DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE AELDER's LEDERHANDEL. VMr dat p uw bsnoodlgde BOOMED koopt, vraagt dan tot even prijs en soort aan bij: Kweekerij „DE DAHLIA", Sint Pancras. - - - No. 250 Honderd twee en twintigste Jssrgang. 1920. ZATERDAG Samenwerking Intellectueelen. van taschj M.l Dlt nommer bestaat ait 3 bUde ibonnemontsprijs bij vooruitbetnlinff per 3 mnanden f 2.—, ft*, per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. lii icvon franco N.V. Book- on Ifamlolsdr. v.li. Ilorms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie 'No. 33. Direetour: 0. II. KRAK. Hoofdredaeteur i TJ. N. ADEUA. gg OCTOBER. mm ltiiitriilaiKlscH OvemVbt Nieuwlgheden in Buitenland DE ONRUST IN IERLAND. Iievige ontploffingen en heftig gtweervuur heeft men gistermorgen in verschillende wij- ken van Dublin geconsiateerd. Het regee- rings-arsenaal moet bestormd zijn. Volgens een ander bericht hebben de aanvallers zich meester gemaakt van een groote hoeveelheid wapenen en zijn de ontploffingen veroor- zaakt door het gebruik dat de onruststokers ervan gemaakt hebben, bij gevechten met de politie. EEN VOORBEELD TOT ZUINIGHEID. In een van de jongste zittingen van het Engelsche Lagerhuis heeft het zeer de aan- dacht getrokken, dat Winston Churchill, die altijd buitengewoon keurig pleegt gekleed te gaan, ter vergadering verscheen met een lang niet onberispelijke pantalon, die vol gens het oordeel van onderscheidene ter zake kundige getuigen, vooral aan de knieln on- miskenbare teekenen van langdurig gebruik vertoonde. De reddn van dit „mode-schan- daat" in de Britsche politieke wereld is, dat de heer Churchill zijn oude kleeren afdraagt, niet uit gierigheid of misplaatste zuinigheid, want zijn inkomen bedraagt ruim 2H ton per jaar, maar hij wil het Britsche volk een voorbeeld geven. Bovendien, men vergcte niet, zegt de „Figaro", die van dit interest sante geval melding maakt, dat men van Churchill altijd gezegd heeft dat hij zeer vooruitstrevende denibeelden heeft ja, dat men hem bijna een„SansrCulotte" zou kunnen noemea. ENGELAN'D EN BULOARIJE. Stamboelinski, de Bulgaarsche premier, heeft een bezoek gebracht aan Manchester, vergezeld van den directeur der Bulgaarsche Staatsspoorwegen cn den financieelen advi- seur der Bulgaarsche regeering, in verband met zijii pogingen de handelsbetrekkingen tusschen Bulgarije en Engeland te herope- nen. Hij heeft reeds verschillende handelslie- den bezocht te Londen en Birmingham. Hij zoekt financieele cn andere hulp om de na- tuurlijke hulpbronnen van Bulgarije te ont wikkelen, zijne spoorwegen in goal en staat te brengen en het faciliteiten te verzekeren voor den uitvoer van graan. Stamboelinski en zijne adviseurs werden te Manchester ontvangen door de Kamer van Koophandel. Het welkom van Manchester was bijzonder hartelijk, wegens het feit, dat Stamboelinski meer dan drie jaren in de ge- vangenis had doorgebracht tengevolge van zijne sympathie voor de Entente. DE STAATSVORM VAN ZDTI>SLAVTe. I® Entgelanldl neemt ondtr de dames meer en meer de rajge toe een.1 pdjpje te rootoen. De pijip-faforikan'ten houden1 reedls rdkeninlg met hum. nieuwe dien telle, en z»o Jcani men in dfe pijpenwinikells van het Londensche West- End reeds bijlzondere modieMien voor damea zieni ui'tgestaiJdL Het zijn sdhattige pijlpjes met klteioe kopjee, en met juweelm iihgelegd Ze zijln zeer „en vogue" en worden vooral ge- kodhf dtoor de dames, die eem pijp rooken1 om er 'artistiek en apart" .uit te zien. Er zijn