DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Im>. Nt>. 262 JELonderd twee en twtntigste Jaargang. ZATERDAG WQ hebben een groote sorteering VRUCHT- BOOMEN in elken gewenschten vorm en soort, tevens een mooie collectle IEPENB00MEN, welke we zeer voordeelig kunnen aanbleden. Kweekerij „DE DAHLIA", St. Pancras. DE GELDER's Lederhaidel, FQne Lederwaren. Dft nmmnutr trestuf ntt S ttbubm. Abonnemontsprijs blj Yoornitbotnling per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bovrijsn. 6 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rcgol, grootere letters naar plaatsrnimte. Bricvon franco N.Y. Book- on Bandclsdr. v.li. llorms. Costor Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rodactlo No. 33. Ooofdrodaetour t Tj. M. ADEMA. 6 NOVEMBER. Verrnlming van bet Geraeentelijk Belastlnggebled. Biiitonlandsch Ovorziclit Lloyd' George heeft een bekentenis moeten doen, die hem ongetwijfeld hard zal zijn ge- vallen en die nog eens bewijst, dat verkie- zingsbeloften wissels op de toekomst zijn en wel eens gevaar loopen nooit te worden ge- honoreercf Het betreft hier de keizer-kwes- tie. Men weet met welken stelligheid de En- gelsche premier in de verkiezingsdagen de belofte atlegde, dat hij den Duitschen keizer, die teen bij) alle mooie bewaimimigem die hij; iSj- dens den oorlog had verworven, nog die van laffe vluchteling en dergelijke kreeg, voor een geallieerd gerechtshof zou brengen, dat te Londen zitting zou hebben, om vonnis te veilen over den man, met wiens gedkeuring en onder wiens verantwoordelijkheid zoovele ontoelaatbare daden gedurende den oorlog waren gepleegd. Van een vervulling van deze verkiezingsbelofte is tot heden nog niets kunnen komen', omdat de Nederland- sche regeering op een niet zeer nadrukkelijke poging daartoe weigerde den heer Wilhelm von Hohenzollern uit te leveren. Het vermoe- \den is toen uitgesproken, dat deze weigering den heeren van de entente zeer goed te pas zou komen, omdat zij er wel eenigszlns te- genop zagen van den ex-keizer nog een mar- telaar te maken. Want dat zou hij toch stel- lig worden in de oogen van zijne nog altijd talriike verecrders. Tnans' is Lloyd George door cen' lid van het Lagerhuis nog eens weer herinnerd aan zijne destijds gedane belofte en de „toove- naar van Wales" heeft moeten antwoorden, dat hij niet in staat was de verkiczingsleus tot werkelijkheid te brengen. Hij herinnerde natuurlijk aan de poging. die gedaan is om langs diplomatieken weg den ex-kcizer uitge- leverd te krijgen, welke poging strrndde op de houding der Nederlandsche regeering. en daar in de belofte, bij de verkiczingen afge- legd, geen1 bedoeling werd uitgesproken om Nederhnd' den oorlog te verklarcn, aldus de premier in zijh anfwoord), Mijlft de ex-keizer in Nederland Het is niet doenlijk den ex-keizer bij vcrstek te vervolgen, zonder de mogelijk- heid, dat het vonnis kan worden uitgevoerd, indien hij ochuldig wordt verklaard De .verantwoordelijkheid voot de permanente in- terneering beruot bij de Nederlandsche re geering en het zal aan u, zeide de premier, evenals aan vele anderen duidelijk zijn ge- urorden. dat hiialdien het gerecht den ex- keizer schuldig had bevonden, hem geen zwaarder of duurzamer straf had' kunnen' worden"opgclcgd, dan die, welke door de ge dane stappen is verzekerd. De eisch om Wilhelm II voor een gealli- eerde rechtbank te dagen, zal nu wel voor- goed van dc baan ziin en de betrokken per- soon zal zich veilig kunnen rekenen te Doom. Diegenen onder die geallieerden, die zich hebben verheugd op het vooruitzicht •en keizer voor hat gerecht te rden, zullen nu wel