 weer- wraak-geweldenarijen voorgekomen, terwijl dit aantal sedert 22 Januari j.l. 90 bedragen heeft. De totale schade te schatten is onmo gelijk, doch berekend is, dat alleen aan co5- peratieve zuivelfabrieken een schade werd toegebracht van zeker 150.000 pond sterlingi Aan een Vrijdag gehouden kabinetsraad hebben Sir Hamar Greenwood, de minister voor Ierland, en Sir Nevil Macready, de op- perbevclhebber van de troepen aldaar, deel- genomen. Volgens de Daily Chronicle" beraad- slaagae men uitvoerig over de feiten ten1 aan- zien van de wecrwraakmaatregelen. Macready legde een rapport voor om aan te toonen, dat de berichten daaromtrent schromelijk overdreven zijn geweest. Ter verklaring. zoo niet tot verontschuldiging, ervan' viel te zeggen, dat zij in verscheiden gevallen plaats gevonden hadden dadelijk na schandelijke moorden, die tegen de hulppoli- tie bedreven wai'en. De Iersche regeering stelde thans een onderzoek in, op grond waarvan men nadere stappen zou doen. Macready, in wien de regeering volledig vertrouwen heeft, is het volkomen eens met den minister voor Ierland, dat aan alle repre- sailles een einde moet wordengemaakt. In een interview met de „Westm. Gaz." heeft Lord' Robert Cecil het voorstel van Lord Grey met vreugde begroet. Hij voorziet nog enkele moeilijkhedlen, doch acht die niet onoverkomelijk. De „Globe" meldt, dat thans te Londen een recruteerings-campagne voor de Sinn Feinzaak gehouden worat. Die berichten over den burgemeester van Cork melden, dat bij zwakker wordt; hij' lijdt ondragelijke pijnen in rug en armen. doch is nog bij bewustzijn. 't Is nu al zijn 54ste hongerdag. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN POLEN EN LITAUEN. De Poolsche en Litausche onderhandelaars in Soewalki hebben een voorloopige wapen- stilstands-overenkomst gesloten, volgeps wel ke elke vijandelijke handeling tusschen de wederzijdsche troepen tijdens de onderhande- lingen in Soewalki achterwege moet blijven. KORTE BERICHTEN, De Prins van Wales is Zaterdag op zijn thuisreis van' Australia te Hamilton (Bermu das) aangekomen,. De Zeppelin-fabrieken in Duitschland zijq in het vredes-verdrag van Versailles voor dat land verboden fabrieken geworden. Nu zullen zij worden overgebracht naar Ameri- ka, zoodat er toch luditschepen gebouwd zullen worden. Het voornemen is omelwaie reuzen te bouwen, die het verkeer over de Atlantische Oceaan kunnen ondememen. Het voomaamste orgaan der EXiitsch- Nationalen, de „Post", verklaart, dat de Duitsch-Nationalen gekant zijn tegen de pro paganda voor een revanche-oorlog, waar er niet de minste kans op slagen is, en Duitsch land door een nieuwen oorlog meer afhanke- lijk zou worden gemaakt. Een aardscnok, die veertig secondea duurde, is te Cairo waargenomen. Schade werd niet aangericht. De beambten van de .Victoria", verze- keringsmaatschappij te Berlijn^ ten getale van ongeveer 4000, zijn in, staking gegaan.. Italiaansche bladen vernemen, dat in. Venetie het gerucht gaat, dat d'Annunzio zich met een Venetiaansche verloofd heeft en dat het huwelijk binnenkort voltrokken zal worden. Frankrijk, Duitschland, Polen, Zwitscr- land en Zweden hebben de conventie gerati- ficeerd, op 30 Juni te Bern gesloten ter be- scherming van den industrieelen eigendom. Groot-BrittanniS, Hongarije en Marokko hebben zich bij de overeenkomst aangesloten, die van 1 October af in werking treedt. Het bestuur van de Italiaansche Socia- listische Partij heeft de 21 voorwaarden van Moskou aangenomen. De Ohio-Mij. Willes Overland, de be kende automobielfabriek, sloot hare werk- plaatsen. Er zal nog beslist worden of er 3 dagen per week zal worden gewerkt of dat men gehcel zal sluiten totdat er verbetering is verkregen in de handelstoestanden. Intus- schen zijn er 4500 arbeiders zonder werk. Op het.congres van de C. G. T. te Or leans is een motie aangenomen, waarin o. a. een spoedige nationalisatie van de voomaam ste industries wordt verlangd. Het bestuur van de soc.