DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 258 DINSBAO A.bonncmcntsprijs bij voomitbctnlin?? per 3 maawlcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgcl, grootero letters naar plaatsrnimte. Bricvon franco N.Y. Book- en Handclsdr. v.li. Ilerms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adniinistr. No. 3. Rcdactio No. 33. noofJrodiictourTj. N. ADEMA. 2 NOVEMBER. Diroctour: G. II. ItKAK. B n i tenl'andscli 0 verxicli t De dood van koning Alexander van Grie- kenland kan nog aanleiding geven tot allerlei faerrie in het land, misschien tot het vestigen van een republiek. Het liet zich eerst niet zoo aanzien. Venizelos, de vrijwel almachtige premier, had gedaan gekregen, dat de Ka- incr. die eigenlijk al ontbonden was om plaats tc maken voor een nieuwc, die meer een afspiegeling zou zijn van den volkswil, nogmaals bijeen kwam en den jongeren broeder van den overleden koning tot die waardigheid riep, met benoeming van admi- raal Koendorictis tot regent, omdat de prins fe Bern vertoeft en dus niet terstond in Athe ne zou zijn. Maar nu doet zich het geval voor, dat prins Paul bedankt voor de eer. Dat is de boodschap, die aan den Griekschen gezant werd gegeven, die den prins Zaterdag mede- deeling kwam doen van het besluit der Ka- mer. De prins vroeg eenigen bedenktijd en vier uren later werd het antwoord overge- bracht door den adjiidant van den ex-koning Konstantijn. Het antwoord hield in de mede- deeling, dat prins Paul niet deelt het stand- punt der Grieksche regeering, dat hi} door de grondwet geroepen zou zijn, den troon te bestijgen. De Grieksche troon behoorde zijn vader en den kroonprins, die nooit van hun- ne rechten afstand hadden gedaan en slechts gedwongen hun vaderland hadden verlatcn. Koning Konstantijn zou zijn terugkeer naar Griekenland van de vrije wilsuiting van het •Grieksche volk laten afhangen. Prins Paul zou slechts dan den troon kunnen bestijgen, als het Grieksche volk er zich ondubbelzinnig over uitsprak, dat het den terugkeer van ko ning Konstantijn naar Griekenland niet wenscht en den kroonprins van de troonop- volging uitsluit. Het feit, dat het de adjudant van koning Konstantijn was die het antwoord over- bracht, geeft ruimte voor het venmoeden, dat de ex-koning aan het besluit niet vreemd is. Het is trouwens genoeg bekend, dat hij niet opgeeft zijne aanspraken op den Griekschen troon te doen gelden, nadat hij destijds door de entente en de regeering, die Venizelos te Saloniki had gevormd, werd genoopt Athene te verlaten. Hij heeft toen niet offici- cel afstand van de regeering gedaan, maar is alleen heengegaan om het land te behoeden voor burgeroorlog. Hij had het nog best een tijdje vol kunnen houden, maar het slot zou dan toch wel zijne afzetting zijn gewecst. Zijn oudste zoon werd door Venizelos en den Fransche hoogen commissaris Jonnart, eveneens wegens zijn Duitsch-gezindheid niet waardig gekeurd koning te worden, en ook hij ging naar het gastvrije Zwitserland. Daar •Konstantijn's aanhangers, zooals hij zelf, steeds voor zijne terugkeer bleven werken en prins Paul naar verluidt sterk onder den in vloed van zijn vader staat, is het duidelijk, dat de ex-koning de hand heeft in het besluit van zijn derden zoon. De strijd gaat tusschen Venizelos en Kon stantijn. Naar Fransche bladcn melden zullen de verkiezingen, die in Griekenland sfaan ge- houden te worden (door Alexander's dood werden zij wat verschoven), tot uitslag heb- ben, dat de meerderheid voor de Venizelisten is en dan zou de „sluwe Kretenser" wel zijn wensch kunnen doorvoeren om Konstantijn en diens oudsten zoon van den