DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Demi-saisons Winterjassen C. v. t Hnllenaar, tfo. 252 1920. Abonnementsprijs bij Yooriiltbetftling per 3 mnandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brievon franco N.V. Book- on Ilamlclsdr. v.li. Uorms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnistr. No. 3. Rcdactio No. 33. I) IN S ID V G Directeur: Q. II. KRAK. DoofdrodacteurTJ. N. ADEMA. OCTOBER Bnitenlandscli Overzlcht Twee overlijdensberieh ten vragen de aan- dacht, n.l. dat van den Griekschen koning en dat van den burgemeester van Cork. Zaterdag hebben we een en ander in ver- band- met 's konings ziekte geschreven over het al of niet blijven van de monarchic en wij betwijfelden toen reeds, dat een ander dan 's konings jongste broeder Paul tot koning zou worden uitgeroepen. Een uitlating van Venizelos sterkt ons in ons vermoeden. Aan een vertegenwoordiger van de Temps heeft hij medegedeeld, dat geruchten over een Bel- gische, Engelsche of andere candidatuur on- waar zijn en dat de thans 19-jarige Paul troonsopvolger zal zijn op de bekende waar- borgen (Zaterdag door ons genocmd). Thans is de koning overleden. Zijn ziekte en' haar afloop heeft iets legendarisch. Een' apenbeet en daardoor ontstane wondinfectie inaakbe een einde aan het nog jeugdige leven Allerlei geruchten doen de ronde: de aap zou vooraf door 's konings tegenstanders vergiftigd zijn; anderen spreken van eem openlijken aanslag en nog moer verhalen worden opgedischt. Het meest geloofwaardi- ge is de beet van den aap, die een hond van den koning te pakken had en toen door do zen zou worden verdneven. Erg veel pleizier heeft Alexander niet van zijn regeering gehad, Hij kwam op den troon, toen in Juni 1917 zijn vader was af- gezct en diais oudsten zoon het recht op den troon was ontzegd. Gedurende de regeering van den jeugdigen monarch werd Griekcn- land in den oorlog betrokken aan de zijde der entente en thans heeft het land nog steeds krijg te voercn tegen de Turksche Kemalisten, die zicli niet willen neerleggen bij de beslis- singen der groote heercn te Parijs. Maar ook overigens kan men den thans overleden' vorst niet onder de gelukkigen rangschikken. Zijn huwelijk met de dochter van zijn opperstal- mecster werd niet erkend door de Grieksche wet, daar het wegens de vele tegcnkanting in de hofkringen niet kerkelijk werd ingeze- gend. Wei eigenaardig: een koning, eerste burger van het land, en een onwettig huwe lijk. Het .overlijden van Mac Swiney kan nog wel eens aanleiding geven tot ernstige uit- spattuigen in Ierland. Den vier-en-zeventig- sten dag van zijn vrijwillige hongerkuur is hij gestorven en het bericht van zijn dood zal 9tellig met belangstelling door talloos velen zijn vemomen. Reeds nu is er over hieel'Ierland luidens de berichten een gevoel ontstaan van een naderend onheid en de En gelsche politic en militairen in het land zijn dubbel waakzaam. Natuurlijk verdedigt de regeering hare houding met er op te wijzen, dat het recht zijn beloop moet hebben (men weet, dat de burgemeester gearrcsteerd werd wegens het organiseeren van een rebellenbe- weging onder den dekmantel van zijn burge- meestersambt), maar desniettegenstaande merkt de Westm-Gazette op. dat de lord- mayor de regeering heeft verslagen. Door het martelaarschap der hongerstakers (er zijn er nu nog tien) is de strijd der Ieien overal be- kend geworden, in Newyork weigerden reeds 3000 man te werken op Engelsche schepen zoolang Swiney in arrest was en de demo- cratische candidaat voor den Amerikaan- schen presidentszetel laakte openlijk de En gelsche regeering en