evcniwell nog andere cawgorie^n vrouweldjke pdj|pi-rookers. Zoo roeken vensdhiaiend'e ge- ttouiwlde vrouiwen een pdjpje om haar man giezelschap te houden. En dan te er no(g. het man-wijf, de vrouw van den1 nieuweni tijd, die alllieen1 uit een man- ndBjjke .jbulMog briar" wit rooken1 en slechts tevreden te met die zwaarste taibak. EOOND'MISCHIE CRISIS IN FRANIKRIJ-K. Tengevdlge van dfe indUBtrieele crilsis is in Frankrijk een groote arbeidssldpte ingetre den. In heel Frankrijk worden duizendien ar- beilders ontslagen. De toestand is vooral ern stig in de bevnjde gebieden1, waar de woning- en voedmigsomstandigheden nog sledhter zijn dan elders. Die vensdhSjnsell te des tte treuriger, daar overla in iindustrieele kringen groote verbit- terilng heeredit door hett gebre^r aan wenk... En versdiiillende bedirijlveni is 40 pet. dier ar beiders en meer onifelagen. Mleni verwaoht een groQt econoimilsdie inzinlking, die pollitieke-gie- volgen met zildh kan brengen. Mien rvezekert in arbei'diersJcringen jdat de indusltrieeleri dteze malaise opzettelijk fcwee- ken, om dfe arbeiders ertoe te brenlgen1 nood- geidwongen voor llage loonen te werken. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Op het dezer dagen te Rotterdam gehou- den congres van den Nederlandschen Journa. li&tenkring is door verschillende sprekers op de noodzakelijkheid van samenwerking der intel lectueelen gewezen. Het vraagstuk is inderdaad emstig genoeg om het eens aan een nadcre beschouwing te onderwerpen. Want het valt niet te loochenen, dat nu de dolle jacht naar hooger loon en korteren ar> beidsduur is begonnen, nu van arbeiderszijde met alle geoorloofde en ongeoorloofde midde- len telkens weer een nieuwe overwinning be- vochten wordt, de intellectueelen leelijk in het gedrang geraakt zijn. Wtf hebben er de vorige week reeds op ge wezen dat met het resultaat van de stakingen der laatste jaren voor oogen, over het alge- meen gezegd kan worden, dat er een machts- verschuiving heeft plaats gevonden en nog steeds plaats vindt. Een machtsverschuiving naar de zijde der arbeiders. Naarmate hun organisaties krachtiger wer- den, naarmate zij door weerstandskassen en andere instellingen die bij werkeloosheid steun verzekeren over grooter uithoudingsvermogen bij stakingen beschikten, zagen de werknemers telkens weer nieuwe looneischen ingewilligd. En de werkgevers troostten zich met een kleinere bedrijfswinst of wat in de meeste gevallen wel zal hebben plaats gevonden zij verhaalden, wat hun arbeiders meer eischten, op hun klanten. Iedcre timmerman of metselaar, iedere fabri- kant zal zijn hoogere nota's allereerst verdedi- gen met een verwijzing naar de buitengewoon gestegen arbeidsloonen. En het publiek, dat na iedere staking weer. kennis neemt van nieuwe ingewilligde loon eischen, verbaast er zich niet meer over, dat alles wat door menschelijke arbeidskracht wordt verkregen, zooveel duurder dan vroegcr is geworden. Het betaalt de hoogere prijzen. En het bedrijf geeft in vele gevallen naast hoogere cijfers voor uitgaven en inkomsten ook een hooger winstcijfer. Niet alle bedrijven natuurlijk. Er zijn er ook wier producten voor hoogeren prijs geen afnemers meer vinden. In de worsteling om staande te blijven ver» minderen zij haar uitgaven door vermindering van' dure arbeidskrachten. En dit heeft natuurljjk geringere productie ten gevolge, zoodat het bedrijf een kwijnend bestaan lijdt en ten slotte ten onder gaat. Maar de sterksten blijven. En die er'bljjven passen zich aan