DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Demi-saisons Winterjassen G. v. 't Hullenaar, WOENSDAG No. 259 flonderd twee en twintigste Jaargang. 1920 Abonncmcntsprijs bij vooroiilietaling por 3 mnanden f 2.—, fr. per post V 2.50. Bowijsm. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regcl, grootero letters nnnr plnatsriiimte. Itrieven franco N,V. lloek- en llainlrlsdr. y.h. llemis. Cosier Zuon, Voordimi CO, Tel. Adininistr. No. 3. Redactio No. 33. Rn iten 1 andsell Over/.tcl11 Biijkens cen hedcnochtcnd door ons ont- vangen telegram is, naar de „New-York Wcr.d meiude, de uitslag der prcsidentsver- kiczing in Amcrika reeos bckcnd en zou de repubiikemsche candidaat zijn gekozen. Of- ficieel is die uitslag nog niet. Ueze voigt op den twccdcn Wuensdag in Februari presidcntsverkiezing geschicdt n 1. met rechtsitrccks door het Amenkaunsche volk, maar door kiesmannen, die door het volk zijn aangewezen. Elke staat wijst een aaintal kteamaniien aan, geiijk aan het to laa,aantal Congrcs-leden (d.w.z. ledcn van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat), die voor den staat ziiting hebben. Het is echter niet veroorloofd, dat tot kiesman wordt ge kozen een senator, een afgevaardigde of een bezoidigd staatsambtenaar. In iedercn staat women kiesmannen door de stemgerechtigde burgers thans ook burgeressen bij gehcime stemming geko zen. De kiesmannen wordcn in de ondcrschci- dene siaten gcaozen op aen D.nsaag, vol- gende op den cerstcn Maandag in November. Zij komcn op hun beurt in de respectieve hoofdsicaen der staten bijecn op den iwecden Maandag in Januari daaropvolgende, ten einde dan hun stem uit te brengen op de vertchillende candidattn. De stcmbiijetten der gczamenlijke kiesman nen worden vervolgen9 op den twccden Wccnsdag in Februari geopend en geteld in aanwezigneid van beide 1 luizen van het Con- gres. De alsdan gekozen president aanvaardt ten slotte de hem op dcze wijzc tocvcrtrouwde functie op den 4dcn Maart daaropvolgende. Maar, al is dan de uitslag nog niet defini- tief, men begrijpt, dat die wel te voorspelten is, als men wcet wie de kiesmannen zijn. In dit gcval is de mcerderhcid republi- kcinsch cn zal er dus een president van die richting komen, alzoo Harding. De verkiczing van dozen is ook voor Eu- ropa van bclang, omdat hij is cen tegenstan- der van den Volkcnbond. In de Gricksche koningscrisis is een nieu we vcranderde wending gckomen In gocd- ingelichte politieke kringen hcet het dat Ve- nizclos aan den Servischcn kroonpnns de kroon zal aanbieden en Griekenland met Ser- vie wil vereenigen. Deze vertoeit op het oogenbiik voor de begrafenisplechtigheid ran toning Alexander te Athene. Als Venizelos er in slaagt dit plan te verwezenlijken, dan zal er op den Balkan een groote mogendheid zijn, mplaats van al die kleinere staten van thans. Men vterwacht echter, dat de Entente tegen zulk een combinatie bezwaren zal hebben. In Rusland schijnt clke militaire macht aanvankclijk groot succcs te hebben (men denke aan Denikin en Joedcnits) en aan die van den laatsten tijd, die van gcncraal Wran- gel), maar dan kemt er weer ten pcriode, waarin zij danig klop krijgt. De voornaamslc oorzaak daarvoor is natuurlijk het oprukken der bolsjewiki die door allerlei dwangmaat- rcgelcn de bevolking ondcr den dui,m horn den en prcsscn tot meevcchtcn in het roode legcr Een andere corzaak is ook de ze'.fover- schatting der aan de bolsjewiki vijandige le- germacht Wrangel ondervindt thans de ge- volgen van beide. De bolsjewiki bewegen de handen vrij doordat zij vrdde sloten met Po- len cn konden