DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 240 1990. Bondvd en Jsarmng. AJbonnementsprijs bij yooraitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brleven franco N.V. Book- en nandclsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Admlnistr. No. 3. Rodactie No. 33. DIN S*D A. G Dlreoteur: G. EL KKAIL Qoofdredaotenr s TJ. N. AJDESLA. Jjg OCTOBER. Buitenlandsch Overzicht Gelijk te verwachten was, is het gisteren te Riga niet gekomen tot het onderteekenen van het wapenstilstandsverdrag en de voorloopi- ge vredesvoorwaarden tusschen Polen en Rusland. Aan weerskanten had men bezwa- ren, daar er nog te veel moeilij'kheden onop- gelost waren. Ieder der beide partijen wil natuurlijk het best uit den strijd te voorschijn komen. De onderteekening is nu uitgestdd tot een nader te bepaleo datum. Te hopen is, dat men nu heel spoedig de vereischte over- eenstemming krijgt, daar de toestand in beide landen dringend vrede eischt. Heeft Polen al niet aan Amerika om hulp bij de voedsel- voorziening gevraagd? En van Rusland is het genoegzaam bekend, dat het ernstig lijdt onder een voedseltekort. Dat is niet de eenige zwarigheid voor de sovjet-regeering. De opstanden en onlusten binnenslands nemen steeds toe. Volgens een Havas-Reuter-bericht uit Hel- singfors is nu weer de stad Nicolajef tenge- volge van een plaatselijken opstand der boe- ren uit den omtrek in handen van een coali- tiebestuur. De bolsjewieken handhaven zich echter nog benoorden de stad, zegt het tele gram. Verder is er nog het offensief van generaal Wrangel, dat maar steeds voortgaat. Het laatste bericht daaromtrent zegt, dat de troe- pen van Wrangel de Russen hebben terugge- worpen tot hunne punten van uitgang, toen zij een offensief tegen Konstantinofska onder- namen. De positie van de sovjet-regeering wordt er niet beter op, ook al niet door het niet ge- lukken van de onderhandelingen met het bui- tenland. Dat is nu wel voor een deel haar eigen schuld, doordat zij daarbij steeds pro paganda maakte voor hare ideeen, maar er blijkt ook uit, dat de westersche landen niet zoo heel erg begeerig zijn onv^net het tegen- woordige Rusland onderhandelingen te be- ginnen. Thans heeft Engeland weer gewei- gerd daarop in te gaan zoolang Rusland niet ophoudt met zijne bolsjewistische agitatie in Azie. Tusschen Litauen en Polen duurt inmid- dels de strijd nog voort. Het blijkt, dat het thans in Litauen opereerende leger eigenlijk op eigen houtje naar Wilna opmarcheerde en deze stad naar verluidt reeds heeft gen omen. De generaal, Zeligofeki is zijn naam, zou de afkeuring daarvoor van zijn regeering .ont- vangen hebben. Wij betwijfelen echter of de Poolsche regeering zijne actie wel in werke- lijkheid zoo verwerpelijk acht, omdat als zij ne verontschuldiging nu reds gemeld wordt, dat de generaal tot zijn optreden was geko men door de verbittering, die de officieren en soldaten uit de districten Wilna en Grod no gevoelden door de berichten over gewdd1- daden en repressailles van de Litausche re geering tegenover hun families en de Pool sche families gepleegd. Dergelijke verhalen waren steeds de toleidtog van annexatie- pogingen, niet van Polen alleen, maar ook van andere landen. De commissie voor bui- tenlandsche zaken in Polen besloot dan ook reeds om als haar meening uit te spreken, dat de inlijving van het district Wilna een abso lute voorwaarde is voor een duurzamen vrede. Of dit zoo glad zal gaan, is een andere vraag. De entente is er ook nog. Hare verte- genwoordigers hebben volgens het Lit. Tel.