DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. two No. 264 BUmderri twee en Js&rgang. Abonnementsprijs bij vooniitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. rcgol, grootere letters naar plaatsrnlmte. Bricvon franco N.V. Boek- en Ilandelsdr. v.lt. Ilorms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. Buitenlapdscfi Overziclit Hoeveel er geschreven mag zijn over ver- broedering der volkea, toenadering tusschen de vroegere vijanden, en al wat leiden kan tot herstel en behoud van den wereldvrede, in Frankrijk blijken de gcmoedcrcn nog lang Diet tot rust tc zijn gekomen. Dit werd duide- lijk bij het begin van de feesten ter herdent- king van het vijftigjarig bestaan der repu- bliek op Zaterdag j.L De tijdelijke Parijsche correspondent van het Hbl. schrijft daarover en declt mede, dat het voomamelijk betrof een huidiging van den dichter-politicus Deroulede, den man, die na 1870 in woord en geschrift zijn land- genooten opzweepte om zieh voor te bereiden tot de herovering van Elzas-Lotharingen. Maarschalk Foch was de president der feest- viering. De belangstelling van officieele auto- riteiten was zeer groot. Wraak en haat waren de parolen van deze nationale viering; ver- heerlijking van den revanche-oorlog, woede tegen de Duitschers en hulde aan Foch. Er kwam geen einde aan de vervloeking der Pruisen en het geroep om weerwraak. Na de pauze voerde Foch het woord, heel kort en heel kalm, een verademing na het op- >vindende getier. Deze mildere stemming duurde echter niet lang; een phonograaf werd binnengebraclrt en uit den1 geweldigen hoorn kwam de stem van Deroulede de zaal in, declameerende „En Avant", dat enkele maanden voor zijn dood op een gevoelige plaat opgevangen was. Gelukkig werd de aandacht van deze smakelooze manifcstatie spoedig eenigszins afgeleid door het optre- den van Sarah Bernhardt, die, begeleid door de tamboers en trompetters der garde, de ma tinee besloot met de voordracht van „Au Drapeau". De toejuidiingen die hierop volg- den, golden niet den inhoud van het gedicht, maar haar. Zoo is het eerste feest van het vijftigjarig jubileum van de Republiek niet bijzonder ver- heffend gewecst; merkwaardig was het al- thans, omdat officieele personen een dergelij- ke viering hun daadwerkelijk medewerking hebben verlcend. De andcre dichtcr, die de hartstochten zij- ner landgenooten wist op tc voercn tot on- gekende lioogte, de Italiaan d'Annunzio, doet weer van zich spreken. Thans, nu Italie en Zuid-Slavie weer bijeen zijn om de onlangs afgebroken ondcrhandelingen over de Adria- tische kwestie te hervatten, maakthij de grootendeels door hem aan de orde gestelde kwestie nog meer ingcwikkeld door de plot- selinge bezetting van het rotseiland San Marco tegenover Buccari (ten Oosten van Fiume). Hij liet door zijne mannen direct verdedigingswerken aanleggen om eventueele Servische aanvallen te kunnen afweren en schijnt er dus vasten voet te willen behouden. Die dichter, hij moge dan een goed patriot heeten, maakt het- verkrijgen van een overeen- komst niet- gemakkelijker, want de vrees schijnt gewettigd, dat hij zich niet bij een verkregen resultaat zal neerleggen, als dit niet met zijne wenschen en plannem strookt Buitenland DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIe. De besprekingen die Zaterdagmiddag te BruSsel in tegenwoordigheid van de minis ters van arbeid en economische zaken plaats Ikidden tusschen de gedelegeerden der mijn- eTgenaren en mijnwerkers van het bekken Charleroy en de gemengde landelijke com- missie, hebben tot geen resultaat geieid. Mi nister