beloofde, als hij verko- zen werd, ae Iersche zaak bij den Volkenbond aanhangig te maken. Tal van verzoeken wer- den uit Ierland en Amerika gedaan ten bate van den gevangen burgemeester, de Engel sche pers zelve waarschuwde meermalen om hem toch niet tot martelaar te maken, maar de Engelsche regeering ging door op dm eenmaal ingeslagen weg, met als gevdlg, dat de onlusten niet venninderden. Wat er nu nog zal kotnen moet worden af- gewacht. Nieuwe herrie wordt er weer gemeld uit Ierland Behalve op het stadhuis te Dublin hebben de militairen in grooten getale aan- vallen gedaan op hotels en particuliere wo- ningen. Een soldaat werd hierbij door een collega bij ongeluk doodgeschoten. Het bericht over den dood van den burge meester van Cork werd gedurende deze aan- vallen bekend en dompelde de stad in rouw, doch de aanwezigheid van de troepen op het stadhuis verhinderde de autoriteiten de stads- vlag halfstok te hijschen. De onderhandelingen tusschen regeering en mijnwerkers en ipijneigcnaars in Engeland zijn nog altijd in staat van voorbereiding. Men hoopt er evenwel het beste. Inderdaad schijnt dc regeering een plan te hebben om de 2 shilling loonsverhooging toe te staan op een wijze, die den mijnwerkers den indruk moet geven hun zin te krijgen, doch niette- mih waarborgen voor een meerdere produc- tie oplevert. Maar de bijzonderheden van het plan zijn nog niet bekend. Een bezwaar is altijd nog de bewering der arbciders, dat de mijneigenaars ter wille van hooge prijzen de vermeerdering der productie tegenwer- ken, zoodat de mijnwerkers niet alleen aan- sprakelijk er voor zijn, dat de uitkomsten niet beter zijn: Buiteiiland - ONRUST IN ITALIe. De ..Petit Parisien" meldt uit Rome, dat, tengevolge van de arrestatie der bestuursle- den van het vakverbond te Bologna, de bond van spoorwegarbeiders een obstructie-actie voor geheel Italie heeft afgekondigd, terwijl met algemeene werkstaking gedreigd wordt. De te Turijn vaaschijnandfl ^Stampa" waot mede te deelen, dat door d'Annunzio en an dere nationalisten een militair complot zou zijn gesmeed. Den 3den November, den dag der Iitaliaansche overwinning. zou een staats greep worden ondemomen. Ongeveer 25000 soldaten zouden dan naar Rome komen, om dien dag te vieren, terwijl ook d'Annunzio dan aanwezig zou zijn. De nationale pers roept luide om een mili tairen dictator als een middel tegen de bols- jewistische woelingen en zij acht d'Annimzio de aangewezen dictator. Dit gaf aan de ,,Avanti" aanleiding tot de onthullmg, dat d'Annunzio enkele maanden geleden aan Tjitsjerin een telegram zond, waarin hij vroeg om materieel en militairen steun van de sovjet-regeering. De „Avanti" beweert dat telegram te kunnen overleggen. DE STRIJD IN ZUID-RUSLAND. Het communique van Wrangel meldt, dat het eerste legercorps vier roode divisies op de vlucht heeft gejaagd en een matrozen-di- visie bijna geheel vemietigd heeft. Het 2de legercorps heeft, na den Dnjeper overgestoken te zijn. twee divisies infanterie en het tweede cavaleriecorps van het Sovjet- leger verslagen. Meer dan 11000 gevangen en zijn gemaakt en 100 kanonnen werden geno- men De tegenstand der roode regimentcn verzwakt. ONLUSTEN TE PORT ELIZABETH. Naar aanleiding van de gevangenneming van den voorzitter der arbeiders-vakvereeni- ging van inboorlingen heeft een groote benc de inboorlingen een weloverlegdc poging ge daan om het politiebureau te Port-Elizabeth te bestormen. De politie sloeg eenige aanval- len af, maar de oproerlingen drongen door in den politie-post. De politie opende het vuur om de betoogers uiteen te drijven, maar deze poogden