begrijpen, dat hun wensch niet vervuld zal worden en het Engelsche kiezersvolk zal mogen bedeuken, dat beloven nog geen doen is. In Duitsehland blijft men zich nog aldoor ongerust maken over de bedoelingeu van Frankrijk, men vreest ten zeerste een bezet- ting van bet Rijnsch-Westfaalsche induetrie- gebied door Fransche strijdkrachten. Het Comitt van den Algemeenen Duitschen Bond van Vakvereenigingen heeft daartegen ceeda bij voorbaat geprotesteerd en een manifest ubliceerd, waarin o. m. gezegd wordt, het gevolg van een dergelijke bezetting een catastrophe zal zijn voor de Duitsche staats- en economiscbe eenheid, maar even eens voor geheel Europa en de economische betrekkingen met de beschaafde volkeren. Duitsehland, met zijn 'zestig millioen zieleri/ zou aan den honger en vertwijfeling worden prijsgegeven, maar eveneens zou een gevaar voor de overige wereld worden geschapen. Zou het Comite hier ook een beetje te pet- simistiach zijn? De deputatie van het Interaa- 'tionaal Vakverbond, die hans in het Roerge- bied vertoeft ter bestudeering van de econo mische verhoudingen aldaar, heeft te Dort mund bij monde van den bekenden Fransch- man Johnnaux doen verklaren, dat zij geen enlele omstandigheid kent, die op een adn- staande bezetting van het Roer-gebied zou wijzen, De vrees. welke te dien opzichte ge- koesterd wordt, bestaat slechts aan Duitsche zijde, zei hij. In verband met de in de wereld heerschen- de stemmingen en verhoudingen zou men ook wel mogen verwachten, dat de Fransche re geering zich terdege bedenkt v66r en aleer zij tot een bezetting van het Roer-gebied overgaat. Want zou zij niet alien tegen zich krijgen, die meenen dat de hand der verzoe- ning moet worden gereikt aan de vroegere vijanden, om hun het zich weder-oprichten mogelijk te maken? Het is wel te verwach ten, dat het I V. V. zijn stem zou verheffen tegen een militaire bezetting, als waarvan thans de gedacHte aan Frankrijk wordt toege- schreven. „Wat achter ons ligt is begraven", zei Jouhaux te Essen na de begroeting door de Duitsche organisatie De grondbeginse- Ien van het I. V. V. zijn gericht tegen het mi- litairisme en tegen de militaire strijdkrachten van elk land. Wij wenschen den wederop- bouw van Duitsehland en Frankrijk. Wij wenschen het herstel door gemeenzamen ar- beid uit te voeren, maar niet onder de 'con- trole van bajonetten en kanonnen." Voorzeker een mooie leus, waarvan de volkomen uitwerking niet anders dan toege- juicht lead worden. Bui ten I and DE VERJAARDAO DER DUITSCHE REVOLUTIE. De Onafhankelijke Sociaal-Democratische partij van Duitsehland en de Valcvereeni- gingscommissie te Berlijn roepen de arbef dersbevolking van Groot-Berlhn op, om den verjaardag aer revolutie, 9 Novemiber, door stiliegging van den arbeid te vieren. Het Hessische staatsministerie heeft beslo- ten' aan de ambtenaren, tot viering van den Qen November, een dag; vrij te geven evenals op het Mei-feest. j Ook de Duitsche meerderheidssodalisten sporen hun aanhangers aam op 9 November het werk te laten rusten, benalvc in de vitale bedrijven. De vakvereenigings-commissie eischt volkomen arbeidsrust. De besturen der beambten bij de tram en de ondergrondschen spoor en de rijksVakver- eeniging moeten- nog beslissen of het ver- keer te Berlijn op 9 November zal stilstaan oI niet. De Duitsche Bond van spoorwegbeamb- ten heeft voor znij leden de arbeidsrust op 9 November geproclameerd, doch dit besluit heetf hoofdzalcelijk invloed op de spoorweg- werkplaatsen. REVOLUTIOMNATRE PLANNEN IN BETE RE N? De „Tag1ische Rundschau" mtfdf uit Mdn- chenc Aan dc grtmri'wotscomm'issie van den