Alkmaarsche Gourant Groote Paardenmarkt Najaarsveemarkt Kippen en Konijnen. op Woensdag 27 October a.s. Zaterdag 23 October. te Alkmaar, op Dinsdag 2 November a.s. Woensdag 3 November a.s. Hondsrd Twee en Twintigste iaargang. van sterken drank. Hi] heeft toen op die stoep I staande een ruit ingeslagen. De vrouw van den bakker en de 17-jarige dienstbode Anna de Jong hebben de vernieling zien plegei. Eiacb 15 boete of 15 dagen hechtenia. MISHANDCLINO. Simon B., tanrltnan te Wieringefl, heeft op 16 Augustus zijn collega Corn. Kuul mishan- deld door hem met een kogelflesch een gat in het hoofd te slaan. Het feit is gepleegd in het cafe van Jurrie Loot. Beklaagde heeft gezegd dat hij Kuut niet uit kon staan. Hij is niet ter terechtzitting verschenen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. TE ALKMAAR aanvangende te 12 uur en den daaropvolgenden Rechtszaken arrondissements-reghtbank TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 19 October. (Vervolg). HELING. Dieuwertje H., huisvrouw van V. te Hoorn, stond terecht ter zake heling van kip- eieren, welke eieren door haar zoontje Nico- laas waren ontvreemd ten nadeele van den eierhandelaar Timmerman aldaar. Deze jon- gen heeft ter zake dit feit even tevoren terecht gcstaan met gesloten deuren. Beklaagde wist, dat haar zoontje niet eer- lijk aan die eieren kwam Eisch 50 boete subs. 2 dagen hechtenis. TENUITVOERLEGGING VONNIS ARR-RECHTBANK. Met gesloten deuren werd deze zaak be- handeld tegen J. W. P. door de rechtbank indertijd voorwaardelijk veroordeeld ter za ke diefstal, met 3 proefjaren. Bij de heropening der zitting werd de ten- uitvoerlegging door de rechtbank gelast. misdrTjf tegen de zeden. Eveneens werd met gesloten deuren behan- deld een zedenzaak betreffende den 44-iari- gen kleermaker Ger. Joh. Corn. B., te Helder, thans gedetineerd. Mr de Groot was hier ambtshalve verde- diger. Tegen beklaagde werd 2 maanden ge vangenisstraf gevorderd. VERDUISTERfNG. De 21-jarige werkman Joh. S. te Castri- cum stond terecht ter zake verduistering van een aantal gepelde bloembollen, ten nadeele van G. Brakenhof te Castricum. Beklaagde heeft op 31 Jul'i bij Brakenhoff 7 zak bloembollen weggehaald. Deze bloem bollen moesten gebracht worden naar de moeder van beklaagde, alwaar ze gepeld werden. Beklaagde heeft toen de gepelde bloembollen teruggebracht, waaraa Braken hoff bemerkte dat er bollen tekort waren. In de woning van de moeder van beklaagde wer den toen bollen gevonden, die identiek wa ren aan de soort, welke Brakenhoff miste Be klaagde was in dienst van, getuige en is toen ontsiagen. Beklaagde bekende een handle bollen uit een der zakken te hebben genomen. Hij was voornemens de bollen terug te geven. V66r hij daartoe echter gelegenheid kreeg, kwam de politic. Beklaagde moest zich voort® verantwoor- den ter zake het feit dat hij een aantal Zaan- landsche loten ten bedrage van 22,50, zich wederrechtelijik heeft toegeeigend. Beklaagde heeft dit bedrag inmiddels aan den benadeelde terugbetaald door tusschen komst van den burgemccster. Het O. M. vorderde 6 weken gevangenis straf. Beklaagde vcrzocht een kleine geldboete of een voorwaardelijke straf. WEDERSPANNIGHEID. Petrus D., koopman te Alkmaar, heeft zich op 14 Augustus schuldig gemaakt aan wederspannigheid door zich met geweld te verzetten tegen de politie-agenten Stoorvo- gel en Gecrtsema, die hem, als verdacht van mishandeling, wilden overbrengen naar het politie-bureau. D. verzette zich door tegen- rukken en trekken en gaf bovendien Geertse- ma een trap tegen den buik. Het was een em- stig verzet en wel 6 agenten waren noodig om beklaagde over te brengen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. BELEEDIGING. Den Helderschen werkman Pieter Corn, de Vr. werd ten laste gelegd belcediging van Cornelia Sthuisvrouw van Pieter Dogger, zulks op 5 Juli j.l. De beleedigende woorden zijn niet voor publiciteit geschikt. Beklaagde was niet verschenen. Volgens verklaring van de beleedigde had hij wel een slokje op maar was hij niet dronken. