DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In onze straat. aj.b£ Feuille ton. JPlo. 260 Honderd twee en twintigste Jaargang. 192v. Abonncmentsprijs bij vooroitbetaling por 3 niaamlon f 2.fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortenticpr. 25 ct. p. rcgol, grootore letters naar plaatsruimte. Ilricvcii franco N.Y. Book- en Ifandolsdr. v.b. Ilonns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. DONDERB 10 DirectourG. II. KRAK. nooMrodaeleurTj. N. ADEMA. NOVEMBER Bnitenlandscli Overziclit De presidentsverkiezing in Amerika, waarvan de uitslag wel voor niemand een verrassing zal zijn geweest, heeft de republi- keinsche partij een meerderheid bczorgd, zoo- als nog nooit eenige andere partij heeft ge- had. Men spreekt al van een meerderheid van 6 millioen stemmen, waarmede de nieuwe president is gekozen. Alleen in de zuidelijke staten behaalde de democratische candidaat Cox de meerderheid. De andere candidaten, Dobs, de socialist, Walkins, de geheelont- houder en Christensen, de candidaat der boeren en werklieden in het westen, heeft men bijna niet hooren noemen1. Waren Harding en Cox dan zulke gewel- dige staatslieden, dat zij zoo op de kiezers konden werken? Oeenszins. Geen van beiden heeft bijzondere staatsmanseigenschappen, zoodat het duidelijk is, dat gekozen werd tusschen de democratische of de rcpublikein- sche partij, waarvan de laatste een besliste actie voerde tegen president Wilson, dien zij autocraat, noemde. Van een Volkenbond, zoo- als deze dien wilde, moeten de republikeinen niets hebben. „Amerika v66r alles" is hunne leus. Harding verklaarde zich dan ook te- genstander van Wilson's volkenbond-idee, maar is wel te vinden vodr een associatie van mogendheden, een slappe volkenbond dus, waarin Amerika niet juist gebonden zou zijn door de besluiten van zulk een groep van vol- ken Over dit idee zal zeker het laatste woord nog niet zijn gesproken. In een zijner rede- voeringen heeft Harding al eens gezegd, dat Frankrijk er wel mee sympathiscerde, maar deze verklaring bezorgde hem toen reeds een tegenspraak uit Frankrijk en de republikein- sche partij achtte het toen gewenscht den candadaat-president te verbieaen om maar zoo voor de vuist weg te spreken. Hij mocht voortaan zijne redevoeringen slcchts voorle- zen, nadat zij waren' goedgekeurd. Hieruit blijkt wel, hoe Harding als president afhan- kelijk zal zijn van de partijleiders Van Harding als persoon valt niet veel te vertellen. Hij is senator voor Ohio en lid van de senaafcscommissie voor buitenlandsche zaken. Bijna zijn heele leven hij is 55 jaar oud heeft hij in den staat Ohio gewoond, waar zijn grootvader zich indertijd vestigde. In Marion werd Harding's vadcr geneesheer en de nieuwe president trad daar als jongen in dienst bij een drukkerij als loopjongen Verschillende functies heeft hij daar door- loopen, tot hij eigenaar werd van dat blad, de „Evening Star". Hij is dus gcheel een self- made man- Nog een andere stemming is er Dinsdag gehouden, waarvan de uitslag wel een ver rassing is geweest en die waarschijnlijk meer belangstelling trekt dan de verkiezing in Amerika. Wij bedoelen de stemming onder de Engelsche mijnwerkers, die zich hodden uit te spreken over de jongstc regeeringsvoor- stcllen inzake de staking. Wij bchoeven zeker die voorstellen niet meer te memoreeren, om- dat wij het verloop der staking en de onder- handelingcn tusschen regeering, mijneige- naars en mijnwerkers geregeld hebben ge- volgd. Het resultant van het Dinsdag onder de