OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaersctien Raad. Prima Geldbelegging, mo. Wl) kunnen een groote partij groenblljvende LIGUSTRUM en goed gevedeide ELS voor hagen aanble- den tegen scherp concurreerende prljzen. Kweekerlj „DE DAHLIA", St. Pancras. So. 250 nonderd twee en twintigste Jaargang. 10 aandeelen i, f 1000,- Dit tramtfiCT tiestsat wit 1 bladen. Abonncmcntsprijs bij voomlfbetalina: por 3 mnnwlcn f 2.—, ft*, per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsruimte. ltrievcu franco N.V. llock- en llamlelsdr. v.li. llorms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adininistr. No. 3. Redact!e No. 33. Itnih'Rlinnlsrh Ovor/.icTit Het is weer eens hommeles tusschen Enge- land en Frankrijk. Het gaat nu om een dezer dagen door Engeland genomen besluit om de bepalingen van het vredesverdrag van •Versailles die het herstel der Duifsch-En- gelsche hande'ste'rekk.ngen belemmeren, te laten vcrvallcn Men haft sinds lang gewe- ten, dat Lloyd George veel meer aan de Fransche rcgeer.ng nunk.rde naar het her- openen der ccon.mische betrekkingen met DuitschFnd Frankrijk houdt met hand en tand vast aan het te Versailles geteekende vcrdng. dat het in elk opzicht door Duitsch- land wil zkn nagekemen en vandaar dan ook dat het vcr.oornd is over het bovengenoem- de Eaae'sche besluit, waarvan het blijkbaar een hantas'en van het verdrag vreest. Nu heeft Chamberlain in het Engelsche Lagerlvuu eea vcrkAring van hat besluit g* geven en enedegedeeld, dat de Britsche re- geering alleen bedoelt, dat onder de maatre- gelen, welke zij volgens het Verdrag gerech- tigd is te nemen in geval Duitschland in ge- ,breke blijft, niet begrepen is de in beslag ne ming van eigendommen van Duitsche onder- danen. Als om Frankrijk gerust te stellen, voegde Chamberlain er aan toe, dat dit be sluit niet is genomen als een resultaat van vertoogen van Duitschland of van welwil- lendheid jegens Duitsche belangen.. Men had gehoopt, dat deze kwestie te Spa of Genfeve zou geregeld zijn, doch de regeering dacht het onmogelijk deze bedreigiog, die de Brit sche belangen ten zeerste schaadde, voort te doen duren. De regeering pardon, het geschiedt van ',.gezaghebbenae zijde", maar dit zal wel het- zelfde zijn betoogt voorts nog, dat er niets onvereenigbaars is met de loyaliteit tegen- over het verdrag van Versailles in de handel- wijze der Britsche regeering. De paragraaf van het Verdrag, waarvan hier sprake is, heeft betrekking op zulke maatregclen als de betrokken regeeringen noodzakelijik achten, voor't geval Duitschland moedwillig in' ge- breke blijft. Het afzien van individueele rech- ten van dezen aard sluit geenszins de her- ziening of wijziging van het Verdrag in, noch schaadt het de essentieele middelen om de vervulling van Duitschland's verpliditin- gen af te dwingen Ofschoon de Fransche bladen den door Engeland gevolgden weg critiseeren, is het een feat, dat de Fransche re geering onlangs zelf afzag van haar recht tot in beslag neming van Bulgaarsch particlier eigendom in Frankrijk. Van het recht tot in beslag neming van Duitsch .particulier eigen dom in Zuid-Afrika werd eenige weken gele- den afstand gedaan door generaal Smuts. De eenige uitwerking, die Engeland er Van ver- wachf, zal zijn, dat de intemationale handel wordt bevrijd van eenige beperkingen en on- zekerheden en dus de belangen van Europa werkdadig worden bevorderd. Aldus de uiteenzetting van de ,^ezagheb- bende zijde", die hiermaie aantoont. dat En geland