de veran- derde omstandigheden aan en zien hun onder- neming op hooger niveau dan vroeger een bui- tengewone vlucht nemen. Wie bpdenkt hoe door de hoogere loonen de levensbenoodigdheden in prijs gestegen zijn, behoeft geen verklaring meer van het feit dat het geld in waarde gedaald is. Er is een wedstrijd tusschen hooger loon en duurder leven, en de arbeiders die kort gele- den hun looneischen zagen ingewilligd en zich volkomen tevreden verklaarden, stellen al spoedig weer nieuwe eischen als zij tot de con- clusie komen, dat zij ondanks hun meerdere welvaart voor belangrijk hoogere uitgaven staan. Zoo blijft men in den bekenden vicieuzen cir- kel, waarin nu eens het hoogere loon, dan weer het duurdere leven een voorsprong blijkt te hebben. De mensch moet leven. En tot zijn eerste levensbehoeften behooren eten en drinken, kleeding, woning en alles wat in dagelijksch gebruik nu eenmaal onmisbaar is. Zij die door hun lichamelijken arbeid die ^eerste levensbehoeften produceeren, zijn 'dus onmisbaar. Zij moeten onder alle omstandigheden blij ven produceeren en zij kunnen in ruil voor hun arbeid eischen van hooger loon en betere lc« vensvoorwaarden stellen. Eerst als de ontwikkelde mensch behoorlijk gevoed, gchuisvest en gekleed is, krjjgt hij be- hoefte aan het scheppingswerk der gcestelijke werkers. Naarmate hij meer ontwikkeld is en over ruimere geldmiddelen beschikt wordt zijn be- hoefte aan dit scheppingswerk grooter en vraagt hij naar den arbeid van hen bij wien het intellect de voornAmste rol speelt, naar den arbeid van musici, kunstschilders of letterkun- digen. Zij zijn intellectueelen, maar zij vormen daarvan toch de groep wier arbeid in tijden van duurte als overbodige luxe beschouwd wordt en welke daarom niet voldoende ge- waardeerd wordt. 1 En zij kunnen geen kracht ontwikkelen, geen staking afkondigen, niet de machtsvraag m lien, omclat zij door staking slechts zich «el- ven treffen. Want in den strijd in uithoudingsvermogen moeten zij verliezen omdat het groote publiek de producten van hun arbeid in het dagelijksch leven niet'noodig heeft en de kunstenaars, die in den regel toch al niet tot de meest kapitaal- krachtigen behooren, geen weerstandskracht bezitten. Daarnaast zijn er andere intellectueelen en wel zij die leiding geven aan arbeid welke de voortbrenging van onndsbure levensbehoeften beoogt, en zij wier geestesarbeid het mogelijk maakt dat onze staatsmachine kun functionnee- ren, of dat de volksgezondheid niet in het ge drang komt. Een fabrieksingenieur is een iritellectueel, wiens arbeid onmisbaar is, wil het bedrijf op normale wijze functionneeren. Een staats- of gemeente-ambtenaar en in ruimeren zin een advocaat of rechter zijn on misbaar in een op gezonde grondslagen geves- tigde samenleving Een dokter toch zeker niet een der minst intellectueelen kan in geen samenleving, hoe primitief ook, worden uitgeschakeld. Hun aller arbeid, van den een meer, van den ander minder, wordt als iets onmisbaars ge- voeld, omdat zonder dien arbeid het leven der ataatsburgers bedreigd of hun onderlinge sa menwerking in gemeenschappelijk hulpbetoon onmogelijk zou worden. Wij leven nu eenmaal in een wereld van vraag en aanbod. Men wil lekker eten en drinken, een goed sigaartje rooken, een mooi huis hebben en zoo mogelijk een auto of een motorfiets bezitten. Dat wenscht de fabrikant die meer dan vroe ger verdient, de zakenman die door prijsstij- ging zjjner artikelen een zoet winstje maakte, alien voor wie het hooger inkomen een