Bei- erscheni Landdag. deelde de sfaafssecretaris van binnenlandscne zaken medle, dat de com- niunistische afdeeling uit Miincfoeii liibten liet roindlgaa'n, waarin werd aangespoord1 tot het roode leger toe te treden. Daarom was het noodig, dlat de uitzonderingstoestand1 in' Beie- ren gehandhaafdl bleef. Voorstellen1 dfer socialistea werddn verwor pen. MlANrPEST VAN DE DUITSICHE A RBEDDE RlSP ARTI J. Het Comite van den aligemeenert Duit schen bond van1 Va vkereenigingen heeft een manifest gepubliceerd, waarin gezegd1 wordt: Van dag tot! d'ag venmenigvuldigeni zich die bewijizen dat het Rijns-Westfaalsche industrie- gebied door Fransche strijdkrachten zaT wor den bezet. Hbt gevolg hiervan zal eenl ca tastrophe zijn voor onze staats- en economi sche eenheid, maar eveneens voor 'geheel Europa en dc economische betrekkingen met de beschaafde volkeren. Duitsehland met zijn zestig millioen zielen, zou aan den honger en vertwijfeling worden prijsgegeven, maar even eens zou een gevaar voor de overige wereld worden' geschapen. 'Het manifest rechf zich tegen het Fransche geweld en waarschuwt dringend voor de hitvoering van zekere Duit sche plannen. Het Comii!£ verzockt alien landen1 zich aan te sluiten bij dit protest en zal geen gelijkM- cende resolutie zenden1 naar het Omgres to Londen. Ondegracht 231, b. d. Zllverstraat. Ziet once 6 tal age en ovectulgt D van de kwalitelt en sorteering in onxe afdeeling Vraagt one Zeemlederl ONGEREGELDHEDEN TE VERONA. Do Matin" verneemt uit Verona, dat tij dens een vaderlandslievende betooging uit ramen van het atadhuia revolverschoten zijn gelost, toen de betoogers trachtten de roode vlag neer to halen, die daar door het nieuwe staabestuur was geheschen. Scara Bello, te- vens lid van den gemeenteraad, die zich in het stadhuis bevona, deed door plotseling op te staan een bom ontploffen die hij in zijn zalc droeg. Hij werd emstig gewond en over- leed tijdena het vervoer naar het hospitaal. Twee andere raadaleden werden emstig ge wond DE TOESTA'ND IN RUSLAND. Uit zeer betrouwbare Russische bron wordt vemomen, dat de anti-bolsjewistische bewe- ging te Jekaterinofskaja groote afmetingen heeft aangenomen. De Sovjet had de roode soldaten last gegeven de opstandelingen te ontwapenen, doch zij weigerden te gehoorza- men en sloten zich bij de oproerlingen aaa. In de straten werd hevig gevochten DE TWEEDE INTERNATIONALE Het uitvoerende comite van de tweede In ternationale is gister te Londen bijeengeko- men ten einde de middelen te bespreken tot herstel van de eenheid in de socialistische arbeidersbeweging die geschokt is door de agitatie van Moslcou. Een besluit is nog niet genomen. Dc bijeenkomst werd tot heden ver- daagd. Behalve de Britsche leden waren ook aan- wezig Vandervelde (Belgie), Engberg (Zwe- den), Troelsira (Holland) en Wels (Duitseh land). DE ONRUST PJ IERLAND. Bij een Donderdagavond door militairen verrichten overval van een loeomotieffabriek te Ehiblin werden twee burgers doodgescho- ten. De politie en militairen deden in de af- geloopen 24 urea in 400 huizen een onder- zoek. Te Ballinaler (graafschap Longford) zajn 9 politiemannen in hinderlaag gcvallen, 3 hunner zijn gedood, de overigen gewond. ;erhuis deelde sir Hamar Greenr :un geaoo Lagerhui. ie, aat zic In het woodmede, aat zich negen Iersche constabels in arrest bevinden, van wie er twee worden beachuldigd van moord, terwijl in enkele an dere gevallen disciplinaire straffen zijn uitge- deeld. Hij deed een beroep op het meegevoel voor de regeeringstroepen, van wie een deel werd vermoord terwijl het zijn plicht deed. Tot burgemeester van Cork