vervolgens de electrische oen- trale te bestormen. De politie gaf opnieuw vuur, waarop de menigte de vlucht nam, doch niet zonder te pogen brand te stichten in de magazijnen, die 80000 vaten petroleum be- vatten. Er zijn 22 dooden en 41 gewonden gevallen, waarbij vele vTouwen. Een Euro- peaan is gedood en twee Europeesche vrou- wen zijn gewond. DE STRIJD IN ARMENIe. Naar aanleidinig van. het Sovjet-ultimatum aan Armenie, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt en waarin o.a. het vrije verveer geeiecht werd op de spoorwegen van Russi- eche en Kemalistische troepen, wijst het ..Journal des Debate" er op, dat do Turksche nationalisten en Bolsjewiki samengaan bij hun aanvallende politiek tegenover Armenie. De Kemalisten zijn al daadwerkelijk met dien aanval begonnen, zijn op het grondge- bied van de Armenische republiek gedrongen en rukiken op in de richting van Erivan en ze worden door de Bolsjewiki gesteund. In de eerste plaats willen zij rich meester maken van de verkeerswegen en de verkeersmiddelen. Het is duidelij'k zegt het ..Journal des Debate" dat deze manouvre ook onmiddel- lijk gericbt is tegen de Geallieerde mogend- heden en dat men mag veronderstellen, dat dezen zullen doen wat zij kunnen om Arme nia te steunen en eveneens Georgie, dat aan dezelfde bedreiging bloot staat. DE BELGISCHE SCOIAL1STEN EN DE REGEERING. De soeialistiische congressen, welke in de verschillende districten worden - gehouden, met het oog op het socialistisch congres, dat Zondag a.s. zal worden goopend, hebben zich v66t deelname aan 'de regeering uitgesproken. Te Bruissel werden, in tegenstelling met de provincie, slechts weinig stemmen voor de deelneming uitgebracbt. De Brusselsche federatie van de Belgische arbeiderspartij heeft zich op voorstel van den •leider der extrenisten tegen iedere deelneming van de sociallsten aan de regeering verklaard. DE POOLSCH-RUSSISCHE VREDE. De Poolsche Landdag heeft het ratificatie- ontwerp van het wapenstilstandsverdrag en de vredespreliminairenbesproken. De leiders der verschillende fracties gaven uiting aan hun tevredenheid over de teeke- ning der vredespreliminairen. Zij voegden er aan toe, dat deze vrede was gebaseerd op eensgezindheid en rechtvaardighcid. Verschillende sprekers drukten er hun spijt over uit, dat nog anderhalf millioen Po- len buiten de voorgestelde landsgrenzen zul len blijven. ALGEMiEENIE WERiKSTAKlNG I'N ROEMENIe. Het hooldbestuur der Socialistische Partij in Roemenie heeft den 19den October een ul timatum gesteldi aan die regeering, waarin gedreigd werd met een algcmeene werksta king, indien aan die diaardn vervatte eischen niat zou worden wlldaan. De premier weilgerde deze eischen in te wil'ligen en verklaardh, dat naarmate in den aligemeenen toestand verbetering treedit, men al het mogeilijike zou doen, om in die positie der arbeiders veribetering te breng'en. Den 18en Ootober Idgden de spoonvegar- be<ders het werk neer. H'ierop werd de onobi- Iksatie afgekondigdi dier dienstplidhtige spoor- wegarbeidens. Beni 'dlienst van mili'taire trei- nen werd! georganiseerd voor de levensmid- dclenvoorziening en het reizigersveilkeer. De aligemeene comimissie der vakvereeni- gingen) kondiigde den. 21 en October de alge- meene wehkstalcing af. De regeering stelae hierop den staait van beleg iin. Ook de pers- censuoir werd! ingesteM. De socialistisidie Kamerleden; Ehhtgon en Tanase, die parifijigangera zijn van Moskou, en de vnomaaimrin uakweseenigingaleLdarB zijln gearresteend, de lokalen van de vaklver- eenigi ngscommissie zijln gesloten. In de hoolfdstad en de provincie heenscht