- Agentschap nu reeds verklaard in Litauen geen andere regeering te zullen erkenrien dan de thans te Kofna vertoevende grondwettige Litausche regeering. Buitenland DE AiAiNTVAiL OP AHMENIe. De correspondent te Kon-stantinopel van de ..Times" meld't, dat de toestand op de Airme- nische grens hopeloos is. Het onverwachte Turksche offensief werd' gevolgid' door de ver- overing van Sarykamiej en Saghauli en1 de Armeniers werden tegelijkertajd aangevallen door Bolsjewistische troepen op de Oostelijke grens, met het doel, te beletten dat verster- 'kdngen naar het Weston werden gezonden. Het gemis aan brandstof maakte het onmoge- Hjjk troepen per spoor naar het front te zen- den en de Axmenische conoentratie is dien- tengevoige zeer vertraagd. Een nationalistisch eommuniqud uit Trebi- Bonde meldt, dat bet denkbeeld van een op- marsch naar Batoem geheel van de baan is en dat de nationalistieche troepen, welke uit garegelde Turksche troepen' bestaan, in drie kolonnes opmkten, teneinde Arm®11!® te ver- delgen en zoo den weg naar Azerbeidsjan tie openen. De Armenische regeering heeft bij presi dent Wilson en naar men meent ook bij de Entontomcgendiheden, geprotesteerd tegen do zen aanva'l van de zijde der Natdonaliaten. De toestand is ontegenzeggelijk ernstig en wanneer de vroegere vertoogen van de Enten- tomogendheden opreoht gemeend zijn geweest, en het hun ernst was met de door hen uitge- sproken wensoh om Armenia te heipen, d'an is het nu boog tijd om bijstand1 te verleenen. piAMANTEN-BOOE. Fen partijtje diiamanten, ter waarde van 220.000 dollars, is te Buffalp op de openbare straat gestolen. Twee mannen sprongen uit een taxi, overvielen den handelaar in diaman- ten, Leventhal, dien zij al uit Olevels ad ge- volgd haddett, en sloegen hem zoo hevig met de kolven van hun revolvers op het hoofd, dat hst slachtorffer in slkaar zakte. V66r lemaud tuaachenbea.de kon komen, vardwsnen de dieven met de portefeuille van den aange- vallene. BRAND TE TOKIO. Een brand verwoesttte te Tokio het nieuwe gebouw, dat tegenover het spoorweg- station van Tokio speciaal werd opgetrokken voor het houden van de Sste wereldcanventie invjiilrfl Zondagsscholea. De oonvmtie wordt than« gehoudeu in den nieuwen Keizerlijkeu schouwburg. HET GROOTSTE VLIEGTUIG. Deze week beginnen te Beriijn de pnoefne- mingen met het grooiste vliegtuig dat er be- Btaat en dat geroepen is de Oceaan-vlucht van Ehiiischiland niaar Amerika te onderne- meu. Het vliegtuig is van Duitsch maaksel en werd te Stackm gebouwd. Het is een eendek- ker geheel uit ijzer en aluminium gemaakt, voorzien van 4 niotoren en kan een snelheid van 400 K.M. in het uur bcreiken. Aan boord is plaats voor 22 personen. Aivorens de Oceaanvlucht te ondernemen, zullen de motoren gedurende zes dagen on- ophoudelijk in werking gesteld worden. DE RUST IN PORTUGAL HERSTEL'D. In het gehee'e land is de ruist hersteld. Van regeermgswege wordt medegedeeld, dat de dienst op de spoorwegen in het Zuiden en het Zuid-Oosten bmnenkort geheel hersteld zijn. Op het national congres van Portugeesche Sociallsten, hebben zich erastige inadenten voorgedaan. Talrijke vooraanstaande socia- listen verlieten de vergaderzaal. Ten slotte nam het congres een motie aan, waarin het zich uitspreekt tegen toetreding der sociaUs- ten' tot de regeering, ten zij het republikein- sche regime mocht worden hedredgd. INCIDENT IN HESSEN. Naar aanleiding van gebeurtenissen bij het Hirschweihfest, in Oheringeiheim, waarbij een jong meisje uit Frankfort a. M. door