mijnwerkers gehouden referendum is anders geweest, dan de leiders stellig hadden ver- wacht. Tegen het advies in, heeft de meerder heid zich tegen de voorgestelde schikking ver klaard. Er voor waren 338 045, er tegen 346 504 De meerderheid is dus niet zoo heel groot, 8459 stemmen. Daar de statuten een hveederde van het aantal stemmen voorschrij- ven om de staking voort te zetten, kan de uitslag der stemming dus practisch geen ander gevolg hebben dan wannecr de meer derheid v66r aanneming der voorstellen was geweest. De mijnwerkersconferentie hief dan ook de staking reeds op en adviscerde den stakers om het werk heden of morgen te her- vatten. Voor het F.ngelsche publiek zal dit besluit aangenaam ziin geweest, want elke week sta king beteekent een verlies van 5 millioen ton kolen. De uitslag der staking geeft nog een merk- waardige zwenking te zien onder de miin- werkers Van den beginne af hadden zij zich stellig verzet tegen samenkoppeling van Naar het Engelsch van j. E. BUGKR9SE. W) r „Als ze haar ter oore lewamen, zouden we het toch nooit hooren," zei mevrouw Pember- ton. „De arme mijnheer Birbeck echter wel." „0, mijnheer Birbeck t" Daarmee gaven we hem over aan de zach- te genade van de vrouw, die hij gekozen had, terwijl hij een meisje uit onze straat had kun- nen hebben. Eindelijk kwam de ochtend van den op- tocht. Stralende zonneschijn blauwe lucht het heerlijke bewustzijn, dat het niet een van die groote ondernemingen was, in elkan- der gezet door een deskundige, maar een par- ticuliere optocht, waarin iedereen binnen zekere grenzen vrijwel doen kon, wat hij wilde. Mevrouw Bean' op reis voor de boter en het was tien mtoufen over twaalf, toen zij den laatsten steek aan de beloofde japon- in dmd. Bobby kwam van school thuis, coos loon en arbeid en hoewel in het laatste voor- stel dit idee wel wat verdoezeld was, bleef het er toch in, en desniettegenstaande heeft zich bijna de helft der stakers v66r het voor- stel verklaard Buitenland 'STAiAK-M'AAR-RAAK-WOEDiE. iDe Berlijnsche correspondent van het H'bld. schrijlft: De eischcn van sommige arbeid'ersgroepen in de bavenplaatsen wordfen steeds onmogelij- ker. Gisteren zijln in de visschershaven van Al- torna de sjouwerlieden in staking gegaan, om dat zij niet meer, zooals tot dusver, gratis on- beperate hoeveelheden baring konden medene- men. Als schadeloosstelling eischten' zij een loontoeslag van 20 Mark per uur. Met veel moeite gelulkte het, hen met 6.50 Mark, per uur genoegeni te doen nemen, zoodat zij thans een daggeld van 104 Mark maken. Van de Puitschplannen, waaromtrent de Haimburgsche Echo wist te berichten, is, vol- gens het Hbld., bij den Hambungschen Se- naat eni bij de politie-president niets bekend. Daar genoemd blad' tot' de partij van den po litic-president 'bchoort, mag men aaonemen, dat de geruchten ongegrond zijn. DE TOE STAND IN RUSLA'ND. Volgens de Russische bladen werd dien 27en October in Petrograd beslotcn de ver- plichte militaire afdchtiing van communisti- sche vrouwen in ite voeren. IDe iMioskoueur bladen ontvangen de offi- cieele mededeeling, dat de sovjet-regeerimg toebereidselen op groote scbaal voor een con- tra-revolutionnaire terroristisdie actie tegen de aovjel-regeering op het spoor is gekdmen. All'e leden van dim genera len en marinesit'af zijn gearresleerd'. Tegelijkertiild zijn te Oren burg 3000 tcrroristische officieren gelnter- neera Trotzky heeft, naar de „Prafda" meldt, in - .a<j verklaard, d'at winterkoud'e te wRusland moet zcgevieren. Al1 zou ook