niet de eerste is, die de vredesverdra- gen ..aantast". Het is natuurliik hoogst twiifelachtig, of Frankriik thans Engeland's goed recht tot het nemen van de gewraakte beslissing zal erken- nen. Het zal zich ook nu wel weer beroepen ot> de houding van dat deel der Duitschers, dat nog steeds droomt van een revanche- Door omstandigheden to koop ia do N. V. Caeso- en Choeoladefabriek „ALCMARIA" Alkmaar, tot 95 Uitgekeerde dividenden 5 5 8 70 8 9 0 7. (geen grond- otoffen) 15 7». Brieven onder letter W 6, aan het bureau ran dit blad. daante te vcrtoonen, waardoor de geallieer- den zich dan weer tot hunne vorige houding bepalen. oorlog. En dit deel is nog vrij talrijk. Dit bleek deze week te Hannover op het congres der Duitsch-nationalen waar de wensch werd uitgesproken tot herstel der monarchic, en wat bij dergelijke wenschen bdioort: oorlog om de geleden nederlaag uit te wis- schen en terug te keeren tot de vroegere toe- standen. Dat men openlijk voor dergelijk streven durft uit te komen en dat de Beier- sche minister van justitie dezer dagen durf- de verkondigen: ,.Onze regeering wordt ge- steund door de Einwohnerwehr. die zal blij- ven bestaan totdat de rust en orde zijn her- steld, wij zullen niet toelaten dat die ontwa- pend wordt, er kome van wat wil", wijst er wel op, dat niet alle Duitschers de bepalin gen van Versailles willen opvolgen en dat de reactie nog tamelijk driest is En. doen ook de berichten over nieuwe Putsch-pogingen niet vermoeden dat er van die zijde hard gewerkt wordt? Zouden niet de reactionnairen de hand hebben gehad in den wapcndiefstal in het arsenaal te Spiers? Men kan er verzekerd van zijn, dat op 1 November (de uiterste da- H'm waarop de Duitsche burgerij vrijwillig hare wapens heeft in te leveren) nog heel wat geweren enz. verborgen zullen worden gehouden en dat die niet gevonden zullen worden, welke straf de Duitsche regeering ook zal willen toepassen op dat verborgen houden van wapens. Men leze in dit verband het bericht in ons hummer van gisteren on der het opschrift: „Een Putsch aan de Oost- Pruisische grens" Op de Werkzaamheid der reactionnairen heeft Scheidemann in den Rijksdag ook reeds gewezen en daarbij den chef van de legerleiding, generaal von Seeckt, beschuldigd de organisator van de contra- revolutie te zijn. Dit alles zal Frankrijk stijven in zijne hou ding en stcllig een toenadering met het land aan de overzijde van den Rijn groote bezwa- ren in den weg leggen. En toch. zonder die toenadering zullen fen Frankrijk fen Duitsch- Hnd veei langer de gevolgen van deri oorlog nndervinden en zal laatstgenoemd land on- eindig veel meer moeite hebbeiri om weer op de been te komen. Als de tegenwoordige Duitsche regeering faalt in hare pogingen om eerlijk de bepalingen van het vredesver drag na te komen. ligf de schuld daarvan niet alleen bij Frankrijk, maar voor een groot deel ook bij de reactionnairen in eigen land, die telkens als men in de vroeger vijandige landen cen mildere houding aanneemt, de onhandigheid hehbeti rich in hunne ware ge Buitenland SINAASAPPELEN UIT ZUID-AFRIKA. 