Fransche soldaten werd doodgeschoten, heeft de Hessische staatsregeering een nota aan het Fransche oppercommando te Mainz gericht Daaria wordt gezegd, dat men te Oberingel- heim den indruk heert, dait het voorval met opzet geschied is. De opwiuding is zeer groot. De staatsregeering heeft aan het oppercom mando het verzoek gericht het garnizoen te verwisselen. Overigens zal de Hessische re- feering de rijksregeering verzoeken bij de ransche om schaaevergoeding te vragen. DE ONIRU&T IN TE!R.T,A;N'D. Een militaire motorlonrie, die met solda ten naar het station CaateLreagh reed', werd door een bom opgeblazen. Bovendien worden aldaar acht soldaten vermist. Te Newcestown werd een militaire patrouille en twee motor- lorxies vanuit een hinderlaag aangevallen, waarop een heftige strijd ontsbond. Een En- gelach luitenant werd gedood en een luitenant en d rie soldaten ernstig gewondl. Zaterdagavond' brak een oproeir uit onder ongeveer 150 Sinn-Fein gevangenen in de gevangenis te Londonderry, waaruit enikele dagen geleden de militaire wacht was terug- getrokken. De gevangenen begonnen de ven- sters van hun eel en al het houtweric daarvan te vernielen, terwijl zij optroerige liederen zon- gen. Het gevaar van een overweldiging van de gewone bewaker® werd voorkomen door de ontbieding van vijftig soldaten, die na eenige losse echoten te hebben geloet, het oproer dempten. Zaterdagnacht hebben Binn Feiners op vier mijlen afstand van de stad Bandkxn in het graafschap Gorik twee militaire auto's met soldaten'aangevallen. Een officier weird' ge dood en drie soldaten gewond. De verliezen van de aanvallera zijn niet bekend. DE NALATENSCHAP VAN FRANS FERDINAND. ionae Volgens een correspondent van de „Ti- mes" te Weenen heeft de Oostenrijksche re geering voorloopig van haar voomemen aF gezien om de negen kisten te openen, welke uiterst belangrijke documenten en geschrif- ten beyatten, die aan den vermoorden aarts- hertog Frans Ferdinand hebben toebehoord. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek tot inbeslagneming, dat door de vertegdnwoordigers van de Hohenberg- familie bij't gerechtshof is ingediend. Na den moord op den aartshertog in 1914, werden de kisten in het Staatsarchief ondergebracht. Frans Jozef heeft toen bepaald, dat zij eerst na 50 jaar mochten geopend worden en dan nog slechts met goedkeuring van de keizerlij- ke familie. Onder de documenten meet zich het dagboek van Frans Ferdinand bevinden, en zijn part icu Here correspondentie met bui- tenlandsiche staatshoofden. Hoewel het Hongaarsche kabinet ernstig geprotesteerd heeft, heeft de Oostenrijksche regeering ver klaard, dat ziji volkomen het recht heeft, over de ardiieven, die zich op Oostenrijksch grondgebied bevinden, te beschikken. DE IERSCHE KWESTIE. In het kamp te Aldershot zijn ernstige on- uitgebroken. Een honderdtal [eren van de Goldstreamguards hield daar een betooging, waarbij de betoogers ten slotte naar de provoost trokken, daar de deu- ren insloegen en eischten dat hun te Dublin gevangen genomen kameraden in vrijheid zouden worden gesteld. DRAADLOOZE GENET SKUNDIGE BEHANDELINO Gedurende de reis naar Europa van het stoomschip „St. Paul" van de American Li ne, ontving de scheepsdokter een draadloos telegram, meldende, dat een lid' der bematt- ning van de Amerikaansche tnamp-sh-'mer „Schroon" op vele mijlen afstands, aan pijn in de zijde en koorts leed. De dokter seinde draadloos terug; cm andere bijzonderhedeu en stelde vervolgens de diagnose oppendicitis. HerhaldeHjk werd door de lucht