rust; het itreinverkeer wordt door tedmilsche troepen onder bescherming van andere sol daten venzekerd. De algemeene werkstaking mMukte geheel; de cafe's, restaurants en magazijnen' zijn de trams, rijltuigen en taxi's rijden nog steedls. De dagblladen verschijnen in venkleind formaat. Gedeelteliijike staicingen kwamen voor in particuliere ^rijtven en het arsenaal. Dc regeering deeldt mede, dat het loon der stakingsdagen niet zal worden uitbetaald. DE FINAiNOIeN VAN DEN VOLKEN BOND. De Volkenbond tc.lt op bet oogenblik, wan- neer men China meerekent 38 leden, terwijl er vijf het recht hebben teTstond toe te treden n.L de Vereenigde Staten, Ebuador, Nicara gua en Honduras. Acht leden hebben hun aandeel over de afgeloopen financieele perio- de nog niet betaald. De landen zijn voor de beta ling verdeeld in zeven klassen naar de basis van de Alge meene Post-TJnie, met uitzondering voor die landen die op eigen verzoek in een boogere klasse zijn geplaatst. De verdeeling is als volgt: le klasse (betalend 25 eenbeden) Enge land, Canada, Australie, Zuid-Afrika, Britsch-Indie, Prankrijk, Italie, Japan, China en Polen. 2e klasse (20 eenheden),: Spanje. 3e klasse (15 eenheden)Nederland, Blelgie, Braailie, Zweden, Zwitserland, Tjaecho-Slo- wakije en Roemenie. 4e klasse (10 eenheden)1: Noorwegen, De^e- marken, Portugal en Servie. 5e klasse (5 eenheden)Argentinie, Gxie- kenland, Ohili, Peru en Columbia. 6e klasse (3 eenbeden) Nieuw-Zeeland, Cuba, Bolivia, Guatemala, Panama, Haiti, Paraguay, Prrie, S'alvdor, Siam, Uruguay en Venezuela. 7e klasse (1 eenheid) Liberia en Hedjaz. Het „Hotel National" te Geneve is door den Volkenbond. aangekocht voor 5.500.000 gouden francs te bvtalen in 5 jaar in half- jaarlijksche stortingen van 500.000 frs. plus intrest. De kosten van het meubilair k 500.000 frs. moeten in 1921 worden betaald. DE DIESELMOTOREN. De afgevaardigde Hasemann heeft het woond gevoerd tot de mijnwerkers te Bochum, en bracht daarbij ook de kwestie der Diesel- motoren ter sprake. Hij betoogde, dat de eischen der geallieerden, tot het onbruik ma ken der Dieselmotoren een groot gevaar vor- men voor het Duitsche economische leven. De mijnwerkers kunnen dit niet zonder meer aan- zien. Hun beroep is er eveneens voor een groot edeelte onafhankelijk van. Onder grooten ijval verklaarde spr.: Onophoudelijk zal men de regeering moeten duidelijk maken, dat zij het doorvoeren van de plannen der gealli eerden zal moeten verminderen. De Duitsche arbeiders moeten een beroep doen op de arbei ders van alle landen, om zich tegen deze eischen te verzetten. De eischen van de Ge- zantenconferentie leveren in de eerste plaats een groot gevaar op voor de arbeiders van al le volken, daar een toenemende werkloosheid het gevolg zal zijn. CLeMENGEAU PN 0.-IINDU6. wAneta" sdirijlft uit Weltevreden.; De heer Cllemenoeau is Zaterdagmorgen per s.s. Mel- chior Treub te Tandljong Priok gearriveeid|, venwetkomdl door des landivoogdls adjuldlant, de heer iDe Vos van Steeniwijk, den gouver- nements-secretaris den heer Writer, dim resi- het tramperooneel, zijn te Bombay emstige ongeregeddheden uitgebroken. Er zijn 13 per- sonen gewond, waarbij twee politieagenten. Gemengd Nietiws den t en den Engriechen consul, Ben vrij talrijk publidk was aanwezig. Na veTwelkoming vertrok de heer Cllemenceau per extra-trein naar B'uitenzorg, waar hij lo- geert in het pa Iris van dten landvocgid'. KORTE BERICHTEN. Te Zurich is gisteren, 58 jaar oud, de hertogin-weduwe Maria van Saksen-Koburg- Gotha gestorven. Volgens berichten uit betrouwbare bron hebben in verschillende steden van