Wauters heeft toegezegd een1 onder- zoek te zullen instellen naar de verhouding tusschen de loonen en de win9ten in de Bo- rinage en indien blijkt, dat, zooals de mijn werkers verzekeren, die verhouding voor hen ongunstig is,, zal de regeering stappen doen bij de mijneigenaren, opdat deze hierin ven- andering brengen met terugwerkende kracht tot 8 October j.l. Minister Wauters legde er den nadruk op, dat de loonsverhooging in geen gcval een verhooging van den kolenprijs ten gevolge mocht hebben. Tengevolge van de staking is <ip tal van tramlijnen in de Borinage cle dienst beperkt wegens kolengebrek. ■De mijnwerkersfederatie van het centrum heeft na langdurige discussie bcsloten een re ferendum onder de mijnwerkers van het cen trum te houden, waarbij zal worden ge- stemd over de vraag, of, bijaldicn de loonei- schen der federatie niet worden ingewilligd1, ook in dit bekken de algemeene staking zal uitbreken. Men verwacht, dat de meerder- heid der mijnwerkers zich voor de staking zal uitspreken. CONGRES DER OOSTENRIJKSCHE SOCIALISTEN. Op het congres der sociaal-democratische partij werd naar aanleiding van het door Bauer uitgebrachte rapport over den politie- ken toestand een motie genomen, vol'gens welke de Duitsch-Oostenrijksche republiek, zoolang zij wordt omringd door staten met oen kapitalistische productiewijze, slechts een burgerlijke republiek kan zijn. In buitenlandsche politieke aangelegenhe- den moesten de sociaal-democraten blijven streven naar aansluiting bij Duitschland, ter- vvijl elke staatsrechtelijke vereeniging met Hongarije moest worden tegengegaan. Zoolang Hongarije niet ontwapend is, moest men aan het verlangen der Entente naar volledige ontwapening van Duitsch- Oostenrijk krachtige weerstand bieden. Ook 4* vorming van burgarwachten moest krach- tiger worden tegengegaan. Het congres nam een motie aan, waarin oedkeuring wordt betuigd met het besluit .er sociaal-democratische ministers en onder- staatssecretarissen om geen deel uit te ma- ken van een nieuw kabinet. EEN POGROM. Het Zionistisch Persbureau in Polen deelt mede, dat te Luber door soldaten van Boed- jenny's leger een pogroms is aangericht. Acht en dertig personen' werden gedood; Joodsche vrouwen en meisjes werden ont- eerd. De plundering duurde drie dagen. Twee afdeelingen roode kozakken en het 215de en 216de regiment infanterie, die naar Luber werden gezonden, om de orde te herstellem, maakten gemcene zaak met de plunderaars. ONLUSTEN TE BOLOGNA. De „Times" schrijft nog over de opstoot- jes: De plaatselijke socialisten die bij de viering van de overwinningsfeesten een aan- val van nationalisten vreesden, hadden in een arbeiderslokaal honderd gewapende roode garden uit de omgeving bijeengebracht. Toen eenige nationalisten dit lokaal passeer- den, werden er enkele schoten op hen gelos.t, waardoor een officier gewond werd. Politie drong het gebouw, binnen en arresteerde 70 roode garden en 2 socialistische Kamerleden', met name Bucco en Quarantini. In de wo- ning van Bucco werden 100 revolvers, 80 geweren en vele kisten munitie gevonden. In het arbeiderslokaal vond de politie 20£ revol vers, veel geweren, een mitrailleuse en over- vloedige munitie. Te Bologna en omgeving waren de Itali- aansche bolsjewisten het sterkst. De stad ver- keert in groote opwinding, de algemeene sta king werd afgekondigd om de in vrijheids- stelling van alle gearresteeilen te eischen. DE ELECTRIC1ENSTAKING TE BERLIJN De staking van de electriciens te Berlijn begint te verflauwen. De „Technische Not- hille" werd teruggetrokken, daar de arbei- ders