ia door den gemeenteraad gekozen de waamomende lord- mayor O'Callachan inplats van wijlen Mc. Swiney. O'Callachan, die de benoeming aan- vaardde, zeide, dat de strijd zou worden voortgeiet totdat zich het graf had gesloten over den laatsten republikein te Cork. KDRTE BERICHTEN. Op de derde itage van een huis in het Noorden van Berlijn heeft een ernetige ont- ploffimg plaats gthad. Een vrouw werd op straat geslingerd, een man werd gedood en twee vrouwen en twee kinderen zwaar ge wond. Een grooto brand heeft de levensmidde- len- en voedervoorraden te Doberits vemie- tigd. Te Linares (Spanje) is een train gede- railleerd. waarin zich talriike passagiers be vonden. Vier peraonen werden gedood, terwijl een groot aantal personen werden gewond. Alls bepalingen betreffende de steen- kool, die in verband met de steenkool-staking in Engelandl 'getroffen zijta, zijn weder inge- trokken. Te Gent heerscht een hevige epidemic on der de katten, welke in verband wordt ge bracht met de veepest. Een groot aantal kat ten is reeds aan de ziekte bezweken. De aviateur Romanet verbeterde, naar Havas-Reuter uit Parija seint, het wereld- smelheidsrecord. Hij bereilrte een snelheid van 309.012 K.M. per uur en. legde dus gemid- deld een K. M.-afstand af in ruim 11 Mr se- conde. Te Marburg is ingebroken in de St. Eli sabeth KirChe. De edelgesteenten op de fombe van db heildge Elisabeth zijin gestolto, ter- waardb van 2 millioen' mark. De uitwisseling van de ratificatie-oor- konden der vredes-preliminairen tusschen sovjet-Rusland en Polen heeft den 2den No vember plaate gehad. Volgens berichten uit Moskou heerscht er onder de bolsjewistische troepen groote verbittering over het optreden der buitenge- wone onderzoekingscommissies. Ten gevolge van verkeerden wissel stand is een express-trein, welke uit de richting Luik kwam, bij het station La Louvifere (Bel- gi6) op een anderen trein gereden. Twintig reizigers werden gewond. Het voorloopige regeeringsoomite van Centraal Litauen (die is de staat van genera a I Zeligofski) heeft een1 decreet uitgevaardigd, waarbij de landdag op 9 Jan. 1921 wordt bij- eenigeroepen. De vulcaan van Izalco, op 10 mijlen ten noorden van db stad Sonsonate (midden- Amerika) is opnieuw uitgebarsteni. 'Hij br^ait :roote hoeveelhedbn' lava uit, die zich langs le noordblijke helling van den berg een weg banco. IDs Etegdsehe AdmiraBteit Direcieur: G. II. KRAK. Er i» in den laatsten tyd in het groote Hol< lansche huishouden heel wat pntevredenheid aan het licht gekomen. Papa Staat, die als een itreng vader zijn kin. deren de grootere en kleinere gemeenten in dubbele beteekenis de wet gesteld heeft, ziet nieta dan ontevreden gezichten en moot telkena weer hooren, dat hij een bemoeial en een dwarskijker ia. De gemeenten zijn ontevreden. zij mopperen, dat Papa Staat uij de distributie van zakduitjea niet alleen buitengewoon achriel ia, maar ver< klaren daarby ronduit dat het niet te pas komt, dat de ouae heer hen telkena weer op de vin. gera tikt alt zij trachten er op eigen gelegen. heid door een extra belaatingheffing nog wat bij te verdienen. Maar Papa Staat houdt van al zijn kinderen even veel of even weinig zeggen d<{ kinde. ren hij leert hen wat cen verstandige finan« cieele politiek is en waakt voor hebzucht aan de eene en al te groote verkwisting aan de an. dere zijde. Wat niet wegneemt dat ook in het grooto Hollandsche huishouden het geld nog maar do halve waarde van vroeger heeft. Zoodat de kinderen niet meer rond kunnen komen en een herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten en al. lereerst