DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kweekerij „DE DAHLIA" Het Woningvraagstuk. mb. ZATEKDAG voor Aanleg en Onderhond van Tuinen, Boomgaarden, enz. Jn. GROEN, St. Pancras. No. 268 JELonderd twee en twintigste Jaargang. A-bonncmcntsprijs bij voornitbctnlins per 3 maiuidon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Artvortontiopr. 25 ct. p. rcgcl, grootore letters naar plaatsnilmte. Brievon franco N.V. Bock- cn Ifamlolsdr. v.b. Ilorms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. IloofilrodaelourTj. N. ADEMA. 13 NOVEMBER. IS llET BESTE ADRES Beleefd aanbevelend, •het optreden van den dichter-vechtjas d'An- nunzio, dcingend om oplossing vroeg. Niet zoo voetstoots heeft de Zuid-Slavische re geering toegegeven, neen, er was nog een ze- keren druk van de „groote broers" rrankrijk en Engeland noodig v66r het tot een bepaal de tegemoetkoming kwam, maar de confe- rentie te San Margherita is dan toch geein- digd met een als redelijk erkennen van de Italiaansche eischen door de vertegenwoordi- gers van de regeering te Belgrado. Wat ei genlijk deze eischen zijn, is nog niet met juisthcid te zeggen, omdat het verdrag tus schen beide landen vermoedelijk pas medego- deeld zal worden, door den Italiaanschen premier, als hij in de Kamer zijne ecrstvol* gende rede houdi Thans is hi] in de confe- rentie-stad otn de verkregen overeenkomst voor Italie te bckrachtigen. Het is in elk geval een verdienste voor Giolitti, dat hij Heeft kunnen medewerken aan de oplossing van het zoo lang reeds bestaande geschil. In de Kamer zal het hem aan toejuichingen daarvoor stellig niet ontbreken. Naar men uit hetgeen thans reeds is uitge- lelct kan opmaken, zal Fiume een vrije staat worden, met zooals de Senders wilden, als een enclave in Zuid-Slavisch gebied, maar rakende aan dat van Italie, en daar deze be- langrijke havenstad voor het grootste deel bewoond Wordt door Italianen, zal zij dus feitelijk Italiaansch worden en dus niet voor maritime doeleinden door Seme gebezigd kunnen worden. Een mooi sucees voor Italic, dat voortaan, naar Giolitti aan pcrsmenschen meedeelde, zeer hartelijke betrekkingen met Zuid-Slavi8 zal ondcrhouden, omdat de belangen van beide landen nu geen aanlciding meer geven tot wrijving. Trouwens, dergelijke betuigingen komen niet alleen van Italiaansche zijde. Vesnitsi, een der Zuid-Slavische onderhai.delaars, heeft in een telegram aan koning Emanuel uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat Italic ?n zijn land in de toekomst in1 goede verstand- houding zullen leven voor het welzijn van beide volken. Een vraag is nu nog, wat d'Annunzio zal doen. Zal hij gevolg geven aan zijne bedrei- gingen Dalmatig te bezetten, wanneer dit ge bied door Italie wordt ontruimd? Men veiv wacht wel, dat het overgroote deel van de Italianen te verheugd zal zijn over de getrof- fen oplossing om niet ieder verder optreden van a'Annunzio te veroordeelen, maar zeker heid daarvoor bestaat niet en men moet niet Vergeten, dat hij de kunst verstaat om zijn mannen geestdriftig voor zijn plannen te ma- ken. Loopt het met Wrangel's expeditie in Zuid- RusLand op een einde? Het heeft er alles van. Volgens de laatste berichteni heeft een aanvankelijk door hem afgeslagen aanval de roode legers toch niet kunnen verhinderen om het Krim-schiereiland binnen te rukken. Het heele gebied, buiten deze streek, dat door het anti-bolsjewistische leger was be- zet, is dus reeds weer onder het bestuur van de sovjet-republiek terug gebracht en zal Wrangel zich in de Krim nog wel kunnen handhaven? Door eigen kracht waarschijn lijk niet. Het zal voor een goed deel afhangen van successen van de andere bestrijders der bolsjewiki (Belachowitz en Petljoera), die echter en dit is in Wrangel's en misschien ook in hun eigen nadeel nu juist niet in innige samenwerking hunne veldtochtsplan- nen trachten uit te voeren.