medisch ad vise gegeven en de schepen waren vier dagen metelkaar in gcmeenschap teen aen gunsiig rapport werd ontvangen. DUITSCHLAND'S MELKVOORZIENING Gemeld wordt,' dat in de 'laatste dagen de Entente nieuwe eischen aan de Duitsche re geering gestdd heeft, zich beroepende op een nieuwe uitlegging van art. 244 van het ver- drag van Versailles. Ter onmiddellijke leve ring worden geeischt niet minder dan 888.150 stuks rundvee, waarouder 810.000 melk- koeien. Frankrijk eischt 10.000 stieren en 50,000 melkkoeien. Italie eischt 11,500 stuks rundvee, niet na der aangegeven. Belgie eischt 210.000 melkkoeien Servie eischt 5000 stieren, 52000 trekossen en 100.000 melkkoeien. Treurige toekomst voor het Duitsche kind1, voor den zuigding, voor de jonge moeders Een aanibod van Duitsdh-Amerikanen om 100.000 melkkoeien te zenden kon niet uitge- voerd worden wegens gebrek aan scheeps- ruimte, of goeden wil?" HET OEKRAINSCHE OEVECHTS- FRONT. Op het NoordeUjk front heeft het Oekraln- sche leger contact gekregen met het Poolsche leger. Tusschen Sjmerinka en Brallof heeft de zes- de Oekrainsche divisie het bolsjewistisch front doorbroken. De Oekrainsche ruiterij achtervolgt de achterhoede van het vijande- lijke leger, dat van Winnitza vlucht. Tot dus- ver zijn 5000 krijgsgevangenen gemaakt en 40 mitrailleuses, benevens 3 kanonnen ver- overd. Deze doorbraak van het front kwam voor de bolsjewiki geheel onverwacht. Op den spoorweg die van Smerinka in Oostelijke richting loopt, zijn 5 locomotieven en 1350 wagons buit gemaakt, waarvan er 115 met steenkool geladen waren. Aan het station VitiVa zijn ontzaglijke voorraden. landbouwproducten uit Podolte buitgemaakt, die de bolsjewiki daar haddeu opgehoopt en die bestemd waren om uit Podolifi naar de provincies van Midden-Ruslandi te wordsn gezonden. KORTE BERICHTEN, Eon Nederlandor, die thans te Gendve woont, heeft tot naaste buiren ex-Keizer Ka- xel van Oostenxijk en den bekenden Pookchen muzikalen politious PaderewskL De g-rootste diamant, die ooit naar de Vereenigde Staten gezonden is, zal binnen- koTt te Newyork verkocht worden. Het is een diamant toebehoorende aan den vToegeren sultan van' iliairokko, Abdoel Hafid, een ju- weel van 188 karaat. Het saelheidsrecond vliegen staat tens op naam vain Sadi Lecoonte, die het besitaande record verbeterde, door 1. KM, af te leggen in 12Vio seconde, hetgeen pier uur is 296 K.M. 694 meter. Uit Miinchen wortd gemeld, dat dr. Magnus Hirschfeld, die enkele dagen geleden, dadat hij een voordracht over Steinach's ver- jongingstheorie had gehoudeu, bij een door antisemietische toehoordera op touw gezette kloppartij werd gewond, is overleden. Uit Boedapest wordt gemeldi, dat 15.000 Joden uit het Oosten te Budapest, wegens het bevel tot uitwijzing der daarheen gevluchte Galiciers, de Regeering om passen naar Pa- iestina hebben verzocht. Aan den hei'stellingsarbeid in Noord- Frankrijk zullen ook 50.000 Hongaarsche ar- beidera meewerken. De gemeenteweaMieden in Chemnitz zijn Zondagavond om 8 uur in garni. De trams rijden niet: de stad is w verlichtdng; een gedjeelte dior bewonena zit zouder water. Volgens een bericht uit Waischau heeft de Sovjet-regeering gedelegeerden naar het hoofdkwartier van generaal Wrangel gezon den met een vredesvoorstel. Te Tamopel hebben groote betoogingen plaats gehad1 ten gunste van de toeriedong van Oost-Galicie tot Polen. Tsjitsjerin heeft een telegram aan Take Jonescu gezonden, waarin hij er op wijst, dat Rusland nog steeds geen an.rwoord heeft ont- vangeu op