'De j,Times" deelt mede dat in het thans ten eiide komende sinaasappelen-seizoen, meer dan 100.000 kisten met dat fruit naar Engeland verscheept zijn, een hoeveelheid, die veel grooter is dan zij vo6r den oorlog wa ren. mdien er betere koelkamers beschikbaar waren geweest, zou nog-veel meer fruit uit Zuid-Afrika geexposeerd kunnen zijn. De hooge prijzen leidden' er toe dat men het fruit ook verscneepte in open bergruimten, doch die methode van transport is een inis- lukking gebleken. Tegen het volgend jaar ver- Hoote hng van de koelruimten en wach t men noc :er uitbreiding van fruit- ig grooter uitbreiding roetering van de koelr dan kan de Z^id-Afrikaansche markt zeker even belangrijk worden als die vna Californife. SOVJET-BESTELLINOEN AAN DUITSCHLAND. Volgens berichten aan de bladen heeft het Moskousche comtnissariaat voor den buiten- landschen handel en landbouw door haar Berlijnschen vertegenwoordiger, in opdracht van de sovjet-regeering de levering verzocht van 130.000 stuks Osram-lampen, 250.000 gloetlampen, 25.000 K-C. Jute, 3000 ploe- genf 1000 eggen, 500 maai-madiines, 448 zaotmachines en 400 hartenachines. DE DOGD VAN DEN GRIEKSCHEN KON I NC. Kraditens een nieuwe wet, die sedert 14 October van kracht is, wordt mevrouw»Manos geacht de wettige echtgenoote te zijn van wij- len koning Alexander, in weerwil van het feit, dat het huwelijk zonder de gebruikelijke for- maliteiten is ingewijd. De kwestie van de er- fenis is daardoor opgelost. DE MIJNWERKERSSTAKINOEN IN ENGELAND. Sir Robert Home heeft in het Lagerhuis de voorwaarden voor de oploasing der sta king behandeld. Hij zette uieeii', dat hoe ook de productie gedurende het tijdperk van heden tot Januari moge zijn, de mijnwerkert een verhooging van twee shilling per dag erlan- gen, Na aen 3en Januari zal de verhooging van de productie afhankelijk zijn. Indien de productie in November en De cember 246 millioen ton bedraagt, zal de ver hooging van twee shilling in Januari blijven. doch wanneer zij 242 millioen bedraagt, zal de verhooging in Januari tot fefen shilling en zes pence worden verfaagd. Daarna zal voor elke vier millioen ton zes pence extra worden betaald. Er is geen bepaald maximum vast- gesteld. Drie kenmerken van het nieuwe stelsel worden als voordeelig voor de gemeenschap en de industrie beschouwd: lo. net beginsel, dat de loonen van de productie afhankelijk zijn; 2o. dat het schema een' automatisch ka rakter draagt en geen ruimte vcor verdere verwarring la at; 3o. dat de mijnwerkers rechtstreeks bdang hebben bij een vertioogde productie. De miineigenaars hebben er gewillig in toegestemd, drt hun winsten worden vermin- derd in evenredigheid met de loonen der mijn- kerkers, in geval de productie, welke in de overeenkomst is vastgesteld, niet wordt ver- wezenlijkt. KOR-TE BERICHTEN Woensdag is op de Elbe het eerste Duit- .sche, van beton gebouwde, zeeschip van sta- pel geloopcn. De boot wordt gedreven door een Dieselmotor van 400 P K. Te Parijs is oderteekend het verdrag, waarbij de souvereinifeit van Rqemenie over Bessarabife erkend wordt 'Eenige mogendhe- den zullen later nog teekenen. De uitwisseling van de ratificaties van het vredesverdrag tusschen Polcn en Rusland zal Dinsdag a s geschicdm. De president der Fransche republiek heeft bekrachtigd het besluit van den Land- dag tot ratificatie van den vrede tusschen Rusland en Finland. De Duitsche regeering heeft besloten, om ter vervanging van de na de onderteeke- ning van het vredesverdrag verbnande vaan- dels, aan de Fransche regeering een aan tal standaards van het eerste keizerrijk te over- handigen. Het hoofdbestuur der Poolsche social is- tische partij heeft een motie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op de vorming van een nieuwe regeering met een uitgebreid pollt'ek. sociaal en economisch program, r-"»rp*Tii(omstig de belangen der arbeids- klasse. Bij de fweede lezing