Sovjet- Rusland aanslagen plaats gehad op vooraan- staande communisten. In de staking der metaalarbeiders te Barcelona is geen verandering gekomen. Ook de slagersknechten zijn in staking ge- treden. De Amerikaanschevakvereenigingen hebben besloten de Engelsche mijnwerkers te steunen en den uitvoer van Amerikaansche kolen te weigeren. Alle leden zijn opgeroe- pen het laden dezer kolen te verhinderen. voor de uitvoering van het vredesver- drag bevat de buitengewone begrooting voor het Duitsche rijk een bedrag van 41.440 371 96Q mark aan uitgaven. De Italiaansche regeering is voome- mens .weer de broodrantsoeneering in te voe- ren, daar de o.ogst ongunstig is uitgevallen. Verder heeft zij den terugkeer der vleesch- rantsoeneering in uitzicht gesteld. De Zuid-Slavische troepen hebben het voliksstcmmingsgebied van Klagenfurt ont- ruimd. Er zijn slechts 500 gendarmen achter- gebleven, die door Oostenrijksche gendar men vervangen zullen worden, zoodra de openbare diensten overgegeven zullen zijn. Fransche oud-minister van justitie Nail is door een automobiel overreden en gedood Aan het Gare de l'Est te Parijs is een indrukwekkende betooging gehouden ter eere ,van de aankomst der Fransche vaandels uit den oorlog van 1870, die uit Berlijm zijn te- ruggezonden. Naar aanleiding van oen staking van CONGRES VAN DE OOMMUNISTISCHE PARTIJ. Te Rotterdam is Zaterdagavond geopend het elfde jaarlijksche congres van de commu- nistische partij in Nederland, dat drie dagen duurde. De zaal versierd met groen en roode bloemen; de wanden zijn behangen met por- tretten en platen, roode doeken en schilden, met' opschriften. De voorzitter, de heer Wijnkoop, opende het congres ruim half acht. Hij memoreerde, blijkens het verslag in de „N. Rott. Crt.", dat men anderhalf jaar geleden niets dan opti- mistische indrukken van de Russische revolu- tie had. Voor ieder die dieper keek was het echter vooruit te zien, dat zij neergeslagen zou worden of dat zij met ontzaglijke moei- lijkheden te katnpen zou hebben. Dit laatste is het geval geweest; velen die onder indruk ken van het oogenblik tot de groote bewe- ging zijn tocgetreden, zijn langzamerfrand weer teruggetreden. De moemjkhedenL worden in Rusland niet geringer, maar grooter, zoolang niet in an dere landen aan de Russische revolutie dm steun wordt gegeven die gegeven moet wor den. Dat is nog niet gebeurd. Het zwakke van de communistische bewe- ging is, het volstrekte van velen. Er zijn in deze landen nog altijd menschen, die zich niet andere kunnen vooretellen dan dat de re- volutionnaire beweging den weg van de li- niaal volgt. Men heeft ecliter te maken met de historische beteekenis van hetgeen in de landen geschiedt. Een communistische partij- leiding moet daarin een inzicht hebben en daamaar handelen. Wat in' Duitschland se- dert November 1918 is voorgevallen, is van de grootste beteekenis, maar wil niet zeggen, dat daar de eerste groote stap tot de proleta- rische revolutie gedaan zal worden. Er is daar thans eerder een neiging tot contra-re- volutie. Spreker memoreerde dit uitvoerig en ging de toestanden in andere landen na. Op En geland bouwt spreker de meeste verwachtin- gen. Die meening vindt steun in de bewegin- gen daar. Het ziet er naar uit, dat de crisis in de mijnwerkersstaking zich verscherpen zal. Rustig gaat het Engelsche proletariaat door en laat niet los. Spreker zeide voorts, dat er steeds in Eul ropa gesproken is over de beestachtigheid waaraan de oorlogvoerdere zich hebben schuldig gemaakt. Voor negen tiende is ech ter absoluut onwaar, wat men van Rusland's z.g. bestialiteiten vertelt. Over