van het Poolsche front groote legerseharen naar Zuid-Rusland d rigceren, en daar Wrangel over hoop lag met de Oe- kraine, kon hij van daar weinig hulp ver- waehten „Van alle zijdcn, zoo meldt een te legram uit Mcskou, hebben dc roode troe- pen zijn leger in hunne macht en het lot van wrangel's hoofdmacht is beslist" Een na- der bericht van 1 November zegt: De roode trocpen rukken verdcr op. Bij dc verovcring van het station Fedorowka cn Akimowka vie- len gepantserde treinen, kanonnen en ander oorlogsmateriaal in onze hainden Bij Melito pol vie.cn 3 gepantserde treinen en 28 vuur- monden, 300 wagens munitie, 95 locomotie- ven, cn cen graanvoorraad van ruim 2000000 pocd in onze handen. Het ziet er dus op het oogenbiik voor Wrangel ernstig uit. Hij trekt dan ook al te- rug in de Krim tot over Perekop, dat hij ook al moest prijsgoven. Een bericht uit Konstan- tinopcl schat de roode troepen op 140 000 man en zegt dat Wrangel's heele expeditie als mislukt kan worden beschouwd Wat blijft er dan nu over van Wrangel's stoutc bcwcring van cen dezer dagen dat hij de bolsjewiki zou blijvcn bevcchten tot hun ne algcheelc ncderlaag? Hij zal daar nu wei nig kans mcer toe hebben. Voor de Fransche regeering, die Wran gel's Zuid-Russische regeering had erkend, is deze nedcrlaag tevens een hoogst onaan- genaam feit. Rnit<MiTaii<l De „Vorwarts" schrijft: „Opgepastl Gecondenseerde mel'k, die in Nederiand door de Duitscne controleurs als ondeugdelij'k voor de consumptie was afge- keurd, zal naar die vrijhaven Hamburg wor den verscheept. In het Duitsche tolgebied zal ze niet women toegeslaten, maar de Ham- burgsche „Schieber zullen trachten ze in het binnenland van Duitschland te verkoopen." Het behoeft geen betoog, dat dergelijke be- richten den Nederlandschen handel slechts afbreuk kunneii doen. Het Duitsche publiek zal na deze waarschuwing alle Nederland- sche gecondenseerde melk vertrouwen. Een onderzoek van deze aangelegenheid en inge- val het bericht onjuist blijkt een onmiddellij- ke tegenspraak van de zifde der Nederland- sche regeering, is dringend gewenscht. VOOR HET BORRELTJE. Zondag heeft er te Brussel een groote be- tooging van herbergiers en hotelhouders plaats gehad. Er waren wel 12.000 deelne- mers bij de betooging, welke gericht was te gen het verbod van alkoholverkoop per glas De Belgische wet, die na den wapenstilstand door de Kamer is aangenomen, bepaalt in- derdaad, dat de alkohol nog slechts met twee liters te geiijk mag verkocht worden. Er werden talrijke opschriften in den stoet gedragen. Dat der West-Vlaamsche her bergiers was in verzen Met het borreltje van voorheen Gingen ons ouaers d'eeuwen heen, Waarom het nu afgeschaft Enkel herbergiers er voor gestraft? En de Dinanteezen herinnerden aan het tragische lof, dat hun stad tijdens den oor- log te beurt vielDe Moffen hebben Dinant voor zijn herstel vraagt het „la liberte des cafe's." Na den optocht werden vergaderingen ge- DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VER. STATEN. De verkiezingen voor het presidentschap der Vereenigde Staten zijn gistermorgen be- gonnen. In de eerste plaats, waarvan het eindresultaat bekend was, verkreeg Harding 28 stmemen tegen Gox zes. Voilgens een heden'morgen door ons ontvan- gen telegram is, naar de New-York World meldt, Harding gekozen. ONZE GEOON0ENSEERDE MELK. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. telefoneart; houden. Daar voerde o.a. A. Buyl, het libe rate Kamerlid, het woord. Hij bracht hulde aan de herbergiers voor hun vaderlandlieven- de houding tijdens den oorlog en zeide, zeer verheugd te zijn over het feit dat Waalsche en Vlaamsche herbergiers samen den strijd voor het recht hebben aangebonden. DE BEIERiSCHE BURGEKWACHTEN. Te Berlijln zijn uit Londen beircuwbare be- richcon on.vpngen volgens welke Engeland de vc-or Duitschland gurstige besTissing in zake cfe inbeslagneming van de Dui sche eigen- deuuren hardhaaft In verband met een1 con ference iuss hen den Duiischen gezant te Ro me en den Haiiaanschen minister van handel nceml men aan, da.t het italiaarsche ka-binet het Eingelsche vcorbeeld zal volgen. DE VOLK1SSTEMIMING' IN KAKINTF'iIe. In ZuidJS:lavie begini men zich in het voor Servie onounstige resultaat van de volkssitem- niing in Karinthie ic schikken. iDe minister- president hecfit1 wcordelijk verklaard1, dat de erkenning van de cp grond! van art. 50' van het verdirag van St. Germiain uit'geschreven volksstemiming, Servie's plicht is. DE DUITSCHE OOMMIUNI'STEN. iDe ipanijuag yan de Duitsche eommunisti- sche paniji newt twee resoluues aangenotnen. In dc eene ver'klaart de pariij zich voor Sov- jci-Rusland en tegen Poten, verwijl de andere de coxrtmunisnswhe pariij cparaagt, de crisis in de binntnlanasche en buueniandsche poli tick aan ne prijpen als mindel tot propagee- ring van de revoluiionnaife iaee, en ador pro paganda onder de arbeiders aan te sturen op ten conceatraiie van de revolutionnaire stroo- nnngeu. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. DE iHDNGAARSCHE REGEERTNG. De „Press Information" meldt uit Boeda- pest: De toesland in Bongarije heeft zich ver- scherpt. De aftreding van den Rijksbestuur- der i lorthy is te verwachten. Men vermoedit', dat elk oogenbiik een omwenteling en een slaaisgreep kunnen plaats grijpen van de zij- de der dbmocraten en progressisten, die zich van de regeering meester willen maken. DE ONRlUST IN IERLAND. 'Honderd'twiniig burgers, die zich bij, Youighal (E!ngeland) in een hinderlaag had- den gelegd!, overvielen elf soldaten' en dood- den er 6en, verwond'den er twee en orttwapen- den ze alien. De lijiken van twee vermiste politieagenten uit Trabe zijln ge von den doorzeefd' mej kogels. Sir Hamar Greenwood heeft in het Lager- huis medtgedeeld, dat er geen regeeringspo- litiek van represailles in Ierland bestaat. De Weerwraakmaatregelen zijn vaak rechtmatige dad en van zelfverdediging der politic en sol daten, wanneer zij huizen, winkels en anndere gcbouwen naar munitie en ontplofbare stof- fen doorzoeken. BGLSlJEWIE'K VEROORDEEiLD. De raadselachtige bolsjewistische afgezant, die werd gearresteerd wegens het 'feit, dat hij corriprom itlcercnde documenten in zij'n bezit had, is heden door den rechter in Bcwstreet tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld. Fldj gaf als zijn naam op Veltheim en wordt beschreven als eeni Finn. DE 'MIJ NWE R KE RiSSTAiKI'NG IN ENGELAND. Ofschoon Maandag in enkele mjjnstreken is gestemd! is de a'gemeene stemming over de nieuwe voorwaarden ioch eerst gis.er gehcu- den. Volgers verscheidene berichten, die Ma?ncl"gavend beschikibaar waren, is het mogelijk dat de oppositie tegen aanvaarddng van de vcorgestelde s' hikking zich in tame- l'ijik grcoten cmvang zal uiispreken, doch mien, verwacht niet, dat de door het dagelijksch be- s:uur e'er Mijnwerkersfederatie aarbevolen oplcssirg in gevaar zal worden gebracht. De eerste cijifers. die bcschlkbaar zijn, zijn van, enkcH schachten in Zuid,-Wales waar zooals bekend, is, de oppesilie tegen de vccrgestelde o-plcssing het feist is Uit deze cijifers blijlkt evenwel, dat een aanzienlijke meerderheid .voor aanvaarding is. HET E