- In het hem nog resteer end deel van zijn gebied heeft Wran gel nu den staat van beleg afgekondigd, een rnaatregel, die dikwijls toegepast wordt als de toestand er spannend begint uit te zien. Bnitcnlandsch Ovcr/.iclit Uit Santa Margherita komt een bericht, dat weldadig aandoet onder de vele tijdingen over gewelddadig optreden hier en daar en het verkeerd uitlcggen van overeenkomst en en bepalingen. Wij bedoelen het bericht, dat tuseschen Italie en Zuid-Slavi6 overeenstem- ming is verkregen inzake de beruchte Adriai- tische kwestie, die reeds zoo vele jaren een punt van emstig geschil vormde tusschen die 'twee landen en nu na den oorlog, mede door Buitenland ONGEREGELDHEDEN TE BOE- DAPEST. De Wccnsche correspondent van het Hbld. dcelt mede, dat dezer dagen te Bcedapcst eenige officieren een politieagent, die een floor hen aangevaUem man te hulp kwam, hebben doodgeschoteu. Wocnsdag Is over deze kwestie in de Nati- onale Vergadering gesproken. Het hotel „Britannia", waar zich officie ren bevonden, die van den moord worden bSchuldigd, werd om &n uur 'a nachts door vele honaerden soldatcn in oorlogstenuc en met stormhclmen op en een uit vele honder- den man bestaande officierspatrouille omsin- geld. Dit optreden is het gevolg van een be vel om dc zich in het hotel bevindende offi cieren in hechtenis te nemen. fn totaal werden in het hotel „Britannia" ,'42 officieren en 12 burgers gearresteerd, waaronder luitenant Hejjas en zijn staf. In het hotel werden ook een groot wapenmaga- zijn en compromitteerende documenten ont- dekt. De vice-president der Nat. Vergadering, clie tevens president der vereeniging der ;,.Ontwakende Hongaren" is, welke vereeni ging de regeering v66r de ratificatie van het vredesverdrag ten val wil brengen, is afge- •treden. Donderdagmorgen werden het parlement, I de ministeries en de andere openbare gebou- wen door sterke militaire patrouilles bezet. Gendarmen en politie trokken door de stra ten. De arrestaties in het hotel „Britannia" zijn slechts een begin eener groote actie der re geering tegen de vijanden der openbare orde ItT alle wijken der stad zijn klopjachten ge houden, dit tot botsingen leidden, waarbij 4 personen werden gedood en 2 gewond. De minister van handel verklaardc in die king. He Nationale Vergadering, dat de regeering vast besloten is onverwijld krachtige maatregelen te nemen om de hoofdstad van alle verdachte elementen te zuiveren. Zij zal haar best doen de kolenvoorziening te verzekercn en een in- dustrieele catastrofe te vermijden. De Telegr. Union meldt omtrent den strijd der regeering tegen de „Witte Terreur", dat men tot dusver acht lokalen of gebouwen, waar de terroristen bijeenkwamen, heeft doen ontruimen cn 700 personen heeft ont- wapend of gearresteerd. Tot een botsing, waarbij van de wapena gebruik werd gemaakt, kwam het bij een ac tie tegen het z.g. Ehmann-d^tachement. dat zich in een voorstad van Boedapest had ge- nesteld en 800 koppen telde. Er ontstond een formeer gevecht met vuurwapenen, in welks verloop vijf personen gedood en 30 leden der genoemde groep gewond werden. Ten slotte gelukte het de Icolonie te overrompelen en 