de noodzakelijke werkzaamheden zelf verrichten. In Charlottenburg wordt nog i gestaakt door de gaswerkers. In Berlijn zijn de gas- en waterverzorging volkomen intact. Het ingrijpen van de „Nothil{e" heeft het goede resultaat gehad, dat de arbeiders ge- dwongen ziin het noodbedrijf voort te zetten, waardoor de ziekenhuizen, de pompstations, de Nord- en Siid-bahn, de ministcries en de voornaamste rcgeeringsbureaux van stroom kunnen worden voorzien en de hoognoodige straatverlichting verzekerd is. De houding van de regeering lokt overal protesten uit. Algemeen maakt men haar het verwijt, niet kracntig genoeg tegen de sta- kers te zijn opgetreden en door het slepend houden der onderhandelingen de staking te hebben verlengd. HET SPAANSCHE KONINGSPAAR TE PARIJS. De koning en de koningin van Spanje, welke Zaterdag te Parijs aankwamen, brach- ten dadelijk daarop een bezoek aan Mille- rand. Tot nu toe sprak geen blad over een eventueele politieke beteekenis van dezen reis. DE POSITIE VAN ARMENIe, Uit Constantinopel verneemt de „Times", dat Armenie in een hacheiijke positie ver- keert en in haar bestaan emstig wordt be- dreigd. Volgens betrouwbare berichten trek- ken Turksche Nationalisten op van Alexan- dropol, ondanks den hardnekkigen tegen- stand door de Armeijiers geboden. Russische ,Roode troepen bedreigcn de Armenische ach- terhoede en veroverden Kara-Kilisse. Turk sche troepen van uit het Zuiden van Jerigan naderen ae Armenische hoofdstad. HET A.S. INTERNATIONAAL SOCIA- LISTISCH CONGRES TE BERN. In antwoonj. op een verzoek van de socia listische partij heeft de Zwitsersche Bonds- raad laten wetcn, dat in beginsel tocstem- ming wordt verleend voor het overschrijden der Zwitsersche grenzen aan de dcelncmers aan het intcmatioaaal socialistisch congres, dat op 3 December te Bern zal worden ge- houden. De toestemminig wordt verleend op voor- waarde dat de congresleden onmiddellijlc na de conference naar hun land terugkeeren en zich van iedere politieke actie buiten het con gres onthouden. HET GEBETTRlDE TE BRESLATJ. DE HERDENKING DER RUSSISCHE REVOLUTIE TE BERLIJN. De communisten, nieuw-communisten en verdere aanhangers van de Sovjet-regeering hebben Zondag in Berlijn den verjaardag van de Russische revolutie gevierd. Niet min der dan twintig vergaderingen waren in alle deelen van Berlijn belegd, waar over -het thema „de Russische revolutie en het Duit- sche proletariaat" gesproken werd Verklaard werd, dat slecht door de revolutie naar Rus- sisch systeem Duitschland kan worden ge- holpen. Door alle sprekers werd scheip tegen de aanhangers van de rechts-socialisten en On- afhankelijke socialisten gepolcmiseerd en dienoveroenkotnstige rasoluties werden aan- genomen. De deelnemers trokken in optocht naar den Lustgarten. Naar schatting waren er 20.000 menschen. Ook te Dresden hadden de onafhankelijke socialisten een vergadering belegd. Na afloop wilde men een stoet vormen. De demonstran- ten wilden geen gevolg geven aan de venna- .ningen van de politie om uiteen te gaan. Eenige personen werden gearresteerd, terwijl de stoet met geweld uiteen werd gejaagd. KORTE BERICHTEN, Tusschen de kabinetten te Parijs en te Londen is thans zoo goed als algeheele over- eenstemming bereikt ten aanzien van de te volgen metnode bij de vaststelling van de schadeloosstelling. Tegenover de ontkenning van weer- wraakmaatregelen der soldaten en politie in Ierland houdt, de correspondent van de Daily Mail vol, dat het plaatsje Granard voor een I, deel verwoest is op bevel van de autoriteiten. De Sovjet-troepen namen de Ameri- kaansche militaire missie te Salkowo in Zuid- Rusland, onder leiding van generaal Morell, gevangen. De commissie voor buitenlndsche aan- gelegenheden van den Finschen Rijksdag heeft met een groote mcerderheid de Finsch- Russische overeenkomst van Dorpat goedge- keurd. De te Milaan gehouden internationale conferentie van P. T. T.