dtie vierde van de Russische bewlking aan honger en koude sterven, d'e overblijvende zullen yerd'er kven ter verheerlijking van de overwinning der we- reld-revolutie". HIET ,DROOG"LEGG)EN VAIN SCHOTLAND. In Glasgow stemiden slechts 4 kiesdistrictem voor een dranikverbod en 9 voor het1 vermin- dei'en1 van de vergunningen, terwijl 24 stem- 1 den voor het bestend'gen van den bestaan- den toestand. Alle 11 districten van Aber deen stemden voor het bestendigen van dten bestaanden itoestand. Van 48 andere gemeen- ten stemden er 37 als vorengenoemtd, 10 voor verbod en een voor vermindering van de ver gunningen. G'ASBiRAND. Oisiteravond is de 2' K.M. lange gasleiding van, Bismarkhiitte naar Mleophasgrube uitge- branidl. 32.000 M? gas zijn verbrand. Men neeiwt aan dat er brandstichting in het spel is, daar de gasbuis op verschillende plaatsen1 doorgezaagd was. Zeven brandweermannen en drie personen, die bij het blusschen hid den, moesten1 wegens gasvergiftiging naar let ziekedhuis vervocrdi worden. HET GASTVRIJE NEDfRLAND! Zaterdag j.l. werd op een boerenhofstede in de omgeving van Bielefeld (Pr.) een vier- voudige moora gepleegd; de eigenares, haar 29-jarige zoon, haar 19-jarige dochter en een' knechtje van 16 jaar werden in en bij het woonhuis vermoord gevonden. De vermoede- lijke dader een Rus die reeds geruimen tijd iop de boerdcrij werkte, is sedert verdwenen. i Uit de nasporingen der politie blijkt, dat deze in de richting der Nederlandsche grens gevlucht is. M IJNW'E RME RSST AKING 'In de mijlni „Prins Regent" te Bochuimi is het gister tot een staking gekomen. Als redien daarvoor wordt het ontslag van een beambte aangegeven, waarmede de mijnwerkers zich niet konden vereenigen. Tengcvolge hiervan moest de BochumGelsenkirchener tram we gens gebrek aan slroom het bedrijif staken. DE MIUITERIJ TE MDSKOU. Het blad „Poliiiilken" verneemit uit Riga, en hongerig. „Maar moeder, waarom ging u gistermid- dag en gisterenavond uit, als u wist dat u niet op tijd klaar kon komen?" vroeg hij. „Ik dacht, dat ik het kon," zei mevrouw Bean gejaagd, terwijl haar knieen beefden van de haast en opwincling. „U denkt altiid, dat u meer kunt doen, dan u kunt," zei Bobby kribbig. Maar mevrouw Bean had sedert vier uur in den nacht alleen maar een stukje brood en een kop thee gehad, en was ook uit haar even- wicht. „Nu, het is beter dan andersom te zijn, zoo als jij, Bobby. Als je denkt dat e minder kunt doen dan je kunt eindig je met minder te doen, dan je kunt." „0, 't is heel gemakkelijk, het zoo te draai- en, antwoordde Bobby tijdens de afwezig- heid van' mijnheer Bean werd de verhoud'ing van moeder en kinderen niet precies gehand- haafd ,,maar wat ik weten wou is, waar is het eten? Mevrouw Bean sprong op. „Och, dat heb ik heelemaal vergeten. Toe, ga gauw over de brug een' varkenspastej ha- len, Bobby, dan ben je een' goede jongen." van reizigers uit Moskou die te Riga aankwa- meni, dat in Moskou een soldaten-muiterij heeft plaats gehad. Deze begonnen daarme- de, dat eenige regimenten, die in de voorstad Khodica in garnizoen liggen, weigerden naar het front ite vertrekken, als zij niet van nieuwe kleedingsiukken voorzien werden. De regee ring heeft 6 a 7000 der muiters in hechtenis laten nemen. In de straten zijln machinegewe- ren en kanonnen opgesteld. Twee a driehon- derd personen werden terechtgesteld. EEN NUEiUWE PUTSCH? In de Hamburger Echo wordt een bericht gcpubliceerd, volgens hetwclk den 15en No vember gepoogd zal worden te Hamburg een meuwe Putsch rte