zijn vredesaanbod aan Roemenie, en dat Sovjet-Rusland wenscht, dat spoedig tusschen beide landen de vrede zal worden gesloten. Het noodweer in midden-Frankrijk houdt aan. Uit Nice, Marseille en Touluose worden1 overstroomingen gemeld. Men vreest, dat de voortdurende hevige regenval in Zuid-Frankijk erastige gevolgen zal hebben. Het geheel gebied aan de Mid- dellandsche Zee, en ook Nizza en Marseille worden bedreigd door groote overstroomin gen in het berggebied les Oevennes. Een watervliegtuig bemand met drie personen stortte in de Ad nudeo verdronken. De stakingen te Barcelona duren voort en dreigen zich te zullen uiitbredden. Het ge- ruoht gaat, dat een algemeene staking zal uitbreken. -- Verscheidene regimenten van Boedjen- ny's ruterii zijn aan't muiten geslagen. Uit Athene verneemt men, dat koning A'leirandor van Grtekenland erastig ziek is tn'gevolge van dm beet van een aap. Het dier had zijn hood aangevallen1, en bij een pnging, dezen te ombzetten, wexd de boning Adour. Twee der opva- zeif gebeten. Volgens een later bericht is de toestand van den koning verergerd. De gemeenteraad van Spa heeft Maar- schalk Foch het eere-burgerachap van deze stad aangeboden. Het mijawerkeraconMct in AustraHS, dal een ramp voor het land dreigde te wor den, is bijgelegd. De mailtredn naar Bangaloer is nabij Arkonem gederailleerd, doordat tot dusver onbekend gebleven personen de raps hadden werden verscheidene personen gedood. De Poolsche minister-president Witos heeft een bezoek gebracht aan de Oekrainsche premier Prokopowitz. Door de staking tter bootwerkers in Du blin ligt het verkeer in de havens van Cork, Dundalk, Newry en Waterford thans ook stil. Ook de arbeidera staken mee, zoodat een groote biscuitfabriek moest stop zetten. Door de overstrooming van de Tame zijn te Albi in Zuid-Frankrijk drie huizen in- gestort. Twee personen vonden hierbij den dood. Met betrekking tot het bericht van de „Vorwarts", volgens hetwelk het aantal der ententetroepen in bezet Rijnland, zou zijn venneerderdi, wordt van goed' ingelichte zijae gemeld dat dit bericht niet juist is. Daarente- gen is het aantal troepen in Rijnland gedu- reudiq den Laaisten tijd aanztenlijk vermin- derd. Het congres der Duitsche Sodaal-Demo- craten in Bohemeu heeft zich met een meer- derheid van twee dterdea tegen de (terete In ternationale uitgesprokea De -Federal Reserve Bank" te New- York heeft met de Banque de France een overeenkomst gesloten, volgens welke zij de benoodigde gelden zal leenen, opdat Frank rijk in 6taat zal zijn den 15en October 150 millioen dollar terug te betalen aan de Ame rikaansche schatkist. Prorincia&I Nicnws UIT SINT PANCRAS. Evenals voorgaande jaren heeft't Comite voor't houden van winterlezingen alhier zich de medewerking van een 4-tal sprekers verzekerd. De heer Dr. J. C. de Moor uit Amsterdam zal een rede houden over „Het- geen ik niet verstond", Ds. J. Mulder van Schiedam over „Christelijk feven", I>9. J. G V. v. Bommel van Hilllegom over ,^De nieuwe tijd en de oude kerk", en Ds. J. P. van Dijk van Oppenhuizen over ,J>e dag des Heeren". De lezingen worden om beurten gehouden in de Ned. Herv. Kerk en de Gerefonneerde Kerk., Aan den dienstplichtige C. Groen, uit deze leente is het bewijs van ontslag uit den bij de Militie te land uitgereiit UIT WARMENHUIZEN. Tot leden van het College van Zetten al hier werden opnieuw benoemd de heeren J. de Groot Joz. en K. Barsingerhorn. UIT OTERLEEK. Beroepen (toezegging) naar de Herv. Ge- meente alhier Ds. Boers, predikant te Graft