-personeel heeft het voorstel der Engelsche delegatie aangeno- men om zich aan te sluiten bij het Intematio- naal Verbond van Vakveneenigingen. Het is zeer wel mogdijk, dat Lloyd George den 15den dezer ae zitting van den Volkenbond te Geneve zal openen. De Joego-Slavische autoriteiten te Ka- rinthie hebben alle administratieve diensten aan de Oostenrijksche vertegenwoordigers overgedragen. Op 19 November zal een pro tocol worden onderteekend, waarin de Oos- over Karinthie tenrijksche Souvereiniteit wordt vastgelegd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen heb ben te Napels, Palermo, Bari, Pisa en Genua de constitutioncelen de overwinning behaald. Er hebben zich geen incidenten- voorgedaan. Te Florence hebben tusschen betoogers en socialisten botsingen plaats gehad. Er viden twee dooden en eenige gewonden De Chineesche regeering heeft mededee- ling gedaan van haar "besluit om de Ja- pansch-Chincesch militaire overeenkomst op te heffen en de huurtroepen af tc darken. Overeenkomstig art. 105 van het met Bulgarije gcsloten vredesverdrag heeft de Servisdie minister van buitenlandsche zaken last gegeven de Bulgaarsche krijgsgevange- nen te repatrieeren. In antwoord op de nota der mogendhe- den heeft de Turksche Porte verklaard, het oogenblik nog nid geschikt te achten voor de ratificatie van het vredesverdrag. De metaalbewerkersstaking te Barcdo- na is geeindigd. De arbeiders hebben de vooretellen der werkgevers aanvaard. Gister is het werk hervat; de stad heeft haar nor- maal aanzien herlcregen. De besprekingen tusschen Italig en Joe- go-Slavie over de Adriatische kwestie zijn gister hervat. De Turksche nationalisten hebben Kara bezet. Armenie heeft Azerbddsjan opgeroepen de vijandelijkheden te staken om de Armenische striidkrachten te kunnen coneentreeren tegen de Turken. De zaak tegen de personen, die beschul- digd waren van een poging om Veoizelos te vermoorden en hd huidige regime omver te werpen, is thans door de rechtbank te Athe ne beeindigd. Alle beklaagden zijn vrijge- sproken. Binnenland Dr. KUYPER f Gisteravond half zeven is E>r. Kuyper zacht en kalm overleden. Dr. Abraham Kuyper, geborcn in> 1837 te Maassluis, promoveerde in 1862 aan de Uni- iversiteit te Leiden tot doctor in de theologie ea werd in 1863 Ned. Herv. predikant te Beesd; in 1867 te Utrecht en in 1870 te Am sterdam, waarop hij in 1874 zijn cmeritaat verkreeg. i In hetzelfde jaar werd de predikant Dr. Kuyper voor het eerst door het district Gou- da naar de Tweede Kamer afgevaardigd In 1877 nam hij ontslag, voomemens het ambt van predikant te hervatten. In dat voomemen kwam echter verandering door hetgeen er op onderwijsgebied was gebeurd. I>e nieuwe H. O.-wet had de Universiteiten gescheiden van de Kerk en dit leidde tot de oprichting der Vereeniging voor Gereformeerd Hooger Onderwijs, waaraan Dr. Kuyper met Prof. De Geer van Jutphaas en Rutgers de statuten ontwierp. Den 20en October 1880 werd de Vrije Universiteit te Amsterdam geopend en werd Dr. Kuyper tot hoogleeraar benoemd. Bij de opening der Universiteit hield prof, j Kuyper eene rede over „Souvereiniteit in ei- i gen kring". Van 1894 tot 1901 had de thans ontslapene 1 wederom zitting in de Tweede Kamer, thans voor het district Sliedrecht Toen de verkiezingen van 1901 een recht- sche meerderheid brachten, was dr. Kuyper de Kabinetsformateur. Als minister van bin- j nenlandsche zaken en tijdelijk voorzitter van den Ministerraad van 1901 tot 1905 bracht hij o. a. een nieuwe H. O.