ondernemen. Deze oewc- ging, die waarschijnlijk in verbinding staat met Essen, zou zich over geheel Duitschland moeten uitbreiden. Htet blad kondigt maatre- gden aan van de Hlamburgsche arbeiders- klasse. Het blad1 verzekert, dat manschappeni van de veilighcidlsweer zijn aangekomen om de beweging in den kiem te smoren. FRANSOHE VADERS EN MOEDERS. Te Parijs is een vergadering geweest van de verecniging der vaders en moeders, wier zonen voor het vaderland gesneuveld zijn, onder voorzitterschap van Magimet, den mi<- mister der pensioenen. Deze herinnerde er aan, dat binnenkort kerkhoven zullen' worden gesticht, war iedere doode, die geldentifi- ceerd is, een eigen graf zal krijgen, en de fa- mil ieleden zullen in staat worden gesteld, ,-ieder jaar een reis te maken naar het graf van vader, zoon of echtgenoot. Er werd een motie aangenomen, waarin aan alle Franschen wordt gevraaga „ook nu het vrede is, vereenigd te blijven als tijdena den oorlog, opdat datgene worde verwezen- lijkit, waarvoor onze doodlen stierven", en waarin aan de geallieerde volken wordt ge- vraagd', ^Duitschland niet' te veroortoven, het verdrag, dat het heeft getcekend, als e«n vod papier te beschouwen". DE ON RUST IN IERLAND. Het aantal politiemannen sedert Zondag- avond in Ierland vermoord is tot tien geste-, gen, terwijl verscheidene door schoten werden gewond. In Tralee in het Iersche Graafschap, Keij- ry, werden eenige dagen geleden twee .politie mannen ontvoerd. In gwolge deze ontvoerin. werden te Tralee kennisgevingen aangeplak: die met weerwraak d'reigden, in geval beide politiemannen Dinsdagmorgen om tien uur niet waren vrij gelaten. Kort daarna werden de lijken der beide constabels met kogels doorboord gevonden in een veld nabij de stad. Uit vrees voor de wraaknemingen na- men vele inwoners van Tralee de vlucht en verlieten de stad. Alle winkels waren Dins dag gesloten. Winston Churchill, minister van oorlog, verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis, dat acht soldaten en onderofficieren van het le- ger in Ierland voor den krijgsraad terecht zullen staan in verband1 met de gebeurtenis- sen in Ierland. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Woens- dag tallooze aanvallen op de politie in ver scheidene deelen van Ierland plaats hadden en dat daarbij vier constabels werden gedood en verscheidene gewond. Blijkens een draadloos telegram uit Hor- sea heeft lord Curzon in het Hoogerhuis over Ierland gesproken. Ook hij nam het stand- punt in dat de in Ierland toegepaste repre- sailles slechts in hoofdzaak maatregelen van zelfvenveer waren. Maar er waren mededee- lingen ware of onware, dat Wist lord: Cur zon niet te zeggen van zinnelooze repres- sailles, alleen door wraakzucht' ingegeven en zulke zou de regeering zeker nimmer goed- keuren. Maar er waren andere represailles, die volkomen veilig waren. Politie en militairen hadden het recht uiter- ste maatregelen van zelfbescherming te ne men en zij hadden gelijk diegenen neer te schieten, die anders henzelf zouden dood- schieten. Lord Curzon verklaarde zich verder tegen het denkbeeld van viscount Grey en te gen dat van Asquith, die Ierland eigen leger en vloot wilde geven. In dit verbad herinnerde Curzon aan de samenspanning tusschen Iersche rebellen en Duitschers in 1916. Curzon wees ten slotte T Toen tuj'terug was. wierp hij een onder- taslumdm blik naar de lucht door hat raam van de eetkamer. „Het ziet er donker uit," zei hij. En dat was zoo. Uit het Westen kwamen wolken op- zetten, de zon scliool