troon vervallen te verklaren. Een andere vraag is echter of Paul, daartoe gei'nspireerd door zijn vader, deze verkiezingen zal beschouwcn als te vol- doen aan de door hem gestelde voorwaarde. Of deze verkiezingen wel als een vrije wils uiting van 't Grieksche volk kunnen worden aangemerkt, is dan ook nog aan gerechten twijfel onderhevig. We hebben onlangs al een en ander gezegd over de wijze, waarop Venizelos zich een meerderheid trachtte te verzekeren. En als prins Paul na die verkie zingen nog een referendum eischt over zijn al of niet uitroepen tot koning, zal Venizelos ook dan zijn wenschen vervuld zien? Fran sche bladen meenen van wel, maar vergeten daarbij blijkbaar dat de partij van Konstan tijn tairijke aanhangers heeft. De bcslissing over het koningschap van Paul zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten Gedurende dien fiid zal het land worden bestuurd door Koendoriotis, die in 1917 met Venizelos tegen Konstantijn samen- spande Onmogelijk is het niet, dat in dien tijd het Grieksche volk went aan den repu- blikeinschen regeeringsvorm. Naar de Petit Parisien" vemeemt, ver- wacht men dat Venizelos, na de weigering van prins Paul om den troon te aanvaarden, dezen zal aanbieden aan den graaf van Vlaan- deren, den tweeden zoon van koning Albert van Belgie. Andere bladen deelen deze meening editor niet. Toen eenige dagen1 geleden reeds een zoon van den Belgischen koning als aan- staand koning van Griekenland werd ge- noemd is dit bericht trouwens ook al weer tegengesproken. Buitenland LOCAL OPTION IN SCHOTLAND. In geheel Schotland bestaat groote belang- stelling in verband met een referendum inza- ke het drankvraagstuk, hetwelk morgen zal plaats hebben. Het referendum vindt plaats op grand van de Schotsche wet op het arank- gebruik, die, ofschoon reeds in 1913 aange- nomen, niet eerder dan dit jaar van kracht wordt. De stemming wordt gemeentelijk ge- houdencr zijn ongeveer duizend gemeenten. Eto wai is euivac am gsmseatelij'ka varo-muJt- regel en stelt de kiezere in de gemeenten in staat uit te spreken, of zij de bestaande her- bergen behouden wenschen te zien, dan wel of zij aan het behoud van drievierde van het bestaande aantal de voorkeur geven, of dat zij in het geheel geen herbergen meer wen schen. Twee belangrijke bepalingen der wet zijn dat een besluit tot het niet-verleenen van vergunning voor zijn aanneming een meer derheid van 55 pGt. van alle uitgebrachte stemmen vereischt en dat deze stemmen bo- vendien niet minder dan 35 pCt. van het to- taal aantal ingeschreven kiezers in een ge- meente moeten vertegenwoordigen. ONRUST IN IERLAND. Het raadhuis te Tralee werd verbrand en vele handelsgebouwen vernield met brand- bommen. Te Dungannon (Ulster) zijn vele winkels geplunderd en verwoest. Tipperary en het dorp Ballyduff (Kerry) zijn ten deele verwoest. Lloyd George heeft in het Lagerhuis ver- klaard, dat de regeering' met het oog op het gebruik van dumdum-kogels door sommige Iersche republikeinen, overwoog of het niet verstandig zou zijn om een wet in te dienen, die voor zulke aanvallen den onmiddellijken doodstraf voorschreef. Officieel is te Dublin bekend gemaakt, dat Zondiag veertien aanvallen zijln gedaan op po- litie-agenten en militairen in Icrland, met net gevolg, dat zes politie-agenten werden ge- dood en acht politie-agenten en twee militai ren gewond. DE ACHT-URENDAG IN ZWITSER LAND. Bij het referendum over de invoering van den achturigen werkdag bij de spoor, post, telegraaf en telefoon is de wet aangenomen. Bij het referendum zijn 369000 stemmen v66r en 271.00 tegen aanneming der wet utgebracht. In