N'GE LS'C II - FRANSCHE GESCHIE De Pans oniving Zondag D'uitsche Pel- grims onder leidinig' van den EHiitschen ge- eu' den Keulschen Aarts'bisschop, die in Duiis hland het werk van den Hciligen Va- der in den d'iejist der naastenliefd'e en den vre- de dankbaar herdacht. De Pans sprak in zijn antwoord de hoop uit, dat op den „wapenvre- de" een verzoeningsvrede'onder de menr schen zou volgen. EEN CREDIET VAN DRIEHONDERD- DUIZE'ND FRANCS. De Fransche ministerraad bcsloot een wets- ontwerp betreffende de bijzetting van een soldai inconnu" in het Pantheon op 11 No- vemiber as, in de Kamer ie brengen, zoodra deze wear bijeen zal zijn. 'n Crediet van drie- honderdd'uizend; francs zal hiervoor beschik- baar moeten worden gesteld, waarrmede de door het parlement goedgekeurde credieten voor dte viering- van het viji tigjarig bestaan der republidk zullen worden verhcogd. KORTE BERICHTEN. Behalve Korenski vertoeven thans te Warschau Sawinkof en Rodiezcn, de vroe- gere leden van Kerenki's regeering. Er heb- ,ben reeds gewichtige conferentics plaats ge had, waarvan de rcsultaten worden geheim gehouden. Volgens een particulier telegram uit Wilkomir, 60 K.M. ten Noordcn van Kow- no, wierp een Poolsche vlieger twee bom- men Op ae eerstgenoemde stad, waardoor vijf en twintig mcnschen gedood werden. Twee huizen werden verweest. Polen heeft het voorstel van den Vol- kenbond om een volksstemming in het gcbied van Wilna te houden, aangenomen. Het agentschap Volta meldt, dat de Ita- liaansche regeering weigert met de Fransche en Engelsche planncn mede te gaan zich aan te sluitcn bij de eventueel tegen Duitschland te nomen economische maatregelen Naar de ,,Zeit" meldt, woedt de Spaan- 'sche griep hevig in Londen, alleen de laatste week vorderde deze 2100 offers. Maandag wordt het geregelde handel^- vcrkeer tusschcn Duitschland cencrzijds, Frankrijk, BclgiS cn Engeland andcrzijds, weder opgenomen. De Hooge Geallieerde Commissarissen '.'hebben hun stappen hernieuwd om de ratifi- catie van het verdrag van Sevres door den Sultan van Turkije te verkrijgen. Het permanente secretariaat van den Volkenbond heeft Maandag zijn bureaux ge- opend. Deze bevatten talrijke ambtenareu Aan de Berliner Borsig-Wenke staken sinds ongeveer veertien dagen 300 vaikarbei- ders, daar de directie beweert de nieuwe loon- eischen, niet te kunnen tcestaan. Daardoor werd dte leiding van het geheele bedrijf, waar. aan 5000 arbeiders zijln verbonden, zoo be- invloed, dat het M'aandagavond inoest wor den gesloten. Staten-Generaal Geeatersingel, b/h. Gcrechtsgebouw. Rinnenlaiirt van de Commissie van Rapporteurs over het wetsoniwerp No. 91 van de zitting 1919— 1920", zooals deze zijn verzameld en opge- 'nomcn in den staat, als bijlage toegevoegd aan het voorloopig verslag over dit wetsont- werp? 2. Zoo ja, kan de Minister dan mededee- Jing doen hctzij van het resultaat van het on derzoek, hetzij van den inhoud van dit ad- vies? Gemengd Kieuws DE MELKVOORZIENING EN DE ZUIVELNIJVERHEID. De Algemeene Nedierlandsche Zuivelhond heeft zich met een adrea tot den, minister van landbouw gewend, waarin gevraagd wordt, alle regeenngsbemceii'ngen met de melkvoor- ziening en de zuivelindustrie op te heffen. Adressant schrijft, dat de melkvoorzie- ning van de groote steden in, het huidige sy- steem van regeeringsbemoeimg groote zor- gen baart en steeds meer dwangmaatregelen voor den zuivel in het algemeen noodzakelijk maakt. Dit heeft, aldus wordt in het adres. gezegd, onvennijdelijk vele ontoillijkheden ten- gevolge en veroorzaakt steeds meer ontevre- denheidi onder de