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. MISHANDELING. De arbeider Hendr. E. te Schagen heeft op 27 Juni te Schagen-den 17-jarigcn L. v. a. Bel uit St Maarten mishandeld door hem met een mcs in het hoofdi te steken. De verwon- dincr was niet ernstig. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN GOUDEN RING. Willem Bl., los werkman te Alkmaar, heeft op 11 Juni zich wederrechtelijk toegeeigend een gouden ring, toebehoorende aan den schippersknecht K Veenis, van Winkel. Beklaagde hedt deze ring weggenomen uit het vooronder van het schip, waarin hij aan het werk was, Eisch 1 maand gevangenisstraf. HUISVREDEBREUK. Pieter O., arbeider te Enkhuizcn, heeft zich aldaar niet op de eerste vordering van den arbeider C. Mantel om zich uit diens woning te verwijderen, waarin hij wederrechtelijk vertoefde, verwijderd. Dit feit is gepleegd op 15 Augustus. Hij kwam in de woning om een standie te ma ken omdat de vrouw van Mantel ziin kinderen bang maakte Beklaagde is door Mantel en diens schoonzoon uit de woning verwijderd Eisch tegen beklaagde, die niet was ver schenen, 20 boete of 20 dagen hechtenis. VERNIELING. De zwervende koopman F. L G. heeft op 3 Augustus een glasruit vernield in de woning van G. Vader bakker aan het Luttik-Oudorp. Beklaagde at in den winkel eenige gekochte korstjss «p. Hij vwlntrde cador da iavloal Provinciaal Nieuws UIT SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente vergaderde Don- derdagavond. Afwezig wegens ongesteld- heid de heer Kloosterboer. De voorzitter deelde mede, dat de rijksver- goeding voor het herhalingsonderwijs over 1919 bedraagt 480 hoewel er 570 is uitge- geven en verwacht werd dat dat gdheei drag vergoed zou worden. Correspondentie wordt hierovcr nog gevoerd. Tot zetters zijn benoemd de heeren J. Schuit en Jb. Wagenaar Sr. Een gecombineerde vergadering heeft Elaats gehad te Alkmaar inzake de vleesch- juringswet. De aangewezen weg zal wel zijn dat de slaohtingen voor deze en de omliggen- de gemeenten plaats heeft in het abattoir te Alkmaar omdat dit goedkooper zal uitkomen dan het sticliten van een eigen centrale alachtplaats met de andere gemeenten. De slagers zullen dan in aezelfde conditie komen te verkeeren dan die te Alkmaar. En- kele inlichtingen werden gevraagd waarover de voorzitter in correspondentie zal treden. Besloten werd om de paaltjes op het kerk- hof op te knappen en opnieuw te nummeren. Op voorstel van B. en W. werd noode be sloten om de eeuwenoude kastanjeboom van het tooneel te doen verdwijnen. Verder werd besloten om 12 doode boom- pjes door nieuwe te vervangen. Van d« centrale brandstoffeneonmrissie was een schrijven ingekomen betreffende een be- Isliagskwaslie nut da HI Langendijk. Deze gemeente heeft aan de commissie nog 332.50 te betalen, waaraan ze niet wenscht te voldoen, omdat ze meent daartoe niet ver- plicht te zijn. Er zijn namelijk nog twee onbetaalde reke- ningen en het kan niet worden uitgevonden welke brandstoffenihandelarea deze nog heb ben te betalen. Ook de heer Hart die de d'istributie voerde, kon daaromtrent geen nadere verklaring ge ven. B. en W. van Broek op Langendijk wen- tot het -nangaan van ee ngeldleening groot 3000.