van de grondwet in de Pruisische Landsvergadering heeft de fractie van de Duitsche vdksp&rtij, evenaA de Duitsch-nationalen, voorgesteld, aan het hoofd van den Pruisiachen staat een staais- president te plaatsen. De Gxieksche Kmer heeft met 137 tegen 3 stemmen admiraal Kondoeriotis tot regent benoemd. De benoeming van senator Frassati, den uitgever van het groote Turijnschc blad „Stampa", die in politiek opzicht dicht bij Giolitti staat, tot italiaansca gezant te Ber- Lijn, wekt in de Berlijnsche pers de hoop, dat Frassati een voorstander zal blijken te zijn van het program van herstel van Giolitti. De Tsjecho-Slowakische minister Beh- nes heeft in een artikel in de „Czas" gewezen op het'belang, dat Tsjecho-Slowakije en ge- heel Europa heeft bij een goede verstandhou- ding tusschen Frankrijk en Duitschland. Staten-Generaal TWEE'DE KAMiER. In de zitting van gisieren werd' voortge- gaan met de behanderir.g van de uitbreiding van h^t belastinggebied der gemeenten. Flet amendement-J. ter Laan om aan de gemeenten bevoegdheid te geven tot he'fing van een eigen grondbelasting, werd verwor- pen met 44 tegen 25 stcmnnen 'Hlet amendeinent-De Wijkerskoth om bouiwterreinen budten de kom der gemeenten niet te belasten naar de verkoo;pwaarde. doch naar den verkoopprijls bij realisatie, werd ver- wo/pen met 3.5 tegen 3'1 stemmen. De bouwterrei nbel asting werd goedgekeutd met 52 tegen. 11 stemmen. De heer J. Ter Laan verdedigde 'n amendement om ock winkels, kantoren en sta tions in de gemeentelijke bedrijfsbel asting te betrekken en de grens voor vrijstelling in te krimpen van 10 tot 5 arbciders. De heer Van B e r e t e ij n lichtte 'n amendement toe om het mogelijk te maken, dat de belasting hcoger wordt dan. f 12 per arbeider boven de 9 arbeiders. De heer J. ter Laan schrapte de sta tions uit zijn amendement. De stemming is uitgesteld tot Dinsdag. Binnenland DE PRITS VAN BLOEM EN BROOD. De Minister heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1920 zal gelden voor Re- geeringabloem de prijs van 41.50 per 100 K.G. af fabriek. Voor Regeeringsbloem, welke v66r 1 No vember 1920 de molens of fabrieken verlaat, zal nog de thans geldende prijs van 43 per 100 KG. af fabriek in rekening worden gebracht. In eene rirculaire te dezer zake aan de bur- gemeesters vestigtt de Minister er hunne aan- aacht op, dat voor wittbrood, gebakken uit Regeeringsbloem van 41.50 per 100 K.G. bij bezorging van het brood aan huis in het algemeen een prijs van 0.45 per K.G. vol- doende is te achten. Gemengd Nieuws ARREST ATI E VAIN OS, SCHERMERHOR'N. We hadden uit de „N. R. Ct." overgenorren het'bericht, dat ds. 'N. J. C. Schertmerhorn, die in Belgife voor de Belgische Anti-Militai- risten Vereeniging een aantal redevoeringen zou houden, op laist van het departement van justitie in hecntenis zou worden genomen, zoodra hij uit den trein zou stappen. Nlaar het „Vad." thans verneemt, is ds. Schermerhorn Mlaandag ongehinderd te Brussel aangekoinen. 