37 leden der organisatie te arresteeren. De antisemieten en witte officieren zijn voomemens tegen de regeeringsactie op te treden. Zij dreigen met een militairen Putsch indien de gearresteerden niet worden vrijge- laten. Gemeld wordt, dat tegen de officieren die een politiebambte doodden en een ander zwaar verwondden, nadat zij een voorbij-- ganger hadden mishandeld, toepassing van Het standrecht is geeischt. EEN ZWEEDSCH OORDEEL OVER WEST-FRIESLAND. In Svenska Dagbladet van 7 November j.l. komt een beschriiving voor van Noord Hol land en de Alkmaarsche kaasmarkt. De laat ste, aardig verteld, komt overeen met andere beschrijvingen. Over Noord-Holland heeft deze Zweed o. a. een eigenaardige opmer- Hij schrijft: et vruchtbaarete hoekje van Europa's vas- ^teland ligt tusschen Noord- en Zuiderzee. Het ,land is aaar z66 vlak dat het eigenlijk con cave is, en het zeewater er als cen muur Om- heen staat, geleerd door dat groote wonder ,dat de Hollmidsche volharding, eeuwen lang eoefend, onophoudelijk voorfcrengt en on- lerhoudl Dat land, doorsneden van kanalen en dif- ken, is wit en zwart gevlekt door de koeim. Het schijnt ons bijna toe alsof al deze koeien eigenlijk de heeren van het land zijn, en alsof de menschen er alleen zijn om hun te bedie- nen. Zoo vrij en souverein wandelen de die- ren rond over de uitgestrekte, vochtig groene weiden. Enz. HULDE AAN OVERLEDEN FRANSCHE SOLDATEN. Op uitnoodiging van de Fransche legatie heeft mej. L. Roosmale Nepveu, dochter van .den burgemeester te Apeldoom, ter gelcgen- heid van de herdenking van het sluiten van den wapenstilstand en ter eere van de in den oorlog gcvallen Franschen, gistermorgen een krans gelegd op het graf van Fransche soldaten, die tiidens hun intenrcering in het. kamp bij- Milligen zijn overleden en wier stoffelijk overschot begraven is op de R.-K. begraafplaats te Apelaoonn. DE ONRUST IN IERLAND. Reuter seint uit LondenDe „Gazette" pu- bliceert een besluit ingevolge de nieuwe wet tot herstc! der orde in lerland, waarbij de militaire autoriteiten gemachtigd worden het vervoer van personen en goederen op de Ier- sche spoorwegen te requireeren of te verbie- den en bezit te nemen van elken spoorweg, ten einde naleving van den rnaatregel te ver- zekeren. De „Observatore Romano" publiceert een protest der Iersche bisschoppen tegen de gruwelen der Engclsche troepen bij de on- derdrukking der Icrsche bevolking. EEN PARLEMENTSLID VOOR DE RECHTBANK. Het parlementslid Malone, die den 10en November in lerland gearresteerd werd, stond gisteren te Londen terecht wegens da- den in staat om opstand te verwekken, met name door zijn op November in de Albert Hall gehouden rede, waarin hij zou hebben bepleit leden der regeering dood te schietcn of op tc hangen. Zijn zaak werd een week uitgestcld; hij werd tegen een hooge borg- stefiing op vrije voeten gelaten. DE RUSSISCHE STAATS- SCHULDEN. Naar de Engelsche bladen melden, heeft thans ook de invloedrijke Federation et Bri tish Industries zich aangesloten bij het pro test van de Londensche beurs, de groote ban- ken, de Kamers van Koophandel etc. tegen een hervatting van den handel met Rusland, alvorens het decreet inzake het annuleeren der Russische staatsschulden is ingetrokken, -,en de noodige waarborgen betreffende het erkennen dezer schulden zouden zijn gege ven. GEHEIM POLITIEK GEKNOEI? In de Donderdag gehouden zitting van het -Noorsche Storthing wees de afgevaardigde Castberg op de wenschelijlcheid om rappor- ten over de besprekingen van de