UIT HEILOO. Morgten wordt het nieuwe telegraafkan- toor alhier geopend. Het is gevestigd bij den tegenwoordigen kantoorhouder der posterijen, den heer Brouwer. Ttilegrammen worden daar nu aangennmea en vanidaar verzooden, besteld en onxvangen. De groote vertraging welke vooral de aan- komende telegranimen ondervonden zullen dus tot het veriedene behoorea, iets wat voor den handel van groot bolang kan worden ge- acht. De kantooruren zijn bepaald ails volgt: Van 9 tot 1 uur, van 2 tot half 4 en van 6 tot half 8 UIT BERGEN. Vorige week werd een algemeene vergade- ring gehouden van de Ver. van den jHrndel- drijvmdea en Industrieelen Middensitand te Bergen. Deze vergadering was vervroegd, daar de Voorzitter de heer H. Peters ging scheiden. Zooals uit de notulen en het jaarverslag bleek was het aan het bestuur gelukt de toe zegging van de gemeente te verkrijgen, dat deze geen invoeren meer zou dioen plaats heb ben van- goederen en verbruiksariikelen welke bij de winkeliers verkrijgbaar waren1, terwijl tevens als vooraaamste gebeurtenis een bij- kantoor van de Algemeene Oentrale Banik- vereeniging voor den Middenstand" (de Mid- denstandisibank) te Bergen1 werd gevestigd. De Etirecteur van cms bijkantoor (obk van dat te Alkmaar) tegenwoordig op de vergade- ring gaf een toelichting aan de aanwezigen van het doel en de middelen van deze bank en de instellingen welke met deze hand aan hand gaan. Spreker opende zijne Causerie met die woor- den,.te Bergen' is eeni kindje geboren en dit kind, net Bijkantoor, ontwikkelde zich Sink als een sprekend cijfer noemde de heer Tiemes dat buiten alle andere zaken te Bergen reeds Voor 60.000 gulden aan crediieten was afge- sloten." Spr. legde den, nadruk erop, dat het belang van dien Middenstand1 was allereerst hare or- ganisatie, door organisatie was die mididen- stan<ter niet alleen' steric doch ook in de gele- genhedd gebruik te maken van verschillende instellingen, welke de middenstander niet al leen steunen, doch ook onderrichten. DeZe instellingen zijn in de allereerste plaats de OredietHbanken, vervolgens de Al- icene Borgmaatschappij, de Aig. Nederl. van informatie- en incassbbureaux voor cten Middenstand, het bureau van Advies, ge vestigd in verBchil'lende plaatsen (ook te Alk maar en de Rijks-Middeustandadviseura en ten laatste ook (te Algemeene Spaarbank voor dien Middenstand, Spreker legde ten duideHjkste in verband met de cijfers er den nadruk op, dat het kap.i- taai bij die RijksHPositspaarbanken uit den zak van den middenstander kwam en dat het al lereerste belang was juist te sparen bij da Alg. Spaarixaak voor dien Middenstand, daar de rente hooger was dan bij de post, d.w.z. bij de post 2,68 pet. en bij dia Spoarhaiik; v, d. M. S. 4 pet. Spreker besloot met de verklaring dat hij rich disponibel stelde elk uur van den dag voor het geven van advtezen aan Midden- standers. De Voorzitter dankte spreker voor zijne voordracht waarop de agenda verder werd afgewerkt. Besloten werd op voorstel uit den boezem der vergadering de jaarlijksche con- tributie van 1, welke te laag was, te bren- 2.50. loten werd dat de vereeniging rich zou aansluiten bij den Middenstandsbond. Verder werd aan genomen voor dezen win ter een boekhoud-cursus, waarvoor de heer Tiemes rich disponibel stelde, voor deelne- ming kon men rich opgeven bij den heer A C. Seewald, Schoolstraat, Hd van de tevens op deze vergadering gevonnde propaganda-com- missie. Ook zou deze propaganda-oommiasie be- spreken in plaats van een winkelweek voor het najaar, daar