landbouw- en industrie-krin- ;en was men tegen de wet gekant. Van de iezers hebben 67 pet. aan de stemming deel- genomen. NIET BIJ DE DERDE INTERNATIO NALE. De „Deutsche Allgem. Zeitung" meldt, dat op verzoek van de Onafhankelijke partij van Duitschland en de socialistische partij van Frankrijk het bestuur der Zwitsersche socialistische partij tegen 27 en 28 Novem ber een conferentie vn vertegenwoordigers van die pariijem belcgidl heeft, -welke uit de Tweede Internationale willen tredeh, maar wegens de 21 voorwaarden niet tot de Dcrde Internationale willen toetreden. 1 De conferentie zal de vraag overwegen, op welke wijze de verhouding van deze partijen tot de Dcrdc Internationale kan worden ge- regeld tot het tijdstip, dat ook voorien toetreding zoo mogelij'k zal worden gemaakt. ,DE RAMP TE TJIANDJOER. Bij! de ramp bij Tjiandjoer zijn tot dusver 56 fjersoncn omgekomen. Circa 17 groote aardschuivingen hebben de verbindingswegen tusschen de geteisterde dessa's doen verdwij- nen. 86 bouws sawas zijn vernield. De scha- de bedraagt 20 mille. Enkele dessa's zijn ge heel gei'soleerd. VOOR HET HER$TEL VAN" OOSTENRIJK. De Weensche afdeeling voor de commissie voor herstel heeft haar programma voor we- deropbouw van Oostenrijk opgesteld. Zij wijst in haar rapport volgens het .,Neue Wie ner Tageblatt" in het bijzonder er op, dat er minstens 800 000 personen zijn, die „van den Staat" leven, d.w z. eenzevende van de ge- hecle bevolking. Bijzonder bezwarend werkt dit biji de 'Staatsspoorwegem, waar 37.000 be- ambten en 45 000 arbeiders zijn Een vierde daarvan kan bespaard worden. Evenzoo bij de post en telegraphie ongeveer 10.000 em ploye's. De commissie raad aan, dat Oostenrijk de overbodige ambtenaren onder toekenning van pensioen zal ontstaan. Eveneens raaat d'e commissie aanmoediging van de emigratie aan. Canada heeft zich bercid verldaard Duitsch-Oostenrijksche emigranten op te ne- men. Ten slotte eischt de commissie van herstel een vermindering van het Duitsch- Oostenrijksche leger tot hoogstens 30 000 k 40 000 man en een iaaraanwerving van 80000 man Van de zijde van alle politicke leiders is er de commissie op gewezen, dat behoud van de weerkracht noodig is tegen mogelijke invallen van Hongarije of tegen mogelijke anarchistische complotten. NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. Uit Perpignan wordt aan de bladen ge- seind, dat hevige regens en stormen groote overstroomingen in de Midi veroorzaakten, waardoor verscheidene wegen vernield en cenige spoorlijnen emstig beschadigd zijn. Vele bruggen zijn door het water weggesla- gem en het verkeer ondlervinidit overal vertra- ging. DE BEGRAFENIS VAN Mc. SWINEY. E>e teraardebestelling van 't stoffelijk over- schot van den burgemeester van Cork heeft aldaar geen aanleiding gegeven tot wanorde- lijkheden. Wel heeft zich te Queenstown eeni incident voorgedaan, toen daar het stoom- schip „Rathmore" aanikwam, dat de lijkkist overbracht. De loodsen weigerden het sehip in de haven van Cork binnen te brengen en toen men het stoffelijk overschot per trein wilde vervoeren, weigerde het spoorwegper- soneel den trein te laten vertrekken, als daar soldaten in mee gingen. Ten slotte besloot men de kist aan boord uu tea xwmingtilmpbaat, de „Maty Ta- vy" te plaatsen, die het lijk naar Cork bracht, waar duizenden langs de kaden stonden te wachten tot de kist aan wal zou worden ge- bracht. Een officier was aangewezen om de over- draciit te regelen van de kist aan de stedelij'ke autoriteiten, of aan de familie van den over- ledene, maar er was niemand aanwezig om de kist in ontvangst te