— voor de uiitbreiding van het elec- trisch bedrijf. Hierna ging de raad in comife voor behan- deling van 12 reclames H. O. schen in deze zaak niet hare medewerking te verleenen oimdat ze meenen dat deze zaak niet onder hare controle Stond. Besloten is nu om deze gemeente van de distributie uit te slui- ten. Het kwam echter aan de hand van dit feit de commissie gewenscht voor, van de respec- tievelijke gemeenten het besluit uit te lokken dat de gemeente zich aansprakelij-k stelt voor de gelden die de brandstoffenhandelaars in hune gemeenten aan' de commissie hebben te betalen. Zonder deze aansprakelijkheid wen- schen de leden van de commissie niet langer de verantwoordel ijkheid te dragen. Da Voorzitter deelde mee oat over deze zaak naar den commissaris van de Koningin gesdireven is, die op zijn beurt dit schrijven in handen van B. en W. van Broek op Lan gendijk gesteld heeft om bericht en raad. In hoeverre deze zaak juridisch zal wor den uitgevochten is niet bekend, doch de com missie eischt vo'le zekerheid. Waar blijft anders de verantwoordelijk- heid? De commissie zal genoodzaakt zijn en bloc af te treden. Wij moeten den Haag be talen. De voorzitter van de commissie en de heer Zeeman zijn heden naar den Haag om de zaak daar te bespreken. De raad besloot met algemeene stemmen de voile aansprakelijkheid te aanvaarden. Op een verzoek van de afd. Stompetoren van de neutrale geheelonthoudersvereeniging om voor het houaen van een lichtbeelden- avond voor kinderen en hunne geleiders een avond dezen winter gebruik te mogen maken van een schoollokaal werd gunstig beschikt. Van den provincialen bond van dilettanten- tooneelvereenigingen was het verzoek ingkeo- men om voor den te houden wedstrijd waar- van ook een avond in deze gemeente zal wor- de ngegeven een medaille besdiikbaar te stel- len. B. en W. voelden er in verband met de tijdsomstanddgheden niet voor om het verzoek in te willigen. De heer van Kampen pleit er voor wel aan het verzoek te voldoen. Het zou een blijk zijn van medeleven en het vereenigingsleven mag hier in deze gemeente wel wat meer op den voorgrond gebracht worden. De heer Schuit was er ook niet tegen. De heer Gootjes weeo op het verschil van meenning dat in deze zaak zal bestaan en verklaarde zich voor het voorstel van B. en W Spreker wees er op dat een deel van de in- gezetenen er zeker niet voor zal gevoelen en vond het dan beter dat de gemeente er niet voorspringt. Ten slolte verklaardbn zich alleen de heeren Schuit en van Kampen er voor. In verband met de diverse onderwijsaange- legenheden met de gemeente Alkmaar stelden B. en W. voor een heffingsverordening vast te stellen, waarbij bepaald wordt dat de ouders beneden 1000.inkomen 1/3 moe ten bijdragen tot f 1200.— 50 pet. tot 1500. 3/4 en daarboven het voile bedrag. In stemming gebracht staakten de stemmc Voor het voorstel van B. en W. stemden de beide wethouders en de heer Schuit. Op verzoek van het hoofd der school werd goedgevonden een klein lichtje aan te bren gen aan het schoolgebouw omdat de avond- ieerlingen daar veel genot van kunnen on dervinden. Inzake het maximum aantal vergunningen werd besloten aan B. en W. het recht te ont- nemen vergunning tot den verkoop van ster- ken drank te verleenen. Op het voorstel van de gascommissie tot aankoop van 10 snees gTond en water van de gemeente Zuidscharwoude voor 250 per snees werd gunstig beschikt, hoewel