Scandinavi- sche minister-conferentie te pubticeeren. Hij verklaarde o. a.: Wij hebben het beleefdi, dat onmiddellijk na een minister-conferentie de koning van Zweden zich tot de Italiaan sche regeering wendde met de bedreiging aan Duitsche zijde aan den oorlog te zullen deelnemcn. wanneer Italie niet neutraal blij- van zou. Aan zulke dingen is men dus onder een Scandinavische samenwerking blootgo- staid- DirectourG. II. KRAK. Het woningvraagstuk wacht op een oplos. ting. En het is ongetwijfeld een der moeilijkste raagstukken die in de laatste jaren de aan« dacht der gemeenschap gevraagd hebben. Men moet v66r alles op vermeerdering ♦an woningbouw, dus op vergrooting der productie bedacht zijn, maar daarnaast dient rekening gehouden te worden met de tegenstrijdige be. langen van huurder en verhuurder. Er is een tijd geweest de abnormale oor» logstijd toen uitzondcringswetten de bevolking tegen schaarschte en woeker moesten bescher. men dat de Huurcommissiewet in het leven werd geroepen waarbij in de allereerste plaata voor de belangen der huurders, ten koste van die der verhuurders, gewaakt werd. Dat is een noodmaatregel geweest, waaraan het te danken is, dat duizenden in den lande niet de slachtoffers van het woningtekort en den woningwoeker geworden zijn. En nog is het niet mogelijk die Huurcom. missiewet in te trekken, nog is het tijdstip in artikei 15 dier wet genoemd niet aangebroken, het tijdstip van zes maanden na den dag waar. op door de Kroon, den Raad van State ge« hoord, verklaart wordt, dat de tegenwoordige buitengewone omstaadigheden hebben opge. houden te bestaan.' Met belangstelling mag men zich afvragen wanneer een dergelijke verklaring door de Kroon gegeven zal worden en 6f zij in werke. lijkheid wel ooit zal worden gegeven. Want wij weten nu wel wat men bij het samenstellen van de Huurcommissiewet in 1917 nog niet kon bevroeden dat er van een beeindiging van buitengewone omstandigheden in afzienbaren tijd geen sprake zal kunnen zijn. Althans zeker niet ten opzichte van het wo. ningvraagstuk. De oplossing van dat vraagstuk is nog even moeilijk als in 1917 en al heeft men dus inge. zien dat er van een vervallen van de Huurcom. missiewet nog geen sprake kan zijn, daarnaast heeft men toch ook begrepen, dat de noodrege. ling welke uitsluitend voor de belangen der huurders ten koste van die der verhuurders waakt, dringend herziening eischte. Huiseigenaren staan van oudsher in een slechten reuk. Het betalen van huishuur, waartoe het over, wegende deel der bevolking verplicht is, wordt over het algemeen even onaangenaam gevon» den. als het betalen van belasting. En de huiseigenaar, de man die wekelijks of maandelijks weer om een belangrijk deel van het inkomen van zijn huurder vraagt, is daar. om in veler oogen een schraapzuchtig individu, dat zich verrijkt ten koste zijncr medemen. schen. Daarbij komt dat vele huiseigenaren de alge. meen menschelijke eigenschap van liever te ontvangen dan te geven in zoo sterke mate be. zitten, dat zij zich vrijwel geheel onttrekken aan hun verplichting tot deugdelijk onderhoud van het verhuurde pand, zoodat de huurder naast het opbrengen van de huursom nog de keus heeft zijn woning slecht en verveloos te zien worden of de kosten voor de noodzakelij. ke verbeteringen uit eigen zak bij te passen. Er zijn natuurlijk huiseigenaren die zich stipt aan hunne verplichjingen houden, maar er zijn er ook die zich blindstaren op de huur. penningen, de zoogenajimde huisjesmelkers, de zwarte schapen, die de geheele kudde het ca» chet van minderwaardigheid gegeven hebben. Mag daarom de regeering voortgaan de huur. ders ten koste der verhuurders te bevoordee. len? Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat dit hoogst onbillijk zou zijn. Icdereen in ons land heeft de zekerheid van de voile beschikking over zijn eigendom en slechts de huiseigenaren zijn daarvan uitgeslo. ten. Niet iedere huiseigenaar is een hi/lsjesmcl. ker in de ongunstige beteekenis van het woord. Er zijn heel wat huiseigenaren die royaal aan hun verplichtingen tot onderhoud voldoen en er zijn er ook zeer velen voor wie een huis niet slechts een bezit van bjjkomstige beteekenis is, maar een bezit waarin een belangrijk deel van hun vermogen is gestoken, van welker rente, opbrengst zij moeten leven. En voornamelijk de laatsten werden tot nu toe door de Huurcommissiewet zeer zwaar ge« troffen. Waarom gaan degenen vrij uit^die hun ver. mogen in schepen of aandeelen viti diverse on. dernemingen hebben gestoken, waarom mogen zij ten voile van de waardevermeerdering van hun eigendom profiteeren, terwijl den huiseige. naren opzettelijk de hun toekomende hoogere opbrengst van hun in waarde gestegen bezit wordt onthouden? Omdat men door een noodwet v66r alles de huurders heeft moeten beschermen. Maar hierin ligt al opgesloten, dat met die noodregeling zoo spoedig mogelijk gebroken dient te worden. Niet plotseling zal dit kunnen gaan. Daarvoor is de tot dusverre gehandhaafde noodregeling te ingrijpend geweest, daarvoor zijn de huurders te sterk ten koste van de ver. huurders bevoordeeld geworden, daarvoor ook 4 is de woningnood nog van te groote beteeke. nis. Een plotselinge in trekking der Huureommis. uvM ecu deer uitzatting van niet kapiteal. krachtige huurders een nieuwen noodtoestand scheppen. Men moet dus geleidelijk tot de vroeger be. staande vrijheid van vraag en aanbod terugkee. ren en de regeering heeft bij de dezer dagen in de Kamer behandelde wetsontwerpen dan ook voorgesteld den verhuurders vrij te laten in het verhoogen van de huur met 20 pCt. en in het,' onder bepaalde omstandigheden, door de Huurcommissie verhoogen van de huur tot 50 pCt. boven den op 1 Januari 1916 vastge. stelden huurprijs. Het is een stap in de goede richting en het kan niet ontkend worden dat die eerste stap een groote is. Er zijn op de heele wereld niet twee men. schen te vinden die aan elkaar gelijk zijn en ook niet twee die precies dezelfde inzichten hebben. Die inzichten loopen vaak zoozeer uiteen, dat de een zwart noemt wat de ander voor wit aanziet en zoo is het ook vanzelfsprekend, dat er in de Kamer volksvertegenwoordigers zijn, die de huiseigenaren niets gunnen en anderen, die van meening zijn, dat de liieuwe regee. ringsvoorstellen tin opzichte dier zoolang ge« knevelden nog altijd niet ver genoeg gaan. Een afgevaardigde als de heer Schaper bij. voorbeeld, vindt het niet eens noodig dat de huiseigenaren ongevraagd 20 pCt. .nleer huur dan in Januari 1916 mogen-vragen, en de heer Staalman heeft d&arentegen weer bttoogd, dat dit percentage op minstens 30 pCt. gesteld diende te worden. Beider amendementen zijn evenwel verwor. pen en de verpletterende nederlaag welke de heer Schaper heeft geleden is zeker wel het beste bewijs, dat men ook in de Kamer van oordeel is, dat met de op een groote onbillijk. heid steunende en slechts uit een noodtoestand geboren wettdijke regeling waarbij de huurder ten koste van den verhuurder profiteert, zoo spoedig mogelijk gebroken dient te worden. Vandaar