een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied niet konden uitblijven. Wij hebben destijds reeds het een en ander over de plannen van minister De Vries mede. gedeeld en er ook op gewezen, dat door een verkeerden opzet o.a. het slechts ruimte la. ten voor ieoere gemeente om bij het heffen van een inkomstenbelasting slechts tot een maxi. mum van 100 opcenten op de Rijksinkomsten. belasting te gaan heel wat ontevredenheid is gewekt. Het ontwerp, zooals het ten slotte in de Ka« mer in behandeling is gekomen, ziet er dan ook geheel anders uit dan het oorspronkelijke ont. werp. En waar de financieele nood der gemeenten zoo algemeen is en iedere belastingbetaler een slachtoffer is over wiens wel en wee thans is beraadslaagd, loont het zeker de moeite in kor« te trekken even de voornaamste dezer dagen in de Kamer genomen besluiten na te gaan. Er zijn natuurlijk ^al van wegen waarlangs aan den financieelen nood der gemeenten te> gemoet gekomen kan worden. Het Rijk kan op royaler wijze bijspringen, maar het kan vooral de gemeenten grooter vrijheid in het plukken van belastingslachtof. fers toestaan, in welke laatste bezigheid voor. nameljjk de grootere gemeenten reeds een bui« tengewone vaardigheid hebben gekregen. Daarnaast zou het Rijk instellingen als arm. wezen, politie, onderwijs en dergelijke voor eigen rekening kunnen nemen, waardoor den gemeenten heel wat uitgaven bespaard zouden worden en men bovendien het voordeel van een uniforme regeling over het geheele land zou verkrijgen, wat de rechtspositie der ambte. naren en bovendien een betere onderlinge sa« menwerking ten goede zou komen. Thans is die samenwerking dikwijls verre te zoeken, trachten armbesturen van aan elkaar grenzende gemeenten menigmaal elkaar de loef af te steken en laat ook bij geheel verschillende en van de royaliteit der gemeentebesturen af. hankelijke politiemachten de samenwerking tusschen diverse gemeenten dikwijls veel te wenschen over. Trok het Rijk deze instellingen tot zich, dan zouden de kosten daarvan natuurlijk uit nieu. we of verhoogde Rijksbelastingen gedekt moe« ten worden, waardoor men weer de onbillijk. heid in het leyen zou roepen, dat de kleine ge« meenten waar armbestuur en veiligheids. wacht weinig kosten grootendeels voor de dure instellingen der groote steden zouden moeten opbrengen. Wellicht ware een correctief daarvoor te vinden door de gemeenten in klassen met ver< schillende heffingen te verdeelen, zoodat de grootste gemeente ook relatief, het meeste bij. draagt, maar dit vraagstuk is thans niet aan de orde. Ofschoon een autoriteit als de burgemeester van Zutphen nog juist dezer dagen verklaard' heeft, dat de plattelandsgcmeenten op de per. fecte maar dure instellingen van nabjjgelegen grootere gemeenten parasiteeren. Met andere woorden dus, dat het heelemaal niet zoo erg zou zijn als de kleinere gemeenten eens ten bate van de grootere zouden moeten bijbctalen. Er valt dan ook weinig tegen de bewering te zeggen, dat b.v. door het betere onderwijs vele kleine gemeenten van naastgelegen groo« tere en op kosten van deze laatsten, profitee. ren. Maar anderzijds mag niet over het hoofd gezien worden, dat deze grootere gemeenten al bezig zijn zichzelf te helpen men denke b.v. aan de eischen die Alkmaar voor toelating tot diverse scholen aan de buitengemeenten ge> steld heeft. En ook de forensenbelasting brengt heel wat geld op, zoodat de bewering dat elko inwoner van buiten dagelijks maar gratis van de geriefelijkheden eener grootere gemeente kan profiteeren, niet geheel opgaat. De strijd tusschen de grootere en de kleinere gemeenten is die tusschen