men al- gemeen van oordeel was dat de bedongen prijs ver van billijk is. Ook werd gunstig beschikt op bet voorstel UIT HEER-HOGOWAARD. Door oabOkendle oorzaak is hier giilstereni aUgebrand het .peirceell, bewoond door den heer D. Ziuurbicr. AMes ging in vl'ammen; op. Schade wordt gedekt door verzekering. UIT OUDKARSPEL In de giaiereoi' gehiouden vergadefiing van het bestuur en hoofdingelaindein vam den pol der Geesttner Aimbadht „Oostaidijk en Mo- lengeersen" te benoem'd! tot molenmeaster, de heer C. Kroon Jbz. te Zuidscharwoude. Door het uitjglliiidien van het paiard viel de heer M. B. alhier uit zijn rijtuig, met gevollg diat hij1 in bewustdloozeni tocstand werdl optgenomen. De toestandi van de pa tient schijait van tamd'ijk ernstigen aard te zijn Ook de heer Wagenaar en zijn zoon, van wie het rii'tuig is, geraakten er uit, doch kwamen metl den schrik vrij. ;Hledeni werdl ons gemeld, dlat de heer M B., aan de gevol|gen van het ongeval1 te over- leden. Voor de betrelkking van hoofd der school hebben zich te Ou'dkarapcl! 20 en te Noo rdscharwoude 13 soEicit'anten aange- meld). UIT ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat de heer J. du Borck voor de rechter van instructie zijtn aianklacht te gen den heer P. Zeetnan hee't ingetroWken In verband' hiermee moei ook de heer Zeeman zijn aankladht hebben ingetroklken. UIT BERGEN. UIT SCHAGEN. Tot leden der gezon'dlheidscoimimiissi'e, ge- zeteJd alhier, zijtn benoand de heeren' W. H. Lap, oudl-gezagyoerdar van' die Java-Ohraa- Japui Lija te Teasel an J. Ooeterles, bou/v- kunrfi|ge te Noorctecharwoude. I Eerstgenoemde inpliaate van Dir. Wagema- i«v vroeger cp Testsel, thans te Heemstede, I de llaatste wegens uivbreiding der commiasie. Stadsnieuws GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat in die oude Ambachtsschool. Tel. 645. Geopend op alle werkdiagen van dea voorai. 911 uur; bovendien dies Maandag- avonds van 78 uur. Aangebodtn: 1 banketbakker, 1 brood- bakker, 1 boekhouder, 1 electricien, 1 embal- leur, 1 fundeeringwerker, 8 grondwerkers, 1 incasseerder, 2 kantoorbedienden, 1 kruide- niersbediiende, 1 koetsier, 1 loodgieter, 3 loopknechts, 1 magazijnbaiiende, 1 machine- drijver tevens stoker, 1 meubelmaker, 2 op- perlieden, 3 pakhuisJcnechts, 1 rijwiel'herstel- fer, 1 schrijver, 1 sigarenmaker, 1 smid, 2 straatmakers, 3 timmerlieden, 2 tuinlieden, 1 waker, 25 losse werklieden. Gevraagd: 1 electricien; 1 schilder, 1 steenhouwer, 1 loodgieter en 1 werkster. Alkmaar, 23 Oct. 1920. De Directeur, C. DEKKER. ORGANISATIE VAN HUIS- EN GRONDEIGEN'AREN- In de groote zaal van de Harmonic had gisteravond een vergadering plaats van huisr en grondeigenaren De heer W. J. D. Appel, lid van de finna Appel en Matthijssen, opende en sprak een woord van dank uit voor de talrijke opkomst, hoewel nog velea waren weggebleven. In- zonderheid' de geneemteraad scni'tterde door afwezigheid. bpi'e*.er deelde med'e dat de heer mr. B. H. Vos van 's-Uravenhage gekonien was om te spreken over: Te bekrompen huurpolidek en waren medegekomen de heeren F. J. v. d. Vlugt, voorzitter, Propaganda-connnissie van de huiseigenaren-organisatie. Met dezen heer den Ned. Bond van Flute- en Grondeigenaren en mr. B. J. F. Steinnnetz, rechtakundlg-advi- seur van hetzelfde lichaam. Het doel van deze vergadering was hier ter stede een huteeigenaren-vereeniging sa- men te stellen, waarvoor men reeds een voor- loopig comite had gevormd, bestaande uit de neerea: Appel, Aiacmijsen, Oudt en Woizak. Spreker verleende daarna het woord aan den heer Vos, die