nemen. Hij vroeg om een brancard om de kist naar het station te laten brengen, maar het stadhuis was geslo- ten, en de stede'ijte overheid had besloten de kist niet in ontvangst te nemen van de verte- van de kroon, voordat de fa- genwoordigers milie van Mc. Swiney, die via Dublin naar Cork moest komen, was gearriveerd. Intusschen was de heele stad in rouw. Alle arbeid stond stil, de winkels, fabrieken en openbare gebouwen waren gesloten en in alle kerken werden lijkdiensten g;ehouden in te- genwoordigheid van een tairijke menigte. De straten waren vol menschen, die alien een re- publi'keinsche rozet droegen, met rouwfloers. De stemming was rustig en kalm. 's Avonds om half zeven kwam de familie van Mc. Swiney met een extra trein uit Du blin aan en dadelijk werd toen overleg ge- pleegd met de stedelijke autoriteiten. Het re- sultaat daarvan was, dat een groep van vijf- tig vrijwilligers zich naar het douanegebouw begaf, en dat kort daama de kist door zes vrijwilligers naar het stadhuis werd gedra- gende overige manschappen volgden met de kransen en bloemen, die met de kist waren medegekomen. Gedurende den nacht bleef de kist in het stadhuis en van daar werd ze Zondagochtend naar de kathedraal van Cork overgebracht, en vervolgens na den plechtigen lijkdienst naar het St. Finba-rr's kerkhof. De Britsche regeering had het dragen van republikeinsche uniformen in den begrafenis- stoet verboden en ook het meevoeren van re publikeinsche vlaggen, behalve die welke de lijkkist dekte en verder bepaalde het regee- ringsvoorschrift, dat de stoet niet langer mocht zijn dan een kwart mijl (circa 400 M.) Op verschillende punten langs den weg dien de stoet nam, waren troepen opgesteld. DE LITAUSCHE REGEERING TE KOFUO. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft de door de eigenmachtige bezetting van Wil- na bekend geworden generaal Zeligowski het Litausche front in ae streek van Kovno doorbroken, zoodat de regeering van Litauen tot ontruiming harer residentie gedwongen is. DOO'R EEN BRITSCHEN KRUISER AANGEHOUDEN. Volgens een bericht uit Danzig is gister, naar het Hbl. meldt, in de haven van Dan zig het Finsche stoomschip „Ariadne" bin- nengeloopen, dat van Stockholm naar Fin land onderweg was. Het stoomsdiip werd in de Oostzee door een Engelschen kruiser aangehouden. Acht personen werden gearresteerd en op d€n krui ser gebracht, daar men hen voor Russische bolsjewieken hield. DE STRIJD DER BOLSJEWISTEN. De bolsjewiki hebben op het geheele Wran- gelfront het offensief geopend. De troepen van Wrangel trokken terug en hebben Berd? ansk en Alexandrofsk ontruimd. Men heeft te Helsingfors bevestiging ont- vangen van de beriehtcn, dat ernstige wanor- delijlcheden te Moskou zijn uitgebroken. Ver scheidene roode regimenten zijn aan het muir ten geslagen. De sovjet-regeering roept com- munistische detachementen uit Petrograd op om de orde te herstellen. DE WAPENSTILSTANDSHERDEN- KING. Lloyd1 George heeft in het Lagerhuis be- .kend gemaakt, dat den 11 den November ter herdenking'van den wapenstilstand om 11 uur in den ochtend in geheel Engcland, en naar hii hocple in het geheele rijik, twee minu- tcn stilte zal heerschen. Het gewonc zakenle- ven en alles wat zich voortbewcegt, zal ge durende deze tijdsspanne stilstaan als een zwijgende hulde aan de oorlogsdooden. De rcgeeringen van enkele afgelegen bezittingen hebben reeds schikkingen getroffen voor het herdenken van den wapenstilstand. Een eere- saluut zal worden gebracht aan alle troe pen van het rijk en wel in den vorm van een imposantcn optocht, waarin de koning een leidende rol zal vervullen. 