weg (verscheen nog even aan het eind van den maaltijd, en verdween voor goed, toen mevrouw Bean naar boven ing, om zich zelf en de kinderen te kleeden. oen de klok twee sloeg, stonden zij hand in hand, twee aardige, kleine Puriteinen voor- stellende kinderen van den gouverneur van Flodmouth in het tableaux, dat den dramati- schen dag weergaf. waarop de inwoners van Flodmouth weigerden hun koning toegang te verleenen. Maar de omnibus zou half drie voorkomen, mevrouw Bean was nog niet aan haar toilet begonnen, en Sophie, die kwam helpen, bleef verschrikt op de deurmat voor de slaapkamer staan. „Je zult nooit op tijd klaar zijn 1" riep ze uit. ..Waar is de iapon?" „Die is niet klaar, zei mevrouw Bean. „Ik was tot 'het laatste ogenblik met de japon van mevrouw Birbeck bezig; het opnaaien van den band nam zooveel meet tijd, dan' ik bere- kend had." „Och, waarom hebben ze geen repetitie in kostuum gehad?" zei Sophie, terneergesla- gen. „Dan had iedereen klaar moeten njn." wMaar niemand zou dagen voeruit voor er op, dat van elke home rule-wet werd ge zegd, dat ze impopulair was en dat de thans behandelde toch in elk geval door Ulster was aanvaard. DE FINANCIeN VAN DEN KEIZER. De betreffende commissie van den Duit- schen landdag heeft zich bezig gehouden met een regeling te treffen met de Hohenzol- lerns. De vertegenwoord'iger van het departe- ment van financien deed daarbij de volgende mededeelingenIn Januari 1919 heeft de vroegere keizer 6en millioen Nederlandsche gulden ontvangen. In Augustus 1919 een be- drag van 1.138.000 mark en in October nog eens 10 millioen mark. Uit den grondverkoop in de Wilhelmstrasse ontving de keizer 4u millioen mark, die gedeeltelifk voor den aan- koop van het kasteel Doorn gebruikt werden. Voor dit slot zijn hem to Augustus 1919 ook enkele stukken voor de inrichting geleverd Het verblijf van den keizer bij graaf Bentinck heeft dagelijks 1000 gulden gekost. De prinsen hebben tot 1 Juli 1919 hun jaargeld uit de kroonkas en later uit de huis- schat ontvangen, "thans echter nog slechts 2/, van het vroegere bedrag. KORTE BERICHTEN. Bij een grooten boschbrand bij Mem- bach (Bclgie) zijn 300 H.A. boschaanplan-tin- gen vernield. Men vrecst kwaadwilligheid. Volgens berichten uit Barcelona aan de „Daily Telegraph" is de staking der metaal- arbeiders daar algemeen. Er sdiijnen echter teekencn te zijn, welke op een legging van het geschil wijzen. Ti in Barcelona alleen meer dan 30.000 gedwon- gen en vrijwillige werkloozen. Men overweegt to Griekenland volgens den „Times"-correspondent te Athene, het openen van besprekingen over een mogelij- ken terugkeer van ex-koning Constantijn op den' troon. De Fransche mijlnwericers dreigen met staking, indicn hun eischen niet v66r 14 No vember zijn togewilligd. De staking der mijnwerkers heeft zich over viif mijnen to Anderlues (Belgie) uitge- breidt 1© ronaine PEvdue zijn vijf messen- fabrieken stopgezet, wegens gebrek aan elcc- trischen stroom, die door de steenkolenmij- nen wordt geleverd. Het Belgische koningspaar is per vlieg- tuig in Brussel teruggekomen. De kontoi heeft gisteren nog een langdurig onderhoui .gehad met den premier, die het collectieve ontslag van het kabinet aanbood. Volgens berichten uit de havens van de Middellandsche Zee en den Grooten Occaan heerschen er zware stormen en is de schade, ook door overstroomingen, aanzienlijk. Ten etode te protesteeren- tegen den moord door syndicalisten op een patroon, waren gisteren' alle werkplaatsen, fabrieken en koffiehuizen1 te