begon met t« zeggen, dat, toen hem gevraagd was in Alkmaar te spre ken, 'hij een oogenblik geaarzeld 'had te ko men, aangezien er in Alkmaar geen vereeni- ging was. Spr. had de uitnoodiging evenwel aangenomen, omdat het goede voornemen een afdeeling te stichten bestond en omdat het noodig is alien te doordringen van het gevaar dat dreigt. Spr. behandelde de Huurcommissiewet en deed uitkomen hoe de le wijziging van die wet het cachet had van den bond. Spr. deed uitkomen, dat door het abnor- maal laag 1 Jen der huren alleen bouw op rijkskosten elijk is, waardoor men nooit in het wo; ivort kan voorzien. Het parti- culier ink werkt veel vlugger wanneer het de vrije hand gelaten wordt, dan elkc rijkswoningbouw, aangezien in deze de cen tral isa tie tot vertraging moet lei den. De huren zouden geleidelijk komen tot de prijzen van het vrije verkeer, maar wij von- den deze bepaling te vaag en protesteerden daartegen. De huur wordt niet meer be- schouwd als een economischen factor. Huiseigenaren heeten hyena's en woeke- raans. Hiertegen ontstond een geweldige verbitte- ring. Wij, aldus spr. traden altijd op tegen mensehen die de wet wilden ontduiken, al ko men wij er mede tegen op, dat wij door de wet geknecht en geknepen worden. Het te verkeerd, dat onze zaak een politieke zaak is geworden. Spr. bestreed deze politiek uitvoerig en besprak m den breede de memorie van anhvoord op het nieuwe ontwerp. Het streven om alle huur aan den staat te bren gen onderwierp spr. mede aan scherpe critiek, daarbij stilstaande bij artikelen uit „de Tri bune" en „Het Volk.' Spr. noemde het absurd om waar alles 3 k 4 maal duurder was dan v66r den oorlog, de woninghuren onveranderd te willen houden Ook de huren behooren op een billijk niveau gebracht te worden, ze zijn nu veel te laag. De huurcotnmissies behooren te worden op- geheven. Op grond van de mc-morie van antwoord ontzegae spr. de regeering in deze elke vast- heid van beginsel. Te veel is de regeering onder den indruk geraakt van de actie, die te gen haar wordt gevoerd. Duitschland is met het verhoogen der hu ren voorgegaan en Belgie volgt reeds. Spr. concludeerde, dat in ons land de huur- commissien in deze slecht hun plicht hebben gedaan. Zij deden zich zelfs veel als bloedra- den keninen, door slechts 2 en 1 pCt. verhoo- ging toe te staan. (Applaus). De voor- en nadeelen van de voorgestelde wijzigingea werden door spr. uitvoerig be- spro'ken. Dq misstanden die er bij het onderverhu- ren bestaan werden door spr. mede aan cri tiek onderworpen. Spr. leverde hierna een pleidooi voor aan- sluiting bij den Ned. Bond van Huiseigenaren die reeds 10 jaar bestaat en wil strijden tegen alle onbillijkheden. De voordeelen van de vereeniging stelde spr. duidelijk in het licht. Elke afdeeling heeft eigen commissien, die weer aangesloten zijn bij de Centrale Commissie en zoo de ge- wenschie voorlichting kunnen geven. In de pauze gaven 65 aanwezigen zicfa als lid van een op te richten afdeeling op. Besloten werd het volgende telegram aan den minister van justitie te zenden: De vergadering van huiseigenaren gecon- stimeerd tot de vereen. van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundi- gen, verzoekt uwe E. dringend uit het Wijzi- gimgsvoorstel van de Huurcommissiewet te willen licliten het maximum van 50 respectie- velijk 31Y, pCt., daar dit de onbillijkheid van het wetsontwerp, nog vergroot. Reeds thans breng de enkele aangezegde opslagen van de hypotheek renten voor vele overschrij- ding van dit maximum mede. Het voorloopig Bestuur: APPEL. MATTHIJSEN. OUDT. WOLZAK. Nadat dc -erschil'ende vragen had be- antwoord, i de voorzitter met een woord vu duu, u g«wlaagda vwgadvwg WAT IS THEOSOFIE In ,,de Unie" besprak mevrouw Redefe van der Hoeven uit Bergen aan Zee in een verga dering van de Blavatsky-loge het onderwerp: ,,Wat is Theosofie?" De vergadering was goed bezocht. De heer Petrus opende de vergadering met een woord van wefkom en met den wensch, dat de lezing den aanwezimi zou aansporen tot verder onderzoek, om cle groote zegenin- gen, die de theosofie schenkt, te kunnen ge- nieten. Mevrouw Redefe v. d. Hoeven begon met er op te wijzen, dat de theosofie zoo wijd was, dat ze slechts in korte trekken de be- teekenis daarvan kon schetsen. Men diende onderscheid te maken tusschen de Theosofie en de theosofische vereen igingen. De alge meene theosofische beweging, die haar m- vloed gelden laat in het denken en voelen van velen onzer, is als geestelijke kracht niet nieuw. De Vereeniging is slechts 50 jaar oud; de Veringen, die verkondigd worden, zijn zoo oud als de beschaafde, denkende menschheid. Het woord Theosofie werd het eerst ge- bruikt onder de Grieken en beteekent: godde- lijk weten, Het goddelijke weten is altijd de grondsiag, de kem geweest van alle gods- diensten, die bestaan hebben of bestaan, maar die in den loop der tijden a. h. w bedol- ven raakten onder verkeerde opvattingen en benepen dogma's en ceremoniSn. De godsdiensten kan men de gewaden noe- men, waarin de theosofie in alle tijden tot de menschheid kwam. De agnostici leerden, dat de mensch slechts menschelijke kennis kan hebben, dat de mensch nooit kan doordringen boven het zintuigelijke en dat theosofie een onmoge- lijkheid was Zij loochenden niet, dat de menschelijke ziel diepere levensvragen stelt, dat er veel duisters is voor 't menschelijk verstand en dat er veel onverklaarbare din- gen gebeuren. Zij verklaarden alleen over- Hiitrcf te zijn, dat net menschelijk bewustzijn het groote onbekende nooit zal peilen dat de mensch nooit het „waarom" en „waartoe" kan weten. De Westersche wetenschapsman sprak dit ren reartie op de middeleeuwen uit, om dat in de middeleeuwen het mooie Christelij^ ke gel oof ontaard en gedegenereerd was ge worden door cen versteend harde dogmatiek, die de kerk met zachtheid en geweld aan den mensch had opgedrongen. Na het conventioneele kerkgeloof van de middeleeuwen was de agnostische houding een eerlijke en een moedige houding. Zij bracht de Europcesche wetenschap tot bloei, maar was toch een negatieve houding ten opzichte van de diepere levensvragen. De ag nostische wereldbeschouwing drong tot zelfs in de Oostcrsche landen door. De mensch wankelde in zijn geloof, stelde vragen, waar- toe hij vroeger nooit in staat zou zijn ge weest en de godsdienstvoorgangers konden geen verklaring meer geven, omdat de gods- dienst verhard en ontaard was in dogmatiek en niet te begrijpen was Men werd afge- scheept met: ,,Gods wegen zijn ondoorgrpnr d 'liik of het is zoo, het staat geschreven", cf .twijfel is uit den booze, onderdruk hem met geweld." De scepticus werd materialist en zei: Wat ik niet kan waarnemen, is er niet." De aanhangers van't kerkgeloof vervielcn in het schromelijkste bijgcloof cni compro- mitteerden den godsdienst nog meer. In deze wereld verscheen in 1875 de groot- sche figuur van Mcvr Blavatsky, die de oude theosofie weer verkondigde in haar oorspron- kelijke zuiverheid Zij was een Russische vrouw en bracht de menschheia de blijde boodschap, dat goddelijk weten mogelijk was Zij bracht de centrale