snellere vlucht nam dan het duurdere leven. En de werknemer, die zijn loon verhoogd, zijn arbeidstijd verkort zag, vraagt ook meer dan vroeger wat het leven voor begeerlijks biedt. Hij betaalt de uitzonderingen daargelaten 1allereerst voor wat prettig en geriefelijk is. en daarnaast voor meerdere ontspanning. De waarde van het geld is gedaald. Dat ondervinden ook zij, wier geestelijke ar beid geen tastbare producten levert. De predikanten, leveranciers van geestelijke goederen, zien de vraag naar hun artikelen minder worden en zoo voor sommigen die vraag al niet minder wordt, zij zien oe beloo- ning voor het door hen gebodene niet stijgen in evenredigheid met wat hen zelf voor dage- lijksche levensbehoeften meer dan vroeger ge- vraagd wordt. Vandaar een financieele achteruitzetting van deze geestelijke werkers. En zooals het hen gaat, zoo gaat het anderen, al zijn deze dikwijls in de gelegenheid de por- tefeuille-kwestie te stellen, doordat zij hun geestelijke arbeidskracht in dienst van de over- heid geven, of wel doordat ondememingen die arbeidskracht voor het verkrijgen van bedrijfs winst benutten. Als voorbeeld zouden wij de onderwijzers en de journalisten kunnen noemei, die beiden in den strijd om betere levensvoorwaarden ster» ker dan de predikanten staan, daar met hua wenschen 6f uit politieke 6f uit meer zakelijke cverwegingen rekening dient gehouden te wor den. Maar wanneer wij de positie van werkgevers cn arbeiders nagaan, wanneer wij bedenken hoe voornamelijk de laatsten door krach tiger organisatie-tot steeds hooger loon en gunstiger arbeidsvoorwaarden zijn gekomen, dan kan niet voorbijgezien worden hoe over het alge- meen de intellectueelen in het gedrang ge raakt zijn. Het evenwicht tusschen geestelijken en licha melijken arbeid is verbroken. De weegschaal die vroeger in evenwicht was, slaat merkbaar door naar de zijde van den spierkracht- en behendigheidsarbeid. De oor-aak daarvan is niet ver te zoeken. Het is de oude natuurwet dat de sterksten de zwaksten verdringen. En de sterksten waren zij die het best geot- ganiseerd waren. Het geneesmiddel ligt voor de hand. De intellectueelen moeten zich meer dan tot dusverre doen gelden. Zij moeten grootere kracht ontwikkelen en die kracht zit in hoofdzaak in het eendrachte- lijk opkomen voor gelijksoortige belangen. Eens heeft de roepstem over de wereld ge- klonken: arbeiders organiseert u. Toen waren de arbeiders de zwaksten. Thans klinke de roepstem: intellectueelen organiseert u. Werkt samen ter verbetering van aller posi tie door het vormen van een machtige groep met wier eischen ter voorkoming van stagna te in het dagelijksch leven men rekening zal moeten houden. Reeds heeft de Nederlandsche Journalisten- kring een commissie opdracht gegeven om te onderzoeken of samenwerking van intellectu eelen in organisatorisch verband mogelijk is. Een onlangs in Den Haag gehouden vrr« gadering van intellectueelen heeft reeds bewe- zen, dat er onder alien een drang tot organi- satie, tot machtssamentrekking en verweer leeft. Er tnoet, zooals de heer Henri Dekking reeds te Rotterdam betoogd heeft, een intellectueele, krachtige organisatie komen tusschen arbeid en kapitaal in, een organisatie die de materi- eele belangen moet behartigen zonder de gees telijke te verwaarloozen. Wil het intellect zich volkomen kunnen ge ven, dan dient het naast geestelijke appreciatie ook voldoende materieele waardeering te vin den. De toestand waarin het intellect thans ver- keert, is strijdig met