1NLIJVING VAN WILNA BIJ POLEN? De commissie voor buitenlandsche zaken in den Poolschen landdag heeft, naar uit Warschau wordt gemeld, besloten het ge- bied van Wilna bij Polen in te lijven en zich te verzetten tegen elke poging om van dit ge- bied een afzonderlijken staat te vormen. Het plenum zal zich Donderdag a.s. met dit besluit bezighouden. Verder zal de commissie aan het plenum voorstellen tot de regeering het verzoek te richten in de door generaal Zeligofski bezette gebieden onverwijld een geordend en uni form Poolsch bestuur in te stellcn. Hiertegenover verklaart de Poolsche miu ,nister van buitenlandsche zaken, Sapieha, in cen telegram aan den Volkenbond, dat de Poolsche regeering accoord gaat met een volksstemming in het gebicd van Wilna on der controle van den Volkenbond, mits het betrokken gebied niet door Litausche troepen wordt bezet. De Poolsche regeering verzoekt het plebisciet zoo spoedig mogelijk en op da aaaiioudigBie wijzfl te doca houden. DE BELGISCHE SOCIALISTEN. De Belgische socialisten, die thans in con- gres te Brussel bijeen zijn, hebben met 493173 stemmen een motie verworpen waar- bij geeischt werd het uittreden uit de tweede intemationale. 'Het congres heeft colk beraadslaagd' over de deelneming aan het ministerie. E)e minis ter van arbeid, Wouters, somdb alle hervor- mingen op die verkregen waren en die een voorwerp van naijver zijn voor de arbeiders in andere landen, waar een scheming is ont staan tusschen de socialistische partijen en de syndicalistische massa's. Na een langdurige beraadslaging werd met 447000 tegen 12000 stemmen en 3000 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin werd besloten aan de regeering te blijven dcelnemen. UIT RUSLAND TERUO. De laatste groep van Fransche burgers, als gijlzelaars in Rusland vastgehouden, zijn te Parijls teruggekeerd. Zij bestondi uit onge veer 70 personen, die voorloopig in barakken zijm ondergebrachi. Thans worden nog slechts op zichzelf rei- zende personen uit Rusland terug verwacht, die z'ich om deze of gene reden onderweg hebben opgehouden. ALLERHEILIGEN IN FRANKRIJK. Een ontzaglijke menigte heeft gisteren de kerkhoven van Parijs cn omstreken bezocht, o. a. een delegatie van het Britsche leger. On- telbare kransen zijn' op de graven van solda ten neergelegd. De president der republiek heeft een be- zoek gebracht aan de kerkhoven van Bagne- aux, Ivry en Pautin, om er de graven van voor het vaderland gesneuvelde soldaten te begroeten. OO-'EDUCATIE. Een eigenaardig gevolg van het systeem van co-educatie is volgens te Londen opge- dane ervaringen, dat meisjes op gemengde scholen veel meer haar best doen1, dan wan- negr zij een meisjesschool bezoeken. Voor jon-. gens waren de uitikomsten hetzelfde, hetzij' ze op een gemengde, of op een jongensschool waren, maar het ter school gaan met jongens schijnt op de vrouwelijike school jeugd een priWkel ten goede te oefenen. Althans in En- gel and. •En bij ons? KORTE BERICHTEN. Met het proces, dat tegen de aanvallers van het Fransche consulaat te Breslau zal worden gevoerd, is een begin gemaakt. In't geheel zullen 21 personen terecht staan. In een speelclub te Hamburg verschenen Vrijdagavond twee gemaskerde roovers, die het geheele gezelschap, 'n dertigtal personen, met revolvers in beawang houdend, alien fouilleerden en vervolgens met een bedrag van 1H millioen mark verdwenen. 