waarheid naar voren, dat de mensch meer is dan mensch en cen deel van het groote cosmische leven, dat wij „God" noemen. De goddelijkheid van den mensch ligt in de diepte van den mensch latent verborgen. Wanneer dit tot leven ge weld wordt, zal men vanzelf antwoord krij gen op de diepere levensvragen, wier onop- losbaarheid zooveel lijden tewceg brengt Wij krijgen dan theosofie uit de eerste hand. De innerlijke goddelijkheid van den mensch was de groote waarheid, die de mensch ver- geten was. Mevr. Blavatsky wees er op, dat het god delijk weten altijd afkomstig is van mensehen die hun eigen goddelijk leven tot volmaakte ontplooifng haaden gebracht. Zij kwam daar- door ook in botsing met de z.g. vergelijkende mythologie. Spr. ging na, hetgeen de my- thologische taalgeleerden leeraarden. De ver gelijkende mythologie verstijfde den mensch in een koud intellectualisme. Mevr. Blavatsky leerde daar tegenover. dat de godsdiensten niet langzamerhand verfijnd en beschaafd, maar prof en gedegenereerd waren geworden. Zii toonde aan. dat men, als men ver teruggaat in het verleden van de godsdiensten, steeds als stichters vindt groote geniale menschenfiguren. Een der oudste religieuse geschriften van de menschheid noemde spr. een Chineesch boek „van de Reinheid", vol van diepe gees- teliike leeringen. Een mensch kan alleen tot kennis komen 'van zijn eigen goddelijken aard door eigen ervaring. Fen oud Hindoesch geschrift leert het god delijk bestaan als oorsprong van al wat is, 'eert. dat de menschelijke geest onsterflijk is, zooals de goddelijke geest zelf; leert, dat de ^ddpl'ike peest drievoudig. van aard is; leert, dat op aarde de mensehen gevonden kunnon worden die de goddelijke volmaakt- he;d bereikt hebben. De groote godsdienst stichters waren zul- Vn mmcr-hpn 7ii hadden den weg ter vol- making bewandeld, zooals wij die nog moe ten betreden Door eigen lijden, strijd en in- snanning waren zii volmaakt geworden en dienden zij tot mds voor hen die nog niet 700 ver waren Elke godsdienststichter is een zeker tvne van wiisheid. De Christe1ijke godsdienststichter gevoelt men meer als de Hrilige die van het B^eddhisme meer als de wiisheid. De Christelijke godsdienst is voorai ge^even voor de gevoelsmenschen. Het kan niet gezegd worden, welke gods dienst de beste is. Wiisheid leidt tot liefde, liefde leidt tot wiisheid Elke godsdienst is het beste voor het tem perament. waarvoor ze is gegeven. Theosofie bestriidt geen enkele godsdienst, maar verklaart ze alle. De theosofische stud'ie brengt den mensch *ot waarden-ing van den godsdienst, al is ze er salve gtm m al haaft to ga» No. 250. 1020. UIT HET KIPPENLEVEN. Een van de aantrekkelijkste tafreeltjea le< vert voor hem, die waarlijk natuurvriend ia, een hen met haar kuikeni op. Daar liggen ze voor ona, zich koeaterend in een heerlijk Mei»zonnetje. 't Is een achoone dag, al warm. Warmer zelfa dan gewoonlijk in dien tijd van het jaar. De moeder, een breede, glundere, donker goudglanzende hen, ligt zoo gemakkelijk moge« lijk in een eigengemaakte kuil, de Sdne vleu« gel waaiervormig uitgespreid langs het glim« mend gela been. Fun. droog sand vgjt in buna onmerkbare straaltjee tusschen de vijduit* staande veeren uit. En om haar heen woelen een twaalftal sneeuwwitte kuikens, een weekje oud. Ze schijnen zich geweld aan te doen om ook even zoo stil te liggen als moeder, maar hun bewegelijke aard laat dat niet toe. Toch hebben ze de manier al te pakken, hoe ze, evenals moeder, het lijfje moeten wenden en keeren, de vleugeltjes bewegen om het