het belang der genieen- schap. i En slechts een goede organisatie al zal deze, waar de scheiding tusschen intellectuee len en niet-intellectueelen zoo uiterst vaag is, niet gemakkelijk zijn een wederzijdsche steun van diverse grocpen belanghebbenden, zal in staat zijn het intellect de plaats te her- geven die bet in onze samenleving door het te plotseling en te krachtig voorwaarts dringea der arbeidersgroepen heeft ve-Ioren. Nauwelijks is de wapenstilstand tusschen Polen en Rusland, alsmede die tusschen Oekrai- ne en Rusland, ingetreden, of de radenregee- ring bereidt zich voor op een verderen veld- tocht tegen de in Zuid-Rusland opereerendc troepen van generaal Wrangel. Volgens uit Ba> zel gekomen berichten zijn alle arbeiders en boeren beneden den 36>jarigen leeftijd onder de wapens geroepen. Zelfs de werkers in de fabrieken behooren onder de opgeroepenen, daar zij door vrouwen vervangen zijn, dus zooals tijdens den grooten oorlog in zoovele landen met allcrlei werkzaamheden geschiedde. Ernstig zal dus worden opcetreden tegen ge neraal Wrangel, die het dawdoor ongetwijfeld hard te verduren zal krijgen. Nog pas eenige dagen geleden moesten zijne. leg^rscharen te- vugtrekken over den Dnjepr, onder den druk van de van twee kanten opdringende roode le« gers. En hoe zal het gaan, als deze aanmerke- lijk versterkt worden? Steun van Polen en de Oekraine zal hij niet kunnen krijgen, omdat deze volgens de wapenstilstandsvoorwaarden geen hulp mogen bieden aan de vijanden der sovjet-republiek. Het overloopen van den Rus- sisch'en ruiter-generaal Boedjenny naar de le» gers van Petijoera zal voor Wrangel dus geen voordeelige gevolgen hebben. Wat erger voor hem is, in de Oekraine vertrouwt men zijne politick niet, omdat hij schijnt terug te keeren naar de politiek van onderwerping van vrij- heid en wil der volken van het vroegere Rus land, zooals de Oekrainsche regeering door middel van haar persbureau bekend maakt Hij volgt heirin dus den weg, door Denikin indertijd ingeslagen, een weg, die leidde tot het vernietigen van het leger van dien generaal. Zou Wrangel, die zelf die debacle heeft meege- maakt, verblind zijn door zijne aanvankelijke successen? Het schijnt wel zoo, anders zou hij zich toch wel wachten voor h?t rrraken van een fout, die den ondergang bewerkte van den in den beginne ook met zooveel succes bekroonde operaties van Denikin. Want is deze eigenlijk niet verslagen door de Oekrainsche boeren, die hunne onafhankelijkheid wenschten? Reeds nu heerscht er volgens bovengenoemd persbureau groote ontevredenheid onder de Oekrainers, die een groot deel van Wrangel's leger vormen. Eenigen steun zal de Zuid-Russische gene raal daarentegen ongetwijfeld hebben van Ze< ligofski, die zich tegen de bolsjewiki heeft verklaard en tegen wien deze dus op hunne hoede moeten blijven. Bovendi-.n heeft zich in Polen een leger gevormd onder generaal Boe- lachowits. die strceft naar een onafhankelijk wit-Rusland en reeds Minsk, dat buiten de wa» penstilstandslinie ligt, bezet heeft. Met de troepen van Boris Savinkof, den lei- der der Russische kolonie in Polen, die Wran gel erkent en dus Polen eveneens zal moeten verlaten, omdat dit land de vijanden van Rus land niet mag steunen, zal Boelachowits nog een gevaarlijke tegenstander van de bolsjewis- ten kunnen worden. De uitlating van den Engelschen minister van Ierland, sir Hamar Greenwood, dat het op het Groene Eiland al veel rustiger wordt en de onlusten binnen niet al te ver verwijderden tijd geheel