dat ook het amendement Schaper, om wel huurverhooging toe te staan dcs« noods tot de door de regeering vastgestelde 50 pCt maar dan van de na 1 November 1920 toegestane hoogere vergoeding de helft af te zonderen voor een centraal woningfonds, geen meerderheid kon vinden. Op deze wijze zouden slechts huurders en verhuurders tot dit woningfonds bijdragen en er is geen enkele reden waarom zij die feite* lijk beiden bescherming behoeven de meu. we woningen voor derden zouden moeten be. talen. Het denkbeeld, het stichten van een cen. traal woningfonds ter bestrijding van de kos. ten van nieuwen woningbouw, verdient inder. daad wel overweging en de minister heeft dan ook in beginsel reeds toegez'egd dat de gelden voor iets dergelijks waarschijnlijk wel uit een ftieuw in te voeren belasting op de waardever. meerdering gevonden zouden1 kunnen worden. Ahderzijds zijn er natuurlijk ookvolksvertegen. woordigers geweest voor wie een mogelijke verhooging tot 50 pCt. op de huren van 1 Ja« nuari 1916 nog lang niet ver genoeg gaat. Zoo wilde de heer Staalman geen maximum percentage vaststellen waaraan de Huurcom. missie gebonden zou zjjn, maar eenvoudig spreken van een redelijke huurverhooging die geleidelijk voert tot den normalen prijs van het vrije verkeer, met welke voorstellen de re. geering zich evenwel niet heeft kunnen ver. eenigen. Zuiverder was dan ook het door haar over, genomen gewijzigd amendementVan Rap. pard, dat geleidelijke huurverhoogingen wenscht totdat een billijke opbrengst van de woning wordt verkregen en ruimte liet tot vaststelling van een hooger percentage dan 50 pCt. boven de normale huurwttarde op 1 Ja< nuari 1916, wanneer ingrjjpende veranderingen of verbeteringen die grootere huurverhooging wettigen. Ten slotte nog iets over de leniglng van den woningnood, wat natuurlijk van veel grooter beteekenis is dan al het geschipper tusschen huurder en verhuurder. Het eerste moet tot normale toestanden te» rugvoeren, het laatste is slechts de kwestie van een zoo billjjk mogelijk verdeelen van de las. ten eener noodregeling. Jammer genoeg is de oplossing van het laat» ste vrij wat eenvoudiger dan een definitieve leniging van den woningnood. Er zal nog heel wat water door het Groot Noord Holiandsch Kanaal stroomen eer te Alkmaar en elders weer hier en daar in de straten de witte bordjes aan de huizen prijken als kenteeken dat er een woning te huur is. Wie thans nog een wit bordje ziet, leest in de meeste gevallep den naam van een makelaar bij wien h^ zich als kooper kan aanmelden, al zal de thans reeds aangenomen Huuraanzeg. gingswet er wel voor waken, dat dergelijke panden door speculatieve doeleinden te lang kunstmatig onverhuurd en daardoor on. bewoond blijven. Leniging van den woningnood eiseht krach. tige bevordering der huizen.productie, wat men niet door wettelijke voorschriften maar -slechts door financieele offers bereikt Naast hetgeen thans reeds gedaan wordt door Rijk en Gemeente, naast den steun dien woningbouwvereenigingen genieten, naast den toeslag op de huren, die door den minister zelfs een bedeeling genoemd wordt waarom er naar gestreefd moet worden, dat de huren de koetea dekken dient de paztieulieze bouwnijverheid aangemoedigd te worden. En een particuliere bouwer is een man op wien de oude Latijnsche zegswijze, dat niets menschelijks hem vreemd is, in hooge mate kan toegepast worden. Hij wil wel bouwen, mits er wat mede te ver. dienen is. Minister Aalberse heef^ dezer dagen in de Kamer de zeer juiste opmerking