belanghebbenden. Het be- lemmert een regelmatige functioneering van onze zuivelindustrie en zuivelexport-handel, hetgeen in de toekomst zeer bedenkelij'ke ge- volgen zal hebben, daar de zuivelproducten tot onze voornaamste exportartikelen behoo- ren, en het toch vaststaat, dat voor een ge- zonde economie van ons land een regelmatige en zoo groot mogelijke uitvoer van producten een eerste vereischte is. De bond ziet in de thans toegepasfe regee- ringsbemoei'ingen met den zuivel, waarbij al- les zich moet richten naar dte melkvoorzie- ning van de groote steden en de vraag, of de staabewoners per liter melk een paar centen meer of minder zullen betalen, een groot ge vaar voor de toekomst, daar zijns inziens de z.g. zoetmelkeriji, die voor den oorlog de ste den op de goedkoopste wijze van melk voor- zag, er door te gronde gaat. Vele consump- tiemelkers gaan, zoo schrijft adressant, hun bedrijf wijzigen, indien zij dit nog niet reeds gedaan hebben, om in den winter, evenals de zuivelboer, zoo weinig mogelijk melk te pro- dcueeren, daar deze productie door het, door de regeering gevolgde systeem van prijsdruk- ken, niet meer loonend is. Het gevolg daar- van is, dat de zuivelindustrie aan steeds nau- wer banden moet worden gelegd om in de melk-tekorten te voorzien. Door deze kunst- matige regeling wordt de exporthandel in zui velproducten op gevoelige wijze getroffen en wordt hem de gelegenheid ontnomen zich vrij te ontwikkelen. Adressant i9 van meeninig, dat hierdoor niet alleen het belang van den zuivelexporthan- del, maar ook het landisbelang geschaad wordt. De wet van vraag en aanbod zal, zoo schrijft de bond verder, langs geleidelijke we- gen regelen, wat nu op zeer gebrekkige wijze wordt getracht te verkrijgen door verboden en voorschriften, die tot vele onbillijkheden en misstanden aanleiding geven. Bovendien is het nog zeer d« vraag, of in den vrijen han del de melf- en zuivelproducten duurder zul len zijn dan thans het geval is. Voorbeelden, betrekking hebbende op andere producten, zijn er om te bewijzen, dat zulks lang niet al- ijd het geval is. ONDERZOEK OEWENSCHT. Kortgeledten hebben we aldus het Hbl. een bericht opgenomen over opstandigheid van iongens in het opvoedingsgesticht „De Glint- norst", waarbij de directeur lastig was geval- len. (Wel weersprak de dierecteur eenige da gen daarna de juistheid van het bericht.) De zer dagen hebben we een bericht opgenomen over een soort van opstand in het Rij'ksopvoe- dingsgesticht te Avereest; het is natuurlijk niet onmogelijk, dat ook daarvan tegenspraak komt. Maar er is meer. In het voor eenigen tijd door ons uitvoerig aangekondigd rapport van den Chr. Ambtenaarsbond lazen we ern- stige critieken op die Rijksopvoedings- en tuchtscholen,, terwijl ons een half jaar geleden een uitvoerig artikel werd aangdwden over een Rijksopvoedingsgesticht, aan het hoofd waarvan een bekend paedagoog staat. Om bijzondere redenen hadden we bezwaar dit stuk op te nemen, maar de critiek in dit arti kel scheen ons betrouwbaar. Verder kwamen kortgeleden in de pers berichten voor over de tuchtschool in Nijmegen en die te Leeuwar- den, waarin gewezen werd op een dwaas on- SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De heer Otto heeft de volgende vragen ge richt tot den Minister van Financien: 1. Ffeeft de Minister reeds eevolg gegeven aan zijn voornemen, een onderzoek te doen instellen naar of althans een advies te vra gen over de gegrondhcid der ..wcnschen in zake de salariccring der burgerlijke rijks- ambteoaren, welke tar kennis zijn gebracht era op evenredige verhouding tusscnen het aantal verplegaiden en het aantal verpleegden, waardoor de indruk kon worden gewekt dat er met geld gesmeten wordt. Uit de officieele verslagen en statistieken blijkt evenwel niets van eenige onregelmatig- heid in aanstellen' van personeel, over ondoel- treffende gelduitgaven, over opstandig ge- drag van learlingen. enz. Least men dia, dan schijnt alias voortralfelijk in orda. Maar wa On nimmiT besfaat nit 2 Midn. lloolMroilncluurTj. N. ADMMA. 