lekker warme zand over hun rug en hals te laten pa» relen. Wat can weelde, wat een innig weibehagen straalt er uit die schitterend bruine kijkers van de moeder, uit die kijkers, die alles zien en waar niets aan ontgaatl Hoe onschuldig steken daar bij af die gitzwarte ronde kraaloogjes der kleinen. We zien 't ze zoo aan, hoe vast hun vertrouwen is in die moeder, die hen bewaakt en die weet wat goed, wat verkeerd voor hen is. Immers die zelfde vroeger zoo vreesachtige hen deinst nu voor niets terug, stuift als een razende los op elken onruststoker, die het wa« gen durft, haar kinderen leed aan te doen. We hebben een lekker versnaperingetje in onze hand, maar we kunnen 't niet van ons krijgen, die vredige rust, dat zalig genleten te storen. Maar't scherp, overal rondturende oog van de kipenmoeder heeft reeds ontdekt, dat we lets eetbaars bij ons hebben. Voorzichtig rijst ze op, schudt zich het zand uit de veeren en komt een paar stappen op ons toe, als om te vragen. De kleinen hebben eveneens de donspluimpjes schoongeschud en staan ook al vragend te kijken. We geven 't dan maar. Wat 'n verrassing, een paar heel kleine stukjes gekookt vleesch! 't Is verbazend wat een drukte, wat een beweging dat geeft. Een loopt er met "n stukje hierheen, een ander daarheen, een laat 't vallen, 'n ander raapt 't vlug op, om in 't volgend oogenblik even ver« legen stil te staan, omdat't hem weer ont« kaapt werd. Dat rent elkaar na, loopt bij ver» gissing tegen elkaar in en de moeder, onrUstig door al dat gewirwar om haar heen, loopt klokkend heen en weer, als wilde ze orde brengen onder de hollende, trippelende bende! 't Duurt vrij lang eer alles weer tot rust is. Nog loopen een paar ijverig te zoeken of web licht hier of daar niet een stukje onder 't zand is geraakt. De moeder doet een paar slagen als 'n schaat« senrijder en zie, daar is nog wat, ze roept haar kleinen en met dit 66ne stukje beglnt het cir« cus»spel opnieuw. Opeens doet de moeder een korte waarschu« wing hooren, de kuikens, enkel gehoorzaam» heid, staan op 't zelfde moment onbewegelijk, als waren 't opgezette exemplaren. Waarom dat? Een dartelend vlindertje, een vroolijk koolwitje, was niet ver van de kleine familie neergestreken. Geen gevaar, maar oplettend zijn is altijd goed. Dat wilde moeder ze maar leeren. Eenige oogenblikken later is de zon achter een donkere wolk schuil gegaan. De kleine wol« baaltjes krijgen't gauw goud; moeder zet zich neer, breidt de wieken breed uit, als begreep ze wat de kleinen willen. Een voor een verdwijnen ze tusschen moeders warme veeren. Een vindt 't boven op haar rug veel leuker, toch is hij al gauw van zijn uitkijkpost verdwenen. Een en« kel kopje komt nog even kijken, heel nieuws» gierig, maar trekt zich onmiddellljk terug. De vier«en«twintig kleine beentjes zijn tot rust gc> komen en al spoedig droomt 't kleine gezcb schap een heerlijken droom, een droom over gladde meelwormen, heel kleine wormpjes, lek« ker eivoer en dan van dat lekkere vleesch, waar ze daarstraks zooveel drukte om hebben gemaakt. Dat zijn tooneeltjes, die de meest praktisch ingerichte kunstmoeder.ons toch maar niet ge« Ven kan, tafreeltjes, die we alleen kunnen gc« nieten bij de levende moeder, die opgaat in haar kleinen. Voor het examen vrije« en orde»oefeningen slaagden o.a. de dames M. W. Burger, J. A. Dits en A. G. van Egmond alhier. UIT KOEDIJK. Bij beschikking van den Min. van Oorlog is aan den dienstplichtige C. Post uitstel van eerste oefening verleend.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 9