'Daar vcrnam hij dat de burgemeester van Mechelen de tegen Dins- dflgavond uitgeschreven vergadering had verboden'. Woensdagavond zou hij te Brussel spreken Toen hij naar de vergadering ging, heeft de Z\TER1DVG Dtfecteui-: 0. II. BRAU. noofdreilucicurTj. N. ADEMA. gQ 0 C T 0 B F H Een sociaal.democratisch raadslid, wiens fractie in de minderheid is, schijnt wel tot taak te hebben aitijd in de oppositie te zijn. Houdt men met zijn bestaan op dit onder. maansche rekening, dan deugt het niet en ziet men hem over het hoofd, dan deugt het nog veel minder. Op He voordracht voor regent van het Bur. gerweeshuis ontbrak de naam van een sociaal. democraat, waarover Burg, en Weth. heel wat te hooren hebben gekregen. De heer Oskam werd door zijn roode broe. ders naar voren geduwd en aan den Raad ver. toond als het „non plus ultra" van alle denk» bare weeshuisregenten. Hoe konden het college van regenten en dat van Burg, en Weth. nu dezen candidaat over het hoofd gezien hebben, hoe kon men ook met het oog op de opvoeding der weeskinder. tjes een voordracht maken, waarop geen so« ciaabdemocraat voorkwam! En de heer Oskam liet zich beknikken en toe. lachen door zijn partijgenooten en toen hij als dritte im Bunde werkeiijk zijn beide bourgeois, mededingers achter zich bleek te laten, ver. klaarde hij minzaam de benoeming met genoe. gen te willen aan.vaarden. Maar even later, toen dezelfde heer Oskam als nummero twee op de voordracht voor lid der schattingscommissie voor de Rijksinkom. stenbelasting stond, toen het zoo klaar als een klontje was, dat niemand het in zjjn hoofd zou krijgen hem de voorkeur te geven, daar zelfs de roode fractie voor het als nummero een plaatsen van den heer Cloeck geijverd had, Werd een ander geluid vernomen. De heer Oskam verzocht in alien ernst geen stemmen op hem uit te brengen. Hij oegreep zelfs niet hoe het mogelijk was, dat hij op dezfe voordracht stond en zijn ver. wondering daarover was zoo grenzeloos, dat hij verzocht hem eenvoudig als niet aaarop voor. komend te beschouwen. Aan zijn verzoek werd ditmaal zoo in alle opzichten voldaan, dat hij niet alleen geen en. kele stem kreeg, 'maar dat ook, toen de heer Bak de benoeming van een katholiek bepleitte, de voorzitter de toezegging deed dat deze de eerstvolgende maal als nummero 66n op de voordracht zou geplaatst worden. Wel bracht het gebruik mee, dat wie thans no. 2 stond, een volgende maal als no. 1 zou prijken, maar omdat de heer Oskam* immers zelf gevraagd had om precies te doen alsof hij niet op deze voordracht stond, was er ook geen aanleiding om hem een volgende maal daarop een grooter verkiezingskansje te geven. De logica van den voorzitter scheen den heer Oskam wel eenigszins te verrassen. Hij keek rrin of meer hulpeloos naar zijn meer be. spraakte partijgenooten, maar die zaten ook paf en.bedachten blijkbaar dat het met heeren juristen toch aitijd gevaarlijk debatteeren is. Het is hier zeker wel de plaats om nog eens de opmerking van den burgemeester te onder. atreepen, dat het niet noodig is, dat in tal van college's vertegenwoordigers van alle in den Raad voorkomende politieke partijen zit« ting hebben. Er zijn vele college's, die elk politiek karakter missen, wier werkkring uitsluitend bestaat in het toezicht uitoefenen op insteliingen van al« gemeen nut, waarin niemand om politieke. of godsdienstige redenen wordt buitengesloten. Wordt bij een vacature in een of ander re« genten.college onmiddellijk door alle mogelijke partijen op de benoeming van een vertegen. woordiger uit haar midden aangedrongen, dan loopt men de groote kans vah die college's de. battingclubs te maken, als 't ware kleine ge> meenteraadjes, waarin wel eens minder op de belangen van het algemeen dan op die van een bepaalde politieke party gelet zou kunnen worden. En bovendien zouden leden van partijen die geen vertegenwoordiger in de raadszaal hebben zich bij benoemingen in regenten.colleges steeds zien buitengesloten. Veel meer valt er bij dergelijke benoemingen dan