3 NOYEMBEK. Direeteur0. II. KKAK. Uit Miinchen wordt gemeld, dat de Beier- sehe regeering het antwoord op de Entente- nota betreffende de ontbiniding der burger- wachten aan de rijkeregeerin'g heeft gesonden. Daarin wordt, meldt het Hbl., onder verzeke- ring van de onverbrekelijke trouw van Beie- ren aan het rijk en verwijzing naar de onvoor- waardelijke noodzakelijkheid der burgerwach- ten, de overtuiging uitgespro.ken, da.t de re geering, everuala bij de kwestie van de uitle- vering der „oorlogsmisdadigers" en die der vernietiging van de Dieselmotoren, te^en- stand moet bieden. Er wordt ook geen twijfel aan gelaten, dat Beieren den eisch van de Entente tot ontbinding der burgerwachten niet zal inwilligen.. DE DUrriSCHIE EIG'ENDOMMEN' IN DE ENTENTE LA NDENi. De .Westminster Gazette" verneemt uit Kopenhagen, dat bij de bijeenkomst van het Deensche Eolkething Donderdag de premier NieLs Neergaard, een redevoering heeft ge- houden waarin hij verklaarde, dat de regee ring bereid was mede te werken om -te komen tot een vermindering vani de militaire uitga- ven, gedeeltelijk om economische redenen, ge- deeitelijk omdat de bestaande militaire instel- lingen gebaseerd waren op een militaire en eoonomische wereld, die absoluut verschilde van de tegenwoordige. D'aarom zou een her- vorming zoowel van de militaire organisatie als van de wetgeving, gerechtvaardigd en noodzakelijk zijn. Doch een nauwkeurig on derzoek van de reglementen van den Volken- bon>d toonde aan, dat elke ontwapeningskwes- tie wezenlijk onmogelijk was. Dit werd ook bevestigd door de vorigen minister van bui- tenlandsehe zaken, die het voorstel ingediend heeft van Denemarken'a toetredinig tot den Volken'bond. „Zoowel de reglementen zelf als de officiee- le commentaren van de Brits-cbe regeering toen zij de reglementen bij het Parlement in- dieade, bewijzen, dat er verondexsteld werd, dat elke etaat zijn eigeai verdediging oea in- riehten, waardoor hij aan een onverwachten aanval op zijn grondgebied het hoofd zou kunnen bieden, welke aanivallen mogelijk kon den komen van staten, die geen lid zijn vanden Vollkenbond of die in strijd met de reglemen ten zouden handelen. Het is duidelijk, dat re glementen in dien zin niet zouden kunnen blijven bestaan, wanneer het mogelijk was, dat de eene staat na den andere onbwapende, zoodat men niet ban'g behoefde te zijn voor een staat, die in strijd met de reglementen handelde. „Doch", vervolgde de premier, „er worden thans voorbereidingen getroffen om een voorstel in te dienen voor een begrenzing van de bewapening." Uit P'arij.s wordt gemeld, dat volgens den Londenschen correspondent van de Matin" men te Londen het incident naar aanleiding va paragraaf 18 van het vredesverdrag geslo- ten acht. DU'ITECHE PEILGRIM'S BI'J D'EN PAUS. TWEEDE KAMER. In de sitting van gisteren werd behandeld de regeling van werkzaamheden. De voorzitter zou vooretellen Dinsdag a.s. te beginnen met behandeling van de Staa tsbegrooting. Donderdagavond en zoo noodig in avondvergaderingen van de volgen- de week zullen de Huurwetten behandeld worden. Van 1 November