-dem. partij in Tsjecho-Slowakije heeft besloten de 15 voor- naamste organ isators van de communistische conferentie uit de partij te bannen. De soc.- dem. fractie heeft opdracht gekregen de aan- hangers der Derde Internationale uit haar midden te stooten. De Duitsche financieele godelegeerde te Brussel wordt binnenkort te Parijs verwacht. Men denkt, dat zijn reis in verband staat met tc voeren onderhandelingen over de schade- loosstelling. In Zuid-Frankrijk zijn weder zware re- gens gevallen. Uit verschillende plaatsen worden overstroomingen, tengevolge van dien zwaren regenval, gemeld. In Amerika hebben de vroedvrouwen den oorlog verklaard aan de fopspenen (paci fiers noemt men ze daar). Zij' zullen aan de overheid vragen. deze scnadelijke vredestich- teres bij de wet te verbieden. De bekende Duitsche componist Max Bruch is op 82-jarigen leeftijd overleden. gestaan, niet toestanden bij eweest. De Binnenland SGHRIFTELIJKE BEANTWOORDE VRAGEN, Op vragen van den heer Van Doom be- treffende het verleenen van den iitel van ad- junct-referendaris aan dc commiezen der pos- terijen en telegrafie en dien van referendaria aan de hoofdcommiezen^ heeft de minister van waterstaat geantwoord: De ondergeteekende is niet bereid, alsnog te bevorderen, dat aan de commiezen en hoofdeommiezen der posterijen en telegrafie de titels van adj uact-referendaris en reieren- daris, Han wel die van adj unct-insgecteur en inspecteur worden toegekend, iwat de titela van adjunct-referendaris en referendaxis betreft, deze zijn geweigerd, om- dat het de regeering op grond van ervaring niet wenschelijk voorkomt om de bezwaren, welke zijn verbonden aan gelijke titulatuur voor in haar aard verschillende betrckkingen, thans door het verleenen van den rang van referendaria en adjunct-referendaris aan ambtenaren der posterijen en telegrafie op- nieuw in het ieven te roepen, Deze bezwaren zouden analoog zijn aan die, welke volgens die meening der betrokkenen reeda verbonden zijn aan de door hen bekleede rangen van commies en hoofdkommies. wier werkkring verschilt van die der gelijknamige ambtena ren bii de departementende bezwaren zouden dus slechts worden verschoven, Wat de titels van adjunct-inspecteur en in specteur -betreft, berust die weigerimg op de overweging, dat de titel van inspecteur bjj het dienatvak der posterijen en telegrafie reeds bestaat wordt en wordt gevoerd door ambte naren, wier werkridng veel meer omvattend is dan die der hoofdeommiezen, zoodat aan titel- wijziging als hierbedoeld een algehode reor- ganisatie van het hogere personeel zoude moeten worden verbonden, waartoe voorloo- niet kan worden overgegaan. 