Saragossa den geheelen dag gesloten. IDe ,yUnion' Patronalefi Aragon" besloot tot een uitsluiting voor onbepaalden tijd over te gaan. Het Pruisiscbe kabinet heeft zich bij de ,beslissing der riiksregeering, om Opper- ^Silezie tot een zelfstandigen staat te maken, aangeslcten. Heit groote station voor dlraadlooze te- legrafie Nauen zal dozen winter draadlooze berichten geven over den ijstoestand1 in de be- lanigrijkste Duitsche havens en vaarwateren1. De in geheel Italie met groote spanning verwachte. verkiezingen voor gemeente- en prov'neiale raden zijn ten' gunste van de bur- gelijke bloc-partijen uitgevalten. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd voortgegaan met de behandefing van het ontwerp tot uit- breiding van het gemeentelijk belasttogge- bied. De heer De Geer liditte zijn amende- menit toe tot de betreffende hoogere Rijksuit- keering aan de gemeenten met hooge inkom- stenbelasting. De heerea De Wiikerslooth en Teenstra bestreden net amendement. Zij meeniden dat de financieele gevolgen niet zijn te overzien en zagen er een benadeeling tn van de kleine gemeenten. het huren van pruiken en pakken willen beta- len," wierp mevrouw Bean tegen. „En de wa- penrustingen kan ik niet zelf maken ze zei- den, dat ]e die mocht huren, ofschooa ik bordpapier en metaalverf voorstelde." ^Nu ja," zei Sophie, met een owj gebaar. „Je kunt niet in die bruin wollea ja pon met rood gaan als het zinnebeeld van de rivier Flod. Je zult moeten toekijken." ,,'Dat denk ik ook," zei mevrouw Bean, en een paar regendruppels klonken treurig tegen het raam. „Misschien heeft mevrouw Watson je toch niet noodig, om er haar been te bren- gen. Dan kunnen we samen zitten „Het zal nat zijn ook," zei Sophie somber „Ik heb geen zin om daar to het nat te staan," zei Bobby boos. „Ik ook niet," zei Betsy. Mevrouw Bean keek hen aan dit was het dus, waartoe de opgewonden en vroolijke ver- wachting van' weken gekomen was! Haar geest verzette zich. Zij wilde niet toegeven. „Ik ben wel als een koningin gekleed ge weest to een laken en een: kachelring met goudpapier van een pak thee," zei ze, „en ik laat ze au niet terneer slaan." Toen volgde een' soort van wervelwtod, waarin laden en doozen opengetrokken en op dei vloer geworpen werden. Eindelijk kwam De heer Van den Tempel verklaar de zich' vo6r het amendement' dat nader werd bestreden door de heeren K o 1 k m a n en De Wilde. N De heer Van Beresteijn was het niet met den heer Teenstra eens ten aanziea van het amendement. Minister de Vries handhaafde zijn bezwaren tegen het eerste amendement- de Geer een fimiet voor de gemeentelijke irkmustenbelasting en verklaarde diat de regeering het twee amendemenri-de Geer hooger rij'ksuitkeering niet kan aanvaar- den, omdat zij het onmogelijk acht de gevor- derde 40 millioen uit ae Rijksinkomstenbe- lasting te halen. Aanneming zou het ontwerp in gevaar brengen. De heer S c h a p e r protesteerde er te- fen, dat minister de Vries dreigt met intrek- ing van het ontwerp en' niet met zijn heen- gaan. Zijn verwijt gold niet minister de Vries alleen, doch het geheele Kabinet, dat de be- langen der gemeenten op de meest treurige wijze verwaarloost. Deheer Marchant kwam er tegen op, dat de heer Schaper de kwestie van vertrou- wen to het kabinet er bii haalt. Deheer Dresselhuys zou v66r het amendement stemmen, doch dit mocht niet worden beschouwd als een votum tegen de regeering of tegen' minister de Vries. De heer De Savors in Lohman zou na da oo aannemelijkverklaring tegen- stemmen. Het