kinderen uit hetzelf. de huisgezin waarvan ieder bang is een cent van zijn karige zakgeld to® behoeve vaa a»a amdar to abate* uitgeva*. Er valt voor beider standpunt wat te zeggen en het komt ons voor dat ook afgevaardigden als de heer Teenstra die in de Kamer voor de financieele belangen van de plattelandsge. meenten opkwam niet de kortzichtige ego'isten zijn waarvoor men hen wel graag te kijk wil stellen. u Maar om op de in de Kamer genomen beslul. ten terug te komen al kunnen wij die in een beknopt artikeltje als dit slechts zeer in het kort bespreken dient allereerst melding ge< maakt te worden van het niet meer vasthouden door de regeering aan een limiet voor den af. trek voor noodzakelijk levensonderhoud by plaatselijke inkomstenbelastingen. Het is wel toevallig, dat nog juist dezer da. gen de Alkmaarsche Raad, uit vrees voor niet. goedkeuring door de Kroon, den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op niet meer dan op 800.voor gehuwden heeft durven stellen. Zelfs een grens van f 1000.— werd thans door minister De Vries in de Kamer niet noo» dig geacht Hij bleek er onmiddellijk voor te vinden iedere gemeente te dien opzichte vrij te laten en deelde geruststellend mede, dat de Kroon wel tegen al te groote gemeerotelijke bokkesprongen zal waken. In hoeverre dit in de practijk tot uiting zal komen dient afgewacht te worden. Wij zouden ons al zeer moeten vergissen als in onzen Raad van sociaal.democratische zijde in de naaste toekomst geen voorstellen tot ver» hooging van den aftrek voor noodzakelijk le. vensonderhoud te verwachten zijn. De gemeenten mogen nu een eigen zakelijke belasting op het bedrijf heffen voor bedrijven met minstens 10 arbeiders tot een maximum van 12.per arbeider, z66 dat voor den lOen arbeiders reeds 120.is verschuldigd en de belasting bij de getroffen bedrijven dus niet bij den tienden zooals de minister wilde maar reeds bij den eersten arbeider begint. Wie arbeiders zijn, zal door een later vast te stellen inkomensgrens vastgelegd worden. Het is inderdaad niet gemakkelijk deze grens te trekken. Wel mag er op gewezen worden, dat ook winkels, kantoren en magazijnen, zelfs pu. bliek.rechtelijke lichamen als b.v. postkantoren, onder de belasting vallen, wat er wel toe zal meewerken dat de briefport later weer ver> hoogd wordt. Het voorbeeld van de koe, die hoe meer melk zij aan den eenen kant geeft, aan de an. dere zijde ook weer destemeer dure lijnkoeken noodig heeft, kan bij dergelijke belastingrege. lingen nog al eens te pas gebracht worden. Zoo b.v. de amendementen van den heer De Geer, die eenerzjjds de gemeenten in(hare hef< fingen wil binden maar anderzijds als vergoe." ding daarvoor hoogere Rijkstegemoetkomin. gen wenschte, die natuurlijk ook weer door alle belastingplichtigen moeten opgebracht worden, al zullen juist hierdoor de kleinere gemeenten ten koste van de grootere moeten bloeden. .De amendementen De Geer beide zijn ver« worpen waren van zeer ingrijpende beteeke. nis. De heer De Geer had door bepleiting van een hoogere Rijksuitkeering aan de gemeenten een wijziging van de wet van 1897 voorgesteld waarvan de toelaatbaarheid door tal van Kamerleden betwist werd. Zijn voorstel be. oogde daarnaast dat in geen enkele gemeente van eenige toeneming van het belastbaar in. komen een hooger percentage mocht worden geheven dan van diezelfde toeneming in de Rijksinkoznstenbelasting geheven wordt, ver. meerderd met tien. Uit de debatten is wel gebleken, dat de vraag of de middelmatige inkomens door deze rege> lingen meer dan wel minder getroffen zouden worden, allerminst vaststond. In het