-wet, waarbiji de bijzondere hoogescholen het jus promovendi en subsidie werd verleend. Het kabinet*Kuyper verkreeg historische beteekenis door de z.g. dwangwietten tijdenB de spoorwegstaking van 1903. Dr. Kuyper ondemam na zijn minister- schap een groote buitenlandsche reis. In 1908 werd hem den titel van Minister van Staat verleend. Hij nam in hetzelfde jaar ook weer zitting, thans voor het district Omraen, dat hem bij de verkiezingen van 1909 opnieuw afvaardigde. In 1912 nam hij wegens gezondheidsredenen ontslag. Si September 1913 kozen' de Staten van Zuid-Holland hem tot lid van de Eerste Ka mer. In September van dit jaar nam hij, thans weer wegens gezondheidsredenen, onslag, .hetgeen beteekende het einde van den staatv kundigen loopbaan van Dr. Kuyper, die tij- dens zijn wcrkzaam leven vele artikelen. had geschreven in ,,De Standaard" en ,,De He- raut", van welke bladen hij hoofaredacteur was. Voorts verschenen van zijn hand weten- schappelijke boeken, verscheidene vlugschrif- ten op staatkundig gebied tot een gezamenlijk aantal van 125, waaronder „0ns Program", waarin de beginselen der anti-revolutionnaire partij worden uiteengezet. Van het begin der oprichting was Dr. Kuyper voorzitter van het Centraal Comitd der anti-revolutionnaire partij, en nam onge- veer een jaar geleden uit deze fuctie ontslag. Bij al zijne omvattende politieke werkzaam heden zag de bekwame journalist Kuyper ook nog kans eenige jaren het voorzitterschap van den Ned. Jounalistenkring waar te ne- men. Met het heengaan van E>r. Kuyper, die rid- der was in de Ord? van den Ned. Leeuw, wordt een belangrijk tijdperk in Neerland's politieke geschiedenis afgesloten. (Het valt niet te ontkennen, dat met dr. Kuyper een der groote figuren uit onze par- lementaire geschiedenis is heengegaan. Hij heeft het werk van Groen van Prinste- rer voortgezet, zij het onder gunstiger om- standigheden dan zijn grooten voorganger, die in Thorbecke's tijd slechts de gronaslagen voor het later door Kuyper opgetrokken ge bouw vermocht te leggen Al is zijn werk ten slotte niet van blijven- „de waarde, al moest hij de beeindiging van den schoolstrijd ook aan anderen overlaten, toch blijft dr. Kuyper een persoonlijkheid van beteekenis. Hij was veelzijdig ontwikkcld, hij was journalist bij de gratie Gods, redenaar als weinig anderen, politicus, die zijn beginselen met hand en tand verdedigd heeft. „Ons Program",' waarin de beginselen der anti-revolutionnairen vastgelegd zijn, is voor die partij van groote en blijvende waarde. Daamaast zijn tal van wetenschappelijke geschriften, boeken en brochures van zijn hand verschenen. Dr. Kuyper was v66r alles de man der "kleine luyaen, in wier hart hij, de van God gegeven leider, een groote plaats bekleedt. Zoozeer was hij door dik en dun hun lei der en strijder, dat het zijn tegenstanders, die ook wel in eigen partij opdoicen, niet ge- lukte hem van de eerste plaats te verdringen. Eerst later heeft hij noodgedwongen 2ajn functies, de een na de ander, moeten losla- ten. Zijn hooge leeftijd liet de krachtsinspan- ,ning van de voordurende werkzaamheid niet meer toe en de man, die thans van ons heen gegaan is, was in het politieke en joumalis- tieke leven feitclijk reeds gestorven. Met dr. Kuyper is een groot man heenge gaan, een man, die zijn vijanden, maar bo- venal een die zijn vercerdere bij denduizen- den gekend heeft. Red. Alkm. Crt.) Gemengd Nieuws DE NIEUWE LOONREGELING VOOR HET SPOORWEGPERSON'EEL. De Ned. Ver. v. Spoor- en Trampersoneel hield Zondag en gisteren te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering, ter be- spreking van versdhillende cmderwerpen, o.a. het vraagstuk der inkomsten en de houding der organisatie, in zake het advies van den loonraadde actie voor het premievrij, pensi- oen, het standpunt tegenover oorlog en mili- tarisme, enz. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, open- de gistenndddag de vergadering de vergade ring met een rede, waarin hij een kort over- zicht gaf van de geschiedenis der organisatie in het verloopen jaar. Na het vorige congres is getracht in zake de loonregeling samen- werking te zocken met de andere organisaties in het bedrijf. Dit is niet gelukt, ten aanzien van de Katholieke organisatie, wel met den Neutralen Bond en den Bond van Ambtena- ren, welke beide laatste zich bereid verklaar- den mede scherpe maatregelen te nemen, in dien dat noodig mocht zijn. Zij hebben zich daar cchtcr niet aan gehouden, en't was al- leen de Ned. Ver. die de daad bij het woord voegde, toen zij op 26 Juni begon het lijdelijk verzet als etrijdmiddel te propageeren. Nu er een nieuwe loonregeling op komst is, heeft het bestuur opnieuw getracht overleg te vinden' met den Neutralen Bond en den B. A. N. S. Deze waren op verschillende gronden echter bereid dat overleg in te zetten voor 15 Nov. a.s., en daarom heeft men er toe moeten besluiten hier op dit congres een eigen standpunt te bepalen, onafhankelijk van beide genoemde organisaties, die ook heden in algemeene vergadering bijeenkomen, - de beaoeling is echter na dit congres en' op den voet van de hier genomen besluiten, opnieuw overleg te zoeken met die organisaties. Spreker wijdde dan eenige woorden aan de poststaiking. Spreker kwam ten slotte tot het groote resultant van het afgeloopen jaar, dat de m- komstmvermeerdenug is bereikt; de nieuwe loonregeling ligt gereed. Daarbij dragt echter beknibbeling in ver- sdullenden vorm, en de Ned. Ver. moet daartegenover een sterk standpunt innemeo. Dat kan zij door haar groeiende kracht, waannede regelmatig haar invloed groeit. Het ledeatal bedroeg op 1 Januari van de jaren 1914 tot 1920 respectievelijk3056, 4258, 5620, 10042, 11972, 17014, 20026. Op 1 Juni 1920 was het gedaald tot 19033, maar op 1 Nov. 1920 was het weer gegroeid tot 20275 (Applaus.) het advies van den loonraad. Daarop was aan het woord de heer Joustra, die een inleiding hield over het advies van den Loonraad. Spreker concludeerde, dat de ontworpen regelmg een flinke stap vooruit is. Principled is ons systeem aanvaard zeide spreker. Het resultaat is dan ook, dat de directie niet met het omtwerp accoord gaat Voor de invoering zullen wij dan ook heel wat tegenstand heb ben te overwinnen, zullen wij al onze daadr kracht behoeven. Voor de discussie over deze zaak gaven zich niet minder dan 42 afgevaardigden oi die alien op hunne wijzen verschillen< groepsbelangen naar voren brachten. :De voorzitter vestigde er nadrukkelijk de aandacht op dat de organisatie nog niet zoo ver is, dat zij de loonregeling kan decretee- ren. Het is al een groote stap vooruit, dat de organisatie mede aanzit aan de tafel waar de loonregeling wordt klaar gemaakt. De voorzitter zegde voorts toe bespreking Van de hier tot uitmg gekomen wenschen met den Neurtalen Bond en den B. A. N. S., en het voorstel aan die organisaties om, indien de directies weigerachtig blijven, den strijd te aanvaarden. Met die organisaties zal dan overleg ge- pleegd moeten worden over de wijze waarop den strijd moet worden gevoerd. Spreker vroeg maditiging om dat overleg met de ge noemde organisaties te openen en de actio voor de voorgestelde loonregeling voort to zetten. Daartegenover werden uit de vergadering enkele modes voorgesteld srrekkende om den eischen kracht bij te zetten door te dreigen .met lijdelijk verzet. Het voorstel van het H.