af zullen een of twee avondvergaderingen per week worden gehouden. Vrijdag a.s. worden een reeks klei- ne ontwerpen afgedaan. Hierna werd voortgegaan met de behande ling van de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied. De heer J. terLaan lichtte een amende- ment toe om de grens voor aftr-ek van nood- zakelijke leven&onderhoud in de gemeentelijke inkomstenbelastingen te doen vexvalllen, eub- sidiair te verhoogen van 800 tot 1000. De voorzitter stelde voor het amende- ment-De Geer betreffende een hoogere rijks- uitkeering aan de gemeenten met zeer hooge inkomstenbelasting, niet toelaatbaar te ver- klaren. Dit v.oorstel werd verwo.rpen met 40 tegen 35 stemmen. Het voorstel-Beumer om het amendement- De Geer naar de afdeelingen te verzenden, werd verworpen met 39 tegen 35 stemmen. De heer D e Geer lichtte een 2e amende- ment toe ten einde te bepalen dat in geen ge- val voor eenige toeneming van het belastbaar inkomen in de gemeentelijke inkoms'tenbelas- ting een hooger percentage lpag worden gehe- ven dan van dezelfde toeneming in de rijks- inkomstenbelasting werd geheven, vermeer- derd met 10. Het amendement-Ter Laan om ook winkels en kantoren onder gemeentelijke bedrijfsbe- lasting te doen vallen werd aangenomen met 54 tegen 24 stemmen. Het amendement Ter Laan om de grens van vrijstelling van gemeentelijke bedrijfsbe- lasting niet te bepalen op 12 per arheider, werd verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Het amendement-van Beresteijn om het maximum van de gemeentelijke inkomstenbe lasting niet te bepalen op 12 per arbeider doch bij algemeenen maatregel van bestuur te doen vaststellc-n werd verworpen met 49 te gen 28 stemmen. Het subsidair amendement-van Beresteijn om niet te heffen van den lOden arbeider af, doch ook voor de eerste 9 arbeiders te laten betalen, werd aangenomen met 48 tegen 29 stemmen. De gemeentelijke bedrijfsbelasting werd goedgekeurd met 63 tegen 14 stemmeu. De minister nam het amendement-Ter Laan over betreffende het vervallen van de grens, voor aftrek van eerste levensonderhoud in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Minister D e V r i e s ontried aanneming van het amendementde Vries inzak6 limi- teering van de gemeentelijke inkomstenbe lasting. De heer Drion stelde bij amendement voor, de grens voor aftrek van levensonder houd weer op te nemen, doch die te bepalen op 1000. De heer Teenttra was tegen de amende- menten-Drion en -de Geer. Het eerste was absoluut overbodig. Hij achtte bovendien 1000 te l'a&g als levensonderhoud voor een echtpaar. De minister dupliceerde en verklaarde dat de amendementenrde Geer niet kunnen worden gescheiden. In den geest vati den heer De Geer zou het eerst de beslissing moeten vallen over het tweede amendement. Thans kon spreker niets anders doen dan het amen dement ten sterkste ontraden. De heer De Geer verklaarde naar aanlei ding hiervan, geen bezwaar te hebben tegen gelijktijdige behandeling van zijn beide amen- dementen, waarvoor desnood® gecomibineerd zou kunnen worden gestemd. Het denkbeeld-de Geer was den heer Bere steijn sympathiek, maar wilde men daartoe komen, dan moet men aan de gemeenten tege- lijk de medicijn verstrekken. Da.iro.m stelde spreker met de heeren Drion, Lehman, Schok- king en Van Rappard voor, do befde amen<3e- menten tegelijk te behandelen. Voor dit voorstel verklaarden zich 28 leden, daartegen 17, zoodat het vereischte aantal le den niet aanwezig bleek en de vergadering te 5.35 verdaagd werd tot heden 1 uur. KLEERMAKERIJ

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1