'ogingen, welke vanwegc den ondergetee kende zijn aangewend om de betrokkenen te- vrcdca te sitellcn met een andere titulatuur. waar aan de bovenvenneldo bezwaren niet zijn verbonden, hebben geen succes gehad. Gemengd Nieuws TWIST, Toen de catehouder F. V. uit Bussum teravond in de woning van ziin gewezeu vrouw in de Hartmanstraat den handielsreizi- de V. ontmoetfce, ontstond er twist. De gis- lelsreiziger wierp den echtgenoot de trap af en zond hem nog een drietal revolversciho- ten na. F. V. werd in den rechterschouder en ten gevolge van den val aan het been ver- wona. Men bracht hem naar het ziekenhuis. De handelsreiziger J. de V. wend in arrest ge- aomen. GEARRESTEERD. De Rotterdamsche medewerker van het Hbl. meldt: Een Rotterdamsch fabrikani wiens reiziger de vorige week te Luik in Belgie vertoefde, zond dezen man een bedrag van 300 francs. Dit geld had de fabrikant gekocht bij een geldschacheraar op de Groote Markt. Zeer verwonderd was de fabrikant een paar dagen later uit Belgie bericht te ontvangen, dat zijn reiziger was geraresteerd wegens uitgifte van valsdi geld, llij begaf zich zelf onmiddellijk naar Luik om.de zaak in orde te maken, rnaar werd bij zijn aankomst daar eveneens aange- houden wegens medeplichtigheid. Zijn vrouw heeft zich tot de Rotterdamsche politie ge- wend, die de zaak onderzocht heeft, de goeae trouw van den fabrikant en ook van den laat sten verkooper van het geld heeft geconsta- teerd '~'L L J J 14 tie ten. Sedert Zaterdag schen fabrikant zich te Luik in arrest. Van- wendt de vrouw zidh tot den Minister uitenlandsche Zaken. DE BURGEMEESTER VAN DELFT. Naar ,JIet Volk" verneemt, is ecrstdaaga de benoeming te verwachten van Mr. G. van Baren tot burgemeester van Delft De heer Van Baren is thans te Schiedam woonachtig. Hij heeft zitting in de Pov. Sta ten en is wethouder der gemeente Schiedam. Hij behoort tot de jongeren in de anti-rev. partij. EEN BEZWARENDE GETUIGENIS. De commissaris van het bureau Muider- poort te Amsterdam, de heer Ploos van Am stel, h'eeft de 18-jarige dochter van het echt- paar Pieterse, die in Baarn in betrekking is, gehoord. Het meisje legde een zeer bezwa- rende gtuigenis al Z^ zeide, dat de dingen, die in de couranten hadden overdreven waren, ja, dat de haar ihuis nog erger waren- geweest. De be- handeling was zeer slecht. Zij is een paar jaar opgesloten geweest met haar breeder Jan. Als de moeder op straat ging, sloot zij de alcoof en deuren af. Een hond wordt be- ter behandeld, zei zij. Zelden kreeg zij warm eten. Zij is 18 wo ken ziek geweest, maar daarna is zij werke lijk opgesloten. Zij mocht zelfs het portaal met op. De verhouding tusschen man en vrouw was zeer slecht. Later moest zij zelfs op or der van haar moeder haar vader nagaan, om te zien waarheen hij ging. Juffrouw Pieterse bevindt zich nog steeds op het bureau Muiderpoori 3 OCTOBER FEESTVIERING TE LEIDEN, Zijn er uiteraard vele moeilijkheden ver bonden aan de taak eener commissie als hier ter stede gevestigd om telken jare een feest- program aan te bieden, van't welk mag wor den verwacht dat dit zal strekken om den in- zonderheid voor Leiden, burner gedeokwaar- digen dag van 3 October op waardige en eigenaarSge wijze te doen vieren, ook ditmaal mag worden getuigd dat de oporacht tot't organiseeren van een volksfeest uitmuntend aan de handien der Commissie was toever- trouwd. Zij mag dan ook rechtmatig aan- apraak maken op den dank en waardeering van de talrijke feestellingem zoo van hier als elders welke Leiden heden, Maandag, in haar midden telde. Reeda in den vroegen morgen hadden velen zich opgemaakt om te kunnen genieten van de Koraalmuziek in den tuin tegenover het Van der Werffpark, 'begeleid door de muziek van het Stedelijk Muziekkorps, waarmede als gebruikelijk de feestelijkheden werden bige- leid. Aan ruimi 