ook voor een college.samenstelling uit ver. tegenwoordigers van diverse standen dan uit eene van de belijders van bepaalde godsdien. sten of aanhangers van verschillende politieke partijen te zeggen. De advocaat en procureur mr. W. C. Bos» man heeft zich versprokeij. Hij hecht niet aan getuigenverklaringen, al> thans wanneer die van ouden datum en niet op schrift gesteld zijn. Het is te hopen dat de Officier van Justitie het raadsverslag niet gelezen heeft. Hij zou er dezen handigen advocaat bij het verhoor van een getuige k decharge nog wel eens aan kun. nen herinneren. En toch was mr. Bosman hier eeriyker dan het een advocaat in de rechtszaal wel aitijd mo. gelijk gemaakt wordt. Hoevele pleidooien worden niet dagelijks ge> houden waarbij de verdediger even vast en dikwjjls nog vaster van de schuld van den beklaagde overtuigd is als de Edelachtbare heeren achter de groene tafel. En hoe kan zoo'n verdediger zich dan toch enthousiast beroepen op de verklaringen van getuigen, die zich nog flauwtjes omstandighe. den meenen te herinneren, waaruit zou moeten blijken, dat de beklaagde destijds geen misdaad gepleegd heeft. Maar een advocaat mag in de raadszaal meer Mggen din in da rechtszaal an dan hangt hij m* eswuria ateeltje op van da aaar azoote o*. betrouwbaarheid van getuigenverklaringen over gebeurtenissen van ouden datum. Bij een nieuw onderzoek inzake het rechtma. tige van een extra vergoeding voor het graaf. en grondwerk bij den bouw van 47 woningen aan den Nieuwlandersingel zou inderdaad aan de getuigenverklaringen geen groote beteekenis meer te hechten zijn. Zoowel Burg, en Weth. als de commissie van Publieke erken waren er van overtuigd, dat het verzoek van adressanten ongerechtvaar. digd was en, al z&g men daarom ook niet tegen het onderzoek van een arbitrage.commissie op, dan wenschte men toch niet uit het oog te ver. liezen, dat heropening van het onderzoek in deze kwestie miskenning van de contractueele bepalingen zou beteekenen. Adressanten hebben den termijn voor een on. partijdig onderzoek ongebruikt laten voorbij. gaan. il.ans de zaak nogmaals ter hand nemen zou het terzijde schuiven van een contract, het breken met rechtszekerheid en het scheppen van een gevaarlijk precedent beteekenen. De heeren Westerhof en Thomsen waren het :r roerend over eens, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij de heffing van den Hoofdelijken Omslag zoo groot moge. ijk dient te zijn. Het ging er ous slechts over op welk bedrag een zoo groot mogelijke aftrek gesteld moet worden en wjj behoeven hier natuurlijk niet mede te deelen, dat de heer Westerhof den sleutelbewaarder onzer gemeentelijke schatlwst in ue rammg van oat bedrag met eenige hon> derden guldens wist te overtreffen. Heeft ceze sociaal.democratische rekenmees. ter bij de bespreking der loonen van gemeente. uerkheoen Ltwczen dat hij goed optellen kan, niet mincer bleek, nu er van een som voor noodzakeliji levensonderhoud sprake was, zijn groote bekwaamheid in het aftrekken. Het college van Burg, en Weth. vreesde evenwel, oat de Minister van Binnenlandsche Zaken het niet heelemaal met den heer Wester, ncf eens zou zijn, wat dezen afgevaardigde evenwel niet atachrikte, daar hij juist het plan had dien Minister eeni een lesje te gevsn. Maar he Kaad, blijkbaar meer beducht voor den invloed van den Minister dan enthousiast voor ce capperi.eio van uen sociaal.democra. tischcn afgevaarcigce, koos de sterkste partij en b,eef net voors.ei van den heer Westerhof nutteioos en noocelcos gevaarlijk achten. 