6 In Armeensche kringen te Londen is een telegram gekomen uit Marsina d.d. 27 Octo ber, dat ae stad Hadjin gevallen is. Tiendui- zendl Armeniers zijn vertnoord nadat ze zich vooraf tegen de Turksche nationalisten ver- zet hebben. De Poolsche Landdag heeft een voorstel aangenomen om de preventieve censuur, die voor den duur van den oorlog was ingesteld, op te heffen. Te Brussel is de diredeur van een bank gearresteerd, die zich moet schuldig gemaakt hebben aan verduisteringen tot een bedrag van twee millioen francs. De trein van Brussel naar Givet is bij het station Hastieres ontspoord. Een doode en dertig licht gewonden. Britsche steden hebben reeds 35 plaat sen in de verwoeste gebieden van Frankrijk geadopteerd. In een verpadering van vertegenwoor digers van bedrijfsraden in Saksen is beslo ten tot instelling van een bond van bedrijfs raden van het geheel land die door een nati- ona'en raad zou worden bestuurd. Gemeiigd Nieuw# DE VERLAGING VAN DEN PRIJS VAN REGEERINGSBLOEM. Het Ned. Gorr.-bureau meldt: In verschillende bladen is dezer dagen een bericht verschenen, dat de verlaging van den prijs van regeeimgsbloem van 43 tot 41.50 per 100 K.G., welke mst I dezer in werking is getreden, geenerlei invloed op den broodprijs zal hebben, aangezien tenge- volge van de bijmenging van' rogge en aard- appelmeel het verbruile van regeeringsbloem sterk is afgenomen en de bakkers thans na- genoeg uiteluitend vrije tarwebloem verwer- ?ken, zoodat de prijs van het wittebrood niet meer door den prijs van de regeeringsbloem, maar door dien van de vrije bloem, wordt be- paald. In dit verband wijst men ons erop, dat tot- dusverre nog niet tot de verwerking van aard- appelmeel in de regeeringsbloem is overge- gaan, zoodat geconstateerde Icwaliteitsvermm- dering tengevolge van aardappelmeel tot het rijk der verbeelding behoort. In de toekomst zal de vermenging met aardappelmeel bovendien slechts op zoo ge- ringe sdiaal plaats vinden, dat de aar.wezig- heid daarvan uitsluitend bij microscopisch onderzoek zal kunnen worden waargenomen; de voedingswaarde, smaak en kleur van het brood zullen cr geen ongunstigen invloed van ondergaan. De beweerde minderwaardigheid van de regeeringsbloem moet voor een goed deel gerekend worden te behooren tot een pro- ;andamiddel van degenen, die er belang de vrije hloem to pluttMn a! die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd, dat van de bloem, door de regeering ter beschik- king gesteld, een wittebrood van uitstekende hoedanigheid is te bakken. Dank zij de gerin- ge toevoeging van aardappelmeel en rogge en een weinig hoogere uitmaling, kan deze bloem ongeveer 3 per 100 KG. goedkooper geleverd worden dan de vrije bloem. De re geering stelt de bakkerij hierdoor in staat wit tebrood te vervaardigen, dat eenige centen per K G. goedkooper is dan dat uit vrije nloem vervaardigd. De Nbd. Ver. van Werfcjgevers in het bak- kersbedrijlf deelt mede, dat de verlaging van den bloemprijs geen invloed1 zal hebben op den broodprijs. PASSAGE NAAR NEDERLANDSCH-INDI6. De directies der Stoomvaartmaatschappijen ,„Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd" dee len mede, dat de enorme stijging der exploi- tatiekosten van de schepen haar dwingt tot het nem^n van een maatregel, waartoe zij slechts noode overgaan, namelijk die van ver- hooging der passagetarieven. Ingaande met de eerste mailboot in 1921 uit Holland naar Batavia, zijnde het stoom schip „Kawi", d.d. 1 Januari a.s. uit Rotter dam, zullen de tarieven voor passage lste, 2de en 3de klasse gebracht worden op respec- tievelijk 1600, 1100 en 650. Wanneer, tengevolge van ruimtegebrek te- genover de zeer groote vraag, meer personen in tei hut gelogeerd moeten worden, dan in normalen tijd het geval was, of wanneer pas- sagiers in een tijdelijk bijgebouwde accom- modatie moeten reizen, zal voor het daar- door geleden verlies aan comfort eene vergoe- ding worden gegeven in den vorm van eene reductie op de passage. Het tarief voor passage per vrachtboot moet, ingaande 1 Januan a.s., eveneens her- zien worden, doch daarvoor zal, in verband met het groote verschil in ccommodatie en .comfort, een andere maatstaf dan tot dus- verre gelden. Deze passage zal gebracht worden- op het gemiddelde tusschen de tarie ven en derhalve voor lste klasse 1350 en voor 2de klasse 875 bedragen. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDEMiG VAN DE GE'NEEISKIUNIST. Zondag is te Utrecht, onder leiding van dr. A. SMel, uit Den HaagJ een buitengewone aigemeene vergadering van de Miaatschappij tot bevordering van de Geneeskunst gehouden ter bespreking van het ontwerp Ziekteverzor- gingswet. De besprekingen groepeerden zich om de volgende punten: I. Inriaiting van die ziekenfondben. Uit eco- noxnisch oogpunt werdi de wenschelijikheidi van centralisatie uitgesproken. II. Ziekenhuisverpleging en ziekenhuis- bouw. Mien wenschte, dat in daartoe behoor- liiik geoutilleerde ziekenhuiizen' behandelinig van verzekerden, zoo wel dioor huisartsen als door specialisten, zou worden mogelijk ge maakt. mi. Kechtspositie van de geneesheeren. IV. De rubrieken honorariuml, welstandls- grens, aantal ingeschrevenen en aptheekhou- dende geneeskundigen werden in onderling wrband besproken. Men achtte voor de leden wenscheliikheid werd1 betoogd, dat net honorarium van de apotheekhoudende geneeskundigen in de der ziekenfondsen een gezinsinkomen van 2500 als aigemeene basis aannemelijk, oor- deelde echter, dat de welstandsgrens overi- gens naar plaatselijike omstandigheden, dis- trictsgewijs zou moeten worden vastgesteld intusschen was men niet blind voor de zich sr.el wijzigende sociale omstandigheden, en aangezien dit punt toch later bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden geregeld, machtigde men het hoofdbesiuur, indien het bij het uitbrengen van zijn advies aan de re geering meende de verantwoordelijkheid voor dit cijifer niet meer te kunnen dragen, daarom- trent nog ruggespraak met de afdeelingen te houden. bij de bepaling apotheeknoudem eerste plaats het oog gevestigd zou worden op hum geneeskundige verrichtingen. V. Specialisten. Ten aanzieni van het s^stmn van honoreering werden zeer uiteen- loopende meeningen veikondigd. Overeen- stenuning werd niet bereikt. LOONSVERHOOGING. Met afwijking van het bepaalde in de nieuwe loonregeling van 5 October j.l. voor de burgerwerklieden van de landmacht (werkzaam bij de korpsen en inrichtingen, oa. bij de Cadettenschool te Alkmaar), is thans door den Minister van Oorlog het na- volgende bepaald: Aan de werklieden, aan wie eene schrifte- lijke aanstelling (bewijs van dienstverband)is uitgereikt, en die derhalve verplicht zijn om ,bij te dragen aan het pensioenfonds voor we- duwen en wcezen van burgerlijke ambtena ren, wordt. te rekenen van 1 Januari 1920, eene vergoeding toegekend, ten bedrage van' .de toegepaste inhouding. De kinderbijslag (een bedrag van 1,— per week voor werk lieden in vasten dienst, wordt, ook te reke nen van 1 Januari 1920, toegekend voor ieder kind beneden den leeftijd van 18 jaar, dat de werklieden op 1 Januari j.l. bezaten Wijders is bepaald: De loonbedragen wor den, te rekenen van 1 October 1920, voor de mannelijke gehuwde werklieden gebracht op ten minste 30,60 per week in een gemeente der le klasse; 29,70 per week in eene ge meente dee 2de klasse; en f 28,35 per week ia eene gemeente d«r Sd« klaas®. Tot da 2da Idas-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1