zullen hebben opgehouden, lijkt er nog niet naar bewaarheid te zullen worden. Dagelijks komen nog berichten over moorden, beroovingen en brandstichtingen. Trouwens Wij hebben reeds eerder onzen twijfel uitge- sproken over het optimisme van den minister. Nu weer is Dublin het tooneel van strijd ge- weest. Op verschillende punten van de st-id hebben ontploffingen plaats gehad, terwijl he- vig geweervuur werd vernomen. Naar ver- luidt is het rijkswapenarsenaal aangevallen. De aanvallers zouden een groote hoeveelheid wapenen en munitie bemachtigd hebben en bij hun gcvecht tegen de politic hiervan gebruik gemaakt. Als zoo iets in de hoofdstad gebeurt, hoe zou het dan gesteld zijn in andere deelen van het land? Relletjes, gelijk te Tonypaudy voor- vielen en waarbij zeven politie-agenten gewond werden, geven er eenigen kijk op. Neen, de rust in Ierland schijnt nog verre. Hoewel de berichten over de ziekte van den koning niet alle hoop op herstel wegnemen, houdt men zich in Griekenland toch reeds be- zig met het vraagstuk van de troonsopvolging Het heet, dat ingeval de nog jonge koning hij is pas 27 jaar mocht komen te overlijden, de kroon zal worden aangeboden aan den der- den zoon van den ex-koning Konstantijn, prins Paul, op voorwaarden. die waarschijnlijk zullen worden afgewezen. Deze voorwaarden behel- zen, dat Konstantijn en zijn oudste zoon, pnns George, die beiden buitenslands vertoeven, verdreven als zij zijn om hunne Dultsch«ge» zindheid tijdens den oorlog, schriftelijk af» stand doen van alle rechten op den troon. Verder worden nog andere voorwaarden van minder belang genoemd, die niet naar den smaak van den ex-koning zijn. Ingeval prins Paul mocht weigeren, zal het vraagstuk van de keuze van een nieuwftn koning aan de Natio- nale Vergadtring ter oplossing worden over- gelaten, waarvoor de verkiezingen op 7 No vember zijn vastgesteld. Deze verkiezingen schijnen gunstig te zullen verloopen voor den oppermachtigen Venizelos, die allerlei middelen heeft aangewend om zijn politiek de overwinning te verzekeren hij heeft o.m. aan 40.000 Klein-Aziaten in Athene het stemrecht verleend. En daar Venizelos een voorstander van het koningschap genoemd wordt, zal met het overlijden van koning Alexander die regeeringsvorm waarschijnlijk niet verdwijnen. Maar Konstantijn en zijn oud ste zoon zullen wel geen kans krijgen, al ge ven deze hunne aanspraken op den troon dan cok nog niet op. Hunne aanhangers wcrken nu harder dan ooit en men houdt rekening met de mogelijkheid, dat zij er in zullen slagen bij de verkiezingen onlusten te verwekken, die dan zouden kunnen leiden tot het ontstaan van een volksbeweging tegen de dynastic, als gevolg waarvan dan ook de 19«jarige Paul geen ko ning zou worden. De aanhangers van Konstan tijn schijnen te denken: wil men hem niet, dan ook gfefen uit zijn huis. Voor het geval dat hunne oogmerken ver- vuld worden, zou naar het heet, de kroon wor den aangeboden aan een buitenlander. Ge noemd werd reeds de jongste zoon van den Belgischen koning. Maar zoo'n vaart zal het wel niet loopen. Venizelos zal wel al zijn invloed aanwenden om prins Paul tot koning uitgeroepen te krij gen, indien Alexander sterft. De Minis terra ad1 heeft besloten, dat Zuid- Slavie een erfelijke monarchie zal zijn., met de dynastie karageorgewitch. Het land zal twee Kamers 'hebben en parlementair worden ge- regeerd. Het bestuur zal te Belgrade zetelen. DE REGEERING VAN OENTRAAD LITHAUEN. TJit RSga wordt gemeld, dat Generaal Ze- ligofski