hetgeen En geland in Ierland doet, leest men slechts nuchtere berichtjes Over de beestachtige aanvallen van de Engelsche soldateska zwijgt de brave Hollandsche pers; zij heeft het te druk met de bolsjewiki. Van Nederland valt vrSeselijk weinig te zeggen. Wij leven hier in een moeraslandje. Wij hebben de transport-, de bouwvak-, de poststaking gehad. Gebleken is, dat ook hier net proletariaat een stap vooruit zou kun nen doen, maar dan moet het ook uit zijn met de schandelijike verdeeldheid van dat pro letariaat. De groote moeilijkheid van dit land noem- de spreker ook het feit, dat in de S. D. A. P. geen groep was, die van den oorlog iets ge- leerd had. De voorzitter las een groet voor van de Spaansche communistische partij. De secretaris deelde mede, dat 45 afdeelin- gen vertegenwoordigd zijn. Vervolgens werden mededeelingen gedaan betreffende den communistischen jeugdbond „De Zaaier". De voorzitter ded jdaama verslag van het Moskousche congres. Hij herinnerde aan de 21 punten van Moskou, en zeidc, dat er van de samenwerking met de koloniale commissie de meest verheugende resultaten zijn bereikt Het congres had vooral beteekenis door den indruk, dien het naar binnen en naar buiten heeft gemaakt. De bedoeling van het con gres is geweest, alle communistische en re- volutionnaire groepen in alle landen tot el- kaar te brengen. Wij zullen wel zien, wat daarvan de resultaten zullen zijn. Het con gres is geweest van de meest ontzettende con sequentin vele landen zullen de besluiten een revolutionneerende werking hebben. Spr. hoopte, dat ook de C. P. hier te lande aan die besluiten grooter kracht zal ontleenen, dat zij ook wat zal worden. Zelfe als dat niet het geval wordt, zal zij de vaste stijdende voor- noede blijven van' het proletariaat. De heer van Eeuven, die eveneens afge vaardigde is geweest naar het congres te Moskou, zeide dat de omkeer in de executie- ve op 22 Juli slechts hierin bestond, dat de K. A. P. inplaats van een raadgevende een beslissende stem kreeg. De heer Kruyt, voorzitter van' den Bond van Christen-Sorialisten, heeft van het con gres den indruk meegenomen, dat het van verstrekkende beteekenis is geweest, in dien zin, dat de revolutionnaire consequenties tot het uiterste zijn toegespitst. De geheele Zondag werd besteed aan het debat over de gehoorzaamheid aan de beve- len uit Moskou, waarbij Wijnkoop van re- pliek diende. Deze zette uiteen, dat het con gres te Moskou beoogde het verzamelen van alle revolutionnaire groepen der wereld. Hij concludeerde ten slotte, dat het congres rich stelt op sea standpoint, dat da aanvaarding KT.EERMAKEnTJ fieestersingol, b/h. Gerechtsgebouw van alle 21 Moskou-punten insluit Toen daarop de afdeeling Rotterdam, vertegen woordigd door de havenarbeidersleider Bouwman, een motie van orde indiende om te besluiten, dat het congres de 21 Moskou- punten te weinig kent om nu een besluit te nemen en dus een resolutie wenscht uit te stellen tot een volgend congres; voorts dat de conclusie van den voorzitter mitsdien voor- barig kan worden genoemd, begonnen de discussies opnieuw over de op bevel van Moskou beraamde actie voor aaneensluiting van de vakcentrales N. V. V. en N. A. S. op revolutionnairen grondslag. Dr. Van Ravesteijn verduidelijkte de tak- tiekwijziging der Communistische Partij, welke volstrekt niet op bevel van Moskou alleen maar op aanwijizing van Moskou was voltrokken. De heer Lou de Visser (P. B.) verklaarde zich stellig tegen de resolutie. Hij zou het congres haast willen' smeeken het voorsiel van het Partijbestuur te verwerven. Alle kracht, die de partij kan