1 oen deed de heer v» esterhoi als een markt. koopman, cue te cuur is en toch graag wat ver. koopen wtl. Hy iiet oe meerdere aftrek voor noodzakelijk levensondernouo oan maar rusten en presen. teerue aUeeu een kincertoesiag van 75.per kind. Maar ook hiervoor bleek de belangstelling uiterst genng en het slot van de historie was, oat oe voorsteilen uer soc. oemocraten tot af. trek van respectieveiijk J 100U en 750 en een toesiag van 75 per kind slechts de stemmen uer liactiegenooten mochten verwerven. Van de overige behandelde agendapunten v-.aagc siecnts oe verbreeoing van den weg iauga oe Voormeer nog een korte bespreking. ivauat verschulenoe belanghebbenden en deskundigen gchoord zijn, kwamen Burg, en Weth. thans met het voorstel de kade niet tot dertien meter maar slechts tot elf meter te veroieeuen-ot, met anflere woorden, twee meter minoer van het vaarwater af te nemen dan zij in ue vonge raadszitting hadden voorgesteld. In den scryd tusschen land en water heeft het laatste ous ue overwinning behaald. Oelukkig, want het geldt hier geen eindeloo. ze zee aan wier grijpgrage golven den vader> landschen grond ontwoekerd moet worden, maar een nuchter vaarwater .waarin pleizier. en vrachioooccn nog juist kunnen ronddraaien en waarvan leucre meter versmalling een belem. mering van de scheepvaart heteekent. Heb dank h/eer havenmeester voor uwe waar. schuwenoe woorden tot den heer Keysper, waardoor in dtnk en de vorige raadszitting op de belangen van de scheepvaart de algemeene aandacht kon gevestigd worden. Natuurlijk heeft de Raad ook weer tot het aangaan van een leening besloten. Leenen is erg gemakkelijk, men krijgt pre. cies wat men noodig heeft en rente en aflossing zijn van later zorg. Het gaat nu trouwens maar om het luttele bedragje van een half millioen k 7 pCt. Niet de moeite voor een zoo florissante ge» nieente als de onze om er zich ook maar eenigszins het hoofd over te breken. Uit een onderzoek van den politie-presi dent van Koningabergen is gebleken, dtit het totale aantal Duitschers, die de Litausche grens zijn overgetrokken op 10.000 kan wor den geachat. Zoo de staking der ifelgieche mijnwer- kers uitbreekt, zal zij niet langer dan een week kunnen dUren, omdat het syndicaat der ■mijnarbeiders slechts ruim anderha'.f mill'ioen francs bezit om de 60.000 leden te ateunen. Het Hoogerhuis heeft de noodwet (in verband: met de mijnwerkersetaikng) in alle lezingen aangenomen. Het Saksiache minieterie heeft besloten 9 Noverber tot wettelijken feestdag te pro- clacieeren. DE ..UITGETROKKEN" DIAMANTBE. WERKERS. Naar het Penbureau Vaz Dl^s verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken thans een steunregeling getroffen voor de z.g.n. ..uitgetrokken" diamantbewerkers. Volgens de. ze regeling, welke overeenkomt met die der si. garenmakers, zullen de ..uitgetrokken" dia. mantbewerkers met ingang van November a.s, een uitkeering ontvangen, vastgesteld naar het gezinsinkomen en de gezinsgrootte. De uitkeering zal geschieden door het Bur. gerlljk Armbestuur, dooh zal in geen geval het karakter dragen van bedeeling. Door de' betrokken organisaties is reeds een aanvang gemaakt' met da voorbereidende werk> caamheden. UITVOER VAN S1GARETTEN. Naar wij vernemen zullen binnenkort groote hoeveelheden aigaretten worden uitgevoerd. De Roemeensche en Poolache Tabaksregieen heb. ben hier te lande groote bettellingen gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1