gemaakt, dat de eenige oplossing in het woningnoodvraag. stuk deze is, dat men zoo spoedig, zoo goed. koop en zooveel mogelijk moet bouwen. Het is haast te mooi om door een Neder. landsch minister gezegd te worden, maar het is tevens zoo vanzelfsprekend, dat do minister het niet had behoeven te zeggen. Evenwel is de theorie wel eens gemakkeljjker dan de practijk. Snel bouwen en tegelijkertijd den acht>urigen arbeidsdag invoeren en de bouwvereenigingen eindeloos op goedkeuring harer plannen laten wachten gaat niet samen. Goedkoop bouwen kan door het nalaten van elke overbodige gevelversiering en wellicht door het gebruiK van goedkooper materialen in de hand gewerkt worden. Zooveel mogelijk bouwen kan slechts be. reikt worden door de particuliere bouwnijver. heid tot actie te brengen, waartoe de dezer da. gen in onze courant opgenomen regeling van een regeeringssteun voor woningbouw zeer ze« ker het hare zal bijdragen. Vermelding verdient nog een amendement Snoeck Henkemans om de Huurcommissiewet niet van toepassing te verklaren op woningen waarvoor de bouwvergunning is verleend na 31 December 1919, welk amendement door de re. geerihg welwillend is ontvangen en dat zeker krachtig tot nieuw.bouw zal kunnen medewer. ken. Minder kans op verwezenlijking hebben amendementen van de heeren Schaper en Otto resp om ook woningen verhuurd door publiek. rechtelijke iichamen en woningbouwvereeni. gingen onder de Huiircommissiewet te doen vallen en deze wet Ook te doen gelden voor winkels, kantoorlokalen en dergelijke. Een amendementKuyper, waarover ook nog gestemd zal moeten worden beoogt luxe, bouw tegen te gaan en beroep op de beslissing van B. en W. bij den minister mogelijk te ma. ken. Dit beroep betreft beslissingen inzake de Woningnoodwet waarin o.a. bepaald wordt dat onteigening mogelijk is van groote woningen die door verbouwing geschikt kunnen worden gemaakt voor huivesting van meer gezinnen, cn dat onttrekking van woningen aan hare be. stemming verbiedt Dank zij het optreden van den heer Schaper zal voortaan grooter contact tusschen Huur. commissie en Kentonrechter mogelijk worden. Er zijn dit jaar van de aangevraagde 200 millioen gulden een 125>tal millioen gulden aan bouwvoorschotten uitbetaald. Voorwaar geen kleinigheid. En toch zal de regeering nog dieper in den zak moeten tasten. Deskundigen hebben berekend, dat in de eerstkomende tien jaren een 400.000 tot 450.000 tal woningen, tot een waarde van drie milliard gulden, noodzakelijk zullen zijn. Met die cijfers voor oogen spreekt het van. zelf, dat alles in het werk gesteld dient te wor» den om den woningbouw door wien dan ook te bevorderen. En wellicht komt dan ook nog het werkelijk Amerikaansche denkbeeld van een man als de heer Van Beresteyn tot uitvoering, namelijk het bouwen van een geheel nieuwe stad van 50.000 woningen waarin een deel van de over, bevolking kan worden samengetrokken. Dat denkbeeld is nog zoo kwaad niet, vooral nu men in Amerika door overvloed van ar« beidskrachten maatregelen overweegt om de landverhuizing zoo krachtig mogelijk te belem. meren. Met onzen achturigen werkdag en geringe productie op vrywel elk gebied verdient het zeker aanbeveling onze beschikbare arbeids. krachten te behouden en zoo productief moge. iijk te doen zijn. Een geheel nieuwe stad van 50.000 huizen zou een nieuw centrum van handel en nfjver. heid, een nieuwe productieplaats van onze meest onontbeerlijke levensbehoeften kunnen worden.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1