-B. werd echter aangenomen, waaraa de vergadering wordt verdaagd tot hedenochtend 10 uur. Gister zette de Vereeniging haar congres voort, aanvankelijk met een huishoudelijke zitting. Nadat do vergadering weer openbaar was geworden, werd aan' de orde gesteld het standpunt der Vereeniging tegenover Oorlog en muitarisme. De heer Nathans leidde het oaderwerp in. Namena het hoofdbestuur stelde spreker een mode aan de vergadering voor, waarin zij uitspreekt met het congres te Christiania van meaning te zijn, dat alle middelen dienen aangewend om herhaling te voorkomen van een verschrikkeliike ramp als de oorlog is en zidh bereid verklaart iogeval van dreigend oorlogsgevaar een eventueel bevel van den -alen raad der Int. Transportarbeiders- tot afkondiging van de algemeene staking in alle traaspewtbedrijven op te vol gen. Deze motie werd met applaus ontvangen en aangenomen. Aan ae orde was vervolgens het rapport der Staatscommissie ndpens het R. D. V.: Reglement Dienstvoorwaarden. De heer Moltmaker, de voorzitter, leidde het onderwerp in. Spreker stond ten slotte stil bij het door hem ingedieude minderheidsrapport, Het rapport is niet gcheel bevredigend, maar wat net vooretelt is niet onbelangrijk tc noemen en de moeite van het mecnemen waard. Ook voor het tramwegperaoneel zal het zegenrijke gevolgcn hebben." Het is thans, zegr spreker, onze taak om kleinigheden en onderdeelen op zij te zetten en om eensgezind achter het rapport te staan, opdat minstens wat het rapport voor- stelt v66r 1 Januari a.s. werkelijkheid worde. Nadat eenige opmeriringen waren gemaakt en beantwoord, werd besloten om te trachten den inhoud van het rapport en de beide min- derheidsmpporten zooveel mogelijk doorge- voerd te krijgen. N'a de pauze werd een bespreking gehou den over de dienst- en rusttijden en hunne De heer Joustra leidde dit onderwerp in. Verschillende wenschen werden naar voren gebracht, o.a. dat de maatschappij den wo- ningbouw ter hand zal nemen in het belang van het persooeel, dat overgeplaatst wordt, en dat vCrgoeding zal woiden gegeven aan het personeel dat, overgeplaatst, het gezin op ae vroegere standplaats ihoet achterlaten. Het congres aanvaardde de werkwijze, door het hoofdbestuur in deze aangelegenheid ge- volgd. De Voorzitter sloot het Congres. Hij meent dat wanneer het separatisme niet bestond, de wenschen van het personeel veel meer aan de directie zouden kunnen worden gedecreteerd. Thans heeft de directie volkomen gelijk, dat het van de verdeeldheid van het personeel gebruik maakt en de maatregelen neemt die in haar belang zijn. D IN S 0 4, G DireeteurG. II. KRAK. Coofdrodaetour t Tj. N. ADESLA. 0 NOVEMBE R. Voor de rechtbank te Breslau is gisteren beigonnen met de behandeliug van het proces tegen de personen, die indertijd wegens de vemieling van de Fransche en Poolsche con- sulaten zijn gearTesteerd. Er was een groot aantal getuigen gedagvaard en er waren drie deskundigen aanwezig. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot; ook vertegenwoordigers van de binnen- en buiten landsche pera waren in grooten getale aan wezig.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1