amendement-Drioa, om de grens voor aftrek voor levensonderhoud( 100) op te nemen, werd verworpea met 56 tegen 20 stemmen. Het tweede amendement-de Geer werd ver- worpen met 46 tegen 30 stemmen. Het eerste amendement werd daarom ingetrokken. De heer Van Beresteijn lichtte een amendement toe om kunstinstellingen, die door het rijk worden gesubsidieerd. niet te doen vallen onder de gemeentelijke belasting op de publieke vennakelijkheden. Deheer Ter Hall verdedigde een amendement om belasting op publieke verma- kelijkheden' te limiteeren op 20 pet. Deheer Kleerekoper bestreed het amendement-van Beresteijn, dat nader werd verdedigd door den heer Drion. De heei' De Wilde was het eens met den heer Kleerekoper en bestreed het amende- ment-Ter Hall, dat inbreuk maakt op de be- voegdheid der gemeentebesturen om belas ting te heffen en bovendien technisch onhoud- baar is omdat verschillende openbare vennar keliikheden geen entree heffen. Donderdag 1 uur voortzetttog. Binnenland STERKTE MILITIELIGHTING 1921. i De Minister van Oorlog heeft aan de Com- missarissen der Koningin medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om, ingeval het wetsontwerp houdende tijdelijke aiwijkingen van de Militiewet met betrekking tot de lich- ting 1921 tot wet wordt verheven, de sterkte dier lichting nader te doen bepalen op 15 000 man. Gedlepuiteerde Staten ziin uitge- inoodigd voorloopig te bepalen, wclk gedeel- te door elke gemeente zou moeten worden gedragen to genoemde lichting, indien de sterkte op 15.000 man wordt bcpaald. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen der Koningin ver- zocht de burgemeesters uit te noodigen de lo- telingen, die bij een sterkte van een contin gent van 25.000 ter tolijving worden be- stemd, maar ingeval van de totstandkoming van de voorgenomen contingentsverlaging niet dienstplichtig zullen zijn, hieromtrent al dadelijk in te lichten, wanneer zij van hun bestemming ter tolijving bericht ontvangen. EEN MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De heer De Groot, lid van de Tweede Ka- mer, heeft tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vragen ge- richt: Is de Minister bekend met de resultaten door den heer J. van den Berg Hzn., Amster- damsche Straat weg 10, te Utrecht, tot dusver bereikt bij de bestnjdtog van mond- en klauw- zeer? er kalmte, en mevrouw Bean kwam uit de ver- warring te voorschijn, gekleed in een lange, witte nachtjapon., gedrapeerd met licht groen xnoesseline, een halsketting van schelpen, een scheepje van Bobby op haar hoofd, en in haar hand een koperen vork om brood te roosteren, versiera met gedroogd zeegras. „Daar!" zei ze. „Me dunkt, dat't nu heel mooi de rivier Floa is." Ja," zei Sophie. „Maar het is niet, zooala jutfrouw Salisbury bedoelde, wel? Je hebt de beschrijving." „0. kom," antwoordde mevrouw Bean on- verschillig, „zooals Herbert altijd zegt, „als je niet kunt krijgen wat je mooi vindt, moet je mooi vinden wat je krijgen kunt." Haal Louise eens, dat ze ona zien kan, Bobby." De regen was nu weer opgehouden, en Sophie ging naar huis, om hoed en mantel aan te doen, want het was wel zeker, dat me vrouw Watson zich niet buiten wagen zou. Mevrouw Bean stond midden to den salon, met de kinderen aan de hand, en verrukt over haar eigen costuum. „Nu. Louise!" „U ziet er alien prachtig uit," zei Louise, „wezenlijk prachtig. Toen verborg zij opeens haar hook! to haar schort en begon te hui- laa. fToedi uexwilfid). I

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1