deze beter is te houden in het zomerseizoen, een etalage-wedstrijd opdat de inwoners van Bergen zouden kunnen zien, dat de artikelen waarvoor allicht naar Alk maar zou worden gegaan met het oog op (te a.s. feestdagen zooals St. Nicolaas, enz. ook te Bergen evengoed en voordeelig verkrijg baar zijn. Voor de bestuursvacatures ontstaan door het vertrek van dien voorzitter, de heer Peters, en de aftredenden, volgens rooster, de heeren Bonda en Fillet, werden na de verschillende stemmingen benoemd de heeren Fillet, in de plaats van dien heer Peters, ala voorzitter en voor de beide andere plaatsen de heeren P. J. de Haan en P. Prins. De heer Fillex sprak den scheidenden voor zitter toe en dankte hem namens de vereeni- voor alles tea bate van de vereeniging Spr. wees er op dat den heer Peters zich een man van den diaad had getoond en betreurde het, dat hij daze functie niet langer kon vervullen. De heer Peters sprak het vertrouwen uit, dat de heer Fillet deze functie minstens even goed zou vervullen en dat de vereeniging on der zijn bestuur stellig in bloei zou toenemen. Hierna niets meer aan dti onte eloot die voorzitter de vergadering. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ds. Stehouwer alhier-is beroepen tot pre dikant bij de herv. gemeente te Zwammer- dam. UIT HENSBROEK. In tegenwoordigheid van dagelijksch be stuur en leeraren is hier door den heer Groot, voorzitter van de afd. Hensbroek-Obdam- Hoogwoud-Ursem, de vakteekenschool ge opend Was er in de oorlogsjaren en ook nog in 1919 een achteruitgang te bespeuren in het aantal leerlingen, thans oedraagt het aantal 18, een gelukfag verschijnsel en een bewijs, dat de belangstelling wederom begint toe te nemen in het onderwijs voor den ambachts- jongen. In de halfjaarUjksche vergadering van ons riekenfonds bleek uit het verslag van den penningmeester, den heer Visser, dat de ont- vangsten in het laatste half jarr hadden be- daagen fl'21,24 en de uitgaven (riekteuitkee- ringen enz.) 107,86, batig saldo ruim 13. Twee nieuwe leden hadden zich to dit half- jaar aangegeven. In de vergadering van het DageHjfcsch Bestuur van de Vereeniging tot Bevordertog van het Vakonderwijs in west-Friesland is tot voorzitter gekozen de heer L Groot alu hier (vac.-Smit te Oostwoud) en tot vice- voorzitter de heer Vertelman te Werverahoof. UIT SCHAGEN. Wegens onvoldoende ruimte en gebrekkige inrichting zal aan de Nieuwe Laagzijde al hier eene nieuwe Roomsche school wordien gebouwd. Alhier is een Pluimvee-Vereenigtog op- gericht. Het doel is: gemeenschappeTijken aankoop van voeder, het houden van 66n of meer fokstammen voor broedeieren, het steu nen of uitschrijven van tentoonstellingen. Het bestuur bestaat uit de heeren J. P. Lanser, voorzitter, J. J. v. d. Linden, secre- taris-penningmeester, beiden alhier, en mej. Kontog'-Schager, te St. Maarten. UIT HEERHUGOWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Krom, thans te Haarlem, is dezer dagen ge- slaagd voor acte Wiskunde 1. o. Bij beschikktog van den Minister van Oor- log is aan den dienstplichtige N'. Haster, uit deze gemeente. gedurende zijn verbHjf to Ne- derlandsch-Inaie, vrijstelling verleend van de •en ten aanzien van de Neder- ilitie. WTNKEL (September.) Geboren Anna Marie, d. van Dirk Eleon en Trijntje Vogelenzang. Jan, t. van Hermanus Fijnheer en Janttje Moejes. Charles Louis1 Marie, z. van Petrus Antonius Goenen en Olemence S'aman. Maria Ainna, d. van Erien de Beurw en Petronella Kuiper.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1