algemeen verdienen dergelijke amen, dementen, waarbij geen duidelijke becijfering van de te verkrijgen resultaten heeft plaatt gevonden, dan ook geen toejuiching. Bovendien was het amendement inzake de verhoogde Rijksuitkeering op de opbrengst der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1920 respecticvelijke 1920/21 gebaseerd en het behoeft geen betoog dat die opbrengst in verschillende gemeenten door toevallige omstandigheden men denke b.v. aan de gemeenten die het A»un toegewor. pen deel der oorlogswinstbelasting voor verl'a. ging van heffingspercentages van de plaatselij. ke inkomstenbelasting georuikt hebben een ongewoon beeld kan geven. In het kort dient melding gemaakt van de in. voering van een bouwterreinbelasting en o.a. een verruiming van de bepalingen betreffende straatgeld, van opcenten op de Rijksinkomsten. belasting, wanneer men althans aan een eigen progrossieve plaatselijke inkomstenbelasting niet de voorkeur geeft, benevens van opcenten op de Vermogensbelasting. De gemeentebesturen krijgen de gelegenheid tot het heffen van eene belasting op de verze> kering tegen brandschade van in de gemeente zich bevindende onroerende en roerende goo deren of een overeenkomstige belasting voor zooveel die goederen niet verzekerd zijn. Voortaan mag een belasting geheven worden van vreemdelingen die minstens een week in een hotel of pension verblijven en een reclame, belasting, uie de tijdschriften en nieuwsbladen uitzondert Een heffing van debietrechten op wijn, bier, gevogelte enz .kon den gemeenten niet toege» staan worden. Het Rijk zal evenwel bij wijze van voorschot maandelijksche uitkeeringen ku&aaa geven met het oog op de opcenten op de Rijksinkomstenbelasi^ig en in verband met de plaatselijke inkomstenbelasting die nu in het algemeen door de Rijksambtenaren zal worden geheven. De forensen hebben het loodje moeten leg. gen. Tot dusverre betaalden de woonforensen zjj die in een andere gemeente dan die van hun hoofdverblijf meer dan 90 dagen per jaar ver« toeven en de bedrijfsforensen zij die in een andere gemeente wonen dan die waarin zij hun beroep uitoefenen in de gemeente van hun hoofdverblijf de voile en in de andere go meente een derde van den aanslag. De bedrijfsforensen zullen voortaan in elke gemeente tweoderden van den aanslag moeten betalen. In het algemeen zullen dus de grootere go meenten hier weer ten koste van de kleinere profiteeren. Nog dient hier melding gemaakt van den min of meer vermakelijken strijd dien men over het percentage van de belasting op de openbare vermakelijkheden gevoerd heeft. Een amendement om de belasting op de en» tr6e«gelden tot 20 te limiteeren de heer Ter Hall was daar de voorsteller en natuurlijk een warme voorstander van is verworpen en eveneens een amendement van Beresteyn, vol. gens hetwelk een belasting niet zal worden goedgekeurd ala kunstuitingen daardoor go schaad worden. Hier geldt dus niet het spreekwoord: „de kunst moet betaald worden", maar: de kunst moet betalen". Kunst en belastlngen, poezie en proza onaf. scheidelijk dooreen geweven. Er is eerst heel wat te doen geweest over de vraag of een gesubsidieerde kunstonderne. ming al of niet in de vermakelljkheidsbelasting zou vallen, waarop thans in bevestigenden zin is geantwoord. Wij zullen hier maar niet dieper op ingaan. De Kamer is blijkbaar van meening, dat de extra regeeringsveekoeken joist het kunst. koetje uitstekend geschikt voor het producee. ren van melk met een hoog vetgehalte maken. En die melk is in deze benarde tijden ten. slotte de hoofdzaak.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1