twee staatsacten heeft uitgegeven. In d© eerste verklaart hij zich tot hoofd en opperbevelheber van den Oentnaal Lithau- schen Staat. Do ministers zullen departe- montedirecteuren genoemd .worden. Het staatswapen is het Pooleohe met een Lithau- aehen ruitar op den achtergrond, evenak het vaaadal. DE STRIJD ENt ZTJID-RUSLAND. De Russische Radenregeering maakt om- ■CTangrijkotoeberreicbelen voor een verderen veidtocht in Zuid-Rusland. Alle arbeideia en boeren tot den leefdjd van 3-6 jaar zijn on- middellijk onder de wapenen geroepen. In alle fabrieken zijn de weerbar© mannen door.» vrouwen vervangen. In de militaire diatricten Moskou en Witebak wooden vijftiem. nieuwe divisies gevormd. Naar de bladen uit Moskou melden, werd eenige dagen geleden een goudtransport door gewapende mannen overvalleu. Het ge- leide vyi het transport werd gedood. Het goud, tm- waarde van 300 millioen Roebel, dat naar een Bank gebracht meest warden, werd geroofd. De ...National Tidende" meldt uit Hel- aingfors: „Het officieele Russische blad „Vrijheid" publiceert een alarmkreet, waar- uit blijkt, dat de manachappen van de vloot in groote massa's uit de communistische partij tredeu. In een vergadering verklaarden zij, dat zij boeren zijn en hun land niet kun nen afstaan, zooals de communisten verlan- gen. Een groote brand heeft gi«tcrnacht go- woed te Londen in de giroote gebouwen van do Hopbeura. Deze werden geheel in de each gelegd. Een groote hoeveelheid hooi ging ver- loren. D© achade bedraagt een half millioen p. at. Volgens berichten in de bolsjewistiache bladen is Boedjenny in betirekking getreden tot de Oekrainsche opstandelingen. Hij zou reeds aan hun zijde deelnemen aan de opera- ties tegen de bolsjewiki. In de Krirn kwamen uit Frankrijk twee v&rdragende kanonnen aan, welke onder lei ding van Fransche officieren in de versterkte linie van generaal Wragel zullen worden in- gebouwd volgens het verdedigingssysteem van Verdun. VROUWEN DIE PIJPE'N ROOKEN. In antwoord op cen hem gestelde vraag, zeU de minister Shortt gisteren in het Lagerhuis dat de toestand van Mac Swiney, den lord- mayor van Cork, zeer emstig was. Tot gisteren gaven de doctoren hem alleen medicijnen, doch gedurende een periode van halfbewusteloos- heid dienden zij hem Donderdag een beetje vloeiend voedsel toe. Op de vraag, of dit beteekende dat Mac Swiney met geweld werd gevoed en of dit wettelijk gerechtvaardigd kon worden, ant- woordde minister Shortt, dat het voeden met geweld in dit geval uitsluitend bestond in het houden van een kop aan Mac Swiney's lippen, terwijl het innemen van het voedsel vrijwillig plaats vond. In ieder geval was voeden met ge weld, zeide minister Shortt, niet onwettig, doch dikwijls een plicht. Donderdagavond hebben de vrienden van Mac Swiney de volgende verklaring betrejfen- de zijn toestand gepubliceerd: Ofschoon zijn hart en pols eenigszins kramp- achtig werken, is de lord-mayor rustiger ge- weest sedert het laatste bulletin. Het delirium duurt voort Hij is nog steeds niet in staat, zijn familieleden te herkennen. Zijn geneesheeren gaan voort hem voedsel toe te voeren, doch hij heeft gebraakt VREES VOOR HONGEROPROEREN IN RUSLAND. De „Sevodnja" meldt, dat in achttien distric- ten in Rusland de staat van beleg is afgekon- digd, o.m. in Petersburg, Moskou, Novgorod en Smolensk, aldus meldt men uit Abo (Finland) aan de ..Times". Gezegd wordt, dat de sovjet- autoriteiten vreezea voor hongeroproeren. Da

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1