2250 niet door de fortuin be- gunstigde stadgenooten werd op den voor- middag in het Waaggebouw de gebruiklijke feestgave in haring en wittebrood uitgereikt. Uitdeeling van tabak, sigaren en bier moest om finantieele bezwaren voor de kas der ver- eeniging, ditmaal achterwege blijven. Algemeen wapperde de driekleur vroolijk van particuliere woningen en openbare gebou- wen, terwijl het springen der fontein op de Visdnnarkt, een der groote werkwaardig- heden van Leiden, volgens Hildebrand en de bespeling van het Carillon van den stad- huistoren tot verhooging der feeststemming bijldroeg. De volksvtrmakelijkhedcn op het Schuttcrsveld loikte eveneens vela toeschou- Het Hoofdnummier der feestviering bestond ditmaal uit een Grooten Optocht voorstellen- de de Volkeren der aarder waaraan werd dedgenomen door tal van vereenigingen en pen van personen. De optocht telde ruhn personen, waarvan pl.m. 150, waaronder ook eenige dames, te paard waren gezeten. De stoet werd geopend door „de elf Provln- cfCn van Nederland, 28 dames en 21 heerai, iedere provincie voorafgegaan door schild- drager met ProvincieHwapen, daarna volg- de Ned. Oost-Indi5, 60 personen, voorge steld door de Leidsdie Studenten-Indologas- Vereeniging en waarbij o.a. een Javaansche bruiloft en een vijftal hoofden uit verschillen de deelen van den Achipel werden te aan- schouwen gegeven en grooten bijval oogst- ten. Vervolgens was Wrat-Indifi aan de beurt, daarna Spanje met stderenvechters en den aankleve van dien, volgden Duitschland, Oos- tenrijk. Hongarije, Frankrijk, een oogstfeest nabootsende, Engeland o.a. met eenige Schot- sche Hooglanidens, Rusland, Turkije en ver- achillende vord c vollon ook u jI a werelddeelen. Eene grcep Voor-Indische Rad- ja°s, China met Mandarijnen en meerdere hoogwaardigheidsbekleeders trokken door rtj- ke en artistieke costumeering zeer in bijzon- der de aandacht. Vrij algemeen werd met uitvoering en sa- menstelling van den waarlijk grootschet op tocht, opgeluisterd door de muziek van een drietal korpsen, hooge ingenomenheid be- tuigd, en mocht hij dan ook te recht op onver- deelden bijval aanspraak tnaken. De feestelijkheden worden hedenavond te 10% uur met het onontbeerlijk „Groot schit- to-end vuurwerk" op het Schuttersvdd beslo ten. ONGEVRAAGD ONTSLAO GEMEENTE-SECRETARIS De raad der gemeente lisp heeft in zijn laatste vergadering aan den secretaris, den heer H. ter Cock, die tevens burgemeester-se- cretaris van Wijde-Wormer is. ongevraagd eervol ontslag verleend. De zaak zit zoo: De heer Ter Code was voorheen secretaris en ontvanger van elk der gemeenten Jisp en Wijde-wormer. Na het overlijden van den heer J. Wild- schut, die burgemeester van beide gemeenten was, werd de heer Ter Cock burgemester van Wijde-Wormer en nam, in overleg met den Commissaris der Koningin. ontslag uit de ambten van ontvanger. Hij bleef echter wegens woningnood, met goedkeuring van de Kroon, te Jisp wonen en hield te Wij(je- Wormer twee zitdagen voor zijn gemeente- naren. Thans echter woont de heer Ter Cock te Wijde-Wormer en zit twee dagen per week op de secretaire van Jisp, als secretaris van die gemeente. In de instructie van den gemeente-secretaris van Jisp staat echter dat de secretaris elken werkdag op de secretarie aanwezig moet zijn. De' secretaris wenschte hieraan niet te voldoen, omdat hij als burge meester van Wijde-Wormer toch ook eenige ALKHAARSCHE COURANT. iji lia Wdlfl.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1