ontwikkelen, moet in het N. A. S. worden aangewend. De heer E. Bouwman, Rotterdam, zeide, dat samenwerking tusschen N. V. V. en N. A. S. op revolutionnairen grondslag slechts een frase was. Met Visser was hij het eens, dat door te werken in het N. A. S. de Com munistische beweging beter is gediend. Door samensmelting van N. V. V. en N. A. S. wordt de modeme. en onafhankelijke vakbe- weging niet gebaat. De moderne en de syn- dicalistische vakbeweging moeten gesplitst blijven Om kwart over negen werd het congres Maandag door der. voorzitter geopend. De heer Wijnkoop deelde mede, dat punt 9 der agenda verslag der Tribune-drukkerij1 en benoeming van ae drukkerij-commissie welks behandeling steeds in hxrishoudelijke zitting gebeurt, niet kom plaats hebben, om- dat deze zaak in verband met de in dit land beerschende gewoonte, zich niet leent voor't houden eener huishoudelijke zitting. Beslo ten werd, dat het volgend congres, dat 6 of 7 zittingen zal hebben, te Enschede zal worden gehouden. Daama werden de discussies over de reso lutie van het P. B. inzake de aaneensluiting van het N. V. V. en het N. A. S. op revoluti onnairen grondslag vortgezei Na eenige discussie over de orde, verde- digde dr. Van Ravestein nader de resolutie van het P. B. Indien deze resolutie niet kan worden aanvaard, omdat de partij er van niet rijp voor is, meende dat het goel zal zijn het tweede, dat der motie-Rotterdam, aan te ne men, dat bedoelt een beslissing over dit punt uit te stellen. Het congres vereenigde zich met deze mo tie, die, gezien de discussies, door het P. B. werd onaersteund. Aan de orde kwam dan het volgende voor stel van het P. B. Het P. B. wordt opgedragen onmiddellijk voor het ontwerpen van a. een nieuw strijd- program der communistische partij in Ne derland, b. een nieuwe gem een te-program, N c. een agrarisch program, voor elk dezer drie programs een partijgenoot aan te wijzen, die uiterlijk binnen drie maanden na het congres aan het P. B. een ontwerp aanbiedt, dat, in- middellijk gepubliceerd, door het P. B. aan het 12e jaarcongres ter behandeling zal wor den gegeven. Daarbij kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Bussum, die vooretelde een commissie te benoemen voor het ontwerpen- van een nieuw strijd- en gemoenteprogram. De voorzitter verdedigde het P B.-voor- stel, dat verder gaat dan dat van de afdeeling Bussum. Het congres vereenigde rich met het-voorstel van het P. B. In bespreking kwamen nu het jaarverslag der parti;bespreking van het partijbestuur en de partijleiders; redactie ..Tribune" en ver- kiezing der redactic; verkiezing propagan dist en verantwoording der Kamerfradie. De heer Ceton noemde den financieelen toestand van de „Tribune" uiterst precair Aan uitbreiding zal nid kunnen worden ge- dacht. Men zal alles moeten aanwenden om te kunnen blijven bestaan. De heer van Ravensteijn verdedigde hd beleid van de Kamerfractie en de heer Wijn koop beantwoordde de gemaakte opmerkin- gen over de redactie van de .^Tribune". Een voorsel om H. Gorter aan de redactie te ver- binden, noemde spr. onaannemelijk, omdat Gorter zich buiten de communistische Inter nationale plaatst. De heeren Wijnkoop en Van Ravensteijn werden in de redactie geko- zen. De heer L. de Visser werd als propa gandist herkozen. De minimum contributie voor algemeene leden werd vastgesteld op 10. Na de afdoening van nog eenige huishou delijke zaken werd het congres door den heer Wijnkoop gesloten met den uitroep: „leve de Communistische Intemtionale, Sovjet-Rus- land en de intematkmale revolutie."

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1